oi Nederland tusschen de Mogendheden en enz. :11de D! IHO sp er en? t ar I e n n n SCHAKEN. In aansluiting op het bericht in ons vo rig nummer kan thans worden bericht, a.s. een simultaan- wedstrijd wordt georganiseerd door „Westergoo” tegen den Hongaarschen kampioen Szabo. Een buitenkansje, dat de liefhebbers zich niet zullen laten ontgaan. Het schaak- tournooi tusschen 4 Friesche en 5 Hol- landsche meesters zal, naar we vernemen waarschijnlijk 10 October plaats heb ben. 'g r et et :n t, n g st it n k i- t- FLORALIA. Het feest van de bloemen is vorige week Vrijdag weer gevierd. De Doelezaal was weer in een bloementuin omgetooverd. Over het algemeen waren de inzendin gen lang zoo fraai niet als voorgaande jaren. Ongetwijfeld is het slechte zomer weer daar debet aan. ’s Middags was hei weer een fleurige, opgewekte stemming in de zaal. Vele fraaie bouquetten en planten vonden door de uitslag van de „tombola” hun nieuwe eigenaressen of eigenaars. Reeds 25 jaren heeft de heer Hazenberg belangeloos zijn vakkennis ter beschik king gesteld voor het vaststellen van de prijswinnaars. Dikwijls was dit een zwa re taak. Bij monde van den voorzitter, den heer H. Kingma wordt den heer Hazenberg dank gebracht, en uit waardeering voor dit goede werk hem een fraai boekwerk aangeboden. Hazenberg is hiermede zeer ingenomen. Een driewerf hoera be vestigt de instemming van de vele aan wezigen. De Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente heeft, met het oog op de komen de vacature door het vertrek van Ds. Vink toezegging van beroep gedaan aan Ds. A. Bogenaar te Tolbert (Or.). EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zondag 8 September zal de WelEerw. Pater Laurens van der Werf zijn Eerste Plechtige H. Ms opdragen in de Paro chiekerk van den H. Franciscus, ’s mor gens om 10 uur. De feestpredikatie zal worden gehouden door den WelEerw. Pater Simme van der Werf. Pater Laurens van der Werf werd te Sydney (Australië) tot Priester gewijd en is dezer dagen met de „Bloemfon tein” uit Australië gerepatrieerd. Bij het te Amsterdam gehouden vak- examen voor het „Brevet voor den Tex tielhandel” slaagden onze plaatsgenoo- ten Joh. Dijkstra, A. Prins en mej. L. Wierdsma. Stadsnieuws. PROMOTIE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer S. Bosma, indertijd werkzaam aan het bij kantoor Bolsward der Amsterdamsche Bank N.V., is benoemd tot procuratie houder der Amsterdamsche Bank N.V. te Assen. Fan de Martiny-toer. Der is yn Fryslan ündanks de hege kos ten greate bilangstelling foar it gers- druijen en it tal boeren dat der ta oer giet, wurdt jit hyltyd greater. Binammen nou’t de oanfier fan koeken en moal mei in heech gehalte oan aiwyt tsjinrint, bliuwe de lju oan it gers- druijen. It is jammer, dat it hjir net sa roun is, as men hoopt hie. De nije droe- gerij op ’t ,,Loo” stiet mei syn betonnen ramt earmoedich to wachtsjen. It droeg- jen yn de fabryk is ek net tafallen, ik haw fan it earste droege gers by in pear boeren hwat sjoen, mar dat wie net droech genöch en dat is in greate mis set. Dan bigjint it sa mar to skimmeljen en is de wearde gans minder. Ja, it kin dan gefaerlik wurde foar de bisten. len fan de boeren hjirwei is mei syn gers nel Langwar gien om it dêr droegje to litten. Langwar hat in aparte droege- rij, hwer’t men it droege gers mingt mei melasse en dan der koeken fan makket. De kosten fan it droegjen derre wiene 11 sinten de kilo en dan komt it transport en de melasse der noch oerhinne. Kin dat nou allegearre üt, freegje de boeren n;y faek. Sjoch, dat is yn in pear wur- den net to sizzen. In greidboer, dy’t fan ’e winter melke wol, kin net mei hea en kuil ta, der heart hwat oars by. It bl- wende foer, lynkoeken, soyakoeken, grounnütkoeken en sa is der hast net of hielendal net to krijen en dos moat it yn in oare wei socht wurde. Men komt dan op bieten, jirapels, lucerne of kla- verhea of blombollen en by elts fan dy dingen binne de prizen ek heech.en kriget men einlings net, hwat men ha moat: it aiwyt. Lucerne en klaver hawwe jit in aerdich gehalte oan aiwyt, mar de deale, dat is ek djür foer. Der komt by, dat it hea fan dy produkten ryklik lang en stok- kich is fakentiids en dan is it ek wer in tsjinfaller. Biten, jirapels en blombollen hawwe sa goed as alhiel gjin aiwyt en tsjinje dos foar setmoalfoer. Derby bin ne ek dy produkten tige oan ’e priis. It bilangrykste motyf wurdt lykwols troch in boer net gau neamd. En dat sit fêst op Lieftinck. L>y skeart syn skiep- kes tsjintwurdich aerdich keal. En as men nou oankommen sjocht, dat in bi- langryk diet fan de bidriuwswinst nei it kantoar brocht wurde' moat, komt de gedachte by mannichien boppe: is it net better, der kunstmest, féfoer of droege gers foar to keapjen, dan bliuwt it winst- sifer gans leger en haid ik hwat yn ’e skuorre foar de takomst. Dat men sa tinkt is net frjemd en liket ek net ün- forstannich, hwant hoe better it bidriuw yn kondysje bliuwt, hoe steviger men stiet. En bilêsting bitelje yn it healwlze, dat docht gjinien graech. len fan de fregers hie in finne fan 10 pounsmiet mei in goed hÊnbré gers. Hy frege, hwat kin der oan kilo's öfkomme en hwat bliuwt der as droege gers fan oer. De opbringst derfan sil likernöch 3000 K.G per pounsmiet wêze, as it tige ticht stiet, hwat mear. Der bliuwt liker nöch 700 K.G. droege gers fan oer. Dos fan dy 10 pounsmiet 7000 K.G. De kosten binne fan it droegjen f800.— Derfoar hat men dan sahwat 400 kilo aiwyt mear as dat men der hea fan mak ke hie en 1000 K.G. setmoaleftlge stof fen. Rekkent men dy léste op 25 st. de turen 7 en 8. Van der Hem c.s. konden het niet bolwerken tegen K. Posthumus en zijn maten. Op 3-5 en 2-6 sneuvelden ze doordat de kaats niet werd gepas seerd. Van der Hem kwam hierna bij partuur 9, in de plaats van M. van der Leest; L. Seerden verving G. Rijpstra en Sj. Helfrich J. Hoekstra. Hierna kwamen de parturen 1 en 2 en 3 en 4 in het veld. 1 en 2 kaatsten een langdurige partij, waarbij de noodige spanning ontbrak en welke tegen veler verwachting ein digde in het voordeel van no. 2 met den stand 4-5 6-6. De laatste bal werd niet verwerkt. No. 4 toonde zich in een partij, waarin ook ali geen hoogstaand spel te zien werd gegeven, de meerdere van no. 3. Op den stand 3-5 en 4-6 moesten dezen het veld ruimen. 5 en 6 kaatsten ook tot het einde gelijk op. Eerst op 5-5 6-4 viel de beslissing ten gunste van no. 5, toen de Vries buiten sloeg. (Bosma herving in partuur zeer ingrijpende en pijnlijke beslissingen moeten nemen in het algemeen belang. Spr. doet daartoe een beroep op de raadsleden om samen onder deze moei lijke omstandigheden elkaar te steunen en zoodoende veel te presteeren voor Bolsward. Hierna wordt overgebaan tot benoeming van de wethouders. Voor de vacature T. v. d. Zee worden uitgebracht op den heer Veltman 9 stem men, op den heer Zittema 1 en blanco 2, zoodat benoemd is de heer B. Veltman, die deze benoeming in beraad houdt. Voor de vacature D. de Jong worden uitgebracht op den heer Leurink 7 stem men, op den heer de Jong 4 en 1 stem in blanco, zoodat benoemd is de heer W. Leurink, die deze benoeming aan vaardt. Tot leden van onderstaande commissies worden benoemd: a. Bedrijfscommissie de heeren D. de Jong en P. Bijvoets; b. Gemeentereiniging: de heeren J. Boe_ kema en J. van Dijk; Strafverordeningen Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek. Verschijnt 1 maal p. week ze jaargang MO. JO Gedrukt i. o. v. M. G. bij de Fa. A. J. OSINOA - Bolsward Vrijdag 6 Sept. 1946 Ook 11 en 12 speelden aan het einde toe gelijk op. Alles kwam aan de telegraaf. 12 verloor doordat op 5-5 6-6 en kaats P. Hoekstra de door Schuil opgeslagen bal kwaad sloeg. In den tweeden omloop kwamen alzoo uit de nos. 2-4, 5-8, 10-12. Ook bij de partij, die 2 en 4 speelden, kwam alles aan de hang. Op 5-5 6-6 plus kaats miste Bouma het perk en werd zijn partuur van de lijst afgevoerd. 8 speelde tegen 5 een onfortuinlijke partij. 5 maal werd de stand 6-6 en 5 maal verspeelde no. 8 het eerst. Zonder een enkel bordje aan de hang verloren K. Posthumus c.s. van v. d. Weerdt c.s. Daarna kwamen 10 en 11 in 't veld. Bij den stand 1-1 2-4 werd het spel een poos gestaakt, omdat Pluvius ons al te ruimschoots bedeelde. Na de regenbui wist no. 11 den stand spoedig op 1-3 te brengen, het werd zelfs 2-5, doch op het beslissende eerst faalde no. 11. 10 haalde de achterstand geleidelijk in en wist ten slotte te winnen bij den stand 5- 5 6-2, doordat de door Visser opge slagen bal in het perk bleef. Om de prijzen kwamen dus uit de nos. 2-5 en 10. Ook in de partij tusschen 2 en 5 werd een gelijk opgaande strijd te zien gege ven, zonder dat men kon. spreken van hoogstaand spel. Om beurten kregen de parturen een bordje aan den hang, 't Werd ook hier ten langen leste 5-5 en 6- 6, toen Zoethout een groote kaats maakte. Jammer dat van der Meer de kans om de partij te winnen verknoeide, door de laatste bal buiten te slaan. 10: 8-8-8-8-2-8-6-0-8 56 5: 4-0-2-6-8-6-8-8-6 48 De eerste prijs kwam aldus aan no. 10; de tweede aan no. 5; de derde aan no. 2 De publieke belangstelling had beter kunnen zijn. kilo dan is dat f 250.—. Foar de 400 kilo aiwyt bitellet men dan f550.—. Dizze rekken giet fansels net hielendal op. Hwant oan it heameitsjen of ynküljen binne ek kosten forboun. len mei oar lit wol sjen, dat it by dizze prizen in djüre biweging is. Docks binne der boeren, dy’t gans hwat gers droegje litte, ien wit ik, dy’t alle gers droegje litten hat. Dy hat gjin hea en gjin kuil, mar net oars as droege gers yn ’e skuorre. Fan it langste, dat einlings hielendal ünge- skikt wie foar druijen is in münster ün- dersocht en der siet mar 5 pet. aiwyt yn, towyi men trochstrings op 12 pet. rek kenje kin. Soks is jild weismiten, tinkt my. Hwant sok gers doocht net foar diz ze djüre konservearingsmetoade, allin- nich jong, aiwytryk gers is derfoar ge- skikt. If parsjen mei melasse ta koeken foldocht de measten skoan, dat fuorret maklik, mar ek üt it pak giet it bést, al reitsje der wolris in pear triedtsjes On der de poaten. De kij leste lt graech en jowe der goed fan. Derby bliuwe hja goed yn it fleis. De wearde tsjinoer krêft- foer wurdt likernöch op 75 pet. steld, mar it skilt in bulte hwat gers men der- hlnne stjürt. Wol men dos om boppe- neamdel redenen hwat jild bilizze yn winterfoer, dan moat men jong, ticht gers derfoar brüke en it yn in goede droe- gerlj brlnge. Is men net wis, dat it goed bart, dan net dwaen. In Onpartldlge, deskundige kon- tröle op it droegjen kin perfoarst net mist wurde. Hwant oars jowt men in bulte jild foar In produkt, dat net ta syn doel komt. Né, bring it dan mar leaver nel Lieftinck. Dy kin it wol brüke, seit er sela. fj. de. J. Voor de traditioneele Floralia-feestavond was de Doele ’s avonds weer stijf vol. Het Stedelijk muziekkorps en het duo de Witte en Tuinstra zorgden voor vele afwisseling, tusschen de prijsuitdeelin- gen. Er bleek nog een jubilaris bij Floralia te zijn, n.l. de voorzitter. De heer H. King— ma was 25 jaar bestuurslid. Deze jubi laris werd een prachtige mand met fruit aangeboden, wat natuurlijk ook in dank werd aanvaard. De eerste prijs werd gewonnen door L. Mol, die ook de publieksprijs verwierf. Verder werd een 1ste prijs gewonnen door: J. K. Draaisma, Johanna Tijsma, A. Postema, G. Ligthart, W. de Jong, H. Visser. 2de prijs: W. Buikstra, F. Schippers, Tj. Bits, Wed. E Bonte, T. Stormer, B. Feenstra, R. van der Woude, L. Offinga, Wed. Breeuwsma, J. de Vries, Sj. van der Schaaf. 3de prijs: Joh. van der Schaaf, S. van der Meulen, Wed. van der Schaaf, H. Anema, J. H. de Vries, L. Bleeker, W. de Wit. 4de prijs: M. Brinksma, C. Buisman, D. Frankena, B. Stremler, J. Cliffort, B. Bakker, Pier, de Haan, H. Vallinga^ Ph. Vos, P. Vos, Jacob Mol, A. Adema, Rein der van der Schaaf, D. de Witte, Wed. Wijnia, W. Spoelstra, D. de Jong H. T'imme. 5de prijs: R. Kloosterman, A. van der Zee, Joh. den Teuling, J. Dijkstra, K. Hoekstra, M. Sluiter, Tj. Reitsma, D. Ketelaar, S. Wolthuizen, B. Alberda, T. Nauta, J. Elzinga, J. Andela, P. van der Veer, F. van der Veen, L. Roorda en G. Stellingwerf. De prijswinnaars konden keus maken uit een groot aantal fraaie en practische voorwerpen. UIT DE RAADZAAL. Op de traditioneele eerste Dinsdag van September kwam de gemeenteraad bij een om zijn oude rechten krachtens de gemeentewet voor het bestuur der ge meente te hernemen. Voorzitter is de heer T. van der Zee, waarn. burgemeester. Met kennisgeving was afwezig de heer J. Heeres. De aanwezige raadsleden legden in han den van den voorzitter de vereischte eeden of beloften af, waarna de voor zitter de leden, die ook allen lid van den noodraad waren, en sommigen reeds voor den oorlog lid van den raad, geluk wenscht met hun benoeming. Hij wijst de leden er op dat zij, gekozen door de politieke partijen, geen partij- vertegenwoordigers meer zijn. Zij behoo- ren thans als „raadsleden” de belangen te behartigen van de gansche burgerij en de zaken, welke in den raad behan deld worden te toetsen aan het algemeen belang. Het is niet noodig daarbij gelijk te den ken, want juist door verschillende mee- ningen te lanceeren zal men vaak in za kelijke en logische discussies tot de beste resultaten komen. Met volle waardeering voor ied'ers politieke of godsdienstige overtuiging, daarbij alle persoonlijke ele menten buiten de discussies latend, kan men het beste samenwerken tot de taak waartoe de raad geroepen is, n.l. het algemeen belang dienen van Bolsward en zijn burgers. De na-oorlogsche tijd van ontreddering stelt de overheid en ook de gemeentebe sturen voor zeer moeilijke problemen en de plaatselijke overheden zullen vaak c. Strafverordeningen: de heeren W. 6 Wallendal). Brandenburg en B. Veltman; d. Woning- en grondbedrijf: de heeren J. van den Oever en W. Folkerts; e. Georganiseerd overleg: de heeren J. Boekema, L. Zittema en D. de Jong; g. Landerijen: de heeren W. Folkerts D. de Jong en P. Bijvoets Als vertegenwoordigers van de gemeente in het Houckema Leen worden benoemd de heeren F. van der Meer en J. Heeres. Bij de rondvraag beantwoordt de heer Boekema de rede van den voorzitter en vraagt daarna naar de reden waarom ’t klokje van het stadhuis niet meer wordt geluid. Hij hoopt, dat het mogelijk is deze oude traditie te herstellen. De Voorzitter antwoordt, dat het klokje defect is. Na reparatie hoopt hij, dat het mogelijk zal zijn deze oude traditie weer in te voeren. KAATSEN. Op Woensdag j.l. was door de kaats- vereen. „Bolsward” een groote kaats wedstrijd uitgeschreven van 36 uitgenoo- digde kaatsers. De lijst zag er als volgt uit: 1. K. Wassenaar, Wier, Th. de Bruin, Leeuwarden, G. Groen, St. Anna. 2. R. van der Meer, Leeuwarden, G. Rijpstra, Beetgum en A. Zoethout, Bolswrad. 3. B. van Loon, Beetgum, W. Bosma, Bolsward en J. Hoekstra, Sexbierum. 4. Y. Bouma, Leeuwarden, P. de Haan, Holwerd en K. Zwart, Berlikum. 5. M. v. d. Weerdt, Arum, J. van der Duim, Leeuwarden en K. Pekel, Ried. 6. D. de Vries, Leeuwarden, J. Wal lendal, St. Jac, en A. de Jong, Franeker In de eindstrijd tusschen 10 en 5, kon 5 7. M. van der Hem, Leeuwarden, L. Seerden, Franeker en Sj. Helfrich, Kims- werd. 8. K. Posthumus, Leeuwarden, K. Fal- kena, Bolsward, A. Paassen, Leeuwar den. 9. M. van der Leest, Etiens, C. Kam- minga, Arum en S. Olivier, Harlingen. 10. F. Visser, Ried, J. de Groot, Wei- dum en Tj. de Jong, Minnertsga. 11. H. Schuil, Harlingen, M. Bijlsma en J. de Haan, Bolsward. 12. Th. van Dijk, Leeuwarden, P. Hoek stra, Sexbierum en W. Reitsma, Wit- marsum. Doordat een 4-tal kaatsers van verschil lende parturen verstek lieten gaan, werd c.a. een half uur over tijd begonnen. ’t Eerst kwamen in het strijdperk de par- eren. rpen Jnige >ord. er I 1, Vk. r i i a e i 5 i 5 M.. I D. 5- e k en dan ver ld et g. n i" e In ons vorig artikel trachtten wij plaats en roeping van West-Europa vast te stellen tusschen een collectivistisch en communis tisch Rusland aan de eene en een individua listisch en kapitalistisch Amerika aan den anderen kant. Verstaat het die plaats en roeping niet, dan loopt het gevaar doodge drukt te worden tusschen de tang, waarvan deze beide grootmachten de armen vormen; verstaat het beide wèl, dan is er de moge lijkheid, dat het zich zelf uit deze gevaar lijke positie bevrijdt en tegelijk zich zelf en de wereld redt, doordat het de dreigende tegenstelling tusschen deze beiden overwint en zoo het gevaar van een nieuwe wereld oorlog afwendt. De vraag verdient overweging, welke des plaats en de taak van Nederland daarbij kan en moet zijn. Nederland is een klein land. Ook als Indonesië er op de een of andere wijze mee verbonden blijft, brengt het ’t niet verder dan tot de positie van een der middel- groote staten. Zijn politieke rol als machts factor gedacht, kan daarom niet anders dan zeer bescheiden zijn. Maar de politieke rol van een land wordt door de machtsfactor al leen niet bepaald, gelukkig! Zoo kan Neder land zijn bijdrage leveren tot de vervulling van de opdracht van West-Europa, ondanks zijn kleinheid. Er zijn dingen, waarin nu eenmaal ook een klein volk groot kan zijn, gelijk omgekeerd groote volkeren vaak hun bedenkelijke kleinheid openbaren. Ruimtelij-, ke en numerieke grootheid en geestelijke grootheid zijn gelukkig niet rechtevenredig. Wij hebben West-Europa een rol toegewe zen. Welk aandeel valt Nederland toe bij de vervulling van die rol? Kan het iets bij dragen tot de bevestiging van de positie van West-Europa en daarmee tot de bewaring van de wereld voor nieuwe oorlogsramp? Wij hebben de vorige keer gezegd, dat het ging om de harmonische vereeniging van de eischen der gemeenschap en van die van de afzonderlijke mensch, om de juiste ver houding tusschen beiden. De opdracht èn de mogelijkheid daartoe leidden we af uit de factoren die de West-Europeesche be schaving bepalen: Christendom en Huma nisme. Immers, in beiden gaat het om den enkeling èn om gemeenschap. De synthese van beiden noemden we met een nieuw woord: personalisme: de enkeling persoon lijkheid wordend in wisselwerking met de gemeenschap; de gemeenschap.werkelijk ge meenschap wordend als organische verbon denheid van vrije persoonlijkheden. Heeft Nederland bij dit alles een speciale taak? Wij meenen van wel! Christendom en Humanisme hebben, waar zij echt waren, steeds een sterk persoonlij kheidselement en een sterk gemeenschapselement in zich ge dragen. En zijn Christendom en Humanisme de wortels geweest, waar de West-Europee sche beschaving op stoelt, deze waarheid geldt a fortiori (in versterkte mate) van de Nederlandsche beschaving. Christendom en Humanisme bepalen haar geestesmerk. Tus schen beiden heeft een spanningsverhouding bestaan en dat kon ook niet wel anders. Toen wij indertijd over Christendom en Huma nisme schreven in deze kolom hebben wij de oorzaken daarvan nagegaan. Maar zij zijn geen van beiden uit onze geestesgeschiedenis weg te denken. Ja, onze beschaving dankt aan beider aanwezigheid en het wisselend spel van aantrekking en afstooting haar rijk dom, diépte' en bewegelijkheid. Zij werd erdoor voor verstarring bewaard. In het ka tholicisme werden zij tot een bewegelijke synthese gebracht, in ’t protestantisme wer den de spanningen tusschen beiden de oor zaak van tragische botsingen en verscheu ringen, die toch deze zegen werkten, dat zij, waar zij elkander niet volkomen loslieten, de orthodoxie voor verstarring en de vrij zinnigheid voor vervlakking bewaarden. Het katholicisme dankt er het samengaan aan van persoonlijke zielszorg en blijvend begrip voor de beteekenis van de gemeenschap en zoowel rechtzinnig als vrijzinnig protestan tisme werden er door belet den weg op te gaan van consequent individualisme, dat om de redding van den enkeling de opdracht aan de wereld vergeet. De Nederlandsche geestesgeschiedenis is de geschiedenis van de wisselende verhouding tusschen Christendom en Humanisme. Ons volk is van aanleg sterk individualistisch. Iedere gemeenschap loopt er daarom voort durend gevaar te worden opglpsplitst, in stukken uiteen te vallen, te worden geato miseerd, d.w.z. in atomen, individuen, laat ste en kleinste ondeelbaarheden opgelost. Daarin openbaart ons volk steeds weer zijn kleinheid, een kleinheid die niet wordt weg genomen, doordat een deel ervan somtijds door de wet van de slingerbeweging in de geschiedenis van een uiterst individualisme tot een uiterst collectivisme vervalt. Maar over het algemeen kan men zeggen, dat ons volk krachtens zijn individualistische aanleg meer is voorbeschikt tot kapitalisme dan tot communisme, ondanks een stemmencijfer van 10 procent. Communisme en nazisme liggen ten slotte de Nederlandsche volksaard niet, al zijn beiden daardoor niet zonder meer on gevaarlijk! Zij hebben desondanks hun kan sen! Dat vergete men niet! Maar een volk is niet groot doordat en voor zoover het zijn natuurlijke aanleg verwerke lijkt. Het Duitsche volk werd juist klein, toen het daarin tot het uiterste ging onder de leiding van de Nazi’s. Die leiding sloot nauwkeurig bij die natuurlijke aanleg aan! Dat bezorgde haar haar oogenblikssucces! Een volk wordt eerst waarlijk groot, door dat en voor zoover het zijn natuurlijke een zijdigheden en begrensdheden overwint. Ook van ons eigen volk geldt dat. Niet waar het, als in onze eigen tijd, het beeld van zijn individualistische verdeeldheid blijft vertoo- nen, is het groot, hoe ook door schoone en vrome leuzen goedgepraat en opgesierd. Groot is het, waar het de taak volbrengt, die het door zijn beschaving is gewezen. Groot is het, waar het de geestelijke uit komsten openbaart van de beschavingsmach- ten, die het vormden, dus van Christendom en Humanisme, die elk op eigen wijze leiden willen en moeten tot waarachtige humani teit, diepe menschelijkheid als bewogenheid over leed door onrecht en sterke wil tot ge rechtigheid, waar de mensch geëerbiedigd wordt, zijn waardigheid erkend en daarom waarachtige gemeenschap nagestreefd. Wie hebben in dit opzicht de naam van ons volk groot gemaakt? Daar is Erasmus te noemen en Willem van Oranje en Hugo de Groot uit vroeger eeuwen en uit onze eigen tijd van Vollenhoven en Schermerhorn. Zij vertegenwoordigen ten opzichte van de spanningsverhouding van Christendom en Humanisme de edelste tradities van ons volk: Erasmus met zijn humanistisch Christendom, Willem van Oranje met zijn zin voor karak tervolle verdraagzaamheid, Hugo de Groot met zijn baanbrekende gedachte omtrent het volkenrecht en de bestraffing van de staat- misdadiger, kiem van de latere Volkenbonds- idee, waaruit van Vollenhoven de organisa torische consequenties trekken zou, hij tevens de woordvoerder van een ethische koloniale politiek. En wat Schermerhorn beteekend heeft voor ons internationaal prestige zal geen mensch kunnen ontkennen. En noemen wij ten slotte Haar, die ons in deze zware jaren een lichtend voorbeeld is geweest van geestelijke grootheid door diepe evangeli sche humaniteit, die naast Haar roemruchte ■voorzaat, de Vader des Vaderlands als een Moeder des Lands verdient geëerd te wor den. De geestelijke waarden te handhaven, waar voor dezen gestreden hebben kan ons kleine volk groot maken, juist nu in dezen tijd van ontkerstening en deshumaniseering. Maar dan ook handhaven in de volle diepe zin des woords: niet slechts ze belijden met de lip pen, maar ze verwerkelijken door de daad, daar, waar wij ze verwerkelijken kunnen, t.w. binnen eigen grenzen. Twee dingen ko men hier vóór alles aan de orde: het Indo nesisch vraagstuk en het sociale vraagstuk. Een waarlijk geestelijke d.w.z. christelijke en humane oplossing van deze beide problemen is de groote voorwaarde van verdere in vloed in de wereld. Als ons kleine volk in staat zal blijken hier waarlijk recht te doen, dan zal het daardoor werkelijk groot zich betoonen, daardoor een kostelijke bijdrage leveren tot de bevestiging van de eigen plaats van West-Europa tusschen Rusland en Amerika en van de plaats van Nederland tusschen de mogendheden. Moge individua lisme, kleingeloovige behoudzucht en bene pen bekrompenheid ons volk niet tekort doen schieten op een historisch tijdsgewricht. Ons kleine volk leere groot te denken en groot te handelen. Ieder onzer werke daartoe mee! Nederland worde rechtstaat en kampioen voor het recht tusschen de volkeren! Daarin zij het waarlijk groot! BOLSWARD’s NIEUWSBLAD Oa Redactieraad: Tj. DE JONG, Ds J. VINK en J. VISSER CORRECTIE. In ons vorig artikel is een woord uitgevallen, dat de beteekenis van de zin verloren doet gaan. In de tweede kolom, 2.%^^ dit op 10 September uit de tang bevrijden enz. Het woord perso- - nalistisch ontbrak. -J--V-1I l.VJ,, er naar het scheen niet inkomen. 10 was 'op en uit de meerdere van no. 5 en haalde 2 spel achtereen tegen no. 5 12 punten. Daarna had no. 5 succes, doch het volgend eerst was op 6-6 weer voor 10, zoodat het er voor no. 5 hachelijk begon uit te zien. Evenwel gaf no. 5 de moed niet op; het zette zich schrap en haalde een spel achtereen. Weer werd het 6-6 met kaats, welke door no. 5 niet werd voorbij geslagen, zoodat dit par tuur op den stand 5-3 6-6 verloor. Puntenschema:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1