1 Democratie ID rkinj 2e Jaargang No. 17 6 (Vervolg) RS J.” iRD UM Mededelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneelc. Verschijnt 1 maal p. week Redactieraad i Tj. DE JONG, Ds J. VINK en VISSER v .1 Gedrukt I. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OSINOA - Bolsward Vrijdag ZO April Burgerlijke Stand. °P pril: ■erz. en ’.30. ip 6 liet- 1.30. DS- 0-3. erz. GA uur. van 605 605 605 605 605 hoo- jgel- Stadsnieuws. Uit den Omtrelc. Bonnenlijst Buitenlandsch Overzicht Predikbeurten. ndiT n 2o. 3o. I iet ;emeen 2-6 T 25 rgadering. Bruinsma lo. 2o. 3o. zijn» en it is and- oer. Sibrechta over de groote Amerikaan- Engeland heeft gevoerd. Die «•«foil J 4 van ala la mH* mde wor- n 3! iheid Doelezaal, waar de j door den Voorz. der V X Workum. 10 u. Ds. de Groot. Koudiun. Geen dienst. 2 kg aardappelen LC 604: 100 gram vleesch 2 kg aaradappelen ituk van Duitsch- ieerden zelf niet 25 25 voor 16. wor- s en 1AK- en m J. 10-16 voor ?ICH g 27 racUa mö> /baar i var» jriina a 31 606, or en ta daar >t hst DIE" r. dl» N. eren lei: lo. W.) vol staat 1. me»- middagt. kerkgebouw te Winsum. diep-reli- toondichter •gwerd, F. Joure. C. Bolsward, deze 9 en an- .vijza II BOLSWARD’s NIEUWSBLAD treffen plaat, tus- onze plaataelijke R.E.S. Het uitgeloofde eere- groote lauwerkrans, werd door Baijum en J. Fokkens en S. 'insum. 214 tm 219 alg. 213 Algemeen 212 Algemeen 211 Algemeen 210 Algemeen 209 Algemeen B 41 Reserve C 41 Reserve B 42 Reserve ril tm 11 Mei 1946. 604: proces verbaal werd tweetal personen wegens diefstal en heling van een hoeveelheid thee. De verdachten zijn na het ingestelde onder- BOLSWARD, van 12 tot en met 24 April 1940. Geboren; Jan, zv Jan de Vries en Jacoba Wilhelmina Jorritsma. Ids, zv Johannes Zijl- stra en Hinke Timme. IJmkje, dv Gerhardus Knol en Grietje van der Eems. Klazina Ju lia Maria, dv Sjoerd Douwe Palsma en IJtje Bergsma. Sietse Jan, zv Hubert IJntema en Wimkje van der Werf Sytze, zv Gerrit Lammers en Pietje Dantuma. Watze, zv IJeb Strikwerda en Harmke 1’ en Hendrika Wetting. George James, zv Frank Walters eh Aaltje de Boer. Sibrechta Niesje, dv Jouke Douwe Osinga en Nieske Klelterp. Anna Maria, dv Julius Vallinga en Trijntje Vrieswijk. Marijke, dv Elias Nawijn en Bregtje de Goede. Ondertrouwd: Schelte Kooistra te Witmar- sum en Andriesje Noordenbos. Bernard Do- minicus Stornebrink en Agatha Catharina Jorna. Marten van Wijngaarden te Rotter dam en Fokeltje Sandstra, onlangs te Bols ward. Gorrit Lammertsma en Gorri Cornelia Grondsma te Sneek. Gehuwd: Rudolf Hoekstra te Greonterp en Anna Kuipers. Klaas Mol en Roelfina Hendri- ka Hazelhoff. Harmen Wiebe Franzen en Janke Catharina Andringa. Johannes Vos te Slagharen en Maaike Klom. IJnte Ruardi te Parrega en Hiltje de Jong. Overleden: Sijke Teerenstra 74 jr., echtg. van Mink Hoogma. Antje Landman 47 jr., echtg. van Jan Schoonbeek. Johanna de Jong 78 jr., wed. van Jan de Waij. Lieuwe de Boer 22 jr., ongeh. ;ram bloem J gr. rijst of kinder meel. Bonkaarten LD, LE 604: 100 gram vleesch 1 kg aardappelen 6 liter melk aats 1.30: LST 'erz. 1 en 3-11 pril: r zjj 16. ghet van z in- èrbij 509 rnrd. dat zoo- 2ven >ling een nen, snd- ages onier igens der% 1. I n. 10 e ,|l- l, v«» 1 B.S., AR. -*/> Jpen- erdao T» 5 uur LOS 1 uur issteg <AR- oofd» 713 Algemeen 712 Algemeen 711 Algemeen 710 Algemeen 709 Alg; D 40, D voor dit I van het Wilhelmus werd 1c Democratie beteekent letterlijk volksregee- ring (demos volk, cratie regeering). Zij staat als zoodanig tegenover andere re- geeringsstelsels als aristocratische, regeering van de besten (aristos de beste) of pluto cratie, regeering van de rijken (plutos rijk) of oligarchie, regeering van enkele wei nigen (oligos weinig) of ochlocratie, ge- peupelregeering (ochlos menigte, gepeu- Bemocratie dan is volksregeering en dat is dan wel zoo verstaan en omschreven: regee ring van het volk, voor het volk en door het volk. Letterlijk genomen is dat wel juist maar feitelijk is dat onjuist. Behalve mis schien in enkele zeer kleine stadsstaten der oudheid (b.v. het democratisch Athene van Pericles) is democratie nimmer onmiddel lijke volksregeering geweest. Dat was ook practisch onmogelijk. In een volksgemeen schap van ietwat grootere omvang kan het volk niet rechtstreeks aan het staatsbestuur deelnemen. Dit kan alleen maar onmiddellijk geschieden door middel van vertegenwoor diging. D.w.z. ook democratie kan niet zon der leiding. Ja, men kan zeggen, dat het vraagstuk van de leiding een van de groote problemen van de democratie is. Geen de mocratie is gezond, geen democratie ook kan goed functionneeren, als het met de lei ding niet in orde is, als de leiding in ver keerde handen zit of als de verhouding tus- schen het volk en de leiding niet deugt. Niet het leiderschap, het leidersbeginsel als zoodanig onderscheidt dus de democratie van bijv, de dictatuur. Democratie zonder leiding is een onding. Maar het zijn drie dingen, die het democratisch leidersbeginsel onderschei den van het fascistische en ook wel van het communistische. Nationaal socialisme en communisme noemden en noemen zich ook democratisch, ja men spreekt in die kringen zelfs van de ware democratie, die er zijn verwerkelijking zou hebben gevondenI Maar het verschil tusschen de „democratische" de mocratie en de nazistische en communisti sche wordt, naar wij meenen, aan de drie volgende punten openbaar; de leiding wordt door het volk in volko men vrijheid gekozen. de leiding blijft aan het volk verant woording schuldig. de leiding kan door het volk tot aftre den gedwongen worden. Concreet gezegd: het volk kiest zijn verte genwoordiging; de vertegenwoordiging be paalt de samenstelling van de regeering; de regeering heeft zich tegenover die volks vertegenwoordiging voortdurend te verant woorden, haar plannen, voorstellen behoeven steeds de goedkeuring van die vertegenwoor diging, haar daden worden steeds door die vertegenwoordiging beoordeeld; en de ver tegenwoordiging (zelf weet zich op haar beurt steeds gecontroleerd door het volk en Matthaus-Passion. Op Goede Vrijdag werd dit groote, zieuse werk van den geweldigen t J S. Bach in de Groote Kerk ten gehoore gebracht. Medewerkende koren: Oratorium- Vereeniging te Bolsward, Cantate-Koor te Sneek en „Looft den Heere” te Ylst. Solisten: Dora van Doorn-Lindeman, sopraan, Lini Schroder, alt, Chris Taverne, tenor, H. van Haersolte v. d. Doorn, bas, G. Schilp, bas. Be geleiding: de Ljouwerter Orkestforiening. Het geheel onder leiding van Jeanne Gerretsen. De kerk was geheel bezet. De bijeenkomst werd door Ds. Vink geopend met gebed en gesloten met dankzegging en droeg dus het karakter van een religieuse samenkomst. Ook door de wijze waarop dit ontzagwekkende werk werd uitgevoerd, werd het tot een godsdienstige be levenis. Men was er geheel in. Oók de koren. Al dadelijk het begin. Het klagen der „Töch- ter Zions” met de korte vragen van de geloo- vigeh en daar overheen de koraalmelodie van 't Jongenskoor „O Lamm Qottes, onschuldig’’ Indrukwekkend was het koor „Sind Blitze, sind Donner." Met de stem van het machtige orgel maakte dit grooten indruk. En hoe mooi klonk het beschouwende „O Mensch, bewein dein Sünde grosz.” Ook de kleinere koren uit het tweede deel, die zoo scherp het dramatische gebeuren teekenen, „Herr bin ich’s”, „Lasz ihn Kreuzigen”, „Gegrüszet seist du, Juden Kö- nig” werden met klem en beslistheid gezongen. De koralen die de stemming der gemeente weergeven maken in dit werk diepen indruk. Wat de solisten betreft, ook deze hadden zich blijkbaar geheel in het werk ingeleefd, zoodat hetgeen zij gaven het stempel droeg van diep religieus beleven. De beschikbare plaats ruimte laat een breedvoerige bespreking niet toe. Wij wijzen slechts op een paar hoogte punten. De aria „Busz und Beu’ van de alt en „Blutl nur” van de sopraan met de prachtige fluitbegeleiding. „Ich will bei meinem Jezus bleiben” van de tenor met de hobo solo en het koor „So schlafen unsie Sünden ein”, de ont roerende alt-aria „Erbarme dich” met de viool- solo, het was alles van een buitengewone schoonheid. De moeilijke partij van den Evangelist werd met zeer veel begrip en fijngevoelig door Chris Taverne vertolkt, zoodat hij voortdurend bleef boeien, terwijl ook de Christus-partij door G. Schilp diep doorvoeld werd voorge dragen. De kleinere partijen, Hoogepriester, Judas, Pi- latus waren bij van Haersolte v. Doorn in goe de handen. Ook de instrumentale solisten ga ven veel schoons te genieten, terwijl de bege leiding door de L. O. F. goed kon voldoen. Wij besluiten met een woord van hulde aan Jeanne Gerretsen die door haar energiek wer ken deze uitvoering mogelijk maakte en door haar bezielende leiding reeds thans dit resul taat wist te bereiken. Viering Zilveren Priesterfeest Pastoor Staal. Toen Zaterdagmorgen de klokken de Paasch- tijd inluidden en de versieringscommissie aan het werk toog, was het reeds merkbaar dat er ■voor katholiek Bólsward een grootsch feest op touw werd gezet. Vroolijk wapperden de vlaggen op het kerk plein en ook in de kerk werd een zeer artistie ke versiering aangebracht. Ie Paaschdag wapperden reeds vroeg de vlag gen. Om kwart voor tien was de kerk geheel gevuld. Onder het zingen van het Veni Creator werd de jubilaris de Kerk binnengeleid, waar na een plechtige Hoogmis, met feestpredikatie van den Zeereerw. Pater Siardus de Vries o.f.m. De feestredenaar schilderde in schitte rende bewoordingen de beteekenis van het Priesterschap. Na de Hoogmis zong het zang koor het Hallelujah van Handel. Om 12 uur was De Doele geheel gevuld met zijn geheel af. Allen werd-n J v. d. Wal egens hoogen ouderdom te Hiervoor in de plaats kwam vereeniging telt 200 leden. Dc zeer belangrijke kooper vaa Belgische producten bespro- van de scherpzinnigste be- alle maatregelen, welke een matig herstel van Duitschlands economisch vermogen belemmeren, omdat dit het herstel van geheel Europa zou tegenhouden is pas overleden, n.l. de Engelsche econoom lord Keynes, die ook onderhandelingen over de groote Amerikaan- sche leening aan Engeland heeft gevoerd. Die leening is nog de Amerikaansche senaat niet gepasseerd, omdat een der senatoren, die er tegen is, met ellenlange redevoeringen de behandeling ophoudt, maar de invloedrijke se nator Vandenberg, die ook ter Parijsche con ferentie zal zijn, steunt nu het voorstel „in het belang van den vrede” zooals hij zeide. Blijk baar ziet de senator al weer de tijd komen van blokvorming, waarbij de Ver. St. Engeland noodig zullen hebben. Hevige verontwaardi ging is in de Ver. Staten gewekt door het feit, dat Russische gevechtsvliegtuigen nog wel van Amerikaansch maaksel via de leen- en pachtwet geleverd bij Weenen een Ameri kaansch transportvliegtuig hebben beschoten. Maar even verontwaardigd zijn de Russen over het autoritair optreden van generaal Mac Ar thur in Japan; deze trekt zich van de verlan gens van zijn mede-geallieerden niets aan. Bij al deze geschillen doet het verkwikkend aan dat tal van landen die er toe in staat zijn, of fers brengen om de voedselnood in andere te verlichten. In Griekenland, Zt Slavië en Italië, om maar bij Europa te blijven in Britsch Indië is het veel erger zijn de meelvoorra- den uitgeput, maar Engeland bood reeds 200.000 ton graan aan,-mits het deze straks van de V. S. en Canada terugkrijgt, Amerika be perkt zijn meelverbruik met 25 °/o, Rusland wil nog 200.000 ton graan aan landen die in nood verkeeren leveren, Egypte geeft 30.000 ton graan aan Griekenland en leent het 200.000; de Amerikaan Hoover die voor pre sident Truman een onderzoek instelt vraagt Denemarken, Engeland en ons land het brood rantsoen tot 800 gr. daags te beperken. Vooral de kinderen moeten worden geholpen, alleen in Europa zijn 20 millioen kinderen ziek of be neden het normale gewicht. Tot een reeks sen sationele diefstallen, tijdens de Paasdagen in Europa gepleegd, behoort ook de ontvreem ding van het stoffelijk overschot van Mussolini door de s.g. democratisch-fascistbch» party ia Italië, waar het op politiek gebied nog hccle- maal niet in orde is. T e k Q k r. def periodieke verkiezingen beteekenen in wezen de verantwoording door de gekozenen afgelegd ten overstaan van het volk. De vooronderstelling van dit alles is drieer- vrije politieke meeningsvorming en dus vrije politieke partijvorming. een grondwettelijk vastgelegde verant woordingsplicht van regeering de volksvertegenwoordiging. waarborg van geregelde vrije verkie zingen. Dit zijn de belangrijkste formeele kenmer ken der democratie. Wat komt daarvan te recht in de z.g.n. nazistische en communis tische democratieën? Waar is daar de vrije meeningsvorming en partijvorming? In Italië en Duitschland was maar één partij toege laten: de fascistische en de nationaal-socia- listische en de leiding wees de „volksverte genwoordigers” aan, op zjjn best uit een voordracht door corporaties of partij opge maakt. En ook het communisme kent geen vrije partijvorming: alleen de communisti sche partij en de partijloozen nemen aan de candidaatstelling deel. Zoo ontstaat geen wezenlijke volksvertegenwoordiging. En wat de verantwoording van de regee ring betreft: wie wel eens naar een verga dering van de Duitsche Rijksdag onder hi Hitlerbewind geluisterd heeft, weet wat deze comedie beteekende: de Führer gaf een beeld van het gevoerde beleid; niemand kon iets vragen, laat staan dan critiseeren; men kon alleen maar aan het slot het Deutschland über alles zingen en het Horst Wessellied. Vandaar de spotnaam voor die Rijksdag; het best betaalde zangkoor ter wereld (het ho norarium van de zangers bedroeg n.l. zes duizend mark per jaar). In de Italiaansche volksvertegenwoordiging was misschien meer gelegenheid tot discussie, de demo cratische schijn werd er beter opgehouden en voor de Russische volksvertegenwoordi ging geldt dat zeker, maar nergens komt het voor dat de volksvertegenwoordiging het laatste woord heeft en houdt. In laatste instantie beslist de leiding en boven de re geering staat de partijleiding en deze is overal slechts; georganiseerde minderheid. Ook het derde kenmerk ontbreekt ten eenen- male: de partij, niet het volk dwingt zoo noodig regeering en volksvertegenwoordi ging tot heengaan, hetzij als geheel, hetzij haar onwelgevallige leden. Overal gaat ach ter een meer of minder mooie democratische voorgevel het dictatoriale bouwwerk schuil I In democratie en dictatuur beide is sprake van leiding. Maar in de democratie berust deze op vrije verkiezingen en dus op ver trouwen en daarom is daar verantwoording wezenlijk. In de dictatuur berust de leiding op overmacht, geweld, vreesaanjaging en daarom is daar verantwoording slechte schijn. Vk. Met ingang van 1 Mei a.z. is benoemd tot bur gemeester der gemeente Hennaarderadeel d- heer J. van Hout, sedert den dag der bevrijding waarnemend burgemeester dier gemeente. Naar wij vernemen, zal de installatie van den nieuw benoemden burgemeester plaats vinden in den tot dat doel belegde raadsvergadering te houden op 1 Mei a.s. des nam. 2 uur. Platteldnsfroulju De eartiids bloeijende 7 oaniel. De beide Peaskedagen hat it Krite-toaniel foar 't earst in stik fan Sj. Steensma spile. „Muoike Rins van Deinum” is in fleurich stik, dat hjir en dêr hiel aerdige toanieltsjes hat. It is to winskjen dat de Krite iitris in stik fan dizze skriuwer op 'e planken bringe sil. Tegen een drietal personen, woonachtig te Bolsward, is door de gemeente politie alhier proces verbaal opgemaakt wegens het verval- schen, resp. het verhandelen van distributie bonnen, terwijl eveneens opgemaakt tegen een diefstal en heling zoek in vrijheid gesteld. Door de C. C. D. is in samenwerking met de gemeente politie alhier een frauduleuze slachting opgespoord, betreffende 2 varkens. Tegen de betrokkenen is proces verbaal opge maakt alsmede tegen een inwoner Van Bolsward wegens het verkoopen van één der varkens het welk hij zonder vergunning voorhanden had. De Nieuwe Buurtvereen (N. B. V.) is al reeds eenigen tijd actief in verband met de feesten op 4 Mei a.s. Voor de kinderfeesten die des middags worden gehouden, hebben zich reeds een 250 kinderen laten inschrijven. 's Avonds houden de leden een stoelendans enz., terwijl eigen leden zorgen voor muziek. Bij de eindexamens aan de R.K. Lagere Landbouwschool werd het Diploma uitaereikt aan de volgende leerlingen: Joh. Andringa, Lutkewierum, W. E. Terpstra, Wommels, G. Hellinga, Burgwerd, T. Galama, Bur; Jonker, Harlingen, Th. Bouwhuis, de Groot, Bolsward, G. Hoekstra, Th. Ettema, Exmorra, S. Jorritsma, Wommels. Eén leerling werd afgewezen. Namens den Rijkslandbouwconsulent sprak de heer Keestr^, die het bestuur complimenteerde met dc prin- cipiëele houding tijdens de bezetting aange nomen. De heer J. Zonderland, die als wnm. Voorzitter der School de Openbare Eindles leidde, sprak een dankwoord. ARUM, 23 April. In de Geref. Kerk alhier werd een muziek- en zanguitvoering gegeven. Het muziekcorps „Wubbenus Jacobs" speelde onder leiding van den heer M. van Gorkum, terwijl de zanguitvoering „Halleluiah” zong onder leiding van den heer J. Blanksma. Het programma werd aangevuld met voor drachten van den heer Jac. de Vos van Olde- boorn. Het was een zeer prettige avond, mede door het optreden van den heer De Vos. MAKKUM. Op 11 April slaagde te Utrecht voor het diploma ..IJsbereiding” onze plaats- genoote Mej. J. Zondervan-Reitsma. ZURICH. De bevrfjding werd herdacht met een bloemenhulde op het graf van een onbe kende Geallieerde soldaat en een kerkdienst, met als voorgangers,, de eerw. heer Tietema ds. v. d. Waal en ds. Tamminga. Middags gaf de heer Kuipers van Harlingen een filmvoorstelling voor de kinderen, waar bij de Krontjongband van Zurich haar mede werking verleende, 's Avonds werd o.a. opge voerd „De Nijboer van Lycklamastate” van A. Brouwer. Ook enkele krachten uit Zurich voer den een stukje op. Aan het eind van de avond werd gecollecteerd voor de Vereen. '40'45, met een resultaat van f 106.89. GEREF. KERK. Ariun. 9 u. lezen en 3.30 u. Ds. van de Waal van Pingjum. Bolsward. 9.30 u. en 2.30 u. Ds. Hagenaar. Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. Makkum. 9.30 u. lezen en 2 u. Dr. Attema van Workum. Tjerkwerd. 9 u. en 1.30 u. lezen. Tzum. 9 u. lezen en 1.30 u. Ds. Lonkhuizen van Franeker. Wom mels. 9.30 u. lezen en 8 u. Ds. Hagenaar van Bolsward. Workum. 9.30 u. Dr. Attema en 2 u. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 10 u. dienst en 3.30 u. lezen. Dins dagavond 8 uur bidstond. geldig van 28 A] Bonkaarten KA, KB, KC 800 gram brood 400 gram suiker 125 gram margarine 125 gram boter 200 gram kaas 200 gram bloem 1600 gram broed 800 gram brooo Bonkaarten LA, LB, 115, 116, 117 vleesch: 111 aardappelen; A 28 melk: 2 liter melk B 28, C 28 melk: ,3l/i liter melk Bankaarten KD, KE 604: 714, 715 Algemeen 800 gram brood 500 gram suiker 125 gram margarine 250 gram boter 100 gram kaas 200 gn 41 Reserve 500 Overdracht monument. fARREGA, April 1946. Op de begraafplaats alhier had een sobere, doch indrukwekkende [plechtigheid plaats. 17 April 1945 sneuvelde |m den strijd om Makkum Roelof v. d. Meer. Ter zijner nagedachtenis werd hu een monu ment, dat bijeengebracht was door dorpsgenoo- ten en N.B.S.-ers, onthuld. Allereerst sprak namens de N.B.S. de heer Harmen Bleeker Hierna verkreeg de heer Jaarsma van Tjerk- werd als oud-officier van district VI het woord Het monument dat bedekt was met de drie kleur werd nu de familie aangeboden. De va der van den overledene dankte voor de be langstelling en voor dit blijvend aandenkeii. Met het zingen - --i- plechtigheid beëindigd. April 1946. De afd. Parrega van de z c- kenhuisverpleging „Wonseradeel Zuid" is op geheven. Besloten is om nu weer als zelfstan dige vereeniging op te treden. Het bestuur der afdeeling trad in r.“ -c -J - echter herkozen. De heer J. G. meende echter wegens moeten bedanken. H. Zijsling. De leeftijdsgrens voor inschrijving werd verlaagd van 18 tot 16 jaar. WOMMELS. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld, dat de zoon van H. Twijnstra o.j het uithalen van een roekennest tot de ont dekking kwam, dat er zich een eend op ver schanst had. 1 Burgemeestersbenoeming. deradiel fan de B. v. O. L. en oare PI. Vr. is wer oprjochte. It bistjür wurdt nou foarme fan: Frou Lettinga en Frou Wijnia, lens; Frou Tuinstra en Frou Bokma, Wommels en Frou Jacobie, Easterein. Op de earste gearkomste spruts Juffer J. Kooistra oer de organisaesje en op de twadde gearkomste Frou v. d. Wielen oer Folkshegeskoallewurk. WOMMELS. Het Vrijz. Kerkkoor „Helje Op” gaf een geslaagde uitvoering bij Gerbens. De zangnummers vielen goed in de smaak en werden correct uitgevoerd, terwijl de op voering van „It Geheim” een succes was. Bedankt voor het beroep naar de Geref. kerk alhier door ds. L. Moesker van Rhenen. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd nam Joh. Pagels als le kaasmaker afscheid van het personeel der zuivelfabriek. Vele sprekers voerden ’t woord o.m. de heer P. L. Toren, Bondspropagan- dist van het N.V.V. Als bewijs van erkentelijkheid werden blijken van waardeering aangeboden. WINSUM-BAIJUM. Ook hier is een vogel wacht opgericht. Het bestuur bestaat uit H. Jepma Jr., Baijum en J. Fokkens en S. Bakker te Winsum. WINSUM-BAARD. Ds. S. Postma, pred. te Winsum-Baard, hoopt op Zondag 5 Mei a.s. des middags 2 uur afscheid te nemen in het OOSTERLITTENS. De afd. Oosterlittens c.s. van Volksonderwijs hield jaarvergadering, onder leiding van Y. Y. de Vries. In drie vacatures werden gekozen de h.h. O. Jensma, I. A. Stuit en A. Wielinga. Omtrent „Bijbel kennis op de openbare school” ontspon zich een vruchtbare gedachtenwisseling. De Kaatsvereen. „Onder Ons” kwam in buitengewone vergadering bijeen. Na een inleiding van den heer Abma te Sneek werd besloten aan de competitiewedstrijden Bols ward, Sneek, Weidum en Oosterlittens deel te'nemen. Voorgesteld werd de afd. Itens en Wommels in de federatie op te nemen. Her kozen werden H. Jepma en A. van der Kooi. De voetbalclub hield jaarvergadering. Herkozen werden C. Hilverda, E. Bruinsma en S. Oosterhoff. Een elftalcommissie werd samengesteld. Besloten werd een adspiran- tengroep te vormen. TZUM, 16 April. Ds. Nieber behandelde op een gemeenteavond „Wat doen wij in de Kerk?” Heel de kerkdienst werd door inlei der besproken en de beteekenis van elk on derdeel toegelicht. Een uitvoerige bespreking volgde. 17 April. De Chr. Gem. Zangvereen. „Sursum Corda” hield haar jaarvergadering onder leiding van Ph. W. van der Meulen. Van de verslagen citeeren wij: ink. f444.10, uitg. f 405.80, saldo f 38.80. Herkozen als bestuursleden C. Baarda en mej. A. van Dijk Gekozen in de vacature R. Overal, mej. T. van der Wal. Voordrachten en muziek brach ten afwisseling. BAARDERADEEL. De vereen. 1940-’45 hield een druk bezochte herdenkingsdienst van de bevrijding. S. v. d. Brug speelde Largo van Handel en Fantasie van het Wilhelmus. De heer S. Schootstra van Leeuwarden sprak over „Bezetting, bevrijding en toekomst". 615, 616, 617 vleescb: 611 aardappelen: D28, E 28 melk; Tabakskaarten enz.: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De Perzische kwestie blijft op de agenda van den Veiligheidsraad tot 6 Mei, dat is het re sultaat van de besprekingen in die organisatie van Dinsdag, er is niet gestemd over bet Rus sische voorstel de kwestie af te voeren; bij be handeling van andere voorstellen over deze zaak was de houding der leden reeds voldoen de gebleken, en de Russische vertegenwoordi ger drong niet op die stemming aan doch ver klaarde dat het de Russen niet mogelijk was verdere vergaderingen bij te wonen waar over deze zaak gesproken zou worden. Daarna kwam weer het Poolsche voorstel, dat alle leden der Ver. Naties de diplomatieke betrekkingen met Spanje zouden verbreken, aan de orde, waar over nog geen beslissing is gevallen. Franco heeft zijn zaak geen dienst gedaan met zijn be schuldiging dat op Fransch gebied communis ten bezig zijn een onderneming tegen lijn re gime te organiseeren, immers hiermede maakt hij zelf de Spaansche kwestie tot een interna tionale, omdat er verwikkelingen op buiten- landsch politiek gebied uit kunnen voort vloeien. Deze kwesties zijn echter nietige ver geleken /bij de groote welke in dc Parijsche conferentie der ministers van buitenlandsche zaken van de Ver. Staten, Engeland, Rusland en Frankrijk, welke gisteren begonnen is, aan de orde komen. Eerst de voorbereiding der vredesverdragen met de vroegere bondgenooten van Duitschland en als men daarover werkelijk overeenstemming mocht bereiken, het ook voor ons land zoo belangrijke vraat land zelf. Nu de kleine geal op deze conferentie vertegenwoordigd zijn, hebben zoowel de Nederlandsche als de Bel gische regeering door ministerbespreking te Londen gelegenheid gehad de Engelsche re geering over hun oordeel en belangen in dezen m te lichten. Vóór de Belgische minister Spaak naar Londen ging was hij in den Haag, waar tijdens de Belgisch-Luxemburgsch-Neder- landsche besprekingen over hun tolunie, welke eind 1947 in werking zal zijn, ook wel iets over Duitschlands herstel in verband met zijn kwa liteit als vroeger Nederlandsche en ken zal zijn. Een strijders van partijen zich geheel gaven. Voor de rust werd niet gescoord, doch na de rust kwam de betere techniek der Zwollenaren tot uiting, en was 't de prima spelende rechtsbinnen die 2 fraaie doelpunten scoorde. Eindstand 20. P.E.C. werd zoodoende winnaar, en doordat C.A.B. en Sneek gelijk eindigden, behaalde C.A.B. de 2e prijs door het betere doclgemid- delde, en moest Sneek zich met de 3e prijs tevreden stellen. Na afloop vereenigden alle clubs zich in de prijzen werden uitgereikt r Commissie, de heer H. Huisman van Heerenveen. Hierbij werd tevens hulde gebracht aan de heeren Abma van Sneek en P. Fennema; wat deze 2 heeren de laatste weken tot stand hebben gebracht is met geen pen te beschrijven. We hopen dan ook van harte dat genoemde heeren een volgend jaar weer tot de initiatiefnemers zullen behooren, succes is dan reeds bij voorbaat verzekerd. Ten overstaan van notaris Alma zijn de bin nengekomen vermoedelijke uitslagen uitgezocht. Er waren totaal 1043 inzendingen, w.v. 691 met Sneek als tournooi-winnaar, 215 met P.E.C. en 137 met C.A.B. Er waren slechts 2 geheel goede inzendingen. Na loting werd nr. 2682 winnaar van het ra diotoestel. ZONDAG 28 APRIL 1946. NED. HERV. KERK. Allingawler. 9 u. Ds. Bonting. Exmorra. 1.30 u. Ds. Bonting. Arum. 9.30 u. Ds. Bijleveld. Baard. 10 u. da. de Jong-Blom. Bolsward. 9.45 u. Ds. de Bres van Kubaard. Bolsward. Broerekerk. Ev. Vm. geen dienst en 5 u. Ds. Oskamp. Edens. Vm. dienst. Spannum. 1.30 u. Ds. Sluyter, Midlum. Gaast. 1.30 u. Ds. Brink (H. D.). Idsegahuizum. 1.30 u. Ds. Molenaar. Itens. 1.30 u. Ds. v. Leusden van Burgwerd. Kimswerd. 7 u. Ds. Bijleveld (Fr. dienst). Kubaard. 9.30 u. onbekend en 1.30 u. Ds. de Bres. Longerhouw. 9 u. en 1.30 u. Ds. Gelderman (H. A. en Dankz.). Lutkewie- rum. 9.30 u. Ds. de Ruiter van Sneek. Mak kum. 9.30 u. Ds. Huisman en 2 u. Ds. Comwerd. 1.30 u. Ds. Huisman. Oosterlittens. 2 u. Ds. de Stoppelaar van Wommels (H. D.) Parrega. 9 u. Ds. de Loos. Pingjum. 7 u. Ds. Tamminga (afscheid). Zurich. Ev. 1.30 u. de heer Tietema. Schraard. 9 u. Ds. Brink van Gaast). Dedgum. 9.30 u. Ds. v. d. Brug. Tjerkwerd. 2 u. dezelfde. Tzum. 9.30 en 1.30 de heer J. Kortenhoeve van Visvliet. Win sum. Ev. 1.30 u. de heer Brouwer van Me- naldum. Witmarsum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Wltmaraum. Ev. 2 u. de heer Lammertsma van Oosthem. Wons. 9 u. en 1.30 u. Ds. van Hoeven. Workum, 9 u. en 10.30 u. Ds. Loos en 5 u. Ds. van Veen. Heidenschap. 1.30 u. Ds. Loos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. Geen dienst. Itens. 9.30 u. Ds. Boer van Bolsward. Baard. 2 u. dezelfde. ulfu Makkum. 9.30 u. Ds. Broer van Warns, ótdieüng Hinnaer- Witmarsum. 2.30 u. Ds. Brusewitz van Balk. IJntema en Ulbe IJmke Hilverda en Jantje Bouwman. Douwe, zv Gerrit Lammers en Pietje Dantuma. Jan Watze, zv IJeb Strikwerda en Harmke Wij nia. Jan Hermanns, zv Hermanns Rodenburg Hendrika Wetting. _.._/.aitjl Kleiterp. Anna Maria, dv Julius Vallinga en Gi op halve kracht speelde, ja zelfs na de rust üitviel, had P.E.C., ondanks betere speltech niek, alle moeite om van onze stadgenoot, winnen, ’t Eenigste doelpunt dat P.E.C. scoren kwam voor 2 één der C.A.B.-backs in eigen doel trapte. Na rust was P.E.C. echter de meerdere, doch de partij en keeper geweldig. Vooral de vrije schop vanaf de beruchte stip werd mees terlijk door hem gestopt. Eindstand 01 voor P.E.C. Na deze wedstrijd vond een schen de adspiranten van club. C.A.B. en 1-- teeken, een g C.A.B. in de wacht gesleept. Met 20 moeiten de R.E.S.-adspiranten het onderspit delven. De laatste wedstrijd P.E.C.-Sneek moest de beslissing brengen, wie e.t. voor een jaar hou der zou worden van het fraaie Zilv. Stadhuis. Het is «en mooi slot geweest, waarin beid» afgevaardigden van de kath. vereenigingen en genoodigden voor de officiëcle receptie. Hier werd het woord gevoerd door den heer J. P. Postma, namens katholiek Bolsward en door den Edelachtb. heer Dra. S. van Tuinen. De receptie werd opgeluisterd door zang van het St. Franciscuskoor en het Kritekoor van het Roomsk Frysk Boun. Hierna was gelegenheid voor de parochianen en andere belangstellen den om de jubilaris te feliciteeren, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. 's Middags 4 uur tot slot van dezen dag een plechtig danklof met Te Deum en een dank woord van den Jubilaris, waarna gezamenlijk het feestlied werd gezongen. In aansluiting hierop werden twee feestavon den gehouden in de Doele. Beide avonden was de zaal eivol. Aan deze avonden werkten mee het R.K. Dubbelgemengd kwartet onder leiding van A. H. v. d. Ven, een spreekkoor met een 30-tal medewerkenden voerde op De Priester van Guido Gezelle, de gymnastiekver. Onda en Dio gaven demonstraties van knotsoefeningen, lange palen, volksdansen, friesche schots, brug en vrjje oefeningen; tot slot voerde de tooneel- club op „Spreek met Jansen en ’t komt in orde’.’ Dit waren prachtavonden. Het Zilveren Stadhuis-7ournooi. Wat de wedstrijden en de regeling betreft kun nen we direct zeggen, dat dit mooie voetbal- festijn in alle opzichten schitterend is geslaagd. Er bestond voor deze wedstrijden, waarvan de opbrengst ten bate v. h. Gr. Kruis wordt ge steld, groote belangstelling. We vermoeden dat een 2500 bezoekers aanwezig zijn geweest, dit aantal had echter grooter kunnen zijn, doch het koude weer zal ongetwijfeld velen, on vooral van buiten, thuis hebben gehouden. Het tournooi ving aan met de wedstrijd Oranje Nassau-Zuid Westhoek, waarin eerst genoemde een klasse beter speelde, en reeds met de rust een veilige 20 voorsprong ver overde. Na rust kwam de Z.W. hoek er beter in, doch hun voorhoede was niet productief, zoodat een tegenpunt uitbleef. Eindstand 80 voor Oranje Nassau. De tweede wedstrijd, C.A.B.-Sneek, was de fraaiste of liever de meest spannende van het geheele tournooi. C.A.B. vooral speelde een uitstekende wedstrijd en de Sneeker 1ste klas- ser moest alle zeilen bijzetten om een gelijk spel uit het vuur te sleepen. De achterhoede van C.A.B. met Ruiter aan ’t hoofd, speelde een constante partij voetbal, de middenlinie zat geweldig op de bal, terwijl de voorhoede en vooral het binnentrio het Sneek-doel vele ma len in groot gevaar bracht. De resp. achter- hoede’s echter wisten steeds de overwinning te behalen, zoodat het einde kwam met blanken stand 00. Na een uur pauze vingen de middagwedstrijden aan met C.A.B. tegen de eerste klasser P.E.C. van Zwolle. Alhoewel C.A.B. een zware wed strijd achter de rug had en bovendien Herre op halve kracht speelde, ja zelfs 11 T1T7/-S 11 niek, alle moeite om van onze stadgenooten te kon de rust tot stand doordat apte. doch achterhoede speelde een prima partij en keeper Ruiter was dezen middag gt~~z. :hte stip werd mees-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1