Wat bezielt Rusland 46 RD 2.30, Vrijdag 21 Juni 1946 $1 R, Tj. de J. I Fan de Martiny-toer. Stadsnieuws. Mededeellngenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week o I ki OR Redactieraad: Tj. DE JONG, Ds J. VINK en VISStR xe Jaargang No. ZDGedrukt l o v. M. G. bij de Fa. A. J. OSINQA - Bolsward Buitenlandsch Overzicht Bonnenlijst Predikbeurten. Burgerlijke Stand. Uit den Omtrek. ii, t ii, Kimswerd; Adema, Joh., Witmarsum; Koorn- BAARD. De. uitslag der potjeskatspartij voor var* ■gra ande it. 5 en of kjndarbiscuit». 125 ver- den 1-12 van on- de or- opofferjende Fr. Mij. wêze sij. euze mbi- keu- aart naar tnbi- :na- jerj oor ters ng- 5.30 i te lad ven Santema; 2. Hilverda en T 33 V 33 X 33 en Gerritje nna van der i uit- t tot aan ente- agen be- i-g- an- ra- ind de ten 'an :1e- 10- tij- van 605 605 605 605 605 vol- nde, zijn des- >lakt dus aart tge- l ode de nde in- ivsk gi wurkjen re 346 :ijn an- ige ;en in ter um. ;ers '24 van Juni van 2-3; 'oor van uur. i te a.s. gers vrn. van van ;dag Juni van van ?21 tan- een Azië kunnen zij igelands het ge- tegen afstand 'open, 9.30 u. lulze (Sneek. Hoorn. gunstige invloed moet n de conferentie te Parijs over de vredesverdragen en omge keerd is het weer zoo dat als deze besprekii freegje om dochs neat - -j b - "r -—-I ünbiskromsemens, mar is op himsels gjin bi- u gearwurkjenta de opbou op technysk en yn oare dingen t 11, uur. tot 3 en 125 Bonkaarten LA, 255 Vleesch: 256 Vleesch: A 52 Melk: B 52, C 52 Melk: 3/ Bonkaarten KD, KE 606: p J A «-X4-, A 842' Alg, 843 Alg. 844 Alg. D 64 R< fielt der gjin. forlet fan en achtet it net dich, om yn i de hear Tj. de Jong yn dit blêd docht óp de Fr. Mij. van L. Mar as de hear de Jong fis biskuldiget fan it dwaen fan meidielingen, dy’t „pertinent önwier" wêze soene, moatte wy dêr efkes tsjin opkomme. Dy ünwierheit i fessioneele organlsaeslea seis op suver technysk gebiet alllnne ta federatyf gear- binne. Us tinkt, dat dit sa düdlik is as hwat. It seit fan 'e Stifting foar r moatte tróch oanwlzing fan de organisaesjes. Hwat it technyske wurk oanbilanget: de hear de Jong hat blykber forgetten, dat de Fr. Mij. orgi de Fr. Mij :nnyi um. l. 30 de lui- ite- zan ,m- ma b.) en. m. 10 ita iu. ar. nd iiv, vi uijc. uy i icuc- of dy bistjÓren har by LLtiüren fan de kon- »ks wegeré doe’t it „Drentsch Landbouwgenootschap” dit litstel- de en wy eangje, dat it yn Fryslén ek sa 880 BMV 881 BMV Bonkaarten LD, 755, 756 Vleesch: D 52, E 52 melk: Tabakskaarten, enz.: 2 rantsoenen tabaksartikelen. 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen It öndersteande stik kaem yn fan de Fr. Mij. Wy wolle dat sünder kommentaer opnimme, ek al jokje üs de fingers forgoed. Allinnich wize wy op de geast fan dit stik. Dêrüt sprekt sa’n irenvske mentaliteit, dat men der banpj fan wtirde soe(ll) Hoe’t de dingen der yn wierheit foarsteane, hoopje wy de oare kear ütien to setten. It wurd is nou earst oan de 1 ei. 1600 gram brood 800 gram brood .100 gram kaas 250 gram boter '"5 gram margarine LB, LC 606: 200 gram vleesch 300 gram vleesch 2 liter melk 3J/2 liter melk 840, 841 Alg. 8ÖÓ gram brood 100 gram kaas 100 gram bloem 100 gram gedr. zuidvruchten leserve E 64 Reserve Promotiewedstrijd C.A.B.—-Olyphia. Zondag au. heeft C.AB. eindelijk haar eerite belangrijke thuiiweditrijd in deze promotie. Het wachten was op de beiliziingiweditrijd tuuchen Steenwjjk en Olyphia, welke Zondag j.l. te Wolvega ten aanachouwe van pl.m. 3000 toeschouwers heeft plaat» gehad. Olyphia won deze strijd met 3—1 en van het vertoonde spel dat we zagen, kunnen we zeggen dat Olyphia een pittig «pel «peelt. Backt en vleugelspelers zijn prima, en vooral de groote, forsche, trap- va»te, doch faire linkibaca is voor elke tegen partij HET groote itruikelblok. Alhoewel CAB techniich iet» beter i», zal het tegen deze zeer hard werkende ploeg danig op pasten zijn. De eenigite kans om te winnen its vechten tot de laatste seconde en de bal stecd» snel algcven. De eerite wedstrijd te Houtige- hage werd gewonnen, denk er om C.A.B., Oly phia i» beter en wil men kan» van «lagen heb ben, wat promotie betreft, dan moet ook thans weer gewonnen worden. Olyphia i» een gelijk waardige tegenstander, doch daar het hier een strijd op eigen bodem betreft onder eigén- pu bliek, en verwacht wordt dat de publieke be langstelling veel grooter zal- zijn dan ooit te voren, kan en moet gewonnen worden Nog maals het kan. du»alle» op alles B.B.G. Donderdag 13 Juni hield de B.B.G. een bijzon- Dat vragen velen zich af. Zij zien in Rusland hét groote struikelblok voor de naoorlogsche ontwikkelingen in de richting van werkelijke vrede. Rusland is de oorzaak van de onrust, die er na de overwinning van Duitschland en Japan in de wereld is blijven heerschen. Rus land saboteert de voorbereidingen van de vrede. Rusland deed de moeizame besprekingen daarover te Londen vorig najaar en te Parijs dit voorjaar mislukken. Rusland voert een bru tale imperialistische politiek: het heeft de Bél- tische staten ingelijfd, het heeft de Balkan en Polen onder zijn invloed gebracht, het heeft zijn grenzen tot aan de Elbe vooruitgeschoven en niemand weet, wat daar achter het ijzeren gordijn in Duitschland precies gebeurt, ‘t eischt Triest voor zijn satelliet Yoego-Slavië op, het wil een deel van de Italiaansche koloniën in de Middellandsche Zee en bedreigt door deze beide eischen de levenslijnen van het Britsche Rijk, het stookt in de Arabische wereld, het intrigeert in Perzië (Azerbeidzan!) het onder steunt de onafhankelijkheidsstrevingen in En- gelsch Indië en Nederlandsch Indonesië en in China ageeren communistische troepen tegen het centrale Chineesche bewind; het heeft zich wel is waar uit Iran en Mantsjoerije terugge trokken, maar dat is maar schijn; het laat er zijn handlangers achter: als de Russische troe pen verdwijnen is er voor gezorgd, dat inheem- sche communistische benden, door Rusland be wapend, er de Russische politiek voortzetter: en de agitatie levend houden. Wat bezielt Rusland? Het is zoodoende bezig veler sympathie, die het tijdens de tweede we reldoorlog gewonnen had, snel te verliezen. Velen zijn teleurgesteld, erger, velen maken zich, ernstig bezorgd en vragen zich af: waar moet dit op uit loopen. Zij zien de groeiende internationale tegenstellingen, een Russis h blok gaat zich vormen tegenover een Angl •- Amertkaamch. Beginnen de partijen voor een volgende wereldoorlog, de atootnbomoorlog zich reeds op te stellen, oorlog, die toch ni :- mand werkelijk willen kan en waarheen de wereld desondanks schijnt af te glijden, gelijk in de ja^n voor de eerste wereldoorlog en >n de tijd tusichen de eerite en de tweede? Nie mand?' Nu ja, Duitschland dan, dat beide ma len met de gedachte van oorlog gespeeld heeft, dan ook beide malen de onmiddellijke oorzaak is geweest. Heeft Rusland nu de rol van oor- logsstoker van Duitschland overgenomen? Ver ijdelt het welbewust een werkelijke vrede met Duitschland en Japan ah lachende derde? .Deze beiden kunnen van d? verdeeldheid tus- ichen de oude bondgenooten slecht» profiteeren. Reeds droomen verschillende Duitscher» van van L. in jier lang al syn wurk, 100 pct. fan de dingen, dy’t hy earder die, oerlitten hat oan de Stifting. Yntusken hawwe de kon- fessionele en binammen de R.K. organisaes jes alle dingen seis yn hannen nommen en hélden, dy’t hja koene. Yn Brabén bisïiet seis op dit pas de Stifting.noch net of is wer for- dwoun, om’t de R.K. organisaesje net ré is om ek mar ien ünderdiel fan syn provinsiale wurk yn ’e mande mei oaren to dwaen. Rounom yn üs 15n bloeije wer as fan Aids de R.K. geitefokforiening, de konfessioneeie boerelienbank, it R.K. en it Kristlike boek- héldburo, de R.K. féhélderijkommisje ensfh. Uteraerd docht eltse konfessioneeie organi saesje allinne dy dingen, dêr’t hy ta by steat is, mar men kin hjir amper in opoffering yn sien. De Fr. Mij. van L. hat b.g. ek syn wykblêd to’n offer hrocht oan it bied fan de Stifting; mar al wit hoe lang krije de leden fan de A. B. T. B. it R.K. „Boeren- en Tuinders- blad” wer tastjürd, dat foar 80 pet. in tech- nysk-ekonomyske ynhéld hat en de C. B. T. B.ers krije „Ons Friesche Platteland” mei op syn minst 95 pet. technyske ynhMd. Dat Onder dizze omstannichheden de konfes- sionele organisaesjes mei alle oandrang oan de Fr. Mij. van L. oan tscnnysk wurk to dwaen, tsjüget grif fan ünblskromsemens, mar is op wils fan wil ta gearwurkfe. fan in geve boere-mlenskip ekonomysk gebiet. Dy wil hie 800 gram brood 400 gram brood 200 gram kaas 100 gram bloem 100 gram gedr. zuidvruchten leserve 1 ei. B 64 Reserve C 64 Reserve B 66 Reserve Bonkaarten KF 606: 380 BMV 381 BMV BOLSWARD’s NIEUWSBLAD De Vereen. Staten kwamen bij de commis sie uit de Organisatie dér Vereen. Volken voor de atoomenergie met het voorstel, dat een geheel zelfstandig lichaam de contröle over grondstoffen voor atoomkracht en pro ductie zóu krijgen en het recht zou hebben onmiddellijk een militaire actie te doen ont ketenen ter verijdeling van een oorlog' met atoomwapenen of voorbereiding daartoe. Een radicaal voorstel, dat eenmaal aangeno men, ook het wantrouwen van Rusland zou moeten wegnemen ten opzichte van de be doelingen der Vereen. Staten, wanneer wan trouwen alleen tenminste de houding van Rusland tegenover de andere groote gealli eerden bepaalt. Wordt echter de Russische houding bepaald door andere factoren, bijv, de wensch als zeer groote mogendheid zijn eigen gang te gaan in de wereldpolitiek, dan is medewerking der Russen aan dit door de meeste naties met vreugde begroete voorstel twijfelachtig, omdat ze dan nauwelijks zullen toestemmen In een contröle ook op hun eigen gebied en dus In een zekere beperkipg van eigen souvereiniteit. Het is- duidelijk dat als men het over het Amerikaansche voorstel eens wordt dit een gunstige invloed moet hebben op de besprekingen In de conferentie te Parijs over de vredesverdragen er. keerd is het weer zdo dat als deze besprekin gen slagen er geen enkele reden is te ver wachten dat men het ook niet eens zou wor den over het Amerikaansche voorstel. Er kan Immers alleen maar verschil van mee- ning zijn Vover al deze zaken zoolang de groote geallieerden elkaar duistere bedoelin gen toeschrijven inzake de principieele grond slagen van eikaars politiek. Is men weder zijds overtuigd, dat die niet bestaan en dat zoowel Rusland als Engeland en de Vereen. Staten slechts den vrede willen en elkaar een plaats onder de zon gunnen,' dan zal men het èn over het vraagstuk der atoomenergie èn over alle geschilpunten te Parijs spoedig eens zijn. Maar we zien reeds dat het Ei sche communistische dagblad de Daily 1 ker Amerika rondweg beschuldigt het voor stel Inzake de atoomenergie slechts gedaan te hebben om van het Russische vetorecht af te komen en zoo den weg te effenen naar een overheersching van de Sovjet-Unie door de groote Westelijke geallieerden en hun aan hangers. Als deze stemming ook te Moskou heerscht komt er natuurlijk niets van het Amerikaansche voorstel en evenmin van de Parijsche ondérhandelingen terecht! Tot op heden zijn de vorderingen daar in Parijs ook werkelijk gering. Zoo is het ook met de kwestie-Franco. Nadat in den Veilig heidsraad het voorstel der commissie de in September te houden alg. vergadering der Ver. Naties te adviseeren alle leden' de be trekkingen met Franco-Spanie te doen afbre ken met 9 stemmen tegen 1 (die van Rusland, terwijl Nederland zich onthield) was aange nomen, pasten de Russen hun vetorecht toe omdat de kwestie hierdoor op de lange baan kwam. In Frankrijk is Bidault aangewezen om een nieuw kabinet te vormen, doch dit zal moeite kosten omdat de communisten geen zitting willen nemen in een kabinet onder leiding van een man der republikeinsche volksbewe ging, wel onder een socialist, doch die partij stelde daarvoor niemand beschikbaar. De buitenlandsch politieke toestand blijft in Frankrijk vrij verward, in Engeland is hij verscherpt door het feit dat de conservatieve partij politieke munt tracht te slaan uit de strakker rantsoeneering welke de Engelsche regeering doorvoert om den nood in andere deelen der wereld te verlichten en in de Ver. Staten worden vooruitstrevende congresleden en senatoren voorzichtig nu bij republikein sche proefverkiezingen In Nebraska de con servatieve en isolationistische senator Butler het ver won van zijn vooruftstrevenden te- gencandidaat, die Trumans politiek van harte was toegedaan. In Palestina bereikte het optreden der Jood- sche ondergrondsche tegen de Engelsche troepen een hoogtepunt, de Joden gaan er voort de Engelschen er van te beschuldigen dat zij meegewerkt hebben de Groot-Moefti te doen ontsnappen om de positie der Arabie ren te versterken. Er wordt gemompeld dat Amerikaansche troepen gereed staan om deel te nemen aan de bezetting van Palestina. T o e k ij k e r. 800 gram brood 500 gram rijst, kindermeel of kjnderbiscuits. Bonkaarten KO 606: 250 gram boter gram margarine LE 606: 100 gram vleesch 6 liter melk Gehuwd: Anne van der Brug Reitsma. Gatze Roedema en Ai Eems. i Overleden: Andries Nieuwenhuis 81 jr., echt- gen. van Oerbrig Scheepsma -te Pingjum/ Jacob Oppedijk 45 jr., eentgen. van Sjoukje Sieswerda te Pingjum (overl. te Sneek). HENNAARDERADEEL, van 39 Juni 1946. Geboren: Te Welsrijp Douwe z.v. Klaas Grei- danus en Akkc Reinsma. Te Hennaard, Rënze, z.v. Dirk van Beem en Remskje de Boer. Ondertrouwd: Jan Lam'mertsma 29 jr. en Jaike Hogeboom 28 jr. beiden te Oosterend. Overleden: Pier van der Meer 93 jr. wedn. van IJke Hiemstra te Oosterend geldig tot en met 6 Juli 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 606: 345 Alg. dere vergadering met als spreker de heer J. A. jum; Hendriks van het Economisch Bureau ïlen- Makl driks en Maaster te Amsterdam. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzit ter de heer J. Visser, alle aanwezigen en in het bijzonder de spreker van deze avond. De B.B.G. staat hoofdzakelijk in dienst van het Bolswardsche zakenleven en als zoodanig heeft zij deskundige voorlichting noodig. Het is daarom dat de heer Hendriks in Hotel „de Hof van Holland” voor ongeveer 50 toe hoorders, hoofdzakelijk bestaande uit zaken- menschen, een vlotte causerie hield over ratio nalisatie in het bedrijfsleven. Op onderhouden de en soms geestige wijze zette hij uiteen, dat de efficiency in het kleinbedrijf en dit maakt 99 °/o van het geheele Nederlandsche bedrijfs leven uit nog vrijwel in de kinderschoenen staat. Door middel van tallooze voorbeelden in woord en beeld toonde hij aan hoe deze toe stand te verbeteren i» en hoe met dezelfde moeite beduidend meer bereikt kan worden. Na de pauze overwoog spr. de mogelijkheid om nieuwe industrieën naar B. te trekken. Hij achtte dit voor direct minder gewenscht doch raadde aan eerst na te gaan wat in eigen plaats aanwezig en voor uitbreiding en verbetering vatbaar is. Dit zou grondig door een commissie uit de »tad, bijgestaan door deikundigen, moeten wor den onderzocht. Na de -lezing werd gelegenheid tot vragen ge geven, waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. In zijn sluitingswoord sprak de voorzitter de hoop uit, dat de eerste maal, dat de heer Hen driks in B. was geweest, niet tevens de laatste zou zijn. Onder de aanwezigen bemerkten wij o.a. onze oud-wnd.-burgemeester: de Edelachtbare heer 8. v. Tuinen, burgemeester van Dokkum. Geslaagd te Utrecht voor het diploma vak bekwaamheid kantoorboekhandel de heer S. P. Terbraak, werkzaam'bij Fa. A. J. Osinga. De heer A. Holwerda, onderwijzer aan de Geref, school alhier is per 1 Sept, benoemd aan de Chr. School te-Harlingen. Voor het Middenitandidiploma alaagden te Sneek de dame» R. Kanten te Pingjum, P. Zui- derhof te Bobward en H. Hein» te Lollum en de heeren: F. A. Coehoorn, G, Gerritima*, R. Groenveld, J. Albada Jelgenma, H. J. Idsinga,* A. Kamima, M. Keilman, A. Visser, T. Viner, H. Zuldema, allen te Bolaward, G. Bosma te Lollum, H. Boachma te Exmorra,* C. Pouma te Wammel», A. Hillebrand te Kubaafd, F. J. Baard en OostcrlTttens is aldus: Klasse 1: P M. Santema en P. J. J. Toering en P. Wiersma; 3. Y. A. Stellingwerf. Klasse 2: 1. Jac. v. d. Werff en F. Boersma; 2. J. Bosma en P Hiemstra; 3. P. w. d. Werff en S. Kuipers. WINSUM. Aan de alhier gehouden kaatspartij van de federatie Baarderadeel namen 20 partu ren deel. De uitslag'was als volgt: 1. S de Groot, Weidum, P. Santema, Baard en G. Hoekstra, Oosterwierum. 2. P. Buren, Baard, P. de Groot, Jorwert en M. Nicolai, Baard. 3. P. Santema, Oosterlittens, K. de Jong, Jor- werd en Sj. Runia, Winsum. BAARDERADEEL. De groslijst van de Partij van de Arbeid is voor de komende gemeente raadsverkiezingen in deze gemeente als volgt sabengesteld: J. Volbeda, Winsum; W. Reinalda, Winsum; Y. Seffinga, Oosterlittens; S. Kalma, Beers; K. Greidanus, Jorwerd; J. Oosterhoff, Jellum; F. J. Schuurmans, Mantgum;-K. Faber, Oosterlit tens; D Riemersma, Britswerd; J de Jong, Winsum; S. W. Jellema, Beers; A. Klaversma, Jorwerd; J. Lettinga, Winsum; P. v. d. Werf, Baard; D. Woudstra, Baard; Y. Rinsma, Win sum. TZUM, Juni. Naar gemeld wordt is Ds. v. d. Linde, vroeger Predikant bij de Geref. Kerk alhier, behouden met zijn gezin uit Indië te ruggekeerd en hoopt 30 Juni voor de Gcm. op te treden. 14 Juni. Geslaagd voor de akte van onder wijzeres de dames B. de Boer en S. Koopmans. 17 Juni. Bij de gisteren gehouden leden- kaatspartij werd de le pr. behaald door/ D. v. d. Meer, G. v. d. Meer en L. Vollema; 2e pr. W. Koopal, J. de Jong en A. Dijkstra. op ZONDAG 23 JUNI 1946. NED. HERV. KERK. Arum. 2 u. Ds. Bijleveld. Bolsward. 9.45 u. Ds. Vink. Bolsward. Broerekerk. Ev. 9.30 u. Ds. van Leusden van Burgwerd en 5 u. Ds. Oskamp. Edens. 9 u. Ds. van Andel. Span num- 1.30 u. Ds. van Andel. Exmorra. 9 u. Ds. Bonting. -Ferwoude. 9 u. Ds, L. Brink. Gaast. 1.30 u. Ds. Brink. Hichtum. 9 u. Ds. Oskamp van Bolsward. Burgwerd. 1.30 u. Ds. van Leusden (H. D.). Hindelo: eh 7.30 u. Ds. Wouda. Idsegahulzen. 1.30 u. Ds. Bonting. Itens. 1.30 u. Ds. Bobeldiik van Oosterlittens. Kimswerd. 7 u. Ds. Biileveld. Kubaard. 1.30 u. Ds. Vink van Bolsward. Longerhouw. 9 u. en 1.30 u. Ds. Gelderman. Lutkewierum. 7.30 u. Ds. Bobeldiik. Waaxens 9 u. Ds. Wilman. Lollum. 1.30 u. Ds. Wilman. Makkum. 9.30 u. Ds. van Hoeven en 2 u. Ds. Huisman. Cornwerd. 9 u. Ds. Huisman. Oos terend. 9 u. Ds. Niienhuls (H. A.) en 1.30 u. dezelfde (H. Doop). Oosterlittens. 10 u. Ds. Bobeldiik. Parrega. 9 u. en 1.30 u. Ds. de Loos. Zurich. Ev, 1.30 u. de heer Tietema. Tjerkwerd. 9.30 u. Ds. van der Brug. Ded- gum. 2 u. Ds. van der Brug. Tzum. 9.30 u. Ds. Wilman van Lollum en 7 u. Ds, van Andel van Spannum (jeugddienst). Winsum. 10 u. De. Rasch. Winsum. Ev. 1.30 u. de heer Brouwer van Menaldum. Witmarsum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Witmarsum. Ev. 1.30 u. Ds. Boerlijst van Achlum. Wolsum. 9 u. Ds. Gordeau. Wotnmels. 9.30 u. en 2 u. Ds. de Stoppelaar. Wons. 1.30 u. Ds. van Hoeven. Workum. 8.30 u. en 10 u. Ds. van Veen en 5 u. Ds. van Veen. Heidenxchap. 1,30 u. lezen DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. 2.30 u. Ds. E. H. Boer (afscheid). Hindeloopen. Geen dienst. Itens. 9.30 u. Ds. de Groot van-Workum. Baard. 2 u. dezelfde, Witmarsum. 9.30 u. Ds. Mesdag van Sneek. Makkum. 2.30 u. Ds. Mesdag van Workum. 10 u. mej. van Vliet van Kout’um. 2.30 u. dezelfde! GEREF. KERK. Arum. 9 u. Ds. Wagenaar en 1.30 u. Bolsward. 9.30 u. en 5 u. Ds. Nawijn van Balkbrug. Hindeloopen. 9.30 u. en 2 u. lezen. Makl um. 9.30 u. lezen en 7.30 u. Ds. Hage naar van Bolsward. Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. Tjerkwerd. 9 u. lezen en 1.30 u. Ds. van Eerden van Schettens. Tzum. 9 u lezen en 1.30 u. Ds. Diepersloot van Franeker. Wommels. 9 u. lezen en 1.30 ti. Ds. Alberts van Oosterend. Workum. 9 u. en 2 u. Dr. Attema. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 9.30 u. en 2.30 u. de heer van Beek van Groningen. #WONSERADEEL, van 12 tot en met 18 Juni 1946. Geboren: Paulus, zv Eit Dijkstra en Taaije van de Lageweg te Burgwerd. Sietske, dv Huite Teerenstra en Janke Johanna Damhuis te Greonterp. Titte, zv Jouke op de Hoek en Corneliske Dijkstra te Wons. Piet, zv Cornelis Krijger en Trijntje Mulder te Ping jum. Anne Klaas, zv Izaak Reinsma en Aal tje Helfrich te Makkum. Ondertrouwd: Melle de Boer te Gaast en Jantje Koopmans te Makkum. Lijkele Slip pens te Balk en Regina Postema te Mak kum. r-y I logendorp te Wommels, D. Jorritsma te Tierkwerd, J. de Jong te Makkum, A. Keulen e Rnrrwerd, H. Ozinga te Cornwerd, F. Scha kel te Tjerkwerd, H. de Vrie» te Lollum, F. v. d. Werft te Makkum en S. Yntema te Witmar sum, Opleider E. Oldenziel Leeraar M.O. te Bolsward, De met gemerkte personen wer den opgeleid door den heer A. Riaselade, on derwijzer Geref. Ulo-school te Bolsward. WITMARSUM, 16 Juni '46. Uislag Leden- kaatsen: Oudste klasse: le pr, R. Yntema, R. Zaagman» en Sj Kupcrus; 2e pr. J. YYntema, R. Reitsma en S. H Anema; 8e pr. Br. de Jong, P. E. Zijl- »tra en J Nieuwland. Jongste klasse: le pr. A. Yntema, P. Elgersma en A. de Boer; 2e pr. W. Reitsma, A. Hofstra en M. Yntema; 8e pr. D. Yntema, S. Elgersma en R. R. Rienstra. Candidaten Gtm. Raad Wonttradftl. Chr. Hiitoritch» Unit, de Jong, H. N, H. K„ Ferwoude; Reidsma, E., Tjerkwerd; Breemer, J Exmorra; Tigchelaar, Sj., Parrega; Baiema, K., Schraard; Boersma, I., Hartwerd; Dijkstra, D., Makkum; de Groot, A., Witmarsum; Feen- stra, P., Allingawier; Abma, R., Hartwerd; de Groot, P., Makkum; Couperus, H„ Hartwerd. Partij van de Arbeid Elzinga, B., Arum; Ti chelaar, J. P., Makkum; Borger, Joh»., Ping jum; Sinnema, W., Arum; Steensma, J. R., Makkum; Draaijer, Tj., Tjerkwerd; Feenstra, A., Zurich; de Vries, D., Kimswerd; de,Boer, T. N., Burgwerd; Halma, P., Witmarsum; Vriesema, K, Pingjum; Helfrich, H., Arum; Brandsma, S., Zurich; Bakker, C., Makkum; de Vries, J., Burgwerd; Hiemstra, M. R., Arum; Andringa. G„ Arum. Anti-Revolutionairen. Brune, S., Lollum; Brouwer, G Greonterp; Elgersma, C., Wons; Lijcklama a Nijeholt, Jelle, Lollum; Wijn gaard, H., Arum; Elgersma, R., Makkum; de Boer, J. K., Gaast; Tol, Jacob, Witmarsum; Anema, A), Arum; Mensonides, J., Exmorra. Roomsch-Katholieken Bergsma, F., Makkum; Galama, J., Tjerkwerd; Altena, W., Makkum; Bootsma, K. Greonterp; Zeinstra, J., Tjerkwerd. Party van de Vryheid. Sieswerda, Jochum R., Pingjum; Reitsma, Jan A., Pingjum; van Pop- ta, Arnold, Pingjum; Bierma, Watze, Kims werd. Communisten. Posthuma de Boer, geb. Don kervoort, D. J. W., Makkum; Politiek, H. R., een oorlog aan de zijde van Engeland, Amerika en Frankrijk tegen Rusland en de Jappen be seffen, dat de Russische politiek in het verre Oosten de positie daar van China, Engeland, Frankrijk en Amerika verzwakt en düs de Ja- pansche versterkt. Ja, inderdaad is er reden de vraag te stellen: wat bezielt Rusland? Zet het zonder meer de politiek van het czaristische Rusland voort met zijn vaste richtlijnen, expansie naar het oosten en over de Balkan naar Constantinopel en over Iran naar Indië, zoo het Britsche wereldrijk tot in het centrum bedreigend? Geen wonder, dat Engeland op zijn hoede is, op tegenmaatregelen bedacht en dat Amerika bezorgd doet; bolsjewiseering van Europa en 1- geen van beiden wenschen. Vandaar Engelands taai verzet tegen Russische invloed in bied van de van Triëst aan Kuslands bondgenoot Yoego- Slavië, tegen afstand van Italiaansche koloniëii aan Rusland (zoo zegt men het wel niet in de diplomatieke taal! Rusland eischt het trustee- Ip op over deze gebieden; onder de oude dkenbond heette dat mandaat, maar in de practijk bleek het een nieuwe omschrijving voor invloedssfeer!); vandaar .ook Engelands zorgen in de Arabische wereld, zijn voorzichtige poli tiek in Palestina (het weet, dat elke maatregel, die de Arabieren niet naar de zin is, onmid dellijk door Rusland zou worden uitgebuit!); vandaar zijn streven om de Indische kwestie op te lossen; vandaar zijn troepen in Griekenland (obstakel op de weg naar de Middellandsche zee voor Russische legers op de Balkan); van daar de Engelsch Amerikaansche beduchtheid over Spanje: ze moeten Franco niet, maar ze vreezen óók een versterking van de commu nistische, dus van. de Russische invloed in Spanje, wanneer hij verdwijnt (kortzichtig mis schien; vrees is altijd een slechte raadgever en deze politiek doet denken aan die van Cham berlain en de Glidepartij: laat Hitler zitten en zich bewapenen, bij i» een bolwerk tegen Rutland; maar het kwam anders uit! Zal men met Franco beter uitkomen?); vandaar het Amerikaansche streven naar steunpunten: op Ijsland - een F wie geeft hun ongelijk, dat zij tijdig hun te genmaatregelen nemen- tegen de Ru— tiviteit? De eene zet lokt de 1 ondertusschen zijn we in dè oude machtspoli tiek teruggevallen, die in 1914 loopen? Rusland speelt hoog spel! Ja, wat be zielt het? VL. stra, J. A., Makkum; Hiemstra, Jitze, Kims werd, van der Wal, H., Makkum, Dcinum, Andr., Makkum; Jongema, H., Makkum; van edr Molen, M., Makkum; Posthuma de Boer, J., Makkum. ARUM, 17 Juni '46. De Chf. zangvereeni- ging „Hallelujah” te Arum won te St. Anna Parochie de eerste prijs in de le afdeeling met 859 punten Directeur de heer J. Blanksma te Witmarsum. 14 Juni. Heden geslaagd te Sneek voor het diploma Middenstands-examen de dames Anke Sinnema, Ina Reinsma en de heeren A. J. de Jong en D. Jaarsma, allen te Arum. Cursisten van de heer M. R. Hiemstra te Arum. MAKKUM. De ons hier allen goed bekende heer A. dejong, sinds jaren hier werkzaam als Agent en Incasseerder bij de Algem. Friesche Levensverzekerings Maatschappij, is benoemd pp het bureau Gemeentewerken van het Bildt, te St. Anna Parochie. ZURICH. Benoemd tot controleur aan de C. Z. Frisia te Zurich, de heer Hollander van Steggerda. Benoemd aan het laboratorium, afdeeling bac teriologische dienst, de heer A. Breeuwsma, thans controleur aan de C. Z. Frisia. Was de Kaatsvereeniging van Zurich 2 Juni door het slechte weer gedwongen haar ledenwedstrijd uit te stellen, Zondagmiddag werkte het weer geheel mee om de kaatspartij te doen «lagen. Een kleine oneenigheid kon wórden rechtgezet De uitslag werd: I. J. Adema (koning), J. de fiaas en P. Dijk- tra; 2. S. Dijkstra, S. Faber en A. Bakker; 8. M v d. Heide, A. Ozinga en Y. de Boer. SCHETTENS. Onze vroegere plaatsgenoote mej. T. Heinsma is benoemd tot hoofdzuster van de Stichting „Zon en Schild” te Amers foort. Sedert Febr. was zij reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam HENNAARDERADEEL. De lijst voor de a.s. gemeonteraadsverkiezing van de Partij ras de Arbeid is samengesteld als volgt: D. Heer inga, Spannum; E. Bootsma, Roodhuis; J. Pagel», Wommels; G. Veenstra, Baijuln; P. v. Dijk, Cubaard; J. Boonstra, Wommel»; J. Bakker, Oosterend; A Bokma, Wommel»; R. v. d. Weide, Itens; T. Sijbersma, Spannum; E Lemstra, Item; H. v. d. Meer, Oosterend; P. Frankena, Itens; H. Veenstra, Welsrijp; B. Bootsma, Hennaard; J. P. Altenburg, Roodhuis. Vereen, van Chr. Onderwijzers. WOMMELS. De afdeeling Wommels der Ver een. van Chr. onderwijzers hield haar jaarver gadering. Uit het verslag der serc.essc; mej. J Walda, Wommels, werd vernomen, dat er 8 vergaderingen waren gehouden, het ledental 28 bedraagt en de geest steeds goed was. De penningm. boekte een voordeelig saldo. In de plaats van den hecr4G. Solly, Winsum, die niet herkiesbaar was, is tot voorzitter benoemd de heer A. Y. Kprnelis te Oosterend. De heer K. Meinema, Kubaard hield een inleiding over „De Fryske tael”, waarna besloten werd met dankzegging. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te De Wilp (Gr.) R, Keuning, thans alszoodanig werrkzaam aan de Chr. Nat. School alhier. Boerderij af gebrand. EDENS, 17 Juni. Maandagmiddag ontstond brand in de boerderij bewoond door veehouder D. Gaastra en eigen aan de Wed. W. Bijlsma te Leeuwarden. Het vuur greep door de harde wind aangewakkerd, snel om zich heen, zoodat het spoedig één vuurzee was. Niettemin wist de brandweer van Wommels de voorhuizinge te behouden, doch de schuur met wagens, mate riaal en gereedschappen is geheel uitgebrand. Burgemeester J. van Hout wa» gcruimen tijd OP 340 tm 344 Alg. 346 Alg^ 347 Alg. 348 Alg. A 64 Rc ;di :ngeL Wor- De Friesche Maatschappij van Landbouw. It Haedbistjür fan de Fr. Mij. van Landbouw t ne- i to gean op de oanfallen, dy’t Fr. Mij. van L. Mar as de hear de Jong üs lielingen, dy’t „pertinent önwier” wêze sopne, moatte soe dan lizze yn üs meldieling, dat de kon- seis op suver alllnne ta federatyf gear- genöch’ dat de blstjüren de Lénbou, Idnlik, provln- sjael en yn ’e kriten, nau ta stén komme L-.:. „I-!.ig fan de organisaesjes, rk oanbilanget: de hear tegen Russische invlo Middellandsche Zee, Ruslands bondgenoot Yoegi Rusland (zoo zegt dip. shij Vol riaal en gereedschappen is geheel uitgebrand. ■ge- - het terrein aanwezig. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. EABTEREIN. 't Wie ien en al bliden^yn ’e buorren to Easterein, dat de lytse klok nou ek werom kaem 11, en mei gauwens nei»t de greate klok har léd troch de galmgatten fan 'e Mde toer hearre litte »il. Benoemd tot eerste machinist aan de Coöp. zuivelfabriek te Wam» de heer J. Bergsma al hier. OOSTERLITTENS. Benoemd tot leeraar der gymnastiekvereeniging „LONGA” de heer J. Vlagsma te Bolsward. Vrijz Herv. Vrouwenclub. De Vrijz. Herv. Vrouwenvereen. hield le denvergadering. Gekozen werd tot presidente mevr Bóbeldijk, terwijl in de vacature Tj. Bon- sma-Santema tot secretaresse werd gekozen mevr. A. Leijenaar-Ruward en als lid reiscom missie mevr. B. de Jong. Door Wed. Dijkstra werd een keurig verslag uitgebracht van de federatievergadering. Ds. F. Bóbeldijk hield een inleiding ,met tot slot een vruchtbare ge- dachtenwisseling. a Dorpsgemeenschap. De „Dorpsgemeenschap” hield ledenverga dering met slechte opkomst. Ingeleid werd het punt „bewaarschöol”. Besloten werd een com- misie samen te stellen en een lijst te laten cir- culeeren, om het bewaarschoolonderwijs ook voor ons dorp te handhaven, verder is besproken de slechte bestrating, rioleering en het uitdie pen der havens. Met klem werd tot grondige verbetering bepleit. en by oare gelegenheden ta utering komme kinnen. De Fr. Mij. van L. hat gjin gelegen- heit foarby gean litten om de biwizèn to jaen fan syn winsk om dêrta to kommen en hy hat himsels dêrby folslein weisifere en opoffere. Ek, nou’t de konfessionele organisaesjes sein hawwe, dat hja allinne federatyf oan ’e top gearwurkje wolle yn dy dingen, dêr’t eltse organisaesje yn meigean kin, is de Fr. Mij. van L. graech ré ta dat gearwurkjen. It muoit üs dêrom, dat de hear de Jong mei syn oanfallen en seis mei in falske biskuldi- ging, dat wy üs .oan ünwierheit bisöndigje soene, bisiket om de partijen skerp tsjinelkoar oer to krijen en dan binammen de C. B. T. B. en de Fr. Mij. van L. Net ünaerdich is it, dat de hear de Jong seit: „De Fryske boerestén sil him organisearje, sa’t hja seis wolle”. Wy freegje üs óf, of de bistjüren fan de A. B. T. B. en de C. B. T. B. ré wêze soene om In referendum hélde to litten önder de Fr|ske boeren oer de fraech of hja ien algemiene technysk-ekonomyske lénbou-organisaesje wolle, of trije, dy’t fede ratyf gearwurkje en of dy bistjüren har by dv ütspraek fan de boeren seis dellizze soene. Yn Drinte hawwe de bistjüren fan de kon fessionele organisaesjes soks wegere doe’t it de en wy eangje, dat It yn Fryslép ek Oosterbaan. v. d. Meulen. I en in de Stille Zuidzee met het oog op Ru»»i»che én een Japaniche dreiging. En sii tijdig hun te lgen de Russische ac- de tegenzet uit! Maar I en 1939 to't de oorlog heeft geleid. Hoe zal het dit keer af- Vk. <- in j.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1