West-Europa in de tang (g) Onze Koningin verjaart. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week Redactieraad. Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER RD de D D lersonen op- e Vk. U. de hiele le at et 3 uur lion en in ur en D lit- >05 sal er- I d 1. s i. C an, x. an s.: en1 V an 14 Aug. j.l. hield de afd. Bolsward der Fr. Mij. van Landbouw een alge- mei de stienkoalproduksje skynt it nou ek de goede kant üt to gean, de sifers fan de produksje wurde alle wiken he- ger. Soe dat komme omdat der nou ek Friezen nei de minen gean? Of is dat hwat al te chauvinistysk? Yn elts gefal liket de aksje fan de mynbidriuwen hjir wol risseltaet to hawwen. Inkelde hón- derten jonge keardels binne al nei it Suden ta tein om der it swarte goud mei op to delvjen. op dy grounslach Ek yn oare opsichten komt de sinne wer tusken de wolken troch. Der is dit jier in soad fretten foar de bisten groeid, der is ek in soad fé. Fryslan sit stiiffol kij en hja sjogge der dik en fet üt. Soe it fleis hast net fan de bon ófkinne. Sa as it us taliket, hoege hja tominsten gjin ynblikt hynstefleis yn to fieren, lyk as de krante meidielt. Keapje dêrfoar mar hwat grounnuten of soyabeane, dat helpt folie mear en dan krije wy lekker jong kouwefleis, hwat de measten bet ter noasket as dy ynblikte hynders. Mei de ierdappels liket it ek bést, al hat men in bulte lést fan sykte, binammen tegen een drietal personen wegens zwarten handel in rijwielbanden. On geveer 58 nieuwe banden werden in beslag genomen. Huisvrouwen, weest op uw hoede! Er zijn weer dieven van linnengoed op pad. Er is aangifte gedaan van diefstal van eenig linnengoed dat men ’s nachts aan de drooglijn had laten hangen. J Dinsdag werd aan de veemarkt al hier een veulenkeuring gehouden van de hengsten Romko 1194 en Ulfert 1174. eigenaar de heer D. E. Mellema, Finsterwolde en gestationeerd te Lon- gerhouw. De uitslag is van Ulfert: le prijs: B. Burggraef te Tjerkwerd. 2e prijs, P. de Boer te Burgwerd. 3e prijs, C. H. Breeuwsma te Hartwerd. De uitslag van Romko: le prijs, S. Witteveen te Exmorra. 2e prijs, B. Burggraef te Tjerkwerd. De hengst Ulfert liet een extra collec tie veulens zien, die van Romko waren iets enterachtig. Is er zulk een dérde mogelijkheid? Wij mnenen van wel. Die derde mogelijk heid is aan te duiden met den haam per sonalisme. Personalisme onderscheidt zich van collectivisme èn van individua lisme. In het collectivisme gaat het indi vidu op in de massa, het geheel de col lectiviteit, hij verdwijnt er in, gaat er in onder. Het fascisme en het nationaal- socialisme waren daar de groote voor beelden van (men denke aan de leuze: gij zijt niets, uw volk is alles!). In Rus land is het in wezen niet anders. Ook daar heerscht collectivisme; daarom is de democratie er niet wezenlijk, slaat de dictatuur er telkens weer door. In het individualisme echter wordt het individu op zich zelf gesteld, losgemaakt van de gemeenschap, zoodat die gemeenschap er uiteenvalt in enkelingen (de geliefde leuze is: ieder voor zich, al of niet ge volgd door: God voor ons allen); de ge meenschap wordt geatomiseerd. Zoo hebben collectivisme en individua lisme beide hun groote bezwaren en te korten en een’ keuze ertusschen is eigen lijk onmogelijk. De taak van West-Euro- pa lijkt ons nu deze: de gevaren en een zijdigheden van beiden te overwinnen en de waarheidsmomenten in beiden vast te houden. Dat is de diepste strekking van het personalisme: het streeft naar de juiste verhouding tusschen enkeling en gemeenschap; het weet, dat de enke ling slechts tot volle ontplooiing komen kan in de gemeenschap en als organisch deel van de gemeenschap. Het weet ook, dat een werkelijke gemeenschap alleen een samenleving van persoonlijkheden kan zijn. Personalisme is de synthese van individueele zelfstandigheid en col lectieve verbondenheid. Welnu, de West- Europeesche cultuur zal personalistisch zijn of zij zal niet zijn. Waarom? Om dat dat door de oorsprongen van die cultuur ztelf wordt meegebracht. Deze zijn: het humanisme en het christendom. In beiden is de persoonlijkheidsidee cen traal. Een onpersoonlijk geworden West- Europeesche cultuur beteekent daarom een losraken van haar grondslagen en mitsdien versterving. In beide oorspron gen is echter ook steeds in samenhang met de persoonlijkheidsgedachte de ge meenschapsidee centraal geweest, in ’t humanisme als cultuurgemeenschap van vrije persoonlijkheden, in het christen dom als geloofsgemeenschap, als kerk, als voorafschaduwing van het Godsrijk. Een individualistisch versplinterd West- Europa beduidt daarom evenzeer de on trouw aan eigen diepst wezen en daar mee de eigen dood (denk in het bij zonder aan het verkwijnen der kerken, waar het individualisme oppermachtig werd!). Daarom nog eens: West-Europa zal per sonalistisch zijn of het zal niet zijn. Hier ligt zijn taak en opdracht en zijn laatste mogelijkheid.' Zoo alleen kan het gees telijk bestaan blijven tusschen de beide andere culturen, zoo zich zelf handha ven en zoo misschien zich zelf redden èn de wereld, doordat het de tegenstel lingen, waaraan de Wereld dreigt te gronde te gaan, verzoent en opheft: ide ologisch èn politiek. Democratie, principieele democratie en socialisme, niet in dogmatische, maar in geestelijke zin als voortbrenging van en voor de gemeenschap, zijn van dit per sonalisme de consequenties. Alleen een West-Europa kan zich zelf uit de tang bevrijden, waarin het dreigt te worden doodgedrukt en de wereld uit de chaos, waarin zij opnieuw te verzin ken dreigt. Ieder versta in dit verband zijn per soonlijke opdracht en verantwoordelijks, heid, iedere oudere en iedere jongere: zich’tot een persoonlijkheid te vormen, die dienen kan. Europa en de wereld worden niet op het sportterrein, niet in dancing en bioscoop gered noch door de listen van de zwarte handel; alleen door harde arbeid aan ons zelf, opdat wij persoonlijkheden mogen worden en door dienst aan de wereld, opdat er wa re gemeenschap groeie. Volkeren van West-Europa, uw taak is zwaar en grootsch. KAATSEN. Zaterdag j.l. organiseerde de N. B. V. (Nieuwe Buurt Vereen.) haar kaatspartij onder de leden, Prachtig weer en prach tige partijen werkten mee dat alles een schitterend verloop had. Niet minder dan 24 parturen, verdeeld in 2 klassen, dongen naar de prijzen. In klasse A was de uitslag: 1ste prijs: S. Frijling, Tj. Boekema en Jan Ebbendorf. 2de prijs: Joh. Vellinga, B. van der Meer en W. Jonkmans. 3de prijs: B. Adema, R. J. Velting en M. Spoelstra. In klasse B.: 1ste prijs: F. van den Berg, M. Roode en H. Visser. 2de prijs: R. Radelaar, J. Postema Wassenaar. 3de prijs: S. van der Meij, Tj. de Vries en D. Bouwhuis. Voorafgegaan door de muziek van de buurt met de koningen der partij, resp. S. Frijling en F. van den Berg, maakte men nog een optocht door alle straten der Nieuwe Buurt. Een pracht middag. raktervastheid, ernst, en plichtsbetrach ting, vroomheid en humaniteit. Echt en zuiver koninginnedag vieren kan alleen maar hulde brengen zijn aan Haar Die ons van jaar tot jaar aldus tot voor beeld is; het kan alleen maar zijn iets van Haar geest ten toon spreiden als ook ons eigendom en dat tot uiting brengen in onze feestviering. Vergeten wij niet: in de wijze, waarop het feestviert openbaart een volk zijn wezen, zijn fijnheid of zijn grofheid, zijn beschaving of zijn oncultuur. De beste hulde en dank, die wij Haar op Haar verjaardag brengen kunnen is: zóó feest te vieren, dat wij toonen, dat Haar veeljarig voorbeeld voor ons niet te vergeefsch is geweest, dat iets van Haar op ons is overgegaan, dat wij ‘Haar begrepen hebben en Haar navol gen willen. God heeft ons veel in Haar geschonken. Toonen wij op 31 Augustus a.s. dat wij Haar waard willen zijn, ja meer, waard geworden zijn in den adel van ons feest. God schenke Haar nog menig jaar, ons volk ten voorbeeld en ten zegen. Daarom geen koninginnefeest zonder ko ningin, maar een feest, dat wij voor Haar zelf verantwoorden kunnen, door dat het waarlijk nationaal isl BOLSWARD—WEESP. Voor het op 31 Augustus te houden eer ste steden-voetbaltournooi Bolsward Weesp blijkt reeds veel belangstelling te bestaan. Bij de voorverkoop der kaarten is een interessante attractie. Op twee dezer kaarten wordt een retourbiljet voor de reis per vliegtuig van Leeuwarden Amsterdam en terug beschikbaar gesteld. Een ieder die een toegangsbewijs vooruit koopt, heeft dus kans gratis een reis door de lucht naar Schiphol te maken. De nummers zullen Zaterdagmiddag tij dens de wedstrijden worden bekend ge maakt. Om ongeveer 11 uur wordt het gezel schap officieel door het gemeentebestuur op het Stadhuis ontvangen. Indien mo gelijk worden de Weespenaren aan de ZWEMMEN. Bij de Zaterdag j.l. gehouden 3 K.M.- zwemtocht te Oldeboorn behaalden onze stadgenooten een fraai succes. Bij de dames werd mej. T. v. d. Goot 1ste en bij de heeren KI. Brandenburg eerste en C. Anepool wist zich als 4de' te plaatsen. UIT DE RAADZAAL. Op 22 Augustus kwam de gemeenteraad voor de laatste maal in haar kwaliteit als noodraad bijeen. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden na onder zoek goedgekeurd. Per 1 November a.s. werd aan den werk man bij de gemeentereiniging J. Gooijen- ga eervol ontslag verleend. Het agendapunt betreffende de verhoo- ging der loonen en herziening van de loongroepen van vaste werklieden lokte een paar opmerkingen uit, doch de voor zitter antwoordde hierop dat het hier niet ging om bepaalde onderdeden van de regeling aangezien de Commissie van georganiseerd Overleg dat werk reeds had goedgekeurd. Het was aan den Raad om al dan niet toestemming tot de cre- dietverleening te geven. Het crediet werd verleend. Het voorstel van B. en W. om accoord te gaan met de door Ged. vastgestelde ont- werp-aanvulling van de jaarwedderege- ling van secretarissen en ontvangers, werd aangenomen. De reeds jaren hangende kwestie tot ver betering van het Laag Bolwerk is uit voerig besproken en besloten werd het gedeelte vanaf Schildwijk tot Drieposten- steeg zoo spoedig mogelijk te bestraten. Voor de schoolgaande jeugd aldaar zeer zeker een groote verbetering. Een ver zoek van de bewoners van ’t Laag Bol werk om de bestrating nog verder door te trekken kwam te laat binnen om nog direct te worden behandeld. Deze zaak zal volgens de voorzitter door het nieu we college van B. en W. op een spoe dige uitvoering worden onderzocht. Dan het voorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening. Het slui tingsuur bleek hier de twistappel. De meerderheid van B. en W. stelde voor het sluitingsuur ongewijzigd te handha ven, waartegenover de minderheid voor stelde een uniform sluitingsuur voor alle dagen om 23 uur. Uit de discussies ont stonden nog 2 tusschen voorstellen en wel voor een sluitingsuur om 23 uur gedurende 4 zomermaanden en een ge durende 6 maanden, vooral ten behoe ve van de vreemdelingen. Beide voorstellen werden verworpen, ’t Minderheidsvoorstel van B. en W. werd ten slotte aangenomen met 8-4 stem men. Het sluitingsuur is nu dus uniform vastgesteld voor alle dagen om 23 uur. De kosten voor het o. 1. onderwijs over 1945 werden vastgesteld voor 1. o. op 5.07 per leerling en voor ulo op 14.73 per leerling. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1945 werd vastgesteld, als mede een wijziging van de gem.begroo- ting 1946. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Boekema naar een eventueel te houden winkelweek-feestweek, dan wel kermis. Uit het antwoord van den voor zitter bleek, dat het plan Winkel-feest- week het in de Raadzaal nooit verder had gebracht dan tot instemming van den Raad met het houden van een feestweek. De traditioneele kermis komt van 2-6 September. Ten slotte werd nog van ver schillende zijden afkeurend gesproken over het feit, dat een groot gedeelte der deelnemers en -neemsters aan de Elf stedentocht te water onvoldoende ge kleed waren tijdens hun verblijf hier. Er werd nog geïnformeerd naar de ver betering van de afwatering hoek Hoog straat en hoek De Dijk-Hengstepad. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Na enkele woorden ter afsluiting van de Noodraadperiode, zoowel door den voorzitter als door den heer Boekema namens de Raad, werd de officieele ver gadering gesloten. Uit het politie-rapport. Voor diefstal van een zeilboot te Bols ward zijn door de politie als verdachten te Rijs twee zwervende pi gespoord en op het politiebureau alhier opgesloten. Na onderzoek zijn ze weer in vrijheid gesteld. De boot kon weer aan den eigenaar worden teruggegeven. In samenwerking met de C.C.D. is door de politie proces-verbaal opgemaakt Onze Koningin verjaart weer. Daarom vieren we feest. Maar hoe zit dat eigen lijk met ons? Vieren we werkelijk feest, omdat de Koningin verjaart? Staat dus onze feestviering werkelijk in dat tee- ken? Draagt het een’ nationaal karakter, is het openbaring van ons nationale we zen, is het een nationale belijdenis, zich uitend in stijlvolle feestviering, waarbij onze prachtige volksliederen, ons Wil helmus bovenaan, uiting geven aan onze waarachtige nationale gevoelens? Of is de verjaardag van onze Koningin maar een aanleiding tot feestvieren in het algemeen en zonder meer, waarbij wij Harer nauwelijks gedenken? We ver langen nu eenmaal naar wat afleiding, een verzetje en nu is dit een welkome, gretig aangegrepen gelegenheid. We maken lol en maken ons wijs, dat we lol hebben; we zingen en schreeuwen, maar geen volksliederen en we denken aan alles behalve aan Nederland en Oranje. Het laatste is niet ondenkbaar, gegeven de ervaring van het verleden. Maar dan is het toch eigenlijk een beleediging van de koninklijke jarige, Wier verjaardag men zoo misbruikt, Die door heel Haar leven zoo’n lichtend voorbeeld is van wat ware nationale grootheid en waar digheid beteekenen: ingetogenheid, ka- De gang der wereldontwikkeling is in staat onze diepe bezorgdheid te wek ken. Wij schijnen weer met bijna onver mijdelijkheid naar een nieuwe, derde we reldoorlog af te glijden, de oorlog van de atoombom, de climax der massale vernietiging. Men blijve ons met de beschuldiging van pessimisme van het lijf! Dat heeft men ons al de jaren vóór den tweeden wereldoorlog ook verwe ten. Helaas gaven de gebeurtenissen ons achterna gelijk. Het is wel gemakkelijk zich van onprettige werkelijkheden af te maken met de dooddoener: pessimis me en het zal wel wat meevallen. Het is in de wereldgeschiedenis nog nooit mee gevallen en men keert de ongewenschte dingen met schuilevinkje spelen niet. Liever zie men de dingen gelijk ze zijn. Dat is geen pessimisme, dat is wèl rea lisme. EP een nuchtere kijk op de wer kelijkheid is geschikt om ons niet al leen de gevaren te doen zien, die drei gen, maar ook de mogelijkheden ten goede, die er altijd zijn tot het laatste oogenblik toe en ons zoo onze zware verantwoordelijkheid te doen verstaan. Waarom wij bezorgd zijn? Omdat de te genstellingen tusschen Amerika en Rus land zich zienderoogen toespitsen en omdat daarin groote gevaren liggen voor de toekomst. Een botsing tusschen deze beide wereldmachten lijkt op den duur onvermijdelijk, tenzij.Hun belangen stuiten overal op elkaar: in het verre Oosten (China) en in de Middellandsche Zee (de Dardanellen). Tusschen deze beide landen is een gevaarlijke imperia listische wedloop ontstaan, die zich vroeg of laat in een gewapende bot sing kan ontladen. De vraag is nu al: zal West-Europa tus schen deze beide grootmachten: het col lectivistisch en communistisch Rusland en het individualistisch en kapitalistisch Amerika worden doodgedrukt? Blijft er nog een plaats over voor een verzwakt West-Europa tusschen deze beide we reldrijken? Engeland zal in die botsing stellig aan de kant van Amerika staan; zijn imperiale belangen loopen tegenover Rusland grootendeels met die van Ame rika parallel. Engeland wil de Russen evenmin door de Dardanellen in de Mid dellandsche zee, waardoor zijn verbin dingslijnen met het rijk overzee ten uiter ste bedreigd zouden worden en h t wordt in het verre en het nabije Oosten evenzeer door de Russische expansie bedreigd (de weg naar Indië over Af ghanistan en de olie van Iran en Irak!). En, tweede vraag: waar zal Midden- Europa staan in geval van conflict: Po len, Duitschland, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk en Italië? Om het winnen van deze landen voeren Rusland aan de eene en Engeland en Amerika aan de andere kant een felle d'plomatieke strijd. Zal in de komende botsing West-Europa de rol toevallen van springplank voor En geland en Amerika voor een aanval op Rusland uit het Westen gelijk China er een worden moet vanuit het Oosten? Geen aanlokkelijk vooruitzicht! Het wordt dan vrij zeker slagveld, want er zal een run ontstaan op West-Europa, wie het ’t eerst bezetten zal: de Engel- schen en Amerikanen voor hun aanval opl Rusland of de Russen voor hun aan val op Engeland. Zoo liggen de dingen politiek, d'ploma- tiek en strategisch bezien. Maar men kan de vraag naar de plaats van West-Europa tusschen de mogend heden ook van geestelijke kant bezien. Blijft er nog een plaats voor over in geestelijk opzicht tusschen de Russische en de Amerikaansche cultuur? De diepe tegenstellingen tusschen beiden noem den wij reeds: collectivisme-individua- lisme, communisme-kapitalisme. Moet West-Eüropa kiezen tusschen deze bei de mogelijkheden of blijft er nog een derde mogelijkheid, die aan West-Euro pa een eigen plaats en bestemming laat tusschen deze beiden in? Als die er n et is, ziet het er voor West-Europa (en ook voor Centraal-Europa als medever- bondene van het Westelijk deel van ons werelddeel bedenkelijk uit. Het heeft dan geen eigen toekomst meer, het wordt een aanhang óf van de Russische óf van de Amerikaansche cultuur. meene ledenvergadering en voor belang stellenden. Bij opening schetste de voorzitter deze bijeenkomst als zijnde de eerste na een bewogen gebeuren, de wensch uitspre kende zoo mogelijk versterkt verder te mogen werken tot heil der Mij. van Landbouw in ’t algemeen. Na lezing der goedgekeurde notulen werd besloten wederom te komen tot het houden van een fokveekeuring op de 3e Woensdag in September, tevens bij ge noegzame belangstelling een excursie naar de Noord-Oóst-Polder, bezichti ging van het stoomgemaal Tacozijl enz. Gestemd werd voor een lid voor de so ciale commissie, waarvoor gekozen werd H. Visser te Hichtum. Daarna volgde een inleiding door den WelEJd. Heer Ir. J. van der Meulen, ter wijl bij rondvraag verschillende bespre kingen zich voordeden betreffende stik- stoftoewijzing, fietsbanden bekoming klompen, enz. SCHAKEN. De schaakclub „Westergoo” geeft blijk, dat zij trouw blijft aan haar roemrijke traditie. Voor het a.s. seizoen staat o.m. op het programma een schaaktournooi tusschen Friesche en Hollandsche meesters, waar bij waarschijnlijk ook een der sterke spelers van de club in het krijt zal tre den, terwijl bovendien hoogstwaarschijn lijk een simultaanwedstrijd tegen een der grootmeesters van het Staunton- tournooi zal worden georganiseerd. xe jaargang no. gedrukt i. o. v. m. o. bij de Fa. a. j. osinoa Bolsward Vrijdag 30 Aug. 1946 jowt. Dat wurdt oanpakt mei foarsje en forstan. Dy’t it gelok hie de moaije dei op it Ljouwerter fleanfjild by to wenjen is fêst ónder de yndruk komd fan de greate foarütgong fan de Ne- derlanske fleantechnyk. De „Fries- land”-demonstraesje wie prachtich, sa vol om de fleantugen as om entouraezje. De organisatoren hawwe eare ynlein mei har wurk. Fryslbi kaem tige flink nei foaren, mei sang en muzyk, mei dounsjen en spyljen mar ek mei treflike Fryske hynders en prachtich fé. It wie in gesicht om nea wer to forjitten, doe’t al dit moais ónder de machtige swingen fan it fleantüch byinoar wie. Lit Frys- lón him yn dizze rjochting fierder ónt- jaen, it eigene forbetterje, it eigene nei foaren bringe, in soun geef Fryslan is ek foar Nederlan it djórste bisit. En as de hear Plesman him deroer yn bi- wónderjende wurden utere, dan mei dit in oantnin wêze foar elts, dy’t it goed mient mei Fryslan om yn to sjen, dat men dizze moaije Fryske blommen fan sang, muzyk, Frysk fé en Fryske pleatsen allinnich bihalde kin as men de grounslach, in Frysk folk, biwarret. Hwant allinnich sille dizze moaije blommen bloeije kin- ne. Nimt men dy wei, dan wurdt it in pielen mei folklore en museumguod, net mear it libbene echte folksbisit. Dizze dei wie in goede dei, al hie men de namme dan ek „Fryslón” meitsje moatten, ynsté fan „Friesland”. Der wurdt nou grute fan greate plan nen yn Fryslên mei it fleanforkear. Underskate plakken meitsje rissel- waesje om in lyts fleanfjild yn to Stadsnieuws. Uitslagen C. A. B.-jeugdtoumooi. A-klas (tot 18 jaar). A I CAB-Blackb. 1-1, CAB-RES 0-0. Blackb.-RES 2-0. A II Sneek-L.S.C. 7-0, L. S. C.-Harlingen 0-2, Sneek-Harlingen 0-1. Finale: Black Boys-Harlingen 0-1. 1ste prijs: Harlingen, beker pl. 11 draag- medailles. 2e prijs: Black Boys, med. 3e en 4e prijs: Sneek en CAB, med. B-klas (tot 15 jaar): CAB-Sneek 1-0, RES-Sneek 2-0, CAB-RES 0-0. 1ste prijs: RES (krans pl. 11 draagmed. 2de prijs: CAB (med.). Tusschenwedstrijd: CAB-IL. S. C. 1-0 (leeftijd tot 12 jaar). 1ste prijs: CAB (med.). Veteranen: CAB-Harlingen 4-2. 1ste prijs: CAB (med.), terwijl alle 22 spelers een herinneringslepeltje werd aangeboden. sa’t men seit. Der binne al mannen yn it fjild om de saek ris op to nimmen; ek om de Martiny toer hinne trêdzje hwer’t net op tiid en faek genóch spuite de lju yn de greiden om.Tt sil jit wol in dei en in moamskoft duorje, mar alia, regearen is foarütsjen, dat sa- dwaende. Ik ha my ek fortelie litten, dat dy mannen it each hiene op nije yndustryen yn de omkriten fan Boal- sert. Nou dat is fansels ek net mis. Nou’t de stêd sa moai oan de greate forkèarswegen komt to lizzen, as it léste stik tusken Folsgeare en Boalsert klear makke wurdt, soe it in ding fan great bilang wêze, as dat hjir slagje mochte. Hwant de iensidige greide- bidriuwen sit net folie illestyk yn, it moat yn in oare wei socht wurde. En Fan de Martiny-toer. Minske, hwat treft de bouboer it min yn de tiid fan de risping. Hounedagen, kattedagen, mózedagen, fan alles ha wy hawn, mar it reint mar troch. Sa sónder folie praetsjes sitte wy mei kop en earen yn ’e hjerst. De fakansje- gongers ha in minne Augustus-moanne troffen, binammen yn ’e léste helt. De earste skoallen binne wer oan ’e gong en de memmen tige bliid fansels. Mei al dy ütfanhózers bliuwt it in drokke ruzige boel, to mear as it waer sa tsjinwjirret Is it dus bótendoar net al to fleurich en binne de bern yn ’e hós hwat tsierderich en waersiik, men kin as men mar net nei de greate polityk sjocht, dochs ek yn mannich opsicht wer goede tekens sjen. En yn in tiid, dat der safolle to bijammerjen is, kin it gjin kwea ek de eagen ris dy kant üt to draeijen. Op it foarste plak hat it üs allegearre goed dien, dat it forkear troch de loft sokke goede perspektiven rjochtsjen. Der sille lofttaxy’s komme, is. De apel- en parrebeammen, de prommen en tomaten binne der ek plenty en as de lju in bytsje tiid dogge en it distrebüsjeapparaet de hoarnen net yn ’e wél stekt, dan kin elk der sines wol fan krije. Doe’t wy dizze wike de Wélden ris trochriden, sieten dér de fruchtbeammen oerladene fol en elk hüske hie in aerdich apelhóf. Dat kin yn dizze hoeke ek géns better. Frucht beammen wolle hjir bést groetje. Prof. Sprenger üt Wageningen hat okkerdeis sein, dat it fruit yn Fryslén net minder wie as it béste yn Nederlén. Al wer in goed foarütsjocn. TJ. DE J. k- !e 0 r n 3 i I r i 5 a 3 a I Otstl e n 1 i r i r P le, lie k- ir- te de in, ÏVA □ugh IRT, ton indig Jaar uur i. 'P Is •d S n. in in P j- 3- BOLSWARD's NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1