3 1 Democratie o rd Vrijdag 10 Mel 1946 (Slot) in in P 6 I Uit den Omtrek. i Bonnenlijst geldig tot en met 25 Mei 1946. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week q I M 1Q Redactieraadi Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER ze Jaargang no. Fan de Martiny-toer. Stadsnieuws. IE. als E 55 Reserve •ie, ■en vlagje» at or n- het st •g ala 1—2. te T. de J. IS is te en ijn M3. M3. HI) Jen CAB H.Z.C. 10 10 2 4 achter ons liggen aan we weer met frissche moed het mooie iroene Kruiswerk voortzetten en hopen dat T 27 V 27 X 27 800 2 g m en pelen melk de 19 an gesp. 14 15 pnt. 22 21 Bonkaarten 867 BMV 868 BMV 870 Suiker Bonkaarten daarom mag hem er- de in or kt, :n. ins ing e?’ iris len ?n ur et m et er b- jr rd te a, M n, id- ~g- we id- 8. :n in in ts do ling nr. ui- :1s, é’s >or en ld, Is- e- n. 10 Ie i- t- ?n I- ïn >r m •r in te ?n :n 12 R’ id or :r- >P te u- :b- ri- en jr- I3. VI3. VI3. i an- t I zpI rils 200 gram kaas 200 gram bloem 1600 gram brood gram brood kg aardappelen verkiest voor de van doel tot doel van Achlum en Da. van i dit net hielendal gerêst de dingen, dy’t op kommende wei binne. v. t. 60-25 44-20 om it goed folgjen net to hinder- nou yn koarten de toanielklub twaris •gadering met de mo- het vertrek van den sproken over de verlossing van de vijanden die ons volk vijf lange jaren hadden ver drukt. Over de slachtoffers die daarbij zijn gevallen en over Gods almacht, betoond door onze bevrijding en over Gods liefde, betoond door het zenden van Zijn Zoon Jezus Christus als de Verlosser der wereld. Voorts werd een uitgebreid feestprogramma afgewerkt. Correctie. In het vorig artikel staat een erge zetfout, die de bedoeling van de zin in haar tegendeel verkeert. In de tweede kolom, laat ste alinea, regel 15 v.o. leze men: Daarom zijn zij voorstanders van medezeggenschap van de overheid. De woorden „niet slechts” moeten dus worden geschrapt. Vk. lyn kaem der in man by my en frege as ik in stik formulier tekenje woe foar fytsbannen. It wie foar in jonge fan him, dy’t forline fan skoalle gien wie. Op dat pompier stie, dat er alle dagen nei Boalsert moast en der net oars komme koe as mei nije bannen. Ja, ik sei, alle» goed en bést, mar dy jonge is net mear op skoalle en boppedat hy kaem hjir mar ien kear wyks. ,Ei ja, dat sil’t wol, sei er, mar ik moat fytsbannen ha en dy keardel fan de distribósje hat sein, as jo kén» ha wolle, moat er dat op stean. Safier wiene wy ónder de bisetting en safier binne wy nou wer. Lige en beare oars kinne jo neat krije!" Mar mei geleide ekonomy hat dit net folie to meitsje, dat moat baes Hindrik nochris better bisjen. Docks hat er net hielendal Angelyk, hy hat it goed, foarsafier hy seit, dat de Steat net mear regel je moat as winlik Anmisber is. 8a gau as it oars kin, moat dat distribósje-gedoch ophélde, it makket de miasken fan dei ta dci minder. De lju moatte de dingen, dy’t hja seis dwaen kinne wer sa gau mdglik sela dwnon en dos ek seis de forantwurdelikheit drage. Nim nou ris de boerelienbanken. Is dat gjin pracht-foarbyld fan eigen krêft en eigen wurk? lenféldige boeren, dy’t de teare saek fan jild- ütlienen en jildütsetten al meer as fjirtieh jier tip-top regele hawwe. Der is gjin slimmer guod as minsken, mar yn in systeem, dat der- mei rekkening héldt, kinne dy minsken tige skoane dingen dwaen. De greate fout fan in iensidich systeem fan boppenöf regearen is, dat men de forantwurdelikheit fan de minsken óf- nimt, de forkearden wurde bileane en de goe- Benoemd in dienst van Wederopbouw Wie- ringermeer als Bouwk. opzichter onze stadge noot P. de Vries. 100 gram vleesch 1 kg aardappelen 6 liter melk De heer U. A. Deinum alhier. Turf markt 24, is benoemd als bewaarder in de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden. Alhier geraakte spelenderwijs een kind van Joh. Adema in het vaarwater de Krom me sloot. De politie, de heer Scheepvaart, die daar dichtbij woont dit bemerkende, begaf zich direct te water en kon het kind nog redden, waarvan nog alleen de handjes boven water kwamen. WITMARSUM, 3 Mei. Na veel tijd van voor bereiding der plaatselijke feestcommissie werd 3de Mei ’s avonds zes uur met de herdenking van hen die vielen, een begin gemaakt. Alle kinderen van de lagere scholen brachten een bloemenhulde op de graven der Engelsche vlie gers als symbool van weemoedige dankbaar heid voor hunne zelfopoffering. Om halfacht volgde een samenkomst in de Ned. Herv. Kerk. In de volle kerk spraken Ds. Pel, Ds. van Dijk en Pater van Straten, waarnaa kranslegging. Evenals het met de kinderen gegaan was, werd ook hier de stilte tot een plechtig en ontroe rend oogenblik toen de krans door een zestal meisjes werd neergelegd. Het muziekkorps Oranje speelde het Engelsch volkslied en L— Wilhelmus. Zoo heeft ons dorp de dooden geëerd. ii l- I. I. de keeper te machtig, want hij liet de bal val len; de toeloopende Veenstra strafte deze fout af. 02. Met een sterk in den aanval spelend R.E.S. gaat de rust in. Na de thee een fel aanvallend H.Z.C. dat na 15 minuten de achterstand weet te verkleinen. 12. Aangemoedigd door enkele onzer en vele Harlinger supporters bijt R.E.S. geducht van zich af en eenige gevaarlijke aanvallen volgen dan; door een te veel opdringen van H.Z.C. waren deze zeer gevaarlijk. Onze achterhoede keeper incluis weten van geen wijken en- na vele spannende minuten komt dan het einde en zijn onze 90 en 61 nederlagen gewroken. De leiding was in zeer goede handen. Zaterdagmiddag hield men eenige feestelijk heden. De eere-voorzitter der feestcommissie, Burge meester Reidsma, sprak een dankwoord tot ieder. Bonkaarten KA, KB, KC 606: 268 tm 273 Algemeen 800 gram brood 274 Algemeen 200 gram kaas 275 Algemeen B 55 Reserve C 55 Reserve B 56 Reserve Bonkaarten KF 606: 125 gram margarine 100 gram vet 400 gram suiker L\ LB, LC 606: 13, 234 vleesch: 100 gr. vleesch 2 kg aardappelen 2 liter melk 3'/j liter melk Bonkaarten KD, KE 606: 367 BMV 368 BMV 370 Suiker Bonkaarten f 231, 232, 233, 227 Aardappelen: A 43 melk: Z B 43, C 43 melk: Ilviinuoi ctii rw, rx< 768, 760 Algemeen 800 gram brood 770 Algemeen 771 Algemeen BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Gedrukt I. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OSINGA - Bolsward 4 Mei-herdenking. Ondanks de scherpe wind trok Vrijdag 3 Mei om ongeveer kwart voor acht onder klokgelui een lange stoet zwijgende burgers van de Snee- kerpoort naar het monument voor de gevalle nen aan de Harlingerstraat. Plechtig was het oogenblik toen de klokken zwegen en allen eerbiedig hen herdachten die de vrede niet meer mochten beleven, met hun familieleden die wel een seer hooge prijs voor de vrijheid hebben moeten betalen. Zaterdag was de nationale bevrijdingsfeestdag. Nadat om 11 uur een minuut algeheele stilte was betracht werden de vlaggen, die tot nu toe halfstok hingen, omhooggeheschen, en de festiviteiten begonnen. Twee groote luidsprekers aan het stadhuis slingerden kolossale hoeveelheden vroolijke muziek door de met vlaggen en vlagjes ver sierde straten van Bolsward. Op het Grootzand werden ’s middags kinder spelen gehouden, terwijl ook een bij de Blauw- poortsbrug staande, zweefmolen verscheidene menschen tot zich trok, ’s Avonds om half tien een gondelvaart, waarvoor jammer genoeg weinig deelnemers waren en een fakkeloptocht. Om halftwaalf verzamelde zich een groote me nigte voor het door schijnwerpers verlichte stadhuis, waar de burgemeester tot slot een herdenkingsrede uitsprak. 6 Mei. De begrafenisvereeniging „Mak- kum” hield heden haar jaarvergadering in café Zijlstra. De voorzitter, de neer F. O. Bergsma, opende deze op de gebruikelijke wijze, waarna de secr., de heer H. B. Amels, de notulen en het jaarverslag voorlas. Uit het laatste bleek, dat de Vereeniging bij 27 sterfgevallen haar diensten had verricht, waarvan 14 van leden en 13 van niet-leden. Notulen en verslag werden beiden goedge keurd. De pienningm., de heer O. van Dijk, bracht het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten f 1390.25 en de uitgaven f 1355.18 hadden bedragen. Door de Commissie van Toezicht werd de administratie in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd de aftr. i i C. Lutgendorff als leden der Commissie toezicht. stellen van dienstdoend personeel, werd breedvoerig gesproken daar er nauwelijks dragend personeel beschikbaar is, is het aan stellen van klokluiders nog grooter moeilijk heid. Het bestuur zal echter trachten een weg te vinden tot de mogelijkheid dat het kloklui den weer kan worden verricht. Medewerking van werkgevers is daarvoor echter zeer noo- dig. is nu gew gel. verl. 2 1 H.Z.C.-R.E.S. Zondag vertrokken we dan voor de derde keer compleet uitkomende in dit seizoen naar Har lingen. Piet wint de toss en wind te spelen, die vrij sterk staat. Reeds in de tweede minuut weet Joh. Siemon- sma met een mooie omhaal ons de leiding te bezorgen. Brandenburg met steun van de geheele achterhoede voor H.Z.C. geen doorkomen aan. nuten spelen een kogel van Thijs en Door de Gemeente-Politie alhier is een rij wieldiefstal opgespoord, welk onderzoek leid de in de richting van Witmarsum. Terzake deze diefstal werd zoowel de dader van deze diefstal alsook de heler ingesloten. 4 Gasthuisvoogden benoemden de heer L. B. Plantinga als directeur van de Bewaarschool in de vacature C. H. de Haas. Roomsk Frysk Boun. Moandei 6 Maeije héldde Krite Boalsert in fleurige titsetter fan it winterprogramma. De seal wie alhiel biset. Neidat Master Tj. de Jong mei in koart tapaslik wurdtsje iepene hie, waerd ónder lieding fan regisseur D. Gerritsma in trijeakter „It Fiere Lok” fan H. Cats, en in ienakter „Loftkastielen fan A. Meester-de Vries flot spile. De seal libbe alhiel mei, soms hast to folie jen. Wy ha foar it fuotljocht hawn, mar se lieten ós sjen dat der hwat yn harren libbet. Wy kinne mei nocht op és winterskoft werom sjen. was steeds op de juiste plaats, en was er Na 20 mi- dit bleek zoo wat overzien. Het wezenlijaste aan haar bleek ons de medezeggenschap. Zij werd het eerst op politiek gebied verwezenlijkt door het zich steeds uitbreidende en ten slotte algemeene kiesrecht. Trots aanvankelijk taai verzet breidde zij zich uit tot het maatschappelijke terrein door ver- leening van medezeggenschap in de bedrijfs voering. Wij wezen er echter met nadruk op. dat deze democratiseering van het bedrijfsleven niet gelijkgesteld mag worden met aanvaarding van het beginsel der geleide economie. Daar voor is nog een andere medezeggenschap noo- dig n.l. dié van de overheid! Een laatste vraag blijft nog ter beantwoording over, die naar de grondslagen der democratie-, waarom men voor haar opteert en niet voor dictatuur of voor welk ander regeeringsstelsel ook: aristocratie, plutocratie e.d. Hier zij het woord van de groote Engelsche staatsman Gladstone in herinnering gebracht, die heeft gezegd: op de bodem van alle pro blemen en stelsels ligt de vraag: wat dunkt u van de mensch. Inderdaad: democratie vooronderstelt een be paalde menschbeschouwing. Maar ook hier dient weer zorgvuldig onderscheiden te wor den. Men heeft nml. democratie wel gefun deerd op een menschbeschouwing, die volstrekt onhoudbaar heeten moet, nml. op de leer van de gelijkheid aller menschen. Deze fundeering moet als volstrekt onhoudbaar worden afge wezen. Waarin men het wezen van de mensch ook gelegen acht, noch in physieke kracht, noch in intellectueele vermogens, noch in artistieke begaafdheid zijn de menschen gelijk. Integen deel, indien de houdbaarheid der democratie afhangen zou van de gelijkheid der menschen dan was zij bij voorbaat tot mislukking ge doemd. De vraag rijst nu, of niet juist de er kenning van de ongelijkheid der menschen de rechtvaardiging inhoudt van aristocratie, re- geering van de besten, ja van dictatuur, van hen, die getoond hebben de macht te kunnen veroveren? Wij hebben van de aanvang af de juistheid van de omschrijving van democratie bestreden: re- geering van het volk voor het volk en door het volk. Wij hebben met nadruk uitgespro ken, dat democratie niet zonder leiding denk baar en bestaanbaar is, ja dat het leidersvraag- stuk hét groote probleem der democratie is. Maar zal men vragen, als men dan het onder scheid van leiders en geleiden ook binnen de democratie met zooveel woorden erkent, wat heeft het dan voor zin om aan deze geleiden medezeggenschap te geven? Het antwoord moet tweeledig zijn: lo. alleen onder democratische verhoudingen kan blijken, wie de werkelijke leiders zijn; zij komen in en door de vrije meeningsuiting naar voren; de massa herkent in hen haar ware woordvoerders en schenkt hun daardoor in vrij heid haar vertrouwen. Wij verwijzen hier terug naar het in de aanvang van deze artikelenreeks gezegde: bij de dictatuur berust de verhouding tusschen massa en leiders op vrees en geweld pleging, in de democratie berust zij op ver trouwen; 2o. daarom beteekent in de democratie het aanvaarden van de leiding geen einde van eigen persoonlijke verantwoordelijkheid. In de dictatuur is zij dat wél en velen hebben in de voorbije jaren de dictatuur aanvaard, om haar geroepen, om de sterke man, omdat zij uit de eigen verantwoordelijkheid vluchten wilden. En hier komen we nu aan het springende punt in de heele gedachtengang: democratie is het verleenen van verantwoordelijkheid, omdat men gelooft, dat de mensch die verantwoorde lijkheid dragen kan. Dit is de wezenlijke menschbeschouwing, die aan de democratie ten grondslag ligt: een mensch is in verant woordelijkheid gesteld en die niet onthouden worden. Democratie is kenning van de verantwoordelijkheid van mensch. Hoe men dat nu nader fundeeren wil, huma nistisch of bijbelsch is hier verder niet aan de orde. Waar het om gaat is: aan de wortel der democratie ligt een menschbeschouwing, die hem als verantwoordelijk wezen ziet. Hij is medeverantwoordelijk voor de gang der dingen in zijn land en volk, in wereld en menschheid, in staat en maatschappij. Weer kan de vraag rijzen: is dat geen theorie, De G.V. „Sparta” hield een ledenverga dering. Bij de bestuursverkiezing werden met bijna algemeene stemmen herkozen mevr. I. Postma-Faber en de heer Tj. Epema. Besloten is de minimum donateursbijdrage te brengen op f 1.50. Het plan is geopperd dezen zomer een demonstratie te geven. Benoemd als leider van de G.V. „Sparta” met ingang van 1 Juni a.s. de heer Röfekamp te Sneek. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaag de voor het candidaatsexamen de heer B. S. Postma, afkomstig van Arum. MAKKUM, 29 April. Hedenavond werd in hotel „de Zwaan’’ de jaarvergadering gehou den van de afd. Makkum c.a. van de Veree niging „Het Groene Kruis”. De voorzitter, de Zeer Eerw. Heer Pastoor de Jong, opende de ver; dedeeling, dat wegens vorigen voorzitter, Ds. van Loo van Wons, hij op verzoek van zijn medebestuurders, het voorzitterschap op zich had genomen. Daarna las de secr. de heer J. Steensma, de notulen voor der laatstgehouden vergade ring in 1944, welke onveranderd werden vastgesteld en geteekend. Vervolgens hoor den we uit het jaarverslag dat er in 1945 geen vergadering was gehouden wegens ge brek aan licht, verwarming etc., waarmee men door de bezetters werd geplaagd. Door de wijkverpleegster zuster Bosma, zijn in het algeloopen jaar 2982 bezoeken afge legd; het aantal speciale t.b.c.bezoeken be droeg 31 en de bezoeken, welke uitsluitend zuigelingen betrof was 142. Het aantal be stralingen met de hoogtezon bedroeg slechts 37 door gebrek aan electrische verlichting, enz. enz. Het aantal consulten van het con sultatiebureau voor zuigelingen was 306. Onze wijkverpleegster had bij dit werk wel terdege het leeuwenaandeel. Overigens is dit bureau het zorgenkind der vereeniging. Het magazijn werd voorzoover er nog iets ver krijgbaar was, met verplegingsartikelen aan gevuld. Het aantal uitleeningen bedroeg 403. Op 1 Januari bedroeg het aantal leden 662 en huis- genootleden 146. In totaal dus 809. Er tra den 30 nieuwe leden toe en door vertrek, overlijden’ enz. verlieten 23 leden de veree niging. Een winst dus van 7 leden. Het aan tal huisgenootleden verminderde met 10, 4 nieuwe kwamen er bij. Speciale vermel ding verdient nog de najaars-Emmabloem- collecte. Deze bracht f 845.56 op. Voor de .dames die hieraan hadden medegewerkt een ‘groot succes. Hierdoor kon de jaarrekening dan ook worden afgesloten met een mooi batig saldo. Nu de jaren van bezetting gaan we weer met frisschi Gi een ieder, hetzij jong of oud, zijn 'of haar krachten daaraan mogen geven opdat be waarheid worde: In ieder huis, leden van „Het Groene Kruis” Ondanks dat het werk van het Gr. Kruis een algemeen belang is, inzonderheid voor de leden, was de vergadering slecht be zocht In de vacature van Ds. van Loo werd voor zien door de benoeming van den heer Wes- tra van Wons. Daar de rondvraag geen be sprekingen noodig maakte, werd de verga dering door den voorzitter gesloten met den wensch, dat de bijeenkomst toch nog vrucht baar zal zijn geweest. Op 3 Mei, in den vooravond van de nationale bevrijdingsherdenkingsdag, werd in de Herv. kerk alhier een herdenkingsdienst gehouden, waarin door drie predikanten van verschillende kerkelijke richtingen werd ge- Onze plaatsgenoot de heer Johannes 1. de Jong is dezer dagen geslaagd als muzi kant bij de Stafmuziek te Bloemendaal. PINGJUM, 1 Mei. Op de zaal van wed. de Vries alhier hield de heer Abe Brouwer een bespreking over zijn nieuw boek „Tusken Dea en Libben”. Met groote belangstelling volgden de aanwezigen deze mooie lezing. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente Pingjum en Zurich, Ds. van der Ree, hulp- pred. te Kollum. Gjin slimmer guod as minsken, sei Hindrik Bakker, men soe der apen mei fange. In wier wurd en dngelokkich it lén, hwer’t men dit forjit. Yn Fryslén is men net hielendal gerêst op de dingen, dy’t op kommende wei binne. Mannichien is it héldfêst hwat kwyt en dat hoecht jin gjin nij to dwaen. It raest troch de aether en it sprekt üt greate oanplakbiljetten, dat wy nou op in kearpunt steane en nou bi- slisse moatte, hwer’t it hinne gean sil. „Geleide ekonomy” hjit it oan de iene kant, „frijdom seit in oar plakaet en stekt twa fingers de hich- te yn. Hindrik Bakker wie orémus. Hy hie yn de léste fjirtjin dagen seis greate keardels yn ’e bakkerij hawn, twa om syn brea nei to weag- jen, twa oare om to freegjen oft er ek oalje en fet krige foar it koekjebakken sender bon en dan wer in pear fan dy greate „neatdwaners” dy’t opnimme moasten of syn oanfrage om in stik driuwriem fan oardel meter, wol nedich wie. Dat is nou „geleide ekonomy” sei baes Hindrik en it kaem der wakkere smeulsk ót. En dochs wie baes net hielendal binlik. Hwant hy bidoelde, dat is nou distribiisje en tusken dy beide is great forskil. Yn oarlochstiden as der fan alles to min is, kin allinnich distribiisje soargje, dat elts hwat kriget. Mar der is gjin slimmer guod as minsken en distribiisjeamt- ners binne dat ek. Mar hja net allinnich! De minsken binne ek net mei har diel tofreden en hja bisykje op allerhanne manear en mear to krijen. It bigjint mei lytse leagentsjes en it went stadich ta greate. Dat it dan in janboel 200 gram bloem 100 gram kaas D 55, p 56 Reserve 400 gram brood 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits. KG 606: 250 gram boter 125 gram margarine 500 gram suiker LD, LE 606: 731, 732, 733 vleesch 727 Aardai D 43, E 43 Tabakskaarten enz.: 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen RECTIFICATIE. SCHRAARD. Het vorige week geplaatste be richt omtrent de predikant bij de Geref. ge meente blijkt door ons foutief te zijn op genomen. Men leze aldus: Beroepen bij de Geref. gemeente van Exmorra, Allingawier, Schraard, Ds. Middelkoop te Mildam. wurdt, sprekt as in boek. In wike as fjouwer den wurde foarbypartea. Dan makket men do- geneaten en dan leart men it ligen. In to greate mate fan frijdom en in to greate mate fan bining binne beide mis. Beide miskenne de na- tuer fan de minske en rinne yn in slop. De miske kin net alhiel frij wêxe, dan knoeit er de swakke to folie, mar hy kin ek net to folie yn steatsbannen slein wurde, dan wurdt it in para- syt fan de mienskip. Yn Fryslén is men nou wer skrokken fan de plannen fan it bidriuwskip dat de fleiskwesje regelje moat. It hjit, dat Fryslén in greatere levering krije sil as oare provinsjes omdat hjir yn forhélding net safolle minder fé is as op oare plakken. Dat liket wol rjochtfeardich, mar it is it net. Hónderten Fryskc boeren hawwe yn de bisettingstiid al har krêft setten op it biwarjen fan in goed bislach fé, oaren woene wol leverje, as hja mar flink jild krigen. De Fryske boer, koft bonnen foar grou jild en yn oare kontreijen barde men dit jild en for- kwénsele it fé. De iene naem dizze kén» en de oare sette syn jild op de oare kant. Is it nou rjocht om to siizea: jo hawwe nou mear kij as ikke, jo moatte nou mar leverje, ik kin se net misse? Dr. Van der Meulen hat mei sifers oan- toand. dat de fébisetting hjir bileaven net greater is as yn oare provinsjes, wy binne hjir mear op ds iepenst west en ha der géns hwat foaroer hawn om dat to hélden. Moat dat non straft wurde as bileanne? Us tinkt, it an- dert is net sa slim. De minsken moatte sa folie mdglik foar har eigen dingen stean, oars mis kent men de minske aa’t er is en bliuwe sil. ARUM. Ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap hield de voetbalver. „Arum” een feestelijke bijeenkomst op de zaal van den heer Lukkes,- waarbij opgevoerd werd het too- neelstuk „De jongerein tsjinoer it libben”. Ds. Riegstra te Blijham bedankte voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. J.l. Zondag had de intrede plaats van on ze beroepen predikant Ds. Wagenaar uit Reit- sum. Na des morgens bevestigd te zijn door den consulent Ds. de Boer van Achlum, deed zijn Eerw. in den middagdienst zijn intrede. Na de prediking spraken ouderling H. Althuis, Ds. de Boer van de Waal van Pingjum. De kerk was overvol. C.A.B.—Freno 5—2. De afgeloopen Zondag leverde voor G A B. een dubbel succes op. Niet alleen werden ook thans weer de beide punten in de wacht gesleept, doch bovendien verloor H.Z.C. zoowaar op eigen terrein van R.E.S. Het kampioenschap ligt thans voor ’t grijpen, nog één overwinning, en de rood-witte vlag kan geheschen worden. De wedstrijd C.A.B.-Freno héd het volgende verloop: Freno wint de toss en verkiest de harde wind in den rug. Direct gaat Freno tot het offensief over, en eenige schoten vliegen over en langs het C.A.B.-doel. Al spoedig blij ,t echter dat de C.A.B.-ers over betere technische kwaliteiten beschikken, en ondanks de harde tegenwind wordt Freno geheel op eigen veld teruggedrongen. Toch is het Freno dat het eerst de leiding neemt uit een ver hard schot, dat Ruiter te machtig blijkt. Geen 5 min. later echter, neemt Ferwerda vanaf het middenveld de bal mee, handig passeert hij eenige spelers, en met een zuiver hard schot brengt hij de partijen op gelijke voet. De gelijkmaker schijnt tevens het sein te zijn van aanpakken, en van dit- moment af is de C.A.B.-zege geen oogenblik meer in gevaar. 15 min. vóór rust, weet de C.A.B.-centervoor, door keurig samenspel met Herre, voor de 2e maal te doelpunten, in welke stand vóór de rust geen verandering meer komt. Na, rust, met den wind mee is C.A.B. verre superieur, en al spoedig weet Tuil de stand op S—1 te brengen. Wanneer direct daarop een Freno-back in het beruchte gebied hands maakt en Ferwerda de toegestane vrije schop We hebben nu het terrein der democratie wel geen idealisme, dat de werkelijkheid uit het oog verliest? Kan de mensch in het algemeen, kan de gemiddelde mensch die verantwoorde lijkheid aan voor het staatkundige en maat schappelijke leven? Kan hij de vraagstukken, die daar aan de orde zijn, overzien, kan hij een oordeel hebben over de ingewikkelde kwesties van politiek en economie? Wij herinneren aan de bezwaren van Kappeyne van de Copello tegen de door van Houten voorgestelde kies- rechtsuitbreiding: de arbeiders zijn niet ont wikkeld genoeg en zij zullen misbruik van hun kiesrecht maken in het uitsluitend belang van de eigen klasse. Had Kappeyne niet eigenlijk ge lijk? Ja, kan men niet nog veel ruimer zeggen: niet alleen de arbeiders zijn er te onontwikkeld voor, maar bijna allen zonder onderscheid en voor het overgroote deel geldt, dat zij geneigd zullen blijken hun kiesrecht in de eerste plaats te gebruiken in het uitsluitend belang van hun klasse: ook boeren, ook middenstanders, ook intellectueelen. Alleen een heel kleine groep van experts, alleen de staatslieden van pro fessie kunnen de politieke vraagstukken over zien, alleen de industrieele leiders de verwik kelde economische problemen begrijpen en op lossen. M.a.w. is de menschbeschouwing, die aan de mocratie ten grondslag ligt, geen overschatting van die mensch? Het antwoord moet luiden: ja, indien de oplossing van politieke en econo mische vragen, uitsluitend of overwegend een zaak van verstandelijk inzicht ware. Maar het worde hier met nadruk uitgesproken: dat is zij niet. Het gaat bij alle bemoeiing met de re geling van het staatkundig en maatschappelijk leven in diepsten grond om rechtsvorming d.i. om benadering van het recht. Dit nu is in we zen een zedelijke zaak en nu zal niemand wil len beweren, dat het rechtsgevoel van de mensch recht evenredig is met zijn verstande lijk inzicht. Eerder zou men het omgekeerde kunnen beweren. Dit beteekent: over allerlei technische kwesties van het politiek en econo misch handelen zal men de uiteindelijke beslis sing aan deskundigen dienen over te laten. Maar de richting, waarin gekoerst zal worden bij dit handelen, die dient door zedelijke over wegingen bepaald te worden en daar .heeft de gemeene man zoo goed recht van medespre- ken als de doctor in het staatsrecht of in de economie. Maar weer kan men vragen: beteekent dat dan, dat alles zedelijk inzicht van gelijke diepte en zuiverheid is? Neen, ook dat zou met de gege ven werkelijkheid in strijd komen. Ware dat het geval, dan zou ook in democratie de lei ding overbodig zijn, die we juist voor haar on misbaar noemden. Juist de ongelijkheid ook in zedelijk opzicht maakt leiding dwingend nood zakelijk. Belijdenis van democratie beteekent hier echter, dat men gelooft, dat de massa de waarheid van het zedelijk beginsel herkennen kan, dat haar leiders bij hun staatkundig en maatschappelijk handelen bepaalt en dus ook de onhoudbaarheid van beginselen kan gaan beseffen, die in zedelijk opzicht tekort schieten. Natuurlijk sluit dit vergissingen, verkeerde keuze, machtsmisbruik door kiezers en geko zenen niet uit; demagogie blijft hét groote ge vaar der democratie, waartegen alleen een zorgvuldig geleide opvoeding der staatsburgers tot persoonlijkheid de vereischte waarborg kan scheppen. Goed onderwijs is een eerste eisch van en voor democratie, waarbij voor alles op karaktervorming wordt gelet. Democratie kan „dommecratie” worden. Dit gevaar heeft zij mét de dictatuur gemeen. Ook dictatoren kun nen soms aartsstommelingen blijken (met of zonder intuitie!) Een wél onderwezen volk is de beste garantie tegen demagogie en machts misbruik. Democratie leeft uit het geloof, dat .de massa de zedelijk juiste richting voor de lei ding van staat en maatschappij kén herkennen en op den duur ook steeds weer zél herkennen. Daarom vóór de democratie en tégen de dicta tuur, die de mensch rukt uit zijn verantwoor delijkheid en zoo zijn diepste menschenwaarde schendt. Vk. zuiver inschiet, is het pleit beslecht. C.A.B. begint het nu kalm op te nemen, Bakker per mitteert zich zelfs eenige malen de luxe om te trachten er op z’n eentje door te loopen, doch steeds wordt hem de bal afhandig gemaakt, en het is tenslotte rechtsbuiten Tuil die de eer te beurt valt, C.A.B.’s 60ste doelpunt in deze competitie te scoren. Een kwartier voor ’t eind maakt één der C.A B.-backs ook hands in het beruchte gebied en voor de 2e maal heeft Ruiter het nakijken. Wel tracht de C.A.B.-voorhoede, uitstekend gesteund door de middenlinie, de score nog op te voeren, doch steeds is er een been of hoofd dat redding brengt. Het einde komt met 5—2 voor C.A B. x Nu Zondag over een week Harlingen uit, een overwinning beteekentKAMPIOEN, dus opgepast C.A.B. De competitiestand der 2 leiders volgt: Dezer dagen is benoemd tot Directeur der Vereeniging „Spaarbank te Bolsward” de heer J. Groenewold en tot Commissaris de heer L. L. van Geuns. secr. herkozen alsook de heeren B. Hellingwerf en T am <41 1 a^4 am «3 am a f— 11 Over de moeilijkheid voor het aan- dienstdoend personeel, werd dragend personeel beschikbaar is, is het lien van klokluiders nog grooter mot heid.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1