'V75 het Communisme I Vrijdag 26 Juli 1946 Dr. Y. SCHOONHOFF over ?08 ird L Icum (28 Juni) Fan de Martiny-toer. Bonnenlijst Buitenlandsch Overzicht 1 Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week o I kl *9A Redactieraad: Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER Ze Jaargang IN O. JU Gedrukt l. o. v. M. O. bij de Fa. A. J. OSÏNGA - Bolsward Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Predikbeurten. er 4e il.m. als welke de- jen re- L el, el, T o e k Ij k e r. Tj. de J. 1 1 I 1 erkt, arne van zerk e e - it slzze loaro* an hwerby de minske i.. dean en ta fucht- iw en in en -p de heb- voor iker) HET TEN. eerd. ngen r.z.t. 1. kost de k- Am. war n EN. -en! W. ken ken Iers bell nge pen ten, op irdt ge- !- k zan der ild. tijd op ar- t- t- 1, n 1, e- 1- ie ie sr 'Ig ir- op dmatraj 340. RA A 1 on ant 1- 1- ite te- igjum de heer A. P. van Popta rlijden van den heer U. Rijpma. deloopen. 2 Da. Treffers. Makkum. 2.30 igen. Wit- Harlingen. A 71 melk: B 71, C 71 melk: 394 aardappelen: Bonkaarten LD, LE D 71, E 71 melk: 894 aardappelen: Tabakskaarten: T 40 Hierbij het eerste deel van hetz artikel van Dr. Schoonhoff over het Communisme. Nadat het tweede deel zal zijn verschenen hopen we ten besluite ook op zijn schrijven een antwoord te geven. Vk. goeds fuort, dan rekket it beest -n de ike los.en dan is It net bést. ng door Rusland voorge houden als consequentie cn ter verwczenlil- Excusez du lat die ver- overgangs- In de we’reld geschiede- Yn materieel opsicht binne wy it léste jier in hiel stik foarütskarrele en alle wiken reitsje wy fierder óf fan de hongerwinter: 1945. As men kennis nimt fan de greate kapitalen, dy’t troch it Regear derfoar üt- jown bipne en wurde, dan docht jin dat gjin nij mear. Biriammen üt it .bütenlAn heart men dan ek stimmen, dy’t üs' yn dit opsicht wakkere greatsk meitsje klnne. Nou al to greatsk liket my oerdreaun, mar hawar, wy soene hjir sizze: it skilt safolle net. Mei dizze materiële foarütgong komme wy lyk- wols fêst net ta -üs doel, as ek de sedelike foarütgong, de morele forantwurdlikheit net better wurdt. In protte minsken stroffelje oer dizze grea te wurden en dochs soene se ’t alhiel mei- stimme as hja harren rekkenskip joegen fan de oarsaken, dy’t üs folk tsjinhélde pp de wei nei in wier herstel. Wy moatte üt de poel fan ünrjocht wel, üt de Ijeagens, üt it misbrük meitsjen fan jins posysje. Wy moatte dübele prizen kwvt, twa sdarten rekkens, trije manearen fan logeren en sa mar mean Dat Is de greate kwael. En It spyt üs tige dat wy moatte, dat sir ek djip yn dö bi boerearbeiderawrftld. Men kin op party minsken net mear oan. Men wit, dat hja de saken net earlik foar- stelle, dat hja in ünfetsoenlik great stik nim- me fan hwat hja krije kinne en alles en alle- gearre harren neat skele kin. Dit komt net goed, minsken, dit is in earnstige sykte en forjit it net, dy’t lenkear Uicht, wurdt net maklik mear leaud. Wy hawwe jierren en beider to helden, dan is dit itselde misbrük meitsjen fan de arbeidsneed as foarhinne de liberale wurkjower forwiten wurde by rom arbeidskrêften. Nqderlén wie yn de oar- lochsjierren himsels net. Yn dy jierren is folie bidoam, och sa folie. Mar nou moat üs lan wer in rjochtssteat wurde en de minsken moatte wer op de grounslach fan rjocht mei elkoar hannelje en libje. Oan diz tiid ta is it fierwei yn de measte ge- fallen noch macht en oernacht en dos ün rjocht, hwat de lju elkoar oandogge. Yn it bilang fan üs folk moat elts, djrt it goed mient mei eigen en buorman, meiwurkje om de kweade geast üt to bannen. Hélde en biwarje, hwat rjocht docht en forwiderje hwat ut machtsmisbrük foartkomt. Dogge wy dat net, dan makket men it de minsken dy’t noch goed wolle, it libben ünmooglik. Fan dei ta dei fret dizze kwael djipper yn saken en bidriuwen, by boeren en arbeiders. De macht sit hast oeral op ’e troan en twingt it rjocht nei syn kant. It wurdt hege tiid de dingen wer to dwaen, rjocht en sljocht, earlik en wier, dwaen hwat nien ta- sein hat, folbringe hwat ünthjitten is, jaen hwat men seis ek freegje soe. Dat is de seedlike grounslach, hwerop It folks'ibben stean moat, sil it net öfsakje ta In stri d fan wolf tsjin wolf, fan dogeneat ta greater do geneat, in dlerlike striid, hwerby de minske ündergiet. Allinnlch op In féste seedlike grounslach kin in folk bist berheit komme. Lit men dy los, dan spielt mlnsl Aanhalingen kan men gemakkelijk in hun verband vinden b.v. op de volgen de wijze: 2, tb 2e artikel, le kolom, bovenste helft (o. onderste helft, m. middenman de kolom). geldig tot en met 3 Aug. 1946.- Bonkaarten KB 608: Reserve B 87 1 el. Bonkaarten LA, LB, LC 608: 1 2 liter melk. 3>/2 liter melk 3 kg aardappelen 608: 6 liter melk 1 kg aardappelen 2 rantsoenen tabaksartikelen jierren wrotte moatten foar de kollektive arbeidskontrakten. Stik foar stik moasten de boeren ta it ynsjoch komme dat it har ren maatskiplike plicht wie mei to wurkjen oan in rjochtfeardige regeling sadat it arbei dende folk in wis bistean krije koe. Mei yn- moed is der in sosïale striid fierd om to kom men ta in reedlik lean, fêstlein foar de hiele groep en mei in normale rjochtspo- sysje. De liberale boer, dy’t it hie oer fraech en oanbod waerd d> mei klam op wiisd, dat dit in ünminsklik bigjinsel wie, dat de swak- ke partij de lésten drage liet. Ek nou noch hélde wy üt, dat allinnïch yn oerliz meime- koar en rekken, héldend mei elkoars bilan- gen, in rjochtfeardige leanregeling foar alle- gearre fêststeld wurde moat, dat allinnich op dizze wize de bidriuwsfrede bihélden bliuwt en it mienskiplik bilang tsjinne. Ek nou bliuwt it misbrük meitsjen fan in oars need ünrjocht. Ek mei arbeid kin men woe- kerjel Is der reden om dit to sizzen? Ja, dat is der. De wize hwerop in diel fan de arbeiders misbrük makke hawwe fan har tiidlike oer- macht Is forkeard, is misbrük, is ünrjocht. Sa as sommige boeren yn de óngetiid dizze arbeiders fêsthélde moasten, omdat it hea net iizzen bliuwe koe is der fier rtést. En sa as nou yn de bou de jirapeldollers misbrük meitsje ran it feit, dat de A-poaters der foar in bióaelde datum üt moatte, is fan it selde gehalte. De leanen neffens de kollektive kon- trakten binne mei 140 pet. omheech gien. Hja binne goedkard troch de organisaesjes. En as men nou yn ünderskate streken sjocht, dat men der wyks tweintich, tritich, ja fjlr- tich goune oerhlnne gean moat, om In ar- Terwijl te Londen het overleg tusschen de Ver.-Staten en'Engeland is begonnen over economische samenwerking tusschen de door hen bezette Duitsche zones, staan vooral de Amerikaansche bladen vol specu laties over wat de a.s. vredesconferentie van 29 Juli zal oplevéren en wat de vruchten zullen zijn van het vier mogendheden over leg over Duitschland dat, na de algemeene vergadering der Ver. Naties, op die confe rentie zal volgen. Het heeft weinig zin op dit alles in te gaan, de tijd zal moeten lee- ren of Oosten en Westen elkaar nog kunnen vinden, al dient wel vérmeld dat het af springen van de onderhandelingen over een Amerikaansche dollarleening van 1 milliard aan Rusland een duidelijker teeken van de verslechting der Amerikaansch-Russische be trekkingen is, dan de Amerikaansche berich ten dat een aantal hooge Sovjet-militairen, waaronder maarschalk Zjoekov weer func ties heeft gekregen welke op oorlogsvoorbe reidingen zouden wijden. Dergelijke verschuivingen hebben bij gróote mjliaire machten steeds plaats en als ze pübliek gemaakt worden hebben ze meestal een onschuldiger karakter, dan wanneer ze diep geheim worden gehouden. Eenige Amerikaansche bladen hebben ook iets onthuld v. d. inhoud der vredesverdra gen, welke door ;de vier minister conferentie te Parijs opgesteld, nu aan de 17 andere landen welke aan de vredesconferentie van 29 Juli zullen deelnemen, zijn toegezonden. Deze onthullingen brengen niets nieuws, men wist alreeds dat Finland Petsamo in het hooge Noorden aan Rusland zou moe ten afstaan en dat Rusland een basis a. d. Finsche Golf kreeg, en het was te begrijpen dat de militaire macht van alle 5 landen, welke nu een vredesverdrag zal worden op gelegd, n.l. Finland, Roemenië, (Bulgarije, Hongarije en Italië zoo zeer zou worden beknot, dat ze nauwelijks zelfs nog eenige defensieve beteekenis kon hebben. Dat Italië geen versterkingen aan de Zuid-Slavische grens Fransche meer ma| moetkomend jegens I r het” is j dellandscfie zee. Dat de' vredesconferentie nog wijzigingen van beteekenis in deze ver dragen zou kunnen breng_en is zeer twijfel- Uv.lMg, tvvwia USftSUU, iui UUtU UUK. l'ICUW land vertegenwoordigd zijn, doch het heeft,. I en G. Terpstra de premie wisten te behalen? Na afloop werden de prijzen ten postkantore uitgereikt, waarin de voorzitter de leden op wekte de medewerkende firma’s te begun stigen. JUBILEUM. 1 Aug. a.s. is het 25 jaar geleden dat de gem.-architect J. ,P. Postma bij de gemeente Bolsward in dienst is getreden. In deze dienstperiode heeft hij veel voor de gemeente gedaan. Gedurende zijn diensttijd is onze stad veel verfraaid en zijn belangrijke ver beteringen aangebracht. Als belangrijkste BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Te Sneek slaagden voor het examen ty pen: P. J. de Boer, A. D. de Jong, A. P.. Draaisma, C. J. A. Andriesma, P. van der Weide, aften te Bolsward. Bij de te Leeuwarden gehouden U. L. Ó.- examens slaagden vorige week van de „Re- hoboth”-school alhier alle negen candida- ten na 3-jarige studie, n.l. Willem Offinga, Jetze Reidsma en Gerrit Ybema te Bolsward, Jacob Deinum en Rike van der Laan te Wit- marsum, Willem Helfrich en Gerrit Wiersma te Makkum, Siebren Elgersma te Schraard en Auke de Witte te Blauwhuis. De volgende leerlingen van de school - van C. V. O. te Bolsward slaagden voor het mulo-examen A de dames: G. Eijer, J. Hoek stra, N. Wouters, A. Zuiderhof allen te Bols ward, en J. Kloosterman, Dedgum: heeren: K. Willemsma, Bolsward, H. Van der Valk, Parrega, Th. Posthuma, Tierkwerd, A. Ste- ginga, Waaxens. Voor B: W. Boorsma, Burgwerd. Afgewezen 1. Zaterdag 20 Juli hield het\ P.T.T.-ner- soneel Bolsward haar traditioneele jaarlijk- sche kaatswedstrijd op het land, vrijwillig afgestaan door den heer Wijbrandij alhier. Wederom was dit een geslaagde kaatsmld- dag, welke niet alleen uitblonk door vete- ranen-prestatles, maar bovenal door spor tiviteit. De 1ste prijzen, welwillend afgestaan door enkele bekende Bolswardsche firma’s, werden toegekend aan de heeren E. Bran denburg, S. Hoekstra en Y. Ykemn, terwijl de heeren H. Visser, M. Brouwer (Parrega) noemen we: Sneekerstraat, verbetering Fra- nekerstraat en inlegging Hichtumerweg en de Harlingerstraat. Vooral deze werken heb ben veel bijgedragen tot verbetering van de entree van onze star. Als het belangrijkste werk, dat onder zijn leiding tot stand kwam kan gerekend worden de nieuwe Blauw- poortsbrug met omlegging van het vaarwa ter en de aansluitende straten. Aan het ini tiatief en de voortvarendheid van den heer Postma is het te danken dat de Blauwpoorts- brug een van de eerste bruggen in ons land is die na de verwoesting door de Duitschers weer geheel hersteld is. Wij twijfelen er niet aan, dat het den jubi laris a.s. Donderdag niet aan belangstelling zal ontbreken. Naar wij vernemen is er gelegenheid tot geluk wenschen van 12.30 tot 14.00 in den Hof van Holland. ZWEMMEN. Bij de j.l. Zaterdag gehouden zwemwedstrij den in de Groote Wielen te Leeuwarden, over een afstand van 3 km behaalde onze stadgenoote in de groep niet-leden K. N. Z. B. afd. Dames, mej. T. van der Goot de eerste prijs in een tij,d van 77 m. 5 sec. De heer K. Brandenburg in de afd. heeren de 3de prijs, tijd 1 uur 25 m., 40 sec. Verder wisten de volgende dames en heeren binnen den vastgestelden tijd de tocht te volbrengen: dames: Sj. Venema, J. Hoekstra, Sj. Groenewold, G. Ypinga, P. Zuiderhof, A. Zuiderhof, T. Duiker, A. de Groot, J. Beswerda, A. van der Eems.B. Ybema, S. Conradi, T. Piersma, en F. Broersma, Wit- marsum en P. Burggraaf,Longerhouw en bij de groep heeren W. Boersma, Witmar- sum. Drie dames en 5 heeren van Bolsward vielen uit. VOETBAL. Naar we vernemen speelt C. A. B. haar 2e belangrijke promotiewedstrijd thans in eigen home tegen Olyphia uit Noordwolde, echter niet Zondag, doch op Zaterdagavond a.s., wat voor velen ongetwijfeld een verheu gend bericht beteekent. Aangezien de uitwedstrijd vorige Zondag in Groningen tegen de Oosterparkers met groo te cijfers verloren werd, de C. A. B.ploeg had een volslagen off-day, terwijl de Gro ningers daarentegen een uitstekende wed strijd speelden, moet Zaterdagavond van Olyphia gewonnen worden. Wanneer verlo ren of gglijk gespeeld wordt, is C. A. B. voor promotie uitgesloten. Veel staat er dus voor de thuisclub op het spel; doch gezien de 3-0 overwinning In de i heeft C. A. B. ons inziens bok thans een redelijke kans, deze uiterst belangrijke ont moeting tot een goed einde te brengen. Nu do wedstrijd op Zaterdagavond wordt gespeeld, verwachten we een zeer talrijk publiek, en alleen daarom reeds hopen we dat C. A. B. zich in deze 2e wedstrijd van haar beste zijde zal laten zien. WITMARS'JM, Juli 1946. Op Zondag 4 Aug. a.s. hoopt de Kaatsvereen. „Witmarsunr’ haar 60-larig bestaan te herdenken. Opge richt in 1886 door wijlen den heer W. Post- (ina, A. A. Kooistra en L. Boersma. De kaatswedstrijden die al meer dan 100 jaar op de z.g. Kaatsburen werden gehouden, werden dan ook door de vereen, georgani seerd. Een bezwaar was, dat hier geen en tree kon worden, geheven. Het was nu wil len den heer A. A. Kooistra, een echte lief hebber van het aloude kaatsspel, die toen uitkomst bracht door zijn land de z.g. Herte- kamp voor deze (wedstrijden beschikbaar te stellen. Dit gratis beschikbaar stellen van het land is bij het leven van genoemde kaatsliefhebberzoo gebleven. Hem werd daarvoor indertijd het cere-lidmaatschap der vereeniging aangeboden. Ook thans nog wordt dit terrein steeds gratis beschikbaar gesteld. Het laar 1900 was belangrijk toen de Wel Ed. Geb. Heer W. J. H. Muiier, geboren al hier. beschermheer werd, en leder jaar me dailles beschikbaar stelde. In den loop van den tijd waren er onder de leden uitsteken de kaatsers, met name C. Werkhoven, S. Kooistra, R. Zaagmans, J. Zaagmans, J. Ku- perus e. a. Zij trokken jarenlang de aan dacht en menigmaal wisten ze da» bonds- partij te winnen en brachten hun medailles aan het vaandel der vereeniging. Ook jonge ren als wijlen Teade Zijlstra e. a. deden van zich spreken. Aan de kaatsvereeniging werd door vrienden alhier van Teade een Teade Zijlstra wisselbeker aangeboden. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren G. Zaagmans, D. R. Yntema, B. Hoogeyeen en Br. de Jong. 18 Juli. Vergadering afd. Wongeradeel Friesch Sanatorium „Beatrix Oord”. Uit de verslagen over de jaren 1944 en 1945 bleek, dat er thans 500 leden zijn. Tengevolge van het herstel van de voor rekening der afd. verpleegde patiënten wordt er thans nog slechts 1 patiënt via de kas van de afd. ver zorgd. Er is een batig saldo. Tot voorzitter werd gekozen in de vaca- loofsvervolgingen die hebben plaats gehad, waarin om bij, Rusland te blijven de - J - Jl -Z l9 a aa den, zijn leeraren, priesters en bisscho] bij duizenden werden vermoord (ook tijc misschien?) en waar men er zelfe niet voor 1 heid de Gerechtigheid zelve naaf de keel te beeld ter verheerlijking van Judas, den aartsverrader en tegenvoeter van Christus, door Dezen zelf als eén duivel aangewezen (Joh. 6 i 71) en n.bhet prototype van den kapitalist. Oordeelen wij niet, hopen wij dat ook „zij niet weten wat zij doen”. Maar wij mogen vragen: kan het systeem, kan het ideaal waardoor dat systeem gedragen wordt, hier den toets doorstaan: „Zoo draagt iedere goede boom goede vruchten, doch, een slechte boom draagt slechte vruchten; een goede boom kan geen' slechte vruchten dra gen, en een sléchte boom geen goede vruch ten dragenaan hun vruchten dus zult gij ze kennen.’? (Mtt. 7 17, 18, 20). Slaan wij nu op lm) „Het socialisme van het Communisme is door en door waar achtig, omdat het eerlijk gemeend is”. Dan moet a fortiori de sociale gerechtigheid waar op dat socialisme steunt, ook door en door waarachtig zijn. De gerechtigheid nu, zij moge hare werkzaamheid uitstrekken over sociaal of welk ander gebied ook, is één, een ondeelbaar begrip. Het is dus bij Ds. Vk. met de sociale gerechtigheid van het communisme best in orde. Na deze ietwat lange, maar noodzakelijke inleiding gaan wij het lot volgen van conse quentie en inconsequentie (verder te schrij ven cq. en lq.), van ja en neen, bij het dobbelspel van Vk. en het Communisme. Het loont de moeite het 2e en 3e art. (7 en 14 Juni) nog eens na te lezen, want daarin liggen de vertroebelende tegenstellingen die we noodig hébben het dichtst bijeen. Schrijver haalt uit prof. Hoetink aan: „Marx zegt het duidelijk, dat hij het socialisme wil om de menschi het heeft niet de totale staat, maar het totale individu ten doel” (2,2b) en Vk. valt hem bij: „Wie dit niet ziet miskent het Marxisme, en wie dit niet erkent miskent het Communisme”. Nu hou- de men mij ten goede, maar wanneer Vk. zegt, dat Hoetink zegt, dat Marx het dui delijk zegt:dan zegt dat mij nog niet dat.fk het zie. Het herinnert mij aan een spelletje uit onze jeugd: „Ik zie.ik zie... wat jij niet ziet, en t is.... rood”; en dan mochten wij raden. Dit is geen on deugendheidje, maar wij moeten even den nadruk hierop leggen, omdat we ongaarne reeds bij het begin het spoor zouden ver liezen dat wil te volgen hebben. Het gaat dus bij het Communisme om den mensch, den mensch en zijn vrijheid. Het gaat dus niet om den staat. Maar In de eerste kolom: „Immers beide” (Nazisme en Communisme) „zijn typische uitingen van collectivisme: het Individu, de enkeling telt niet mee, de collectiviteit, het geheel is alles.... En beiden zijn typisch dictatoriaal....”; en: „het Communisme, strevend naar consequent staatssocia lisme(2, 1b). Het gaat dus wél om den staat! De eerste dobbel. Wij hooren het geritsel van de adder, en de schrijver, zich bevindend In de botsing tusschen cq. en iq., werd overrompeld en heeft dekking gezocht in een nis, de overgangsphase, maar..te laat; hij heeft den aanval niet afgeweerd, en be vindt zich in handen van de iq. Later zal hij deze een duivel noemen, en dat Is zij inderdaad, want iedere lq. herbergt een te genspraak, een leugen, en Iedere leugenaar spreekt zichzelf tegen zoodra hij In het licht van recht en waarheid wordt geplaatst. Wij hopen dezen duivel nader te ontmaskeren. Y S. ture, ontstaan door het bedanken van den heer J. Weerstra, de heer R. Reidsma, bur gemeester van Wonseradeel en tot bestuurs lid voor Pingjum de heer A. P. van Popta wegens, overlijden van den heer U. Rijpma. ARUM, 19 Juli. Aan ue M. 1S. te Leeu warden werden bevorderd van de 2de maar de 3de klas E. P. Faber, afd. Waterbouw kunde); van de 1ste naar de 2de klas (bur gerlijke bouwkunde) B. Rienks en L. Feen- stra, allen alhier. PINGJUM. Geslaagd voor diploma Banket bakker, de heer O. Lemstra te Pingjum. WOMMELS. De K.V. „Wommels”. hield haar traditioneele leden wedstrijd op het sportterrein achter de o. 1. school, met 16 deelnemende parturen. Er is vaak vinnig gekampt, zoodat het een geslaagde kaats- dag werd. 1ste prijs: C. de Way, S. Postma en H. Palsma. 2e. F. Wiersma, Jac. Bonne- ma en I. Roukema. 3e. Joh. Wassenaar, Joh. de Haan en S. Osinga. 4e. J. Gaastra, R. Smeding en A. Heeg. Na een gezellige prijs- uitdeeling volgde het gebruikelijke bal. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Vollema, thans woonachtig te Britswerd,, werd dezer dagen door officieele instanties een oorkonde uitgereikt wegens het redden van een gewonde Canadeesche piloot nabij een Duitsch kamp te Eemnes. Uit erkente lijkheid stuurde deze piloot uit Canada blij ken van waardeering. KUBAARD. Aangenomen naar onze Ned. Herv. gemeente (vac. P. H. de Bres) Ds. L. Nieuwpoort, predikant der Ned. Herv. 'Evang.vereen. te Naarden. ITENS. De Kaatsvereen. „Itens en Omstr.” hield een iedenpartij. Ofschoon de deelname grooter had kunnen zijn is er met ambitie gestreden. De uitslag is aldus: 1ste prijs: F, Winkler Itens en G Bootsma Wommels. 2e. K. Dantuma, Oosterend en P. Santema, Wieuwerd. Troostprijs: S. Sjoukema, Itens en J. Wenselaar, Wommels1. TZUM. De heer B. Vlasman heeft in onder- handsche verkoop het bij den heer L. Brou wer in eigendom zijnde gedeelte van dei» motordienst B. en L. Brouwer alhier overge nomen. Door kortsluiting werd bij het luiden van de klok een begin van brand ontdekt in den toren van de Ned. Herv. Kerk. Door uitschakeling van de electrische stroom werd spel; doch gezien de erger voorkomen. vorige ontmoeting, Beroepen te Zaltbommel, Ds. C. Nieber pred. der Ned. Herv. kerk alhier. ZONDAG 28 JULI 1940. NED, HERV. KERK. Aclilum. 9 u. de heer Nauta van Sneek. Hitzum. 1.30 u. de heer Nauta van Sneek. Arum. 9 u. Ds. Bijlevcld van Kimswerd (Fr. dienst). Bolsward. 9.45 u. Ds. van Andel van Spannum. Bolsward. Broerkerk. Ev. 5 u. Ds. Oskamp. Edens. 9 u. zendeling D. Solinger. Spa(nmun. 7 u. Ds. van Andel, Gaasi. 9 u. Ds. de Bres van Amersfoort. Burgwerd. 9 u. en 1.30 u. Ds. van Leusden Hidaard. 9.30 u. Ds. de Stoppelman Wom mels. 2 u. Ds. de Stoppelaar. 'Wommels. Vrijz. Herv. Ev. 9.30 u. Da. Vink. Hlndeloo- pen. 10 u. er; 2 u. de heer Lammertsma.ld segahulzen. 1.30 u. Ds. de Bres. Itens. 1.30 u. Ds. Vink van Bolsward. Kimswerd. 7 u. Ds. Bljleveld (Fr. dienst). Kubaard. 9 u. en 1.30 u. Ds. van Ruler van Hilversum. Lollum. 9 u. Ds. Wilman. Waaxens. 1.30 u. Ds. Wil man. Lutkewlerum. 1,30 u. Ds. Bobeldijk van Oosterlittens. Oosterend. 9 u. en 1.30 u. Ds. Nlienhuis. Oosterlittens. 10 u. Ds. Bo beldijk. Parrega. 9 u. Ds. de Loos. Hleslum. 1.30 u. Ds. de Loos. Sdhraard. 9 u. en 1.30 u. Dr. van Niftrik van Zeist. Dedgum. 9.30 u. de heer Tietema van Zurich. Tjerkwerd. 2 u. de heer Tietema van Zurich. Tzum. 9.30 u. in 7 u, Ds. Nieber. Wtasum-. 10 u. Ds. Rasch. Witmarsum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Wil narsum. Ev. 7 u. Ds. Wilman van Lol lum Wolsum. 9 u. Ds. Gordeau Voorben H. A.), Wons. 7.15 u. Ds. van Dijk van Witmarsum. Workum. 9 u. Ds. van Veen (Voorben H. A.) en 5 u. Ds. de Jonge. Hei denschap. 1.30 u. Ds. de Jonge (intrede). Zurich. 2 u. Ds. van Dijk van Witmarsum. Pingjum. Ev. 7 u> de heer Tietema. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. 7 u. Ds. Mesdag van Sneek; Hin- deloopen. 2 Da. Treffers. Makkum. 2.30 u. Ds. Mr. Gaaikema van Harlingen. Wit- marsum. 7 u. Ds. Gaaikema van Harlingen. Workum. 7.30 u. Ds. de Groot. Koudum. 10 u. Ds. de Groot. ÓEREF. KERK. Aram, 9 u. en 1.30 u. Ds. Wagenaan Bols ward. 9.30 u. en 5 u. Ds. Brink van Blija. Hindeloopen. 9.30 u. Ds. Jansen en 2 u. lezen. Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. Tjerkwerdi. 9 u. en 1.30 u. lezen. Tzum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Hania. Wommels. 9.30 u. lezen en 8 u. Ds. Hania van Tzum. (Voorber.) Workum. 9.30 u. en 7 u. Ds. Haitsma van Rockanje. VISA .1 11 <4 L/llj V Vil UV godsdienst voor volksopium werd geschol- oppen deiijk teruggeschrokken is in naam der gerechtig- 'J J -1 grijpen met de oprichting van een stand- eld ter verheerlijking van aartsverrader en tegenvoeter van Christus, (Joh. 6 i 71) en n.bhet prototype van Oordeelen wij niet, hopen wij dat ook „zij vragen: kan het systeem, kan het ideaal MET DEN DUIVEL NAAR DE INCONSEQUENTIE. Ds. Vink heeft gelijk, wij moeten van het Communisme af. De lezers treffen het dan dezen keer bijzonder slecht, want al kon dat onderwerp uiteraard niet geheel worden omzeild, het was toch meer de aanleiding dan het doel van mijn schrijven. Terwijl nu dit laatste werd aangediend als een reactie van Katholieke zijde, is dit al leen in zooverre juist daj ik Katholiek ben, zelfs als ik slaap. Evenmin verwachte men een nieuw politiek licht, want ik kan nog geen oliepitje omhoog houden, acht mij, niet bevoegd en ben op politiek .terrein ongeveer thuis als een kikker in de balzaal. Ik fieb mij dan ook gewillig onder geleide van den heer Vk. gesteld Tn zijn vijf op eenvolgende artikelen over het Communisme in dit weekblad van 31 Mei tót 28 Juni, en hoewel men voor dit leelrzaam overzic.it niet anders dan dankbaar kan zijn, heeft het mij niet geheel bevredigd. Ik heb hem gevolgd tot zeker punt, waar wij hoe lin ger hoe dieper waren doorgedrongen op een ander terrein, dat het eerste onregelma ig doorkruiste, en jk plotseling niet ven er kon. Onze wegen scheidden zich, en de weg d en Ik koos, ligt een weinig hoogjer, zoodit mijn leidsman mij goed in het oog k tn houden; ik heb aan goede hbop dat 'ij over dat?elfde terrein elkander weder zul m kunnen ontmoeten. Wat was het geval? Ik had een gevaar e- zien, een ander en ijieuw gevaar dat v tn vérstrekkende beteekenis is, en in de a:ti- Jcelen van den heer Vk. als een adder in het gras verborgen ligt; dat gevaar aan te wijzen is mijn doel. Met een paar korte voorbeelden gaan we even verduidelijken, wat consequentie, vrnt inconsequentie is. Een kapitein vaart met zijn schip naar een 'bepaalde haven; onderweg krijgt hij per radio opdracht eerst een andere haven aan te doen; stuit dan op een eiland en moet een storm over- jen, Maar - dat is zijn koers metl Hij heeft pas, en zoolang hij dat In het oog consequent^ want /zijn afwijkingen 'waren Kobus gaqt”per rijwiel van Bolsward naar van een orgel, gaat er op' hij diept In schiettent, farlingen, en al later in den avond misschien nog tereent, dan is hij toch met dat kermis- omdat dit' af en is op de het weet. Ver- en carroussel, Harlingi avond wijzen is mijn verduidelijken, wat consequentie, vmt jequentie is. Een kapitein vaart met zijn schip naar een radio opdracht eerst een andere'”haven aan te muu ucui vp cc, er om heen, wordt door vallen cn uit der; koers geslagi let well dat is zijn koers mi zijn compas, en zoolang hij dat In het oog houdt en daarnaar den steven wendt, is hij consequent, want /zijn afwijkingen waren niet vrijwillig. r Harlingen, maar ho'ort al spoedig den dreun kermis in Löngerhou eer diept In schiettent, Juttekop vergeet hij zijn tante in Hj komt hl] daar later in den l i uitstapje inconsequent geweest, vrijwillig was. Consequentie is dus het rechtstreeks streven naar een bepadld doel. Inconsequentie Iedere vrijwillige afwijking van het gesteld'- doel, In het 5de artikel (28 Juni) wordt den lezv ds wereldverovering king van sociale gerechtigheid peu). Er wordt wel geleerd, d overlng slechts tljdelljk zou zijn, phase curiositeit In nis! maar men vrahgt zich met huive ring af of die overwinning voor de wereld- maatschappij, dus in de eerste plaats voor de arbeidende: klasse zelvet niet te duur be taald zou zijn met het verlies van millioenen menschenlevens, den ondergang van de be schaving en alle andere gevolgen. Men moet wel een rotsvast, om niet te zeggen bovenmenschelijk geloof hebben in een ge rechtigheid, die aldus de rechten van alle andere volkeren zou vertrappen. Op een zoo mogelijk nog zwaardere proef wordt dat geloof gesteld tegenover de e'e- evenmin als trouwens aan de ig hebben is even tege- Rusland als de beper king van Italië's vloot tot slechts 6750Ü ton jegens Engelands positie in de Mid- 1sche zee. Dat do vredesconferentie wijziging: „en zou ki..„o achtig; zooals bekend; zal daar ook Neder land vertegenwoordigd zijn, doch het heeft,, afgezien van het feit dat het er toe zal wil len medewerken deze verdragen zoo recht vaardig mogelijk te doen zijn, geen bijzon der belang daarbij. Anders ligt de zaai. „1_ in het najaar het vredesverdrag met Duitsch land zal worden besproken, want daarbij zijn groote belangen van\>ns land betrokken en de Troonrede heeft reeds aangekondigd dat wij ook grensverbeteringen ten opzichte van Duitschland zullen eischen. Stappen wij hier mede af van een reeks onderwerpen, waar over men eigenlijk nooit uitgepraat raakt, dan zijn er nog tal van andere well,. aandacht vragen. Daar is bijv, de tusschentijdsche verkiezing in een Engelsch district, welke den candidaat der Labóürpartlj nog wel de meerderheid heeft verschaft, maar zoo geslonken ten op zichte van den conservatieven tegencandi- daat, dat men wel concludeeren moet dat Labour na een 1-jarige regeering heel wat van haar populariteit inboette. De door de regeering pas ingevoerde broodrantsoenee- ring en de lang niet fraaie wijze waarop de conservatieven die tegen de regeering ben uitgebuit, is daaraan waarschijnlijk een groot deel schuld. Ook tegen de sociali- satieplannen voor verschillende takken van industrie hebben de conservatieven felle actie gevoerd, maar deze maakte lang niet die in druk, welke het verzet tegen de bi'oodrant- soeneeriqg wekte, welke rantsoeneering ove rigens wellicht slechts kort zal duren, daar de graanoogsten in Amerika er goed voor staan. Nu wij hier ook het onderwerp socia lisatie hebben aangeroerd, moge nog ver meld. dat Paus Pius XII eenige politieke richtlijnen in een brief aan een rfansche Katholieke organisatie heeft gegeven, waarin hij zich tegen nationalisatie en voor corpo ratieve organisatie van het economisch leven uitsprak en er voorts op wees dat de chris telijke idealen op allerlei gebied door totali taire strekkingen worden bedreigd. Is deze laatste zinsnede vermoedelijk op te vatten als een waarschuwing tegen samenwerking met de communisten, het pleit tegen natio nalisatie kan ook belemmerend werken op een samenwerking tusschen katholieken en socialisten in verschillende landen. Voor de nieuwe kabinetsformatie in België ga^n so cialisten, communisten en liberalen weer sa men onder kabinetsformateur Spaak; tus schen deze partijen en de katholieken, die in de oppositie zijn, blijft o.a. de konings kwestie een punt van verdeeldheid, de laat- sten hebben nu een wetsontwerp ingediend tot het houden van een volksstemming over de houding van koning Leopold tijdens den oorlog. In Turkije gingen voor het eerst de oppo sitiepartijen mee ter stembus, een dezer par tijen, de democratische, behaalde successen, of deze echter die der republikeinsche volks partij, de regeeringspartij, overtreffen, is nog niet bekend. In de Zuid-Amerikaansche staat Bolivië heeft een revolutie een eind gemaakt aan het bewind Van president Vil- larroël, er wordt beweerd, dat er een meer democratische bewind komt. In Palestina heeft een Joodsche terreurorganisatie het Britsche hoofdkwartier opgeblazen, waarbij minstens 50 personen het leven lieten. On danks deze wandaad, welke ook door de officieele Joodsche instanties In Palestina scherp veroordeeld wordt, zal,) zoo jzeide minister Attlee in het Lagerhuis, Engeland in overleg met de Vereen. Staten trachten een billijke oplossing voor Joden en Arabie ren te zoeken. Ten slotte Indonesië. Volgens de opvattin gen der meerderheid ter conferentie van Malino heeft dr. van Mook voorgesteld om Indonesië voortaan „de vereenigde staten van Indonesië” te qoemen. Er zullen 4 sta ten zijn, nl. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost; zooals bekend zijn alleen de laatste twee ter conferentie vertegenwoor digd. Binnen de „staten” zouden weer min of meer zelfstandige gebieden zich kunnen ontwikkelen. In de Troonrede klinkt het ver-, trouwen op een regeling in Indonesië door en de verwachting wordt uitgesproken dat spoedig op Java en Sumatra de voorwaarden aanwezig zullen zijn voor overleg over de vervulling langs vreedzamen weg van natio nale verlangens.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1