0, die Communisten toch I I nen IN te R D .baan trland n.m. I L, 11 I Him* I li 1 Jen 1 f2 I 6 S op den met zijn in- Vrijdag 31 Mei 1946 c.a.” im e Bonnenlljst 2e Jaargang No. 22 /ARD 8 I ciub st 3 8 ing ME- rdaB E •8 3 QO -w -d" Predikbeurten. I d. J. Uit den Omtrek. 1 ORGELCONCERT. MededeelIngenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Redactieraad i TJ. DEJONG, Ds J VINK en VlSSt R Gedrukt I. o v. M. G. bi; de Fa. A. J. OSINOA Bolsward Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws. Fan de Martiny-toer. I tdldaat •O uur. ROS 873 BMV Vk. v. stand ingeo stier»™. i letten. er k werd urgwerd morra ichraard iward. rrega. Vons. erend. thuis neker ochle 6 liter melk 1 kg aardappelen te 8 uur ■veneen. ipeelfllm MEI slaud wordt m uit :lke nd- op er- de du tten iward r« >or ge ileden; eking. el. 274 71. X> E ai XJ c .trant tn. 30 de rai- »AG iroote Plaats- -11.30, 30 uur De ge- et er In 3OOG" ng moet ipreklng 1946 n Café lensdag ;ims- rkamer, sl as., IUM; ‘/j uur. -5 uur. /itmar- Zaadstra, thans controleur aan de C. Z. "*W| ip naar F. Th. Burgwerd en O. haar vergadering.!.. Door het bestuur werd verslag uitgebracht en het bleek, dat het afgeloopen jaar een winst was gemaakt van f 10.041,68. Mr. A. Hannema te Hichtum .werd gekozen als bestuurslid (vac. Joh. Hoekstra) en Jan Hiemstra als lid van den Raad van Toezicht (vac. H. K. Brandsma). In verband met de hooge ouderdom van den kassier T. Popmtf, werd in diens plaats be noemd de heer J. Gaastra. ZONDAG 2 JUNI 1946. NED. HERV. KERK. Arum. 9 u. Ds. Gelderman. Bolsward. 9.45 u. Ds. Vink (Doop). Bolsward. Broerekerk. Ev. 9.30 u. en 5 u. Ds. Oskamp.Burgwerd. 9 u. en 7.30 u. Ds. van Leusden. Extnorra. 1.30 u. Ds. Bonting. Ferwoude. 9 u. Ds. Brink (H. D.). Hieslum. 9 u. Ds. de Loos. Parrega. 1.30 u. Ds. de Loos. IJens. 1.30 u. Ds. Nijenhuis van Oosterend. Kimswerd. 7 u. Ds. Bijleveld (Fr. dienst). Longerhouw. 9 u. de heer Tietema van Zurich en 1.30 u. Ds. Gelderman. Lutkewierum. 9.30 u. Ds. Wil- man van Lollum (H. D.). Makkum. 9.30 u. Ziekenhuisverpleging Wonseradeel. Tevens en 7 u. Ds. Huisman. Comwerd. 1.30 u. Ds. ming en de tn n- la n. n. ,0 -■ d •o de Ver. Staten hun leening aan ‘at Warschau geen Molotoff heeft in resultaten der Parijsche con- l en enkele vruchten ervan genoemd, doch er nog eens de nadruk op ge meen groote vredesconferen- _j grooten het over de voor- Bonkaarten KA, KB, KC 606: 50 gram thee. 250 gr. jam, stroop ené. 250 gram zachte zeep. 1 el. dy minsken fan it Coulonhds wie de driuw- krêft, dy’t de Fryske boer noadich hie. De kleare praemisse wie dizze: alles, hwer’t wy ge- lyk oertinke, dogge my mienskiplik, alles, hwer’t wy net gelyk oer tinke dogge wy apart. Troch it meiinoar dwaen sille de geasten nei mekoar ta groeije, sille de minsken sjen, dat der yn alle groepen warbere minsken binne, dy’t op it foarste plak de mienskip tsjinje wolle. Misforstannen en foaroardielen sille weinomd wurde en dertroch sil it mienskiplik fjild him sa fier ótwreidzje as by it forskaet fan libbensskóging mooglik wêze sil. Op in goed fundamint sille de muorren al heger en al heger oprize. Fan de earste dei 6f oan haw ik warskftge foar tofolle hea op 'e foarke to nimmen; de dingen hwerfan it net fêst stie of alle groepen der ak- koard mei wiene, lizze litte. Nammers it fjild fan it mienskiplike wie great gendch, it great- ste part derfan is noch net oanrekke. It hat net sa wêze mocht. Der wiene oare minsken, dy’t de porté fan de kwesje net foldwaende seagen en dy’t tocht hawwe: non is de kilns der, dat it ideael, sa’t wy dat sjogge, der kom- me kin. De lene greate lênbou-organisaesje, it oerbyld fan de Fryske Maetskippij fan Lênbou. Slagge dat, dan wie der gjin Fryske Mij. mear noadich, hwant dan wie, it wêzen fan dy orga- niiaeije der bleaun, dan wie Under in oare namme werkomd, hwat nei 1917 net mear via de Fryske Mij to blrikken west hie, dan wie it in boppeslach yn ’e tribune. Dêrom bleau de Fryske Mij, op de eftergroun, ja, hja lieten de Fryske Kommisja baes oer alles en noch hwat. ien. Hoe’t praktyk, dêr- toerpraetsje. De uitslag der verkiezingen heeft het ver schijnsel van het communisme onmiddellijk onder de aandacht van het Nederlandsche volk gebracht. Men kan daarover jammeren, men kan zich kwaad of angstig daarover maken; dat hangt van iemands geaardheid af; het feit ligt ertoe. D,e communisten heb ben tien procent van de stemmen op zich vereenigd, zij zijn in' de Tweede Kamef een van de grootste partijen geworden en .daar zal met hen gerekend moeten worden. Daar, helpt geen lieve moederen aan. Tot nu toe kon men er met schijnbaar recht aan voorbij zien. Het beteekende niet veel: een kleine groep ontevredenen, een paar criti casters in het parlement, laat ze maar wat sputteren, het kan geen kwaad. Rusland, nu ja, dat is ver weg en heel anders. Frank rijk, och, daar is het altijd politiek gesproken een rare boel geweest Maar dat het in Duitschland vóór Hitler een werkelijk ge vaar zou zijn geweest, was weer zoo’n de magogische nazi-leugen en kijk nu eens naar Engeland: geen schijn van kans. En wij, Nederlanders, zijn ook veel te democratisch voor zooiets: het past hiér niet; wij zijn geen Russen Zoo hebben velen gesproken en daarmee stelden ze zich zelf gerust. Maar precies zoo hebben deze lieden ge sproken ten aanzien van het nazistisch ge vaar; het kon hier niet, volkomen onneder- landsch. Maar de N. S. B. kreeg op zekere kwade dag acht procent van de stemmen en door Duitschland kreeg het wèl. voet aan den grond I Thans heeft het communisme een tiende van het kiezersvolk achter zich gekregen «n Rus land is niet ver af meerl Het wordt daarom tijd zich met dat communisme ernstig bezig te hóuden en er zich ter dege rekenschap van te geven. Met een paar dooddoeners komt men er niet mee in dit geval. Het is geen tijd voor struisvogelpolitiek: steek je kop in het zand, dar zie je geen gevaar en dan is het er ook| nietl Schrijver dezes wenscht met nadruk voorop te stellen dat hij geen communist is en dat een breedte kloof hem van het communisme scheidt. Dit ter voorkoming van misverstand, waarop men steeds bedacht moet zijn. Maar gelijk hij het nazisme heeft willen begrijpen, zoo wil hij ook aap het communisme recht doen, l^t zien zooals het werkelijk is. Inder tijd heeft hij in preek en toespraak herhaal delijk op het opkomend fascistisch gevaar gewezen, reeds ver voor Hitlers machtsaan vaarding en, toen ook „Het Volk” zich nog vroolijk maakte over die nationaal-socialisten, WYTMARSUM, 16 Maeije. De Fryske.krite ófd. Wytmarsum hftldde op ’e seal Hofstra in iepenbiere joun. De twadde foarsitter D. Deinum spriek ’n wurd fan hertlik wolkom Meiwurking forliende it Frysk sjongkoar, On der lieding fan har „eminenten” directeur v. d. Berg tit Drachten. Der is mei nocht nei harke en ek de beide toanielstikjes „O, dy famkes” fan R. Bergsma en „de direc teur” (fan B. v. d. Veen) foelen der tige yn. ,17 Mei. Het plaatselijk muziekkorps „Frisia” gaf een openluchtconcert in de pas- torietuin. Medewerking verleenden werkende' leden uit de afd. Kimswerd en Pingjum on der leiding van haar directeur K. Anema. De ingezetenen zouden het zeer op prijs stel len wanneer ook de andere vereenigingen o.a. Oranje en de zangkoren daar geregeld in de zomermaanden concerteerden, De jeugd mag wel wat rustiger zijn. 18 Mei. Heden werd de algemeene leden vergadering gehouden van de Vereen, voor /2 uier melk 237 Aardappelen: 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 606: 250 gr. jam, stroop, enz. 250 gram zachte zeep 1 ei. gesproken van «en wolkje als «ene mans hand. Die in den Bijbel geen vreemde is, zal die uitdrukking verstaan en die het niet verstaat sla het verhaal uit 1 Kon. 18 maar eens op (als hij het ten minste vinden kan en een Bijbel heeft; andere leene hij er een bij zijn geloovige buurman en vrage hem, of die het voor hem op wil zoeken). Hij kreeg helaas gelijk. Weldra hadden donkere dreigende wolken de gansche hemel bedekt. Toen werd er niet meer om het nazisme gelachen. En zoo kan het met het communisme ook gaan. Ik wil het hier ronduit neerschrijven: ik acht het communisme nog veel gevaar lijker dan het nazisme. En wel om twee redenen: in de eerste plaats, omdat ik Rus land sterker acht dan Duitschland ooit was op het toppunt van zijn macht en Rusland is de groote stuwkracht van het commu nisme. In een volgend artikel: Wat bezielt Rusland? hoop ik daarop terug te komen. En in de tweede plaats: ik acht het commu nisme een veel sterker gefundeerde idiologie dar het nationaal-socialisme ooit geweest is en de communistische beweging sociologisch veel hechter dan de nationaal-socialistische heeft kunnen zijn. Immers deze laatste was en bleef in beide opzichten een ratsjetoe: het wilde christelijk heeten en leerde het meest barbaarsche heidendom (hakenkruis tegen kruis I) en het vereenigde verwoede antisocialistische elementen (industriebaron- nén, landjonkers) met principieele antikapi taliirtische groepen (ontwortelde midden standers, oude en nieuwe, en politiek onge schoolde arbeiders) In één partij; het scnoid op de plutocraten m nam van diezelfde plu- tociaten ondersteuning aan voor zijn propa ganda en de opbouw van de beweging (noch Hitler noch Musaert hebben ooit willen zeg gen, waar ze de mlllioenen vandaan haalden voor hun organisatie). Aan deze innerlijke onwaarachtigheid is ten slotte het nationaal- socialisme mét de macht, die het droeg: het derde rijk, mee bezwekenI Maar vergis u nietl Met het communisme is het in ieder opzicht vrij wat anders gesteld. Rusland is thans een van de grootste we reldmachten en het communisme is èn ideo logisch èn sociologisch een veel hechter een heid. En daarom dient er mee gerekend te worden. Met spotten of scheldeh bent U hier niet klaar, lezer. Hier geldt wel dege lijk: ee:st leeien kennen, dan oordeelen en dan weloverwogen handelen. Wij willen dat doen in een volgend artikel. d I 30 den >on- op Door den Burgemeester dezer gemeente* ia met ingang van 6 Juni 1946 eervol ontslag uit den dienst verleend aan den Agent van Politie le klasse H. Hiemstra, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd en met in gang van 1 Juni 1946 aan den Hulpagent van Politie Br. Sipma. JUBILEUM. Onder groote belangstelling, zoowel van par ticulieren als van zakenmenschen, herdacht de heer G. Frijling, stationschef van de Ned. Tramweg Mij. alhier 28 Mei het feit, dat hij voor 25 jaar als chef naar Bolsward kwam. Wij gelooven wel dat deze dag voor onzen sympathieken jubilaris, die altijd en voor iedereen met een vriéndelijk woord klaar staat, tot een onvergefelijke dag gewor den ia. Maandagavond 20 Mei gaf Simon C. Jansen een concert op het orgel ,van de Groote! kerk met medewerking van mevrouw Corrie JansenReder, cello. Er was deze maal niet slechts één numme dat uitmuntte, alles muntte uit zoowel door speltechnische afwerking, als door de zoig waarmee de registreering was samengesteld. Ook van het spel van mevr. Jansen-Reder hebben we genoten. Het was jammer dat dit concert zoo slecht bezocht was. Gevonden voorwerpen. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 Mei 1946 zijn aan het Bureau van Politie de na volgende voorwerpen als gevonden aangege ven: één heeren-polshorloge; 1 zilverbon; 2 beur zen; 1 damesbeursje; 1 armbandje van geld stukken; 1 schakelarmband; 1 kindertaschje; 1 sjaal; 1 gevlochten tasch met inhoud; 1 lee- ren zakje met inhoud; 1 rozenkrans; 1 zakje spijkers; 1 paardedeken; 1 jongenspetje; eenige sleutels; 1 fietssleuteltje. Inlichtingen omtrent bovenstaande gevonden voorwerpen worden verstrekt op het Bureau van Politie te Bolsward op iedere werkdag van 1012 uur. de Gym. vereen. „Lycurgus-Wilhelmina” een paar BOLSWARD’s NIEUWSBLAD T 30 V 30 X 30 Dat de stakingsgolf welke over een deel der wereld gaat ook de vereenigde Staten in he vige beroering zou brengen was te verwachten, maar ze heeft daar nu tot een toestand geleid waarvan de gevolgen nog niet kunnen worden overzien. Toen vorige week een staking van zoo goed als het geheele spoorwegpersoneel uitbrak, waardoor het economisch leven totaal werd ontwricht, liet president Truman het Congres in vereenigde vergadering bijeenko men en deelde daar in een rede mede, dat hij, wanneer de stakers niet direct aan het werk gingen, het leger de spoorwegen zou doen exploiteeren. „Dit is niet langer een geschil tusschen werknemers en werkgevers, zeide hij, maar nu een staking tegen de regeering.” Daar om vroeg de president goedkeuring van een wet welke stakingen in door de regeering overgenomen bedrijven verbiedt. De Kamer nam dit wetsontwerp nog Zaterdag op Zon dagnacht aan, maar inmiddels hadden de vak verenigingen van het spoorwegpersoneel reeds besloten de staking op te heffen, het personeel krijgt een loonsverhooging van 18*/2 dollar cent per uur. Daarmee is een chaos in de Ver. Staten voorkomen en wellicht de hongerdood van vele duizenden in Europa en Azië, want het spreekt dat de voedseltransporten uit Ame rika, welke juist in deze en de twee volgende maanden zoo dringend noodig zijn, bij door gaan van de staking totaal zouden zijn verval len. Naast bovengenoemde wet heeft het con gres nog een voorstel vaii Truman voor zich waarbij bepaald wordt dat bij arbeidsgeschil len, waarbij regeeringsarbeidsbemiddelaars be trokken zijn geweest, voortaan pas na een af- koelperiode" van 60 dagen gestaakt mag L 1 is natuurlijk geen wonder dat de geheele Ame- rikaansche arbeiderswereld door deze wetge ving in beroering is gekomen, inzonderheid ook de arbeiders in de bruin- en steenkoolmijnen,' de eerste zijn pas weer in staking gegaan en staken. Ook het hoofd kersbond, John Lewis, die dezen bond altijd een zeer onafhankelijke positie ten opzichte der Amerikaansche vakverbonden heeft doen inne men, en groote invloed in de Amerikaansche arbeiderswereld heeft, staat voor moeilijke be slissingen. Wat er nu op binnenlandsch politiek terrein in de Ver. Staten gebeurt zal allicht een periode van binnenlandsche beroering inleiden, welke de positie van dit land op buitenlandsch politiek gebied niet ten goede zal komen. En dat juist in een tijdsgewricht waarin het aan prestige zoozeer behoefte heeft, omdat het zich de eenige volwaardige tegenspeler van Moskou aefit en door Rusland blijkbaar ook als zoo danig gezien wordt. Want in de oogen van Moskou is Engeland een zoodanig volwaardig tegenspeler niet meer. Molotoff moge dan vriendschappelijke woorden tot Engeland ge richt hebben bij de verjaardag van het En- gelsch-Russisch vriendschapsverdrag, dat Rus land, ondanks herhaald verzoek aan Londen, geen troepen naar Engeland zendt om deel te nemen aan de a.s. overwinningsparade in de Engelsche hoofdstad, zegt veel. Een nieuwe zet op het schaakbord tusschen Rusland en de groote westelijke gealllieerden is een voor Po len voordeelige economische overeenkomst met Rusland, nu de Ver. Staten hun leening aan Polen opgeschort hebben omdat Warschau- democratische politiek voert. een rede ook de ferentie opgesomd g< legd, dat Rusland ge tie wenschte vóór de naamste punten eens waren. Dat de commu nisten bij de verkiezingen In Tsjecho-Slowa- kije de grootste partij zouden blijken was in het westen niet verwacht, wèl dat zij bij de Zondag eveneens gehouden gemeenteraadsverkiezingen in Beieren ver ten achter zouden blijven bij de leidende chr. en d. partijen. In de Arabische wereld gist het hevig in verband met de Pa- lestijnschc kwestie. T o e k ij k e r. m 00 CN cn co ïlïHISH Groene Kruis. Voor de 52ste jaarvergadering van „Het Groene Kruis” bleek Woenslag 22 Mei een ongekend groote belangstelling te zijn. Het was de laat ste vergadering onder het voorzitterschap van dr. ten Gate, terwijl bovendien mevr. Van der Zee afscheid zou nemen als secretaresse. Uit het laatste jaarverslag van mevr, v. d. Zee namen wij het volgende over. Aantal leden op 81 Dec. ’45 1486. De zusters legden 6590 bezoe ken af in de wijkverpleging en 751 voor de t.b.c.-bestrijding. 684 maal waren er verple- gingsartikelen uit het magazijn noodig. Dank zij de milde gevers heeft het Gr. Kr in het af geloopen jaar bijna alle schulden kunnen aflos sen. De secretaresse besluit haar verslag met de bede, dat God ons de kracht geve, om door het werk van het Gr. Kruis ons aandeel bij te dra gen in den wederopbouw van ons zwaar geha vend volksleven. Het Badhuis moest door brandstofgebrek en bezetting meer dan een halfjaar gesloten zijn. Het aantal baden bedroeg evenwel nog 5660. De rekening over 1945 der Vereen, sloot tot een bedrag van f 19593.46. Voor het badhuis was dit f 2567.35, Namens de kascommissie deed dhr. J. Gans verslag van de contröle en werd den heer Roe- lants dank gebracht voor zyn nauwgezet be heer. Bestuursverkiezing. In de vacature, ontstaan door het bedanken van dr. ten Cate en mevr. d. Zee, werd voorzien door de benoeming van den heer J. Visser, dir. Amsterdamsche bank en mej. J. dearies. Dr. Van Geuns werd herkozen. Dhr. Roelants memoreert dan wat mevr. v. d. Zee en dr. ten Cate in de resp. 27 en 25 jaar 'dat zij bestuurslid waren voor de vereeniging hebben beteekent. Spr. dankt hen namens het bestuur en de Vereen, voor alles wat zij in die lange periode in het belang van het Groene Kruis-werk hebben gedaan. Dr. ten Cate dankte voor deze toespraak en ge tuigt van de prettige en vlotte samenwerking in het bestuur. Hij wijst nog eens in het bij zonder op de groote verdiensten van mevr. v. d. Zee en zegt haar daarvoor van harte dank. Spr. gaat dan nog eens na wat deze mooie vereen, voor Bolsward is en kan beteekenen z Wat kan het Groene Kruisgebouw nog tot grooten zegen voor onze volksgezondheid zijn. Spr. wijst dan nog op uitbreidingsmogelijkhe den, en het instellen van b.v. schoolbaden. Dr. ten Cate besluit met de aansporing: Steeds met groote liefde de vereeniging te blijven dienen. Mevrvv. d. Zee voelt zich een beetje weemoe dig gestemd nu zij een punt gaat zetten achter een 27-jarig bestuurslidmaatschap. Ook mevr, v. d. Zee dankt voor de prettige verstandhou ding, in het bijzonder aan de verpleegsters. Op voorstel van dhr. H. Kingma worden mevr, v. d. Zee en dr. ten Cate met een hartelijk applaus tot eereleden benoemd. Twintig rentelooze aandeelcn werden uitgeloot. Voor een eventueele verhooging van de pen- sioenen van de zusters is door wijlen dhr. H. Jorritsma een bedrag van f 100.— nagelaten, dat nu door een zijner zoons aan het bestuur wordt overhandigd, de hoop uitsprekend dat dit voorbeeld een goede navolging mag vinden. Over het onderwerp pensioenen ontstaat nu een levendige discussie. Ten slotte wordt In zake deze kwestie een commissie van advies, (de heeren H. Kingma, ds. J. Vink en E. We,- terhof), aan het bestuur toegeyoegd om op korten termijn hiervoor een goede regeling te treffeh. Dr. ten Cate sluit dan deze vergadering met nog een kort overzicht van de werkzaamheden van de vereeniging en de voordeelen voor de leden. Fan de flier op ’e souder, dat jowt üngemak, dat giet net goed. De fundaminten der komt it op oan. Lizze dy forkeard, dan fait it hiele saekje om. Party minsken wolle dat net earder leauwe, foardat it spul yn diggels leit. Dat is o sa jammer, hwant is de boel forinneweard, dan rinne hja by it rommeltsje wei en wurde mismoedich. Likernoch tweintich jier ha de trije lênbou-organisaesjes yn Fryslên bisocht om ta greater iendracht to kommen. Myn dos sier is yn dy jierren al net mear yn trije map pen to hélden. Ik leau ek net^Mat er ien gear- komste west is oer dit wichtige punt, hwer’t ik net by west bin en sa mien ik mei dizze kwesje wol aerdich goed op ’e hichte to wêzen* En dan is it foftrietlik sizze to moatten, dat wy yn al dy tiid o sa’n bytsje bidijd hawwe. Ik soe wol sizze wolle,dat wy de histoaryske needsaek ta greate iendracht to min oanfield hawwe en ek, dat der jimmeroan greate groe pen binne, dy’t de illdsje hawwe, de fjouwer- kante sirkel fine to kinnen. En dochs, dit is it tragyske, wolle de minsken dy kant ét en biseffe hja, dat de boer en syn folk sónder dy greate iendracht it maetskiplike striidfjild net earst binne. Binammen yn de jierren foar de oarloeh waerd It troch mannich boer skoan ynsjoen dat de agraryske sektor fan ós folkslibben net yn stén bliuwe soe as men net troch lendraent ta in lykweardige macht komme koe; yn de oarloeh binne der minsken west, dy mei it fêste bisldt elkoar to flnea oan It wark teln binne ea de geast fan M NIEUWE PROVINCIALE STATEN VAN FRIESLAND djn Woensdag 29 Mei gekozen. Hieronder geven wij de uitslag der stem- I in de in ons rayon gelegen gemeenten Ie totale uitslag van Friesland. 795 Algemeen 796 Algemeen 797 Algemeen Bonkaarten KG 606: 125 gram boter Bonkaarten LD, LE 606: D 47, E 47 melk: 737 Aardappelen Tabakskaarten enz.: 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gr. chocolade of suikerw, 100 gr. chocolade of suikerw. werd het 20-jarig bestaan der vereeniging herdacht. De secr., de heer Halma, werd grooten dank gebracht voor het vele werk dat hij in deze 20 jaar had gedaan voor de vereeniging, hem werd een mand met bloe men aangeboden. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni ging bestaat uit 12 afdeelingen met 1512 leden. Er werd 8 madi een omslag gehouden De inkomsten bedroegen, f 9800.94, uitgaven f 9239.99, batig saldo f 360.95. Voor de kascommissie werden aangewezen de afd. Pingjum, Schraard en Schettens. Voor den heer P. Tjeerdema welke als al gemeen penningmeester bedankte, werd be noemd de heer O. Attema. Door den secretaris werd een overzicht ge geven van het 20-jarig bestaan der veree niging. Ook het gemeentebestuur was door aanwezigheid van den heer Brune tegen woordig. ARUM. Onder voorzitterschap van den heer Sch. L. Hilarides werd een gewone leden vergadering van het Nutsdep. „Arum-Ach- lUm-Kimswerd” gehouden. Na een gepaste opening, notulen en verkiezingen Het bestuurslid J. Bouma te Achlum, werd herkozen, eveneens D. Douma te Kimswerd als commissielid van de Spaarbank. Wegens vertrek W. Dijksma als commissie spaar bankrekening gekozen W. A. Sinnema te Arum. Bij de rondvraag werd nog ter tafel gebracht om donateur te worden van de Q.V! „Spar ta” te Arum, hetgeen in goede aarde viel. MAKKUM. De heer Bartie de Jong, voor heen postbode, werd per 1 Mei ƒ.1, benoemd als schrijver aan het postkantoor alhier. PINGJUM. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Pingjum en Zu rich Ds. de Ree, hulppred. te Kollum. ZURICH. Benoemd tot controleur bij den Zuid-Hollandschen Zuivelbond, de heer H. „Friaia” alhier. CUBAARD. Bedankt voor het beroei de Ned. Herv. gemeente cand. P. I Aalders te Nieuwleusden. Beroepen te Een (Dr.J cahd. H. Veenstra, hulppred. bij de Gerei, gemeente Cubaard. Raadsvergadering Hennaarderateel. WOMMELS, 25 Mei 1946. Aan de orde is de benoeming van een tijdelijke wethouder ter voorziening in de vacature van den heer R. Jongema. Alvorens tot stemming over te gaan deelt de heer Tuinstra namens de leden van de Partij van den Arbeid en het lid van de R.K. volks partij mede, dat zij er geen bezwaar tegen heb ben dat gedurende de korte tijd die nog rest voordat de nieuwe raad optreedt een vertegen woordiger van de C.H.Ü. wordt benoemd, maar dat dit geen belofte inhoudt voor de wethouderskeuze van den nieuwen raad. Naar spr. meening heeft dan de Partij van den Arbeid vermeerderd met den vertegenwoordi ger van R. V. P., fractieleider de heer Joh. Pa gels, recht op een wethouderszetel. Na gehouden stemming blijkt te zijn benoemd de heer F. Galema met 8 stemmen terwijl 1 stem op den heer J. Boschma is uitgebracht, welke functie door den heer Galema wordt aanvaard. Verder wordt nog besloten de bestaande toe- lao-en tot aanvulling van pensioenen met in gang van 1 Januari 1946 taet 25 pet. te ver- hoogen. Ten aanzien van de vacantieregeling van het gemeentepersoneel werd naar aanleiding van een verzoek van de Nederlandsche Christelijke Bond van personeel in publieken dienst de va- cantietijd van het werklieden personeel van één week gebracht op 12 dienstdagen. In verband hiermede werd ook de vacantie voor het overige personeel opnieuw geregeld, zulks meer in overeenstemming met de rijks- regeling. TZUM, 27 Mei. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier de heer Jager, afkomstig van Swalmen (Lim.), die'de benoeming heeft aangenomen. WORKUM. Bij K.B. is benoemd tot notaris te Workum, de heer P. Niemantsverdriet, cand. not. tè Pijriacker. Brink. Oosterend. 9 u. Ds. Nijenhuis en 1.30 u. Dr. de Vos van Sneek. Piaam. 9 u. Ds. Molenaar (H. A.). klsegahulzum. 1.30 u. Ds. Molenaar (Dankz.). Pingjum. Ev. 1.30 u. de heer Tietema. Schraard. 1.30 u. Ds. Huisman van Makkum; 7 u. cand. van der Veen van Stadskanaal. Tjerkwerd. 9.30 u. Ds. van der Brug. Dedgum» 2 u. dezelfde. Tzum. 9.30 u. lezen en 7 u. Ds. Nieber. Waaxens. 9 u. Ds. Beks van Harlingen. Lollum. 1.30 u. Ds. Wil man. Westhem. 9 u. Ds. Gofdeau. Wolsum. 1.30 u. Ds. Gordeau. Witmarstïm. 9.30 u. Ds. van Dijk. Witmarsum. Ev. 2 u. Dr. Volger van Harlingen. Hidaard. 9.30 u. Ds. de Stop- pelaar. Wommels. 2 u. Ds. Sluiter van Mid lum. Wons. 9 u. én 1.30 u. Ds. van Hoeven (H. A. en Dankz.). Oosterlittens. 10 u. Ds. Bobeldijk. Wommels. Ev. 9.30 u. Hin- déloopen. 9.30 u. en 2 u. de heer Dijkstra van Balk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. 9.45 u. Da. van der Slooten van Ijlst. Makkum. 9.30 u. Ds. Wieringa van Terschelling. Witmarsum-Pingjum. 2.30 u. Ds. Wieringa van Terschelling. GEREF. KERK. Arum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Wagenaar. Bols ward. 9.30 u. en 2.30 u. Ds. Hagenaar. Mak kum. 9.30 u. en 2 u. Ds. Kreuzen v. Scheem- da. Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. Tjerkwerd. 9 u. en 1.30 u. lezen. jTzium. 9 u. lezen en 1.30 u. Ds. Lankhuizen van Franeker. Wommels. 9.30 u. en 2 u. Ds. van der Sluis van Oldekerk. Hindeloopen. 9.30 u. Ds. Jansen en 2 u. lezen. Geldig tot en met 8 Juni 1946. DvuiMiai lcii ixn, 295 Algemeen 296 Algemeen 297 Algemeen C 59 Reserve Bonkaarten KF 606: 373 BMV 125 gram boter. Bonkaarten LA, LB, LC 606: A 47 melk: 2 liter melk B 47, C 47 melk: 3% liter melk 2 1 *-: c4 <<4 "«i cj o t**: „Lycurgus-Wilhelmina^ Dimdag 28 en Woensdag 29 Mei gaf t tirii* propaganda-avonden voor een beide leeeren goed bezette Doelezaal. Na opmarsch, vaandelgroet en clublied sprak de voorzitter, de heer K. Falkena het openings woord, waarin hij gewaagde van de vele moei lijkheden waarmee de vereen, in het laatste jaar te kampen heeft gehad. De uitvoeringen, welke onder leiding stonden van de heeren K. Falkena, J. Vlagsma en J. Oppedijk hebben ons veel goeds geboden. Met name willen wij hier noemen: de Dames sen. welke met hun ook werkelijk heel goed uitgevoerde vrjje oefening, veel succes hadden. Verder vielen de nummers springkast en rek door de heeren, erg in de smaak. Een fraaie slotgroep met de veelbelovende woorden: „Lycurgus-Wilhelmina houdt standl*. besloot deze geslaagde avonden. Namens de leden werd door mevr. Fennema-de Wilde den drie leiders een bouquet en fraaie tabakspot van Makkumer aardewerk aangebo den. BOERENLEENBANK BURGWERD EN O. Zaterdag 11 Mei hield de Boerenleenbank jaarlijksche Algem. ,ln café van der Zee. lestuut’ werd verslag uitgebracht aar een trokken zijn geweest, voortaan pas koelperiode” van 60 dagen gestaakt mag wor den om „bliksemstakingen” te voorkomen. Het is natuurlijk geen wonder dat de geheele Ame rikaansche arbeiderswereld door deze wetge ving in beroering is gekom de arbeiders in de bruin- i weer in staking gegaan de laatste staan voor het besluit of zij zullen -1van den Am. mijnwer- onafhankelijke positie ten opzichte der Baes? Né, setbaesl Salang it gyng sa’t de Mij. it graech woe, salang der hoop wie, dat it noch dy wei ütgean koe, salang bleauwen de hearen yn it skaed. Nou’t it ek harren düdlik is, dat it dy kant net ütgean kin, nou komine hja wer alhiel yn it Ijocht. Hja hawwe Dr. van der Meulen as skriuwer bineamd, hja komme wer op it Lénbouhüs, hja komme wer mei it fan Aids forneamde Friese Landbouwblad en sa mear. De setbaes moat in takke efterüt, de boer wol seis de leije wer yn ’e hannen ha. Myn per- soanlike miening is, dat de boer him nea los- litte moatten hie, mar hawar, dy’t baes is, moat it op it lést seis witte hwat er docht. Is nou de iendracht forsteurd? Nei myn mier ning net! Forsteurd is de skyn, oan it wêzen is neat foroare. Mar der is ek neat woun. Wy binne wer meimekoar op ’e flier tolénne kom men en wy moatte nei de souder. En jitteris soe ik sizze wolle: wurd nou net mismoedich mar gean de treppen op, tré foar tré, dat is wis en dat jowt gjin tobekslaggen. Dan komt it ideael eltse tré tichter by en groeit It selsfor- trouwen en de iendracht. Der is jit in hiele heap to dwaen foar Fryslên en de Fryske boe- rehiishéldings. De krêften, dy’t hjir binne en bliuwe wolle, moatte wy noadich allegearre bróke. De tiid héldt gjin skoft. Wy trónje alle boeren oan harres to dwaen om de ienriedich- heit net los to liften. De kominende tiid mei tis net fine as in fordield ryk. Hwant oan de kimen fan de takomst litte tongerkoppi dizze dingen der étsjogge yn de prakl oer de oare keer it léste toer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1