Wat be-ielt Rusland? Vrijdag 28 Juni 1946 946 (Slot) oe- 16. •11 ga> 12, Tj. de J. D :lte in- üj- eu» >tn. Bonneniijst q Redactieraad: TJ. DE JONG, Ds J. VINK en J VISSER *e Jaargang No. 2<Gedrukt I. o. v, M. O. bij de Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Predikbeurten. Fan de Martiny-toer. Buitenlandsch Overzicht Akkrum Franeker en- 849 Alg. ar. en he ien ist, ga,’ rk- ier era ■an zij zijn vijfjarenplannen: nd van zich afgeschud. na. n*. gegeven de ervaringen uit en ga ie- ginsel, dus zonder dat een de rdt JOf in hoede enl Zijn en le af- die ien on iet of is. de /or- nst. k ft d de tot tan te ts rij- ide 'ij- rk; :rk ■an rd, en ak- van u. an /an Dr. ui en, m» iit- jk, ur. m- u. ol- eu- trt. na- in- rij! or- m- m- its er en er- je- nor se- ■an ;en te 1U- de de Dr ies er- er-. >p d hier er in. het id- er- ler de ld. de ien rs- 5H1 iol. rd, ns. <kum. 1.30 er de Slui- Tiete- van Lam- tema orb.) igen. Hum. u 10 van auta leau. laar, tend geldig tot en met 6 Juli 1946 D 53, E 53 melk Tabakskaarten T 34 V 34 X 34 gelegenheid van het 50-jarig Frieschen Bond van Harmo- en de Jong en J. de Vries te Bolsward; voor het leerares-examen le ged. mej. Y. Men- sonides te Bolsward en voor het leerares- examen, 2e gedeelte mej. A. Wijkstra te Cu- baard. Allen ontvingen hun opleiding aan de Modevakschool v. Bolsward en Omstreken. restün moat ien wêze. Der binne gjin Room- ske kij, gjin Kristelike skiep en gjin Liberale bargen, om fan de geiten mar net to praten. In great tal minsken sjocht it sa. En fansels, dan sjogge hja yn aparte konfessionele orga- nisaesjes in gefaer en in öfbreuk dwaen oan it greate doel. Hwat is nou it doel fan de organisaesje. Nef- fens üs, it forsoargjen fan alleaspekten fan it boerelibben. De kearn fan de prinsipiële boere-organisaesje is itselde as fan alle wrotten en wramen. God tsjinje en dermei en dêrtroch ta Syn ivich doel komme. De organisaesje moat it individu opfiede en bi- skermje op it hiele libbensterrein. Dus op it foarste plak, syn godstsjinstich en seedlik libben stypje. Troch de tapassing fan Gods wetten op it agrarysk libben oan to jaen, troch Retraites, Patroansfeesten, taspraken, aksjes; troch it seedlik libben foart to sterkjen, de plichten foar jins neisten, de rjochtfeardichheit, de suverens fan it houlik, de opfieding fan.de bern. En dêrmei yn forbdn de soasiale plichten tsjinoer de kollega’s, it folk, de boa- den, de neringdwaenden, de mienskip. Trêd, de plichten en ek de rjbchten yn forbên mei de Oerheit, de Steat binammen. En dan de ekonomyske en technyske saken, dy’t tsjinje moatte om it libben fan de boer en svn hüs- hêlding, svn folk en syn boaden möglik to meitsjen. Dy materiële bilangen moatte tsjinje om de soasiale, seedlike en godstsjlnstige De komende Jaarmarkt in Bolsward. 2—7 September. De P.F.G. komt weer in actie. De vacature» zijn aangevuld en de commissie bestaat thans uit de heeren H. R. Kingma, A. F. Bakker, G. H. Boersma, L. J. de Haan, J. L. Velthuis, J. Jorritsma en J. D. Eerdmans. De P.F.G. heeft groote plannen. In de week van 27 September zal een groote jaarmarkt worden georganiseerd. Om slechts enkele pro grammapunten te noemen: Opvoering Open luchtspel, Groote Kaatsdag, Paardensport, Op tochten, Etalagewedstrijd met attracties v. d. winkeliers, Groote Sportdag, Marschwedstrijd, enz. Er zal weer ouderwetsch feest worden gevierd in Bolsward, en daarom: houdt nu reeds deze datums vast en begin September allen naar de Bolswarder Jaarmarkt. WOMMELS. Beroepen bij de Geref. gemeente alhier candidaat J. Wiersma te Heemstede. Ien fan üs Mdste ynwenners, de ülde hear Osinga, rom tachtich jier, is forline wike mei de fleanmasjine fan de K. L. M. nei Amster dam tein en fortelde yn smout petear fan syn tocht. Ofsprutsen wie, dat de bistjürder leech oer üs doarp fleane soe, hwat ek bard is. De ülde hear wiuwde mei de greate büsdoek en in hiele kliber minsken eagen it krasse üldtsje nei. De K.L.M.-agint foar Boalsert en omkriten is boekhannel Osinga to Boalsert. KUBAARD. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier ds. L. Nieuwpoort, voorganger der Evangelisatie te Naarden. TZUM, 21 Juni. 7 Juli a.s. hoopt Ds. Hania, Predikant bij de Geref. Kerk te Schoonoord, alhier zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds. Jansen van Winsum. 250 gram jam, stroop, enz. 50 gram thee Bonkaarten KF 606: 400 gram ruwe suiker 100 gram vet. ■g Oosten- Zuid Tirol iet concours is als volgt: Fanfare. 4e Afdeeling: Concordia, Oldeboorn 48 p. 2e pr?; De Eendracht, Suameer, 38 p., 3e pr. 3e Afdeeling: Frisia, Witmarsum 50 p. le pr.; Us Nocht, Akkerwoude, 38 p„ 3e pr. 2e Afdeeling: Apollo, Makkum, 46 p. 2e pr., Harmonie, Pingjum, 51 p., le pr.; Polypho- nia, Rottevalle, 46 p., 2e pr.; Harmonie, Wei- dum, 48 p., 2e pr.; Volharding, Blija, 46 p., 2e pr.; Harmonie, Ternaard 49 p., 2e pr.; Stu dio, Stiens, 50 p., le pr.; Oef. kw. kunst, Wir- dum, 45 p., 2e pr. le Afdeeling: Sted. Muz. korps, Harlingen, 47 p. 2e pr.Nim ’t sa ’t is, Boornbergum, 47 p., 2e pr.; Apollo, Bergum, 43 p., 2e pr.; Lyts Bigjin, Ried, 44 p., 2e pr.; Harmonie, Beetgum, 41 p., 2e pr.; Crescendo, Tzummarum, 43 p., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid: Apollo Hallum, 42 p. 2e pr.; Constantia, Menaldum, 46 p., 2e pr.; Excelsior, St. Anna Par. 55 p., le pr. (met lof); Apollo, Opeinde, 46 p. 2e pr.; De Kriich, Warga, 47 p., 2e pr.; Oef. kw. kunst, Kims- werd, 45 p., 2e pr. Eere-afdeeling: Klimop, Berlikum, 43 o., 2e pr.; en de intriges der Engelsche conservatieven tegen de regeering Mac Donald door middel van de z.g. Zisowjewbrief, een politieke mys- tifioatie! Nee, Rusland heeft gelijk'met op zij te zijn en zijn kruit droog te houdt defensieve voorzorgen zijn begrijpelijk gerechtvaardigd. En tochl Wij zijn van meening, dat het heele alternatief foutief is. Het is o.i. niet de vraag of Ruslands politiek van offensie ve dan wel van defensieve aard is. Omdat wij het inzicht hebben, dat de tegenstelling Stalin-Trotsky er niet een geweest is van; wat moet gebeuren: economisch herstel of wereldrevolutie, maar wat moet éérst ge beuren en dat men toen door de overwin ning van Stalin gekozen heeft voor de voor rang van de nationale opbouw. En in dat stadium verkeert men^nog, na de verwoes tende oorlogs des te nadrukkelijker: Rusland moet na de Duitsche gruwelen en verwoes tingen meer dan ooit opgebouwd worden. Daarom wil Rusland nu stellig geen nieuwe oorlog; het is defensief om straks offensief te kunnen zijn. Rusland heeft de gedachte aan de wereldrevolutie niet losgelaten. En van zijn standpunt uit terecht. Het commu nisme zal geen rust kennen in een het om ringende kapitalistische wereld, een wereld, die altijd vijandig gezind blijven zal. Het zou verraad aan zijn eigen ideologie plegen, wan neer het de gedachte van de wereldrevolutie losliet. Dat zie men goed in. Dat is geen gemeenheid. Alweer, dat is consequentie. Mussolini heeft eens gezegd om het buiten land gerust te stellen: het fascisme is geen uitvoerartikel. Het communisme weet beter; het weet, dat het zich op den duur alleen maar handhaven kan tegenover de rest van de wereld, wanneer die rest zijn economisch stelsel aanvaardt. En uit zich zelf doet die wereld dat niet; zij moet ertoe gedwongen worden; daartoe dient de wereldrevolutie, die slechts; zegevieren kan, wanneer een sterk Rusland gesteund door de communis tische vijfde colonne in andere landen de wereldmacht verovert. Dus toch in wezen hetzelfde als het natio- naal-socialistische Duit«chland?' Het heeft ét veel van en het is toch anders I In het Duitsche geval stond de idee in dienst van de Duitsche wereldheerschappij. Het natio- naal-socialisme was niets anders dan de jongste allerbrutaalste fase van het oude Duitsche imperialisme. In het Russische ge val is het precies omgekeerd; daar staat de Russische macht in dienst van de commu nistische idee. Het gaat niet om Rusland, het gaat om het communisme en zijn overwin ning als verwezenlijking van sociale gerech tigheid. Jn zijn nog altijd lezenswaardig boekje over Democratie en Dictatuur, zegt Dr. J. L. Snethlage (bl, 75) dat Lenin de mogelijkheid niet uitgesloten achtte, dat Rusland eenmaal, nadat het socialisme in an dere landen had gezegevierd, in vergelijking met deze weer een achterlijk land zou blij ken te zijn. Snethlage spreekt in dit verband van een bescheiden internationalisme, waar uit blijken kan, dat het niet om Rusland, maar om het communisme gaat. Wat bezielt Rusland? Het is van defensieve en offensieve bedoelingen bezield. Het wil staande blijven en het wil het communisme en daarin de sociale gerechtigheid tot over winning brengen in de wereld. Wat moeten wij doen, gegeven deze ver houdingen1? HeJ bestrijden, het vernietigen, eer het zoo ver komt? Thans tijdig de pre ventieve oorlog beginnen, die we tegen Nazi- Duitschland verzuimden? Het zou mét Rus land de wereld zelf vernietigen zijn die we redden wilden. Zou het niet wijzer en chris telijker zijn, wanneer wij vóór Rusland op onze wijze die sociale gerechtigheid verwe zenlijkten, die Rusland op zijn wijze na streeft? Wij hebben het communisme een uitdagin" genoemd. Inderdaad, uitdaging tot een wed loop met die gerechtigheid als einddoel. Wee ons, als wij niet starten, want het commu nisme is reeds gestart (er is geen reden tv- met zeker blad te juichen, dat er bij ons ge lukkig niets veranderd is 1)Wee ons, als wii de vaart niet zullen kennen, want het com munisme hééft vaart. Het gaat om zijn of niet-zijn. Vy. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD iededeellngenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week de 3de maal terug komt, knalt Hoekstra on houdbaar in, 3-0. Met deze stand komt ook het einde, waar door CAB thans een prachtkans heeft op het e.t. promotie kampioenschap. De heer F. D. de Jong, voorheen on derwijzer aan de R.K. longensschool alhier is benoemd tot hóófd der R.K. Jongensschool te Enter. De heer U. J. Nota, voorheen onderwij zer aan de R.K. Jongensschool alhier, is be noemd tot onderwijzer aan de R.K. Ulo school te Rijssen. Voor het costumière-examen van de Stichting de Vereen. Modevakscholen in Ne derland gehouden te Hillegersberg op 20 en 21 Juni j.l. slaagden de dames T. Lunter 22 Juni In de gehouden kaatswedstrijd al hier (door elkaar loten) werden de prüzen ge wonnen door: E. de Haan, Berlikum, D. Dijk stra, Huizum en Joh. Couperus, Tzum, le pr.; H. ten Napel, Harlingen, Fr. Friesema, Sexbie- rum en K. Dijkstra, Sexbierum, 2e pr.; M. v. Dokkumburg, Berlikum, G. Alberda, Huizum en Sj. Couperus, Tzum 3e pr.; E. Algera, Min nertsga, C. Statema, Oosterbierum en S. Terp- stra, Harlingen, 4e pr. WINSUM. Aan de alhier gehouden Juniores kaatspartij namen 18 parturen deel. Er werd best gekaatst en drie maal werd een partij beëindigd bij den stand 5 om 5 en zes gelijk, le prijs de, afd. Franker met de kaatsers Tj. Werkhoven, A. v. Dijk en G. de Jong; 2e prijs de afd. Beetgum met de spelers B. v. Loon, J. van Loon en G. Rijpstra; 3e prijs de afd. Huizum met de spelers E. de Jong, J. Stelpstra en J. Schouten. LUTKEWIERUM. Tot consulent der Ned. Herv. gemeente Lutkewierum-Rien is benoemd ds. C. J. Rasch, predikant der gemeente Win- sum-Baard. NIJLAND. Alhier is een ver. voor gezinshulp ongericht met als bestuursleden de dames: E. Vellinga-Bootsma; A. Cnossen-Gerbrandy; A. Tjalsma-Bloemhof en Zr. G. van Halsema. PROMOT1E-WEDS1 RIJD C. A. B.Olyphia 3-0. Zondag speelde C. A. B. haar 1ste thuis- wedstrijd in de promotie tegen Olyphia uit Noordwolde. Natuurlijk was voor deze strijd groote belangstelling, en toen scheidsrechter Hartkamp precies om half drie liet aftrappen, j was er geen enkele zitplaats meer te be- machtigen. Aangezien we Zondag 7 Juli a.s. tegen de ongeslagen kampioenen „Ooster- parkers” uit Groningen nog veel meer pu- bliek verwachten, immers dien dag moet te vens de beslissing vallen, advisèeren we het i CAB-bestuur ook aan de kant van beide doelen nog diverse zitplaatsen aan te bren- gen. Over de wedstrijd het volgende: Het eerste kwartier een vlug op en neer- gaand spel, van beide kanten wordt er alles opgezet, doch de respectievelijke achterhoe des beheerschen de situatie volkomen. Lang zamerhand* echter brengt de betere speltech niek CAB eenig voordeel, doch juist in deze*' periode wordt, naar we vreezen, het nood lot aan CAB voltrokken, n.l. de spelver- deeler en handige midvoor Ferwerda krijgt een ongeval en moet met een verstuikt en kel en een gebroken voetbeentje het veld verlaten. Een vijftal minuten is CAB van de kook, dan echter worden de tanden op elkaar gezet en zoowaar wordt het zwoegen met succes bekroond. Na een mooi opgezette aanval geeft Herre zuiver door en het is Tuil die onder luid applaus de bal in het O.-doel doet verdwijnen. Het vertrouwen is nu ge heel teruggekeerd, backs en middenlinie worden steeds beter, zoodat Ruiter er spo radisch aan te pas behoeft te komen. Tien min. voor rust is het opnieuw Tuil, die den O.-keeper voor de 2de maal het nakijken geeft. Na rust is CAB verre' de meerdere, Bakker en Hoekstra passen zich op hun nieuwe plaatsen goed aan, doch de talrijke aanval len brengen vooralsnog gpen succes.|Ook de sporadische aanvallen van Olyphia zijn ge heel van gevaar ontbloot, zoodat CAB met een 2-0 voorsprong een gewonnen wedstrijd •peelt. Tien min. voor het eind heeft CAB eindelijk opnieuw succes, eerst schiet Bak ker hard tegen de paal, daarna een harde •ahuiver van Herre en wanneer de bal voor PINGJUM. Ter bestaan van den nic- en Fanfarecorpsen werd alhier op 22 23 Juni een concours met avondfeesten'gehou- den waaraan door 33 corpsen werd deelgeno men. De heer Timmer van St. Anna Par., voorz. van den bond, opende met een hartelijk woord van welkom en liet een blik varen over de ver- loopen 5(J jaren. Zondagmiddag had in de pauze een kranslegging plaats bij het gedenk- teeken van wijlen den heer L. S. Hilarides, op richter en oud-voorzitter van den Bond, waar bij het corps van Pingjum een koraal speelde en enkele sprekers het woord voerden. De oud ste zoon dankte voor de eer aan hun overleden vader bewezen. De eerste avond traden hier op het gezelschap Tetman de Vries met de nieuwe revue „It kin raer biteare", de tweede avond het Amsterdamsch Kleinkunst Ensemble onder leiding van Herman Tholen en Gerard Walden met de revue „Je hebt hetof je hebt het niet.” Beide dagen en ook ’s avonds was een groote menigte op het welverzorgde terrein aanwezig. De uitslag van h. De heer F. Osinga slaagde deze week te Groningen voor zijn doctoraal medicijnen. Voor het eindexamen Rijks Zuivelschool slaagden heden: A. Annema, A. Boelens, C. Broersma, A. Werumeus Buning, K. Dan- tuma, C. L. W. Dirkx, H. .A. Douma, A. G. Faber, B. Faber, D. j. Garretsen, M. Groen, J. Grupstra, F. Helfrich, A. Hofman, K. van Houten, R. P. Jensma, A. de Jong, S. de Jong, A. Kamphuis, W. A. Klazes, H. J. Kloosterboer, H. A. Lambers, Th. Osinga, G. Piekstra, P. Roos, J. M. A. Schuitemaker, R. Steenhuizen, H. C. van der Stelt, B. H. Timmerman, G. Tjallema, S. van der Veer. H. Westenbrink, H. IJ. Wiarda, J. J. Zan- tema en H. Zijsling. 29 Juni, Anjerdag, Zaterdag 29 Juni, o; Bernhard zal ook de verjaardag van Prins ter stede de groote witte-anjer-collecte worden gehouden, ten bate van het Prins Bernhardfonds voor geestelijke weerbaarheid De Prins heeft n.l. besloten het P.B.F. dat voor de versterking van de materieele weerbaarheid in de afgeloopen oorlogsjaren een zoo uiterst nuttige rol vervulde in stand te houden, maar nu voor de versterking van de geestelijke cultureele weerbaarheid van ons volk. Hedenavond om 9u.-9.15 u. kunt u tijdens het „praatje op de brug” de voorzitter v. h. P.B.F. Prof. Cleveringa voor de radio nader over een .en ander beluisteren. Ook de bloemisten staan de geheele opbrengst van de te verkoopen kas-anjers f 2.50 per stuk) gaarne voor dit doel af. Anjerdag 1946 moet slagen I ZONDAG 30 JUNI 1946. NED. HERV. KERK. Allingawier. 9 u. Ds. Bonting. Extnorra. 7.15 u. Ds. Bonting. Bolsward. 9.45 u. Ds. Nijen- huis van Oosterend. Bolsward. Broerekerk. Ev.). 5 u. Ds. de Ruiter van Sneek). Burg- werd. 9 u. de heer Nauta van Sneek en 1.30 u. Ds. de Bres van Cubaard. Ferwoude. 1.30 u. Ds. Brink. Hindeloopen. 9.30 u. on bekend en 7.30 u. Ds. Wouda. Itens. 1.30 i.?? Ds. Wilman van Lollutn. Kimswerd. 7 u. Ds. Bijleveld. Kubaard. 9 u. geen dienst en 1 30 u. Ds. van Leusden van Bnrgwerd. Lutk< wierum. 1.30 u. Ds. Nijenhuis. Makkum. 9.30 u. en 2 u. Ds. Huisman. Cörnwerd. 1.30 u. Ds. van Dijk. Oosterend. 9 u. Ds. de Bres van Cubaard en 7.30 u. Ds. Nijenhuis. Oosterlittens. 10 u. Ds. Bobeldijk. Parrega. 1.30 u. Ds. de Loos. Pia0m!*1.30 u. Ds. Mo lenaar, Pingjum. 7 u. Ds. Huisman. Pingjum. Ev. 1.30 u. de heer Tietema. Schettens. 9 u. Ds. Oelderrrtan en 1.30 u. Dr. Volger van Harlingen. Spannum. 9 u. Ds. van Andel (Voorber. H. A.) en 7 u. dezelfde. Tjerkwerd. 9.30 u. Ds. van der Brug. Tzum. 9.30 u. en 7 u. Ds. Nieber. Waaxens. 1.30 u. Ds. Wil man (Voorber. H. A.). Westhem. 9 u. Ds. Gordeau. Wolsum. 1.30 u. Ds. Gordeau Baard. 10 u. Ds. Rasch. Winsum. Ev. 1.30 u. de heer Brouwer van Menaldum. Witmar sum. '9.30 u. Ds. van Dijk. Witmarsum. Ev. 7.15 u. de heer Lammertsma van Oosthem. Hidaard. 9.30 u. Ds. de Stoppelaar. Wommeis 2 u. Ds. de Stoppelaar. Wons. 9_ji. en 1.30 u. Ds. van Hoeven. Workutn. 8.30 u. en 10 u. Ds. van Veen en 5 u. Ds. van der Brug van Tjerkwerd. Heidenschap. 1.30 u. lezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hindeloopen. 10 u. Ds. Mesdag. Baard. 10 u. Ds. Broer van Warns. Itens. 1.30 u. dezelfde. GEREF. KERK. Arum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Wagenaar. Hinde- 22 Juni. Benoemd al» onderwijzeres aan de Chr. School te Hommerts-Jutrijp, onze plaat»- genoote mej. S. J. Koopman». 'Ja, dit hat men üt it antwurd fan de Fryske Mij. wol léze kinnen, hja binne hwat brim- stich en hast hwat oerstjür. Neffens har eigen sizzen hiene se ’t sa goed foar mei de nei-oarlochse organisaesje, hja woene har seis alhiel opofferje, yn tsjinstelling mei de oare groepen, dy’t har eigen spul wer spylje woene, hja woene seis har blêd jaen en har lünbouhüs en jit folie mear. Wie dat nou net royael? En is de holding fan de oaren nou net lyts? Sokssahwat is de miening fan de Fr. Mij. Hja hawwe in bipaelde visy op de boere- of lünbou-organisaesje en der sitte hja sa yn fêst, dat hja der net üt los komme kinne. Yn har rounskriuwen hawwe hja dat nochris düdlik sein: De Fr. Mij. is de organisaesje foar alle boeren en foar alle boerebilangen yn Fryslün. De konfessionele organisaesjes binne büten har sflnder nut, hja binne skea- lik. De Fr., Mij. is foar eltse boert Wolle sommige dêmeist foar aparte godstsjlnstige dingen noch in foriening hAlde, dêr is neat op tsjin, mar as boer hearre hja allegearrc yn de Fr. Mij. Ek wol de Fr. M. om ta dat doel to kom men, graech har namme foroarie. It mei we’ Stichting hjitte, goed, bést, dat is n*t wichtichste. Mar alle boeren moatte vn hm organisaesje, sizze hja, as boeren hawwe hi i allsgearre deselde bilangen, de Fryske boe- en A. van der Zee te Bolsward; voor het I Ons Genoegen, Mansum, 48 p., 2e pr.; Aurora, coupeuse-examen de dames G. Canrinus, 1.1 St. Jac. Par. 51 p, le pr.; Crescendo, Holwerd, 50 p., pr. Superioriteits-afdeeling: Harmonie, 52 p., le pr. Een Russisch voorstel tegenover het Ameri- kaansche inzake de atoomenergie bevat een volledig verdrag, waarbij partijen zich ver binden nimmer gebruik te maken van deze kracht als wapen, de productie van zulke wapens te verbieden en de reeds geprodu ceerde binnen drie maanden na het inwer king treden van het verdrag te vernietigen. Bepaalde maatregelen moeten de inachtne ming van het verdrag verzekeren, maar op dit punt, dat in het Amerikaansche voorstel juist zoo uitvoerig was uitgewerkt in den vorm van internationale contröle, wordt in dit Russische voorstel niet uitvoerig ingegaan en van afschaffing van het vetorecht der groote mogendheden, dat de Vereen. Staten eenige waarborg zou geven dat het zijn voor sprong op het gebied van de fabricatie van atoombommen niet opgeeft zonder de zeker- heid te hebben gekregen dat de Veiligheids raad in een voorkomend geval van over treding direct met militair geweld zou kun nen ingrijpen, willen de Russen niets weten. Gevreesd mag dan ook dat men het zeer moeilijk eens zal worden over deze belang rijke kwestie. Te Parijs vordert de conferentie der vier ministers van buitenlandsche zaken ook nau welijks, ondanks het feit dat men het heeft geprobeerd met informeele d.w.z. geheime bijeenkomsten, waarvan de resultaten en de loop der besprekingen niet direct aan de pers worden meegedeeld. Tevoren waren alle par tijen zeer vrijgevig met haar inlichtingen aan de pers, maar dit had er toe geleid dat haar meeningen In het eigen land zoodanig werden vastgelegd, dat er later van eenige tegemoetkoming aan het standpunt van een andere partij nauwelijks meer sprake kon zijn. M.a.w. men meende dat deze methode het verkrijgen van een compromis in den weg stond, schafte haar dus af, maar kwam ook daarop al weer gedeeltelijk terug omdat het blijkbaar niet hielp. In de belangrijkste kwesties bleef men het oneens en vond men geen compromis, of een zeer onbevredigend zoo zou b.v. het punt der Italiaansche kolo niën slechts in dien zin in het met Italië af te sluiten vredesverdrag worden vermeld, dat over het lot daarvan eerst over een jaar zou worden beslist. Ook over Triëst is men het natuurlijk niet eens, wel kreej rijk een afwijzing op zijn verzoek of een deel daarvan van Italië terug te ont vangen; over grensverbeteringen voor Frank rijk ten koste van Italië was men het weer niet eens. En als men dat over dergelijke betrekjcelijk toch kleine zaken niet is, wat moet ér dan terechtkomen van de besprekin gen over Duitschland welke als het belang rijke slotstuk van deze conferentie waren gedachtl Dat in een sfeer van internationaal wantrouwen de Veiligheidsraad maatregelen tegen Franco-Spanje zou verwerpen, was te begrijpen. Met 7 tegen 4 stemmen (die van Rusland, Polen, Frankrijk én Mexico) werd het Poolsche voorstel verworpen alle leden der Ver. Naties de betrekkingen met de Franco-regeering te doen afbreken. Nu is een nieuw Poolsch voorstel om deze kwestie weer in September aan de orde te stellen, naar een commissie verwezen, maar Franco heeft in ieder geval uitstel van exe cutie, dat; wel afstel zal worden als de toe stand in Europa nog slechter wordt, wanneer het Spaansche volk tenminste zelf hem niet aan kant zet. In Engeland is bezorgdheid /uitgesproken over het politieke systeem in Polen, dat on- positie-partijen belemmert, zoo niet verbiedt, anderzijds zal men er echter rekening mee moeten houden dat een democratisch stelsel als West-Europa kent vrucht is van hon derden jaren groei, dat men maar niet in een handomdraai in Oost-Europa tot bloei kan brengen. tn Frankrijk is Bidault er in geslaagd toch nog een regeering uit de drie groote partijen te vormen, de communisten namen ook zit ting nadat hun eisch tot onmiddellijke ver- booging van. salarissen en pensioenen in be-- ginsel, dus zonder dat een percentage van 25 pet. zooals zij eerst eischten, werd ge noemd, was aanvaard. De moefti van Jeruzalem is in F.gvpte on gedoken, waar hij de, volgens Mohamme- daansche gebruiken, verplichte gastvrijheid van den koning geniet, hij is intusschen door de Joodsche ondergrondsche bewemnp in Palestine ter dood veronrdn°1H ’n Rri+cch Indië heeft de Congres-partii weliswaar ge weigerd haar leden zittin" te doen nem»h in een voorloopige regeering, waarmede d<> Engelsche voorstel gestrand is, maar zii nam wel de Engelsche voorstellen inzake de de. finitieve regeling van de Indische onafhan kelijkheid aan. Wat Indonesië betreft, de tegenvoorstellen van Sjahrir, welke zeer ern stige bezwaren bij de Nederïandsche regee ring ontmoeten, komen hierop neer, dat de republiek Indonesia, gevormd door lava en Sumatra en al wat zich van de Npd. IndUch» gebieden daarbij onvoorwaardelijk w’l aan sluiten. direct als Indonesische vriien staat buiten het rijksverband zal treden, zii hef dat zij een bondgenootschap met Nederland wil sluiten. T o e k ij k e r Bonkaarten KA, KB, KC 606: 349 Alg. 350 Alg, bloei fan it boerefolk omheech to fieren. Dogge se dat net, dan ha se foar üs gjin wearde. In boer mei allegear stamboekfé en tweintich pounsmiette A.A. setters dy’t seed lik net goed libbet, dy’t flokt en raest of syn folk ütrüpelt, hat allinnec negatieve wearde. Men kin oan him sjen, hoe’t it nét moat It giet dos alhiel om de boerehüshülding en binammen hjiromt hoe’t it regele wurde moat, dat dy boerehüshülding foar harren seis en foar oaren sa libbet en wurket dat hja Gods plan mei de minsken bilibbet. De katholike boer docht dat, sa’t de Katholike Tsjerke him dat leart en de katholike boere- organisaesje fiedt him deryn op. En omdat de bün, dv’t by de boer leit tusken bidnuw en libben tige nou is, sil ’t yn ’t algemien de measte rortuten dwaen as dy organi saesje ek al syn bilangen gearbynt en for- soar^et./ Dat léste is lykwols net need- saeklik. Dy technyske en ekonomyske wurk- sumheden kinne ek mei oaren dien wurde, mits dy combinaesje gjin skea docht oan de primaire doelstelling. Derfoar moutte dêr waerboargen wêze, dy’t, al nei de omstan- nichheden, yn foarm ütienrinne, mar yn v/êzen itselde karakter hawwe. It greate ünderskied tusken it doel fan de Fr. Mij. en dat fan üs makket it foar elk düdlik, dat hia Ün- mooglik in ienheitsorganisaesje foarmje kin ne. Hwat wol kin, deroer in oare kear. 383 Suiker 382 BMV Bonkaarten LA, LB, LC 606: A 53 melk: 2 liter melk B 53, C 53 melk: 3J^ liter melk Bonkaarten KD, KE 606: 849 Alg. 250 gram jam, stroop enz. Bonkaarten KG 606: 883 Suiker 400 gram ruwe suiker Bonkaarten LD, LE 606: 6 liter melk enz.: 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. Harmonie, le Afdeeling: Sted. Muz. Korp» Bolsward 49 p., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid: Harmonie, 42 p., 2e pr. Eere-afdeeling: Apollo, Grouw, 50 p., le pr. Superioriteits-afdeeling: Ons Genoegen, Leeu warden, 50 p., Ie pr. ZURICH. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Vries (Dr.) als hulpprediker de heer P. Tiete ma, evangelist alhier. loopen. 9.30 u. 2 u. lezen. Makkum. 9.30 u. lezen en 5 u. Ds. Zanden van Wons. Ping jum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. Woens dag 3 Juli: 7.30 u. Ds.'Wagenaar (Fr. dienst) Tjerkwerd. 9 u. lezen en 1.30 u. Ds. Hage naar van Bolsward. Tzum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van der Linde. Wommeis. 9 u. Ds. Na- wijn van Avereest en 1.30 u. Ds. Guillaume van Sneek. Workum. 9 u. en 2 u. Dr. Attema. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 9.30 u. dienst. Heeft de Russische activity offensieve dan wel defensieve bedoelingen Zoowel het eene als het andere kan mennooren beweren. De eenen beweren: R^andbereidt een nieuw offensief voor enhet neemt alvast de gunstigste posities in Er dreigt nog wel geen onmiddellijk gevaa- Roland wil op het moment de oorlog stdlig n*et' Het moet zich eerst herstellen van 4e zware schaden die de laatste oorlog hit hebben toege bracht. Maar het ziet ’erder: regeeren is vooruitzien; de vare r.geerder voert poli tiek op lange termijn Rusland weet: de botsing van de Engeich sprekende wereld is onvermijdelijk en iet maakt zich daarop klaar; het weet, drt de eerste klap een daalder waard is en haalt daartoe uit. Daar bij spelen ideologische tegenstellingen hun rol: Rusland wil cë wereldrevolutie, het wil de vernietiging van de kapitalistische lan den, waarin het zijn doodsvijanden ziet, die het daarom waitrouwt, Engeland en Ame rika vooraan, li iedere manoeuvre van deze beiden ziet he.' een bedreiging van zich ze'f. een actie tegzn haar gericht; het weet, dit het geen ruit zal hebben eer deze beiden vernietigd zijn. En het bereidt zich op die vernietiging van zijn tegenstanders voer. Rusland is in .het offensief, omdat het de wereldrevolutie wil, zooals voordien Duitsch land in het offensief was (de vergelijkirg dringt zich op) omdat het de wereld voor de Nazi-ideologie veroveren wilde. Neen, zeggen anderen, deze kijk is niet juift. Sovjet Rusland heeft geen agressieve bedo;- lingen, het is slechts op versterking vzn eigen veiligheid bedacht; daarom bezet h»t tal van strategisch belangrijke punten, hrt omgeeft zich van een veiligheidsgordel; va, - daar zijn Balkanpolitiek, vandaar zijn inli - ving van de randstaten; vandaar zijn beïn vloeding van Polen, zijn bezettingspolitk k in Duitschland enz. enz. Zii, die Ruslanc s politiek van defensieven aard achten voeren daarvoor twee argumenten aan: lo. Rusland heeft reden zich door de nie- socialistische staten bedreigd te achten. Het is de tijd van den aanvang van zijn hui dig regime niet vergeten, toen de Qeall - eerden op alle mogelijke manieren de con trarevolutionaire bewegingfen in Rusland steunden en de z.g. witte generaals Koltsjak, Wrange! en Denikin hulp verleenden en Frankrijk en Polen hielp bij hun groote aan val op de Sovjets. Het wil geen enkele kans loopen op een herhaling van deze dingen en het neemt daarom zijn maatregelen. 2o. De‘botsing tusschen Stalin en Trotsky is immers uitgeloopen op een overwinning van Stalin I Dit beteekent in den strijd over de vraag: wat moet voorgaan: de consoli- deering van Rusland of de idee van de we reldrevolutie; heeft Stalin, die 't eerste wilde, zijn zin kunnen doorzetten met steun van Kamenew en Zinowjew en werd Trotsky, die aan de revolutie de voorrang wilde ge ven boven het economisch herstel van Rus land, verbannen. Sedertdien is Trotskyisme een van de ergste zonden in Rusland ge worden. Daarom: de wereldrevolutie is van de baan, Rusland wil een autarkische groote mogendheid worden, sterk in zich zelf, tegen Iedere aanval opgewassen en het heeft zi|n doel bereikt, dank zii zijn vijfjarenplannen: het heeft Duitschland van zich afgeschud, het streeft alleen naar herstel; het wil al leen maar zóó sterk zijn, dat het geen macht, geen combinatie van mogendheden geraden is het aan te vallen. Meer niet. En vergeet niet: de Komintern is immers ontbonden. Een bewijs van zlfn defensieve instelling te meer. De redeneering van de laatsten schijnt sterk. Laat Rusland met rust en ge zult geen last van Rusland hebben. Het vraagt alleen met rust gelaten te worden. Maar het vertrouwt de anderen niet, gegeven de ervaringen uit vroeger en later tijd. Men denke slechts aaf het wantrouwen, dat stelselmatig door de pers werd aangewakkerd en waaraan vol gens Dr. C. D. I. Brandt, schrliver van h»* hoofdstuk over de Moderne Tüd In De ”'>t grimstocht der Menschheid. de invloed v»- de olie-Napoleon Sir Henrv Deterding n’«* vreemd was; men denke aan de verhreVinn- van de Engelsch-Russische hefrek'-hepr, 1928 na den inval in de Rtis«<«mhe vertegenwoordiging te I ond°n Aren- r 3 J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1