ng Wat de gehouden verkiezing ons leert MSMMWaii^MMaMMKaai^MaaMMaMam iru JWl Vrijdag 24 Mel 1946 1 5. RS GEN Bonnenlijst tl ir 8 r 6 n. ,o n diritog te duidelijke - 9b. I Stadsnieuws. Buitenlandsch Overzicht Uit den Omtrek. Predikbeurten. Fan de Martiny>toer. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week o M 04 Redactieraadi Tj. DE JONG, Ds J VINK en I V1SSIR 2e Jaargang No, 21 Gedrukt I. o. v. M. o. bij de Fa. A. J. OSINOA - Boliward ronds van u. I stemden, al wa- NS IE ;n Vk. >tad lol, ten. Heer reding arten- t'onoi UUR den 1245 561 507 97 209 84 8 1) frappeert is dit: iwe ki •I, s’s, m- en tn. 30 Je (11- e- 'tn ia n. i. appelen: 46 melk: margarine gram suiker 2a i It nu c.n. ïcht- >rug 'ard- iand. Sneek. Donderdag: NED. Bolsward. 9.45 u. Ds. van T 29 V 29 X 29 BENT U VERHUISD? U er dan voor hiervan direct mede- te doen aan onze administratie met s vermelding van: lo. oud adres; nieuw adres; boe U bet Had ontvangt, per poet o! per agent Adm. Bolsward’s Nieuwsblad. in hij het belang van Dokkum voor Noord oost Friesland schetst. Hierna hangt hij den nieuwen burgemeester de ambtsketen om en verklaart hem geïnstalleerd. Burgemeester van Tuinen houdt daarna f de hem eigen wijze een zeer krachtige instal latierede, waarin hij de gevaren schetst voor het Friesche platteland, tegen welke gevaren moet worden opgetreden in het belang van het cultureel en economisch leven. Het moet mogelijk zijn zoowel voor een industrieel als voor een werkman, voor iedereen, van hoog tot laag, in Friesland te leven; ook in Dok kum. Er moet een mogelijkheid zijn voor kerke lijk leven, cultureel leven en economisch le ven. Het eerste gaat hij stilzwijgend voorbij. Voor het tweede denkt hij aan de moge lijkheid van een H. B. S., een landbouw school, terwijl de oprichting van een lees zaal en een badhuis kan worden overwo gen. Voor het derde punt acht hij allereerst noodzakelijk het particulier initiatief, dat in Dokkum zeer zeker aanwezig is, en wat ten volle op zijn medewerking kan rekenen. Hij roept daartoe de raad op hem hierbij krachtig te steunen, na deskundige voorlich ting van de In Friesland bestaande instanties ate het Eton. Technologisch Instituut e. d. Voorts wordt de burgemeester toegesproken door alle raadsfracties die hopen en ver trouwen, dat hij, staande boven de partijen, een goed burgervader voor Dokkum zal zijn. Van de genoodigden uit Bolsward spreken de heer T. van der Zee, namens het ge meentebestuur, die daarbij een bloemstuk aanbiedt en de heer W. Ph. Hendriks, die Dokkum geluk wenschen met dezen burge meester, die een man is van karakter; iemand die oog heeft voor de nooden van de be volking van hoog tot laag. Daarnaast een harde werker, die in het moei lijk jaar na de bevrijding veel goeds voor Bolsward heeft gedaan. Namens de collega’s' uit de aangrenzende gemeenten spreekt burgemeester Hoving van Wcetdongeradeel. Verschillende sprekers uit Dokkum wenschen den burgemeester en zijn familie nog geluk met zijn benoeming. De schoolkinderen zon gen den burgemeester toe. Hierna volgde een zeer drukke receptie. Dokknm’s berger!) heeft haar nieuwen ma gistraat op een waardige en hartelijke wijze den. De mogelijkheid, zelf» de waarschijnlijkheid, dat de Russische houding ten opzichte van ver schillende kwesties in den Veiligheidsraad be rustte op een vooruit berekenen van toekom stige gebeurtenissen schijnt af te leiden uit het geval-Perzië. Zooals bekend zijn daar botsin gen tusschen de regeeringstroepen en die van de naar zelfstandigheid strevende provincie Azerbeidzjan, door de eerste worden deze als van onbeteekenendcn, door de laatste als van ernstigen aard voorgesteld. Het is mogelijk dat de regeeringstroepen weer vaste voet in Azer beidsjan trachten te krijgen, het is evenzeer mogelijk dat wat daar in Noord-Perzië ge schiedt door de pro-Russische zelfstandigheids- beweging in Azerbeidzjan ia uitgelokt, mis schien in de hoop dat Rusland in d< oorlog een gevaar aan zijn grenzen zal zien en tusschen beide komen. De Perzische verte- genenwoordiger bij den Veiligheidsraad had dezen reeds op eigen houtje doen weten dat de Sovjet-Unie zich nog steeds mengt in aangelegenheden, maar later heeft Ev. 9.30 u. de heer Tietema. Witmarsum Ev. 9.30 u. de heer Nauta van Sneek. Worn- mels. 9.30 u. Ds. de Stoppelaar. QEREF. KERK. Workum. IQ u. Dr. Attema. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 9.30 u. Ds. Huizinga van Leeuwar- INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN TUINEN TE DOKKUM. Maandag 20 Mei j.l. is burgemeester Van Tuinen geïnstalleerd in zijn nieuwe gemeente Dokkum. De stad, versierd met vele vlag gen toonde een feestelijk aanzien. De raadzaal was geheel gevuld, w.o. het volledig college van B. en W., enkele raads leden en eenlge hoofdambtenaren van Bols ward. De Installatie had plaats door wethouder Barkmeijer, die na voorlezing van het benoe mingsbesluit een installatierede houdt, waar- GEREF. KERK. Arum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Wagenaar. Hinde- loopen. 9.30 u lezen en 7 u. Ds. Batelaar van Staveren. Makkum. 9.30 u. lezen en 5 u. Ds. Koster van St. Anna Par. Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. Tjerkwerd. 1171) MÏ 447' 98 87' 788 Algemeen 789 Algemeen D 58 Reserve E 58 Reserve geldig tot en met 8 Juni 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 006: 800 gram brood 400 gram brood 200 gram kaas 100 gram bloem 1600 gram brood 800 gram brood 2 kg aardappelen 100 gram kaas eigenlijk moeit eerit de geheele procedure voor J en dat >g niets geven, omdat het vetorecht dan ran worden toegepazt all een der groote ‘i een fout regeering ernit ii politiek Britich Indië zelfregeering :n, een even gedurfde politiek al» die ten opzichte van de militaire ontruiming van Egypte. Er zijn groepen in het moederland die zich ongeru»t maken over deze „afbraak” van het Britach imperium, welke echter volgen» andere juist de opbouw van'een nieuw rjjk aal beteekenen. T o e k y k e r. 100 gram vleesch 1 kg aardappelen 6 liter melk HERV. KERK. Ds. Vink. Burgwerd. 9 u. Leusden. Alllngawier. 9 u. Ds. Bon- ting. Gaast 9 u. Ds. Brink. Lollum. 9 u. Ds. Wilman. Piaam. 9 u. Ds. Molenaar. Pingjum. foar de Lónbou soe al datjinge dwaen, hwat wy meimekoarren dwaen koene. Foarat alle technyske dingen aa aa fékarring, jirappelae- lekaje, bimeatingafragen, féfoerjen, grounfor- betterjen, geradroegjen, en gean aa mar troch. De trije l&nbou-organisaeajea aoene harren fan dat wurk önthêlde, dat hoechde net apart. Dat wie in goede grounalach. len greate teehnyake lAnbouwkrante koe dan alle Fryake boeren tsjinje. Wy wiene der allegearre akkoart mei. Mar né, de 41de gedachte kaem wer boppe, jimme aille dwaen aa't it ós taliket, dizze icndraeht moast in ienheit wurde. Men wie net tofré mei it gearwurkjen fan de trije organiaaeaje», der moast in ienheitaorganiaaeaje komme. Dat ia net trochgien, dat hawwe de leden fan C. B. T. B. en A. B. T. B. net wollen. Dat koe netl Om de geastlike frijheit net! En nou is de aerdichheit der óf. In iendracht sa’t wy dat hjir boppe dtiensetten, wie harren to min. In Stifting, boud op gearwurkjende organisaesjes biantwurde net oan har idé. Op de forgearring, dy’t dizze wike yn Ljouwert tusken de trije haedbiatjftren bilden iz, kaem fêat to atean, dat de Fryake Maetakippij fan Linbou fan doel ia, har wurkaumheden wer op to nimmen, aa’t hja dat yn it forline ek dien hawwe. Der ail ek wer in eigen blêd komme. In eigen Consulint foar de Plantenveredeling is al bineamd. Men sjocht it swurk wol driu- wen. Noch in heal jier en de dream is for- jitten. T. d. J. draechsumens. It aoe de skyn hawwe kinne, dat wy bliid wie ne, dat de ienheit net aa great blykte to wêzen aa mannichien winske hat. Dat ia aa net! Mar wy biseffe al to goed, dat ienheit allinnich bi- stean kin as de geastlike grounslach gelyk ia. Is dy fundamenteel oars, dan jowt alle gepraet en geskriuw gjin byt. Dan komt it hjir op del, dat it stribjen nei ienheit in geastlike oerhear- sking wurdt fan ien bipaelde libbenssköging, dan wurdt ónder dizze namme de stille striid fierd foar in bigjinsel, dat oan ien groep eigen is, dan stjert de geastlike fryheit en wurde de minsken troch massapsychology brocht op plakken, hwer’t hja net wêze wolle en ta die- den, hwer’t hja harren letter oer skamje. Wy kinne yn dit 14n nea fierder komme as ta iendracht yn mannieh ding en fordraeehsu- mens yn oare saken. Yn de tiid fan de biset- ting hiene wy itselde doel: forset en jitteris forset. Deryn wiene wy ien. Mar nou de tiid fan frij NederlAn wer komd is, stean wy foar de fragen fan regear en maetskiplike reeon- struksje en hjiryn ajogge wy de dingen net gelyk. Dan komt it oan op iendraeht, dat wol aizze, safolle móglik nei mekoar ta wolle mar ek safolle móglik jin skikke nei oaren. Yn de dingen, dy’t men krekt oarsom sjocht, kin men dat net birikke, dêrom moat men dy der bóten litte. Mar dat hwat men mienskiplik gelyk sjocht, dêryn moat men mei-elkoar oparbeidzje. Dat ia de iennige grounslach, dy’t aolyd ge- nóch ia, om goede dingen to dwaen. Yn de L&nbou ha wy dat bisocht. De Stifting HARLINGEN—C. A. B. C. A. B. KAMPIOEN. In een wedstrijd, waarin CAB verre de meer dere was, werd bovengenoemde voor CAB op belangrijke strijd met 5-1 uit het vuur ge- ak sleept. Het waren alle 5 fraaie doelpunten, Waarvan Jan Ferwerda 3, Tuil 1 en Herre 1 voor hun rekening namen. Na afloop stroomden de vele supporters het veld op, en werden de spelers, nadat door Harlin gen een fraaie bloemenmand was aangebo den, in optocht naar het kleedlokaal ge bracht. ’s Avonds vond in hotel „de Wijnberg” nog een feestelijke bijeenkomst plaats ter eere van dit behaalde kampioenschap. En nu de promotie-wedstrijden. Hurry up, CAB! DURATE-T.O.N.E.V.I.D.O. Woensdag j.l. hield de Chr. Gymnastiek- vereen. Durate-Tonevido in de Doele voor het eerst na een periode van gedwongen rust, weer haar jaarlijksche uitvoering. De voorzitter, de heer E. Loen, spral;, na gebeden te hebben, een woord van welkom aan alle aanwezigen en ter inleiding van de avond. Met den eere-voorzitter, den heer S. van der Kooi, die een slotwoord en een dank gebed uitsprak, zouden wij willen zeggen: „Durate-Tonevido leeft!” Wij hebben Woensdagavond gezien, dat de ze vereen, goede krachten tot zijn beschik king heeft. Van het uitgevoerde waren de beide knots oefeningen eh het Reien van de Meisjes adsp. wel een aparte vermelding waard. Verder hebben we na verscheidene num-: mers mooi opgestelde standen gezien. Na de demonstraties bood de vereeniging den dir., den heer E. Statema, een bouquet bloemen en een fraai wandlampje aan. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat deze avond een succes geworden is voor Durate- T.o.n.e.v.i.d.o. CORRESPONDENTIE. Aan Toekijker te Roodhuis. Wij kunnen uw stuk niet in zijn geheel opnemen wegens plaatsgebrek. Maar het komt ons voor, dat U wel eenigszins gelijk hebt. Ook de melk- vaarders en melkrijders kan men in ruimer zin tot het personeel van de Zuivelfabriek rekenen en het was aardiger geweest, indien de directie hen mee had betrokken in het uitstapje naar Leeuwarden. Maar misschien is dit geen opzet geweest, maar een onwil lekeurig verzuim. Wij raden U aan daarover eens in alle gemoedelijkheid met de directie te spreken. Dan kan bij een volgende gele genheid zoo’n fout vermeden worden. ZONDAG 26 MEI 1946 en DONDERDAG 30 MEI 1946 (Hemelvaartsdag). Zondag; NED. HERV. KERK. Aram. 9 u. Ds. van Hoeven van Wons. Bolsward. 9.45 u. Ds. Oskamp (H. D.). Bols ward. Broerekerk. Ev. 5 u. Ds. Oskamp. Edena. 9 u. Ds. van Andel. Spannum. 1.30 u. Da. de Hoest van Menaldum. Exmorra. 9 u. en 1.30 u. Da. Bonting (H. A. en Dankz,). Ferwoude. 130 u. Ds. de Loos van Parrega. Hichtam. 9 u. Ds. van Leusden. Burgwerd. 1.30 u. Da. van Leusden (H. D,). Hindeloo- pen. 9.30 u. en 7.30 u. Ds. Wouda. Itensj 9 u. Ds. de Stoppelaar van Wommels. Kims- wetd. 9 u. Da. Bijleveld. Kubaard. 9 u. de heer Wijtama van Deinum en 7.30 u. Ds. de Bres (afscheid). Lollum. 9 u. Ds. Wilman Wuaxens. 1.30 u. Ds. Wilman. Longerhou. 9 u. en 1.30 u. Ds. Gelderman. Lutkewlerum. 1.30 u. Ds. Bobeldijk van Oosterüttens. Oos- terend. 9 u. Ds. Nljenhuis en 1.30 u. Ds. Slui ter van Midlum. Oosterllttens. 10 u. Ds. Bobeldijk. Parrega. 9 u. Ds. de Loos. Piaam. 1.30 u. Da. Molenaar. Pingjum. 7 u. Ds. Oel- derman van Longerhouw. Zurich. Ev. 1,30 u. Ds. Stegenga van Harlingen. Schraard. 1.30 u. Ds. van Dijk van Witmarsum en 7 u. Ds. Gordeau van Wolsum. Dedgum. 9.30 u. lezen. Tjerkwerd. 7.30 u. de heer Nauta van Sneek (Fr. dienst). Tzum. 9.30 u. en 1.30 u. Ds. Nieber (H. D.). Winsum. 2 u. Ds. Nijenhuis. Winsum. Ev. 1.30 u. Ds. de Hoest van Menaldum. Witmarsum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Witmarsum. Ev. 7.15 u. de heer Lam- mertsma van Oosthem. Wolsum. 9 u. en 1.30 u. Da. Gordeau. Wommels. 9.30 u. Ds. de Stoppelaar en 2 u. Wons. 9 u. geen dienst en 1.30 u. Ds. van Hoeven. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. 9.45 u. Da. C. Boerlage van Tjal- lefoerd. Hlndeloopen. 2 u. Ds. Broer van Warns. Itens. 9.30 u. Ds. Mesdag van Sneek Baard. 2 u. dezelfde. Workum. 10 u. Ds. de Groot. 606: 125 gram boter 125 gram 400 It earste jier fan de bifrijing ail foar mannich ien bliuwe it jier fan bittere ónderfining. It jier fan sterke forhalen, greate bitizing, oppor tunisme en sabeare-boartsjen. Mar ek it jier fan optimistysk illusionisme, fan nayf idealis me en loftkastielen. It liket der nou op, dat it mei gauwens dien wtze sil. De stimmerij hat it Ijocht fan de realiteit skine litten oer de drea- men fan de nije tiid en it hat bliken dien, dat it der hiel oars ótseach as dreamd wie yn de seminaerjesfear fan Beekvliet en Michiels gestel. In jier lang hat alles hwat oan de kran ten en de lieding siet, bisocht om in „wunscht- raum” gestalte to jaen, mar hoe tichter it dreambyld op it Nederlónske folk tasette, hoe dódliker it waerd, dat it in 41de bikende wie, dy’t wy mienden forgoed kwyt to wêzen. De iene greate partij, de iene greate omrop foar de radio, de iepe greate lAnbou-organiaaesje, it wiene allegearre bem fan deselde Alden. De dream is nou ótdreamdl It is wer deL' De suggesty fan de nacht bigjint da to forlitten. It Ijocht fan de deistige wurkdei forjaget de dise fan nacht en dream. Wy moatte wer oan it wurk op de grounalach fan de realiteit Neder lAn ia himsels gelyk bleaun. It NederlAnake folk yn ayn great forakaet fan geastlike groe pen fynt himsels weroaa. It komt Jitteris ta it bisef, dat de geastlike frijheit syn djipster wê- aen ótmakket, dat it libje wol ea wurkje wol mei bihAld fan dy geastlike frijheit en dat der gjin ienheit bistiet, allinnich iendracht en for- 125 gram boter 250 gram margarine 400 gram suiker 5SMs8au-aitAoaMm»s. Wq bepalen ons ter wille van de plaatsruimte tot Bolsward. De partij van den Arbeid 1016. De S.D.A.P., Vrqz. Dem. Bond en Chr. Dem. Unie (waaruit de P. v. d. A. ia voortgekomen) behaalden in 1987 1054. De R.K.Volkaparty: De Antirev. Party De Chr. Hist Unie De Partij v. d. Vrijheid De Communisten De Prot. Unie Staatk. Geref. Partij Wat ons in de eerste plaats dat de twee jaarklassen nieuwe kiezers nau welijks merkbaar zijn. Over het geheele land zijn een half millioen stemmen niet uitgebracht. Daarin heeft Bolsward haar aandeel gehad. Verklaring: afwezigheid voor arbeid en mil. dienst. Alle groepen hebben zich gehandhaafd, behalve dat de Communisten belangrijk zijn vooruitgegaan. Vermoedelijk doordat verschei dene oud S.D.A.P.-ers zich met de P. v. d. A. niet kunnen vereenigen. Voor de komende Raadsverkiezingen dient men rekening te houden met kleine verschuivingen wegens persoonlijke voorkeur, al zullen ze niet groot zijn. De Nederl. kiezer, ook die van Bolaward, blijkt behoorlijk beginselvast. Dat geeft voor de toekomst een gevoel- van rust en zekerheid en verplicht elkander te respec- teeren zoowel in de volksvertegenwoordiging ala in de samenleving, trots verschil van le vensbeginselen. Ou Hemelvaartsdag hoopt het Sted. Mm. korps haar 65-j. bestaan op waardige wjjze te vieren. Het zal ditmaal niet zelf eoneerteeren, doch de Gron. Oorkest-Vereen, zal in de Mar- tikerk een concert geven. Wij zijn er van over tuigd dat deze muziek-gebeurtenis in Bolsward dien dag zeer veel muziekliefhebbers naar de Martinikerk zal trekken. Op de vorige week gehouden vergadering der C. H. Kiesvereen. werd de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing als volgt vastgesteld: 1. L. Zittema; 2. W. H. Folkertz; 3. R. Bosch; 4. J. Visser, 5. F. Lammertsma; 6. H. Lootsma; 7. R. Faber; 8. H. Rottiné; 9. A. Damstra; 10. J. de Jong. Zaterdagavond is de tentoonstelling „Strij dend Friesland” door burgemeester S. v. Tui nen gesloten. Bijzondere dank werd gebracht aan de heer en mevr. Toornstra van Leeuwar den die zich voor deze tentoonstelling heel veel tijd en moeite hebben getroost. Het resultaat van de tentoonstelling kan bevredigend ge noemd worden, vooral wanneer men bedenkt dat reeds veel menschen uit deze omgeving naar Sneek zijn geweest. Er kwamen 3736 be zoekers die in totaal f 4800.opbrachten. DISTRIBUTIEDIENST WONSERADEEL Donderdag 30 Mei (Hemelvaartsdag) is het distributiekantoor gesloten. Alle Bakkers moeten hun broodbonnen inleveren uitslui tend op Dinsdag 28 Mei a.s. Detaillisten met codenummer 4001-4099 moe ten hun bonnen inleveren op Vrijdag 31 Mei a.s. Bij afhaling van een stamkaart wegens geboorte moet steeds de stamkaart van de jonge moeder worden overgelegd. 9 u. lezen en 1.30 u. Ds. Hagenaar van Bolsward. Tzum, 9 u. lezen en 7 u. Ds. de Boer van Achlum. Wommels. 9.30 u. lezen en 2 u. Ds. Pel van Witmarsum. Workum. 9 u. lezen en 7.30 u. Ds. Lindeboom van Aduard. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 9.30 u. en 1.30 u. Ds. Visser BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Bonkaarten KG 871 BMV 872 BMV 874 Suiker Bonkaarten LD, LE 606: 739, 740 vleesch: 1" 735 aarda; D 46, E Tabaksknarten enz.: 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen 286 tm 290 Alg. 291 Algemeen 292 Algemeen 293 Algemeen B 58 Reserve C 58 Reserve B 59 Reserve B 60 Reserve Bonkaarten KF 606: 371 BMV 372 BMV 374 Suiker Bonkaarten LA, LB, LC 606: 239, 240,241, 242 vleesch: 100 gram vleesch 235 Aardappelen: 2 kg aardappelen A 46 melk: 2 liter melk B 46, C 46 melk 3>/2 liter melk Bonkaarten KD, KE 606: 786, 787 Algemeen 800 gram brood 100 gram kaas 100 gram bloem 800 gram brood 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits blad Ook hiervan aal een deel na het verdwynaa der zich van de uitslag rekenschap te geven. beweging tot zijn oude partijfonaatics zqa ta- Een paar dingen vallen aanstonds op: de achteruitgang van de Antirevolutionairen en van de Partij van de Arbeid (de laatste gerekend naar de sterkte van de haar sa menstellende deelen. Daarnaast spreekt tot ons: de vooruitgang van de Liberalen (de Partij van de Vrijheid) en van de Com munisten. Ten slotte het zich handhaven van de Christelijk-Historischen en van de Ka tholieke Volkspartij; zelfs moeten we ten aan zien van de laatste spreken van een kleine winst Beschouwen we deze feiten ietwat nader! De Antirevolutionairen boerden leelijk achter uit. Dat is begrijpelijk! Immers, vele niet-anti- revolutionairen hadden in 1937 en reeds daar vóór op deze partij gestemd, vooral vele Li beralen. Colijn was hun man; door zijn aan passingspolitiek achtten zij de gulden veilig en dat leek hun een groot belang, particulier en voor het heele land. Sindsdien is Colijn ver dwenen en daarmee de magische aantrekking van zijn persoon. Het program van de Party van de Vrijheid bood genoegzame waarborg voor een voorzichtig, conservatief beleid. Dies wendden vele liberaal denkenden en voelenden sich af van de A.R.P. en stemden op de can- didaten van de Partij van de Vrijheid. Dit feit verklaart èn de teruggang van de A. R. P. èn de winst van Liberalen. Bij deze laatsten heb ben zich waarschijnlijk ook gevoegd zij, die stonden aan de rechtervleugel van de oude V.D.B. die haar fusie in de Partij van de Arbeid niet konden meemaken, voor wie dit een te radicale koers beteekeade ca daarom tot bun moederorganisatie, het liberale partijver band zijn teruggekeerd. Hieruit wordt tevens een deel van het verlies van de Partij van de Arbeid verklaard; eea deel der oude Vrijzinnig Democraten deed niet mee. Maar het grootste verlies leed de P. v, d. A. door de heenwending van velen naar de C.P.N. Wie wendden zich af? Om te beginnen zeer waarschijnlijk de linkervleugel van de oude S.D.A.P., zij, die aan de theorie van de klassestrijd en van het historisch materialisme vasthielden, dus de min of meer marxistische groep in de oude partij, die van de fusie met de „vroeger burgerlijke partijen”, V.D.B. en C.D.U. en het toetreden van groepen van rechts, de „Christelijken” nit C.H.U. en Chris- tofoor, verburgerlijking der nienwe partij duchtten. Zij zagen hun heil in de C.P.N. die de oude gedachten handhaafde en daarbij de democratie beleed. Bij hen voegden zich de revolutionaire socialisten, wie de 8.D.A.P. reeds lang te weinig radicaal geweest was. En hoofdzaak van alles: tot de Communisten gin gen over velen uit de groote massa van het kiezersvolk, die niet eigenlijk politiek ge vormd en geschoold zijn, die nu eens hierheen zwerven en dan weer daarheen, net waar hun het meest beloofd achjjnt te worden en die nu onbevredigd door na-oorlogache toestanden niet vragen, wat daarvan de oorzaken zijn, er zonder meer het kabinet Schermerhorn voor verantwoordelijk stellen, dat immers een mi nisterie van de Partij van de Arbeid is, dus weg met die regeering en weg met die partij. Voor deze menschen moet de communistische verkiezingsslagzin: hooger loonen en lager prij zen een groote aantrekkelijkheid gehad hebben, waarbij men zich over de economische moge lijkheid van zoo’n eisch het hoofd niet pleegt te breken. De politiek ongeschoolde menigte houdt zich niet op met politieke en economi sche vragen! Deze kleurlooze middenstof voor al zal het geweest zijn, die de Communisten hun groote winst bezorgde. In dit verband kan nog één opmerking ge maakt. De N.S.B. is verdwenen. Sociologisch beschouwd is de aanhang van het nationaal- socialisme altijd een wonderlijk geval geweest. Er waren fele anti-socialisten onder, die maar één doel hadden: met behulp van de beweging Je'groo te zeggen zijn, onze ruimte belet dat. We nu in Britseh In- en re- iritseh In- De verkiezing heeft plaats gehad; het volk de socialistische organisatie! te verniatigasL heeft gesproken. Het is goed ook in ons 1 I beweging tot zyn oude partijfonaatics xya te ruggekeerd (ook naar de liberale Party vaa da Vrijheid). Een ander deal Was echter fel anti kapitalistisch, kleine in de druk geraakte aid- denstanders, daarnaast de nieuwe middeasiead van de beambten (technici, kantoorpersoneel, door Hendrik de Man typeeraad het hoodsa- proletariaat genoemd, dat daarom de weg naar de arbeidersorganisaties (het pettenproletariaat) niet vond en sich organiseerde in de sich so cialistisch gebarende nationaalsoeialistisehe partijen. Desen, politiek dakloos geworden door het wegvallen der partij, sullen ook, voor esn deel althans, de weg naar het communisme ge vonden hebben. Zoo is de achteruitgang van de P. v. d. A. en de groei vaa de C.P.N. wel voldoende verklaard. Rest nog een beaehouwing van da C.H.U. de R.K.V. De C.H.U. heeft sieh gehandhaafd, tegan va ler verwachting in. Br was onmiskenbaar af splitsing geweest; de koers Tilanus had veel ver set gewekt; velen hadden sich van haar af gewend; prominente figuren: van Rhjjn, Lief- tinek, Logeman, v. d. Leeuw waren naar de P. v. d. A. overgegaan. Maar blijkbaar sjjn hen toch niet groote groepen gevolgd. Aan de an dere kant heeft toch ook de Protestantsche Unie aan de C.H.U. geknaagd, al werd dan haar stemmental niet groot. Maar de C.H.U. handhaafde zich! En de vraag rijst: vanwaar kreeg zij versterking? Hebben ook nu verschil lenden, die eertijds op Colijn ren zij niet antirevolutionair, de weg snor de C.H.U. teruggevonden, speciaal vele ortho dox Hervormden? En hebben misschien Velen, die vroeger op de caadidataa van de C.D.U. stetaden of op de Herv. Geref. Staatsparty nu voor de C.H.U. gestemd.? Het kan haast niet anders. De Katholieken handhaafden zich, ja giagsn nog iets vooruit. Het aantal aanhangers van de Christofoorgroep bleek niet groot en het bleef nog voor een deel binnen het katholiek partijverband. Maar op grond daarvan had men een grooter vooruitgang van de K.V.P. mogen verwachten. Wjj stuiten hier op het zelfde verschijnsel, dat ook opvalt in verband met de katholieke bevolkingstoename in het algemeen. Zij gaat niet zoo snel ala men op grond van de grootte der katholieke gezinnen zou moeten verwachten. Hier moet dus een zeker proces van afval gaande sijn: kerkelijk en ook politiek. Ons gaat hier alleen het politiek verloop aan. Hebben vele katholieken socialis tisch of communistisch gestemd? Ook deze ver onderstelling dringt zich op. Wij trachten in het bovenstaande van verschil lende opvallende dingen in de verkiezingsuit slag een verklaring te geven. Tot slot enkele algemeene conclusies: De van verschillende kanten beproefde door braak is slechts ten deele gelukt; de godsdien stige antithesegedachte is nog seer sterk levend gebleken in ons volk; sij werd in meerderheid niet verlaten voor een politiek-economisch ge fundeerde: progressisme-conservatisme. De po litieke verhoudingen en uitzichten zijn daardoor zeer onduidelijk en onzeker geworden. De ont wikkeling hangt nu in de eerste plaats van de houding der Katholieken af: wat sullen sij doen? Zij hielden aan de confessioneele partij vorming vast, stelden de religieuse eenheid bo ven de politieke. Zal deze lijn ook in de prae- tisehe politiek worden doorgetrokken? Dan be- teekent dit herstel van de oude coalitie en dus een conservatief bewind, door de P. y, d. Vrij heid op politieke gronden gesteund. Of zal de K.V.P. in vooruitstrevende richting zich bewe gen? Dan beteekent dit een samengaan met de P. v. d. A. en daarmee de vorming van een meer radicaal gezind bewind. Wie zal het win nen in de K.V.P. de conservatieve strooming van Kortenhorst en Romme of de progressieve van Andriessen c.s.? De komende dagen zullen het leeren. gevaar leze burger- i en genenwoordiger bij den Veiligheidsraad had dezen reeds op eigen houtje doen weten dat de Sovjet-Unie zich nog steeds mengt in Perzische aangelegenheden, maar later heeft hij in structie van Teheran gekregen den Raad mede te deelen dat Rusland inderdaad voor 6 Mei Azerbeidsjan ontruimd had. Daarmede ia eigenlijk alle reden voor den Raad om sich met Perzië te bemoeien vervallen. Maar merkwaar dig is wel dat in Perzië nu eigenlijk toch de toestand is ontstaan waaraas maanden geleden de Russen moeten hebben gedacht toen sij den Veiligheidsraad toezegden Perzië geheel te zul len ontruimen voor 6 Mei, tenzij zich „onvoor ziens omstandigheden zouden voordoen.” Deze door de Russen blijkbaar reeds lang verwachte omstandigheden van burgeroorlog zouden den Veiligheidsraad heel wat zorg hebben kunnen baren, ware de Perzische regeering nu niet te elfder ure gekomen met het rapport dat de Russen inderdaad Azerbeidsjan hadden verla ten. Nu zal de Veiligheidsraad moeilijk meer een commissie van onderzoek naar Perzië, zelfs al zou hij vermoeden dat de Perzische regee- ringsverklaring onder Russische druk is afge legd, kunnen zenden, waartoe eerst het plan zou hebben bestaan. Trouwens ook dan had Rusland zich reeds van te voren voorzien van een wapen om deze commissie te keeren. Im mers het heeft zich destijds verzet tegen het in stellen der commissie van onderzoek inzake Spanje op principiëele gronden en zelfs zich voorbehouden er zyn veto tegen uit te spreken. Met beroep op deze houding zou Rusland dus ook een commissie van onderzoek inzake Per zië met zijn veto hebben kunnen treffen. Er zetelen inderdaad koel berekenende diplomaten in Moskou! Wat hen beweegt is weer een andere vraag, die Byrnes, de Atnerikaansche minister van buitenlandsche zaken ook heeft gesteld toen hij Maandag in een radiorede voor het Amerikaansehe volk over de resultaten van de nu uiteengegane conferentie van Parijs, ken nelijk op Rusland doelende, zeide dat veilig heid een zaak is welke elke natie aangaat, maar de pogingen van ééne natie zoo ver gaan dat ze de veiligheid van andere naties bedreigen, die dan op haar beurt weer trachten zich veilig te stellen. De roep, om veiligheid zou zóó wel eens tot minder dan tot meer veiligheid in de wereld kunnen leiden. We zullen op de mede- deelingen van Byrnes inzake hetgeen wel en niet ter conferentie te Parijs was bereikt hier niet ingaan, over de belangrijke kwesties was men het oneens. Amerika wenscht die en dus de vredesverdragen nog dezen zomer behan deld te zien op een groote conferentie en lukt dat niet dan wil het de heele aangelegenheid voor de algemeene vergadering der Ver. Naties brengen. Voor een soort wereldparlement dus, dat echter bij zijn handelingen ten deze wel hevig belemmerd zal worden door het veto recht dat elk der groote geallieerden bezit, eigenlijk moest eerst de geheele procedt dergelijke kwesties nog op de helling zou no; alweer u landen onwillig is; hier wreekt zich bij de geboorte der Ver. Naties gemaakt, toen men zondigde tegen een democratisch door het voorrecht van het veto aan l ten toe te kennen. Er zon nog veel over dit alles te zeggen zijn, onze ruimte belet dat. We moe ten nog even vermelden dat dië de onderhandelingen tusschen Hindoes Mohammedanen zijn mislukt, de Engelsehe geering zelf een nieuw plan voor Bri„_l dische zelfregeering aan de partijen heeft voor gelegd, waarbij een federale bond van zelfstan dige provincies en vorstendommen wordt voor gesteld, en waardoor aan de wenschen der Hindoes om Britseh IndiS een éénheid te doen vormen en aan de wenseh der Mohammedanen om zelfbestuur voor hun gebieden wordt tege moet gekomen. Beide partijen zullen moeten geven en nemen, voor een overgangstijd zou een voorloopig zuiver Britseh Indische regee ring moeten worden gevormd, die de steun van alle groote partijen zou moeten genieten. Hindoes noch Mohammedanen hebben reeds beslist over deze voorstellen, waaruit echter wel blijkt dat het de Engelsehe regeering met haar politiek Britseh Indië zelfr te schenken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1