ITIJ irt cini Antwoord 1 I. u fortnu- ui mmili, Tij" lull" Bonnenlijst n. J. IJ D Vrijdag 9 Aug, 1946 aan Dr. Y. SCHOONHOFF k o aljei ruüR 1 srs: uur van iag jur ard ens ard 21»- .m. stra Uit den Omtrek. DMA Ore ;rt OEREF. KERK. Fan de Martiny-toer. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneelc. Verschijnt 1 maal p. week 9 Ki *30 Redactieraad: Tj. DEJONG, Ds J. VINK en J. VISSER ze Jaargang MO, JXGedrukt l, o. v. M O. bij de Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Stadsnieuws. Buitenlandsch Overzicht Predikbeurten. I m11 m 15. 21. de overgangsphase, overrompelde schrij 1 ftr* >rg«l tl rw- len ien en trs 6 liter melk 1 kg aardappelen vol- dat een ref- oor 3Ë 10, 1«- tar ug- ran ID. 12 ard on- um an or sr, ten er- ide it) en m, e- en icy on iiuvii hui ien uhiiskc uer oaniinKc yn| de gebieten, hwer’t tige forlet is fan ileats, ien bouwe to litten. Dat is wei- As men yn de lege midden fan Jokei" aor het ■9.30 u, Allingawier. dal. Extnor- ra. 1.30 u. Ds. Bonting. Arum. 7 u. Ds. Mo lenaar. Baard. 10 u. Ds. Rasch Bolsward. 9.45 u. Ds. Vink. Bolsward. Broerekerk. Ev. 9.30 u. en 5 u. Ds. Broekema van Door- werth-Heelsum. Burgwerd. 1.30 u. Ds. Sluij- ter van Midlum (Voorber. H. A.). Ferwoude. 9 u. Ds. Blok van Middelharnis. Oaast. 1.30 u. Ds. Brink (H. D.). Hindeloopen. 10 u. en 2 u. de heer Lammertsma. Idsegahuizen. 9 u. Ds. Molenaar (Voorber. H. A.). itens. 7.30 u. Ds. Vink. Khnswerd. 9 u. F Ku'iaard. 1.30 u. Ds. Nijenhuis van Ooster- end. Lollum. 9 u. Ds. Wiersma van Augi__ tinusga. Waaxens. 1.30 u. dezelfde. Schetter.: 1.30 u. Ds. de Loos van Parrega. Lutkewie- rum. 1.30 u. Ds. Rasch. Oosterend. 9 u. Ds. mogendheden, overigens ning hebben gehad en ook de grootste p._ JJ J a gen in de wereld dragen. Öp forsche wijze, zoo zelfs -dat Molotoff hem eenmaal be- schuldigde te pogen een wig tusschen de groote mogend:.. 1 Nederlandsche hem vooral die van sta standpunt opgekomen. L nisters voorzitter zou zijn, Nederland stelde voor dat de conferentie zelf haar voorzittei zou kiezen. ru- ilS- ns- :in. ■16 id- de er- 12 tr., itr. >or de en A. van der W. fylietstra, Dj. Zwart en P. Salverda, de Groot en J. Hlemstra, na niet bolwerken an an er it- n- 5 en WYTMARSUM. Sneintomoarn 4 Aug. waerd op ’e boppeseal fan Hofstra it 60-jierrich bl- stean fan ’e Wytmarsumer keatsforiening bltocht. De foarsltter, de heer G. Zaagman» rfip alle öffurdlgen en keatsfraonen In hertllk wolkom ta, yn 't byiünder de hear Muller, dy’t sa- folle foar de sport yn 't algemlen en foar de keatssport yn 't bysönder dien hat. Ek koe do foarsltter It Haedbistjür fan ’e N. K. B. wolkom hjltte. Der folge in koart oersjoch fan 'e rpmrofte hlstoarje fan ’o Aide Wytmarsumer keatsfor- larring1 A 74 melk: 2 liter melk B 74, C 74 melk: 402 aardappelen: geldig tot en met 17 Aug. Bonkaarten LA, LB, LC 608: 3'/2 liter melk 3 kg aardappelen Bonkaarten LD, LE 608: D 74, E. 74 melk 902 aardappelen Tabakskaarten: T 42 2 rantsoenen tabaksartikelen om gaat. Marx lezen maar weinig schen, Hoetinks artikel misschien ook, het is toch makkelijker bereikbaar èn foarrekkenje kin, dat de eigner dit allegearre bitelje kin en dan noch in billike rinte oer- héldt fan it jild, dat yn syn pleats bilein wurdt? As men neigiet, dat oan de measte pleatsen de léste tsien jier net folie bard is, dat de measte büthüssouders wrak binne, dat de hanselskudden tusken de stallen min binne, dat mannich tek to gefaerlik is om de ton- gerlieders nel tó sjen, dat fan de tsien pleat- sen njoggen oan géns ünderhéld ta binne as der wer materiael is, dan freegje ik my wol óf: lizze de forhéldingsen tsjintwurdich goed? It andert is, nei myn bitinken, rounüt nél Hwant alhoewol de produktenprizen goed binne, sil noch kin ien minske der oantinke om yn| de gebieten, hwer’t tige forlet is fan in pleats, ien bouwe to litten. Dat is wei- smiten jild. As men yn de lege midden fan üs provinsje in kavel lén keapet foar in hiel licht pryske, siz f 500.— de pounsm et en men soe der In pleats opbouwe, dan kin men praktysk sizze. dat de hier net mear bl- draecht dan rinte fan it lén en ünderhéld en lésten fan de pleats, mar dat It jild, dat ütjown is foar pleatsebou yn ’e zroun treaun Is. Men sjocht der nea Ien sint fan wer. Dit is net yn oarder, dit Is net rjochtfeardich, mar it is ek ta greate skea fan de Fryske lén- bou. Hwant sünder profeet to wêzen, kl men sizze, dat de pleatsebou en fornijing f Islein stil stiet en stil stean bliuwt. En dat 1: foar In bloeijende iAnbou gléd mis. Arum. 9 u. Ds. Wagenaar (Voorber. H. A.) erV 1 30 u. dezelfde. Hindeloopen. 9.30 u. le zen en 7.30 u. Ds. Glaubitz van Warns. Makkum. 9.30 u. en 2 u. Ds. Homburg van Nieuwendam. Pingjum. 9 u. en J.30 u. Ds. van de Waal. Tjerkwerd. 9 u. lezen en 1.30 u.????? Tzum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Hania. Wommds. 9.30 u. en 2 u. Ds. Hagenaar van Bolsward. Workum. Dr. Mr. de Vries van Voorburg. Bolsward. 9.30 u. en 5 u. Dr. Pol man van Alkmaar. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 9.30 u. en 2.30 u. de heer Reiling van Groningen. Fan de trije groepen, dy’t harren wurkkrêft of har jild brüke yn it lénboubidriuw, is yn de rin fan ’e tiid gauris ien oan de krapper ein komd. Sil it goed wêze dan heart de boer in stik brea, de arbeider in goed lean en de lénhearre rinte fan it jild to barren, dat yn dit bidriuw stutsen is. Lange jierren wiene de prizen fan it gemaek sa, dat hja alle trije har gerak net krije koe ne en dan wie it in kwesjé fan de ekono- myske macht of eigner, boer of arbeider syn diel der ütskuorre koe as net. Der wiene ek doe, party eigners, dy’t harren net brüke lieten ta it üntnimmen fan it brea fan boer en arbeider, mar dejingen ünder har, dy’t de liberale ekonomy tapasten, hie- ne de kans om it to dwaen. Der is foroarlng yn komd, in greate funda mentele foroaring. De boer is biskerme troch In foarse Hierwef, de arbeider fynt syn rjoch- ten hoe langer hoe mear bipaeld yn de kol- lektive kontrakten. Wy achtsje dat alles In greate foarütgong. De swakste groepen hearre yn de mlensklp de blskermlng fan de wetten op It foarste plak to krijen. Yn prin cipe wolle wy dat üt noch yn net wer oars hawwe. De nije macht, dy’t yn hannen fan de pacht- keamer» leln I», moat lykwols mei great ynsjoch to wurk gean en by har taksaesjes rekken hélde mei de bilangen fan alle groe pen, ek mei de eigner» van lén en pleatsen. Dy plicht aprekt nammers to düdllker as It frega wurdt yn in tiid, dat de prizen fan de Dêmei wie it wurd oan ’e hear Mulier dy’t nettsjinsteande syn 81 jierren noch blykte to biskikken oer sounens nei lichem en geast en dit binammen taskreau oan it net brüken fan alcohol. De foarsitter fan it Haedbistjür, de hear de Groot, liet yn syn hertlike lokwinsk ütkom- me, dat de Wytmarsumers in plicht hiene =uu., ,o uugtiuu,, u, nmiuw, foar harren oer, dy’t de Wytmarsumer keats-1 St. Anna, 23 Wirdum, 25 Baard, 27 Fer- foriening great makke hawwe. 1 werd. mijn betoóg niet ens, dat zal wel BOLSWARD’s NIEUWSBLAD 7 Fierdere fierden it wurd öffurdigen fan 'e, susterforieningen to Pelnjum en Arum, fan s ’e Keatsforiening Eendracht to Harns, en L. K. 0. to Ljouwert, fan ’e Foriening van Keat- sers, fan ’e iisforiening, de Fryske Krite, de Gymnestiekforiening V. en O., de Muzykfor- iening Frisia en Elk was Wils, wylst in skrift- like lokwinsk fan 'e boargemaster fan Wün- seradiel ynkommen wie. It wiene allegearre blommen en ekstra pri zen. De foarsitter slute dizze ienfaldige re- sepsje mei de winsk, dat de keatsers hjoed mei al it fjür dat yn harren wie, stride soene om ’e prachtige Teade Zijlstra-wissel- beker( oanbean troch opriochte keatsfreonen fan dizze nea to torjitten Wytmarsumer. De wedstriid, dy’t, al hoe moai it waer ek wie, net op in heech peil stie, hle de nei- folgjende utslach: 1ste priis: H. Schuil, F. de Jager en R. Rei- nalda. 2e. F. Visser, T. de Bruin en H. de Haan. 3de. D. de Vries, C. Kamminga en K. Pekel. Ta kening waerd ütroppen H. Schuil fan Hams, dy’t hjirmei foar in jier hélder waerd fan ’e Teade Zijlstra-beker. Hv krige boppedat ekstra prizen foar de beste opslagger en béste kritespiler. De priis foar de measte boppeslaggen yn ’e earste omgong wie foar L. Heeringa (4) en V/. Reitsma woun de priis foar de fierste boppeslach. WYTMARSUM, 4 Aug. Merkesneintojoun waerd troch de foriening „Nocht en Wille in feestlike jiergearkomste hélden. De joun waerd opfolle mei revue-wurklist fan eigen krêften mei de namme „Bünt Guod” dy roun as it spoar en der tige ynfoel. De mei- wurkers en de bikinde „The Jplly Boys” hawwe har ynbannich ward sukses wie ryklik fortsjinne. Wy hoopje dat de foriening oank. jier wer sa’n joun jaen sil en dan net allinne foar leden en gasten, mar yn it lepenbier op 'e herberge. ARUM. Voor het diploma coupeuse slaagden de dames Sip Tigchelaar en Rienkje Faber. Geslaagd als 2de knecht (groenteteelt) de heeren B. Broersma en J. Pronk. ARUM. De voetbalvereen. vergaderde. De vereen, telt thans 43 leden en 177 donateurs. Aan de komende competitie zullen 2 elftallen deelnemen. ARUM. Het muziekkorps O. K. K. te Klms- werd gaf, traditiegetrouw op het sportter rein een concert, Jammer dat de jeugd het genoegen der concertgevers en luisteraars vergalde door onnoodig heen en weer hol len, met rommel gooien enz. Wil de jeugd eens probeeren om naar de mooie kunst te luisteren? Misschien zullen zij dan ook later de muziek beter waardeeren, daar O. K, K. dit ten volle waard Is, MAKKUM. Alhier is opgericht een voetbalver- eeniging onder den naam: v.v. „Makkum”, met aanvankelijk 30 leden. Als voorloopig bestuur werden gekozen: S. Visser, voorzitter. K. van Vliet, Penningmeester. H. Visser, secretaris. MAKKUM, Onze plaatsgenoot U. Speerstra onderwijzer aan de o.l.s. slaagde te Leeuwar den voor het volledig Hoofdakte-examen. FERWOUDE. Geslaagd te Groningen voor de akte Nuttige Handwerken: Mej. A. Smits, en te Sneek voor diploma 2-jarige Landbouw- huishoud-cursus: Mej. I. de Witte, beiden alh. ZURICH kan weer met voldoening op zijn driedaags dorpsfeest terugzien. Jammer, dat de zon zich zoo weinig liet zien en wind en regen soms de overhand hadden. De op tocht was goed verzorgd, hoewel de deel name niet zoo groot was als-vorig jaar. Volks- en kinderspelen hadden hun gewone verloop, ’s Middags gaf de heer Steeman van den Oever met zijn kindergroep (70 kinderen) een voorstelling met zang en too- neel, hetgeen onder zijn voortreffelijke leiding zeer goed naar voren kwam. De eerste avond werd gevuld door de op voering van Fryske Trou door het gezelschap Fedde de Vries, terwijl de tweede avond werd verzorgd aoor eigen krachten uit Zu rich, met een non-stop-programma van too- neel, muziek, zang en dans, hetgeen zeer goed bij het publiek in de smaak viel. De derde dag bracht spannende kaatswedstrij den, ondanks regen en^ wind. ACHLUM Geref. Kerk. Beroepen: candidaat S. Bekker, Rotterdam. BURGWERD, 31 Juli. Heden behaalde onze Chr. Zangvereen. Us sjongen op het gehou den Zangersfeest te Veenwouden een 1ste prijs met 294 punten en een 1ste prijs in de Eerewedstrijd. DE FREULE-PAIRTIJ TE WOMMELS. Arum wint het goud. - Witmarsum het zilver. M Zooals gewoon was er voor deze partij een groote publieke belangstelling. De lijst ver meldde 29 parturen. In den eersten omloop vielen af de parturen: 2 Wommels, 3 Bolsward, 5 Itens, 7 Roorda- huizum, 10 Wijnaldum, 11 Pingjum, 14 Win- sum, 16 Stiens, 18 Engelum, 19 Achlum, 22 Zondag j.l. werd de traditioneele kaats wedstrijd van de voetbalvereen. R. E. S. gehouden. Na menige spannende strijd werd de eerste prijs gewonnen door E. Brandenburg tevens koning, T. Hiemstra en D. Ettema. 2de pr.: Sj. Draaisma, J. de Boer en P. Adema. 3de pr.: A. Feenstra, St. Stienstra en I. Piekema. Een woord van dank mag aan de Kaats- vereen. Bolsward en scheidsrechter Ooster- baan niet worden onthouden. Gedurende de maanden Juni en Juli 1946 zijn aan het Bureau van Politie te Bolsward de navolgende Voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 paar gymnastiekschoenen, 1 witte gymnastiekschoen, 4 zilverbons, 2 jas jes, 1 Imlsketting, 1 hengel met snoer, 1 damestasch, 1 kindertaschje, 1- dop van wa genwiel, 1 portefeuille, 1 Jeeren riem, -! arm band van geldstukken, 1 zwart schoentje, 1 zakmesje, 1 broodtrommeltje, 1 bril, 1 pet, 2 armbandjes, 1 windjack, 1 kniekous, 1 halsdoek, 1 muntstuk, l sjaaltje. Verdler verschillende beursjes met inhoud, sleutels, handschoenen en losse distributiebeschei den. Inlichtingen omtrent deze gevonden voorwer pen worden dagelijks verstrekt op ’t Bureau van Politie tusschen 10 en 12 uur. Al waren er geen groote verwachtingen van ’t tempo der vorderingen ter conferentie van Parijs, het is toch wel verbijsterend, dat men in meer dan een week tijd niet verder is ge komen dan geharrewar over de verkiezing van een voorzitter en over de wijze van stemmen. Het trage verloop wordt eigenlijk bepaald onvriendelijk tegenover de gast vrouw, Frankrijk, wie de conferentie 1 mü- lioen francs per dag kost Maar het ging dan ook om zeer principieels punten bij de voor zittersverkiezing ep bij het vaststellen van de wijze van stemmen. Daarbij kwam immers direct aan de orde de verhouding van de kleinere landen tot de groote. Moeten de kleinen geheel aan de leiband der grooten loopen en zonder meer goedkeuren wat deze ontworpen hebben aan vredesverdragen, oi zullen zij aanspraak maken op een min of meer gelijkgerechtigde positie met die groote mogendheden, overigens erkennend dat de laatste het grootste aandeel in de overwin ning hebben gehad en ook de grootste ver antwoordelijkheid voor de nieuwe verhoudin- I - -I a. zoo zelfs -dat Molotoff hem eenmaal j pogen een idheden te willen” drijven, is de Jederlandsche vertegenwoordiger en met Australië voor het laat- Wenschten de groote vter dat beurtelings ^een hunner mi- dat de conferentie’zelf haar voorzittei kiezen. Tenslotte werd laatstgenoemd voorstel ver worpen met 12 tegen 8 st. en 1 onthouding. Zooals bekend hadden de ministers der groo te vier voorts afgesproken dat de confe rentie slechts die aanbevelingen inzake de vredesverdragen aan hun raad zou kunnen voorleggen, welke door haar met een twee derde meerderheid waren aangenomen. Nieuw Zeeland stelde voor daarvan een een voudige meerderheid, dus de helft plus een, te maken. Dat dit voorstel bij de Russen die steeds principieel gevochten hebben voor ’n overheerschende positie der Groote Vier geen genade kon vinden, sprak vanzelf. Engel- schen en Amerikanen hadden zich steeds bij de besprekingen in den raad van ministers hoewel het beginsel van een twee derde meerderheid aanvaardend, eenige vrijheid voorbehouden ed te kennen gegeven dat ook besluiten der conferentie met eenvoudfgle meerderheid genomen, hun aandacht zouden hebben, mits het niet betrof punten in de vredesverdragen waarover de groote vier ’t al eens waren, want achter die punten zou den zij zich blijven scharen. Toch heeft Mlolotorf in de discussie over deze kwestie aanleiding gevonden zijn medevennooten te verwijten te streven naar een Anglo-Ameri- kaansch blok en de Amerikaansche minister Byrnes heeft daarop zeer fel gereageerd, de beschuldiging afwijzend en Rusland op zijn beurt vén minder traaie bedoelingen be tichtend. Zelfs de Russen dienden echter een verzoenend voorstel in n.l. dat uitspraken met minder dan 2/3 meerderheid door da conferentie aangenomen, door de groote vier in nadere beschouwing zullen worden geno men. Hetgeen niet veel zegt, als men weet dat zelfs de besluiten met twee derde meer derheid genomen, slechts aanbevelingen zijn» Maar Rusland eischte ten slotte tevens dat het besluit over het stemrecht met twee derde meerderheid moest worden genomen. Nu, dat is ten slotte geschied ook, want een Engelsch voorstel is met 15 tegen 2 st. aangenomen waarbij bepaald werd dat zoo wel de besluiten der conferentie met twee derde meerderheid als die met eenv. meer derheid genomen, zullen worden doorgezon den aan den raad van ministers. Tegen stemden Sovjet-Rusland, Wit-Rusland Oekraine, Polen, Tsjecho-Slowakije en Zuid- Slavië. De discussie en stemmingen laten ook eenige conclusies over de houding van som mige landen toe. Met Nederland schijnen Australië, België, Brazilië, Griekenland, Br.- Indië, Nieuw Zeeland en Z. Afrika ter con ferentie strak aan de pricipieele rechten der kleinere naties te zullen vasthouden; Polen, Tsjecho Slowakije, Zuid Slavië, de Oekraine en Wit Rusland en waarschijnlijk ook Noor wegen in het hooge Noorden nu ook een buur van Rusland zullen daarentegen de richtlijnen door de Groote Vier in hun mi- nister-conferentie vastgesteld, in het alge meen volgen, al zal het voorstel dezer vier inzake Triëst zeker niet door Z. Slavië wor den aanvaard. China, dat ook tegenwoordig is, zoodat men eigenlijk nu weer van de groote vijf moet spreken, en Abessinië schijnen naar bevind van zaken te zullen handelen. Verder nieuws: zooals te verwachten was heeft het Joodsche agentschap de plannen inzake een federatief Palestina verworpen; de Arabieren waren bereid er over te komen praten, maar buiten aanwezigheid der Joden I Als ook president Truman Joodsche groepeeringen in de V. St. oefenen sterke druk op hem het plan verwerpt, staat het Britsche kabinet voor een zeer moeilijke situatie. Te meer nu het Britsche rijk nog grooter belang krijgt bij de vriendschap der Arabische staten, door hetgeen zich in Per- zië afspeelt. Daar heeft de pro-Russische Tudeh-partij deel in de regeering gekregen; een staking bij de Engelsche olie-industrie in het zuiden van Perzië werd aan die partij en haar politiek streven toegeschreven. Deze staking is geëindigd, doch de Engelschen verwachten nieuwe moeilijkheden en hebben Britsch Indische troepen Britsch Indië is afhankelijk van deze olie naar Irak, dat daartoe toestemming gaf, gezonden, die van daaruit alleen Perzië zullen binnentrekken als de moeilijkheden terugkeeren. Irak is een def Arabische staten en men begrijpt hoe be langrijk de steun dezer staten voor het Brit- sche rijk wordt als er werkelijk eens let» in Perzië gebeurt. Ten slotte: België heeft zijn nieuwe regee ring onder Kamlel Huysman», welke steunt op een samenwerking van socialisten, com munisten en liberalen, welke echter wankel blijft To e k Ij k er. U hebt het mij niet gemakkelijk gemaakt. Het heeft mij, eerlijk gezegd, wel eens ge duizeld bij de wa'rrelende dans van Uw con sequenties en inconsequenties. Jongen, jon gen, heb ik me zelf gezegd: is mijn artikel over het Communisme zoo ingewikkeld ge^ weest, heeft dat er allemaal in gezeten, wat de heer Schoonhof! er uit haalt? Ik heb het niet geweten. Maar misschien toont hij zich juist daardoor de goede lezer, op wie Goethe het oog had, toen hij zei, dat die uit een boek meer weet te halen dan de schrijver er met bewustzijn in gelegd heeft. In dat geval hulde aan zijn scherpzinnigheid! Waarde Dr. Schoonhoff, ik waardeer Uw antwoord en Uw reactie op mijn geschrijf. Het is eerlijk en openhartig en U wijst in derdaad heen naar het centrale probleem. Maar dat beteekent niet, dat ik het met U eens ben en U gelijk geef. Ik ben het eer lijk gezegd, heelemaal niet met U eens en ik geef U dan ook heelemaal geen gelijk, ja ik vraag me af, of U me wel goed oegrepm heeft. Maar dat zal dan wel mijn schuld zijn. Dan heb ik niet duidelijk genoeg geschie- ven. Ik beperk me tot de kern van Uw betoog: de kwestie van consequentie en inconse quentie. Inderdaad, hier gaat hèt om, maar toch op een andere manier dan U denkt. Tusschen twee haakjes; dat moet mij toch even van het hart: Uw aardigheidje in ver band met de aanhaling van Prof. Hoetink vind ik heelemaal niet.aardig, eigenl jk een beetje goedkoop en daardoor een o> t- siering van Uw artikel. Het gaat hier to:h wel om iets meer dan om een raadselt s: Vink zegt, dat Hoetink zegt, dat Ma -x zegt. De aanhaling van Prof. Hoetink werd f e- daan omdat hier iemand duidelijk laat u t- komen waar het in het Marxisme In wes m m» i- m: ar 1 e' cent. Het ging hier om een illustratie, e m verduidelijking van Marx’ bedoelingen, n et om een raadseltje: ik zie,*ik zie, wat jij met ziet. Maar .dit tusschen twee haakjes. Ik heb dah volgens U beweerd, dat bet Communisme consequent en tegelijk Incont e- quent was en U tracht dat aan te toonen met (overigens uit hun verband gerukte) citaten uit mijn betoog. Maar U wekt inder daad de schijn, dat U me te pakken hebt: ik ben toch begonnen met Nazisme en Co: 1- munisme belde collectivistisch te noemen en zei in dat verband, dat het Communisme streeft naar consequent staatssocialisme. Om dan even later met de aanhaling van Prof. Hoetink te zeggen, dat Marx het socialisme wil om de mensch; het heeft niet de totale staat, maar het totale individu ten doel. En dan vervolg ik: wie dit niet ziet miskent het Marxisme en wie dit niet erkent, mis kent het Communisme. Ha, juicht Dr. Schoonhoff, daar heb ik hem. Hier blijkt de innerlijke tegenstrijdigheid van Uw artikel en mitsdien de onjuistheid van Uw kijk op het Communisme. Daardoor kunt U het tegelijk consequent en inconse- qüent noemen. Mis doctor, dat dacht U maar! Zoo gemak kelijk laat ik me niet vangen en zoo stom ben ik nu toch geloof ik nog niet, dat ik me zelf in haast éen adem zoo zou tegenspre ken. Ik heb inderdaad het Communisme de eer gegeven van de moed der consequentie en ik heb het tegelijk inconsequent genoemd, het zoo omschrijvend, dat zijn consequentie het tot de duivel voerde. Ra, ra hoe kan dat, roept U misschien uit met een voor de hand liggende variatie op het voorafgaande: ik zie, ik zie, wat jij niet ziet. Ik zal U zeggen, hoe dat kan en daaruit moge U dan duidelijk worden, dat U toch eigenlijk de heele gang van i begrepen hebt. Maar nog eens, dat aan mij liggen, doordat ik me onvoldoende duidelijk heb uitgedrukt. Ik heb twee dingen willen betoogen: lo. het Communisme wjl consequent de sociale gerechtigheid. Dat is zijn doelstelling. 2o. het Communisme aanvaardt de geweld dadige revolutie, omdat het gelooft, dat geen bevoorrechte klasse vrijwillig afstand doet van haar voorrechtenl eh dat ze dus omver- geworpen moet worden. Zijn revolutionaire tactiek is evenzeer consequentie van zijn kifk op de historische ontwikkelingsgang. Dat bepaalt zijn methode? Op de tweede lijst verloor 1 St Jacob van 4 Midlum; 6 Oosterlittens van 8 Witmar sum, 9 Huins van 12 Bcrlikum; 13 Huizum van 15 Franeker, 20 Leeuwarden van 17 Makkum, 24 Harlingen van 21 Arum. Op de derde lijst verloor 29 Kimsweid van 4 Midlum, 12 Berlikum kon het niet bolwer ken tegen 8 Witmarsum; 17 Makkum moest in Franeker zijn meerdere erkennen en 28 Dronrijp maakte geen kans tegen 21 Arum. Op de vier kwamen alzpo: 4. S. Smedinga, F. Terhenne en Sj. Braak- sma, Midlum. 8. A. Yntema, E. Zijlstra Meer, Witmarsum. In beide opzichten is het Communisme con sequent èn ten aanzien van doel èn ten aan zien van zijn methode. Maar daarin ligt nu juist de oorzaak van zijn inconsequentie. Het gaat om de sociale ge rechtigheid, het gaat om de mensch, om de totale individu (Hoetink). Maar om tot die sociale gerechtigheid te geraken komt het tot zijn, revolutionaire methode, tot zijn dictatuur, tot zijn staatssocialisme, tot de totale staat, zoo althans voorloopig (en de aanduiding van dat voorloopig karakter, van de overgangsphase, is geen nis waarin de overrompelde schrijver verschrikt dekking gezocht heeft, gelijk U beweert), maar een voudig rechtdoen aan de feiten. Maar ook bij erkenning yan dit voorloopig karakter van de dictatuur en van al wat daarmee samenhangt, hier ligt de inconsequentie van het consequente Communisme: de strijd tus schen doel en middel, waardoor het Com munisme (voorloopig alweer!) de mensch knecht, die het bevrijden wil. Het is de consequentie bij doel en middel op zich zelf, die het Communisme tot de duivel der inconsequentie voert Ik hoop mij thans nog ietwat duidelijker te hebben uitgedrukt, althans op dit hoofdpunt van ons debat. Nog een paar opmerkingen tot slot: lo. U verwijst naar de kerkvervolging in Rus land, de veroordeelihg van de godsdienst als opium voor het volk en dat men hier in naam der gerechtigheid de Gerechtigheid naar de keel gevlogen is. Ik zal de laatste zijn om de kerkvervolging te verdedigen: Maar twee dingen mogen nier toch wel even bedacht worden: dat die kerk toch ook haar trekken heeft thuis gekregen, waar ze toch al te zeer verworden was tot een steunpilaar van het verrotte tsaristische systeem en een verdedigster van de wanhopige maatschap pelijke wantoestanden in het oude aristocra tische Rusland en dat in verband daarnfee het Christendom dier Russische kerk tot een opium voor het volk dreigde te verworden: een dooddoener, een slaapdrank. Er is he laas een godsdienst, die als opium werkt en niet alleen in Rusland, 2o. In verband met de wereldverovering door Rusland zegt U, dat men zich met hui vering afvraagt, of die overwinning van de wereldheerschappij niet te duur betaald zou zijn met het verlies van millioenen menschen- levens en de ondergang van de beschaving. Ik antwoord hierop met een antwoord en een vraag: Het antwoord: Rusland streeft niet naar we reldverovering voor Rusland, wèl voor het Communisme; het wil dus niet de andere volkeren vertrappen; de hegemonie is zoo góed als bij de dictatuur als óvergang (al weer overgang) bedoeld. Ik moge U hier verwijzen naar mijn aanhaling uit het boekje Dr. Snethlage: Democratie en Dicta tuur, mijn vraag: dreigen naar Uw meening deze gevaren alleen bij een Russische poging tot wereldverovering, die eigenlijk toch bedoeld is als een poging tot wereldbevrljding? Drei gen die niet, bij iedere nieuwe oorlog gelijk dér gereld tégen Duitschland en Japan? die risico’s hier aanvaard heeft als on- ig ze Rusland niet verwijten als het op precies dezelfde wijze zijn striM ver staat, zou gaan "voeren. Geen meten met produkten, dyt de konsuminten bitelje moat- te, fiks binne. Yn Fryslén binne dy prizen sa, dat de boeren rom sopje. Ik achtsje dat om mear as ien reden in goed ding. Sil dochs Fryslén net forkomme, dan moat it de lén- bou goed gean. De yndustrialisaesje stiet wol tige yn de bilangstelüng, mar dat moat allegearre noch komme. Flinke produksjepri- zen foar molke en fleis, noat en sied, jirapels en biten. dat Is de greate boarne, hwer’t Fryslén ut libje moat. En to lang hat dat net yn oarder west en binne de groepen, dy’t yn de lénbou wurkten, to koart komd. Mar it stiet tinkt my nou wol as in peal boppe wetter, dat de tredde skeakel hjoed de del net syn billik part kriget. De eigner heart ek syn diel to hawwen. It jild, dat yn in pleats stutsen is, hat rjocht op in matige rinte, de ünderhéldskosten, de groun- en wetterskipslêsten, de modernisear- ring en nijbou moat ek üt it bidriuw kom me, hwant in pleats is gjin earmhüs. As men nou aonnimt, dat de hier op dit stuit sahwat om en de by de fjirtich goune de pounsmiette leit yn dizze kontrijen, dan Is men net fier mis. Der moat alles óf, pol der-, wettersklp- en grounlêsten, timmerjen, vervjen, en sa mear. De assuransje, dy’t mar al heger en problematysker wurdt, set de wearde fan In flinke pleats al op hündert tftzen g<me. Demeffena moat de premy bl- telle wurde, De provinsje hat de grounlêsten forhege, om’t hja oars gjln kant utkinne, de opslnten binne nou op 55 brocht en takomme jier all it wol op 60 komma. En nou soe ik lykwols freegje wolle. 1» der ien, dy’t eeniging invanki werden gekozen: S. Visser, voorzitter. K. van van tuur, mijn vraag: dreig: gevaren alleen bij is als een gen die niet bij iedere nieuwe oorlog gel zij dreigen bij den strijd voor de vrljK der - Wie die risico’s hier aanvaard heeft als vermijdelijk maj als het op precies dezelfde wijze zijn i voor wat die Sovjetunie als bevrijding twee maten a.u.b. Het gebeurt maar al te vaak. Wij mogen het doen voor onze zaak, maar een ander niet voor de’ zijne. Ik besluit. Ik heb het Communisme niet wil len verdedigen (God beware me). Ik heb het wèl recht willen doen door te trachten het te begrijpen, ook waar onze wegen schei den. Ook ik wil sociale gerechtigheid, con sequent. Maar niet op de Russische wijze, consequent in zich zelf, wijl passend bij zijn kijk op de geschiedenis. Mijn kiik is een andere èn op de mensch èn op de geschie denis. Daarom ben ik principieel democraat De consequentie van het Communisme in zijn doel en in zijn middel leidt het m.l. tot de duivel van de inconsequentie. Ik hoop, Dr Schoonhoff, dat U me thans beter begrijpt Ik zeg daarom niet met U: met dén duivel naar de Inconsequentie. Ik beweer: naar den duivel met de inconsequentie. Geen discre pantie tusschen doel en middel, al zijn beide op zich zelf nog zoo.consequent. Vk. 2 u. de heer Lammertsma. Idsegahuizea. 9 u. ès. Bijleveld. j van Qi end. Lollum. 9 u. Ds. Wiersma van Augus- tinusga. Waaxens. 1.30 u. dezelfde. Schettens 1.30 u. Ds. de Loos van Parrega. Lutkewie- rum. 1.30 u. Ds. Rasch. Oosterend. 9 u. Ds. Nijenhuis en 1.30 u. Ds. Bex van Harlingen. Oosterlittens. 10 u. Ds. Bubeldijk. Parrega. 9 u. Ds. de Loos. Schraard. 9 u. Ds. Bónting v. Exmorra. Spannum. 9 u. en 2 u. Ds. van Andel. Tjerkwerd. 9.30 u. en 2 u. Ds. van der Brug: Tzitm. 9.30 u. en 7 u. Ds. Nieber. W1 isum. Ev. 2 u. Ds. Jansma van Welsrijp. Wh narsum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Witmar- sun. Ev. 2 u. zendeling Solinger van Oos- terbierurfl. Wommels. 9 u. Ds. de Stoppe- laa- (Voorber.). Hijdaard. 2 u. dezelfde (V< jrber.). Womimds. Vrijz. Herv. Ev.) 2 u. Ds. Vink (Voorber.). Won». 1.30 u. Ds. van Hoeven. Workum. 8.30 u. en 10 u. Ds. de Jonre en 5 u. cand. Deinum van Leeuwar den. .Heidenschap. 1.30 u. Ds. de Jonge (H. A.). Zurich. 7 u. Ds. van Dijk. Pingjum. Ev. 1.30 u. de heer Tietema. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. Geen dienst. Hindeloopen. 9.30 u. Da. Treffers. Makkum. 7 u. Ds. Keuning van Irnsum. Jplly Boys” eri it greate Franeker. I. Tolsma, P. Arum, Midlum kon het bij lange tegen het goed spelende partuur van Wit marsum en verloor met grooten achterstand, ’t Scheen dat ook de strijd tusschen Frane ker en Arum zonder eenige spanning zou ver- loopen. doch toen Arum reeds vijf eersten had, kwam Franeker nog even opzetten, maar kon naar het scheen het tempo niet volhouden op 3-5 6-6 verdween dit partuur van de lijst. In de eindstrijd kwamen dus uit de parturen Witmarsum en Arum. Hoewel de algemeene gedachte was, dat de Witmarsumers het sterkst zouden wezen kwam het anders uit. Wel kreeg Witmarsum het eerste eerst, doch het volgende was voor Arum, toen Yntema op 6-6 buiten sloeg Arum liep in snel tempo tot 2 spel uit. Wit marsum haalde nog een bordje, doch daar na was het gedaan. Arum maakte de 3 spel vol en was dit jaar winnaar van het goud, Witmarsum van het zilver, Franeker was no. 3 en Midlum no. 4. WOMMELS. Geslaagd voor het Mulo-exa- meli dipfema A: K. Bruinsma, Spannum, J. Feitsma, Cubaard, H. Rienstra en B. van der Meer, Oosterend an P. Salverda, Wom mels en voor diploma B: T. Wiersma te Wommels,. allen leerlingen van de Chr. ulo school, hoofd de heer J? W. lestra, alhier. ITENS. Aan de z.g. kermi»kaat»partij werd door 17 parturen deelgenomen, onder lei ding van scheidsrechter F. de Boer van Wommels. 1ste prijs: K. Nauta, Schalsum, A. van der Weide en P. Santema, Oosterlit tens. 2de. C. de Jong, Franeker, E. Heeg, Huins en H. van der Meer, Sneek. 3e. W. de Vries, Menaldum, N. Nicolai en A* Broersma Baard. ZONDAG 11 AUGUSTUS 1946. NED. HERV. KERK, Achlum. 9 u. de heer L. Schipper van Leeu warden. Hitzum. 1.30 u. dezelfde. i‘X- 9 u. Ds. Glashouwer van Nijverdal. lenaar. Baard. 10 u. Ds. Rasch Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1