Een moeilijk vraagstuk Ül Bonnenlijst p” tui im zn. g' 505 suiker 496 alg. 497 alg. 498 alg. 499 alg. 500 alg. 501 alg. 502 alg. B 94 Res. C 94 Res. B 95 Res. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week 4* kl ‘3*3 Redactieraadi TJ. DE JONG, Ds J. VINK en J VISSER w j -a a ze jaargang no. jj Gedrukt i. o. v; m. o. bij de Fa. a. j. osinga - Bolsward Vrijdag 10 Aug. 1V40 Predikbeurten. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Fan de Martiny-toer. tra olge 491 brood en en T8 Vk. 913, 914 vleesch •zorging van deze sportmensenen. z.ij daarbij op de volle medewerking van IUR en de uai uc et meast ,t Frysk en net diedkrêf- i” In kear dichte 100 gram vleesch 6 liter melk land deel, i ter i tot le ng 005 suiker 996 alg. 997 alg. 998 alg. 999 alg. 001 alg, D 94 Res. E 94 Res. pen, poor eed" st en un g- aan- 9i sel id- de en )r- :n- )S- nd en rden 10. jl- >e~ n- ’t m, en st- teruggi geheel Zi Het is te hopen "dat die bengels ~dan niet de en if- :n. op 3. 4. 5. od >rs de n- en - n- :rs 11 16 te an iw !D 'd, te 16 garine of 100 gr. vet V 43, ,V 44 X 43 X 44 gem. idldaat vermeld worden, dat de oude families Sierd- sma-van der Hem op dit oogt slachten vertegenwoordigen, n.l.t 1. Aukje Sierdsma-de Boer 95 jr 2. 986, 987 br. 994 boter enz, 995 boter enz. PARREGA. Onze vroegere plaatsgenoot de heer j. Jansen, thans te Hoogeveen, slaagde dezer dagen te Utrecht voor de acte Fransch L. O. Hoe lüder hy ropt, hoe faeijer it dermei meastentiids stiet. Hy fielt him net ienfól- dich frysk en frij, mar hy moat it op Sel- skipjounen en sa lüd sjonge kinne, in lytse forgoeding foar it feit, dat hy him yn it libben meast sa’n bytsje Frysk en sa fêst- boun fielt oan allerhande dingen, dy’t fan büten Fryslan him oplein binne. Mannich skriuwer hat der al op wiisd, dat yn de tiden, dat de minsken harren nationael bisef slim fortuteazje lieten, de measte skiednis- boeken skreaun waerden oer it „Magna Frisia’’ it Create Fryslén, dat ien kear fan België oant Denemarken tarikte. It natio nale bisef Is fierst to slop e tich. It is, sa yn „It Heitelün' waerd: De familie Ph. Vos, alhier, ontving van het Joodsch Nationaal Fonds een oorkonde, waaruit blijkt, dat te zijner eere een boom I is geplant in het Joop-westerweel-Woud in Palestina. Er is in den iaatsten tijd veel gesproken over het oude .pand Marktstraat 8. Onder architectuur van R. Jorritsma wordt dapr thans hard gewerkt aan de inrichting van een dansschool, die onder leiding zal staan van den heer P. J. Heeringa. Men hoopt nog in begin September deze dansschool te kun nen openen. Ernstige baldadigheid. Donderdagmiddag pl.m. 4 uur bemerkten de ambtenaren van net postkantoor alhier, dat er rook uit de brievenbus kwam. Bij onder zoek bleek, dat er brand was. Onmiddellijk werd het vuur gebluscht en bleelc het, dat een flink aantal poststukken reeds ernstig beschadigd waren. Voorzoover mogelijk zijn de stukken aan de afzenders teruggezonden. Of en hoeveel stukken er geheel verbrand zijn is natuurlijk niet na te ;aan. leer waarschijnlijk is dit kwajongenswerk. 1 t verder gaan met deze ergerlijke baldadig heid, waaruit zooveel onheil kan voortkomen. De ouders doen er goed aan de jeugd met klem te wijzen op de ernstige gevolgen van zulke daden. Ev. 9.30 u. de heer Faber en 5 u.???? Ex- morra. 9 u. Ds. Bonting (Voorber. H. A.). Gaast. 1.30 ,u. Ds. Bonting van Exmorra. Idsegahuizen. 9 u. Ds. Molenaar (H. A.) Piaam. 1.30 u. Ds. Molenaar (Dankz,). Hich- tum. Vm. Ds. van Leüsden (H. A<). Burg, werd. Nam. Ds. van Leusden (Dankz.). Itens. Ds. de Bres. Kitnswerd. 9 u. Ds. Bi leveld. Makkum. 9.30 u. lezen en 2 u. Ds. ansma van Opwlerde. Cornwerd. 9 u. Ds. ansma van Opwlerde. Kubaard. 9 u. en 1.30 u. Ds. Dekker van Amsterdam. Lollum. Geen dienst Waaxens. 1.30 u. Ds. van Leusden. Longer- houw. 9 u. Ds. Gelderman en 1.30 u. Ds. Sluijter van Midlum. Ds. van And el. Oosterend. 9 u. en 1.30 u. Ds. Nijenhuis. Parrega. 9 u. Ds. de Loos. Piaam. 9.30 u. Ds. Bonting. Zurich. Ev. 1.30 u. de heer Tietema. Schraard. 1.30 u. Ds. Gelderman van Longerhouw. Spannum. 1.30 u. Ds. Bouman van Arnhem. Edeas. 9 u. Ds. van Andel, Tzum. 9 u. en 1.30 u. de heer Boon van Breezand. Westhem. 9 u. Ds. Gor- deau. Wolsum. 1.30 u. dezelfde. Winsum. 10 uur Mevr, de Jong-Blom. Winsum. Ev. 2 u. de heer Faber van Bolsward. Witmar- sum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Witmarsum. Ev. 2 u. Ds. van der Brug van Tjerkwerd. Wom- roels. 9 u. en 2 u. Ds. de Stoppelaar (H. A. en Dankz.). Wons. 9 u. lezen en 7 u. Ds. Gelderman van Longerhouw. Workum. 8.30 u., '10 u. en 5 u. Ds. de Jonge. Heidenschap. 1.30 u. Ds. de Jonge (Dankz. H. A.). Oos- terlittens. 10 u. Ds. Bobeldljk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. 9.45 u. Ds. Broer van Warns. Itens. 9.30 u. Ds. de Groot van Workum. Baard. 2 u. dezelfde. Witmarsum. 2.30 u. Ds. Broer van Warns. Workum. 10 u. mej. van der Veen van Sneek (Fr. dienst). QEREF. KERK. Makkum. 9.30 u. en 2 u. Ds. van Loo van Snöek. Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van da Waal. Tzum. 9 u. en 1.30 u. Da. Hania. Wommels. 9.30 u. lezen en 2 u. Da. Hage naar van Bolaward. Workum. 9.30 u. en 7 u. Ds. Bouma van Noordwljk aan Zee. BAPTISTE GEMEENTE. Workum. 9.30 u. en 2.30 u. Da. Hoogwinkel van Arnhem. „Dit folk hat syn eal bistean yn ünwittend- heit foriern In plak as lytsfeint oannommen yrsté fan in eigen bern”. Elts, dyt de gong fan saken yn ünderskate riedsforgearringen folge hat en mear toch dy yn de Fryske Steaten, moat him deroer fornuvere ha, dat in saek, dy’t sa 'dear is as de del foar In sljochtwei-ninne Fries, to witten de frijheit om syn tael to brüken, fan mannichien öfwlisd wurdt. De hfildlng fan de Fryske Steaten wie yn dit opsicht Wol tige typearjend. De saek wie oansnljd troch Jan Piebenga, dv’t kon- sekwint fan syn nationael rjocht gebrf k mak ke en Frysk spriek. De Kommissaris de der- op sein, dat it brüken fan de Fryskr tael Ir saek wie, hwer’t hy him as net-F les net yn minge soe, mar dat hy forsochl om sn müglik de Nederlünske tael to brüke i. Da fortsjlntwurdlgar fan It Naderl&nske Bi- De strijd bij Wons in 1940. Op verzoek van oud-soldaten in Friesland zal in het boek „Dodendam”, een documen taire reportage van de gevechten om de Afsluitdijk, ook een gedeelte gewijd worden aan de strijd bij Wons. Teneinde onze gege vens te kunnen aanvullen en controleeren, verzoeken wij een leder, hetzij oud-soldaat of burger, die ons iets omtrent deze gevech ten in Mei 1940 kan mededeelen, ons zoo spoedig mogelijk uitvoerig in te lichten of althans zijn naam en adres op te’ geven. Elke mededeeling zal zeer welkom zijn. E. WIJGA, Cammingha- straat 77‘, Leeuwarden. Dit boek is nu reeds te bestellen In boekh. Osinga, Bolsward. C. A. B.’s 5e Jeugdtournool. Zondag 25 Aug. zal het 5e toumooi worden gehouden. Dit jaar wordt in 2 klassen ge speeld eri wel' in klas A tot 18 jaar en klas B tot 15 jaar.'In de A-klas komen de vol gende vereenlgingen uit: Black Boys, Sneek, L. S. Cj, Harlingen, R. E. S. en C. A. B. In klas B Sneek, R. E. S. en C. A. B. Twee tusschenwedstrijden vragen de aan dacht en zullen bij het publiek wel in den smaak vallen n.l. C. A. B.L. S. C. voor jongens van 8-11 jaar en een veteranen wedstrijd boven 33 jaar tusschen C. A. B. en Harlingen. De band die in de hongerwinter tusschen de steden Bolsward en Weesp is gelegd, zal binnenkort weer nauwer aangehaald worden door een te houden voetbaltour- nooi tusschen twee elftallen uit Weesp en twee uit Bolsward. Het is de bedoeling deze wedstrijden bij toerbeurt in Bolsward en in Weesp te houden, de eerste maal in Bols ward. Een zeer fraaie wlsselprijs is inmiddels reeds aangeboden. Zoo spoedig mogelijk zullen wij onze lezers meet inlichtingen geven, Volgende week wordt de Friesche Elf stedenwandeltocht gehouden. Dinsdagmiddag komen de 150 tippelaars in Bolsward om hier te overnachten. V.V.V, heeft haar hulp toegezegd voor het onderdak brengen en de verzorging van deze sportmenschen. Zij hoopt daarbij op de volle medewerking van de bevolking te kunnen rekenen. worden ii iuc Aaao, jam, *vc.o.vi, .ujcv.lenaalden andere dingen tegen inkoopsprijs ver- Het° was zeer te betreuren, dat niet meer dere patiënten tegenwoordig waren, doch eerstdaags zal vqor afd. Bolsward een ver gadering worden aangekondigd en worden daar allen verwacht. Het Roode Kruis. De groote actie voor het Roode Kruis, die in Augustus over het geheele land wordt ge voerd om deze jnstelling millionair te ma ken, d.w.z. zijn ledental tot een millioen op te voeren., wordt voor Bolsward en omge ving een maand uitgesteld. Het bleek niet mogelijk om in deze vacantletijd voldoende medewerking te krijgen. Maar zij, die nu door vacantie verhinderd waren, hebben voor September hun hulp toegezegd. Dus gaat het R. K. hier in September aan de slag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Bolsward en Omstreken". Gedurende de maand Juli werden 843 boe ken uitgeleend: terwijl over hetzelfde tijd vak de Inrichting bezocht werd door 18 personen, t.w. 4 dames en 14 heeren. menten zijn pp zich zelf noodzakelijk, om dat daarin voor alles de knappe koppen de mogelijkheid hebben, zich langzaam omhoog te werken, aan wie men later bijzonder ver antwoordelijke opdrachten kan toewijzen. Het is alles volkomen duidelijk: het nazisme gebruikt de democratie d.w.z. het recht van vereeniging en vergadering om haar knok ploegen te organiseeren en het parlement om de leiders te ontdekken, om straks als de beweging sterk genoeg geworden is (ge heel legaal!) die democratie te vermoor den. De vraag is nu: moet de democratie krach tens haar wezen, haar beginsel van vrije meeningsuiting en vrije meeningsvorming, ook een beweging haar gang laten gaan, die het in ieder opzicht op dé vernietiging van die vrijheid heeft voorzien? Of worden de grenzen dier erkenning door haar eigen we zen bepaald? Geldt me geestelijke vrijheid voor allen, ook voor haar eigen doodsvijand of geldt die slechts voor hen, die op prin cipieel democratisch standpunt staan, wel binnen haar verschillende meeningen voor- u.agcii, maai vij auo vciovuu van uicciuug principieel aan de opzet vasthouden, dat aan de vrijheid zelf nimmer geraakt mag wor den. Men kan hier consequent democratisch zijn en op grond daarvan ook de anti-demokraat zijn vrijheid laten om van zijn antidemocra tic te getuigen en daarvoor te strijden. Men kan ook te dien aanzien een x voorbehoud maken en zeggen: de vrijheid geldt slechts voor hen, die de democratie zelf otjvoor- waardelijk erkennen, dus voor antidemocra- ten geldt zij niet. Beide standpunten hebben hun begrijpelijk heid. Het heeft zijn aantrekkelijkheid eigen beginsel consequent door te trekken, het met dat beginsel consequent te wagen, in het vertrouwen op zijn waarheidskracht, die ze gevieren zal, in het geloof, dat democratie een hooger beginsel vertegenwoordigt dan alle antidemocratic, die men daarom haar gang durft laten gaan en haar propaganda bedrijven. Hierin schuilt lets van de geloofs moed van de daareven genoemde Gamaliel, van de zekerheid, die spreekt: groot is de waarheid en zij zal zegevieren, Maar het is óók begrijpelijk, dat men terug deinst voor deze uiterste consequentie. Zal ook zij niet blijken naar den duivel te voe ren? Mag de democratie het rlskeeren de anti-democratie aan de macht te laten ko men door ook haar de vrijheid te laten? Hier uit spreekt een sterk gevoel van verant woordelijkheid voor het beginsel zelf en voor de menschheld. Mogen wij haar door onze consequentheid andermaal blootstellen aan de verschrikkingen van nazldlctatuur en ■naziterreur? We hebben in dat opzicht te veel beleefd! Laat ons geen tweede kans loopen, laat ons voorzichtig zijnl Zoo is er voor belde opvattingen iets te zeggen, ja veel te zeggen. Maar daarmee zijn we niet klaar. Ik hoor de lezer vragen: en hpe moet het nu? Welnu lezer, ik geef mijn persoonlijk ant woord. Ik meen, dat men de consequentie der democratie aan moet durven in geloof. En dus het nazisme zijn gelegenheid jreven om van eigen beginsel te getuigen. Maar onder één nadrukkelijk voorbehoud: het zal heid in ons volk’trf verwerven langs uit sluitend democratische weg: door overtul- W.A., zonder ge- WOMMELS. Benoemd tot hoofd der open bare ULO-school te Naaldwijk onze vroe gere plaatsgenoot J. J. Krlps te Leeuwarden thans onderwijzer bij het ULO-onderwijs. OOSTERLITTENS. Deze zomer is door een vleital afdeelingen van den Ned. Kaatsbond (N.K.B.) te weten „Onder Ons’’, Oosterlit- tem, „Nije Krllch”, Weidum. „Bolsward" en „Sneek” een competitiewedstrijd gespeeld. Iedere afd. had drie parturen A, B en C- pa-tuur, die in elke plaats tweemaal moesten uitnomen. De te behalen punten werden ge regeld naar „Snltser telling”. De verschil lende partijen zijn door de kaatsers met am bitie gespeeld en ook de publieke belang stelling was steeds van dien aard, dat deze „competitie”' uit propagandistisch oogpunt van beteekenis is geweest. De uitslag luidt als volgt: 1. Oosterlittens, 2. Bolsward, 3. Weidum, 4. Sneek. door vrije discussie. En laat ons dan zien, welk beginsel het sterkst Is i het democratische of het anti democratische. Ik meen: als de democratie dat niet aandurft, dan is er met haar iets niet in orde, dan twijfelt zij aan eigen waar heidskracht/Miaar nog eens; een zuiver geestelijke strijd, alleen met de wapenen van den geest, zonder het zweepje van Mussert’s opvolger I Het gebruik van dreiging en ge weld heeft de democratische staat met ieder middel te keeren krachtens zijn wezen. Ik waag het met een ongewapende democratie tegen een ongewapend fascismel De demo cratische staat zie slechts toe, dat beiden zich aan de voorwaarden houden. gesproken de heer D. Nieuwiand, die 25 Jaar lang kaartverkooper geweest was. ARUM. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk al hier Ds. J. Brijker te Ouwerkerk (Zeeland). ARUM, 12 Aug. Onder leiding van den heer M van Althuis werd weer een Chr. Oranje- vereeniging opgericht. Als bestuur is geko zen de heeren Ds. Wagenaar, voorz., G. Laanstra, 2e voorz., Th. Broersma, sect, en M. Feenstra, penn., R. Tolsma, alg. adj. Het bestuur is opgedragen iets voor te berei den voor de a.s. Koninginnedag. HARTWERD, 10 Aug. Andermaal werd al hier een kaatswedstrijd gehouden voor in woners van de dorpen Burgwerd, Hlchtum Hijdaard en Hartwerd. Over net algemeen is er goed gekaatst en na spannende partijen vielen ten! slotte de prijzen ten deel aan: 1ste prijs: H. de Jong, R. Nijdam en D. Keu len. 2de. K. Knol, P. Posthumus en M. Poel- sma. 3de. B. Bouma,. Y. A. Galama en R, MÜedema. Tevens ontving H. de Jong prijzen voor de meeste bovenslagen in één partij en voor de verste bovenslag. Voor alle kaatsliefheb- bers was het een mooie middag. PARREGA. Geslaagd te Assen voor gezel timmeren onze dorpsgenoot Tj. H. Bleeker, van de Vereen, tot veredeling van het Am bacht lendheit fan de Steateleden, dy’t forstean wurde kin, as men bitinkt, dat hy noch mar in pear moanne yn Fryslün is. Hoe soe men immen, yn sa’n hege posysje steld, net yn ’e mjitte komme wolle de earste tiid. Mar yn twade ynstênsje waerd, nei de ta- stimming om oan it forsyk fan de Kommis- saris yn earste opslach to foldwaen, de winsk ütsprutsen, dat nei net al to lange tiid, ek hjir de spreuk jilde soe: „Al hwa wend is Frysk to sprekken, hoecht him hjir net to foUxekken? Dér hie men in royale tasizzing op for- wachtsje mochten. Mar dy bleau üt en Ik bin der wis fan; dat as it op stimmen oan- kommen wie, de mearderheit de Fryske tael yn de Fryske Steaten forbean hie. It natio nale bisef is by de Fryske Steaten swak. En hwerom soe it by dizze ütkarde ploech minder wêze as by, de mannichte. Jit op in oare wize blykte itselde tokoart. Ien fan de leden utere him oer bineamingen yn Frys- lAn, dy’t hwat om ’e hakken hawwe en sei: It wie him krekt allyk as de sollisitant in Fries wie as net, -dér frege hy net nei, hy naem de „béste”. Dêrop waerd andere, dat bihalve de technyske kwaliteiten dochs ek in rol spilet, oft de man him hjir thüs fielt, de minsken ken, har aerd forstiet en sa mear en dat de frage, oft hy slagje sil en hoe’t hy slagje sil, dér faken jit mear fan öfhin- get as fan oars dingen. Dêrby is Fryalftn in ekonomysk earm gewest en mocht men hjir forwachtsje, dat de Fryske Steaten op I* foarste plak opkomme soene foar It eig'-’ folk. In bikwame, Fiyske sollisitant hear"- foar to gean by in lykweardige oare. Mar seis dat waerd mei klam bisfriden. T. de J. ACHLUM, 10 Aug. Heden hield de kaats- vereen. „Sport en Vriendschap” een jongens- kaatspartij van door elkaar loten. hte prijs: A. Dijkstra, Sexblerum, J. E. Vis ser, Berlikum. 2e prijs: J. Plantinga, Frane- ker, S. Terpstra, Sexbierum, A. Hotstra, Ber likum. 3de prijs: O. H. Born, Berlikum, J. Jansma, Berlikum en E. Hondema, Harlingen. ACHLUM, 3 Aug. Alhier is opgericht een Vereen. Oranje Nationaal, met als bestuur de heeren: E. J. Vrieswijk, voorz., D. Riewald, secr, Joh. Politiek, penn. Y. Kramer, C. Tania, J, Schriemer, K. Norbruis, Jac. de Boer en J. H. van der Pol. ACHLUM. Als beheerder der CoOp. Zuivel fabriek te Opende (Sm.) is benoemd de heer C. van der Ploeg, beheerder alhier. TZUM. Door het spelen met lucifers door de kinderen van den heer H. Punter op de koestalzolder, werd een begin van brand ontdekt door het volk van de wed. W. van der Meer en C. Baarda, welke spoedig toe snelden en de brand nog konden blusschen, zoodat gelukkig het ergste is voorkomen. TZUM. Geslaagd voor het diploma machine- schrijven onze plaatsgenoot H. Couperus. TZUM. Bedankt voor toez. van beroep naar Zaltbommel, Ds, C. Nieber. N1JLAND. Op de Zondag f.1. te Heerenveen genouden draverijen won de heer P. Kramer met het paard „Edda” een eerste prijs. WOMMELS. Beroepen bij de Geref. alhier (vao. Ds. M. J. Meister) oam W. van der Linden te Bllthoven. BOLSWARD’s NIEUWSBLAD 413 vleesch 414 vleesch A 76 melk B -76, C 76 melk 3’/a liter melk Bonkaarten KD, KE 608: 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 500 gram suiker 100 gram bloem 100 gram kaas 250 gram jam, stroop enz. 50 gram cacao 250 gram zachte zeep .800 gram brood 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 608: D 76, E 76 melk Tabakskaarten enz.: T 43 geldig tot en met 31 Aug. 1946 Bonkaarten KA, KB, KC 608: 486 tm 490 br. 800 gram brood J 400 gram brood 494 boter enz. 125 gram boter t, 495 boter enz. 375 gram margarine of300 gr. vet 500 gram suiker 100 gram bloem 200 gram kaas 250 gram jam, stroop enz. 50 gram cacao 50 gram thee 100 gram koffie 250 gram zachte zeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 808: 100 gram vleesch 400 gram vleesch 2 liter melk Men mag zeggen, wat men wil, maar fas cisme en nationaal socialisme zijn niet dood, in Italië niet, getuige o.a. de diefstal van het lijk van Mussolini, in Duitschland niet, getuige de Weerwolforganisatie, in Dene marken niet, getuige de recente uitlatingen van een zekere dame, die een, nieuw „on bloedig” nationaal-socialisme wil en ook in ons eigen land niet, getuige de vergadering onlangs in Terminus in Utrecht gehouden en het gebeurde met de organisatie Ontspan ning na Inspanning, een z.g. sportclub, die van nazistische smetten niet vrij bleek en welks leider gearresteerd kon worden, niet vanwege dat leiderschap, maar omdat hij andere dingen op zijn kerfstok had, die hem tot politieke delinquent stempelden. Het schijnt dat men hem staatsrechterlijk om de oprichting van deze nieuwe gecamoufleerde fascistische organisatie niet kon verbali- seeren. Nee, fascisme en nationaal-soialisme zi.n nog niet dood, al zijn de fascistische en fa- zistische- staten dan ook met geweld van wapenen vernietigd. Het was eigenlijk oak naief om zulks te verwachten. Geestelijke^ dragen, maar bij alle verschil van meening vraagstukken lost men met wapengeweld niet op en gelijk of ongelijk in geestelijke vragen (en politieke vragen zijn ook geeste lijke vragen!) wordt niet door de uitslag van een machtsstrijd beslist. De' Boerenrepublie ken hadden geen ongelijk, al werden zij door de Engelschen overwonnen. En fascisme en nationaal-socialisme behoeven geen dwaling te zijn gebleken, al werden Italië en Duitse h- land verslagen. Hier wordt gelijk en on; e- lijk op andere overwegingen beslist; het e- lijk is niet per sé aan de kant van i e sterksten. Geestelijke stroomingen zijn niet met v a- pengeweld te vernietigen. De Christeli, <e Kerk is daarvan misschien wel het allera li delijkste voorbeeld. Het kruis werd zijn on dergang niet, integendeel! En het bloed er martelaren werd het zaad der Kerk. 1 e- waarheid werd het woord van den wil: en Gamaliel in den Hoogen Raad gesprok n, toen deze tegen de Apostelen als leiders v an de jonge Kerk, met geweld wilde optreden: Laat u niet in met deze menechen en laat hen geworden; want Indien dit streven of dit werk uit menschen Is, zal het afgeb o- ken worden, maar Indien het uit God Is, zult gij het niet kunnen afbreken; het mocht eens blijken, dat gij tegen God strijdt. (Handl. 5 38, 39). Deze woorden nu brengen ons midden In het moeilijk vraagstuk, dat het voortlevend nationaal-socialisme ons stelt, waarvoor het in het bijzonder een democratische volks gemeenschap stelt. Democratie, wij hebben daar inderdaad uitvoerig over geschreven, beteekent vrije meeningsvorming, vrije partij vorming, want democratie kiest welbewust voor de methode van de overreding. Zij wil niet, dat één partij hahr wil oplegt aan de anderen, dat de meerderheid de minderheid tyranniseert. Tot het wezen van de demo cratie behoort de vrije meeningsuiting, de eerbiediging van de rechten van de minder heden, den uitend in de uitdrukkelijk ge stelde mogelijkheid van oppositie. Democra tie kan zonder oppositie niet goed functlo- neeren. In een gezonde democratie maakt de meerderheidgeen misbruik van haar macht en misbruikt de minderheid het rech' er alleen naar mogen streven een meerder- van oppositie niet tot obstructie en sab< tage. Maar nu ligt hier het probleem: wat moet ging alleen. Dus zonder W.A., zonder ge- men met bewegingen aan, die prlclpleel anti- weid, zonder dwang, zonder geweld, alleen democratisch zijn, die het leidersbeginsel <aanhangen, die de democratie slechts aan vaarden en haar gebruiken om haar langs legalp, wettelijkc weg de nek om te draaien. Hitler heeft na de mislukte putsch van Mün chen een heilig respect voor de legaliteit en vermijdt alles wat zweemt naar Illegaliteit, maar intusschen organiseert hij zijn aan hang in de S.A. en S.S. tyranniseert zijn tegenstanders, verstoort hun vergaderingen en laat zijn zaalwachters alles bulten de deur zetten, wat in de bijeenkomsten van zijn beweging door geregeld debat critiek wil oefenen'. Maar de staatsmacht moet langs legale weg veroverd worden door verove ring van de meerderheid in de Rijksdag. Alle partijterreur is daartoe middel. En zegt hij in Mein Kampf (deel 2 bl. 501): De parle- 2 rants, tabaksartikelen 2 rants, sigaren van min der dan 18 ct. per stuk of een pakje kerftabak van 40 gram, merk „Pax”. 100 gr. choc, of suikerw. 2 rants, tabaksartikelen 100 gr. choc, of suikerw. wüld dyng derby in birop op de goedwo!- rz. en !0. If- 12 11 ig- 20 >t- en S0. !0. OP ig- rz. en ;t- 12 ig- ZONDAG 18 AUGUSTUS 1946. NED. HERV. KERK. Achlom. 9 u. lezen. Hitzum. 7 u. Ds. Boer- lüst (H. DJ. Bolsward. 9.45 u. Ds. Vink (bev. van Ds. Winterwerp) en 5.45 u. Ds. Winterwerp (intrede). Bolsward. Broerekerk Ev. 9.30 u. de heer Faber en 5 u.???? Ex morra. 9 u. Ds-Jionting Voorber.^H. A.). Idsegahuizen. 9 u. Ds. Molenaar tunu Vm. Ds. van Leusden (H. A.). Burg- Ds. de Bres. Kitnswerd, 9 u.' Ds. Bi leveld. r 2 z_. van Opwlerde. Cornwerd. 9 u. Ds. i - Dekker van Amsterdam. Lollum. Geen dienst inger- i. Ds. Lutkewierum. 1.30 u. Raad Wonseradeel. 12 .Aug. 1946. meester Reitsma kwam de tijdelijke raad bijeen. F j 22 Waterleiding, gebied Leeuwarden, volgens hetwelk o.m. over 1945 een dividend van 5 pet. zal worden uitgekeerd, wordt _voor puteerde Staten zal worden bericht, dat met het ontwerp-besjuit inzake de voorgenomen herziening der bezoldigingsregeling voor de Omtrent een adres van” verschillende wlnke- ig van de winkelslul- W., de in voorberei ding zijnde landelijke regeling af te wach- Iglng is verleend tot besteding van ld bedrag voor de stichting van een gebouw voor de vischafslag te Makkum, zal, zoo spoedig de materialenpositie het toelaat, met de uitvoering van de plannen worden aangevangen. Enkele mededeelingen betref fende het stadium, waarin de plannen om trent verkrijging van bouwterrein te Mak- Voor rustbehoevende huisvrouwen. Voor een beperkt aantal gezonde doch over vermoeide huisvrouwen van Bolsward be staat de gelegenheid om in U.V.V. (Unie v. Vrouw. Vrijw.) verband in de maand Octo ber tegen geringe kostenvergoeding een 12- tal dagen door te brengen in de mooie om geving van Appelscha. Zij, die hiervan gaar ne zouden profiteeren, kunnen inlichtingen verkrijgen bij mevr. Ten Cate, voorz. Vrijw. Vrouwen Hulpactie. v Woensdagavond 14 Aug. 1.1. kwamen eenige patiënten bijeen, welk£ lijdende zijn aan suikerziekte, onder leiding van den heer Van der Wal van Sneek en werd voor rayon Bolsward een afdeeling opgericht van de Ned. Vereen, tot behartiging van de belan gen voor suikerzieken, gevestigd te Den Haag. Spreker zette uiteen, dat het noodig was om gezamenlijk op te trekken, teneinde zoo veel mogelijk leed te verzachten. Door middel van deze vereeniging af en toe kaas, jam, zoetstof, injecti: en krijgbaar gesteld. vaa z-eci te lues patiënten tegenwoordig waren, doch gadering worden aangekondigd en worden WINSUM. Als een groote bijzonderheid kan sma-van der Hem op dit oogenblik 5 ge- i r UlCil VCi tC^VHWUUlUlgCJl, HU.! Aukje Sierdsma-de Boer 95 jr. te Weidum Taetske v. d. Hem-Sierdsma 70 jaar te Winsum. Aukje Fopma-v. d. Hem 45 jaar te Huins Taetske Algera-Fopma 23 jaar te Baard Aukje Algera, geb. 29 Juli 1946. De 95-jarige bet-overgrootmoeder is nog bij zonder kras. Onder presidium van burge- ’J -J l de zer gemeente hedennamiddag in vergadering bijeen. Het jaarverslag der N.V. Intercommunale Waterleiding, gebied Leeuwarden, volgens hetwelk o.m. over 1945 een dividend van .viuvik u,l|SAWlu, nuiui wui kennisgeving aangenomen, terwijl aan Gede buteerde Staten zal worden bericht, dat met iet ontwerp-besjuit inzake de voorgenomen secretarissen en ontvangers wordt mgestemd. liers inzake uitbreiding ting adviseeren B. en x—li j ten? Nu machtli een bepaal: uw ruwt uc vie spoedig de materialenpositie het toelaat, de uitvoering van de plannen worden igevangen. Enkele mededeelingen betref- ide het stadium, waarin de plannen,om- kum vérkee'ren,” worden voor kennisgeving aangenomen. Aangeboden worden de rekenlngsbescheiden over 1945, die door de daarvoor aangewezen commissie zullen worden onderzocht. In de algemeene politieverordening wordt een z.g. kampeerverood opgenomen, dat niet van toepassing is op eigen terreinen. Een verzoek van A. Jorna, veehouder te Gaast, om flnancleele steun op grond van art, 13 der 1. o. wet 1920 wordt afgewezen. Vastgesteld wordt een z.g. schadevergoe- dlngsverordcnlng, die toepassing zal vinden, wanneer er zich gevallen voordoen, waarin een eigenaar van gronden of gebouwen door het vaststellen van rooilijnen, bouwverbor den e.d. In meer óf mindere mate benadeeld I wordt, terwijl toch het algemeen belang vordert, dat de getroffen maatregel voort gang vindt. Met algemeene stemmen wordt benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Kimswerd de heer Bauke lan Fokkema te Wijnaldum. Gunstig wordt beschikt op een verzoek van het bestuur van de bijzondere Protestantsche school te Mak kum om gelden uit de gemeentekas op art. 72 der Lo.wet 1920 voor de aanschaffing eener nieuwe taalmethode. De vergadering wordt hlema gesloten. WYTMARSUM, 6 Aug, De Fryske krite Wytmarsum ioech op 5 en 6 Aug. in ütfie- ring op seal Hofstra. Spile waerd „Der wier ris" fan Canne. Beide jounen wie it tiffe bi- set, en is d’r bést spile. WITMARSUM, 6 Aug. Uitslag ledenkaatsen. Oudste klasse. 1ste prijs: Rommert Reitsma, Br, de Jong en j, van der Leij. 2e. Alb. Wybenga, S. Anema en D. Nieuwiand. 3e. R. Yntema, KI. Bruinsma en R. Reitsma. Br. (de Jong werd tot koning uitgeroepen en werd 1 jaar houder van de wisselbeker uit geloofd door de fam. Wierda. Jongste klasse, 1ste prijs: P. Lemstra, die komng werd en tevens l jaar houder van de wisselbeker, uitgeloofd door den heer Bn de Jong)', A, Adema en Witteveen. 2de. P. Wierda, D. Yntema en E. Kooistra. 3e. A. Yntema, J. Zwier en M. Steensma. Verder bestonden de prijzen nog uit medail les en luxe voorwerpen. Er is best gekaatst en er waren spannende partijen te zien. Ook werd nog door den voorzitter hartelijk toe- De léste wiken binne rounom yn Fryslén allerhande formiddens drok dwaende mei de Fryske saek. Fakünsjeleargongen, simmer- kampen, greate iepenloftgearkomsten en al sa mear. It striden foar hwat goeds wol hjir yn Fryslén wol, dat hat altiten sa west. Binammen hege idealen lüke de minsken hjir en in sprekker, dy’t rrfti gefoel en oertsjü- ging sprekt, kin rekkenje op géns tahear- ders. Dochs moat men faken slzze, dat de rlsseltaten jin net tafaile, It gappet meast fierder dan it byt. Meilnoar steande It Frysk Folksliet sjonge, dat is gau klear, mar de symboliek, yn dizze died sa düdllk oan- wêzich, wurdt fan mannichien like gau for- getten. Hwant in steand Frysk folk, dat great giet op syn namme en tael, syn frije sin, syn skiednis en kultuer, syn kinnen en wollen ek yn it ekonomyske, dat is allinnich jit in ideael. En in ideael, dat yn de prak- tyk fan it libben mar fan inkelde minsken bilibbe wurdt. De measten, ek by de sa- neamde Frysksinnige lju, skrilje tobek, as de kniper op ’e skine komt. In hprd man op in weake tsiis, dat binne de measten. Komt der dan lit by, dat yn it formidden, hwer’t men op in died ferge wurde mei, in net^ Fries, itsij Hollanner, Geldersman of Grlnzer In foaroansteand plak ynnimt,, dan fAIt It jln twaris tsjin. Dat leidt hlnj net oan de net-Fries, mar oan In frjemd minderwear- dichheitsgefoel, dat de greatske Fries tlge eigen Is, Ik leau, dat de djlpste oarsaek fan dizze twaslachtlge hfildlng leit yn It ünt- brekken fan in goede nationale geast. Un- danks al syn great foardwaen hat de Fries in fierst to swak bisef fan eigen nationali teit.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1