5 1 Democratie SEN" ïd" 6 2e Jaargang No. 18 Vrijdag 3 Mel 1946 (Vervolg) rt le r Ingezonden WARD tf. 425 if. 597 i ruuR UJT Stadsnieuws. Fan de Martiny-toer. Mededelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Bonnenlijst Buitenlandsch Overzicht 1 46/47 irochie I T 26 lo. 2o. liet et- Vk. mo- acht te nemen. sn in bloedje Zwitserland igfoik Tsjom ATIE DUT, I a.s. in- 3U- 2 Gedurende de maand April 1946 zijn aan het politiebureau alhier als gevonden voor werpen aangegeven: 1 boodschappentasch, 4 textielbonnen, 1 padvindersriem, 1 kinder- jasje, 1 glas van autolamp, 5 beurzen met inhoud, 1 portefeuille met inhoud, 1 skisokje, 1 leeren handbeschermer, 1 paardenhalster, 1 armbandje van stuivertjes, 1 capuchon, 1 zilveren armbandje, 1 zilveren broche, 1 lee ren ceintuur, verschillende wanten en eenig geld. T 35 V 26 X 26 X 35 125 gram boter 125 gram margarine 50 gram thee 250 gram jam, stroop, enz. 250 gram waschpoeder •n, ol >omi> :li)k tt :roude nders, 3H- voelea. y k e r. rt e- k 2 n 6 „FRIESCHE DAGEN 1946”. Het zal u door reclame, folders, pers, zo langzamerhand wel bekend zijn geworden, 1 C ran lur. ran ran ran 10- 1- it ir- id, irt □held nla te I. 604: 6 liter melk 1 kg aardappelen te .8. rs I >05 >05 >05 >05 i05 ol ie, jn, 58- ikt us del is om de minsken in bistean to jaen de 700.000 pounsmiette Un 600.000 dt gi bistiet, der is de oerhearskjende poaysje fa LS .n- 30 ril or en N- n. 10 le a jr :n 3r te 6 D 3P *7 2. N- E- ’P 0. □s 9% Isward JistjOr port ELS moen plaatl April, slgeos Alia* lulden IKUlYI ken is hij dat nog geenszins; in de econo mische belangenstrijd, bij de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden, bij de verdeeling van de arbeidsopbrengst tusschen werkge ver en werknemer in winst en loon is hij in theorie vrij (hij kan de voorgestelde arbeids voorwaarden aanvaarden of afwijzen) maar in de practijk is hij geenszins vrij; hij moet leven van de opbrengst van de betaling van zijn arbeidskracht, hij heeft geen re serve, dus moet hij wel genoegen nemen met hetgeen de werkgever geneigd is hem aan te bieden; dat is geen vrijheid, maar economisohe afhankelijkheid. Waarbij nog komt die andere afhankelijkheid van de eco nomische conjunctuur, van de economische golfbeweging; hij is nimmer zeker van zijn werk, de werkloosheid hangt als een sta dige dreiging boven zijn hoofd. Eerst door organisatie in de vakbeweging, waardoor eendracht meerder macht maakte, is aan die eerste afhankelijkheid een zekere beper king aangebracht: als groep kwamen de In overeenstemming met het overige deel van Nederland zal ook hier de bevrijding herdacht worden. VRIJDAG 3 MEI NATIONALE HERDENKINGSAVOND. Van 18 uur af zullen de vlaggen half stok waaien. De burgers van Bolsward worden uitgenoo- digd zich te verzamelen bij de Sneekerpoort en wel om 19 uur dertig (half acht). Om 19 uur 45 zullen de klokken beginnen te luiden. Dit zij het teeken voor de ver zamelde burgers om langzaam den weg te wandelen die eens enkele der vele slacht offers hebben moeten gaan. Deze stille omgang kenne noch rang noch stand. Er worden geen vaandels of wat ook meegevoerd. Slechts rechtstreeks nabestaan den van slachtoffers zullen desverlangd een bijzondere plaats innemen. De route is genomen langs De Dijk, Jonge- mastraat, Polstraat, Marktstraat, Dijkstraat, Harlingerstraat tot de Marnezijl (een der plaatsen waar Nederlandsche slachtoffers zijn gevallen). Om 8 air precies (acht uur) zwijgt de klok. ANNEXATIE? Donderdagavond 18 April werd in de boven zaal van hotel „de Wijnberg” door de afd. Leeuwarden van de Friesche Vereeniging voor annexatie voor genoodigden een verga dering belegd. De spreker, de heer Dr. W. H. Koster, van Qrooss verdedigde aan de hand van allerlei gegevens de annexatie-gedachte. Ons volk heeft een vordering op Duitschland die ge schat wordt op 25% milliard voor-oorlog- sche guldens, welk bedrag is gelijk te stel len met een bedrag van 45 milliard gulden van onze tegenwoordige valuta. Dit bedrag zal ons volk nimmer in staat zijn terug te verdienen. Betaling van Duitschland is ook niet te verwachten, verarmd als het is door den oorlog en zijn gevolgen. Het is niet alleen, dat Nederland dit be drag verloren heeft in geld, doch in de eer ste plaats in zijn potentieel om de geleden schade te herstellen. De voor de hand liggende oplossing is: an nexatie van een deel van wat thans Duitsch grondgebied is. Hierdoor verkrijgt Nederland de gelegenheid een deel van zijn overbevolking een nieuwe kans te geven. Door enkele aanwezigen werden vragen ge steld, die door den spreker uitvoerig werden beantwoord. Aan het slot sprak Ds. J. Vink den wensch uit, om op een volgende vergadering nog eens weer van den spreker van hedenavond en misschien van een der andere sprekers van de Vereeniging een causerie over dit belangrijk onderwerp te hooren, waarbij dan zeer zeker meer Bolswarders aanwezig zou den zijn om kennis te nemen van het stand punt van de Vereeniging. Ds. F. H. Winterwerp te Gasselte heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Na gehouden examen slaagde dezer da gen de heer Th. G. Kamsma aan de Rotter- damsche Snijschool als eoupeur in de Hee- ren en Damescoupe en de moderne bewer king. Benoemd tot klerk 1ste klas ter secretarie der gemeente te Hoorn de heer A. Somma, tot nu toe ambtenaar ter secretarie der ge meente Wonseradeel. radeel nd- rer- iwe nd- De radio zwijgt. Het verkeer sta een oogen- blik stil. Ieder herdenke op dat moment dat het oorlogsgeweld een jaar geleden ophield en ons Vaderland van de tyrannie verlost werd. ’s Middags buurtfeesten voor de kinderen georganiseerd op eenvoudige wijze door de buurtvereenigingen. ’s Avonds Buurtfeesten in het algemeen. Om 10.30 uur 's avonds. Optocht met mu ziek: vrije deelname. Ieder die in de gele genheid is een brandende lampion of fakkel mee te nemen doe dit. Samenkomst pp de Nieuwmarkt. De lampion- en fakkeldra gers gaan voorop, achter de muziek. Route door het eerste muziekkorps aan te geven. Ongeveer half twaalf aankomst voor het stadhuis. Toespraak van den Burgemeester. Gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. Einde. VOETBAL. R. E. S. C. A. B. 0-5. In de laatste plaatselijke ontmoeting heeft CAB zich voor de 4e maal de meerdere ge toond van haar zustervereen. RES. Door deze werknemers sterker te staan bij de vast-overwinning zijn de kampioenkansen weer stelling van de arbeidsvoorwaarden tegen over de economisch machtige werkgevers. Maar ten opzichte van de economische ont wikkeling bleef de afhankelijkheid van den arbeider onverzwakt bestaan: daarop had hij niet den minsten invloed. In dit licht wordt tweeërlei ontwikkeling be grijpelijk: de eisch van medezeggenschap in het bedrijfsleven, dus van democratiseering van het bedrijfsleven: de arbeiders mede aandeel in de leiding van de onderneming èn medezeggenschap van de staat in het be drijfsleven. Speciaal over dit laatste punt woedt in onze dagen nog de strijd. De ge dachte van medezeggenschap in het bedrijf door de werknemers wordt langzamerhand vrij algemeen aanvaard; ook de nieuwe par tij v^n de Vrijheid heeft dit op haar pro gramma staan en de Anti-Revolutionairen wijzen haar niet af. Men kan dus zeggen, dat daarmee een stuk democratie op econo misch terrein verwerkelijkt wordt, althans in beginsel: de arbeiders krijgen recht van medespreken op economisch zoo goed als op politiek terrein. Een eenzijdige afhanke lijkheid komt daarmee ten einde. Maar wij spraken van een stuk democratie, dat daarmee op economisch terrein verwer kelijkt wordt. Want geen einde komt daar mee nog aan die andere geconstateerde af hankelijkheid van de economische golfbewe ging. Medezeggenschap is nog geen orde ning, is nog geen geleide economie, die wil trachten deze op- en neergangen in het eco nomisch leven, crisis en werkloosheid te overwinnen. En eerst daarmee zal naar de meening van de voorstanders van geleide economie een einde zijn gemaakt ook aan de laatste afhankelijkheid der groote arbei dersmassa’s. Daarom zijn zij niet slechts voorstanders van medezeggenschap van de overheid, opdat bindende voorschriften voor de productie gegeven kunnen worden en deze zich richte naar de behoefte volgens een raming, waartoe alleen de overheid in staat is. Eerst dan zal de economische, sociale democratie naar hun meening ten volle ver werkelijkt zijn. En hierover gaat de laatste strijd thans: niet meer over de medezeggen schap van de arbeiders, maar over die van de regeering. Hier ligt de grond van het ver zet tegen het ontwerp-Vos voor de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie: geen regee- ringscommissarisl Of wel? De minsken yn dizze kontreijen rinne oer it algemien nochal maklik hinne oer de wierheit, dat üs lan troth de oarloch tige forearme is eo in hiel ein tobek setten is. Yn Gelderl&n en it Suden, yn Sélan en de Wieringermar, yn Rot terdam en den Helder, jawis, der is it net bést, mar yn Fryslan is it dochs hast gjin neamen wurdich en giet it libben yn mannich opzicht sa’t it ek foar de oarloch gyng. Sa liket it soms mar sa is it net. Ek Fryslén hat mei syn stikmannich stikken skettene huzen en bré- gen op in hiel oare manear greate skea oproun en fielt oan alle kanten de slaggen fan in systeem, dat neat oars birikke woe as knoeien en knipen. Yn de oarloch fan 1418, doe’t wy hjir ek sieten mei it gebrek oan foer eh kunst mest en sa, sakke de produksje fan mólke en dos ek fan büter en tsiis fan 440 miljoen Kilo yn 1913/14 op 347 miljoen yn 1919/1920, al- teast foar safier it de boeren bitrof dy’t harren molke oan de koöperaesjes leveren. Dy delgong fan 100 miljoen wie fiif jier letter wer ynhelle. Yn 1922/23 hellen de 87 koöpe raesjes meiinoar wer 447 miljoen. Doe’t hja ienkear wer goed op ’e gleed wiene, gyng de produksje mei greate foarsje omheech. Yn 25/26 birikten wy yn FryslAn de 500 miljoen en yn 28/29 waerd de 600 miljoen Kilo helle. Dat wie in topprestaesje, dy’t wy net folhélde koene. Earst yn 32/33 kaem de seis der wer foar en doe bleau er stean. Yn 1936/37 wie de produksje klommen oer de 700 miljoen Kilo mólke. Meiiens wie ’t fetgehalte ek foarüt gien sadat de produksje fan béter yn 25 jier for- We hebben de vorige keer over de formeele kenmerken der democratie gesproken: vrije meeningsvorming en meeningsuiting en mits dien vrije partijvorming; daarnaast verant woordelijkheid van de regeering tegenover het parlement en ten slotte: verantwoorde lijkheid van de volksvertegenwoordiging te genover het kiezersvolk door middel van pe riodieke verkiezingen. Er is ook in democratie leiding, maar het volk kiest de leiding zelf en die leiding blijft aan het volk verantwoording schul dig. Hier ligt het groote verschil met iedere dictatuur, hoe ook democratisch aan- of uit gekleed. De vraag, die nu opkomt is deze: op welke terreinen moet deze democratie verwezen lijkt worden, a.g. hoe ver moet zij zich uit strekken. Dit is wel een van de groote strijd vragen geweest in de achter ons liggende tijden: moet democratie tot het politieke ter rein beperkt blijven of moet zij ook tot het sociale en economische leven worden uit gebreid. Men kan zeggen, dat de politieke democratie in het algemeen kiesrecht haar volle verwezenlijking vond; daardoor nam het volk als geheel deel aan de bepaling van het regeerbeleid, kon dat ten minste doen. Het volk had daardoor politieke me dezeggenschap gekregen. Maar om daartoe te geraken is een zware strijd gevoerd moe ten worden. Het liberalisme bracht krachtens zijn begin selen deze consequentie mee: vrijheid voor allen, dus recht van meespreken voor allen. Maar lange tijd zijn de liberalen zelf voor deze consequenties teruggedeinsd en eerst zeer langzamerhand is men daar (en men heeft het in die kringen tijdenlang voor het zeggen gehad in staatkundig opzicht!) tot gestadige uitbreiding van het kiesrecht over gegaan tot steeds breeder massa’s. De strijd tusschen S. van Houten en Kappeyne v. d. Copello is daarvoor kenmerkend. De bezwa ren van de laatste tegen al te sterke kies- rechtsuitbreiding waren in hoofdzaak van tweeërlei aard: de arbeiders zijn niet ontwikkeld ge noeg; zij zullen misbruik kunnen maken van het kiesrecht in het uitsluitend belang van hun klasse en zoo het evenwicht tusschen de klassen verstoren. (Wij komen op deze overwegingen bij een nog volgende beoordeeling van de demo cratie terug!). Maar het algemeen kiesrecht is er ten slotte toch gekomen en men kan zeggen, dat daarmee de politieke democratie verwerke lijkt is. De eigenlijke strijdvraag was echter niet die naar de omvang van het kiesrecht, maar moet de democratie tot het staatkundig leven beperkt blijven of moet zij tot het maatschap pelijk leven worden uitgebreid; m.a.w. alleen politieke of ook sociale democratie? Hier over is een hartstochtelijke strijd gevoerd en nóg! De liberalen zijn altijd voorstanders geweest van uitsluitend politieke democra tie; de socialisten waren de besliste voor standers van haar verwezenlijking ook op economisch terrein. Zij beweerden dat wettelijke vrijheid (in de liberale democratie gegeven) nog niet het zelfde was als werkelijke vrijheid; dat deze laatste door economische afhankelijkheid vol komen te niet kon worden gedaan: een stemgerechtigd arbeider is politiek gesproken een vrij man, maar maatschappelijk gespro- BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Redactieraad: TJ. DEJONG, Ds J VINK en J VISSER Gedrukt I. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OMNGA - Bolsward gestegen, echter 3 lastige wedstrijden, 2 te gen Freno en Harlingen en thuis tegen Freno staan nog voor de boeg, zoodat nog van alles mogelijk is. Blijft CAB echter in de huidige vorm door spelen, dan kunnen de 3 resteerende wed strijden gewonnen worden, maar.H.Z.C. blijft met 1 punt achterstand op de loer liggen, één misstap van CAB en het kam pioenschap behoort bij de vervlogen illusies. Daarom mag geen enkele tegenstander onder schat worden en zal het een eerste vereisch- te zijn dat alle spelers zich steeds' tot de laatste seconde voor de volle 100 pet. zullen geven. Ons inziens zal Zondag a.s. voor CAB de be langrijkste wedstrijd zijn, n.l. thuis tegen Freno. Van deze krachtmeeting zal enorm veel afhangen. Wordt hierin een goed resultaat behaald, dan zal het vertrouwen in de uitwedstrijd tegen Freno een groote rol spelen. Dus CABers, wees Zondag a.s paraat! 1 Over de wedstrijd het volgende: Het eerste kwartier gaat het spel gelijk op, en is het vooral RES dat alles op alles zet om te trachten de leiding te nemen. De RES- voorhoede krijgt in deze periode eenige mooie kansen, doch de goede spelverdeeler ontbreekt, zoodat Bosma en Zijsling steeds tijdig kunnen ingrijpen. De CAB-aanvallen daarentegen zijn veel ge vaarlijker, het spelverdeelen is stukken beter en als Ferwerda na een kwartier spelen weer eens zuiver doorgeeft, is het de links buiten die (na een handsgeval?) onhoudbaar inkogelt. Wel vecht RES door om de achterstand weer in te loopen, doch CAB blijft meester van het terrein, en het zijn Cor en Herre die de stand tot 3-0 opvoeren. Eén moment den ken we Ferwerda nogmaals te zien scoren, doch de paal brengt redding, zoodat de rust aanbreekt met een 3-0 voorsprong voor CAB. Ook na rust geeft CAB weer de toon aan, Ruiter krijgt slechts eenige ballen te ver werken, daar achterhoede en middenlinie de I^ESvoorhoede steeds een halt toeroepen. Wel probeert spil Brandenburg met verre trappen zijn voorhoede aan het werk te zet ten, doch deze is niet in staat een goede aanval op te bouwen. CAB daarentegen blijft rustig domineeren en wanneer Herre er 4-0 van maakt vindt de geblesseerde back Bosma het welletjes en verlaat het veld. Na een half uur spelen neemt Tu’l een ‘raaie corner, de RESback mist en het is Bakker die met een goede kopbal de stand op 5-0 brengt, waarmee ook het einde komt. Voor de wedstrijd CAB 1Freno I op Zon dag a.s. Zie advertentie!! KAATSVEIREEN. „BOLSWARD". In samenwerking met het bestuur der K.V. „Bolsward” heeft de kaatscommissie de volgende parturen samengesteld, die zullen deelnemen aan de competitie met de veree- nigingen uit Sneek, Weidum en Oosterlit- tens: Partuur A: S. de Jong, J. Ferwerda en P. van der Molen. Partuur B: K. Falkena, E. Brandenburg en A. Zoethout. Partuur C: W. Buikstra, W. Bosma en S. Frijling. Reserves: R. de Wit, O. Knier en C. de Waij. Vanaf Maandag 6 Mei is de zwemschool weer geopend. geldig tot en met 11 Mei 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 604 221 Algemeen 222 Algemeen 223 Algemeen 224 Algaoma 225 Algemeen Bonkaarten LA, LB, LC 604: J00 gram vleesch 2 liter melk 3'/2 liter melk 2 kg aardappelen dübele wie. Hwat dat foar ha provinsje bi- tsjutte is net maklik to sizzen, hwant kwer’t de lanbou hjir hast it iennichste ekonomyake mid del is om de minsken in bistean to jaen en fan jreide an de mólke net maklik heech genóch oan to slaen. Ekonomysk is Fryslün in suvelgewest, dat is de woartel, hwer’t it lAn üt groeije en bloeije moat. Wy wiene yn de bisettingstiid tige binijd nei de gong fan saken. Mar der mocht doe net oara oer praten wurde as yn „gunstige sin”. It „her- renfolk” soe üs ek yn dit opsicht wol ris leare hwat „tüchtich” wie. Kaem der net op in goeye Tongersdei sa’n boer-boargemaster üt Olden burg om hjir de boeren wekker to meitsjen. De lju lieten de man yn syn himd stean, der kaem gjin ien op tasetten fansels, mar der wie it forslach net minder goed om. Ei jonge ja, nou soene de Fryske boeren earst ris leare hwat oanpakken wie. En hja hawwe it leard, mar hoe’t de produksjeslach mei de Lónstan ek syn bést dyng, it roaide igge noch seam. Fan ’e miette óf wie it mis. Wiene wy yn de foarige oarloch yn totael 100 miljoen kg. sakke, nou wie dat yn ien jier al klear. Yn it léste jier foar de oarloch stiene wy op 735 miljoen Kilo. Yn 1940/41 sakken wy oant 628 miljoen yn 41/42 oan 543 miljoen, yn 42/43 noch 400 miljoen en yn 43/44 sieten wy op 366 miljoen Kilo, dat wie minder as de helt fan foar de oarloch. Nou leit it léste jierforslach foar üs oer it boekjier 44/45, dat ek meiiens it léste oarlochsjier wurden is. En hjirüt blykt, dat yn dat jier de produksje jit fierder sakke is en wol op 311 Op dat moment zal hetzij in- of buitenhuis ieder voor zich de dooden herdenken. De stoet doet dit bij den Marnezijl, die als symbool voor allen is gekozen. - In overeenstemming met den geest onzer dat er een belangrijke tentoonstelling zal gevallen helden die naamloos streden, zul- gehouden worden te Leeuwarden van 7 tot ien geen toespraken worden gehouden, ter wijl de weg slechts te voet en stilzwijgend mag worden afgelegd. Het brengen van eenvoudige hulde door het strooien van bloemen is aan elk der deel nemers toegestaan. Na deze stille omgang zal een concert wor den gegeven in het Park door de Muziek- vereen. „Oranje”. ZATERDAG 4 MEI. NATIONALE FEESTDAG ter herdenking van de overwinning. 13 uur (eén uur) klokluiden voor een ment. Daarna een minuut stilte. Ieder wordt verzocht deze stilte eerbiedig in miljoen Kilo. Men moat fyftieh jier tobek gesui om dizze lege produksje wer to finen. Der line wy nou mei üs skipke. Nei de foarige oarloch hiene wy fiif jier noadieh om 100 miljoen Kilo yn to heljen. Doe waerd ós rike lAn oer- streamd mei helpmiddels. Wy wiene de wol- stelde keapman yn in faillite strjitte. Mar nou is it oars. De koeken en it moal, de kunstmest en de bistridingsmiddels, de masines en de ma- tearialen kinne mar o sa sunich jown wurde omdat wy seis earm wurden binne. It alleraoa- dichste mei üs einliks net iens barre, wy poffe mar. De wurkkréften, foar in forbettering fan de produksje önmisber, binne och sa moeilik to bisetten, it moat hast mei jild opwoegen wurde. Weinen en karren, kroadea en tou, alle reau en masineguod wacktet op oaafolling en fornyiag. It 14n hat yn trije, fjouwer jier fierst to min hawn en is noadieh oan in ekstra bar ta. Mar sawol yn it iene as it oare is it krap. De boeren wurde by de tomme heind, wylst der in bulte kapers op ’e kust binne om it folk by de boer wei to lok jen. De boeren wolle neat leaver as wer mei foarsje oan it wurk, yn de Wieringer mar is it lón hast allegearre wer yn it sied, mar in pleats is der hast noch net, it bouwen giet as in lüs op in tarre planke, de lju kinne der hast gjin rédding fine. Dit mei net to lang duorje, de tiid fan omstippen en ünderdüken heart üt to wêzen en derfoaroer fortsjinje de lju, dy’t oanpakke, net, dat harren de war üt de hannen slein wurde. Hwant dan rédde wy it noait meimekoar. Dy kant moat it net üt. Tj. de J. 118 vleesch: A 29 melk: B 29, C 29 melk: 112 aardappelen: Bonkaarten KD, KE 604: 724 Algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 725 Algemeen 250 gram waschpoeder Bonkaarten LD, LE D 29, E 29 melk: 612 aardappelen: Tabakskaarten enz.: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) 1 rantsoen import-sigaretten 100 gram chocolade of suikerwerken 100 gram chocolade of suikerwerken 1 rantsoen import-sigaretten 11 Mei a.s.: „Friesche Dagen 1946”. U hebt een kort programma over de post ontvangen. Deze tentoonstelling en de an dere punten van het programma zullen de monstreren wat ons Friese gewest presteren kan op industrieel, agrarisch en cultureel gebied. Ik twijfel er niet aan of dit wordt een zeer belangrijke tentoonstelling die een bezoek waard is. Laat leder, die kan, zijn profijt trekken uit deze „Friesche Dagen 1946”, door een be zoek. Laat ieder die kan, dit prachtig initia tief van vooraanstaande Friezen, vol onder neming en durf, steunen. FrysUn is net dea mar libbet en dit libben sil der nou ütbrüze. Dat hiele Fryslan en ek Boalserters nei Ljouwert ta brüze, is myn hertlike winsk; dêrta trünje ik oan. Drs. S. VAN TUINEN, wn. Boargemaster fan Boalsert. April 1946. Zilveren Stadhuis Tournooi te Bolsward. Ofschoon door Competitie moeilijkheden, onze Commissie groote moeite heeft gehad, dit Tournooi alsnog door te laten gaan, en we in plaats met drie, ons met twee Eerste Klassers moesten tevreden stellen, kunnen we toch op een goed geslaagde dag terug zien. We danken in de eerste plaats de Autoriteiten, als B. en W., de politie, dan het Muziekcorps, de voet- balvereenigingen P.E.C., Sneek, C.A.B., R.E.S., Oranje-Nasau, Workum voor hunne medewer king, alsmede het bestuur van de Nederl. Kaatsbond voor gratis afstaan van Tribune, de Kaatsvereeniging Pingjum. v.v. L.S.C., Sneek en Sportpark voor Banken, kisten en planken en nog vele andere stille medewerkers voor hun belangeloos werk, voor het slagen van deze dag. Zoo is dan de eerste dag van ons Tour nooi een echt Bolswarder succes geworden, geen gekanker, geen gezeur, geen afbrekende maar opbouwende kritiek hebben we mogen hooren. We hopen telken jare op den Tweeden Paasch- dag deze dag te mogen herhalen, ten bate voor de lijdende menschheid, en onze gasten zullen zeer zeker gaarne op deze dag naar Bolsward terugkeeren, omdat ze vol lof waren over de gastvrijheid, alsmede de eensgezindheid van de Bolswarders. Onze Commissie heeft het genoegen U nog te kunnen mededeelen, dat ze dit eerste jaar dertien honderd twee en veertig gulden 50 ct. aan het Groene Kruis te Bolsward heeft kun nen af dragen, en ze roept nu reeds weer de medewerking van het publiek van Bolsward in, om dit een volgend jaar nog hooger op te voe ren. Het ligt in de bedoeling van de Commis sie, om van deze dag een Réunie van Oud Bolswarders te maken, indien U daarom dit jaar eens een brief schrijft aan Uw familie in de vreemde, noodig hun dan nu reeds uit, voor volgend jaar tweede Paaschdag en schrijf hun, dat ze deze dag, vele van hun oude vrienden op het voetbalveld in Bolsward zullen kunnen treffen. Zooals Oud Bolswarders dit Tournooi gesticht hebben, laat ook andere oud Bolswar- ders deze dag erbij willen zijn, en aanvoelen, dat zij hier ook bij behooren. Bolswarders eo Oud Bolswarders, Ons Oude Mooie Stadhuis is aan de wandel, dit jaar is het naar Zwolle gegaan, laat ons allen er volgend jaar bij zijn, om te zien, waar het dan weer heen verhuist. U nogmaals allen hartelijk dankend voor Uwe medewerking en de hoop uitsprekend, dat ieder huis volgend jaar vol zit met oud Bolswarders en andere gasten, teekenen we met Hoogachting, DE COMMISSIE vredesverdragen zouden meest ken land in oorlog waren geweest, zoodat de jn het verdrag De bijeenkomst der ministers van buitesRand- sche zaken te Parys is begonnen met de pun ten voor een vredesverdrag met Italië. Punt 1 was de door Italië te betalen schadevergoeding. Rusland eischte 1Ü0 millioen dollar voor zich zelf en 2UÜ millioen voor Zuid-Slavië, Enge land en de Ver. Staten, er op wyzend dat Italië reeds nu alhankelyk was van hun hulp, achtten dit te veel en voorloopig werd de kwestie naar een commissie verwezen welke onderzoeken moet welk voor schadevergoeding geschikt ma teriaal in Italië aanwezig is. Na een plan tot verdeeling der Italiaansche vloot kwamen de italiaansche koloniën aan de orde, Rusland vroeg nu dat Tripolitanië en Cyrenaica onder het beheer der Ver. Naties zouden kunnen ko men, maar Tripolitanië zou een Russisch be windvoerder met een internationale adviescom missie naast zich moeten hebben en Cyrenaica een dergelijke Engelsche of Amerikaansche be- windvoeder. Moskou heeft zijn eischen al ge matigd, want vroeger had het Tripolitanië al leen voor zich zelf opgeëischt. Trouwens ook ten opzichte van de procedure der geheele con ferentie waren de Russen tegemoetkomender geworden, want zij stemden er in toe dat alle vier ministers aan alle bijeenkomsten en be sprekingen mogen deelnemen, vóór deze confe rentie hadden zij er op gestaan dat slechts die mogendheden over 1 ipreken die ook werkelijk met het betrok- land in oorlog waren ge' Ver. Staten dan byv. uitgesloten zouden ziji geweest van de besprekingen over L_.1 met Finland, waarmee de V.S. nimmer in oor log zijn geweest. De Engelsche minister Bevia wenschte Tripolitanië en Cyrenaiea tot één staat te maken en onder toezicht van de Ver. Naties onafhankelijkheid te verleenen; daar mede kwam Bevin ongetwijfeld aan wenschee in de Arabische wereld levend tegemoet, al licht ook om vrienden te werven welke de En gelsche positie aan de Middellandsehe zee zoo belangryk voor het Britsche Gemeenebest in de toekomst te versterken. Bevin schijnt trouwens de aandacht der conferentie voor deze bijzondere Engelsche positie gevraagd te hebben en heeft er ook op gewezen dat het de Engelsche legers alleen waren welke Itali- aansch Afrika veroverden. Bevin houdt ook geregeld contact met de conferentie van mi nisters der onderdeden van het Britsche Ge meenebest welk ete Londen bjjeen is en zich o.a, bezig houdt met defensieplannen, waarin de Middeillandsche Zee natuurlijk een belangrijke rol speelt. In verband met het gevaar der atoombommen staat het al vast dat het Britsche defensiestelsel en de Britsche oorlogsindustrie over het geheele Gemeenebest verdeeld zsd worden, teneinde beide minder kwetsbaar te maken en meer gevaarlijk meteen voor een mogelijke tegenstander. Nog kwamen te Parijs de Italiaansche grenzen (Triest) ter sprake en de Ver. Staten hebben er een plan voor een ontwerp-vredesverdrag met Duitschland bekend gemaakt dat 25 jaar van kracht aal sijn en in een volledige antimilitairiseering van dat Und voorziet met voortdurende geallieerde eon- tróle, terwijl de Ver. Staten als Duitschland de bepalingen overtreedt bereid is direct met de andere geallieerden militair in te grijpen en dan tevens de Ver. Naties wil inechakelen. Ses maanden voor het verstrijken vaa de 25 jaar zal worden overwogen, of het verdrag nog verder moet voortduren. Voor Japan heeft Washington een dergeljjk plan. Wil Amerika op deze wyze de gevaren voor den vrede uit schakelen vermoedelyk ook om Frankrijk wat te matigen in zijn eischen ten opzichte van Duitschland de Veiligheidsraad heeft nog steeds niet uitgemaakt of Franco nu een ge vaar voor den vrede oplevert of niet. Met al- gemeene stemmen, bij onthouding van Rusland, is nu besloten om met moreele veroordeeling v®n huidige Spaansche regime, een eom- missie in te stellen welke de toestand in Spanje zal onderzoeken en voor 31 Mei rapport uit brengen. Moskou beweert dat Franco ia Fe bruari ’43 een militair bondgenootschap met Hitler heeft gesloten, maar kardinaal Parado Gareia, de aartsbisschop van Granada heeft het Franco-regime verdedigd en gezegd dat omverwerping een eerste stap tot vernietiging van het Katholicisme in Spanje zou vormen. I( Het regime-Franco zit in Spanje blijkbaar nog steviger dan ’t koningshuis in Italië, zelfs de Chr. democratische party heeft zich daar voor de republiek uitgesproken; de koninklijke fa milie gaat nog vóór de verkiezingen naar Zwitserland en een terugkeer Ijjkt twyfelachtig. De BritschAmerikaansche commissie voor Palestina heeft rapport uitgebracht, adviseert er zoo spoedig mogelijk nog 100.000 Joden toe ta laten en wil Palestina tot een gebied ma- l. ken waarin Joden, Mohammedanen en Chris tenen gelyke rechten hebben. De Arabierea sollen zeker weinig voor deze oplossing To e k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1