Antwoord van Ds. Vink aan R. R. W. te Sneek inzake het Communisme I IG 2e Jaargang No. 29 deel IDAHO ideel EL ,EL el a rd Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Na een korte pauze sprak de heer Hendriks over het Economisch Adviesbureau Hendriks en Monster te Amsterdam, over de toekomst mogelijkheden van Bolsward. Fan de Martiny-toer. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneelc. Verschijnt 1 maal p. week Redactieraad: Tj. DEJONG, Ds J VINK en VISSER v Gedrukt I. o. v. M. O. bij de Fa. A, J. OSINOA Bolsward Vrijdag IV JUll Nog minder verging het no. 4 (Roukema c.s.) die het tegen Posthuma en de gebr. de Haan niet verder brachten dan 1 spel. er- L. Montagne hij ideel, B. B. 0. 2. I. Roukema en W. Bosma, Bolsward en 4. Vk. jer te leve- eente i ge- )0UW >men ig in doen at aan icents- snvra- Igende ikken, ikkum dübel en dwers fortsjinne nei fiif jier om- heukerjen, mar as men fan beide kanten hwat bigryp hat foar mekoar, dan hoecht men jin net to stjitten. Nou’t de warbere ündernimmer fan in gers- droegjen yn syn fabryk de saken safier foarmekoar hat, dat de boeren hjir klear 5 6 MAKKUM. Door het Centraal Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Onderling Zie kenfonds (A. N. 0. Z.) te Utrecht, is tot Bode voor de gemeente Wonseradeel be noemd, de heer L W. de Vries alhier. PARREGA. Geslaagd voor het Mulodiploma A onze dorpsgenoot Hille van der Valk en C. Brandsma te Hieslum. iteld, istel- i aan kna lden. id, itter. deel f); tit— rs, ngen 20, der sera- leum. week eentt. voor baald. en/of jewe- ie in- terlijk inden, en de wor- Ltinen, irsum, im jroot, Me- menu iaden, enaar, an an an tot rau en. rvolg cwar- aarop •N 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. emde eilijk- n. ideel, Vorige week slaagde te Groningen voor het doctoraal examen Geneeskunde, de heer D. Ruiter. 3. Zomerprijs, kortebaandraverij A, afstand 690-800 m. In de eerste serie werd winnaar Allouez, eig. en rijder J. de Vlieger; in de tweede Alpenist eig. en rijder K. G. van der Veen; in de derde Kriemhilde, eig. en rijder P. Kramer; in de vierde Abdullah Scott eig. F. W. Wichers, rijder J. Kruithof. Finale: 1. Abdullah Scott f 400 2. Alpenist f 100. 4. Kortebaan B-prijs. Ie serie Humpie Scott eig. en rijder L. Dooper; 2e serie Ju Ju, eig. en rijder J. de Vlieger; 3e serie Johannes, eig. stal Friesland, rijder K. Kramer. Finale: 1. Johannes 1ste prijs f200; 2. Jimmy Mc. Gregor 2e prijs f 100; 3. Humpie Scott 3e prijs f50; 4. Ju Ju, 4e prijs f25. SPORTCENTRUM. Op initiatief van de Gem. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding is alhier opgericht het Bolswarder Sportcentrum. Dit is een centraal comité van vertegenwoordigers uit alle plaatselijke sportorganisaties, dat op de bres moet staan voor de sport in al haar geledingen. Het eerste bestuur is samengesteld uit de heeren: K. Falkena, voorz., G. Schuurmans 2e voorz., O. M. S. de Vries, seen, O. Voulon penningm., E. Loen, commissaris. Wij hopen, dat dit B. S. C. veel en nuttig werk mag doen in het belang van de sport en daardoor in het belang van onze stad. geen eenheid ten koste van de waarheid. Jammer, want het verlengt de weg naar het einddoel. En veel tijd hebben we niet meer. Want daarin ben ik het ten slotte met U eens: wij hebben te kiezen tusschen dit alternatief: socialisme of ondergang. Maar dat laatste is een zeer persoonlijke meening van den Redacteur, waarmee niet alle lezers van dit blad het eens zullen zijn. En ook dat vindt hij alweer jammer. U en mij verbindt één doel. Maar U en ik zien de weg naar dat doel radicaal anders. Maar, dat is niet anders. Ik heb het Communisme een uitdaging ge noemd aan alle anderen, socialisten en christenen. Ook dat moet U goed verstaan. Het is niet in ongunstige zin bedoeld, maar zóó de ernst, die het communisme maakt met de idee van sociale gerechtigheid is een uitdaging, wilt U een oproep aan alle ande ren, die op hun wijze die gerechtigheid zien als het groote gebod van deze tijd aan deze wereld, tot diezelfde ernst en ijverl Het /ijzen, het (dus >d op ervolg iet af- igs te iteerd. de volstrekte meerderheid heeft. Maar de andere partijen zijn toch niet verboden. De mocratie is juist erkenning van het recht der minderheden, het recht van critiek en oppo sitie. Democratie gelooft in vrije discussie, omdat zij bewust de methode van de over reding en de overtuiging kiest. Zij wil niet z.m. de wil van de meerderheid opleggen aan een tot zwijgen gedoemde minderheid. Eénpartijregeering is toch wel iets anders dan eenpartijstelsel als in Rusland. En daar om hebben de sociaal-democraten indertijd prompt geweigerd mee te doen met de Com munistische Vrienden van de Waarheid. Zij hebben terecht gezegd: wij kunnen niet sa mengaan, ons scheidt de kwestie van de democratie. Bij U is democratie een kwestie van tactiek (U kunt ook anders) wij kunnen niet anders, want bij ons is democratie een zaak van beginsel. Deze verdeeldheid is jammer voor de socia listische beweging; het verzwakt haar on noemelijk. Maar het is in de gegeven om standigheden onvermijdelijk, want het gaat PAARDENSPORT. De Commissie ter bevordering van de paar densport deelt ons mede, dat op Donderdag 1 Aug. a.s., des avonds 7 uur de beroemde Dzjiguiten Kozakken een ruiterschouwspei zullen geven op de Renbaan te Bolsward. Tevens zal dan een race worden gehouden tusschen 2 a 3 aangespannen bekende dra vers en een gelijk aantal Kozakkenpaarden over een afstand van 1500 M. Een Zeer bijzondere attractie dus. PROGRAMMA van het Concert op 26 Juli in het Julianapark te Bolsward. te geven door het Sted. Muziekkorps. Verkennersmarsch A. Kappert Leichte Cavalerie, ouverture F. v. Suppé Donau-wellen, wals I. Ivanovici. Fantasie Trouvère Verdi. Radio-Marsch W. van Heeren Le Chef de Corps, marsch O. Bury Romantische ouverture Odile Cordonnier Badinage (karakterstuk) Italiaansche ouverture E. Denentbourgh. Ramski. zijn partuur de overwinning te bezorgen. In den eindstrijd kwamen alzoo uit de nos. 8-1. ’t Werd een teleurstellend slot, doordat van der Weerd en de Bruin beneden de pres taties bleven van de vorige partij en no. 8 daarentegen goed ^speelde, vooral waren Langerak en Helfrich zeer actief in het perk, terwijl in het tusschenspel Sjouke zeer ver dienstelijk werk deed. Met 5-2 6-4 kwam het einde, doordat van der Weerd het perk miste. Uitslag: 1ste prijs, f45, part. 8: F. Hiddinga, C. Langerak en Sj. Helfrich. 2de prijs: f 30, part. 1M. van der Weerd, Th. de Bruin en A. Paassen. 3de prijs: f 18, part. 3: K. Postrumus, P. en H. de Haan. De Koningsprijs (Hof van Hollandbeker) werd toegekend aan Sj. Helfrich. moat ik noch efkes in pear wurden oer it droegjen fan gers sizze. Hwant dat it net forgees Is, hawwe de lju yn ’e krante wol léze kinnen. Ungetiders bin- ne dit jier noch net om ’e nocht, mar dit feecht der ek forgoed yn. En hwer’t it hjir om ’e stêd hinne noch hwat nijs is, woe ik graech foarkomme, dat it op in toloarstel- ling ütdraeit. Alderearst dan de goeije rie, dat it droegjen net it heameitsjen weinimme kin. Ik bidoel, as it waer net meirint, kin men dit net foroarje troch gersdruijen. Hwant as men it lange gers droegje lit, dan kriget men gjin droege gers mar kunsthea. En dat kin de kosten lang net goedmeitsje, lang net As men droegje litte wol, dan mei it gers net langer wêze as in hênbré. Jong koart gers, dat is de grounstof. Is it reinich waer, dan earst hwat opdruije litte, hwant alle wetter dat men meinimt kost ekstra brênje. Yn it algemien lit men it gers in 24 Ore lizze to bikommen. Mar it moat dan oan de droegerij flot Ófwurke wurde, hwant fan de oare kant forliest men oan aeiwyt en droege stof as it langer leit dan nedich is. En dit is tige wichtich, as it droegjen dien is, moat men in produkt hawwe, dat san 12’ pst. aei wyt bifettet, oars komt men fêst net oan syn finkosten. It sil fan tige bilang wêze, dat it produkt fan dizze nije droegerij Onder ge- g met 'P ge komen ansch ereid- weede i, ter- in het tl om- uitend n ver lor rii- letreft, relegd, fstand. onder- ler toe et den EVANGEELJESAESJE. ARUM, Op 't keatsplein fierde Ds. Wage- naar to Arum it wurd foar de Evangeelje- saesje. Hy spriek oer: „It moaije en raere fan 'e wrald” en bihannele it yn 3 dielen n.L: De forlossing fan ’e wrfild, Hwa’t de for- losser wie en Hoe’t wy tsjinoer dy Forlos- sear stean moatte’ It sjongkoar „Hallelujah”, lieder de hear J. Blanksma, song: „Hallelujah, lof gezongen”, „O God, die droeg ons voorgeslacht”, „Als g* in nood gezeten”, „Oneindig goed” en „Boven de sterren”. In hiele protte minsken hawwe mei nocht nei alles hwat der sprutsen en songen waerd, harke. WOMMELS. Geslaagd voor het diploma ge meentelijke archiefverzorging, A. A. van Beem, ambtenaar ter secretarie te Voorburg, vroeger te Wommels. HARTWERD, 13 Juli Alhier werd ,een kaatspartij gehouden. Begunstigd door schit terend weer is het een uitstekend geslaagde middag geworden. Er zijn spannende par tijen gespeeld. Jammer was het echter, dat de deelname niet grooter was, dit zijn we hier anders niet gewoon en we zullen hopen dat dit een volgende keer beter is. Er werd dan ook met 2 in ’t partuur gekaatst De uitslag is: 1ste prijs: H. Bloemhof en D. Keulen. 2de. M. Poelsma en H. Galama. 3de. H. Knol en F. Bloemhof. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat alleen een zeer nauwgezet onderzoek te verrichten door een commissie van Bolswardsche za- kenmenschen, bijgestaan door enkele des kundigen, aan het licht zou kunnen brengen wat zou kunnen worden gedaan tot stimu- leering van bestaande en vestiging van nieu we zaken. Ook, aan dezen spreker werden verschillende vragen gesteld, welke allen be antwoord werden. Nadat de heeren Mittendorf en Hendriks wa ren vertrokken, bleef de vergadering nog even bijeen, van welke gelegenheid de voor zitter gebruik maakte om mede te deelen, dat wat het werk van de commissie als door den heer Hendriks was1 voorgesteld, een bedrag van circa f 2000 tot f 3000 was gemoeid. Het zou ongeveer zes maanden vorderen eer het rapport van de commissie klaar was. Door verschillende sprekers werd hierover het woord gevoerd. De conclusie welke aan het eind door den voorzitter uit de bespreking werd getrok ken, was, dat de meerderheid van de ver gadering er voor was een commissie als hiervoor bedoeld, samen te stellen en de noodige gelden als vrije bijdragen te vragen van de zakenmenschen in het algemeen. De B. B. G. kan terugzien op een zeer goed geslaagde bijeenkomst. It waer is om. De greidboer hat it nou wol nei it sin. It nijgers groeit bést en sok waer mei it dongriden is aerdich better as de felle hjitte. Mar de bouboer is minder to sprek- ken. De gewassen binne oer it algemien swier, de noaten steane sa goed as yn tiden 1 komme kinne, as har beurske it lij e wol, net bard is. De ierdapels binne swier fan lof en it flaeks kin it net mear op fuotten hélde. En nou dit wetter der yn, dat jowt hiel hwat soargen. Dan. kinne yn in pear dagen de ierdapels de ‘sykte sa mar to pakken krije en sitte wy de hiele simmer en hjerst mei bfinte en rotte ierdapels. It sproeien jowt by reinich waer ek net folie, it spielt der fierst to gau óf. En derby wurde de greate ütgaven foar dit gewas al wer in stik heger. It sproeiguod is djfir, de sproeiers j hast net to krijen en it lean liicht der ek net om. Né, de gesichten fan de bouboeren steane sa goed net mear as in wike lyn, men sjocht it mei düdlike letters op har foarholle stean: „wy kinne gjin wiete rite ha”. En elts dy’t meilibbet mei de natür en it boere- folk kin him dizze dingen skoan bigripe. Yn Noard-Fryslén stean de gewassen sa prachtich en swier, yn it Suderleech jowt it him ek treflik op, yn de Wieringermar is it in lust to sjen hoe’t dizze fordronkene pol der him fannijs finder Gods seine en de warbere minskehfifinen set ta groei en swide rispinge, hoe soe men net meifiele, dat der foar harren en fis folie op it spul stiet en dat it waer och sa’n soart goedmeitsje en bidjerre kin. Derby gunne wy de fakansje- minsken ek harres wol: in blide simmer en folie geniet. De measten hawwe dat dit jier HENNAARDERADEEL. De opbrengst der collecte ten bate der Nat. Reclasseering, ge houden op 6 Juli was als volgt: Wommels f60.50, Oosterend f34.90, Roodhuis f9.25, Hijdaard f 7.91, Itens, Lutkewierum en Hen- naard f 31.10, Waaxens f 7.15, Kubaard f22.16, Spannum en Edens f 19.86, Wels- rijp en Baijum f 17.02. Totaal f209.90. WINSUM. Aan de gehouden kaatspartij van jongens uit Baarderadeel namen 25 parturen deel. De uitslag was: DRAVERIJEN TE BOLSWARD. Onder begunstiging van prachtig zomerweer en ten aanschouwe van een vrij talrijk pu bliek werden Donderdag 11 Juli op de ren baan alhier lange -en kortebaandraverijen gehouden. De uitslagen waren als volgt: 1. Openingsprijs, paarden die geen f3000 hebben gewonnen: le serie: Johannes, eig. stal Friesland, 2060 m. in 3 min. 30 sec.; km tijd 1 m. 41.9 sec. 2é serie: Jimmy Mc. Gregor 2060 m. 3 min. 20 sec., km tijd 1 min. 37.1 sec. Finale: 1. Jimmy Mc. Gregor f250, 2. Hanneke Scott f 50.—. 2. Juli-prijs: Heatprijzendraverij volgens puntentelling voor Nederlandsche paarden, welke f 3000 of meer hebben gewonnen, le Heat. Ingenieur Scott, 1640 m., 2 min. 31 sec., km tijd 1 m. 32.1 sec.; 2e heat, Janneke, 1660 m., 2 min. 36 sec., km tijd 1 m. 34 sec. Finale: 1 Ingenieur Scott, 6 punten, le prijs f500, 2. Janneke 7 punten, 2e prijs f 200; 3. Handsome Scott 10 pun ten 3e prijs f 100. Groene Weide” een vergadering voor een aantal genoodigde zakenmenschen. De Voorzitter, de heer J. Visser, heette in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder het college van B. en W. en de heeren Mittendorff en Hen driks. Hij wees op de veranderde omstan digheden, vooral sinds de aanleg van den afsluitdijk en de rijksweg 43. Hij wekte de aanwezigen op om van deze gewijzigde om standigheden profijt te trekken, door geza menlijke actie. De heer Mittendorff, Dir. Arbeidsbureau, daarna het woord verkrijgende, gaf in en kele trekken een beeld van de mogelijkhe den en moeilijkheden op de arbeidsmarkt van tegenwoordig. Hij stelde vast, dat het nuttig zou zijn, met de toekomstige werkers op de schoolbanken reeds in contact te tre den. Verschillende aanwezigen stelden den heer Mittendorf vragen of plaatsten opmerkingen naar aanleiding van het gesprokene. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD de politieke democratie, ook de Russische sociaal-democraten niet de z.g. menjewiki. Alleen de bolsjewiki wilden verder gaan en hervormingen doorvoeren op maatschappe lijk terrein. Maar dat werd geweigerd, om dat daarvoor geen meerderheid in het volk aanwezig was. Toen kregen in October 1917 de bolsjewiki hun kans, niet omdat er nu een meerderheid was voor maatschappelijke hervormingen, maar omdat er een revolu tionaire situatie ontstond door de weigering van het Russische leger om aan de zijde van Frankrijk en Engeland tegen Duitschland door te vechten gelijk de regeering-Kerenski wilde. Maar dit verzet tegen verdere oorlog is niet hetzelfde als de wil tot diepgaande maatschappelijke hervorming. In Duitschland zou zich een jaar later hetzelfde herhalen; leger en vloot rebelleerden, maar daarom was er onder het volk nog geen communis tische meerderheid Dat heeft het verloop der Spartacusbeweging wel bewezen! En het was in Rusland in 1917 niet anders. Lenin en zijn kleine groep revolutionairen heeft de macht aan zich getrokken, gebruik ma kend van de gelegenheid, maar het was de dictatuur van een kleine minderheid van bewuste revolutionairen, die hun wil opleg den aan een verward en ontredderd volk. En daarin ligt de voluntaristische afwijking van het marxisme, waarvan ik sprak. Marx wilde 'de dictatuur van de proletarische meerderheid; hier ontstond de dictatuur van de kleine minderheid, die zich alleen door dictatuur en zoo noodig terreur kon hand haven. Ik heb dit geen fout genoemd, maar een voluntaristische ombuiging van de leer van Marx. Ik geloof niet, dat ik er met deze dingen vlak naast ben geweest, gelijk U schrijft. Ik heb zelfs mijn beweringen met uitspraken van Lenin zelf gestaafd! 4e en laatste punt. U komt op tegen mijn bewering, dat er in Rusland geen demo cratie zou heerschen, omdat er slechts één partij is toegelaten en U wijst op Engeland, waar toch momenteel ook slechts één partij regeert, de Labour-partij. Nu vraag ik toch heusch: hoe heb ik het nu met U? Hier vergelijkt U toch wel twee volkomen ongelijke grootheden. Zeker, in Engeland regeert momenteel één partij, de zeerste* aanbevolen. Na de bezetting en dus Labour-partij, omdat zij in het Parlement nog tijdens de geldigheid van het Duitsch- Russisch vriendschapsverdrag van 1939 (ge sloten vlak voor Hitler met den aanval op Polen de vereldoorlog ontketende) heette de oorlog «aar een gevolg van de B-itsche oorlogspoltiek, gevoerd voor de Britsche im perialistische belangen en ons land en onze rëgéérillj deden daaraan mee; onze neutra liteit w niet echt; dat was alleen de Rus sische en haar uiting was het niet-aanvals- en vrfendschapsverdrag tusschen Duitschland en Fusland. Eerst na de aanval op Rusland vermderde het geval en werd Duitschlaqd de groote boosdoener en het Nazisme de groote oorlogshitser. Hoe zit dat nu met de stelling >an het nationaal-socialisme als laatste fase van het kapitalisme en imperialisme en met de kijk van de communisten daarop? Punt 2. U schrijft, dat ik Nazisme en Com munisme te veel in één vlak heb gezien als uitingen van collectivisme. Ik wil even opmerken, dat ik op beider over eenkomst èn op beider verschil heb gewezen. Ik heb ze beiden dictatoriaal en collectivis tisch genoemd. Maar ik heb tusschen beide dictaturen duidelijk onderscheid gemaakt, de communistische met nadruk tijdelijk, over gangsfase genoemd, de nazistische perma nent. Dat is geen gering verschil! Maar ik heb inderdaad beide collectivistisch genoemd en ik heb dat collectivisme gezien als een van de tragische verscheurdheden in het communisme. Het gaat daar om de bevrijding van de mensch door de verwerke lijking van sociale gerechtigheid. De tragiek is, dat het Communisme door de dictatuur en nog wel van de mindrheid als methode te aanvaarden met zijn eigen doel in tegen spraak geraakt; het knecht door de dictatuur de mensch, die het bevrijden wil. Punt 3. U ontkent, dat hier van de dicta tuur van een minderheid sprake is en zegt, dat zulks zelfs in Rusland niet mogelijk zou zijn. En U wijst ter adstructie van die be wering naar het verloop van de Russische revolutie. Maar daarmee bewijst U niets. Ook ik meen iets van haar verloop te we ten. Daar was eerst de burgerlijke revo lutie van Kerenski in Febr. 1917. Men wilde niet verder gaan dan de verwerkelijking van UITSTAPJE. De vrouwenclub, uitgaande van het Dorpshuis, maakte een uitstapje naar Vlie land. Er werd heerlijk genoten. In een op gewekte stemming keerden de dames weer huiswaarts. Een zeer spannende partij speelden de nos. 5 en 6, die, vooral in de 2de helft spannend spel te zien gaven. Eerst op 5-5 4-6 viel de beslissing, doordat Hoekstra in het perk in gebreke bleef. Puntenschema: 0-8-8-8-2-8-0-6-2-8-4 54 p. 8-6-0—6-8-0-8-8-8-2-8 62 p. No. 7 had geen schijn van kans tegen 8 en verdween van de lijst.met slechts 1 eerst. No. 9 was zoo onfortuinlijk 4 maal op gelijk 6 het eerst te verliezen. Deze partij eindigde op 1-5 6-6 met een hercules van Reinalda. In de tweede omloop kwamen alzoo uit de parturen: 11-1; 3-6 en 8-10. t Had er in het begin veel van dat no. 11 zou winnen, doch bij den stand 3-0 keerde de kans en wist no. 1 twee spel aaneen te halen. Wel werd het 2 spel gelijk, doch toen was het met no. 11 gedaan, ondanks het feit, dat Bouma Olivier in het perk verving. Op 4-5 4-6 bleef de bal in ’t perk. Een zeer goede partij kaatsten de nos. 3 en 6. Snel liepen Wassenaar c.s. uit tot 3-0, doch Posthumus c.s. haalden geleidelijk de achter stand in en op 3-4 6-6 bracht Posthumus de partijen op gelijken voet, doordat hij een tric-trac tot bovenslag verwerkte. Op 5-4 6-6 redde Wassenaar de situatie nog, doch in het laatste eerst bedierf Rijpstra de kans door tweemaal buiten te slaan, terwijl op 6-4 de kleine kaats niet passeerde. Puntenschema: 3 0-4-4-8-8-4-8-8-8-6-8 66 p. 6 8-8-8-2-4-8-0-6-2-8-4 58 p. Ook speelden de nos. 8 en 10 een goede partij, vooral Langerak was in het perk prima. Met den stand 5-3 6-4 kwam het einde, doordat een tric-trac boven werd ge slagen. Om de prijzen werd gestreden tusschen de nos. 1-3 en 8. Tegen veler verwachting in werd no. 3 na een langdurige partij, waarin het aan de noodige spanning ontbrak, door no. 1 ver slagen. No. 3 had aanvankelijk de leiding tot 3-0, ’t werd zelfs 4-1, doch daarna werd van der Weerd zeer actief en wist door goede opslag zijn partuur de leiding te be zorgen. Het werd daarna vijf eersten gelijk en zelfs 6 gelijk met een kleine kaats, doch v. d. Weerd wist met een keurige opslagbal U1 Ik zal de voornaamste punten uit Uw schrij ven in de door U gestelde volgorde stuk voor stuk behandelen. Dat is voor U zelf gemakkelijker en ook voor onze lezers. Eén ding voorop: wanneer ik hier en daar iets laat liggen, concludeere U daaruit niet, dat ik daarmee zat en er dus maar over heen praat of schrijf. De plaatsruimte dwingt me nu eenmaal tot beperking. En we moe ten ook weer eens (in onze krant ten min ste) van het communisme af. Het kan de lezers ook te lang gaan vallen. En er is zooveel, dat de aandacht vraagt. Het heele debat over het communisme maakte het ons onmogelijk om over onze nieuwe regeering iets te zeggen. En dat is toch ook actueel en belangrijk, voor communist en niet-commu- nist. Ter zake dan! Punt 1. U schrijft, dat fascisme en natio naal-socialisme de laatste vorm voor het ka pitalisme zijn om zich tegen de toenemen de invloed van de arbeidende klasse te kun nen verzetten. Dat is op zijn minst eenzijdig en daardoor onjuist. Het nazisme is een zeer samenge steld verschijnsel typisch antikapitalistisch èn typisch antisocialistisch. Dat is zijn eigen aardigheid en zijn innerlijke verdeeldheid èn zwakheid, om niet te zeggen onwaarheid. Zeker, werkgevers hebben het nazisme ge bruikt om het socialisme te vernietigen; zij hebben Hitler en bij ons Mussert gesteund. En deze zich socialist noemenden, namen die financieele steun aan; dat was moreel niet onbedenkelijk. Maar vele nationaal-socialis- ten (kleine middenstanders, intellectueelen, beambten, in het duitsch Angestelte), die de hardheid van het kapitalistisch stelsel aan lijf en ziel ondervonden hadden, waren fel antikapitalistisch, vonden echter als burgers hun weg niet naar de moderne arbeiders partijen, maar naar de beweging van Hitler en van Mussert. En wat ik maar zeggen wilde: de houding van de communisten in Nederland tegenover het Duitsche Nazisme is wel uitermate on duidelijk geweest. Aandachtige herlezing van het artikel: Vijf Historische Dagen in het Communistisch Maandblad: Politiek en Cul tuur van Juni 194) zij U in dit verband ten regelde contröle stiet, hwant alle nije din gen moatte leare, sawol by de boer as by de gersdroegerij. As it goed yn oarder is, kin men de wearde fan droege gers stelle op 75 pst. fan it krêftfoer. Meitsje nou de rek ken mar op. Hea wurdt ek al forkoft foar f 150.de 1000 kg en ik fomaem, dat som mige Fryske boeren yn it Suderleech lucerne op stam koft hawwe, hwat hja seis birêdde moatte. Sok spul komt jin ek djür, mar de greidboer sjocht wol yn, dat as hy dizze winter melke wol, dan moat der hwat yn e skuorre komme, oars bliuwt der len of twa bossen molke to min. De prizen fan de kij binne al wer sa, dat it praktysk allegearre fan de molke komme moat en fan it hjerst sille de biten en de bitekrüden ek net om ’e nocht wêze. Der is to min hea komd, foaral to mln earste soart en hwat dat sizze wol hoecht men de greidboer net mear to learen, dat seit it molkejlldpüdtsje wol. Mar sil men syn hea- spine mei dit dj fire droege gers oanfolje, dan moat der jong, aeiwytryk gers nei de droe gerij en dêr moat It op In deskundige wize droege wurde. Of dat leanjend wêze sil, by dizze prizen, dat hinget in bulte 6f fan de posysje fan de boerkerij, ik bidoel hoe’t der mei de oare dingen as hea en kuil foarstiet. Dat it fuort sa drok wurde sil as by de tekstylwinkels leau Ik nou just net, mar alia, dat sil de tiid wol leare. Us gersdroegerij en oer It hiele lén hawwe nou sa folie branje krigen, dat hja 50 miljoen kilo droege gers meitsje kinne. Dat sil dizze winter tige wol kom wêze, der is gjin mis op. Tj. da J. 10. Sambre et Meuse, marsch VOETBAL Deze week ontving C. A. B. de nieuwe in- deeling van de opnieuw: te spelen promotie wedstrijden. Daar het CABbestuur tegen de ze indeeling bezwaren maakte, werd een ver gadering te Groningen belegd, waarbij de besturen van alle drie betrokken vereeni- gingen aanwezig waren. Tot volle tevreden heid van alle partijen werd nu het volgen de programma vastgesteld: Zondag a.s. 11 uu te Groningen: Ooster- parkersC. A. B. Verliest C. A. B., dan wordt Zondag 28 Jlili de wedstrijd, CAB-Olyphia gespeeld, wint CAB echter, dan ontvangt Olyphia op 28 Juli Oosterparkers thuis. Door deze regeling blijft de spanning er tot de laatste wedstrijd in, daar nu de verlie zer van Zondag a.s. nog tegen Olyphia moet spelen, kan ook in deze 2e wedstrijd nooit meer dan 2 punten worden behaald. De 3de en laatste wedstrijd zal dus de be slissing moeten brengen. Zondag a.s. moet CAB naar Oosterparkers in Groningen, dit wordt een zeer lastige uit wedstrijd. Ongetwijfeld hebben de Gronin gers de beste kansen, doch juist nu is het zaak voor alle 11 CABspelers om te toonen wat zij waard zijn. Driemaal heeft C. A. B. op de drempel van de 2e klasse gestaan, en steeds was 1 punt voldoende om te pro- moveeren, doch het pechduiveltje kwam even zooveel malen tusschen beide en nog steeds is C. A. B. 3e klassen Voor de 4e maal wordt C. A. B. nu weer de kans gebo den en in tegenstelling met vorige keeren zijn de C. A. B.ers thans niet favoriet. Wie weet, misschien wordt nu juist wel voor een verrassing gezorgd. In ieder geval, doe jullie best, jongens, en vecht 2 x 45 min. lang voor de.overwinning. KAATSPARTIJ TE BOLSWARD. Zondag j.l. hield de kaatsvereen. „Bolsward” een groote kaatswedstrijd op het Sportter rein „Oordje”. Hoewel de partij in „het wa ter” dreigde te vallen, werd het na een buiig uurtje toch droog en kon behoorlijk op tijd worden begonnen. De lijst vermeldde de volgende parturen: I. M. van der Weerd, Arum, Th. de Bruin en A. Paassen, Leeuwarden. W. Buikstra, P. van der Molen en M. De B. B. G. hield Donderdagavond in „De Bijlsma, Bolsward. 3. K. Posthumus, Leeuwarden, P. de Haan en H. de Haan, Holwerd. 4. I. Roukema en W. Bosma, Bolsward en hier om principieele en fundamenteele dingen; w Reitsma> witmarsum. 5 j Rodenhuis, St. Anna Par., Hoekstra, Sexbierum en F. Helfrich, Harlingen. 6. K. Wassenaar, Wier, J. de Groot, Wei- dum en Sj. Rijpstra, Beetgum. 7. A. Pascal, Harlingen, S. Sijbersma, Wons en Murk v. d. Molen, Makkum. 8. F. Hiddinga, Weidum, C. Langerak, Fra- neker en Sj. Helfrich, Baard. 9. R. van der Meer, Leeuwarden, Y. Kupe- rus, Wijnaldum en G. Groen, St. Anna Par. 10. M. van der Leest, Stiens, H. Schuil, Harlingen en R. Reinalda, Menaldum. II. Y. Bouma, Leeuwarden, B. de Vos, Witmarsum en S. Olivier, Harlingen. De Bolswarders van no. 2 konden het niet bolwerken tegen v. d. Weerd c.s. en verlo ren, nadat de stand 3 eersten gelijk was geweest.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1