Het gordijn is gevallen aan Opnieuw aan de slag! Stadsnieuws. Vrijdag 4 October 1940 No. 40 42e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Boliward Streekblad voor Nieuw Totaal omdat in die jaren de school wegens Vk. efterop, fabriken. Ir. Wanschers hat yn de fak- dnskuld. En wit jo, hwat er andere, De neiteam sil harren tank bringe. Fan de Martiny-toer. De tiid hat foar ós lAn en folk fiif jier stilstien. Mar yn de oare lannen, Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 ze verri dreven, te maken. Er :auschning met 1162 834 841 588 472 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) gg 60 gg 181 96 „De aan P. de Yongt noot P. B. 7 konijnen op de clubtentoonstelling te 100 JAAR NAAIONDERWIJS. De Naaischool van het St. Anth. Gasthuis heeft op 5 October 100 jaar bestaan. Dit heuglijke feit zal op 7 October met de leerlingen worden gevierd. De Naaischool is een van die instellingen die doorgaans niet veel van zich laten hoeren, maar stil hun weg gaan met hun nuttige arbeid. Hoeveel meisjes zouden in die 100 jaar het onderricht in het naaien en verstellen hebben gevolgd? Wij kunnean gerust zeggen eenige duizenden. De laatste ja ren was het gem. aantal leerlingen 60. 538 524 515 461 370 1944 en ’45 zijn lager, 166 216 272 324 185 zelf vervaardigd: 1700 1358 1356 1049 842 GESLAAGD. Te Sneek slaagden voor het kantoordl- ploma Typen systeem Groote tienvin- gersysteem en blindschrijven: C. Post mus, S. Fransen, C. Andringa, Y. Terp- stra, T. Piekema, A Talsma, S. Visser, D. Jorritsma, B. Teernstra, W. Brand- sma, Sj. de Jong M. Katstra, S. de Boer en S. J. Nota, allen te Bolsward. OPENB. LEESZAAL en BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTR.” Gedurende de maanden Augustus en Sep tember (de eerste als vacantiemaand) werd de leeszaal door 35 personen tw. 24 heeren en 11 dames, bezocht; uitge reikt werden in totaal 1189 boeken en wel 1185 uit de eigen bibliotheek en 4 uit die van Sneek. mei greate ambysje en iver arbeide. It wol ós mar min oan, mar it is in feit, dat wy yn mannich opsicht efterót rek ke binne. Allinnich mei ós fokfé is it goed gien, de forstannige boeren haw- we har tiid en jild brókt om in bést bist oan to tugen. Men kin it hast net lód genóch sizze, dat dit foar ós allegear in great gelok is. Hwant de wrAld freget lyk as altyd it béste guod en wol der- foar ek goed bitelje. Us fokfé en ós setters, ós blombollen en blommen, der moatte de deviezen wei komme, like- SCHAAKTOURNOOL De Schaakclub „Westergoo” te Bolsward blijkt een goede dosis activiteit te bezit ten. Gelukkig! men moet wat aandurven in Bolsward en niet tegen eenige extra moeite en drukte opzien. En ,/Wester- goo” durft wat aan. Dat Is reeds geble ken toen zij onlangs met succes een groote simultaanwedstrijd organiseerde tegen den Hongaarschen kampioen Szabo. Maar wat „Westergoo” nu op touw heeft gezet overtreft dat alles met stuk ken. Volgende week, van 7 tot en met 12 Oc tober, wordt een 6-daagsch schaaktour- nooi gehouden, waaraan 4 bekende Hol- landsche spelers en 4 van de beste Frie- sche spelers zullen deelnemen, t.w. W. Koomen, Amsterdam, J. Wellner, Gronin gen, Visser, Vreeswijk, H. Kramer, Leeu warden, Leo Brouwer, Rotterdam, S. Hiemstra, Nijland, Th. P. van der Tol, Leeuwarden en K. D. Mulder van Leens Dijkstra, Wier. Naar wij van een insider vernemen zijn deze 8 spelers behoorlijk tegen elkaar opgewassen en kunnen er zeer fraaie en spannende wedstrijden worden ver wacht. De wedstrijd staat onder leiding van den heer D. P. Bergema van Leeuwarden. Gezien de publieke belangstelling bij de bovengenoemde simultaanwedstrijd en die er elders voor dergeliike schaakwed strijden bestaat, zijn wij er van over tuigd, dat dit schaakevenement te Bols ward veel belangstellenden zal trekken. Bovendien wordt er op Woensdag 9 Oc tober vanaf voorm. 10 uur een wedstrijd gehouden in 3 klassen (groepen van 4) waarvoor uit de schakers in onze pro vincie veel deelname verwacht wordt. De winnaars hiervan ontvangen een me daille. ONS FEUILLETON. In dit nummer wordt een aanvang ge maakt met een aardig, vlot geschreven feuilleton onder den titel: „MIJNHEER DE BURGEMEESTER”. Wij prijzen ons gelukkig ook op deze wijze weer veel van onze lezers en voor al lezeressen tevreden te kunnen stellen. Onder auspiciën van de Kath. Garde werd voor de kinderen van de hoogste klassen van de Kath. Jongens- en Meis jesschool en de Ulo-school in de Doele een voorstelling gegeven van een mario nettentheater, uitgevoerd door de jonge kunstenaar F. Boschma van Utrecht Het was een mooie middag voor de kin deren. Dótsklên al yn in fjirtich fabriken ta- past wurdt en ek yn Amerika, Sweden, trale fan it P.E.B. to sjen. In prachtich Denemarken en Switserlan tige de oan- i dacht lókt. Men kin dan yn in pear Uit den Omtrek. WITMARSUM, 28 Sept *46. De ver gadering waarbij aan alle ingezetenen een dringend beroep was gedaan door de commissie voor het instandhouden der Bewaarschool werd hedenavond in het R.K. gebouw gehouden. Uit het Rapport der Commissie blijkt, dat zij geen kans ziet in het voortzetten der school, wegens te hooge exploitatie kosten. De belangstelling van ons dorp voor dit zoo geweldig stuk „Dorpsbe lang” was meer dan treurig. Een 15-tal woonde deze vergadering bij. De be waarschool die ruim 60 jaar bestaans recht heeft gehad, zal nu wel moeten verdwijnen. .Het vonnis over de beklaagden van Neu renberg is geveld. Wij gaan hier niet in op de bijzonderheden. Wij kunnen als buitenstaander niet beoordeelen, waar om sommigen vrijgesproken, anderen tot gevangenisstraf en weer anderen tot de dood veroordeeld zijn. Wij kunnen niet precies de onderlinge verhouding van hun schuldaandeel. Het is ook niet over het vonnis als zoodanig, dat wü hier schrijven willen,' wèl over het drama, dat hiermee definitief besloten wordt: opkomst en val van het derde rijk, van het rijk, dat gebouwd werd op de Nazi- ideologie. Het huis, dat Hitler bouwde, heette een boek, dat vlak voor den oor log, tijdens de onrustbarende groei van dat rijk werd geschreven. Het bleek, on danks zijn imposante voorkomen, een huis op zand gebouwd 1 Eén vraag houdt ons onder de versche indruk van het vonnis voor alles bezig: andere volken zijn daar de consequenties waren al deze menschen misdadigers zonder meer, menschen, die een ideolo gie opbouwden om met behulp daarvan hun persoonlijke eerzuchtige droomen en wenschen te verwerkelijken? Het heeft er soms alle schijn van. De schaamteloo- ijking, die sommigen van hen be- de brutale roof van kunstschat ten, die zij pleegden, wijzen sterk in die richting. Als men iemand als Rauschning, de schrijver van het opzienbarende boek De Revolutie van het Nihilisme, gelooven mag, is de leiding slechts van één ding vervuld geweest: de verovering en de bevestiging van eigen macht, van de positie der elite. Het eeuwig en onver anderlijk program van de Partij diende slechts om zooveel mogelijk menschen voor de idee van het nationaal-socialis- me te winnen, d.w.z. hen tot willige vol gelingen van de leiding stak iets achter, zegt R nadruk. Vandaar zijn betiteling van het nazisme als nihilisme. Maar is dat juist? Rauschning beoor deelt het communisme precies zoo. Ook dat is volgens hem nihilisme. Het komt ons voor, dat Rauschning onder den in vloed van persoonlijke ervaringen het positieve element in de nazi-ideologie miskent. Zou het werkelijk bij deze menschen om niets anders gegaan zijn dan om per soonlijke grootheid en macht? Stellig bij velen hunner! Er waren vele kleine, baat zuchtige lieden onder. En in zijn be schrijving van het einde van het derde rijk, van de ineenstorting van het nazl- regime, laat de Zweedsche gezant, graaf Bernadotte zien, dat er weinig grootheid onder hen was, dat zij stuk voor stuk trachtten ondei de catastrophe uit te komen door elkander te beschuldigen. Ook Neurenberg bracht in dat opzicht niet veel indrukwekkends. De houding van Göring leek toch meer op bravour dan op werkelijke grootheid van geest en echte moed. Hij speelde voor de ga lerij! Maar dat alles rondweg toegegeven: al len hebzucht, machtsdrift en kleinheid; toegegeven ook de klaarblijkelijke zieke lijkheid van meer dan een der Duitsche machthebbers: Streichers pathologische Jodenhaat, Ley’s dronkenschap, Görings morfinisme, Göbbels geincarneerde men- schenhaat en de duidelijke hysterische grootheidswaanzin van den Führer zelf, kan en mag uit deze feiten alleen het avontuur van het derde rijk verklaard worden? Hebben deze menschen, on danks alle karakterfouten, waarvan zij blijk gegeven hebben, ondanks alle mis daden, die zij bedreven hebben, toch niet een bedoeling gehad, die uitwees boven hen zelf, boven hun persoonlijke belan gen en zijn de ontzettende dingen, waar toe zij gekomen zijn, alleen de gevolgen van hun eigen gewetenloosheid, die voor niets terugdeinsde, waar het om hun eigen belangen ging of hebben zij een bovenpersoonlijk doel gehad, een doel, dat zij nagestreefd hebben, verbonden met behartiging van hun eigen belangen, zoodat zij dat eigenlijke doch onzuiver en onvolkomen hebben gediend? Wij gelooven het laatste. Wij zijn de eersten om de gruwelen, die door het nazi-bewind bedreven zijn, in al hun zwaarte te laten gelden. Het zijn misda den tegen de beschaving geweest, zon der weerga welhaast. Maar de vraag blijft: zijn het misdaden uit persoonlijke motieven gepleegd pf stonden deze me thoden in dienst van het systeem, in diénst van de idee, die er achter het nazisme stond. Wij zijn van dat laatste overtuigd. Deze menschen hebben op hun wijze een ideaal gehad en op hun wijze dat Ideaal trach ten te verwerkelijken: het Ideaal van een groot Duitschland, het ideaal van we reldheerschappij. En doel en middelen waren door hun wereldbeschouwing ge geven. Zij waren het uitvloeisel van een consequent naturalisme, d.w.z. aan de natuur ontleenden de Nazi’s hun doelstel lingen en hun methoden, hun normen en hun regels. Men zou het nazisme een collectief darwinisme kunnen noe men. Darwin leerde indertijd, dat de hoogste wet der natuur de strijd om het bestaan is (the struggle for life) en dat in die bestaansstrijd de sterkste overwint (the survival of the fittest). Deze leer, die Darwin voor het individueele leven op stelde, pasten de Nazi-ideologen toe op de historische grootheden van rassen en volken. Ook tusschen deze groepen (col lectiviteiten) is de strijd (dus de oor log 1) normaal. En ook hier overwint het sterxste (het zuiverste) ras en binnen Benoemd tot leider van de Gymnas- tiekvereen. „Lycurgus-Wilhelmina”, de heer A Postma te Sneek. Benoemd tot directeur der Coöpe ratieve Zuivelfabriek „De Wiersse” te Linde, gem. Vorden, onze vroegere stad genoot P. van der Velde, thans ass. dir. te Donkerbroek. Vorige week behaalde onze stadge noot P. Bakker met een inzending van Workum, 4 l’ste en eereprijzen. BOLSWARD—AMSTERDAM. Zoo juist ontvangen wij nog bericht dat op Maandag 7 October een zeer belang rijke verbetering van de reismogelijkheid van Bolsward naar Amsterdam en om gekeerd van kracht wordr. Er zal dan tusschen Staveren en Enk- huizen v.v. 4 maal daags een boot varen. Zondags 3 maal. Het autobusbedrijf van de Z. W. H. heeft volgens een adverten tie in dit blad daarop ingehaakt en zoo kan men thans vanuit Bolsward gemak kelijk op één dag heen en terug naar Amsterdam. yn syn fak, nei’t ik mien 64 jier Aid. Ik sei, dat it my talike, dat FryslAn nou op dit gebiet de takomst mar fleurich yn 'e miette sjen koe. Dér kin jou op- Met dit nummer heeft ons streekblad weer haar oude rechten herkregen. Het is vanzelfsprekend dat dit voor ons di recte werkers en medewerkers aan de krant, een verheugend feit is. Doch ook uit de vele blijken van be langstelling, die wij den laatsten tijd tel kens ontvingen, maken wij op, dat de le- zers en adverteerders deze dag met ver langen hebben tegemoet gezien. Na de bevrijding verscheen „De Jong’s Nieuwsblad” weer voor het eerst op 4 Mei 1945. In verband met het Persbe sluit van de Nederlandsche regeering te Londen van 5 September ’44 moest de uitgave echter weer worden gestaakt Het M- G. zag gelukkig wel In, dat het zonder plaatselijk of streekblad niet ging. Er moest toch een voorlichtingsorgaan zijn. Het M. G. stelde direct een z.g. overbruggingsorgaan in, en benoemde daarvoor een redactieraad. Zoo ver scheen vanaf 22 Juni 1945 „Bolswards Nieuwsblad”. Het was voor ons niet een prettige positie een krant te moeten drukken, die in wezen toch eigenlijk on ze eigen krant was maar waarover wjj toch niets te vertellen hadden. Gelukkig heeft de redactieraad dit ook volkomen begrepen en ontstond er een zeer prettige samenwerking. Van deze plaats willen wij dan ook gaarne de re dactieraad hartelijk dank zeggen voor haar begrijpende en sympathieke hou ding. En nu hervatten wij zelf weer de arbeid aan ons blad. Zooals U reeds wel zult hebben gezien is de kop van ons blad gewijzigd. Met eenige schroom hebben wij de oude naam long’s Nieuwsblad”,, die nog altijd den oprichter van het blad, de heer Jong, herinnerde, laten vervallen. Reeds eerder hadden wH hiertoe willen overgaan, maar de populariteit van deze naam weerhield ons telkens weer. Nu, in deze tijd van vernieuwing, ach ten wij de tijd gekomen om ons streek blad een naam te geven, waaruit duide lijk blijkt In welk gebied zij verschijnt. Bolsward is hei centrum van ons ver- schijningsgebied en daarom zal de naam voortaan „Bolswards Nieuwsblad” zijn. Evenals vroeger verschijnt de krant voortaan weer 2 x per week n.L Dinsdags en Vrijdags. Gezien de papiersituatie zal de omvang direct nog niet zoo groot zijn als voor den oorlog. Maar wij krijgen nu toch weer wat meer armslag en wij zullen ons best doen dit zoo goed mogelijk te benutten. „Bols wards Nieuwsblad” moet weer een krant worden, waar U wat aan hebt Het moet weer een afspiegeling worden van het gebied waarin zij verschijnt En sa men moeten wij werken voor de opbloei van het economische, cultureele, geeste lijke en maatschappelijke leven in dit ge bied. Er liggen in de toekomst voor Bolsward en omgeving nog voldoende perspectieven. Allerwege worden diver se commissies in het leven geroepen tot verbetering en vernieuwing. Het is ons streven als plaatselijk nieuws blad hieraan naar vermogen mee te wer ken, tot heil van de streek waarmee wij historisch zijn gegroeid. De Uitgeefster: Fa. A. J. OSINGA Advertenties en berichten voor ’t Dinsdagsnummer moeten Maan dags vóór 15 uur binnen zijn. ARUM, 21 Sept. 1946. Kaatsen. Competitiewedstrijd Arum^Kimswerd. Jongste klasse: le prijs Joh. Bouma, Y. Goinga en D. L. Kuipers, Arum. 2e pr. D. de Wit, W. v. d. Zee en Joh. Zijlstra, Kimswerd. Oudste klasse: le pr. J. J. Anema, J. S. de Haas en K. Huitinga, Kimswerd. 2e prijs A. J. de Haas, Joh. v. d. Meer en O. Stellingwerf, Kimwcrd tanks of bakken, gjin dei wachtsjen oant de reamme sór wurden is, mear to gong, praette ik efkes mei de direkteur, forspyljen. Fansels witte ós direkteuren de hear van Dijk, in man, griis wurden dat ek wol en sille hja dizze saek wol yn it each hAlde. Mar as hja de kAns krije om dizze nije masjines oan to skaffen, hoe stiet it dan mei de bistjó- ren fan ós koöperaesjes. Sit der genöch folger it mar mei dwaen, sei ik yn myn saeklik ynsjoch en doare dy sa’n dj óre ombou oan? Hoefolle striid hawwe krekt de béste direkteuren faeks mei har bistjór om op tiid in bettere, mear ekonomyske masjine oan to tugen as de Aide jit geef en himmel is? Wy moatte ynsjen, dat in direkteur, dy’t komt mei oidriuwsforbetteringen krekt de goede man is al kost it dan sinten, sa’t de boe ren sizze. Dizze saek sil noch wol in dei en in moamskoft duorje, mar de tendens, dat men op syn iepenst wéze moat en net op in sint sjen, as it de fa briken oangiet, jildt nou mei greate klam. By de maetskippij-fabriken leit de beslissing oer sokke dingen yn han- nen fan minsken, dy’t yn dizzen in bre dere horizon oereagje. En dy hawwe nimmen oars to freegjen. By de koöpe raesjes sille de advizen fan boppe-df net Qntbrekke, mar de blslisslng lelt by de boere-bistjórsleden. Lit harren bi- tinke, dat it forstannige stjürlju binne, Op ons verzoek ontvingen wij enkele cijfers, waaruit duidelijk blijkt, dat hier tegelijk met het onderwijs een hooge nut tige productie bereikt wordt. Voor particulieren: opgekn. en versteld 67 156 173 143 89 Intrede Da. Dog er. Da S. Doyer van Warga deed haar in trede bij de Doopsgez. Gemeenten Wit- marsum-Pingjum. Na zang en gebed las de predikante uit Joh. 15 vs. 48. Tekst: Ik ben de wijnstok. Gij rijt de ranken. Na de predikatie spraken ver volgens de kerkeraad, mej. A. de Witte namens de Zusterkring, Ds. van Dijk als college en namens de Ned. Herv. Gemeente. Met het Onze Vader werd de dienst gesloten. Vele belangstellenden uit Warga, Rot- tevalle en Harlingen woonden deze dienst bij. goed as fan de Philipsprodukten. En de dizze 64-jierrige man? „Mei tweintich jier, sei er, is dizze sintrale gjin sint mear wurdich, sa hurd giet de tech- nyk!” Dat wie nou ris gjin jong fan- tastysk studint, dy’t soks sei, mar in man yn syn fak Aid en griis wurden. Ik ha dy wurden jitteris yn my omgean litten en as men nou kennis nimt fan de fantastyske sprongen, dy’t de technyk yn oare lannen, binammen yn Amerika nomd hat, dan mei men hjir wol op hat, dyt net mis is. JNim s -n iepenst wéze. Hawar, seit in gedul- FryslAn tige bilangrike dige lêzer, lit dat sa wéze, tochten jo dan dat ós yndustriëlen der gjin each foar hienen? Of woenen jo harren in eigenwiis leske jaen? Ik sil jo sizze, hwerom ik dit krekt hjir siz. Sjoch yn de suvelyndustry stean wy foar greate foroaringen, dat mist my leau ik net. De fabryksynrjochting is net mear by en deskundige suvelexperts wize op nije methoaden fan bótenneitsjen, dy’t dy’t de beakens op tiid forsette doare. in greate revolósjje bringe kinne yn de De neiteam sil harren tank bringe. boer hat yn de oarlochsjierren net slept. Mar yn de yndustry is it lang sa fleu rich net. De masjines binne weihelle of to’neinbrókt, nije procédé’s hat men net oan tinke kinnen, men is al sa bliid as in protter as in did fan it Aide biwarre bleaun is. En dêrfoaroer stiet in wrAld, dy’t skrept hat en nifele om altyd mar wer better en hurder to produsearjen. Wy sille it ónderfine, dat dit ós in tak- ke tobek setten hat, dy’t net mis is. Nim nou ris de yn 1 suvelyndustry. Wy hawwe hjir in tach- tich koöperaesjes en in foech tweintich maetskippij-fabriken. Dy hawwe prak- tysk yn de oarlochsjierren draeid mei it materiael, hwat der wie, nij wie der net, dos jin rédde mei it Aide, dat wie it iennige. Soe men tinke, dat dit sónder skea gien is? Men moat algemien yn sjen, dat dit foar de takomst in great en tige réeel gcfaer is. Wy binne efter- 1941 1942 1943 1944 1945 Voor de meisjes 1941 - 1942 1943 1944 1945 De cijfers voor brandstoffengebrek 2 en 4 maanden is gesloten geweest. Tegelijk met dit 100-jarig jubileum wordt er aan de school nog een 35-jarig jubi leum gevierd. Mej. Brems is thans 35 jaar directrice. Ongetwijfeld zal het haar dien dag niet aan blijken van belang stelling ontbreken. UIT HET POLITIERAPPORT. In verband met de contröle op de na leving van de verkeersvoorschriften wer den de laatste dagen reeds verschillende overtredingen geconstateerd, waarvan procesverbaal werd opgemaakt Kleine kinderen behooren niet met lu cifers te spelen. Dit bleek dezer dagen weer toen er brand ontstond in een mesthoop aan de Cnossenlaan. De po litie wist het vuur te blusschen. De brandstichter bleek een klein jongetje te z|jn. PARTIJ VAN DE ARBEID. Vrijdagavond hield de afd. Bolsward der P. v. d. A een huishoudelijke vergade ring. Van Ds. J. Vink was bericht bin nengekomen dat hij wegens vertrek be dankte. Bij monde van den heer R. Fop- ma, voorzitter, werd met groote waar- deering over de groote werkkracht van Ds. Vink gesproken. Verder kwam aan de orde de ernstige tegenstelling die is ontstaan tusschen het raadslid D. de Jong eenerzijds en het af delingsbestuur en de raadsfractie an derzijds. VOOR ONZE JONGE LEZERS beginnen wij deze week een leuk ver haal met plaatjes over de avonturen van Tobias Sloom en zijn vriend Binky, die samen een reis naar China maken. Ongetwijfeld zullen onze jongens en meisjes met veel pleizier en spanning de wonderlijke avonturen van dit tweetal volgen. Als zij de plaatjes uitknippen en bewaren hebben zij na afloop een com pleet geïllustreerd verhaal. dat ras het sterkste (het zuiverste) volk. Vandaar de minachting van de Nazi’s voor alle pacifisme, alle vredeswil. Oor log heet er een verheven natuurver schijnsel. Welnu: het sterkste en zuiverste ras was het arische ras en binnen dat ras waren de Germanen de bestbewaarden, en on der de Germanen waren het de Duit- schers. Dies hadden zij recht op beheer- sching der wereld en de totale oorlog was daartoe het eenige middel. U ziet, lezer, de leer klopt als een bus. De oorlog is dus geen ongelukkig toe val geweest, gevolg van Versailles en van de na-oorlogsche diplomatie. Men heeft die oorlog gewild, hem zorgvuldig voorbereid en toegeslagen, toen de om standigheden gunstig leken. En alle hardheden, wreedheden van onverbidde lijke oorlogvoering en uitmoording van van! In de natuur gaat het niet 'anders. Die spaart ook niemand en niets! Deze gedachtengangen zijn de diepste motieven van de Nazi’s geweest: het streven naar Duitsche grootheid op na turalistische overwegingen. De gedane poging is mislukt, gelijk die in 1918 mis lukte. Te Neurenberg ging de laatste acte van dit ontzettend historisch dra ma. Het gordijn is gevallen. De vraag rijst als vanzelf: zal het weer opgaan? En welk nieuw stuk zal er dan in Duitschland vertoond worden? Zal het een trilogie worden: 1914-1918, 1933- 1945/46 en over korter of langer tijd de voortzetting in een nieuw, in wezen ge lijk, drama, wel met weer andere spe lers, wel met weer andere coulissen? Maar in wezen hetzelfde stuk met het zelfde thema? Wij bidden om der wille van de mensch- heid en van het Duitsche volk zelf, dat dat derde deel nooit gespeeld zal wor den! Het is mooi genoeg geweest! Het gordijn ga eenmaal op voor een nieuw, een ander en beter stuk! Wat ons dit alles leert? In de eerste plaats, dat het niet uit is, niet uit be hoeft te zijn althans, met de berechting van de hoofdpersonen uit dit drama. De vraag is of hun geest voortleeft, of het naturalisme voortleeft, a.g. of het mo derne heidendom voortleeft (want het naturalisme, de leer die van de natuur uitgaat en de natuur tot richtsnoer neemt, is het moderne heidendom). Op deze natuurlijke grondslag, in een verheerlijking van het driftenleven, bouwde Hitler zijn huls. En het viel en zijn val was groot. Het bleek op zand gebouwd! Want alleen wat getouwd werd op de vaste rotsgrond van het Evangelie van Jezus Christus, houdt stand voor de eeuwen. Zal het Duitsche volk en zal de menschheid dit nu ein delijk geleerd hebben en zich onder den indruk daarvan bekeeren van zijn hei dendom tot het eenig waarlijke heil voor mensch en menschheid? West* en Zuidwest Friesland op en reitsje jit folie mear efterop, fabriken. Ir. Wanschers hat yn de fak- hwant yn de yndustry is in ding gau literatuer in artikel skreaun oer büter- forsliten en jit folie gauwer forAldere. meitsjen ét farske reamme, dat yn Dizze simmer waerden wy yn de gele- binammen yn Amerika is fiif jier lang genheit steld om de nije elektryske sin- stik wurk, alhiel modem boud en mei de nijste masjines ótrist. Ek wie derop óre bütermeitsje en hoecht gjin ream- rekkene, dat it ding jit aerdich groeije koe. Doe’t wy klear wiene mei de roun- Bolswards Nieuwsblad A WUi. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1