De aanval van de Prawda ep ons land Il prijs; Ping- RD u. uiste RD deel r al- ge- ELS IUM 'NS, ?IJP ■ND i en den jert 11. de J. >r te uur .pan- irige rten, ad- aar- be- uit oof end and »r- XMf an* ben a In- zeer sen" door NS: IJP: ND: irnen tiers, ■niek den, tnef leen ding eren :era- taat. drlck a.». van 6018 oof IT- rij- nen a.s. >lij- i. 3ols- ’45 ont- tam- hun imen Zelf- nden a.s. 3.30- -4 u. me©- .ast, rk). 2ga, 21 aat, iren erk- LUg. uw- )-I6 AO igs- 3.16 en ander over de aard van het werk onder den grond. Van de gelegenheid tot vragen werd door de aanwezigen een gretig gebruik gemaak Enkelen gaven zich direct op. buitengewone belangstelling bestaan, daar Tenslotte vertelde een vakman nog het een telijke elftallen op het gr< zeker zullen de elftallen Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneelc. Verschijnt 1 maal p. week m Oil Redactieraad: Tj. DE JONG, D«.J. VINK en J. VISSER u A ze Jaargang no. Gedrukt i. o. v. m. o. bq de ra. a. j. osinga - Bolsward vrljdag ZJ Aug. 1 WO Fan de Martiny-toer. Der binne twa dingen, dy’t de lju oer’e holle sjogge byhwanneart hja de posysje fan Hol- lén en Fryslan foarelkoar oer stelle. Op it foarste plak dit:, As in Fries nei HollÊn giet, brükt er daliks de Hollénske tael, stelt him yn op it Hollén- ske libben en wurdt dos len mei de minsken, hwer’t hy tusken libbet. Party gean sa fier dat hja de nammen seis forhollanderje. Nei len of twa geslachten binne dat folslein Holianske minsken wurden, al kin men oan model en ynslach noch wol merkbite, hwer’t harren wiaze ien kear stien hat. Mei oare wurden: HollAn assimileart de Frie zen en sünder ien foriening of ien bipaelde aksje, it giet fansels dy kant üt. Der binne mar inkelde Friezen, dy’t harren folksaerd min of mear folslein blwarje yn ’e frjemdte. Mar seis sokken dogge dat allinnich yn de stilte fan de eigen hüskeamer of de smou- tens fan in kriteforban fan Friezen om utens. Yn it lepenbiere libben binne hja fuort fan de earste dei óf, Holianner wurden en dogge hja wakker har bést, dat nimmen merkbite sil, hoe de z en de v harren öfkomst for- riede. Foar Holian is dlzze saek flos gjin probleem, de Friezen wurde Hollanners en fsjinje yn allerlei formlddens mei harren bitrouberens en sobere libbenswlze ta foartsterking fan de suprematy fan it Westen. In twade ding is it feit, dat Holian greate ekonomyske mOglikheden hat. De dominea- rende bitsjuttlng fan de Holiannen is great en wurdt fan jier ta jier greater. Hwer’t folk is, is negoasje en de Holianner is in bitüft Stadsnieuws. INTREDE. Na in den morgendienst te zijn bevestigd door Ds. J. Vink hield Ds. Winterwerp Zon dagavond zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. De prediking werd gehouden naait aanleiding van Joh. 17 21: „Opdat zij allen één zijn; opdat de wereld geloove, dat Gij mij gezonden hebt.” De nieuwe leeraar gaf duidelijk te kennen, dat hij als Vrijzinnig predikant het werk voor Kerkopbouw, door ds. Vink aangevan gen, zou voortzetten. Na de preek werd ds. Winterwerp nog toe gesproken door ds. Vink namens de gemeen te, J. Theunissen namens Kerkeraad, S. I. Faber namens de colleges van Kerkvoogden en Notabelen en door ds. de Stoppelaar namens de collega’s uit de Ring Bolsward. Dezer dagen slaagde voor het examen Nederlandsche Associatie voor Practijk- examens Boekhouden, onze stadgenoot, de heer A. Hollander. Onze stadgenoote, mej. A. Steginh, thans adj. commies der registratie en suc cessie te Sneek, is met ingang van 1 Sept, verplaatst naar het kantoor dier middelen te Haarlem. Op het vorige week gehouden concours te Menaldum, behaalde de muziekvereen. „Oranje” een 1ste prijs in de 1ste afdeeling. DE ELF STEDEN WANDELTOCHT. Dinsdagmiddag kreeg Bolsward een feeste lijk aanzien door de vele vlaggen ter eere van de elf steden tippelaars. V.V.V. had de ontvangst, voeding en lege ring geregeld en mocht daarbij gelukkig op de voile medewerking van de burgerij reke nen. Het comité en de deelnemers waren dan ook allemaal zonder uitzondering bulten- veld (Fr. dienst). Kubaard. 9 u. en 1.30 u. Ds. Wolfensberger van Amsterdam. Lutke- wierum. 9.30 u. Ds. de Bres. Makkum. 9.30 fryskjend, hja holle de Fryske stamme binnen üt. Binne it minsken mei In bilL..o rike maetskiplike funksje sa as Oerheitsper- soanen yn in tratuer, dan km ymiueu u wêze. Mar selden is it sa, dat it Fr1 der better fan wurdt, meastentids l yn dizzen passyf en ek binne guon der bi- wust op üt it Frysk-eigene as minderwear- dich nei efteren of nei Onderen to triuwen. Der komt by, dat de minne ekonomyske po sysje FryslÊn foar in great diel fan harren makket ta in trochgongshüs nei myldjre oar- den. Foar de Friezen is in sterk folksblsef nedich. Net yn ropperij en sentimintele opstigings, mar yn in libbenshülding, dy’t de dirgen al- derearst weagt op har wearde foar 'ryslèn. Dat moat men net to faek neame, di.t moat men dwaen. Allinnich sa kin Fryslün bliuwe ien fan de soune dielen fan de rike Nederianske stam me. Net troch üs, mar troch de Skepper fan alles, hwat libbet, is Fryslün en It Fryske folk makke. In folk, dat 8yn eigen r.erd en wêzen net ieavet en hoedet, is ta wc ismiten keard. It komt syn ropping net nei. D :t moat üs folk sjen en dêrüt de konsekwlns'es lüke foar eigen en frjemd. En nu beweert de Prawda, dat wij met hulp van deze beide grootmachten in onze vazal staat zouden trachten onze macht daar te herwinnen. Kom nul Wie gelooft dat? Geen zelfstandig denkend mensen; hoogstens een, die critiekloos napraat, wat uit Moskou komtl Helaas zijn er dat nog al wat! En dan onze regeeringsvormmg. Zij heet in een ander land gevormd, blijkbaar In Enge land, want er is sprake van Britsche in vloed. Wist U dat, lezer? Het was mij niet bekend I Ik vermoed, dat de Londensche reis van enkele ministers van het demissionnaire kabinet om er van Kleffens te ontmoeten de aanleiding zijn tot deze zonderlinge fantasie. En dat hier een beetje „kiff” in het spel is. De communisten zijn in de regeeringsvor- ming niet gekend. De formateur Beel heeft met hen met willen overleggen. Wij laten daar, of dat democratisch verantwoord en tactisch juist is geweest. Wij meenen van niet! Maar dat is hier bijkomstig. Onze nieuwe regeering is tot stand gekomen gelijk dat in een parlementair democratisch land gebruik is. Contact met de Engelsche regee ring in verband met de Indonesische kwestie is toch wel iets anders dan wat de Prawda ervan gelieft te maken. En dan de politieke delinquenten. Een moei lijk onderwerp. Er zijn bij hun interneering fouten gemaakt en bij hun berechting ont brak wel eens de uniformiteit. Het heeft ook alles veel te lang moeten duren door de fout van de wilde, onbegrensde interneering direct na de bevrijding. Maar ons dunkt, een te beperkte Interneering zou eerder tot het vermoeden van fascistische sympathiën aan leiding geven dan een te uitgebreide! En daar is wel eens iemand op vrije voeten ge bleven, die de kast had ingemoeten. Maar velen daarvan zijn later, nadat hun schuld gebleken was, alsnog gegrepen. Ja, rondom Arnold Meijer hangt nog veel geheimzinnigs en dat hij steun vond ook in bepaalde rech terlijke kringen is niet uitgesloten. Maar mag men deswege een heel volk fascistisch noe men, omdat misschien enkelen hun invloed misbruikt hebben ten bate van fascistische vriendjes? Me dunkt alweer daar is geen reden voor; dat is een ongeoorloofde gene- raliseering. De Prawda stelt In het verband van zijn weinig gegronde beschuldiging de vraag, of een land als het onze, gegeven zijn vazallen positie ten opzichte van het Anglo-Ameri- kaansche blok (o, dat blokcomplex van de sowjetsl) een stem moet hebben bij het regelen van do na-oorlogsche wereld, een stem, die van beslissende beteekenis kan zijn. Wij vragen slechts» als van Anglo-Ameri- kaansche zijde eens op soortgelijke gronden bezwaar werd gemaakt tegen de deelneming aan de na-oorlogsche regeling van b.v. Polen en Yoego-Slavië, die zich in ijverige Rus sische bescherming mogen verheugen, wat zou men in de Prawda dén zeggen? Wij zijn waarschijnlijk te Parijs juist wat al te zelfstandig opgetreden naar Russische smaak, toen we daar opkwamen voor de rechten van de kleine mogendheden en tégen den wensch der grooten (speciaal van Rus land!) van een gequalificeerde tweederde meerderheid vóór een eenvoudige meerder heid. En dat heeft de toorn van de Prawda gewekt. Is het dan toch zoo: wat niet pro- Russisch Is is fascistisch? Het is maar een vraag. Vk gewoon tevreden over de organisatie van een en ander hier ter plaatse. Ook de groote belangstelling der burgerij deed prettig aan en de gelegenheid een bad te kunnen ne men in ons mooie badhuis was voor de meesten een weldaad. Om kwart voor twee arriveerde als eerste op de vierschaar de heer Bakker van Leeu warden, gevolgd door de Zwitser Grimm. De eerste dame die hier binnenkwam, mevr. Bötniemer-de Bruin werd door den voorzit ter van V.V.V. een bouquet aangeboden. Alle deelnemers, die ’s morgens in Leeuwar den waren gestart, volbrachten dit tweede parcours. ’s Avonds werd door V.V.V. een concert aangeboden op het Marktplein waarvoor het Hollandia-corps haar medewerking had toe gezegd, De vele regenbuien verhinderden niet dat nog een vrij talrijk publiek hiervoor naar het Marktplein was gekomen. Woensdagochtend om 8 uur was er weer veel belangstelling voor de start voor het 3de parcours via Workum en Hindeloopen naar Staveren. 31 AUGUSTUS. Dit wordt een bijzondere dag voor Bolsward. Dien dag zal het reeds aangekondigde 1ste steden-voetbaltoumooi Bolsward-Weesp ge houden worden op het voetbalveld aan den Sneekerweg. Uit Weesp komen de 1ste elf tallen van „Rapiditas” en «The Victory” spelen tegen C. A. B. en R. E. 3. Ongetwijfeld zal voor deze wedstrijden een WORKUM, van 1 tot en met 7 Augustus 1946. Geboren» IJnse, zv Gerardus J. Haitsma en Pietje van der Weerd. Johanna, dv Cornelus Gorter en Sijtske Hamer. Trijntje, dv Jan Hiemstra en Jeltje van der Kamp. Andreas Petrus, zv Eelke Andreas de Jong en S. A. C. de Wolf. Johanna, dv Pieter Schoen en Jitske Gaastra. Anne, dv Bernardus Tjerkstra en Jacoba Fortuin. Gehuwd: Freddy van Werkhoven en Sietske Overleden: Wiebrigje de Jong 81 Jr., echtg. van Douwe Viseer. Burgerlijke Stand. BOLSWARD, van 19 Juli t.xn, 1 Augustm 1946 Geboren: Herre, zv Anne Riaaclade en Popkjo Züiderhof. Theresia Maria, dv Antoon van der Meulen en Jantje Cornelia Terbraak, Marcel, zv Marten Bangma en Sjoerdtje Radelaar. Veronica Maria Jacoba, dv Leo Paul Graafsma en Juliana Tecla Riemersma. Geertniida Er nestine, dv Jaring Langediik en Mintje Posthu- ma Smit. Bauke, zv Jan de Jong en Johanna Gerritdina Prins, Leo Nicolaas Willem, zv Frans van der Net en Elskea Henriette Isedora Silvius. Saakje dv Hendrikus Zuidema en Rigt- je Doevendans. Petronella Engelina Maria, dv Hendrik Dirk van der Werf en Petronella Alida Lucia Tromp. Ondertrouwd: Pieter Kooistra en Trijntje Sme- des. Douwe Bakker en Maria Wilhelmina Menks. Theodoor Nauta, en Trijntje IJkema. Gehuwd: Gerrit Hendrik Foekema en Sijbrigje van der Zee. Albertus Steneker te Apeldoorn en Lucia Foekema. Hendrikus Johannes Con radi en Cornelia Vrieswijk. Johannes Leeverink te Oosterend en Geertje van Dalen. Jacob Brink te Sneek en Anke Heeres. Andries Zon- dervan te Oppenhuizen en Richtje Straatrma. BOLSWARD, van 1 tot en met 14 Augustus 1946. Geboren: Henricus Everardus Dominicus, zv Lambertus Bosma en Fetje Visser. Simon, zv Egbert van Asperen en Weitje van Wie ren. Peter Martinus Theodorus, zv IJette Joh. Flapper en Sabina Ida de Boer. Hilda Ca tharina, dv Auke van de Witte en Anna Fre derika van der Wert. Wiggert, zv Dirk Jan Kroontje en Maartie de dv Johannes van Buren en Grietje Martens. Lieuwe Teunls, zv Bauke de Boer en Mar- garetha Adriana van den Hof. Ondertrouwd: Emile Jacobus Josephus Pels te Amsterdam en Theresia Anna Gerritsma. Douwe Adema en Wilhelmina Wink. Jan Willemsma en Gerrltje van der Toorn te ’s-Gravenhage. Gehuwd: Jan Posthuma te Harlingen en Wie brigje Kuipers. Overleden: Holke Sipkes Wierema 70 jr., echtgen. van Johann^ Galama. Johan Hun- gerus 4 mnd., zv Simke Johannes Dijkstra eu Marijke Adema. Dirk Jaarsma 83 jr., wedn. van Jaike Zeldentuis. WONSERADEEL, van 14 tot en met 20 Augustus 1946. Geboren: Riemer Ruurd, zv Ruurd Rienstra en Riemke Bergsma te Witmarsum. Joukje, dv Fetze Postma en Houkje Boersma te Schraard. Marijke, dv Hendrik Mulder en Marijke Jagersma te Pingjum. Trijntje Geer tje, dv Tjerk Roorda en Nieske de Jong te Pingjum. Anne Marie, dv Albertus van der Lollum "(H. Doop). Ktimswerd. 9 u.'*Ds.'Bijie- LuÜt en Hinke Johanna Adema te Witmar- »- - - - sum. Klaas Johannes, zv Oepke Tigchelaar en Ruurdje Bierema te Klmswerd. Sjoerd, zv Klaas Veenstra en Riemkje Bakker te Schet- tens. Hans, zv Jan Poepjes en Femmigje Wind te Makkum. Gehuwd: Jelle Wiersma en Fokje de Boer. Jelle Wijtzes en Anna Bruinsma. Siebren Tol- sma en Frouwkjen Steensma. Overleden: Abe Jans Veninga 68 jr. te Arum. Bote Philotheus 1 jr. te Greonterp. Cornelis Wielinga 78 jr., echtgen. van Rinske Duiker te Makkum. Hendrik Runia 77 jr., echtgen. van Froukje Strop te Schraard. HENNAARDERADEEL, van 12 tot en met 18 Augustus 1946. Geboren: Te Kubaard, Antje, dv Bernardus van der Meer en Etje Feitsma. Te Oosterend, Pieter, zv Harke Kamstra en Johanna Mie- dema. Te Oosterend, Doede, zv Klaas de Jager en Anna Zijlstra. Te Wommels, Go- vert, zv Douwe Douma en Aukje Wiersma. Ondertrouwd: Homme Zijlstra te Oosterend en Jacobje Algra te Tietjerk. Sjoerd Talsma en Botje Bos, beiden te Kubaard. Taeke Bootsma te Arum en Hiltje Lijdia Brandsma te Oosterend. hannelsman, flot en tige oannimlik as hy hwat birikke wol en net efterlik yn it mo derne libben. Derby pleaget him syn rjochts- gefoel folie minder as dat by ae Friezen trochstrings it gefal is. Hy nimt de dingen sa’t se binne en as it net kin sa’t it moat, dan moat it mar sa’t it kin. Uterlik yn de puntsjes, neat gjin lést fan bleuens of fan in minderweardichheitsgefoel, pakt er hwat er krije kin en fynt elk in slügert, dy’t de kans foarbygean lit, omdat hy mient, dat in oar der mear rjocht op hat. It tragyske taelpro- bleem bistiet foar him net, syn plat Am- sterdamsk of oanstellerich Haegsk, jowt er rounom de toan mei oan, likegoed yn Twente as yn Fryslén. Troch aizze faktoren wurde alle Friezen, dy’t sünt tsientallen jierren nei Hollén teagen om der in stik brea to finen, allegear Hollünners. De namme de Vries stiet yn it Amsterdamsk adresboek mear as hün- dert kear. It nije lén jowt har mear kénsen, mear finderwiis, better forkear, moaijer win kels, mear fordivedaesje.en nou ja, min der godstsjinst en seden, mar dy dingen bin ne ek mar tige lêstich op de libbensreize fan de massa. It tichtblfolkte Westen mei syn greatestéds- kultuer slokt de lenféldlge plattelanner op en lit him nea wer los. Sünder oerdriuwlng kin men yn dit opsicht sizze, dat de greate Hol- lünske etêdden lykje op de kij üt Joaseps dream, dy’t de fette kij forswolgen en like meager bleauwen as foarhinne. Fryslün sit yn In géns noedliker posysje hwat dizze dingen oanbilanget. Syn folksbise' Is folie swakker, party minsken telle It net oaren driuwe op in goedkeap sentlmint, mar de woartels lizze by harren nat djlp. De oer- Bonnenlijst geldig tot en met 31 Aug. Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 77 melk 2 liter melk B 77, C 77 melk 3'/2 liter melk Bonkaarten LD, LE 608: D 77, E 77 melk 6 liter melk Tabakskaarten T 44 2 rantsoenen tabaksartikelen. De Prawda is een officieel Russisch orgaan en bevatte dezer dagen een scherpe aanval op ons land. Deze aanval kwam hier op neer: wij waren een vazal van Engeland en Ame rika en wij waren fascistisch I Bewijs: onze koloniale politiek, onze regee- ringsvorming en de behandeling der poli tieke delinquenten. Merkwaardig deze gecombineerde aanklacht: vazal van Engeland en Amerika (de minst fascistische landen zou men zoo zeggen!) en zelf fascistisch! Hoe zit dat, zou men wil len vragen. Of gaat het tegenwoordig in Russische gedachtengangen precies zoo als in Duitsche van weleer: al wat niet nationaal socialistisch dacht, heette Communistisch of Marxistisch al of niet met het bijvoegelijk naamwoord plutocratisch opgetuigd. Heet nu misschien alles, wat niet Communistisch is gemakshalve maar fascistisch. Het is in derdaad gemakkelijk, prettig eenvoudig om alles, wat niet Communistigth is aldus aan te duiden, maar of het juist is, d.w.z. aan de werkelijkheid beantwoordt, is toch nog wel even een kwestie! Deze koppeling wekt dus onmiddellijk al eenige twijfel ten aanzien van de gegrond heid der beschuldiging. Maar bezien wij de drie genoemde punten iets nader. Daar is onze koloniale politiek. Het heet, wij hadden reeds lang geen geld genoeg om ons enorme koloniale rijk van het benc o- digde kapitaal te voorzien en waren der halve genoodzaakt anderen, de machtigen der wereld, in dat bezit te laten deelt n: rubber, olie en tin worden mede door Bi It- sche en Amerikaansche trusts1 geëxploitee d. Ja, zoo kan men onze open-deur polit :k óók omschrijven. Het Is maar een kwes ie van woorden! Russische beleggers zout m daar evenmin geweigerd zijn als Duitsche, wanneer zij zich gemeld hadden. Maar Ri s- sische beleggers waren er oudtijds niet, v r- moedelijk wegens gebrek aan kapitaal. 3r was een tijd, dat Rusland meer leende »n belegde (houders van Russische obligat es weten daarvan mee te praten!), Nu, dat z il- len wij het tegenwoordige Rusland niet v r- wijten. Maar het blijve dan ook ons met de beschuldiging van het lijf, dat de beleggers hoofdzakelijk uit Engeland en Amerika kv a- men en richtte die naar de kant waar ze th 'is hooren: het oude Tzaristische Rusland, oat door zijn wanbeheer niet in staat was van onze open deur politiek te profiteeren. Daar komt nog iets bij. De Prawda insinu eert. dat wij nu ook met behulp van Enge land en Amerika probeeren Indonesië In onze macht te krijgen en de Indonesische vrij heidsbeweging te fnuiken. Dat is toch wel de feiten totaal op hun kop zetten I Wie er kende het eerst de onder Japansche leiding gevormde Indonesische Republiek? Ik meen de Engelsche bevelhebber Christisonl Wie hebben zich van meet af ingezet voor on- ,ke gedachte (zoo die ooit hebben bij de toenmalige Nederlandsche regeering aan een geweldda dig optreden afgewezen? Ik meen alweer de Engelschen. Wie hebben alle pogingen aan gewend om tot een vergelijk te komen? Ik meen alweer de Engelschen. die daartoe een van hun bekwaamste diplomaten zonden: Archibald Clark Kerr, Wie hebben juist on ze regeering van te weinig soepelheid en vlotheid bij de besprekingen verdacht? Al weer, juist de Engelschen en Amerikam 1 CORRESPONDENTIE. Aan J. Kr. te Bolsward. U bent het met mijn opvatting omtrent Gamaliel en de be kende uitspraak van hem niet eens. U vindt hem de profeet van de leer van het succes, zegt van hem, dat hij het succes voor de wil van God houdt. Ik ben het in dit opzicht wel radicaal oneens met U. Zijn woord is mij een uiting van moedig Godsvertrouwen. Denkt U maar eens aan de voorbeelden, die hij aanhaalt van Theudas en Judas de Qalileër. Het gaat niet om succes in zijn gedachtengang, maar om onverwoestbaarheid van het werk Gods en van onhoudbaarheid van het werk van men- schen. En Gamaliel stond in dat geloof niet alleen. Ik moge hier naar de uitspraak van een collega van hem verwijzen, rabbi Jocha- nan, van wie de woorden zijn overgeleverd: iedere vereeniging, die in naam van God plaats vindt, zal ten slotte bestaan, maar die niet in Gods naam plaats vindt, zal ten slotte niet bestaan. Gamaliel neemt het oude profetische stand punt in, dwars tegen alle politieke kansre kening in, dat Gods zaak altijd zegevieren zal ondanks menschelijk verzet. En dat is wel heel iets anders dan een leer van het succes! Vk. u. Ds. Huisman en 2 u. Ds. van Dijk van Witmarsum. Cornwerd. 1.30 u. Ds. Huisman. Oosterend» 9 u. Ds. Nijenhuis en 7.30 u. de zelfde (jeugddienst). Oosterlittens. 10 u. Ds. Bobeldijk. Schettens. 9 u. en 1.30 u. Ds. Gelderman (H. D.). Schraard. 9 u. Ds. van Hoeven. Spannum. 9 u. Ds. de Hoest van Menaldum en 1-30 u. Ds. Hoogenkamp van Meppel. Tzum. 9.30 u. de heer Brouwer van Menaldum en 1.30 u. Ds. Dotinga van Fra- neker (Fr. jeugddienst). Waaxens. 9 u. Ds. Wilman. Lollum. 1.30 u. Ds. Wilman. Win- sum. 10 u. Ds. Rasch. Winsum. Ev. 1.30 u. Ds. de Hoest van Menaldum. Witmarsum. 9.30 u. Ds. van Dijk. Witmarsum. Ev. 2 u. de heer Nauta van Sneek. Wolsum. 9 u. Dr. Lodder van Bussum. Wons. 1.30 u. Ds. van Hoeven. Workum. 8.30, 10 en 5 u. Ds. de Jonge. Heidenschap. 1.30 u. Ds. Wouda van Hindeloopen. Zurich. 7 u. Ds. Molenaar. Pingjum. Ev. 1.30 u. Ds. Stegenga van Har lingen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bolsward. Geen dienst. Hindeloopen. 7.30 Da. van Slooten. Workum. 10 u. Ds. de Groot. Koudum. 10 u. Da. van Slooten. GEREF. KERK. Arum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Wagenaar*? Hin deloopen. 9.30 u. Ds. Jansen en 2 u. lezen. Makkum. 9.30 u. en 2 u. Ds. Wagenaar van Arum?? Pingjum. 9 u. en 1.30 u. Ds. van de Waal. Tzum. 9 u. en 1.30 u. Ds. Hania. Wommels. 9.30 u. en 2 u. Ds. Zijlema van Engwierum. Workum. 9.30 u. en 7 u. Ds. Slingenberg van Drachten. Uit den Omtrek. WITMARSUM, 17 Aug. Heden had alhie. weer de kaatspartij plaats van distribute, gemeente onderwijs en brandweerpersoneel enz. uit de gemeente Wonseradeel. Ondanks het slechte weer is er toch nog met animo gekaatst. 1ste prijs: R. Bergsma, Witmarsum, Joh. Werkhoven, Makkum en P. Hartog. Witmar sum. 2de prijs: R. Rienstra en D. Attema, Witmarsum en D. Karsten, Zurich. 3de Tj. Miedema, Kollum, Joh. de Vries, jum en Y. Jaarsma, Tjerkwerd. WITMARSUM, 20 Aug. Wegens vertrek nam de Zeer Eerw. Heer Pastoor Smit afscheid van zijn parochianen alhier. Onder de Hoogmis hield Zijn Eerw. een pre dikatie waarin werd gememoreerd wat er in zijn 8-jarig pastoraat tot stand was ge komen. Na afloop der Hoogmis werd Zijn Eerw. toegesproken door de oudste der kerkmeesters en de leidster der Katholieke actie. Eerstgenoemde bood namens de pa rochianen een envelop met inhoud aan, laatst genoemde een boekenstandaard. In het kort dankte de Pastoor nogmaals voor de ca- deaux en spoorde aller»: aan om onvermoeid hun trouwe medewerking te verleenen aan het vereenigingsleven. HULDIGING. ARUM. De jongens Piet de Groot, J. Tolsma en J. Hiemstra, de eerste prijswinnaars van de Freulepartij te Wommels, werden door de dorpsgenooten op een waardige wijze ge huldigd. Met een mooie landouwer, bespan nen met twee paarden, maakten de prijs winnaars een ritje door het dorp, allen ge sierd met een mooie krans. ZURICH. Zondag hield de kaatsvereen. van Zurich een ledenkaatspartij. Het geheel gaf een mooie wedstrijd met spannende partijen. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: M. van der Heide, D. de Boer en S. Elgersma. 2de: P, Helfrich, S. de Boer en Sj. Tilstra. 3de: M. van der Molen, O. van Dijk en H. Kui pers, Van der Heide werd koning. TJERKWERD. Geslaagd te Groningen voor het diploma vakbekwaamheid in het Schil dersbedrijf, G. Landstra. ACHLUM. Ds. J. H. Boerlijst heeft het be roep naar Goor aangenomen. LOLLUM. Ds. W. Wilman heeft het beroep naar Oudeschoot aangenomen. WAAXENS. Geslaagd te Lelden voor het di ploma Veehouderij (afd. Landbouw, Veeteelt) Y. Faber alhier. WOMMELS. Op het muziekconcours der CFr. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Menaldum won ons korps „Euphonia” In de 1ste afd. een 2e prijs met 123 punten. OOSTERLITTENS. Uitslag ledenwedstrijd Kaatsvereen. „Onder Ons”. 1ste klas, 1ste pr. Johs. Heidstra en Anne van der Meer; 2de: Albert van der Weide en Hylke Riemersma. Troostprijs: Pier Santema en Jac. Toering. 2e klas. 1ste prijs: Hendrik Faber en Klaas Fa ,er. 2de. Jan Bosma en Evert Rodenhuis. 3e. Wopke Steegstra en Markus Walon. Tf JOM. Forllne wike helle „Prijst den Heer” to Tsjomr op it Bondsconcours to Menaem in 2de prlia yn *e 4e ófd. WATERPOORTMARSCH 1946. SNEEK. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar weer de Waterpoortmarsch gehouden waden. In samenwerking met de wandelsportclub „C mtact” heeft de commissie der „Water- po rtmarsch” besloten om deze marsch Za te: lagmiddag 7 Sept, te laten loopen en wel over een afstand van 25 K.M. Predikbeurten. ZONDAG 25 AUGUSTUS 1946. NED. HERV. KERK. Acliltun. 9 u. Ds. Boerlijst (H. Doop) en 1.3 J u. dezelfde. Allingawler. 9 u. Ds. Bon- ting (H. A.). Exmorra 1.30 u. Ds. Bonting (Dankz.). Arum. 7 u. Ds. Brink. Bolsward» 9.45 u. Ds. Winterwerp. Bolsward. Broere- kerk. Ev. 9.30 u. de heer Faber en 5 u. Ds. Hu sman van Makkum. Burgwerd. 9 u. en 1.30 u. Ds. van Leusden. Ferwoude. 1.30 u. Ds Brink. Hijdaard. 9.30 u. de heer Korten hoeven van Visvliet. Wommels. 2 u. dezelfde. Wommels. Vrijz. Herv. Ev. 10 u. Ds. Vink. Hiedum. 9 u. Ds. de Loos. Parrega. 1.30 u. dezelfde. Hindeloopen. 9.30 u. de heer Blom en 2 u. Ds. Wouda. Idsegahuizen. 1.30 u. Ds. Moienaar. Itens. 1.30 u. Ds. Wilman van zeer velen hier gaarne eens een paar Wes telijke elftallen op het groene veld zien. Zeer zeker zullen de elftallen hun uiterste best doen om de fraaie wisselprijs in de wacht te slepen. Deze wisselprijs zal in de etalage van de fa. de Haan, Dijkstraat worden geëta leerd. De wedstrijden beginnen om I uur en de baten zijn bestemd voor een liefdadig doel. Het is de bedoeling van het comité dat dit tournooi bij toerbeurt in Bolsward en In Weesp zal worden gehouden. Wij hopen en vertrouwen dat onze Weesper gasten een goede indruk van Bolsward zul len krijgen en dit 1ste stedentournooi een groot publiek zal trekken. ’s Morgens na aankomst van de bus uit Staveren zal het gezelschap officieel op het Stadhuis worden ontvangen. ’s Avonds om half tien wordt er bij het Stadhuis een groot vuurwerk afgestoken. C. A. B»’s 5de JEUGDTOURNOOI. In het voorloopig bericht van Vrijdag 16 Aug. 1.1. werd reeds melding gemaakt van dit tra ditioneel tournooi. Het belooft voor de voet balliefhebbers weer een mooie dag te wor den. Niet alleen zal men kunnen genieten van het enthousiaste spel der jeugd, doch ook de wedstrijd der veteranen staat in het brandpunt der belangstelling, doordat vele spelers uit vroegere gloriedagen van Bols- ward’s voetbal, Zondag het strijdperk be treden tegen de Harlinger veteranen. Het elf tal van CAB is als volgt: Joh. Zijlstra S. Frijling - O. Schuurmans A. Brinksma - C. de Waij - J. van der Klei D. Nijdam - H. de Vries - K. Schukken - A. Hoekstra - W. K. Hoekstra Reserve: S. v. d. Meij. Zondag 1.1. wisten de spelers van het 4de adsp.elftal de eerste prijs te behalen n.l. 11 draagmedailles plus beker. Goed gedaan, C. A. B.ers. Op Zondag 18 Aug. werd weer de tra- ditioneele jaarlijksche kaatspartij gehouden van C. A. B. en Supp.vereen. Verschillende omstandigheden waren oorzaak, dat de deel name niet zoo groot was dan andere jaren, maar toch bevatte de lijst 12 mooie, door loting samengestelde parturen. Er is fel om de prijzen gestreden en vooral de laatste twee partijen waren spannend en eindigden beide op de stand 5-5 6-4. Tenslotte werd de 1ste prijs behaald door: D, Nijdam, G. Steensma.en Th. Zijlstra 2de prijs: W. v. d. Zee, A. Hollander en A. Brug- genkamp, terwijl de 3de prijs ten deel viel aan» E. Ruiter, O. Schuurmans en D. Bang ma. Koning van de partij werd G. Steen sma en daardoor voor een jaar houder van de fraaie wisselbeker. W. van der Zee kreeg als beste speler van het 2de prijswinnend partuur, voor een jaar de tweede wisselprijs. Een medaille voor de meeste bovenslagen in één partij, uitgeloofd door den heer Laag land, werd na loting met W. van der Zee toegekend aan M. Hoekstra (4). PAARDENMARKT. Maandag 26 Aug.- zal op de Nieuwmarkt weer de traflitioneele Paardenmarkt worden gehouden. Eenige jaren is deze markt niet gehouden kunnen worden. Maar nu de paar denhandel weer vrij is, hopen wij dat deze mooie marktdag weer in haar oude glorie terug mag komen. MIJNWERKERS GEVRAAGD. Dat onze vaste brandstofpositie voor den komenden winter nog niet ideaal genoemd kan worden, zal Iedereen toegeven. Wat is de reden daarvan? Het antwoord op deze vraag werd Woensdagavond gegeven in de bovenzaal van café Zijlstra aan de Stoom- bootkade, waar enkele menschen, in dienst van een wervingsactie voor het werk in de mijnen, het woord voerden. Voor den oorlog was de jaarlijksche kolen opbrengst pl.m. 13 millioen ton. In 1946 hoopt men de 8 millioen ton te halen, maar dit cijfer zal moeten worden opgevoerd tot 12 millioen ton. Voor het terugloopen van dit productiecijfei zijn verschillende redenen, maar de grootste hiervan is wel, het tekort aan arbeiders. Na de bevrijding is het gezamenlijke aantal mijnarbeiders aanzienlijk geslonken voor een groot deel door de verwijdering van de Duit sche mijnwerkers, maar ook door de dienst plicht en de vrijwillige dienstneming, welke velen van de jongeren wegriepen. Bij vele Nederlanders heerscht een zeker wanbegrip t.o.v. het beroep van mijnwerker, vooral wat gevaren betreft. Statistieken wij zen uit, dat beroepen als: chauffeur, bouw vakarbeider e. d. 3-5 maal zoo gevaarlijk zijn als het beroep van mijnwerker. Verder werd aangetoond, hoeveel de mijn- arbeid van tegenwoordig verschilt met die van vroeger. In den loop der jaren is er zoo veel verbeterd in het mijnwezen op het ge bied van verzorging, hygiëne, enz. dat het beroep van mijnwerker de vergelijking met ieder ander beroep glansrijk doorstaat! 'japansche leiding publ’ Engelsche bevelhebber Christisonl Wie derhandelingen tusschen Indonesiërs en Ne derlanders en elke bestaan mocht long. Aagg Anna, Grietje Martens. ;aretha Adriana van den Hof. Jacobus Josep! eresia Anna Gi flakkige stream fan kranten, boeken, skoal- len, en sa mear, forswakket dat bisef al den dei. En eltse Hollénner of oare net-Fries komt hjir net om him to assimilearjen mei de Friezen, hy wurdt gjin Fries mei, mar hy bliuwt Geldersman of Holianner of hwat oars. Dertroch is de ynfloed fan de measten ünt- j fan minsken mei In bilang- geastlik birop of yn de magis- kln dizze ynfloed tige great '’■'t c-yskeigene b’nne hja 1» '01* BOLSWARD’s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1