De huidige politieke partijen )D at bovti X M n” WARD (Vervolg) CKUM swari 1.231 bKËNi ilbun UM LRDEN Pruimii o Zwart Liguste Seringa en). W RIF- eidef taai, 'el. 381 jenomet aat nisi 1 DulaRki répara» end (Ji □en 4fe Sneek- oefbao •207 NERI JSWAsi r a uui 637 Algemeen 638 Algemeen Fan de Martiny-toer. Predikbeurten. Mededeelingenblad vanwege hei Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p- week n I kj Redactieraad: Tj. DE JONO, Ds. J. VINK en J VISSER W -•_» kA 4A4A 2e Jaargang No. 12 Gedrukt i. o. v. m. o. bij de Fa. a. j. osinga - Bolsward Vrijdag LL Maart Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Buitenlandsch Overzicht Bonnenlijst Dijk van richt de vereeniging „Winsurn vooruit”, T 20 00 K.G, □rden irden tuur. 1 ENS- I 21 Mill SWARI t tnaku der all) voot vow ?erd cht* nog nog 6 liter melk 1 kg aardappelen men ding wie en 1 (toei.) uir de Ned. inram-Baard Ds. C. J. >WARD ook ii in moei' LOGIi 0 e nam, r. Te jorm. Te erdag RUM r; te van wor- ssier. 1» IAK- 23 )0 - 20 Jt inlid iraatf listiscll uitgcnw legenhel uur Ci ms we: Q. tejtenl leeftijd z rants, rook- of shagt sigaren of sigaretten). 100 gram choc, of suikerwerken 100 gram choc, of suikerwerken idsel. D Grefoloo r-) tesprekle tot 7 UB b.g. n of rt. hoo king Dis- politie ii reking q en 6 nit BUSSEI N. T M SER HOI len rijde 1st Beton ffuma ÏDËRËi aangeboden. Tenslotte >r al het goede. ieder» en wij I) rimteriii WEESP—BOLSWARD. Deze beide plasten zijn door de hongers nood in begin 1945 door een hartelijke vriendschapsband verbonden geworden. Toen ook de hongersnood in Weesp dagelijks haar slachtoffers eischte, heeft de burgerij van Bolsward die van Weesp de helpende hand toegestoken in den vorm van een schip met levensmiddelen. Met groote blijdschap en ontroering werd dit geschenk aanvaard. Per persoon kon direct 8 kilo aardappelen worden verstrekt. Dat was een ongekende rijkdom. Om eenmaal uiting te kunnen ge ven van de groote dankbaarheid werd met een spontaan geofferd. Er werd een comité Bolsward opgericht, dat ten slotte, na overleg met den burgemees ter van Bolsward, met de plannen kwam van een blijvend aandenken in den vorm van een glas-in-lood-raam. Dinsdag 19 Maart had In het gemeentehuis de overdracht plaats. Op de bovengang van het gemeentehuis, waar de drie ramen een plaats kregen, was om half twee een klein gezelschap, de gemeenteraad en eenige ge- noodigden, aanwezig, Burgemeester Dotinga van Weesp verhaalt dan in korte trekken van den noodtoestand In Weesp. Hoe dankbaar de burgerij van Weesp was met uw geschenk kunt U thans aanschouwen. De heer Louis Boermeester wordt lof toe gezwaaid voor de wijze waarop hij de dank baarheid tot uiting heeft gebracht. Burgem. van Tuinen beantwoordt de toe spraak van zijn collega en aanvaardt dit ge schenk voor Bolsward. Hij zegt hartelijk dank voor het feit, dat er in Weesp dank baarheid is getoond. De voorzitter van het comité Bolsward biedt dan nog eenige aanplakbiljetten betreffende de aardappeluitdeeling aan, die in het Ste delijk archief zullen worden bewaard. Daarna geeft de heer Boermeester, de ont werper van de ramen, nog een verklaring van de symboliek. Het middelste raam vertoont de steden Weesp en Bolsward. het schip en de schip per die het voedsel uitdeelt De honger wordt uitgebeeld door een moeder met kin deren, die zij niets meer kan geven om den honger te stillen. Het linkerraam vertoont het wapen van Bolsward en het vuur waar door ons land werd geteisterd, in het rech ter raam is het wapen van Weesp aange- bracht met de golven van het Ijsselmeer A 20 melk: 1,, B 20, C 20 melk: 088 aardappelen: Dw.n««u wil «UZ, Der is wol gjin ien groep yn ós folk, dy’t yn de léste tweintich jier sa’n greate, prinsipiële wiziging meimakke hat as it boerefolk. roar tweintich jier wie alles kwat mei de boer en de boerkerij noadich kie alhiel fry en «Ander maetskiplike bining. De boer en syn arbeider stiene op it fjild fan it ekonomysk libben, al- linnich oanwezen op eigea krêft. Dit bitsjutte, hja wiene like allinnich as in pream «Ander roer yn in stoarmnacht. It like meast sa, dat der yn Nederlén foar alles oandackt wie, docks □et foar de wrotters fan it léa. Yn de «ery sosiale wetten fan van Houten oer Talma nei Aalberse en Romme wie it altitea wer de yn- dustry en mynwurker, de amtner en de Ander- wizer, mar nea de boer en de boerearbeider. Trije faktoaren bihearskje it libbea op it léa: foarst de prizen fan de produktea, twad de hieren fan lén en pleatsen en trêd de leanen fan feint, faem en arbeider. Bykommende din gen binne de prizen fan masjinee en oar ark, de leanen fan de fakljn en de prison fan féfoer en kunstdong. Foar 1930 wie kjir allinnich de Wet fan ta- passing, dy’t aeuad waerd, dy faa fraeck en oanbod, de ekonomyske wet. Dêrom waerd foar mdlke «a fé, foar nöt «n zied, foar grioate en trachten aafolle bard as da yaternasjowle merk jaaa woe. Bat wie foar it lén do «ouder, dar stjiHe ana de karde kop ivioh as altyd wer tsjinoan en der wie sa’t it hjitte, gjin for- win op. De stél waerd makke troch de hier. En hwer’t de sterkste macht lei by de eigner en dizze nearne oan boun wie as oan fraeck en oanbod, koe de boer allinnich kéns meitsje as hy mei in lytse, faek o sa lytse stél, genoegen nimme woe. Wie de stél de measten to smel, der wie sachs ien, dy’t der by opstapte yn de hope, dat it meifalle soe en hy tusken de kou wesketten wol it libben hélde soe. De flier wie it lean fan feint en faem, fan ar beider en mier. Dat moast leech hélden wurde, oars hie er nei boppen gjin romte, dêrom trape er fiks op ’e flier om, hwant de souder wie hurd en sterk, dy kant At koe er gjin romte fine. Kaem de souder omleech, sakken de pri zen, dan bigoun er fülder to traepjen, hy wrik te ek wol fan siden, mar de kouwesketten joe gen meast net folie mei, allinich de flier wie fan sêft minskefleis, dér hie er hwat mei to sizzen. Gyng de souder hwat omheech, dan libbe hy alhiel wer op en koe rommer sykhelje, alteast as de man fan de kouwesketten net krekt foar- by kaem en miende, dat dy wol hwat tichter neimekoar ta koene. Hwat er dan yn ’e hichte woun, dat forlear er wer yn de breedte. Dy’t dit byld goed yn kim opnommen kat, kin nou syn eagen hast net mear leauwe. Yn min der as tweintich jier is der nei alle trije kanten sa’n greate foroaring kommen nf de greatste optimist net tink» koe. Yn minder as tweintich jier in de stél gl It is tinkt M., V.BV U» U4UU1LC WUIUX.U, U« UC minsken fan it lén mei ynmoed dit kostbere gebou fan har mienskiplike posysje hoedzje en noedzje. Hwant yn it libben komt neat sünder striid en neat bliuwt «Ander striid bihélden. En yn de kommende jierren sil it de uterste ynspaning fergje fan boer en arbeider om dit skoandere bisit net wer to forliesen. T. de J. V 20 X 20 ZONDAG 24 MAART 1946 Achlum-Hitzum. 1.30 u. Ds. Bijleveld van Kimswerd Arum. 2 u. Ds. van Dijk van Wit marsum Baard. 10 u. Ds. Postma Bolsward 9.45 u. Ds. Vink. Bolsward. Ev. in ,Ons Ge bouw” 9.30 11 en 5 u. Ds. Oskamp. Burg- werd. 9.30 u. de heer de Koning van Öoster- littens en 1.30 u. Ds van Leusden. Exmorra. 9 u. Ds. Bonting. Allingawier. 1.30 u. de zelfde (H D.) öaast. 9 u. Ds. Brink. Fer- woude 1.30 u. dezelfde. Itens. 1.30 u Ds. Postma van Winsurn Kimswerd. 9.30 u Ds Bijleveld. Kubaard. 9.30 en 1.30 u Ds de Bres. Lutkewlerum, 9.30 u. Dr. de Vos van Sneek. Makkum. 9.30 u. Ds. van Hoeven van Wons en 2 u. Ds, Huisman. Comwerd. 9 u. Ds. Huisman. Oosterlittens. 10 u. Ds. van Leusden van Burgwerd. Parrega. 9.30 en 2 u. Ds. de Loos Piaam. 1.30 u. Ds. Tammin- ga. Schraard. 9 u en 1.30 u Ds. de Reus (H. A. en Dankz.) Spannum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Molenaar van Idsegahuizum. Tjerk- werd. 9.30 u. Ds. van der Brug. Dedgum. 2 u. Ds van der Brug. Tzum. 9.30 en 1.30 u. Ds. Nieber Winsurn. Ev. 1.30 u. de heer Vellinga. Witmarsum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Wolsum. 9.30 u. en 1.30 u. Ds. Oordeau. Wommejs. 9.30 u. Ds. de Stoppelaar. Hij- daard. 2 u. Ds. de Stoppelaar. wons. 9 u. de heer Tietema van Zurich. Workum. 9 en 10.30 u. Ds. van Veen en 5 u. Ds. Loos. Hiedensdhap. 1.30 u. Ds. van Veen Zurich. 9.30 u. Ds. Tamminga Pingjum. Ev. 1.30 u de heer Tietema DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. 9.45 u. Ds. Boer. Hindeloopen. 10 u Da. Treffers van Staveren. Workum. 5 u. Ds. de Groot. Koudum. 10 u. dezelfde. iper- >digd. Partijen gevormd, die contact nam met de S.D.A.P., de V.D.B., de CJJ.U., de Chr. Hi.t. Unie en de R.K.S.P. Men zal opmerken, dat met bepaalde partijen geen contact gezocht werd: met de Vnjheid»- oond niet, die wel principieel de**- --ti«ck, maar ook principieel antizociali«ti«ch ie. Om deze laat«te reden kwam zij niet in aanmer king. Hetzelfde geldt van de A.R.P. Ook zij iz principieel democratisch, maar eveneen* tegen stander van geleide economie andere dan als noodmaatregel. En ook met de Communisten werd geen voeling genomen om weer andere reden: men kon hen moeilijk antisocialistisch noemen, maar in hun kringen heerschen an dere opvattingen omtrent de democratie dan in het algemeen in West-Europa gangbaar zijn; vandaar dat ook hen het gevaar van col lectivisme steeds weer bedreigt S.D.A.P., V.D.B. oa C.D.U. gingat enmiddel lijk op de uitnoodiging in ea waren ieder voor zich gaarne tot overleg bereid. De C.H.U. schijnt nimmer op de gedane uitnoodiging ge antwoord te hebben, hetgeen achterna uit de daar heerzehende oneenigheid, die wij de vo rige maal bespraken, wel eeaigszins verstaan baar wordt. Alleen de groep van Walram, die reeds met de G.H.U. gebroken had of liever gezegd na de bevrijding daartoe niet was te ruggekeerd ea in de N.V.B. een voorloopig on derdak gevonden had, stond epen voor dit streven naar politieke hergroepeering en nam als politiek dakloozen later aan de besprekin gen deel. Anders was weer de houding van de R.K.S.P. Zij antwoordde wél, maar berichtte, dat zij al leen bereid was als toehoorder aan de bespre kingen deel te nemen. Dit werd echter door de N.V.B. beter gezegd doer de Studiecommissie afgeweeaa. Wél nam eoa greep Katholieken, de radicale Ghristoforgroep aan de be sprekingen deel. Inmiddels veranderde de R.K.8.P. vaa naam, noemde zich voortaan de R.K. Volkspartij, die (eea nieuwigheid) ook voor niet-Katholieken toegankelijk werd, aoo kwa men de verhoudingen onder de R. Katholieken in politiek opzicht eenigszins vreemd te liggen in vergelijking tot vroeger: een deel van de Christofoorgroep sloot zich aan bij de nieuwe Volkspartij; eea ander deel ging over naar de Partij van de Arbeid, die uit het overleg der andere politieke partijea ia ontstaan. Maar daarover schrijven we nader in het volgend nummer. Tot slot nog dit: wie over deze on- derhandelingen meer wil weten leze de zeer overzichtclijke brochure van W. Thomassen: Opening van Zaken. Hij vindt daarin alles, wat hij weten wil. Vk. ai ui r aa aaasu^. zvnazwBamamaaar asuamaanma—m OOSTERLITTENS. De voetbalwedstrijd Oos- terlittens-Warga eindigde met 4-1 voor Oos- terlittens. De N. V. hield jaarvergadering. Wegens vertrek van J. Okkinga werd tot voorzitter ge kozen de heer S. G. Bakker van Baard. Alhier werd vergadering gehouden van de besturen der vereenigingen „Dorpsgemeen schap", Voetbalver. Kaatsver. „Onder Ons”, Gymnastiekver. „LONGA" met Kerkvoogden der Ned. fjerv. Gemeente. Besproken werd de z.g.n. „Noorderfinne" zooveel mogelijk te ega- liseeren en te trachten tezijnertijd te drainee: en en verbeteringen aan te brengen ten behoeve van het algemeen belang. De Hervormde Evangelisatie-Vereenigmg kwam in vergadering bijeen. In de vacature ontstaan door bedanken van de heer A. Kocp- mans werd gekozen de heer IJ. Seffinga. Het bestuur werd nu samengesteld als volgt: J. Breimer, voorz., P. de Jong, secr., Joch. Jel- lema, penn., R. Koopmans en IJ. Seffinga. TZUM, 18 Mrt. Verleden week werd 4 maal onder groote belangstelling een Frico-film ge geven, door de heer Kastelein van Leeuwar den. 16 Mrt. Vanmiddag tusschen 2 en 3 uur „on der klokgelui” is ’t feit herdacht dat onze groote klok terug is. Het Muziekkorps verleen de medewerking door een ronde door ’t dorp te maken en op de breede plaats eenige num mers te geven, ’t Woord werd gevoerd door de oudste kerkvoogd G. Draaijer en door de voorz. van „Dorpsbelang”, J. Hoitema. De alhier leiding van Muziekkorps „Prijst den Heere”, is goed ge- dorp. Afd. Ernst: le pr. Mej. R. Andringa; 2e 3 doosjes lucifers Bonkaarten LD, LE 604: D 20, E 20 melk: 588 aardappelen: Tabakskaarten enz. T 20 2 rants, rook- of shagtabak (geen Óver dit onderwerp sprak drs, P, Siebesma Dinsdagavond in de Wijnberg. In het inlei dend woord van den voorzitter, de heer J. Visser, deelde deze mede, dat deze avond was georganiseerd als eerste stap van het onderzoek wat er gedaan kan worden om het zakenleven te stimuleeren en vooruit te brengen. Nieuwe tijden stellen aan het be drijfsleven nieuwe eischen. De heer S bepleitte dat juist thans een we tenschappelijk bedrijfsbeheer noodzaak is. De boekhouding moet niet alleen goed in orde zijn, maar daarnaast is ook bedrijfs economische kennis noodzakelijk. In verbant hiermede behandelde spr. o.m. de wijze van financiering, kostprijsberekening, rationalisa tie Spr komt ten slotte tot deze conclusie dat vóór men zoekt naar algemeene verbe tering in en uitbreidng van Bolsward, men moet beginnen met de vraag: wat is er nog aan de reeds bestaande zaken te verbeteren? Eenige vragen' werden uitvoerig beantwoord Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling deze avond door een tweede te laten vol gen, waar dan meer de algemeene planma king kan worden behandeld. VOETBAL. C. A. B.-H. Z. C 0-1. Bij bovengenoemde wedstrijd waren pl.m. 1200 toeschouwers aanwezig. Deze ontmoe ting was wel de belangrijkste van het sei zoen, aangezien de winnaar de beste kansen kreeg voor een e.t. kampioenschap. Het is een faire strijd geweest van 2 gelijk waardige tegenstanders. Het eerste half uur was H Z. C. iets meer aanvallend, doch CAB’s achterhoede was in prima vorm en bleef meester van het terrein. Rust ging in met blanken stand. Na rust toen CAB haar gewone spel speelde, vóór rust werd in W-formatie geopereerd, was de thuisclub over het algemeen sterker, doch door stug te verdedigen wisten de H. Z. C.ers steeds tijdig in te grijpen. Na 25 minuten spelen was het een ieder dui delijk, dat de club die het eerst scoorde als overwinnaar het veld zou verlaten. Dit ge luk viel H. Z. C. ten deel, toen Ruiter op een gegeven oogenbik het CABdoel had ver laten en de linksbinnen ongehinderd en kalm de bal In het verlaten doel kon plaatsen. Wel trachtte CAB nog gelijk te maken, doch geheel H. Z. C. trekt zich in de verdediging terug en er was voor CAB geen doorkomen meer aan. Met 1-0 voor H. 2. C, kwam bet einde van deee leire ea epennesiée wed strijd. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD ■j i—u i\-gTT1 De heer D. Jorritsma dichtte de volgende tekst die in de ramen werd aangebracht: Nooit kostelijker vracht voer uit deez’ Hanze stad Dan overzee naar Weesp Toen Holland honger had. Op de raadzaal was het gezelschap eenigen tijd gezellig bijeen en werden hartelijke woorden over en weer gesproken. Namens de V.V.V. bood de heer H. R« Kingma den burgemeester van Weesp een ets van het stadhuis aan, ter plaatsing in het gemeentehuis aldaar. door dit beginsel ook werd bepaald welke par tijen tot overleg tonde* worde* nitgeooodigd. Er werd een sgn. „Studiecommissie” Politieke WITMARSUM. Ten overstaan van notaris Alma te Bolsward werd Maandag j.l. alhier verkocht: De koren- en Pelmolen met wonin gen te Witmarsum, in huur bij H. Stoffc Is. Kooper: Heimen Stoffels, molenaar te Wit marsum voor f 6330 14 Maart. Hedenavond had de feestcom missie van het vorig jaar een vergadering be legd tot bespreking van de komende feestcia- gea- Voor da eventueel te houden feestdag werd 'n bestuur samengesteld van 3 personen, hetwelk nog kan worden aangevuld met rab-comnns- sies. Dere commissie cal verschillende planden overwegen. Na de pauze werd door den h :er A. Oosterhoff, secr. der gemeente alhier, een zeer interessante lezing gehouden over Wit marsum in het verleden. Nadat nog de Burgemeester bij acclam. tie als Eere-Voorzitter der commissie werd be noemd, werd deze zeer gezellige vergadering gesloten, Donderdag 14 Maart werd in de N<.d. Herv. kerk alhier een winterlezing gehoud m Als spreker trad op Prof. Dr. K. Dijk \ari Amsterdam met het onderwerp; „Rege rt God de wereld?” ARUM. Mej. A. Siancma heeft afscheid geno me* als H. d. Bewaarschool. Namosu de com missie sprak J. Broers»*, osmosis de euders Sch. Hilaridee, het personeel de heer 81 Kiestre e* mevr. 8j. Fessmtra-AacsM sprak als ,3*em”. Mooie Mdoaux worde* f bracht mej. 8. dank voorQ Ook in de afd. der N. V. werd van mej. Sin- □ema als secretaresse afscheid genomen, ::oo ook bij het personeel van de Zondagsschool. Op een propaganda-avond van de N. V. tot afsch. v. ale. dr. zorgde Cor Hibma voor de propaganda, terwijl Abe Brouwer een lezing hield over zijn nieuwe boek: Tusken Dea en Libben. Op in Doarpsjoun yn 'e Griff. Tsjerke tat boargemaster van Tuinen fan Boalsert spruUen. Fierder muzyk, sang en petearen. Het 3!6-jhrig zoontje van Joh. M. gerarkte spelenderwijze te water en is verdronken. MAKKUM, 17 Maart. Na heden in den mor gendienst bevestigd te zijn door Ds. Burgerlijk van Hattum, deed de WelEerw. Heer Ds. Huisman, voorheen predikant te Reitsum, he denmiddag zijn intree in de Ned. Herv. k.trk alhier, voor de gemeenten Makkum en Corn- werd. Ds. Burgerdijk had als tekst Joh. 10 11 en Ds. Huisman bij sijn intrede Joh. 13 13 en 14 PINGJUM. De afd. „Wonseradeel” van de S. D. A. P. hield Zaterdag haar laatste huis houdelijke vergadering. Eenparig werd be'lo ten tot de Partij van^den Arbeid over te gain. EMORRA. Op de jaarvergadering van de begrafenisvereen. is o.m. besloten een fonds te vormen voor dragerskleeding. WOMMELS. Benoemd tot le kaasmaker ,.an de Coöp. Zuivelfabriek de heer Zeilmaker te Grijpskerk. Voor de betrekking van armmeester in Hen- naarderadeel is het volgende drietal opge maakt, t.w. R. Jongema en U. Romkema, On terend, Koopmans Welsrijp. Benoemd tot commies 1 e klasse ter secre tarie van Heanaarderadeel, de heer B. v. d. Zwaag te Buitenpost. OOSTEREND, 16 Maart. De vereen. Dorps belang hield jaarvergadering. Herkozen wer den de heeren F. W. de Boer en Jac. Berg- sma en gekozen in de vacature wijlen Y. van der Valk de heer M. Y. Sjaarda, tevens herko zen R. P. van der Valk en S. Grouwsttra. Besproken werd de strMtverlichting en meer dere verbeteringen, alsmede het geven van or gelconcerten en spreker over land- en tuin bouw. CUBAARD. Ds. P. H. de Bres is door de Herv. Raad van Uitw. zending benoemd tot reizend secretaris en heeft deze benoeming aangeno men. ITENS. Benoemd aan de Chr. school te Den Helder de heer B. de Ringh, hoofd der Sch. voor C. V. O. ITENS-HENNAARD. De vereen. „Dorpsbe lang” vergaderde. Het aangeboden concept reglement werd bijkans ongewijzigd aangeno men. Het voorloopig bestuur werd thans defi nitief benoemd. Besloten werd dit jaar geen contributie te heffen. Besproken werd een vo gelwacht, alsook het houden van 'n vertrouwd stukje landijs voor de kinderen. ender de bevrijding naar 1--1 uitend in de pogingen om te komen tot een christelijke volkspartij en toen dat niet lukte in een samengaan van Antirevolutionairen en Christelijk-Historischen. Aan de andere kant zagen we omgekeerd een streven om juist d,n antithese radicaal te doorbreken en te geraken tot een volkomen andere partijgroepcerir.g: geen tegenstelling op grond van reli~ kerkelijke beginselen, maar op grond antithese dus: christelijk-niet christelijk, ders gezegd: progressief-conservatief. weest, die aanstonds na de zaam te zijn ten bate van de gezondmaking van ons politieke leven. Het zij met nadruk gezegd: haar bedoelingen reiken verder dan alleen naar de nieuwe ordening van ons politieke leven; het gaat haar om het herstel van heel ons volksleven in al zijn geledingen. Maar zij heeft van meet af beseft, dat de vestiging van an dere politieke verhoudingen daarvan een on misbaar onderdeel vormde. Om daartoe te ge raken heeft zij er naar gestreefd een aantal daarvoor in aanmerking komende politieke partijen samen te brengen op een groot pro gressief program, door haar ontworpen op de grondslag van het zgn. personalistisch socialis me. Hetgeen zij daaronder verstond zou men eenvoudigweg kunnen aanduiden als een stre ven naar de vermijding van de beide uitersten van collectivisme en individualisme; het collec tivisme, waarbij het individu opgaat in de collectiviteit, waarbij de gemeenschap alles is en het individu niets. Het nationaal socialisme is daarvan het beruchte voorbeeld geweest «n in het algemeen kan men zegge*: iedere bewe ging, die zich niet op principieel democratisch standpunt stelt, loopt gevaar tot collectivisme te vervallen. Naar de andere zijde wilde men het individualisme vermijde», het uiterste, waarbij het individu alles is en de gemeenschap uit het oog verloren wordt, waar de collectivi teit wordt opgelost in de afzonderlijke indi viduen. Aan dit gevaar is het liberalisme niet altijd ontkomen. Zoo streefde men dus naar personalistisch socialisme, een politieke en eco nomische ordening, waarin daar een zeker evenwicht zou zijn tusschen de rechten der ge meenschap en de rechten van de enkeling. Daarom was men principieel democratisch en tevens principieel, antikapitalistisch, omdat in het kapitalisme de rechten der persoonlijkheid niet gegarandeerd geacht konden worden. Deze overwegingen liggen ten grondslag aan het be ginsel van het personalistisch socialisme en GESLAAGD. Voor het Leeraresexamen late gedeelte van de Stichting „De Ver Modevakscholen in Nederland” slaagde mej. A. T, Wijkstra te Kubaard, en voor het coupeuse-examen mej T. Posthumus te Tjerkwerd. Voor het gezellen-diploma Heerenkap- per slaagde de heer J. J. Wijma Jr, alhier. CONCERT GRON. ORCHESTVEREENIGING Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van het Stedelijk Muziekkorps geeft de Gronin ger Orkestvereeniging op Hemelvaartsdag 'n concert in de Martinikerk alhier. Daar een dergelijk orkest in onze stad nog niet is opgetreden belooft dit een waar eve nement te worden. V. P. N. De Pluimveevereen. hield Dinsdag een goec. bezochte ledenvergadering In de plaats van den heer J. de Boer werd de heer A. Zui- dema in het bestuur gekozen, De voorzitter bracht een woord van dank aan de Boer voor het vele werk dat hij heeft gedaan in het belang der Pluimveeliefhebbenj. De heer de Böer werd benoemd tot Eerelid. Een stel broedeieren van Drentsche hoenders werd verloot en gewonnen door den heer Terpstra. WETENSCHAPPELIJK BEDRIJFSBEHEER, sprak drs. P. Siebesma Wijnberg. In het inlei- GEREF. KERK. Arum. 9 u. lezen en 1.30 u. Ds de Boer van Achlum. Bolsward. 9.30 en 2.30 u. Ds. Ha genaar. Hindeloopen. 9.30 u. Ds Jansen en 2 u. lezen. Pingjum. 9 u en 1.30' u. Ds. van de Waal. Tjerkwerd. 9.50 u. lezen en 2 u. Ds. Meister van Wommels. Tzum. 9.30 u. en 1.30 u, cand. Arnold van Paterswolde. Wommels. 9,30 en 2 u, lezen. WONSERADEEL, van 18 tot en met 19 Maart 1945 Geboren: Jacob Lieuwe, z.v. Gerben Breeuw- sma en Lijsbert Roefstra te Longerhouw. Jo hannes z.v. Jacob Akkerman en Houkje de jong te Witmarsum. Hedwiges Helena d.v. Si mon Jozef Hoekstra en Agnes Petronella Wit- teveen te Greonterp. Sipke Douwe z.v. Douwe Sipke Buma en Tjitske Reinstra te Longer houw. Huite Franciscus z.v. Jacob Zijlstra en Ijerkje Huitema te Greonterp. HENNAADERADEEL, van 11 Mrt. tot en met 17 Mrt. 1946. Geboren: Te Wommels, Hitje Hiltje d.v. Ja» de Boer en Jantje van der Meulen. Ondertrouwd: Klaas Langhout i jr. en Trijn tje Stapersma, 25 jr. beiden te Wommels. Hijl- tje Leistra, 43 jr. te Winsurn en Sara Baarda 32 jr. te Wommels. Wouter de Boer 25 jr. te ■s-Gravenhage en Trijntje Dekker 20 jr. te Oosterend. Gehuwd: Thee Ykema 26 jr. te Heerenveen ea Joukje Nijdam, 29 jr. te Waaxens. WORKUM, van 14 tot en met 20 Maart 1946. Geboren: Laurens Gregorius, zv Leonardus Slootjes en Marie Visser. Sijmontje, dv Cor nells van den Akker en Willemke Boorsma. Gehuwd: Rein Bajema en Akke Visser. Overleden: Obe Jongstra 82 jr., wedn. vaa Anna Smit. Wanneer men in het besluit der Russen urn het Deensche Oostzee-eiland Bornholm te ontruimen, een gebaar mag zien om aan te duiden dat zij hier de grens trekken van het gebied dat blijvend onder hun invloed moet staan ter beveiliging van het Russi sche rijk, kan dat iets bijdragen tot een ont spanning, welke volgens Amerikaansche di plomaten evenals de lente in de lucht zou zitten. Concrete factoren welke die ontspanning zouden moeten veroorzaken, zijn echter nog niet te bemerken, maar misschien heeft de Amerikaansche diplomatie ze gevonden in het antwoord van Moskou op de nota’s van Washington betreffende de aanwezigheid van Russische troepen in Perzië en de houding van Rusland in Mantsjoerije. De inhoud van dit antwoord is nog niet publiek gemaakt maar er wordt gezegd, dat Rusland olie- concessles in Perzië zou eischen, hetgeen zou kloppen met de meening van eenige Britsche deskundigen op buitenlandsch po litiek gebied, die beweren, dat het Rusland bij zijn optreden tegen Perzië alleen om die concessies te doen is en dat het daarom een grootscheepsche zenuwoorlog is begonnen. Opvattingen van Fransche zijde bevestigen die meening en daar is men van oordeel, dat Rusland, dat een nieuwe ambassadeur naar Teheran heeft gezonden, n.l. Sadtsjikof, het ten slotte met de Perzische regeering of de U. N. O. eens zal worden, eventueel mis schien na een wijziging der Perzische regee ring want de Russen zouden er ook op aan dringen dat in het Perzische kabinet een paar leden der pro-Russische Tudeh-partij worden opgenomen. De thans nog function- neerende Perzische regeering heeft echter haar geschil met Rusland reeds bij den Vei ligheidsraad, welke a.s. Maandag bijeenkomt aanhangig gemaakt en beklaagt zich zoowel over de aanwezigheid van Russische troepen in Azerbeidsjan als Russische activiteit ook elders in haar land. Men verwacht stormachtige zittingen van den Raad. In verband met dit geschil zou den de Amerikanen het plan hebben een voorstel te doen tot internationalisatie der Perzische olievelden, hetgeen misschien èn de Russen èn de Perzen zou kunnen bevre digen. Men krijgt wel den induik, dat men ook te Washington de zaak niet op de spits wil drijven, wat ook bleek toen Churchill voor de tweede maal een rede in de V S. uitsprak, nu aan een diner te New-York.'De man die tafelpresident zou zijn, n.l. de Am. ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken, bleek plotseling verhinderd, wat waarschijn lijk beteekende, dat het Amerikaansche staatsdepartement zich niet al te veel wilde vereenzelvigen met Churchill’s standpunt. Misschien vreesde men een scherp antwoord op Stalins rede. Maar de Britsche staatsman sprak ditmaal gematigder, al werd de strek king van zijn eerste betoog in deze tweede rede geheel gehandhaafd. Churchill zeide overtuigd te zijn, dat Rus land waar de raad van Volkscommissa rissen nu door een ministerraad is vervan gen geen oorlog wil, en hij geloofde dan ook niet dat een oorlog onvermijdelijk of aan staande was, hetgeen al weer klopt met de van vele zijden geopperde meening, dat de Sovjetunie voornemens is haar krachten te wijden aan de verbetering van den binnen- landschen toestand voor tenminste de eerst volgende vijftig jaar. Over 50 jaar gesproken: Bevin heeft de Rus sische regeering, in verband met Stalins rede waarin het Britsche voorstel het Britsch-Rus- sische vriendschapsverdrag tot 50 jaar te verlengen, werd verworpen zoolang ophit sers als Churchill in Engeland een rol spe len, bezworen zijn aanbod toch ernstig op te nemen. Het is voor dezen goedwillenden minister ook een bittere pil dat zijn besluit vast te houden aan zijn advies aan de Griek- sche regeering de verkiezingen op 31 Maart te houden, waarover we de vorige keer al schreven, zoo scherpe critiek In het eigen land ontmoet. Een gunstiger ontvangst heeft Attlees betoog over de Britsch-Indisclie kwestie, aan den vooravond van het vertrek der regeeringsdelegatie naar dat land, geno ten. De Britsche minister-president betoogde dat de taak der delegatie was Indië bij te staan bij het zoo spoedig en volledig moge lijk bereiken van de vrijheid. Natuurlijk is met deze woorden de Britsch Indische kwestie niet opgelost, want er zijn inzake de regeeringsvorm ook scherpe tegen stellingen tusschen de Hindoe- en Moham- medaansche leiders en de zelfstandige vors ten, maar Engeland is blijkbaar bereid tot het uiterste te gaan om Britsch Indië te be vredigen en dit kan ook niet zonder invloed blijven op de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche vertegenwoordigers en Sjahrir over de positie van Indonesië, TOEKIJKER. gehouden Reciteerwedstrijd onder Ds^ Nieber uitgeschreven door ’t slaagd. Er waren 17 deelnemers. Allen uit" ’t - - r t pr. O. C. Bouma; Be pr. Mej. A. van Dijk. Afd. Luim: le pr. O. C. Bouma; 2e pr. C. Baar da; Be pr. J. Oppedijk. Publieksprijs, afd. Ernst Mej. R. Andringa; Afd. Luim, C. Baard. De jury werd gevormd door de heeren: G. Jelle- ma, H. de Boer en J. de Groot. Het korps «orfc- de voor muikale afwisseling. WINSUM. Beroepen Herv. Gem. van Wi: Raich te Borger (Dr.) Door vak- en sakenmenschen is hier opge richt de vereeniging „Winsurn vooruit”, welke zich ten doel stelt ons dorp in verschillende opzichten te moderniseeren. Het voorloopig be stuur bestaat uit de heeren: L. Miedema, J. Ko ning, J. Kuperus, J. Kooistra en J. Tinga. geldig tot en met 30 Maart. Bonkaarten KA, KB, KC ,604: 137 Algemeen 250 gram jam, stroop, enz 138 Algemeen 50 gram thee 139 Algemeen 3 doosjes lucifers Bonkaarten LA, LB, LC 604; A 20 melk: \y3 liter melk 3 liter melk 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 604: 250 gram jam, stroop enz gelegenheid van het 65-jarig bestaan van Stedelijk Muziekkorps geeft de Gronin- concert in de Martinikerk alhier. De prizen wurde nou fêststeld troch it Regear op de grounslach fan it „justum pretiuin de rjochtfeardige priis. It Lénbou-Ekonomysk Yn- stitüt birekkent se en it Regear makket dêrnei de richtprizen. Jit ien stap: fan richtpriis ta garénsjepriis en dizze saek is yn oarder. De hieren wurde regele troch boer en eigner togearre ónder it bislissende taforsjoch fan de Grounkeamer, dy’t foar it oergreate diel bistiet ót boeren. Yn mienskiplik oerliz mei de boe- renorganisaesje wurde de hiernoarmen fêst steld en eltse hierder, dy’t fan tinken is dat him net alhiel riocht dien wurdt, kin him mei de Wet yn 'e han nei de Grounkeamer bijaen. Syn rjochten wurde folslein erkend. Ek de leanen binne losmakke fan har minne posysje. Hja jilde nou foar allegearre en al- hoewol oant nou ta hwat diktatoriael, sille hja grif yn 'e neiste takomst yn ien great kollektief kontrakt fêstlein wurde. Yn minder as tweintich jier in rjochtsposysje nei alle trije kanten, de souder fiks omheech, ■éns wider, de flier fan solyd beton. It is tinkt ós, tige de muoite wurdich, dat de minsken fan it lén n gebou fan har mienskiplike posysje hoedzje noedzje. Hwant yn it libben komt neat zóni striid en neat bliuwt «ónder striid bihélden. Wij zagen de vorige maal dat daar met na tie ender de protestantsch christelijke partijen na een streven waarneembaar was herstel der antithese, zich aanvankelijk pogmge christelijke volkspartij i_ - Christelijk-Historischen. Aan de andere kent zagen we omgekeerd een streven om juist d<ie antithese radicaal te doorbreken en te geraken tot een volkomen andere partijgroepcerir.g: -tegenstelling op grond van religi-tuse en ‘.“I.- „11r l van poli tieke en maatschappelijke inzichten, niet de i - j I 111xTT)cl de antithese: vooruit strevend-behoudead, an ders gezegd: progressief-conservatief. Het is met name de Ned. Volksbeweging ge- 212Li bevrijding in deze richting is bezig geweest ten einde aldus werk- politieke leven. Het zij met nadruk gezegd: politieke leven; :1 van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1