Paschen I Democratie oe uerzoruliio van do nahesiaanuen van oe siacnioners van nel Binnenlands uerzei 6 Mededelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week KU Redactieraad i TJ. DE JONG, Ds J VINK en VISSER Vrijdag 19 April 1946 (Vervolg) opbrengst ten goede zal ko- aatselijk „Groene Kruis”. Burgerlijke Stand. 40 jaargang no. IQ Gedrukt I. o. v. M. o. bij de Fa. A. J. OSINGA Bolsward Bonneniijst geldig tot en met 27 April 1946. Uit den Omtrek. I Stadsnieuws. Predikbeurten. Buitenlandsch Overzicht ter ■4 enz. werp „Embleem” In, waarbij het bestuur machtigde een b< V 24 X 24 188 Algemeen 189 Algemeen 1940-1945 deden beiluiten om naait haar po- i ri J een I- •ioen voor de nagelaten betrekkingen van de renet te 6 liter melk 1 kg aardappelen tusschen bijbelsch _l;en doorlijdt. Het le- voor WORKUM, van 11 tot en met 17 April 1946. Geboren: Akke Janke, dv Doekele Johannes Hengst en Engel Hielkema. Hinke, dv Uilke van der Meulen en Tietje Boersma. Meine, zv Jakob Visser en Aaltje Amsterdam. De eindles van den geheelen Tuinbouwcursus het hoogste praedicaat ontving* te Pingjum en R. van den Bi werd; 2e benga, J. Nasjonale Jongerein in doarpsj de fan ’t winter, holden. It fan Sjoerd Steensma. 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. 2 rants, tabaksartikelen (geen import sigaretten) A 20 melk B 28, C 26 melk: 104 aardappelen: Bonkaarten KD, KE: 682 Algemeen 683 Algemeen 684 Algemeen 685 Algemeen a vruchten versierde loofhut, werd het in later tijd herinnering aan de omzwerving in de woestijn, tusschen uittocht uit Egypte en in tocht in Kanaan. Is deze overgang van natuurfeest naar histori sche gedenkdag niet aanduiding hiervan, dat in de groote, laat ons zeggen de zedelijke reli gies het wezenlijke der goddelijke openbaring is verlegd van het natuurlijke naar het ge schiedkundige terrein? En in het Christendom? Hier heeft Paschen van meet af een zuiver historisch karakter VOGELBESCHERM1NGSWACHTEN. Kortheidshalve moeten wij de berichten aldus geven; CUBAARD. „Dorpsbelangen" nam het initia tief voor een wacht. WOMMELS. Hier werd een club van 21 le den in het leven geroepen met hetzelfde doel. EXMORRA. Een wacht opgericht, met de hoop de stand onzer weidevogels op hooger peil te brengen. maar, dat men later bleken de niet zoo onoverwinnelijk en M L__i weer nemen. Wat ga randeert ons, dat deze lieden straks niet pre- een j bij gedragen. Paschen is er steeds het feest van d« opstanding van Jezus Christus geweest. En het kan er niets anders zijnl Iedere anders beschouwing van Paschen, waarbjj het tóch weer natuurfeest wordt, is denatureering van zijn werkelijke beteekenis, is, terugval in de natuurreligie, dus heidendom. En iedere po ging er een andere zin aan te geven, verkondi ging van menschelijke onsterfelijkheid, is in wezen uiting van verlegenheid, poging een geestelijke beteekenis te redden, waar men zich aan de oorspronkelijke weet ontgroeid. De christelijke Paaschboodschap is alleen deze de Heer is waarlijk opgestaan. En nu is het hier niet de plaats op het hoe dier opstanding in te gaan. Hier liggen zware problemen voor ieder, die de spanning tusschen bijbelsch we reldbeeld en modern denkt '”2. dige graf is hier hét groote struikelblok velen. Maar geen Christen kan de christennaam met recht meer dragen, die in eigen hart niet voelt de kracht van Zijn herrijzenis. Hem is Christus geen levende presente werkelijkheid meer, nog slechts historische groot! 'd geble ven. De troost van de Christenen aner tijden is geweest: Christus is opgestaan. Wat uit God is, is sterker dan dóód en duivel. Vk. tl. K) e n Wilman van Lollum. Exmorra. 9 u. Ds. Bonting. Ferwoude. 9 u. Ds. Brink. Gaast 1.30 u. Ds. Brink. Hindeloopen. 9.30 u. Ds. Wouda. Idsegahuizum. 1.30 u. Ds. Molenaar (H. D.). Itens. 1,30 u. Ds. Nijenhuis van Oosterend. Kimswerd. 9.30 u. Ds. Bijlev^ld. Kubaard. 9.30 en 1.30 u. Ds. de Bres. Lon- gerhouw. 9 u. en 1.30 u. Ds. Gelderman. Lut- kewierum, 1.30 u. Ds. Becht van Ooster- wierum. Makkum. 9.30 en 2 u. Ds. Huisman. Uomwerd. 1.30 u. Ds. Tamminga van Ping um. Ooaterlltten*. 2 u. Ds. van Andel van Spannum (H. A.). Parrega. 9.30 en 2 u. Ds. de Loos. Sptumum. 9 u. Ds. van Andel en 1.30 u. de neer Vellinga. Sctiraard. 1.30 u. Ds. Bonting. Tjerkwerd. 9.30 u. Ds. van der Brug. Dedgum. 2 u. dezelfde. Tzum. 9.30 en 1.30 u. Ds. Nieber. Winsum. 10 u. Ds. Post- ma. Baard. 2 u. dezelfde. Winsum. Ev. 1.30 u. de heer Nauta van Sneek. Witmarsum. 9.30 u. Da. van Dijk. Witmarsum. Ev. 7.15 u. Ds. van der Brug van Tjerkwerd. Wolsum 9.30 en 1.30 u. Ds. Gordeau. Hijdaard. 9.30 u. Ds. de Stoppelaar. Wotnmela. 2 u. Ds. de Stoppelaar en Ds. Vink (bev. nieuwe leden en Voorb.). Wons. 1.30 u. Ds. van Hoeven. Workum. 9 en 10.30 u. Ds. van Veen en 5 u. Ds. Loos. Heidenschap. 1.30 u. Ds. van Veen. Zurich. 9.30 u. Da. Tamminga (H. D.) Pingjum. 7 u. dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. 9.45 u. Ds. Boer. Hindeloopen. 10 u. Da. Treffers. Koudum. 10 u, Ds. de Groot (H. A.) en 2.30 u. Ds. de Graaf. OEREP. KERK. De Burgemeester der gemeente Bolsward brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Donderdag 25 April 1946, des voorm. om uur in hef gebouw der Hendrik Nannes- stichting te Bolsward (Kerkstraat) gelegen heid wordt gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken. De Burg, voornoemd: S. VAN TUINEN.. WONSERADEEL, van 10 tot en met 16 April 1946. Geboren: Hendrikus Johannes, zv Wiebe Bergsma en Wiepkje Palsma te Exmorra. Klaas, zv Heerke Nijdam en Nieskje Hoek stra te Lolllm. Jan, zv Jacob de Boer en Folkertje Trijntje Faber te Pingjum. Klaaske, dv Gerhard de Lange en Froukje de Haas te Zurich. Sjoerdtje, dv Pieter Reitsma en Riemke Greidanus te Lollum.Cornelis, zv Evert Wind en Ysbrandia de Vries te Ping jum. Geeske, dv Meile Hiemstra en Jikke van der Honing te Pingjum. Sjoerd, zv Rem meren de Jong en Tjaltje Jenema te Lollum. jolle, zv Sijbren Wester en Tietje van der Heide te Exmorra. Ondertrouwd: Ate Minne Wiersma te Olde- klooster en Hieke Boschma te Burgwerd. Lieuwe Jan Mensonides te Comwerd en Sijt- ske Horjus te Makkum. Gehuwd; Murk Elgersma en Aukje Postma. Overleden: MJchiel de Boer 70 jr., echtgen. van Gatske Anna Brandsma te Ügoklooster. Anne 1 jr. 8 mnd., zv Hendrik van Slageren en Fettle Poelstra te Wons (overt, te Leeu warden). Wiepkje Visser 78 jr., wed. van Sjoerd Miedema te Ferwoude. HENNAARDERADEEL, van 8 tot en met 14 April 1946. Geboren: Te Oosterend, Pieter Leendert, zv Wijbren Dijkstra en Zwaantje Kooij. Femma Dorothea, dv Haije Bergstra en Elsie Koen. Te Lutkewierum, Annie, dv Andries Lolkema en Sietske Vos. Ondertrouwd: Gerrit Eerde Gillebaard en An na Bijlsma, beiden te Welsrijp. Tjipke Hof- stra en Ruurdtje Hoekstra, belden te Wels rijp. Hessel Dijkstra te Rauwerd en Hiske Tilstra te Welsrijp. Marten van Oosliga te Franeker en Tetje Klaaske Teijema te Edens. Welsrijp, Jan Bleeker 66 jr., ske Algera. Oai vorig artikel eindigden we met een vraag: Ie democratie meer voor ons dan het gering ste kwaad? Zoo zou het kunnen zijnl Dictatuur is achterna ondanks aanvankelijke bekoring er ger, gevaarlijker dan democratie gebleken. Zij werkt wel vlugger, het loopt daar niet over zooveel schrijven, er is geen lange parlemen taire weg te doorwandelen eer iets tot stand komt. Maar er is ook veel bedenkelijks, er is geen contróle en dus veel corruptie; er zijn geen remmen, dus allerlei minwenschelijks kan zoomaar worden doorgedreven. Neen, geef ons de democratie nog maar; dat is ook wel niet alles, het kan daar vervloekt langzaam gaan, het gaat er vaak op zijn elf en dertigst, er komt vaak geen eind aan, maar democratie werkt secuur; er is óók geen overhaasting en een regeeringswisseling komt er ten slotte al tijd zonder bloedvergieten tot stand. En dat zijn toch wel groote voordeelen in vergelijking tot de dictatuur. Zie hoe Mussolini en Hitler verdwenen zijn en hoe Franco missclpen ver dwijnen zal en vergelijk daar nu eens mee, hoe ten onzent b.v. ten slotte Colijn verdween als gevolg van een sterk gegroeid verzet tegen zijn aanpassingspolitiek; het ging haast ge- ruischloosl Nee, nee, alles welbeschouwd, geef mij toch de democratie maarl KOSTELOZE VACCINATIE BOLSWARD. 100 gram cacao 250 gram jam, stroop 3 doosjes lucifers pl.m. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten LD, LE 604: D 26, E 26 melk; 604 aardappelen: Tabakskaarten enz. T 24 BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Bonkaarten KA, KB, KC 604; 100 gram cacao 250 gram jam, stroop, enz 3 doosjes lucifers pl.m. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten LA, LB, LC 604: 2 liter melk 3'/2 liter melk 2 kg aardappelen Elke illegale strijder, die in den strijd der be zetting een gevaarvolle opdracht aanvaardde, --j- -- deed dit in het besef, dat hij hiermede de Vrij- vruchtenoogst, waarbij men woonde in zijn met heid, zijn Vaderland en zijn Volk diende, maar ’--Z1—- J 11 tevens in het vertrouwen, dat mocht hij komen te vallen, er voor de zijnen zou worden ge zorgd. Hij behoefde zich over de materiëele toekomst van zijn vrouw en kinderen niet bezorgd te maken, als hij van het volvoeren van zijn op dracht eens niet zou terugkeeren. Want dit was de belofte, die de mannen van het verzet elkander plechtig hadden gegeven: „Indien een van ons in den strijd tegen den moordlustigen vijand valt, zullen wij, die ach ter blijven de zorg voor zijn nabestaanden ge heel op ons nemen." En met die geruststelling, in dat vertrouwen is menig gevaarvolle opdracht volvoerd, doch zijn ook velen gevallen voor het vuurpeleton van den vijand of doodgemarteld in kampen en ge vangenissen. De eerste taak van de nu oud-illegalen na de bevrijding was dan ook deze belofte gestand te doen en alles in het werk te stellen om de na bestaanden van hun gevallenen een materieel onbezorgd leven met «n te midden van ons volk te verzekersn. Zeker, mca vortroewde op het woord van de Regeering, vanuit Londen gegeven, dat er voor de nabestaanden van de slachtoffers van het binnenlands verzet zea worden gezorgd, maar men realiseerde zich tevens, dat er aan een verzorging vanwegei de overheid vele be zwaren verbonden zijn. En te meer zou dit hét geval »ijn, nu de oud-illegaliteit van het standpunt uitging, dat de gevolgen van het wegvallen van den natuurlijken verzorger van de nagelatenen voor 100 procent behoorden te worden weggenomen. Een pensioenregeling vanwege de Regeering, die hierin zou voorzien, zou, gezien de groote variatie in de omstandigheden van de betrok kenen, van een zoo gecompliceerd karakter worden, dat zij welhaast tot de technische on mogelijkheden gerekend moet worden. Boven dien zou een dusdanig pensioen, door de over heid te verleenen, zeker niet billijk zijn tegen over andere groepen van ons volk. Ook zou de verzorging alleen door de overheid noodzakelijkerwijze een ambtelijk karakter dragen en hierbij I0U bureaucratie en loketten mentaliteit onvermijdelijk zijn. De oud-illegaliteit dachte uit, dat het i is om de verzorging van de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers van het bin nenlands verzet voor haar rekening te nemen, maar zij voelt deze plicht tevens en vooral als een van het geheele Nederlandsehe volk. En dan niet alleen als een plicht om er zich via het belastingbiljet van te kwijten, mdar ook als een recht om deze plicht vrijwillig en uit dankbaarheid te volbrengen. Het zijn deze overwegingen, die de Stichting 1940-1945 deden besluiten om naast haar po gingen, van de Regeering een behoorlijk pen sioen voor de nagelaten betrekking! slachtoffers van het binnenlandsch verkrijgen, ook een beroep te doen op het Ne- derlandsche volk om aan de verzorging van deze achtergeblevenen daadwerkelijk mede te werken. Deze medewerking wordt dus niet gevraagd ter wille van de nabestaanden, alsof zij van de liefdadigheid van ons volk afhankelijk zouden zijn, doch om ons volk gelegenheid te geven, zijn dankbaarheid te toonen en de nagedach tenis te eeren van hen, die voor ons volk vrij willig hun leven ten offer brachten. Wanneer dan over enkele dagen het rood-wit blauw weer boven alle torenspitsen van ons vlakke land tegen het blauw van den hemel zal schitteren, dan zal dat rood van onze dier bare vlag ons doen gedenken het bloed van de helden van het binnenlands verzet, waarmede de grond is gedrenkt, waarop wij dan het feest der bevrijding zullen vieren. In den tijd der bezetting hebben zij voor ons gestreden en zijn zij voor ons gevallen. Thans, na de bevrijding, zullen wij hun taak, de ver zorging van de hunnen, in dankbaarheid en met vreugde op ons nemen. Ieder van ons, hij zij rijk of arm, zal zijn bij drage geven, hetzij klein of groot om daar mede iets af te doen van de schier onaflosbare schuld der dankbaarheid, die wij hebben tegen over hen, die hun leven gaven voor de Vrijheid, voor ons Vaderland en voor ons Volk. Sinds onheuglijke,tijden hebban memchen in de een of andere vorm Paschen gevierd. Onze Germaanscbe voorvaderen deden het; het was hun het feest der ontwakende aarde, lentefeest. En de oude Israëlieten deden het; het was het feest der beginnende graanoogst. Als natuur feest was Paschen wijd verbreid. Maar voor de latere Israëlieten werd met Pa schen een historisch feit verbonden; de uit tocht uit Egypte. En zoo ging het met hun andere groote feesten ook. Ook Pinksteren werd van natuurfeest, feest der beëindigde graanoogst tot historische gedenkdag: herden king van de Wetgeving op de Sinai. En even- zoo Loofhutten; aanvankelijk feest van de 2oo gerecbaeerd aou democratie aea zaak van opportuniteit worden! Voor reien is dat mis schien ook wel zoo, maar dat is geen sterk stabdpunt en bij deze opportunisten is de de mocratie niet veilig. Er kunnen toch altijd weer omstandigheden zich voordoen, waarbij het geraden lijkt de democratie over boord te zetten en een ander stelsel in de gegeven om standigheden verkieselijker schijnt. Tv-» de Duitschers onoverwinnelijk schenen ontdekten velen opeens, dat democratie toch wel groote bezwaren had en deden mee, voorzichtig wel is waar (men moet nooit alle schepen achter zich verbranden, maar een weg terug openhouden I) maar men deed mee. Gelukkig het voorzichtig deed, want li Duitschers toch i.‘_l toen kon men zijn draai cies hetzelfde kunstje herhalen hetzij nieuw opkomend fascistisch gevaar h een groeiend communistisch? Het gaat ons om principieels democraten, niet om opportunisten. De vraag, die we hier be handelen willen is deze: op welke principieele gronden laat zich democratie verdedigen én welke consequenties vloeien hieruit voort voor staat en maatschappij? Vk. wedstrijden. Afaar ook zij, die in deze sport niets anders zien dan een gewoon balspel kunnen mede helpen dezen dag te doen sla gen. Het hoofddoel van dit tournooi is n.l.: „De sterke voor de zwakke". Onder deze slagzin worden de toegangsbe wijzen met daaraan verbonden prijsvraag verkocht, welks opbrengst ten goede zal ko men aan ons plaatselijk „Groene Kruis”. Na juiste invulling van het formulier maakt U mede een kans op het nieuwste Philips Radiotoestel hetwelk als prijs beschikbaar is gesteld. Formulieren moeten aiterlijk Zaterdag April 18 uur worden ingeli- gende adressen: J. J. J. Altenburg of P. j. gen met Madrid onderhouden, gevraagd Q A 1 AM M 1 M X>* „W .aII.M a4 I AA AA X« AA atoombomfabricage in Spanje mag onder zoeken. Na de Spaansche zal misschien ook nog wel een andere en merkwaardige kwes- 1 vragen. Merkwaardig omdat het hier een geschil betreft tusschen twee leden van hetzelfde gezin n.l. van het Engel- sche Gemeenebest: Britsch Indië en Zuid- Afrika. Voor het Z.-Afrikaansche parlement ligt nu een regeeringsvoorstel waarbij het Britsch Indiërs verboden wordt grond te bezitten of te bezetten In Z. Afrika. We zullen ons niet wagen aan een beoordee- ling of de rassenkwestie dan wel de econo mische de grootste factor is geweest bij het doen ontstaan Van dit voorstel, maar Britsch Indië heeft gedreigd als het Z. Afrikaan- sche parlement het voorstel aanneemt de zaak voor de Vereen. Naties te zullen bren gen. Ook aan een eventueele behandeling van deze zaak zitten zooveel kanten dat bepaalde groote mogendheden er huiverig voor zullen zijn. Trouwens de klager zelf, Britsch Indië, zit binnenslands met moeilijk heden, welke het voorzichtig moeten doen zijn. De drie Engelsche ministers die naar Britsch Indië gekomen zijn vooral om te trachten de Hindoes die één groot onafhan kelijk rijk eischen, waarin de Mohamme- daansche streken een bepaalde zelfstandig heid iouden genieten, en de Mohammedanen die een zelfstandig rijk (Pakistan) naast den Hindoestaat eischen, tot elkaar te brengen, hebben daarmee de handen vol. Zooals onze ministers met de Indonesische kwestie. Men is intusschen hoopvol gestemd te Den Haag. In schijnbaar goed ingelichte kringen wordt gezegd, dat men het eens zal worden over een republiek Java en Sumatra opgenomen in een Indonesisch gemeenebest, dat een der vier gelijkwaardige partners van het koninkrijk zal zijn en dit alles blijkbaar voor een bepaalde periode waarna Indone sië de volle vrijheid zal hebben te beslissen of het deze positie wil handhaven of niet. De besprekingen van onze ministers in En geland schijnen vooral over de terugtrekking der Britsche troepen uit Java geloopen te hebben. En over een andere kwestie, n.l. het feit, dat we voorzoover onze uitvoer naar Duitschland door onze invoer er uit wordt overtroffen, dit overschot met onze schaar- sche dollardeviezen moeten betalen. Dit wordt weer veroorzaakt door het feit dat Amerika en Engeland voedingsmiddelen aan Duitschland leveren en daarvoor in dollars betaald worden. Ook al weer begrijpelijk, maar een zeer ontnuchterend feit voor ons land dat zoo groote vorderingen op Duitsch land heeft, even ontnuchterend als het feit dat de geallieerde voorziening van Duitsch land nu vooral via Duitsche havens inplaats van Rotterdam gaat. Ging het via Rotterdam dan zou onze Rijnscheepvaart vorderingen op de geallieerden of Duitschland krijgen welke de hoeveelheid dollars welke we uit hoofde van ons invoeroverschot uit Duitsch land moeten betalen, zouden doen vermin deren. Er zijn in Polen en Frankrijk al klach ten dat Engeland blijkbaar meer hecht aan de opbouw van Duitschland dan aan die zijner Europeesche geallieerden, maar te Londen ziet men het zoo, dat Duitschlands economisch herstel, zij het op beperkte schaal, eerste voorwaarde voor herstel van geheel Europa is. Van Duitschland zal ech ter niets terecht komen als de groote geal lieerden het over een eentraal economisch bestuur niet eens worden, maar eerst moe ten zij nog tot overeenstemming komen over de zooveel kleinere problemen der vredes verdragen met Italië enz. In de Ver. Staten is er zelfs al op gezinspeeld dat ala men het ten deze niet met Rusland eens wordt, de Westelijk» landen afzonderlijke verdragen met Italië enz. zullen sluiten. Intusschen zit Frankrijk al zoo ongeveer aan de grond. Weer gaan 35 milliard fre. goud naar de Vereen. Staten voor betaling van aankoopen. Eind van het jaar zal de geheele goudvoor raad vsn Frankrijk wel verdwenen zijn. TOEKIJKER. rormuneren motrttn mterlijk Zaterdag 30 April 18 uur wvrden injrelever4 mui de vol gende adressen: J. J. Wij ma, J. Kerdman», J. Altenburg of P. J. Fennema Onder het luk der „Edel Germanen” hebben wij gezien hoe de Volkagesondhtid bewust ten gronde werd gericht. Welnu, geachte lezer, hier wordt U een ge legenheid geboden een kleinigheid bü te dragen ter leniging der groote nood <He er momenteel weer heerscht ten aanzien der volksgezondheid. Koopt veel, koopt snel. De indeeling der wedstrijden ia aldus; JtV.’ L1.2 nu«ur: Oranje-Nassau-Z.-W.hoek. 11.15—12.30 uur: SneekC. A. B. 1.30— 2.45 uur: P. E. C.—C. A. B. 2.45— 3.15 uur: RES(adsp.)-CAB(adsp.l (3.30— 4.45 uur: P. E. C.—Sneek. VIERING ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR STAAL. Betreffende deze feestviering vernemen wij het volgende: 1ste Paaschdag, ’s morgens 9.50 wordt de jubilaris onder het zingen van het Venl Creator de feestelijk versierde kerk binnengeleid, waarna plechtige Hoog mis, met feestpredikatie van den Zeereerw. Pater Siardus de Vries, o.f.m. Na de Hoog- mia wordt gezongen het Allelujah van HMn- del. Om 4 uur plechtig Danklof. v WITMARSUM, 16 April. Op de zaal van Hofstra werd vertoond de film „It awiere fé yn griene greiden” op verzoek van B. V. O. L., Plattelandsvrouwen en afd. Jon gerein” Indrukwekkend was de film. Hoe in tens mdbi is onze Friesche provincie in de komende maanden. ARUM, 16 April. Vergadering van ingelan den van het waterschap „de Arumermied- polder, onder voorzitterschap van den heer H. Ploegstra te Arum. De rekening werd vastgesteld met ontv. f 7607.54»/2, uitgaven f6637.16, voord, saldo f 970.38'/a (dienstjaar 1945-1946). De begroeting over het dienst jaar 1947 werd vastgesteld met ontvangst en uitgaaf van f 5593.67’/j. De omslag werd bepaald op f 10 per belastb. H.A. Tot Be stuurslid werd gekozen de heer W. A. Sin- nema te Arum. De eindles van de Algem. Tuinbouw cursus groep le jaar is gepasseerd. Alle cur sisten gingen over naar de 2de klasse, waar van één voorw. Insp. P. J. Winterdijk was aanwezig. Cursusleider was de heer H. Sme ding van Bolsward en vakonderwijzer de heer J. Broersma van Arum. Dezelfde eindles had ook plaats te WOMMELS. Inspecteur Winterdijk was ook hier aanwezig. Alle cursisten gingen over naar de 2de klas. De heer Smeding en Broer sma waren ook hier leeraren. De Fruitteeltcursus te ARUM, welke 10 theo retische en 1 practische les (op het bedrijf van den heer Jac. van Abbema te Arum) om vatte, behoort ook weder tot het verleden. Daaraan namen 17 cursisten deel. Leider van dezen cursus was J. Broersma te Arum. De eindles van den geheelen Tuinbouwcursus te Arum had 16 April plaats. Diploma met ;en: A. Anema lerg te Kims- praedicaat: H. Hoekstra, O. Wij- w Pronk, M. van der Weide, en R. Broekstra; 3e praedicaat: Joh. Bouma, Tj. van den Berg, J. Reinsma en T. Bootsma. Algemeen Afgew. 2 cursisten. Algemeen PINGJUM. Benoemd als hoofd der openbare school te Den Helder de heer J. Kramer te Pingjum. TJERKWERD, 9 April. Kamerlid J. de Ruiter sprak voor de C. H. Unie. Een 10-tal nieu we leden was het resultaat. TSJERKWERT, 12 April. Justerjoun hat de krite Tsjerkwert fan it Boun fan Frysk- Nasjonale Jongerein in doarpsjoun, de twad- de fan ’t winter, holden. It eigen toaniel- ploechje hat opfierd „It Create Langstme” fan Sjoerd Steensma. It foei by de harkera-taskögers tige yn ’e smaek en pakte de lju bytiden sa, dat de büsdoeken der by to pas kamen. OOSTERLÏT1ENS. Naar we vernemen hoopt Ds. F. Bobeldijk van Groot Schermer (N.-H.) Zondag 19 Mei ’a middags intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente te Oos- terlittena, na ’a morgens bevestigd te zijn door da. S. Postma van Winsum. Het Redteercollege „Nut en Genoegen’’ hield Jaarvergadering. De voorzitter bracht een woord ven dank aan de leden voor de moeite en preetatias geleverd bij het 75- jarig bestaan. Ala bestuursleden werden her- kosea de heeren J. Toering, S. Zijlstra en A. van der KooL TEUM. F ------ hier, Be. I De 1ste fitter van het gasbedrijf alhier W. do Boer is in gelijke functie benoemd te Zandfoort. De „Gysbert Japicx”padvinders behaal den in de 20 K.M. marschwedstrijd te Sneek de 3e groepsmedaille. EERSTE VERJAARDAG VAN BOLSWARD’S BEVRIJDING. Talrijke vlaggen herinnerden ons reeds vroeg op dezen zonnigen lentedag aan het feit, dat Bolsward de eerste verjaardag van haar be- I vrij ding vierde. Het begin der herdenking was de muzikale rondgang van alle drie korpsen, t.w. Stede- lijke-, Hollandia- en „Oranje’’-korps. Vooraf j werd gezamenlijk voor het stadhuis het Wil helmus gespeeld. Daarna nam elk orkest een stadswijk voor zijn rekening. Het gezamenlijke luiden der klokken van I 7-8 uur riep ons als het ware naar de Mar tinikerk. waar een orgelconcert werd ge- geven door den heer O. Schrik en een toe spraak door Ds. G. D. A. Oskamp. Deze herdenkingsbijeenkomst was belegd door de Vereen. 1940-’45. in een kort voorwoord las de Burgemeester I de namen op van hen, die In de [aren tus- 1 scheri 1940 en 1945 waren gevallen. In aan- sluiting daarop speelde het orgel een koraal- voorspel van J. S. Bach over: Alle menschen I moeten sterven. I Een en ander werd door de aanwezigen I staande aangehoord. I Van het met zorg samengestelde en uitge- voerde orgelorogranima trof ons In het blj- j zonder een Andantino van Cesar Franck. Ds. Oskamp gaf in korte trekken de belang rijkste gebeurtenissen uit de 5 oorlogsjaren weer, Ons vernielde vaderland is alleen dan op te bouwen, wanneer de bevolking tot 't J daadwerkelijke Christendom terugkeert. i Deze mooie bijeenkomst werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wil- helmus* I In de vroege ochtenduren werd door de padvindersgroep „Gysbert Japicx” een krans gelegd op het voorloopige monument aan de Harlingerweg. In den loop van den dag wer- I den hier nog meer bloemen gebracht. FILMAVOND. i De Pluimvee- en Konijnenfokvereen. Bols ward en Omstr. belegde j.l. Dinsdag een filmavond in hotel Boermans. In het openingswoord betuigde de voorzitter de heer J. Bakker, zijn spijt over de ge- I ringe opkomst. De film gaf ons een zeer goed beeld van alles wat tot de Nederlandsehe pluimvee- I wereld behoort. Voor de pauze werden ziek ten en hun bestrijding behandeld, daarna 1 verschillende bedrijfs- en sportrassen. Met enkele beelden op de eierhandel van voor i den oorlog besloot deze mooie, leerzame i film. De heer Stienstra van Drachten, welke ook een verklarend woord bij het gebodene had i gegeven, behandelde snel en duidelijk nog verschillende naar voren gekomen vragen, waarna de voorzitter de aanwezigen, na een i dankwoord aan den heer Stienstra, en zijn collega, huiswaarts liet gaan. JAARVERGADERING B. B. O. Woensdag 17 April werd op de bovenzaal van de Wijnberg de jaarvergadering van de Bolswarder Belangen Gemeenschap gehou den. In zijn openingswoord spoorde de voorzitter, de heer J. Visser, ieder aan om de na de bevrijding ontstane mogelijkheden zooveel mogelijk uit te buiten, in het verband van de B. B. G. om zoodoende Bolsward tot grooter welvaart te brengen. Verslagen van secr. en penn. werden, be houdens een kleine wijziging in dat van den eerste met een woord van dank goedge keurd. Uit het jaarverslag van den heer B. J. Zant- man, bleek duidelijk, hoeveel werk reeds in het eerste jaar werd verricht. De begrooting, ingediend doo|r den penningm. den heer Brandenburg, bevatte inkomsten f 995.en uitgaven f740.Na de benoeming van de financieele contröle commissie werd gepau zeerd. Nadien volgde, onder vruchtbare discussies, de vaststelling van notulen en huishoudelijk reglement. De heer T. van der Meer diende zijn ont werp „Embleem” in, waarbij de vergadering bet bestuur machtigde een beslissing te ne men over de twee ter tafel gekomen ontwer pen. Na de rondvraag werd deze belangrijke ver gadering door den voorzitter gesloten. ZILVEREN STADHUIS-TOURNOOI. Paasch-Maandag staat onze stad geheel in het teeken der voetbalsport. leder liefhebber van dace mooie gezonde ■irart aal eeht kannen genieten van meaie ZONDAG 21 en MAANDAG 22 APRIL 1946. (1ste en 2de Paaschdag). 1ste Paaschdag: NED. HERV. KERK. Arum. 2 u. Ds. Wagenaar van IJsbrechtum. Bolsward. 9.45 u. Ds. J. Vink en 5.45 u. Ds. van Wijk (afscheid). Bolsward. Broe- Tilstra te Welsrijp., Marter^ van Goslj^a te rekark. Ev. 9.30 u. Ds. Oskamp en 5 u. Dr. T Beroepen bij de Oeral, gemeente al- Volger van Harlingen. Burgwerd. 9.30 Overleden; Te W<" t BfaM* van Schoonoord. e. De van Leusden en 1.30 u. De. echtgen. van Oeeske Ofschoon Rusland en Perzië het er over eens zijn dat de Perzische kwestie van de agen da van den Veiligheidsraad kan worden af gevoerd, omdat ze onderling overeenstem ming hebben bereikt, gaat dat niet zoo vlot. De Westelijke landen willen tot 0 Mei wach ten en daaruit spreekt een wantrouwen je gens‘Rusland dat de sfeer in den Raad niet ten goede komt. Nu heeft een commissie uit den raad de. kwestie in onderzoek of de juridische gevolgen van het afvoeren dezer zaak ook moeilijkheden in de toekomst kun nen opleveren bij het behandelen van derge lijke gevallen. Ook de Spaansche kwestie komt in behandeling nu de Vereen. Staten en Engeland zich niet meer tegen het Pool- sche verzoek verzetten omdat geruchten de ronde doen dat Duitschers in Spanje ook proeven met atoombommen nemen. Franco heeft echter die leden van den Vei ligheidsraad, welke diplomatieke betrekkin gen met Madrid onderhouden, gevraagd een commissnie te vormen welke de kwestie van atoombomfabricage in Spanje mag zoeken. Na de Spaansche zal misschi merkwaardige kwes- Merkwaardig omdat Arum. 9 u. lezen en 4,15 u. Cand. Veenstra. i tie de aandacht Bolsward. 9.30 tf. en 2.30 u. Ds. Hagenaar. gaat du» wel van de ge- Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. de plicht van de overheid Tjerkwerd. 9 u. lezen en 2 u. Dr. Attema van Workum. Tzum. 9 u. lezen en 1 u. Ds. Brouwer van Harlingen. Wommels. 9.30 u. l lezen en 8 u. Ds. Hagenaar van Bolsward. Workum. 9.30 en 2 u. Dr. Attema. Hinde- knpen. 9.30 u. Ds. Jansen en 2 u. lezen. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 10 u. en 4.30 u. de heer van der Werf van Groningen. -(o)- 2de Paaschdag: NED. HERV. KERK. Bolsward. Broerekerk. Ev. 9.30 u. Ds. Os kamp. Hictetum. 9.30 u. Ds. van Andel van Spannum. Exmona. 10.15 u. Ds. Hoek van Gaast en Ds. Bonting. Ferwoude. 9 u. Ds. van der Brug van Tjerkwerd. Hindeloopen. 9.30 u. Ds. Lieftink van Molkwerum. Plmim. 9 u. Ds. Huisman? Kubaard. 9.30 u. Ds. Nie ber van Tzum. Schettens. 9.30 u. Ds. Gel derman en Ds. van Eerden. Makkum. 9.30 u. Ds. Molenaar van Idsegahuizum. Hieslum. 9.30 u. Ds. de Loos. Edens. 9 u. Ds. Nijen huis van Oosterend. Schraard. 9 u. de heer Tietema van Zurich. Tjerkwerd. 9.30 u. Ds. Brink van Gaast. Tzum. 9.30 u. Ds. de Bres van Kubaard. Witmarsum. Ev. 9.30 u. Dr. Volger van Harlingen. Westhem. 9.30 u. Ds. Gordeau. Wommels. 9.30 u. Ds. de Stoppe laar. Wons. 9 u. Ds. van Hoeven. Workum. 9.30 u. Ds. van Veen. Heidenschap. 9.30 u. Ds. Loos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Itens. 9.30 u. Ds. Keuning van Irnsum. Mak kum. 9.30 u. Ds. de Groot van Workum. GEREF. KERK. Arum. 9 u. onbekend. Bolsward. 9.30 u. Ds. Hagenaar. Tjerkwerd. 9 u. lezen. Tzum. 9 u. lezen. Workum. 10 u. Ds. van Dijk van Koudum. Hindeloopen. 9.30 u. Ds. Jansen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1