Democratie SION g Boalsert frij IKOFT is Vrijdag 12 April 1946 5 LSWARD - Vk. ADrllt 3 UUf r - Fan de Martiny-toer. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneelc. Verschijnt 1 maal p. week Oö kift 4K Redactieraad: Tj. DE JONG, Ds J VINK en VISSFR Xe jaargang IJ Gedrukt i o v. M o. bij de Fa. A OSINGA - Bolsward De Illegaliteit en ons Volk (i.) Vk. Stadsnieuws. wyk fan de Poepen yn Fryslên: de Of-, wen en kinderen. Wij hebben als één met slütdyk. ihen gestreden, nu willen wij ook als ééij Buitenlandsch Overzicht e koor, Sued ■fl 10 April schiks meer kwijt! lee! vorden en In- tijdenfl aange» voor de 223-77 jpderhe- verzocht te halen jegeven. anderen gevallen st houdt Heen na opgaaf verzon- verigens i wende ivond t« 8 uur GK FOkMBTï dat zij, eroeps- kotnen. en met 'en tot e nA l angen, afhalen loet de per 1 stributie gd, dat eps- en wprden I. tributle- D-num- van 8 effende GD of tijdens uitslui- boven- ten, al- n, eerst gvellen aar de J. s. BACH i 1. o e a I Igt met 't i een bon (Ruiling tsvinden), die cate- reeds een ntvangen. aanrner- op of na maanden voor een irner mits S«« m uit „’t Zit jde laat zien, uur schater* ieder» leeftijd ïlsward lldag 12 April, t ae Weled Leeuwardse, en om de H GESLOTEN BESTUUR WIJKEN", 1946. ig van de f46.—7 t 17 heele Dijkvak 15 halve aerhek 22 f33,—. zichter te in 1 tot 4 uitvaarden 1 f0.50. April a.s. rang, iel ite-ïormu- ril a.s. te Bertus XI seis is yn Skotlén wer forkoft foar goed 30.000 goune. Dat wie al yn 1942, dos neffens de greatere jildwearde fan doe. Hja fokke der nou troch mei de neiteam fan dizze beide bollen en de ütkomsten binne tige. De boeren en it lAn yn dizze swiere greid- hoeke binne tige geskikt foar de fokkerybi- driuwen. Hja hawwe der in bulte idé by en de groun is sa, dat der in béste drege kou groeije wol. Derom binne wy tige bliid, dat mannich jonge boer him fêst yn ’e holle set hat om in Stamboekbislach to fokken. It materiael is derfoar en de bikwamens fan de Fryske greidboer yn dit opsicht kin tige sprekken lije. Mar dan moat it Regear ek ynsjen, dat sa’n bilangrike tüke fan it bi- driuwslibben ek de middels taskikt wurde moatte om har wurk to dwaen. De boeren wolle dy kant graech üt. De nasjonale bi- langen rinne alhiel diselde kant üt, jow dizze minsken de kAns om de saken mei krêft oan to pakken, der kinne wy alle- gearre foardiel fan ha. It wurk fan de Philips-fabriken is fansels tige moai en bringt ek lead yn 'e pong, mar by dizze dingen binne jit folie mear minsken en bidriuwen bitrutsen en komme de rissel- taten hiele streken to’n goede. Derom hoopje wy dat Minister Vos ynsjen sil, dat de bi- slissing oer de gersdroegerij it hynder ear- slings foar de wein set en hiel gau ta bet ter ynsjoch komme mei. Hwant nou mei greate moeite en kosten droegerijen boud binne, soe it dochs al to healwiis wêze, dat hja dizze simmer stilstien moasten. Dat wol der by üs net yn. Tj. de J. en zullen 1946 te ettens en >or Ping» en Kims- en Wona 1-12 voor lornwerd, iaam; te ga Hies- !ü\VERD itum, 01- pril 1946 e. Stam- dere bij- enen-dis- lichting” t tijdvak md voor n. 11 i mogen iikt. Alle nog niet als afge- ïlen ver- t nadere dat wurdt noait goed lAn. Sok nij lan moat ekstra bimeste wurde, ja, mar hwer is kunst mest? Sa sit it noch oan alle einen fêst en der komt sa gjin skot yn. En dochs moat wer mei alle foarsje de nasjonale saek yn it spoar fan oanpakken en produsearjen. Ek yn dizze hoeke wolle de minsken graech de goede kant üt. Men wit hjir dat it fan de greide en de fokkerij komme moat en it tal leden fan it Stam boek is gans greater wurden. Wy moatte mei kwaliteitsprodukten op de wrüldmerk komme, üs Fryske fé kin in hiele heap de- vizen yn it lAn bringe. De hiele wréld wit langer tige skoan dat Frysk fé mei fan it allerbeste is dat er to finen is. Net allinnich yn de Amerikaenske Steaten en Süd-Afrika, mar ek tichter by hüs. Sa waerd dizze wike bikend makke, dat in keppel Frysk fé troch de Firma Schaap yn 1937 nei Ingelan en SkotlAn ütfierd, it der tige bést makke hat. Yn in apart nümer fan „The Scottish Farmer” stiet in hiele list fan prizen en bikroaningen. Twa jonge bollen, Jonge Bertus XI üt it bislach fan de Wassenaars en Hiltje’s Kees fan Okma fan Dyken by Waldsein hawwe der mei great sukses fokt. Hja neame fier der de kij üt.de Akke en Jeltje-famyljes, dy’t fjouwer persint fet hiene. In great part fan de neiteam stiet der yn de Keurstamboeken. Sa is ien fan de bésten, Standalane Albert Daisy breed, dy’t yn 1940 as ien fan de béste 60 Skotske kij yn in apart register opnom- men is mei in jierproduksje fan 6369-3.91- 360. Nou is hja mei de tsiende laktaesje- perioade dwaende en hat de 50.000 K.G. molke al passeard. It sit mei in bulte dingen, dy’t troch de lju, dy’t graech oanpakke wolle, net mist wurde kinne, noch fakentiids raer vn ’e knoop. Foar in wike mannich tobek, hawwe wy hjir üs bliidskip oer ütsprutsen, dat it mei de gers droegerij hjir nou ek yn oarder komme soe. Mar sünt dy tiid binne der wer nije swier- richheden komd en sit de boel wer fêst. En nou komt it finbigryplike birjocht, dat de Minister fan Hannel gjin tastimming jaen wol foar de 30.000 tünne stienkoal, dy’t dizze droegerijen noadich binne. It liket frjemd. Koeken en moal kinne de boeren net krije, omdat wy gjin devizen misse kinne, kunst mest mei üs likernöch net barre, mar de pro- duksje moat omheech. Ja, dat wolle de boeren ek tige graech, mar hoe moat dit dan? Folk is der hast net to krijen, foer en kunstmest wurdt net biskik- ber steld en nou ek gjin stienkoal foar de gersdroegers en gjin sür foar it ynküljen. Hoe yn de fredesnamme moat it spul dan syn gerjochtichheit krije. De ombrutsene greide yn üs kontreijen is gjin stür wur- dich. It lan leit fierst to leech, is to knippich en to wreed, de lju ha der it measte forstan net fan en arbeiders, dy’t mei de bou op ’e hichte binne, kin men net krije. Dos de bou moat mar gau wer ta greide makke wurde. Mar dan komme de biswieren. De nije bou sit fol fiter. Dat moat der earst üt. En der moat earst in goede bimesting yn. Jawpl, praet mar ta. Dan in goed gersmingsel. Alwer in probleem. Fan earmoede litte party boeren de boel samar hwat grien wurde. Mis fansels, hielendal mis. Dat bliuwt sukkeljen, volkomen ontplooiing van persoonlijkheid. In ’t kort de juiste man op de juiste plaats. Een hartelijk woord van dank door den voor zitter werd door de zaal met applaus onder streept. De FRIESCHE BOUWKRING. had een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een boekwinkel. Onze stad- genooten de heeren R. Jorritsma en J. Grun- stra ontvingen voor het door hen ontwor pen plan een eervolle vermelding. Een prach tig resultaat gezien het feit, dat deze heeren voor de eerste maal aan een dergelijke prijs vraag meededen. Correctie: In ons vorig artikel over Vrijheid of Ordening? is een storende drukfout ingeslopen. In de eerste ko lom, vierde alinea staat: Aan de kant van de liberale leer der vrije productie zijn er, die volstrekte vrijheidsinper- king erkennen. Dit moet natuurlijk zijn: zijn er, die de noodzaak van een ze kere vrijheidsinperking erkennen. der Bevölkering und starkes Motoren- gerausch. Aus Richting Wasserturm starkes Gewehrfeuer. Nach Aussagen eines Unterleutnants der Feind in Bols- ward und Franeker De earste bütenlanner, dy’t do troch de poarte fan de Hide Hansestêd ried, wie net mear in fijün mar in freon: in hege Canadeeske Officier. It wie al let, nei midnacht fan Snein op Moandei. De man trof it: der stiene wol in hündert N.B.S.-ers foar it stedhüs en yn greate blydskip songen dy, foar it earst nei lange tiid, yn frije loft, üt frije kielen, it Nederlünskê, Fryske en Ingelske folks- bet. Op de iere Moandeitomoarn bigoun it greate feest fan de bifrijing: flaggen, wimpels, Oranje, kloften fan minsken, Nederlünske oanplakbiljetten en ünder great oanhüldend, hertstochtlik jubel- jen: de Canadeeske tanks bistoarme troch alle minsken, bismiten mei blom men, forsierd mei Fryske en Neder- lünske flachjes en bimand mei bliere, soune, sterke jongkeardels dy’t op koene tsjin de furor Teutonius. Under jüchhei fleagen hja nei it léste ünt- BOLSWARD’s NIEUWSBLAD 9> tale solisten ip f3. ver. oor Sneek bij rrdap 18 April ergDlaau w i Hert. te Bolsward 's namiddag In den eersten tijd van de Duitsche bezetting van ons vaderland kon er van een verzet van ons volk nog moeilijk worden gespro ken. Wel waren er zoo hier en daar perso nen, die zich van stonde af aan tegen den vijand te weer stelden, maar ons volk als volk had hieraan geen deel. Verwonderen kan ons dit niet, daar wij als burgers in een rechtstaat gewoon waren, dat de woorden van de overheid door daden werden gedekt en aan mooie woorden ontbrak het onzen „Rijkscommissaris” in den eersten tijd der bezetting niet Zoo schikten wij ons als volk in den o.i. onvermijdelijken toestand, die ons weliswaar niet ideaal, maar toch ook niet ondragelijk toescheen. En eerst toen de mooie woorden slechts slechte daden ten gevolge hadden, is in de houding van ons volk in zijn geheel een wijziging ontstaan en zoo kwamen wij van lieverlede, getergd als wij werden, van berusting tot verzet. En het is de verhaasting van dit proces, waarin de illegaliteit een belangrijk aandeel heeft gehad. Telkens en telkens weer heeft zij een beroep gedaan op het geweten van ons volk en heeft het door haar acties dik wijls voor een directe keuze geplaatst. Dat ons volk, vooral in den eersten tijd, met gemengde gevoelens de „ondergrondsche” bezig zag en haar daden niet steeds juist beoordeelde, kwam voort uit de omstandig heid, dat ons volk nog niet wakker was en de ware gedaante van den vijand nog niet onderkende. En zoo werd in den eersten tijd door de illegaliteit een strijd gevoerd om ons volk wakker te krijgen, het te schud den uit zijn berusting en tot verzet te drij ven. Het gevolg hiervan was, dat het ver zet niet steeds wortelde in ons volk, integen deel, dat het zich soms met öpzet los maak te van de „onverantwoordelijke” actie van de ondergrondsche. Langzamerhand is hierin echter verandering gekomen; naar mate de tyran het masker liet vallen en de illegaliteit in omvang en beteekenis toenam, werd ook de band tus- schen volk en illegaliteit sterker. In de bang ste uren van ons volksbestaan was deze band hecht en sterk geworden en zoo kon, bij het einde van den strijd, met recht wor den geconstateerd, dat de illegaliteit wortelde in ons volk en mét en voor ons volk streed. Gold dit in het algemeen voor geheel ons land, voor onze provincie, ons gewest, was dit in bijzondere mate het geval. Hadden wij niet onze onderduikers aan huis? Wer den de kankergezwellen in ons volksbestaan, de N. S. B.ers niet door ons volk volkomen geïsoleerd? Terwijl in onze dorpen ieder een, zelfs de schoolkinderen, de namen van de „ondergrondsche” kende, kon de S. D. en zijn handlangers toch nergens achter ko men. Hebben niet de burgers in ons gewest de illegale werkers als het ware beschermd tegen de moordlustige moffen en hun sate- lieten door hun „van niets weten”? Vele voorvallen uit de laatste phase van den strijd bewijzen, dat de illegaliteit en ons volk in ons gewest in den waren zin van het woord één waren. Nog enkele weken en wij herdenken het ein de van den verzetsstrijd, onze bevrijding, en dat doen wij dan zonder de illegaliteit, want de illegaliteit is met de bevrijding van ons land verdwenen. Alleen zijn er nog de ge vallen illegale strijders, wier nagedachtenis wij dan tevens eeren. Zij gaven het beste wat zij konden geven: hun leven voor de Vrijheid, ons Vaderland, ons Volk. Zij lieten ons hun nabestaanden, hun vrou- Men mag zeggen tegenwoordig, dat het prestige der democratie weer is toegenomen, dat velen weer met hart en ziel de democratie belijden. Dat is een tijdlang anders geweest; voor de oorlog was de twijfel aan haar wijd verbreid, vonden velen „een beetje dic tatuur” nog zoo kwaad niet. Dat was kortzichtig! Er is nimmer sprake van een beetje dictatuur; dictatuur is naar haar wezen altijd totaal. En men kan een dictatuur niet inhuren op termijn gelijk sommigen naievelijk meenden: een beetje dictatuur voor enkele jaren om de rommel eens een beetje op te ruimen. Als men eenmaal met een dic tator zit opgescheept raakt men hem niet gemakkelijk en zeker niet goed schiks meer kwijt! Toch was die gedachte wel begrijpelijk tijd! Daarvoor hadden in de jaren voor 1940. De democratie verkeerde in een crisis, zij functio neerde niet goed meer. De parlemen taire regeeringsvorm deed het niet meer. Daarvoor waren twee onderling zeer nauw samenhangende oorzaken aan te wijzen: staat en maatschappij grepen door de zich voltrekkende eco nomische ontwikkeling steeds nauwer in elkaar’ de staat zag zich genood zaakt zich steeds meer met het econo mische leven te bemoeien. Maar het parlement was daarop niet ingesteld, raakte met werk overstelpt, kon het niet meer aan en het gevolg was, dat de staatkundige machinerie begon te stok ken, het liep niet meer. Daarbij kwam, dat men over de omvang van de staats bemoeiing met het economisch leven zeer verdeeld was. Liberalen en anti revolutionairen bepleitten een mini male staatsbemoeienis, socialisten en communisten een maximale. En er bleek geen doorslaande meerderheid te vormen noch in de eene noch in de an dere richting. Hier liggen de oorzaken van de crisis der democratie, gelijk die voor de oor log te constateer en was: een niet meer voor zijn taak berekend parlement en in dat parlement geen meerderheid, die een besluitkrachtige regeering mogelijk maakte. Deze malaise maakte velen ontvankelijk voor de gedachte van de dictatuur: de democratie schoot niet op, er zat geen gang in, er gebeurde niets, zij was niet opgewassen tegen de pro blemen van staat en maatschappij ge lijk die zich voordeden, zij overwon de crisis en de werkloosheid niet, zij leek tot machteloosheid gedoemd. En inder daad, de crisis der democratie hield verband met de crisis in de structuur van het staatkundig en maatschappelijk leven zelf. Geen wonder, dat velen naar de dic tatoriaal geregeerde landen gingen kij ken! Daar ging het anders; daar zat wél schot in de zaak! Kijk eens naar Rusland, dat onder leiding van zijn dictatoriaal regime een enorme econo mische achterstand snel inliep; waar men zijn vijfjarenplan ontwierp en uit voerde en ieder zijn plaats en taak ZILVEREN STADHUIS TOURNOOI Op 2e Paaschdag zullen de voethalvereen. P. E. C. van Zwolle (Oostelijk le klasser) Sneek en C. A. B. tegen elkaar kampen om de kostbare wisselprijs, het zilveren stadh”is De tusschenwedstrijden zullen de Chr. voet- balvereen. Oranje Nassau-Comb. Zuid West hoek en R.E.S.adsp.-C.A.B.adsp. spelen. Een en ander belooft een zeer interessante voetbaldag te worden. KUNSTAVOND UITGESTELD. Door ziekte van den declamator Henk Schaer kon de kunstavond op Maandag 8 April niet doorgaan. Wij hopen dat dit een uit stel is en geen afstel. ALWEER EEN VERBETERING. Ingaande 15 April wordt de autobusdienst Bolsward-Koudum doorgetrokken tot Stave ren. Tweemaal per dag naar en van de boot Staveren-Enkhuizen. OPENB. LEESZAAL en BIBLIOTHEEK. Over de maand Maart zijn uitgeleend 1559 boeken, waaronder 5 uit de leeszaal van Sneek. Het aantal bezoekers bedroeg 28, t.w. j 5 dames en 23 heeren. dig reinigde. Natuurlijk niet voor al- j 1 i we nog onze dierbare vrijheid te lief. toch, alles bijeengenomen was het zoo gek nog niet: zoo’n beetje dictatuur en zoo’n dictator op termijn. Dan kwam er ten minste een eind aan die aanpas singspolitiek en dat gemodder met de werkverschaffing en de misère van de steun. Ja, vergeleken met de dictatuur liet de democratie het toch maar leelijk zitten. Toen kregen we de dictatuur en de ordening! Wel geen product van eigen bodem, wel is waar import (en nog wel ongevraagd). Maar men kwam ons be schermen, ons verlossen van de demo cratische ongerechtigheden. Men zou het hier eens netjes voor ons in orde brengen. Wij zouden deelen in alle ze geningen van het Duitsche regime. En men toog aan het werk. Het Binnenhof, sinds eeuwen het hart van onze demo cratie, van onze volksrechten en volks vrijheden, werd de woonplaats van S. S. en Gestapo. De democratie werd op zolder gezet; weg parlement, weg Staten, weg gemeenteraden. Nu zou al les veel vlugger en vlotter gaan. Weg economische wanorde; we werden in geschakeld in het Duitsche economische systeem. Nu zou het goed komen! De nieuwe maatschappij brak door! De droom van Bellamy werd werkelijk heid! Het viel een beetje anders uit! De orde bleek rooforde, de dictatuur slavernij. Toen zuchtten velen, die met haar ge- coquetteerd hadden: hadden we onze democratische vrijheden maar terug. - - En ze kwamen terug. Maar hoe verder? Dort festgestellt: Lautes Hurrarufen Democratie moet toch zeker iets meerlHpr „nd «farlrP« Mninrpn. voor ons zijn dan het geringste kwaad! 60-JARIG JUBILEUM. Woensdagavond heeft de afd. Bolsward van Patrimonium haar 60-jarig jubileum gevierd. Na opening door voorz. B. Veltman, gaf W. Bos een overzicht van de 60 jaren en sprak Cand. J. H. Zelle over het onderwerp: „Weest nuchteren en waakzaam”. Met zang en voordracht enz., is dit een ge zellige feestbijeenkomst geworden. JEUGDSAMENKOMST. Dinsdagavond vond in de Broerekerk een li turgische jeugdsamenkomst plaats, uitgaan de van de Ring Bolsward van het N. J. V. Deze samenkomst vormde de sluiting van het winterwerk en had ten doel de jeugd heen te wijzen naar het offer van Christus en de beteekenis daarvan voor het eigen leven. Voor Ds. Bonting, die wegens ziekte ver hinderd was te spreken, sprak Ds. van der Brug van Tjerkwerd over Christus’ offer, terwijl Ds. Molenaar sprak over ons dienen van Christus. Jammer, dat de opkomst bij lange na niet beantwoordde aan de gestelde verwachting. WERKEND BOLSWARD. Op Woensdag 10 April belegde de Bols- wardsche Besturenbond een propaganda-bij- eenkomst in het „Convent”. De heer H. Radelaar sprak een woord van welkom en betreurde de kleine opkomst. Het zangkoor „Voorwaarts”, o. 1. v. de heer P. van der Veer gaf enkele nummers ten beste waarna de heer B. Cloo van Heerenveen aan het woord kwam. Hij gaf een historische beschouwing van de positie der arbeidersklasse vanaf 1860. Na dit jaar begonnen de arbeiders zich te ver zetten tegen de min of meer rechtelooze po sitie waarin zij verkeerden. Dit had tot ge volg, dat in 1870 de Vakcentrale en in ’71 het Algemeen Ned. Vakverbond werden op gericht. In 1906 werd het N.V.V. opgericht met 18000 leden. De bemoeiingen van deze organisatie brach ten de sociale wetgeving tot stand. Na Mei 1940 werden de hoofdbestuurders vervangen door N.S.B.ers en in 1942 werd het N.A.F. opgericht, waarna de meeste le den vertrokken en de meeste bestuurders on derdoken. Na de oorlog kwam de E. V. C. (Eenheids- Vakcentrale) tot stand. Volgens spreker was het zeker dat binnen niet al te langen tijd een fusie aangegaan zou worden van E.V.C. met N.V.V. Verder wee» de heer Cloo op de neodsaak van sociale rechtvaardigheid met De Moandeitojouns koe alle frije maniv??r c*e flu(lnenj zorgen. Zij streden mèt en h m wer restich deijaen en shepe, sa t er yn gjin jierren sliept hie: yn in frije stêd. Dit is it forhaeltsje sljocht en rjocht as dy fan Boalsert. In sobere bitinking wurdt bédden op Moandei-to-joun, 15 April 1946 yn de Martini-tsjerke. (Sjoch de adfortinsje). Drs. S. v. TUINEN, Waern. Boargemaster fan Boalsert. BOALSERT, 8 April 1946. - - -- -- z4711 mm» Xx i vóór ons volk, daarom zullen hun nabestaan den met en door ons volk en voor om volk leven. Wanneer wij straks ons bevrijdingsfeest vie ren zullen wij ook hunner gedenken en hun nagedachtenis eeren door allen, zonder uit zondering, onze jaarlijksche bijdrage voor de verzorging van hun nabestaanden te leveren om aldus iets af te doen van onze onaflos- bare plicht tot dankbaarheid. In het paleis van den Volkenbond te Ge- nève zijn vertegenwoordigers der leden dier organisatie bijeen in een laatste zitting ter opheffing van dat lichaam. Maar, vertellen verslaggevers, men verkeert er in geen som bere stemming, want men hoopt dat de taak van den Volkenbond nu is overgenomen door een organisatie die der Ver. Naties welke sterker is dank zij ook het lidmaat schap der Ver. Staten, die buiten den Vol kenbond bleven, terwijl ook Rusland weer is georganiseerd, dat in 1939 uit den Vol- kenond werd gebannen wegens zijn inval in Finland. Inderdaad zijn de Ver. Volken heel wat ster ker nu Amerika lid is. President Truman heeft in een rede nog eens met nadruk uit laten komen dat de Ver. Staten achter de Ver. Naties zullen blijven staan, een sterke gewapende macht zullen handhaven en de verantwoordelijkheid als sterkste natie en van het leiderschap op zich nemen. Uiteraard hgt in deze overheerschende positie der Ver. Staten het gevaar dat de Ver. Naties een lichaam wordt ten bate der belangen van de V. S. inplaats van dat Amerika zuiver de be langen der Ver. Naties dient, en de minder machtige leden zullen daarvoor wel dege lijk hebben te waken, al zal dat wel eens niet gemakkelijk zijn, nu dat andere machtige lid, Rusland, zijn door den oorlog gewon nen positie tracht te bevestigen en daarbij wel eens met de belangen der Ver. Naties maar ook met de rechten der kleinere naties in botsing komt. Er wordt bericht dat Rus land van plan is te bewijzen dat de Ver. Staten het laatste ook doen en de aanwezig heid van de Amerikaansche troepen in Noord China en op Ijsland voor den Veiligheids raad wil brengen, maar eerst wenscht ge zuiverd te worden van de beschuldiging dat het Perzië te kort deed, waarom het ver zocht heeft de Russisch-Perzische kwestie definitief van de agenda van den Veilig heidsraad af te voeren, daar Rusland bezig is zijn troepen uit Perzië terug te trekken en het olie-geschil tusschen beide landen is opgelost door de vorming va» ee» gemeen schappelijke oliemaatschappij. De Perzen hebben verzocht de kwestie wel op de agen da te houden en Amerika en Engeland willen wachten tot 6 Mei, als dan de toestand in Perzië bevredigend is, kan de kwestie afge voerd worden. Maar er staat den Veiligheidsraad al weei een ander zwaar karwei te wachten, want Polen wil de Spaansche kwestie aanhangig maken Roemenië heeft ook al de diplo matieke betrekkingen met Franco verbroken en kan daarbij rekenen op steun van Rus land, Mexico en waarschijnlijk ook Frankrijk dat immers zelf plan heeft gehad het Franco regime bij den Veiligheidsraad aan te kla gen. Zooals bekend zijn de Ver. Staten en Engeland van oordeel dat de Spanjaarden zelf maar met Franco moeten afrekenen. Naast de bijeenkomst van den Veiligheids raad zal over eenige weken ook een confe rentie van de ministers van buitenlandsche zaken van de Vereen. Staten, Engeland, Rus land en Frankrijk te Parijs de aandacht vra gen, welke zich zal bezighouden met de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bul garije, Finland en Hongarije, waarover men het nog altijd niet eens is, zoodat de eigen lijke vredesconferentie, welke aanvankelijk op 1 Mei was bepaald, weer moest worden uitgesteld. Hoe dringend het noodig is dat vredesverdragen eindelijk een meer stabiele toestand ook in Centraal Europa scheppen, blijkt uit de toestand in Hongarije, waar de al lang verwachte financieele ineenstorting is gekomen, de binnenlandsche munt is prac- tisch waardeloos geworden, de bevolking der steden verkeert er in een noodtoestand. Hier dient snel te worden ingegrepen. Zoover als m Hongarije is het in Duitschland en Oos tenrijk nog niet, maar ook daar kan op den duur die ineenstorting niet uitblijven als de geallieerden gezamenlijk geen maatregelen nemen, doch ook hier verhinderen onderlin ge geschillen de opbouw. Frankrijk blijft niet alleen internationalisatie van het Roergebied en permanente bezetting van het Rijnland, maar ook inlijving in de Fransche staats^ huishouding van het Saargebied eischen. Engeland voelt hier niet voor en de Fran sche houding kan belemmerend werken bij de diplomatieke onderhandelingen tusschen Parijs en Londen over een EngelschFransch verbond. Uit nadere gegevens over de uitslag der Grieksche verkiezingen blijkt dat die ook de kans biedt op groote moeilijkheden in de toekomst, slechts 50.3 procent der kiezers heeft gestemd, een nieuwe regeering is ge vormd, de regent afgetreden al trachten En geland en de Ver. Staten hem van dit besluit terug te brengen, tot een beslissing ia de koningskwestie ia gevallen. In Japan ging het volk Woensdag ter Stem bus, wel heel vlug na het einde van den oorlog, doch de Amerikaansche opperbevel hebber wilde van geen uitstel wete». Voor het eerst stemmen de vrouwen er mee De uitslag staat ons nog niet ten dienste, maar hij zal moeten bewijzen of het Japansche volk bereid is nieuwe wegen in te slaan. De onderhandelingen tusschen de Nederiandsche regeering en de Indonesiërs zijn op de Hoo- ge Veluwe” aangevangen en in verband daarmede houdt minister Schermerhora op uitnoodiging der Engelsche regeering in En geland besprekingen met minister Attlee TOEKIJKER. kreeg aangewezen: geen protesten, aanpakken, werken. En het lukte! Kijk eens naar Duitschland. Sinds Hitler aan het bewind was geen werkloosheid meer; iedereen werkte, alle fabrieken draaiden op volle toeren en zie eens, wat een uitnemende sociale maatrege len: moederschapszorg, Kraft durch Freude. Zelfs Italië trok bewonderende blikken tot zich: daar loopen nu ten minste de treinen op tijd, geen stakin gen meer en de Pontijnsche moerassen werden drooggelegd! Inderdaad, het is begrijpelijk, dat velen denken gingen: hadden wij ook maar zoo’n beetje dictatuur, zoo’n sterke man, die de Augiasstal van ons poli tieke en economische leven eens gron-1 ai- af 7nn I j De 15e April fan it jier fan üs Heare 1945 is de Gysbert Japiksstêd Boalsert frijmakke. Yn 17e-ieuske preken soe sa n sin fan wurd ta wurd ütmetten wurde. Dat hat op dit plak gjin sin. Ik lit de foarskiednis hinnebruije, hoe spannend en binearj end (ik tink oan it deasjitten fan trije ünskuldige boargers I yn ’e nacht fan Freed op Sneon foar de bifrijing) dy wêze mei. It hong der de hiele wike feitlik yn üs gewest tsjin oan. De edele Teutonen spilen op en mei allerhanne ark en reau de wyk. Tusken fjouwer en fiif üre op Sneintomiddei, 15 April teagen de léste Poepen troch Boalsert en doe liet de Poep, fan aerd Hunnen en Vandalen gelyk, üs moaije Blaupoartebrêge springe, in skipke sinke en stuts er berneftige lyts de brêgewachters- went yn ’e brün. Al mei al in echte Poepeset. Mar mei de explosy fan de Blaupoarte brêge explodearde ek de Dütske tyran ny yn dizze stêd. In pear üren letter gong it oan: der kamen nije bisetters mei earmbannen om, yn overalls, mei in sten yn ’e hün en moed yn it herte. It wie sahwat saun üre: Boalsert frij en yn hannen fan de „terroristen”. De Poep wie noch wol tichteby: in pa trouille sweefde noch by Boalsert om en makke fan har bifining it folgjende rapport op, dat letter bütmakke is by Makkum troch üs N.B.S.-ers: „Spach- trupp 2 K.M. Bolsward vorgestoszen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1