Nogmaals: Het Communisme 1 £a Vrijdag 12 Juli 1946 f - 'J Ingezonden Stadsnieuws. Mededeellngenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week o I M OO Redactieraad: Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J V1SSER Ze Jaargang No. ZO Gedrukt I. o. v. M. O. bq de Fa. A. J. OSINOA - Bolsward Fan de Martiny-toer. Bonnenlijst Buitenlandsch Overzicht Uit den Omtrek. Predikbeurten. I T 38 u. ■ingen het in- lidmaatschap. J. FABER. i i i i 7 niet van In samen Zondagmorgen bij de draai neer lij het dorp. Het on- 1 be- geen t utleg meen menschheidsbelang. Geen Orgelconcert Martinikerk op Maandag 15 Juli Geachte Redactie, Gaarne zou ondergeteekende door middel van Uw blad de aandacht willen vestigen op het orgelconcert van a.s. Maandag dat door de medewerking van twee bekende violisten, de heeren Elzinga en Kreger, zeer belang rijk belooft te worden. O.a. zal Worden uit gevoerd het concert voor 2 violen en orgel van I? S. Bach. Er zijn in dit seizoen al eenige concerten gegeven, die veel schoons te genieten gaven. De belangstelling was echter tot nu toe ge ring. Laten wij hopen dat hierin verbete ring mag komen. Anders zou het te vreezen zijn dat deze concerten niet kunnen worden doorgezet, hetgeen voor Bolsward ongetwij feld een cultureel verlies zou beteekenen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, geven. dit doel kan ook uit geblokkeerde te goeden een gift worden afgestaan. Wonseradeel zal hier zeker niet willen ach terblijven. De Burgemeester van Wonseradeel R. RE1TSMA. Het dagelijksch bestuur van Volksherstel: M. ZIJLSTRA, P. ADEMA, D. DEINUM. Witmarsum, 10 Juli 1946. De heer J. J. Wijma slaagde 8 Juni als meestorkanper op de te Groningen gehouden examens voor het heerenvak. Het personeel van de fa. H. Jorritsma maakte Zaterdag 6 Juli een bootreis naar het Heegermeer. Het is een schitterend geslaag de dag geweest. Er werd o.m. een visch- wedstriid gehouden, waarvoor de prijzen uit gereedschappen bestonden. Hier ter plaatse is op 4 Juli j.l. opge richt een afd. van de Unie van Samenwer king voor fabriekmatige bedrijven, bestaande uit afgevaardigden van de 3 erkende vakbon den. Deze afd.-unie is voornemens om in de komende wintermaanden een gezamenlijke propaganda-actie op touw te zetten. Het be stuur bestaat uit de heeren B. Veltman, voorzitter, J. Rietdijk, vice-voorz., J. Boeke- ma, secr.-penn. Kranig werk van onze Bolswardsche politie. Het is de hulpagenten Karremans en Konings ffiogen gelukken na een sensatloneele |acnt twee zware jongens te mogen Inrekenen waarvan een reeds driemaal gesignaleerd was welke deel uitmaakten van een hende, die den laatsten tijd meerdere auto’s gestolen hadden. ten dien. Mar as de prizen fan de molke nei koarten tiid wer op eigen fuotten rinne moatte, hwat kant moat it dan üt? Dizze wichtige frage hat Deputearre Steaten fan FryslAn oanlieding jown om de priis- fragen fat) it Buma-legaet to formulearjen yn twa wichtige punten. Foarst: Sil Fryslan FryslAn bliuwe, sille de Fryske greidboeren de béste faklju.yn de suvelproduksje bliuwe, dan moat de kwali teit fan de molke jit omheech. Algemien, seit it Kolleezje, nimt men oan, dat wy allinnich dan goede prizen meitsje, as wy binammen earste soart tsiis meitsje kinne. Mei büter allinnich redde wy it net, der is fierst to folie konkurrinsje, wy sille it fan de prima tsiis ha moatte. Al lang wit men dat it pasteuri- searjen fan de molke deroan gjin goed docht. Dit is in needsaeklik kwea. Men moat de molke hjit meitsje omdat er to folie forkear- de bakterlën yn sitte, mar it moast net sa wêze. Hwant troch dat past-eurisearjen krii+ men foroaringen fan de molke, dy’t net yn it bilang hlnne tan „fljne’’t»ils. Direkteur Naiftn fan de K. N. M. hat mv_faken ris forteld dat hja fan de béste molke ekstra tsiis mak ken foar Indië, mar dat koe allinnich fan de molke fan sommige, tige krekte boeren dien wurde. Dy tslzen waerden dan makke fan rauwe molke en yn In spesiale forpakking nei Indil' of Amerika forstjörd en der makke mm dan In béste prils foar, Ir .Wanschers fan de Ryks- suvelynspeksje üt den Haech, skriuwt yn it Moanneblêd fan de LAnboufoarljochtings- Forline wike Woansdei hat it gemeentt- personiel mei ryksplysje en distribüsje-per- soniel in keatswedstriid hülden. Der is tige füleindich keatst, elts hat syn bést dien, en de karmasters hiene maklik wurk. De priiswinners wiene: le pr. D. Ganzinga, G. Visser en Tj. Postma. 2e. A. Hiemstra, J. Hogendorp en KI. Noordenbos. 3e. H. Scheffer. J. van Hout en M. Eisma. len en oar is den ek tige by tige slagge. OOSTERLITTENS. Zondag hield de kaats- vereen. „Onder Ons” een juniorespartij met 19 deelnemende afdeelingsparturen. De har de Noordenwind, dwars over het terrein, maakte, dat er te veel buitenslagen werden gemaakt. In de eerste omloop vielen echter al spannende partijen te bewonderen, doch over het geheel genomen waren er te wei nig partijen, waarin het spel op hoog peil stond. De uitslag is aldus: 1ste prijs, f30» 3 med. en afd.medaille: Tj. Werkhoven, A. van Dijk en C. de Jong, Fra- neker. 2de pr.,. f 18, A. Wouda, K. Stoffels en A. Veldkamp, Leeuwarden. 3de pr., f 12, J. Bakker, G. Wijngaarden en J. de Boer, Wirdum. Scheidsrechter was de heei J. H.» Terpstra te Huins. De partij werd opgeluis terd door muziek. TZUM, 6 Julé. Toen onze dorpsgenoot L. Y. Koopmans van Harlingen naar Franeker reed, stak plotseling, vlak voor hem, een wagen met hooi den weg over. K. had geen tijd meer om er om heen te rijden, en sprong onder het rijden van den motor en werd be wusteloos opgenomen. Dr. van Saarloos ver leende medische hulp en de patiënt is per auto naar huis vervoerd, Het is te hopeh dat het wat meevalt, daar de patiënt nogal wat letsel heeft opgedaan: In de gehouden Bondswedstrijd van den Chr. Fr. Kaatsbond te Berlikum won ons afd.partuur J. Hibma, H. Couperus en M. H. de Vries de 2de prijs. Het was Zondag j.l. een blijde dag voor de Geref. kerk alhier. In den morgendienst werd de door haar beroepen Ds. S. Hania van Schoonoord door Ds. J. Janssen van Winsum in zijn ambt bevestigd, met als tekst 1 Cor. 3 17. De gemeente zong hem toé Ps. 134 3 In den middagdienst verbond Ds. Hania zich aan zijn nieuwe gemeente met 2 Petr. 1 vers 19. Gebruikelijke toespraken volgden tot den consulent, classis en naburige ker ken, kerkeraad en gemeente en ten slotte Ds. Nieber, Ned. Herv. pred. alhier. Hierna werd Ds. Hania toegesproken door ouderling S. S. Oosterhaven, door Ds. Jan sen, Ds. Lankhuizen en Ds. Nieber. Op ver zoek van ouderling Oosterhaven werd den nieuwen leeraar staande toegezongen Oez. 29, gewijzigd. De kerk was in beide diensten tjokvol. uitnoodigingen wel fefentie kan deze naar “believen verwerpen of aanvaarden. De Russen kregen hun zin dus al weer niet en namen ten slótte genoe gen met een compromis. Maar zij krijgen wel hun verlangen ingewilligd dat voor het vredesverdrag met elk land afzonderlijk een commissie wordt gevormd, waarin steeds een der groote mogendheden zitting zal heb ben met die landen, die direct met de be trokken staat in oorlog zijn geweest, en dat besluiten slechts met een twee derde meer derheid geldig zijn. Van vetorecht tot twee derde meerderheid is echter een ontwikkelingsgang, welke eeni ge hoop geeft voor de toekomst, ook ten opzichte van de Russische houding. Ruslands gedrag van den laatsten tlfd heeft In da Ver. Staten overigens reeds tot een felle anti-Russische stroomlng geleid, waarvan zelfs de Engelsche leening. welke thansr het laatste stadium van behandeling in het Ame- rikaansche huis van afgevaardigden doör- maakt, misschien zal profiteeren. In België is de regeering van Acker afge- treden, de binnenlandsche moeilijkheden zijn er groot, de regeeringsmeerderheid was er wankel en ditmaal bleef van Acker in de senaat met 1 stem in de minderheid bij een vertrouwensmotie. T o e k ij k e r. En dan die maatschappelijke ontwikkelingsgang ja, dominee, dat is een eigenaardig ding, maar die loopt nu eenmaal niet, zooals men dat al gemeen zou verwachten. Daarover lezen we ook het een en ander in „De grondslagen van het Leninisme”; daar komt men op grond van de feiten tot deze conclusie: „de keten van het kapitalisme zal daar het eerst breken als ge volg van de verschillende spanningen, die door het stelsel zelf worden opgeroepen, waar de zwakste schakel zit”. Deze conclusie lijkt mij inderdaad de juiste. Voert nu onze wil tot consequentie „naar den duivel” zooals U beweert? Wanneer ds. Vink deze bewering uitspreekt, dan is dat alweer op grond van die dictatuur waarin U ziet de mogelijkheid tot een nieuwe vorm van tyrannie. Op grond van hetgeen ik in het voorgaande gedeelte daarover zeide, ben ik voor zooiets niet alleen niet bevreesd, maar het is ook niet mogelijk, omdat in en door de orga nen welke de arb. klasse dient te scheppen zij in de meest uitgebeide zin van het woord zejf in derdaad de macht in handen zal hebben. Hier ligt vooral een groote taak voor de vakbewe ging welke op een heel andere wijze dan tot dusverre dient te worden opgebouwd. Nu nog een enkel woord over die demokraten. Wij, d.w.z. de Communisten, zijn niet democra tisch, en dan wijst men op het z.g.n ^«partij stelsel. Maar hoe zit het dan met Engeland, daar is toch in feite op dit oogenblik ecq een- partij-regeering? Eén partij, de Labour-paitij met de hulp en medewerking van de commu nistische partij aan het bewind gekomen, is daar de regeerende partij en op-grond van de verhoudingen is er weinig kans op een vertn- dering voorloopig. Dat noemt U toch ook niet on-democratisch en toch, wanneer men de e- mocratische systemen in de z.g.n. democratise he landen op de keper gaat beschouwen, dan is er niet alleen een groot onderling verschil nu zr ook dat in den grond der zaak de kapita 1- machten de sleutelposities bezet houden en ot het laatste toe hun wil dicteeren aan werkt rs. Hoe is de samenstellinj Arbeid, hoe die van Coöp. Zuivelfabriek alhier, de heer Hielkema van Langezwaag. De N. V. afd. Zurich herdacht met de J. V. O. haar 35-jarig bestaan in een feeste lijke vergadering. Twee der leden, de h.h. C. Lemstra en P. Zijlstra ontvingen het in signe voor meer dan 25-jarig lidmaatschap. De avond was zeer gezellig. LOLLUM. De 3-jarige Wilhelmina Dijkstra geraakte j.l. Zondagmorgen bij de draal neer in het vaarwater, dicht bij het dorp. Het on- geyal werd o.a. opgemerkt door den 15- jangen Herke Nijdam, welke zonder zich te bedenken met zijn Zondagsche kleeren in het water sprong en de kleine (welke op het punt stond te verdrinken) zwemmende wisi te redden. WOMMELS. Onze plaatsgenoot de heer J. S. Boschma, slaagde dezer dagen te Gro ningen voor het diploma vakbekwaamheid kapperspatroons. Naar we vernemen zal de Vrijz. Chr. Vrouwenvereén. een verloting organiseeren, waarbij een groot aantal schitterend mooie prijzen zullen zijn te winnen, met als eerste prijs een sprei. Bedankt voor de Geref. gemeente alhier door cand. J. Wiersema te Heemstede. Benoemd aan de Herv. school te Joure als onderwijzeres mej. J. Walda, onderwij zeres alhier. tsjinst in opmerklik artikel per de frage, op hokfor wize de boeren it gers biwarje kinne, sjille der earste soart suvelprodukten fan makke wurde kinne. Syn konklüzje is: it ge- woane ynküljen is derfoar net geskikt, ek net mei sür, ek net mei melasse, ek net mei süker, mar allinnich it gersdroegjen jowt yn dizzen in goede grounslach. By alle oare methoaden kriget men to folie molksür om fan bütersür net to praten. Allinnich mei hea en droege gers kin men wis wêze fan béste tsiis. Elk dy’t it boerelibben en de greidboeren kin, sil dan wol ta de slotsom kc 2.'. suvelyndustry ris tinken meitsje moat fan in oar systeem fan molke-biteljen. Wól men de fruchten fan de molkerskursussen en de propaganda foar it suver-winnen fan de mol ke effektyf meitsje, dan sil der in bilangryk forskil makke wurde moatte tusken de pri zen, dy’t men foar de molke jowt. HWant alle propaganda jowt net folie as men it stribjen fan de boeren, dy’t dy kant tV wolle, net rendabel makket troch in bilang- rike taslach. Al to lang hawwe de ünforskïl- Hgen en de net-wollenden profitearre fan de boeren, dy’t om it algemien boerebilaqg harren offers oan tiid en muoite jown-haw- we, Oan dizze pioniers alle hulde, mar wol men de mannlchte hawwe, dan moat yn dizzen radlkael It roer om. Bettere molke, b -tter prizen en meitsje it forskil biHeaven r et tr lyts. Greate bllangen stean derby op it spul. Tj. de J. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD en nog eenige bespreking sloot de heer J. Spannum. Kimswerd. 7 u. Ds. Bijleveld. Ku- i tr komst. iu. Ds. Wilman (Dankz.). Lutkewierum. 1.30 U zegt, het hangt af van het juiste antwoord op de Communistische uitdaging hoe de toe komst van onze beschaving zal zijn. It measte hea Is yn ’e skuorre, in weide to min op ’e measte plakken en hjir en dér ek net to bést woun, mar alia, sa fier is men wer en it nijgers liket skoan. Dat is yn ’e July-moanne ek hwat wurrich en sa hat men noch in goede kans op hwat kuil of droege gers. Miei de droegerij hjir by de stêd giet it noch net sa hurd. It betonramt stiet er, mar der is it net mei klear. It skynt, dat bouwen sa maklik net is as brekken, hwant dit hat frijhwat fuotten yn it gat. En dochs is it in ding fan great bilang foar de takomst. Hwant sa lang it Regear in bi- paelde molkpriis takent, is it yn Fryslên goed buorkjen. Wy hawwe yn It greidebi- driuw in foarsprong by oare streken en by gelike garénsjeprizen kin it hjir lang gean. Dn van der Meulen en lêstendeis Harm en Gerbrandy, hawwe in needsaeklik wurk dien om fést to lizzen, dat hwat hjir troch bisün- dere middels birikt is datoangeande, it eigen dom is fan de Fryske boeren. En dat it skoof en skande wêze soe, as men de bettere technyk en krektere bidriuwsfiering straffe soe mei legere prizen. Dat soe in premy bl- tsjutte op de efterlike en konservatleve boe- testreken. Dy kant moat it net üt fansels. Hwat hjir troch de bitüftens fan de Fryske greidboer birikt is yn molkeprodttksje en fetgehalte. dat is it earlike lean fan jierren- lang arbeidzjen. De Fryske boer hat vn dizze dingen tige meiwurke mei wittenskiplike en teennyske lieden en It hat skoandere fortu- GEREF. KERK. Arum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Wagenaar. Bols ward. 9.30 u. en 5 u. Ds. Zijlema van Eng- wierum. Hindeloopen. 9.30 u. lezen en 7.30 u. Ds. Jansen. Makkum. 9.30 u. en 2 m. Ds. Kakes van Bedum. Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. Tjerkwerd. 9 u. en 1.30 u. Ds. Alberts van Oosterend (H. A. en Dankz.) Tzum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Hania. Workum. 9.30 u. en 7 u. Dr. Attema (H. A. en Dankz.) BAPTISTE GEMEENTE. Makkum. 9.30 en 2.30 u. Ds. Visser van Sneek. Workutn. 9.30 u. en 2.30 u. lezen. ig van de Stichting v. d. de Comm, van Rijksl.e- middelaars? Hoe i> de werking van deze inzti- tuten in de practijk? Hoe groot is de invloed van de werkers zelf in deze instituten, opgericht en in het leven geroepen om het werkersbelang te dienen? Komt het in de practijk niet neer op het aan vaarden van wat anderen over hen beslist heb ben, ongeacht of de getroffen regelingen vrediging schenken? Democratie is toch abstract begrip waaraan men inhoud en ui kan geven naar welgevallen? Wij zijn niet democratisch zegt U, hoe was de toestand in ’45, direct na de bevrijding, wat /deden toen de Communisten? Zij trachten de democratische krachten in het volk te verzame len en richten daarom hun eigen partij aan vankelijk niet op, doch verzamelden zich in de Vereen. „De vrienden van de Waarheid”. De hokjesgeest was echter naar het schijnt te sterk in ons volk, want de vlieger ging niet op. De P. v. d. A. zou worden opgericht, de Commu nistische partij richtte zich tot de S.D.A.P. om met hen mede aan de besprekingen deel te keuring door Rusland van het besluit inzake (4- ti.l-f- aanvaarden daar een mocratische oplossin, eventueel over een een meerderheidsbesluit der Ver. Naties. Tot nog toe hebben de Russen steeds de nadruk er op gelegd dat slechts de groote mogend heden hadden te bepalen wat er in de wereld der buitenlandsche politiek zou ge beuren, en dat deze dat éénstemmig moesten doen, waarom ook het vetorecht bij de be slissingen van den Veiligheidsraad werd in gevoerd. Inzake de Italiaansche koloniën na men zij nu echter genoegen nvt de interna tionale democratische procedure. Maar daar na schenen zij spijt te hebben van deze te gemoetkomendheid. Want toen al de moei lijke punten van de vredesverdragen met de gewezen Duitsche vazalstaten de revue wa ren gepasseerd, kon de datum worden vast gesteld waarop de groote conferentie der 21 landen, welke dé vredesverdragen met deze vazalstaten d.w.z. Italië, Finland, Roe menië, Hongarije en Bulgarije moet sluiten, zou bijeenkomen. Daarover was men hef heel gauw eens: 9'Juli. Maar vervolgens is dagenlang geharreward over de tekst van de uitnoodiging. Eerst over de vraag of vier dan wel vijf mogendheden de invitatie zouden uit sturen, n.l. of China er ook bij zou behoo- ren. Hoewel noode gaven in dezen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk aan de Rus- siche wensch toe dat China, dat niets met deze vredesverdragen heeft tb maken maar wel tot de „grooten” behoort, niet mee zou uitnoodigen. Daarna eischte Molotoff echter ook nog dat de uitnoodigingen vergezeld moesten gaan vaneen reglement van proce dure door de groote vier opgesteld, voor de groote conferentie. Practisch zou dit ér op neerkomen, dat aan de conferentie werd voorgeschreven wat zij had te doen. Blijkbaar vreest Rusland dat als de conferentie vrij in haar handelingen is, zij nog wat af zal dingen op hetgeen de Russen nu na moeizame strijd te Parijs hebben verworven. Het was begrijpelijk dat de Ver. Staten en Engeland tegen dit Rus sische denkbeeld in het geweer kwamen en voor het recht der groote conferentie om zelfstandig haar beslissingen te nemen pleit ten. En even begrijpelijk, dat Frankrijk, dat vanwege zijn binnenlandsche politiek zoo’n beetje tusschen Westen en Oosten laveert, weer een bemiddelaarsrol speelde, Wat zijn internationale positie slechts ten goede kan komen. Dank zij deze Fransche bemiddeling werd men het na eenige, voor vruchtbaar werk verloren dagen, er over eens, dat de tl vergezeld zullen gaan van ontwerp-procedureregeling, maar de con- i of aanvaarden. De Russen kregen hun zin Geldig tot en met 20 Juli. Bonkaarten KA, KB, KC 608: B 82 Reserve 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 68 melk: 2 liter melk B 68, C 68 melk: 3y2 liter melk Bonkaarten LD, LE 608: D 68, E 68 melk: 6 liter melk. Tabakskaarten: 2 rantsoenen tabaksartikelen, plus 2 rantsoenen sigaren van 18 cent of minder of een pakje kerftabak van 40 gram. Bon T 38 van de tabakskaart geeft recht op twee rantsoenen tabaksartikelen, terwijl bovendien als extra rantsoen op dezen bon gekocht kunnen worden twee rantsoenen si garen van 18 cent of minder per stuk of een pakje kerftabak van 40 gram. In totaal zijn dus op dezen bon 4 rants, verkrijgbaar. Het feit dat het te Parijs in de donferentie der vier ministers van buitenlandsche zaken weer heeft gespannen, maar dat er tenslotte toch weer een compromis werd gesloten, is op zich zelf het vermelden waard. Immers het bewijst dat geen der groote staten het op een breuk durft te laten aankomen, ook Rusland niet. Telkens weer ziet men Molo toff verzet bieden tegen voorstellen der groote Westersche geallieerden, tot het uiter ste houdt hij dit vol, maar ten slotte is hij evenzeer als de anderen bereid een compro mis te aanvaarden. Men zegt wel, dat dit veroorzaakt wordt door het feit dat de laatste tijd te Moskou weer figuren invloed op de Russische politiek hebben gekregen, welke met het Westen willen blijven samenwerken, men noemt o.a. Litwinof, die voor den oorlog ook volkscom missaris voor buitenlandsche zaken was, maar welke oorzaak het dan ook zij, een feit is het dat Rusland steeds een breuk tracht te vermijden. Dat is de laatste dagen der vorige week weer gebleken. Tevoren was men hét eens geworden over het internatio- naliseeren van Triëst, hoewel Rusland het oorspronkelijk aan Z. Slavië wilde toewijzen en ook over de Italiaansche koloniën. Nog niet zoo heel lang geleden eischte Molotoff een Russisch mandaat over Tripolitanië, maar ten slotte heeft hij ér vorige week zijn goed keuring aan gehecht, dat de beslissing over het lot dezér koloniën, als de groote mo gendheden het daarover binnen een jaar nog niet eens zijn geworden, zal geschieden door de algemeene vergadering der Ver. Naties en wel bij een eenvoudig meerderheidsbesluit. Er zouden nog andere punten te noemen zijn, waarop de Russen ten slotte in zej<ere mate toegaven maar wij willen even wijzen op de principieele beteekenis van de goed- de ItaÏÏaansche koloniën. Immers de Russen in Westelijke Pogen de lg door te beloven zich jaar neer te leggen bij Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Bolsward en Omstreken"’. Gedurende de maand Juni zijn uit de eigen bibliotheek 1012 en uit die van Sneek 5 in totaal dus 1017 boeken uitgeleend. De leeszaal werd in diezelfde maand door 22 personen, t.w. 3 dames en 19 heeren, be zocht WITMARSUM, 6 Juli. Heden hield de kaats- vereen. „Witmarsum” alhier een jongens- kaatspartij (afd.parturen) op het terrein Bonga-state. 1ste prijs: Ane Yntema, Eli Zijlstra en Ane van der Meer. Witmarsum. 2de. Joh. Zijlstra, C. v. d. Tol en M. Dijk stra, Kimswerd. 3de. W. Vlietsfra, D. Zwart en j. Faber, Franeker. 4de. S. Smedinga, F. Feikema en Sj. Braaksma, Midlum. Ane Yntema ontving nog een medaille voor de meeste bovenslagen en S. Smedinga een medaille voor de verste bovenslag. Ijl de Ned. Herv. kerk werd een ver gadering belegd om de instandhouding van de bewaarschool. Een tijdelijke commissie die de moeilijkheden onder de loupe zal ne men, werd gevormd. Getracht zal worden eerst een permanente commissie samen te stellen. Thans wordt aller medewerking in geroepen. ARUM, 7 Juli. De bewaarschoolcommissie nam in een speciaal daarvoor belegde ver gadering afscheid van Mevr. Gros-Havinga, die Arum gaat verlaten. Mevr. Gros werd door den heer J. Broersma toegesproken en werd vereerd met een plaat. Zij had 19 jaar zitting gehad in de bewaarschoolcommissie. Ook van de Vrouwenclub, uitgaande van ’t Dorpshuis, werd door Mevr. Gros afscheid genomen. Zij was jarenlang presidente van genoemde club. Door de dames van die club werd haar een schilderij aangeboden, voor stellende het dorpshuis en geschilderd door den heer J. Bergsma alhier. De anjerdag bracht alhier op f 128. Het bedrag van de collecte voor het Reclas- seeringswerk bedroeg f63.90. Hier trad op Stijn’» Variété. Het talrijk opgekomen publiek was opgetogen over het kunnen van dit kleine troepje artisten. De acrobatiek, goochelkunst enz., alles was in de puntjes verzorgd. De kleine August .had ieders hart al spoedig gestolen. Het tot weer ziens is zeker wederkeerig. Ds. Fokkema van Delft (v.h. te Arum) sprak ip de Geref. kerk alhier voor den Vrou wenbond over het onderwerp: „De betee kenis van het Oude Testament voor het ge loofsleven”. In het Dorpshuis was een vergadering belegd met het doel een vereeniging op te richten voor Dorpsbelang. fungeerden de heeren J. en Joh. Hilarides. De nc_. leiding en zette het doel en de werking een vereen, voor Dorpsbelang cp duidelijke wijze uiteen. Na eenige bespreking werd besloten een vereeniging op te richten. De aanwezige personen gaven zich allen op als lid. Als bestuursleden werden benoemd de heeren W. A. Sinnema, C. Hidma, Meester Mulder, en A. Anema. Op een eerstvolgende vergadering zullen er nog één of misschien meer bestuursleden worden benoemd. Voorts' is besloten een actie op touw te zetten om door huisbezoek het ledental zoo hoog mogelijk op te voeren. De contributie is voorloopt Collecte Fonds Noodgebiedien. In de week van 15 tot 20 Juli a.s. zal in de geheele gemeente Wonseradeel huis aan huis worden gecollecteerd voor het bovenge noemde fonds. Wij willen op deze plaats vooral deze col lecte met nadruk bij ieder ingezetene aan bevelen. Een veelheid van woorden zullen $ij daar bij niet bezigen: de nood in de getroffen gebieden is wel zoo schrijnend en de toe standen, waaronder een groot deel der be volking leeft en gebukt gaat, zoo erbarme lijk dat het vanzelfsprekend is te noemen, indien wij, die nog onder zooveel betere om standigheden leven, spontaan en met milde hand Voor nemen; er werd geen nota van genomen; wat deze taktiek juist? Zou de verkiezingsuitslag niet ook mede Op deze anti-Communistsiche houding, die maar al te vaak tot hetze werd, een antwoord zijn? U zegt, dat dit een uitdaging is van „het Com munisme', dat is het niet, want indien op rede lijke gronden de P. v. d. A. alias de S.D.A.P., de „doorbraak” ook naar links zou hebben doorgezet en de Communisten aan de bespre kingen had doen deelnemen, dan zou: le. gebleken zijn of de Communisten inder daad tot het doen van concessies bereid wa ren; 2e: dat uit de daaruit gegroeide eenheid, het kiezersvolk moed en vertrouwen geput zou heb ben voor een scherpere zwenking naar links. Juist, doordat de P. v. d. Arb. dit niet gedaan heeft, maar integendeel het khzssskarakter dat een soc. partij nu eenmaal hebben moet, heeft verlaten en de klassenstrijd als verouderd heeft afgedankt, is oorzaak van deze feitelijke nederlaag van het Socialisme. En in dit oordeel sta ik niet alleen, vele voor aanstaande personen uit uw eigen partij denken aldus. En waar U spreekt over dat staats socialisme dat door het Communisme zou wor den bevorderd, zou ik U willen vragen waar de nationalisatie- en socialisatieplannen van de P. v. d. Arb. dan in de practijk naar toe zullen voeren. Hier is, veel mee? dan U van het Communisme zegt, de mogelijkheid van een vorm van staats socialisme aanwezig. op de Communistische uitdaging hoe de komst van onze beschaving zal zijn. Inderdaad indien het juist zou zijn dat het Communisme niet democratisch is en dit zou moeten worden afgewezen, dan rust op hen, die zich Christenen en democraten noemen èn nationaal èn internationaal een zware verant woordelijkheid. Ik ben niet bang voor het Coiamunime ta.v. de beschaving; wel is inderdaad de zaak Zoo, dat, hoe o.i. de wereld en de menschheid het probleem ook wil stellen, wij hebben te kiezen tusschen dit alternatief: Socialisme of ondergang. Wij hechten heusch niet aan een naam, ook is het toepassen van en het volden van de Rus sische methode niet noodzakelijk. Noodzakelijk is alleen dat men het karakter der kapitalistische maatschappij erkent en daarte gen alle krachten-in de maatschappij in het ge weer roept omdat dit een eisch is van het alge- "12 1 verkettering doch zoeken naar wat vereent, want de mach ten van reactie zijn nog zeer sterk en de „de mocratie” zal hecht en sterk moeten zijn, zal ruggegraat moeten hebben, wil ze in staat zijn de noodzakelijke vernieuwing door te voeren. Ik ben overtuigd dominee van de onvolledig heid van m’n antwoord, maar toch meende ik niet te mogen zwijgen. Laat ons hopen dat aan de botsing der meeningen, ook hier de vonk der waarheid moge ontspringen. Gaan wij intusschen voorwaarts en opwaarts naar een nieuwe, betere maatschappij. Sneek. R. R- W. Het was Zaterdagmorgen 6 uur, dat hr politiebureau opgebeld werd door de politie van de afsluitdijk, dat een zeer verdachte auto met groote snelheid de post gepasseerd was en verzocht werd deze auto aan te hoe den. De agent Karremans sommeerde deze auto ter hoogte van Albino om te stoppen waaraan naar het scheen zou worden vol daan. De auto week uit en gaf vol gas en reed over de stoepen bij Albino en Eerdmans waarbij K. in groot levensgevaar verkeerde en hieraan ternauwernood wist te ontkomen, door tijdig op zij te springen. Dit was- het sein voor den agent Konings, die ter hoogte van het politiebureau geposteerd was, om onmiddellijk het vuur te openen en een der banden stuk te schieten. De auto maakte een zwenking, maar zette door. Sneek werd opgebeld en de agenten zetten de achtervolging per motor voort er smaakten het genoegen om tijdig in Sneek te arriveeren om de heeren, die nog niet var plan waren zich over te geven in samen werking met de Sneeker politie in te rekener en geboeid naar Bolsward over te brengen Maandagmorgen zijn deze zware jongens naar Haarlem overgebracht. Een woord van hulde voor deze hulp-agenten is hier zeker op zijn plaats. VOETBAL. C. A. B.-Oosterparkers 1-2. Zondag LI. lag de weg naar de 2de klasse voor CAB open, een gelijk spel was reeds voldoende, doch het heeft niet zoo mogen zijn. Met 2-1 moest de thuisclub het onder spit delven, in een wedstrijd, waarin welis waar de Groningers beter speelden, doch de thuisclub de beste kansen heeft gehad. Doordat ook Olyphia van Houtigehage won, eindigden C. A. B., Oosterparkers en Oly phia alle drie met 4 punten, zoodat ge noemde vereenigingen vermoedelijk weer een halve competitie zullen moeten spelen. ZONDAG 14 JULI 1946. NED. HERV. KERK. Achlum. 9 u. Lezen. Hitzum. 1.30 u. de heer Brouwer van Menaldum. Allingawier. 1.30 u. de heer Nauta van Sneek. Arum. 9 u. Ds. Bijleveld. Bolsward. 9.45 u. Ds. Vink, Bols ward. Broerekerk. .Ev. 9.30 u. Ds. Oskamp (H. A.) en 5 u. Ds. Gelderman van Longer- houw (Dankz.). Burgwerd. 9 u. en 7.30 Ds. van Leusden. Dedgum. 9,30 u. en 2 u. Ds. van der Brug (H. A. en Dankz.). Fer- woude. 9 u. Ds. Brink (H. A.). Gaast. 1.30 u. Ds. Brink (Dankz. en H. D.). Hindeloopen. _r r_ A. en oersoon bepaald, in elk geval niet hoog^r. Dankz.). Itens. 1.30 u. Ds. van Andel van Ja nog eenige bespreking sloot de heer J. I Spannum. Kimswerd. 7 u. Ds. Bijleveld. Ku- Broersma met een gepast woord deze bijeen-1 baard. 9 u. Ds. van Andel (H. A.) en 1.30 i u. Ds. Wilman (Dankz.). Luit—./1.32 ZURICH. Benoemd tot botermaker aan de I de BrÊ? Van - - - 1 Kutaard en 1.30 Ds. Hellemans van Leeu warden. Oosterlittens. 10 u. Ds. Bobeldijk. Parrega. 9 u. de heer Faber van Bolsward (Vk-orber. H. A.) en 1.30 u. de heer Kloos ter:an vap Schiedam. Piaam. 9 u. Ds. Mo lenaar. Schettens. 9 u. en 1.30 u. Ds. Gel- dernan (H. A. en Dankz.). Winsum. 10 u. ds. Rasch. Witmarsum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Witmarsum. Ev. 1.30 u. Ds. van Leusden van Bui.-jwerd, Wolsum. 9 u. Ds. Oordeau. Zu rich. 9.30 u. Ds. Brink. Pingjum. Ev. 1.30 u. de heer Tietema. Makkum. 9.30 u. en 2 u. Ds. Huisman. Comwerd. 1.30 u. Ds. Mole naar. Workum. 9 u. Ds. van Veen (H. D.) en 5 u. dezelfde. Heidenschap. 1.30 u. Ds. v. Veen. Tzum. 9.30 u. en 7 u. Ds. Nieber (H. A. en Dankz.). DOOPSGEZIND» GEMEENTE. Bolsward. Geen dienst. Hindeloopen. 9.30 u. Da. Treffers. Pingjum. 2.30 u. Ds. Broer van Warns. lotnme, dat de oar systeem fan molke-biteljen. Wól vereeniging Als comitéleden Broersma, A. Anema leer Broersma had de Z J van Dorpsbelang op een zeer :een. Na eemi werd besloten een vereeniging op te richten. als lid. Als bestuursleden werden benoemd j (H. A. en Dankz.). Fer- rink (H. A.). Gaast. 1.30 u. De contributie is voorloopig op fl.-*- per 9.30 u. en 7.30 u. Ds. Wouda (H. A.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1