Kerk Nationaal Schaaktournooi te Bolsward ne 3 iminheer de Burgemeester Vrede en n 1 d 5 I A 14 G Dinadag 15 October 1946 No. 43 42e Jaargang OSINGA - Bolsward Uitgave Drukkerij Fa. A. J. van I— Dll sterk bezette tournool werd een groot succes i! Wordt vervolgd. 3 de heer Waling Dijkstra, wenscht „Westergoo" geluk met het sla- wfc. /eten )uist- ken(. t het ior 4S neming den.” GESLAAGD. Te Deventer slaagde Mej. A. Gosllga voor de acte N XIX Landbouwhuishoud- deerares. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1,25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per n.a. Giro 87926 imp 1039 dér skje sr ird aal Uit den Omtrek. TZUM, 10 Oct. Hedenmorgen had bij den heer A. Lammersma alhier een buiten gewone vergadering plaats van bestuur en leden der Coöp. Zuivelfabriek. Na af doening van eenige huishoudelijke zaken, kwam aan de orde de hoofdzaak voor deze vergadering, namelijk voorstel van het bestuur om over te gaan tot nieuw bouw van kaaspakhuls, pekellokaal en bergruimte. Ger. bouwkosten f 130.000. Na breedvoerige toelichting van Voorz. en Beheerder werd het bestuursvoorstel zonder hoofdelljke stemming aangeno men. Een fraai boekwerk wordt den heer Eergema nog aangebo den door den heer Koomen namens alle spelers voor zijn prettige leiding. De heer Bergema zegt hiervoor hartelijk dank, maar meent te moeten opmerken, dat hem de gebrachte dank en hulde niet voor de volle 100 toekomt. Daarvan komt 33 y, toe aan de spelers en 331/, aan de burgerij van Bolsward, die haar rustige belangstelling toonde. Hij had practisch niet om stilte tijdens de wedstrijd behoeven te vragen. Zelfs zeer kleine jongens hebben hun belang stelling getoond. Dit houdt een belofte in voor de schaaksport in Bolsward. Gemengd Nieuws. WIE VOOR CONSUMENTENCREDIET IN AANMERKING KUNNEN KOMEN. De formulieren voor het aanvragen van consumentencredieten zijn tegen 5 cent op de postkantoren verkrijgbaar. Van 14 October af kunnen de formulieren bij de districtsraden worden ingeleverd. De in- leveringstermljn sluit op 0 November. Het credlet is geen armenzorg, maar een maatregel, bedoeld om de kleine men- schen met kleine beurzen te helpen bij de aankoop van Inderdaad noodzakelijke gebruiksgoederen. Het betreft: kleeding, schoeisel, linnen- en beddegoed, eet- en keukengerei en LEEUWARDEN GARNIZOENSTAD. Ook op het Leeuwarder vliegveld wordt een garnizoen luchtstrijdkrachten onder gebracht, terwijl de Frederikkazeme de A.A.T.-troepen zal krijgen te herbergen. In verband hiermee heeft zich in Leeu warden een comité „Ons Garnizoen” ge vormd, dat zich ten doel stelt de goede betrekkingen tusschen burgerij en mili tairen zooveel mogelijk te bevorderen. Het comité grijpt hierbij terug op de werkzaamheden van het z.g. „entertain ment committee”, dat kort na de bevrij- ding voorzag in het kweeken en onder houden van den band tusschen Canadee- zen en burgers. Reeds is contact gelegd met sportkringen, tooneel- en muziekge zelschappen. NOG GEEN WV INLICHTINGEN BUREAU TE HARLINGEN. HARLINGEN. In de vergadering van Cen traal Comité 1945 werd o.m. medegedeeld dat, ofschoon de plannen voor een VVV Inlichtingenbureau gereed liggen, wegens het gebrek aan materialen de bouw nog wel eenigen tijd op zich zal laten wach ten. De diverse acties door het Comité in het afgeloopen jaar georganiseerd, le verden een nadeellg saldo van ruim f2500. Er zal naar een goedkoopere ex ploitatie van festiviteiten e.d. worden ge streefd. HOOFD P.O.D. DRACHTEN KRIJGT iya JAAR. Het Gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde den 40-jarigen rechercheur van politie der gemeente Zandvoort, Jan Wil lem Smouter, hoofd van de Politieke Op sporingsdienst te Drachten, wegens dief stal van gouden en zilveren voorwerpen welke hij later te gelde maakte, tot ll/2 jaar gevangenisstraf, conform de eisch. „DE WAARHEID” VOOR MILITAIREN VERBODEN. De Minister van Oorlog heeft een leger order onderteekend waarin „De Waar heid”, „Geeft Acht” en het blad van prof. Pootjes „Vredestichter” voor militairen verboden worden en voorgeschreven wordt, dat deze bladen uit de kazernes moeten worden geweerd. Dit is naar aanleiding van de artikelen, die hierin de laatste weken verschijnen, die een bepaalde suggestie uitoefenen en die op dienstplichtigen een verkeerde in vloed hebben. 4). Hij gunde zich geen tijd het bedrag pre cies na te tellen. Weg moest hij weg. Haastig griste Harry de spullen, die hij bij het zoeken naar het kammetje uit de zakken gehaald had, bijeen en gaf alles de plaats waar hij het gevonden had, terug. Met een breeden zwaai schoof hij het gordijn weg, maakte achter zich de deur van de kleedkamer open en wandelde kalm naar den uitgang. Eerst een kop koffie.om bij te ko men en om eens rustg te overwegen, hoe hij die zaak verder zou aanpakken. In het restaurant zat de heer Tulleners die zich in zijn nieuwe tweedehandsch kleeding al wonderwel op zijn gemak gevoelde, bedaard te kijken naar de ver- eenigingszwemmers, toen er een man naar hem toekwam. „O, bent u er toch nog?” „Ik ben van gedachten veranderd ik heb nu zoo’n dolle haast niet meer ik dacht, dat ik het nog wel halen zou maar nu kom ik toch te laat en dan stel ik dat maar liever uit tot morgen,” antwoordde Harry. Het zou hem ’n lief ding waard geweest zijn, als hij geweten had, wat hij precies had uitgesteld waarom zijn voorgan ger zoo’n haast had, toen hij achter hem aan het zwembad in kwam. „Als u mij even het sleuteltje kunt ge ven, zal ik de auto tot voor den ingang rijden,” bood de man aan. Haastig nam Harry een slok van de kof fie. Wat wou die kerel?.Zou het hu al misloopen? Reeds wilde hij met een laat-maar den lastigen vrager tevreden stellen, toen hij zich herinnerde, dat hij in een der vestzakken een klein sleu- CA.B.-R.E.S. 2—1. In een zeer sportieve en uiterst faire wedstrijd heeft CAB het genoegen mo gen smaken twee zeer kostbare puntjes in de wacht te sleepen tegen haar plaats- genoote R.E.S. Met van beide kanten mooie open aanvallen mocht het R.E.S. gelukken door Siemonsma de leiding te nemen. Tot 18 mln. na rust behield R.E.S. de leiding, totdat H. v. d. Meer de stand gèlijk wist te maken. Na rust speelde de strijd zich voornamelijkk af op de R.E.S.-helft. Doch beide elftallen sukkelen aan hetzelfde euvel, n.l. geen schutters. Eindelijk, na tallooze mislukte schoten treft v. d. Veen doel en Is het 21 voor C.AB. In geweldige spanning om de gelijkma ker komt het einde. C.AB. heeft een moeizame overwinning behaalde Maat! de meeste voldoening schenkt ons het feit dat deze geheele wedstrijd stond in het teeken van sportieve opvatting en fair heid. Nu a.s. Zondag de zware uitwedstrijd naar Zwaagwesteinde. Jongens, vecht door en tracht daar in ieder geval méér te schieten en een zoo eervol mogelijk resultaat te behalen. Voor de komische noot zorgde de oud-, C.A.B.speler van der H., die door een fameuzen kopbal achter de lijn, die her innerde aan zijn gloriejaren, zijn even wicht verloor en in de sloot terecht kwam Helaas, de bal kwam toch in het andere land. teltje had gevonden. Natuurlijk dat was een autosleuteltje.Hij was met zijn wagen gekomen, „Ga Je gang,” sprak hij, terwijl hij den man het sleuteltje gaf. „Ik kom dadelijk zelf.” De gewezen boekhouder dronk z’n koffie op. Nee, de ruil is niet slecht ik ben er niet op achteruit gegaan. Een auto. Maar dan moet ik ook een rijbewijs en een nummer bewijs hebben. Hij keek tersluiks of er misschien iemand in het restaurant naar hem keek. Toen moest hij om zich zelf lachen. Dat zou een mooie boel worden als je niet eens meer in je eigen portefeuille zou kunnen kij ken. Harry behoefde niet lang te zoeken en hij verwonderde zich er over, dat hij het Rijbewijs niet dadelijk gezien had. Nu keek hij met reden even om zich heen. De juffrouw die hem z’n koffie had ge bracht stond stil in het buffet; de zwem mers, iets verderop, hadden het te druk met zich zelf, dan dat zij op een meneer zouden letten, die.zijn eigen foto be keek. Ik geloof wel, dat ik het ben in elk geval zou die mijnheer m’n twee lingbroer kunnen zijn. Die meneer. Drommels Nu zou hij weten, hoe hij heette. Vliegensvlug keerde hij de kaart om: „Afgegeven aan Johan Leonard Poortmans, oud 33 jaar, wonende te Har- relaar, Ringweg 78”... „Poortmans.Poortmans.herhaal de Tulleners. „Poortmans. En ik woon In Harrelaar.dat is die negorij aan den rand.Ringweg.Ik zal wel de een of andere boerenzoon zijn daar wonen nogal boeren.” Doch tegelijk ver wierp Harry deze mogelijkheid. Voor een boerenjongen was hij te correct ge kleed. En zulke kapitalisten waren de randboeren niet, dat zij er zoons met auto’s op na zouden houden. De uitslagen van de Woensdag gehou den nevenwedstrijd (vierkamp) is als volgt: la. A. J. van der Weij Oudeschoot en O. Tigchelaar Leeuwarden, beide 2^. lb. G. Faber, Sneek. 3 p. lc. M. Harin- ga, Leeuwarden, en P. Noppert, Leeu warden, 2 p. 2a. Y. de Haan, Cubaard en A Elzinga Sneek 2>/2, p. 2b. C. Twijnstra, Nijland, S. Postma, Schraard, \y2 p. (groep van 3). 2c. P. Schustra, Leeuwarden, 2y2 p. 3a. P. Visser, Bolsward, M. Postma, Spannum, 2y2 P- 3b. J. Schukken, Nijland, H. Twijnstra, Wommels en G Gerritsma, Bolsward, 2 pnt. 3c. A. F. de Boer, Nijland 2 pnt. (groep van 3). Oudste deelnemer was mede-foprichter van „Westergoo” T. Westendorp, 86 jr. Overzicht van de laatste ronden. De beslissing in het Westergoo-schaak- tournooi was eigenlijk reeds in de voor laatste ronde gevallen. Maar in die ronde welke Vrijdagavond werd gespeeld, heerschte dan ook volop spanning en de talrijke toeschouwers hebben kunnen ge nieten van opwindende partijen. Hieronder laten wij de belangrijke partij Koomen-Hiemstra volgen: 1. d4 pf6. 2. c4 g0. 3. f3 d5. 4. cxd5 Pxd5. 5. e4 pb6. 6. Pc3 Rg7. 7. Re3 0-0. 8 f4 c6. 9. Pf3 e6. 10. Db3 P8d7. 11. a4 Pf6 12. a5 Pbd7. 13. Re2 Pg4. 14. Rgl, Pgf6. 15. Pe5 De7. 16 a6 Pb6. 17. axb7 Rxb7. 18. Pd3 Teb8. 19. Pc5 Rc8. 20. Dc2 Pbd7. 21. Pd3 a5. 22. Rf2 Rb7. 23. Rh4 Df8. 24. 0-0 e5l 25. Rxf6? Rxf6. 26. Pe5? De7l 27. Tfdl cxd4. 28. Pxd7 Dxd7. 29. e5 Re7. 30. Khl Dc6. 31. Rf3 Dc5. 32. Rxb7 Txb7. 33. De4 Tab8. 34. Pa4 Dc4. 35. Dxd4 Dxd4. 36. Txd4 Tb4. 37. Tfdl Txd4. 38. Txd4 Tb4. 39. Txb4 Rxb4. 40. Pb6 Rd2. 41. g3 Kg7. 42. Pd7 g5. 43. fxg5 Rxg5. 44. Kg2 Kg6. 45. Kf3 Re7. 46. Ke4 Rb4. 47. b3 Re7. 48. Pb8 Rb4. 49. Pc6 Rel.‘50. Kd4 Rd2. 51. Kc4? Kf5. 52. Kb5 Re3. 53. Pxa5 Ke5. 54. Pc6 Kd5. 55. b4 e5. 56. Pe7f Kd4. 57. Pf5 Kd3. 58. Kc5 e4. 59. b5 e3. 60. b6 e2. 61. b7 Re5. 62. Pd6 Rd4f. 63. Kd5 Ra7. 64. Pb5 Rb8. 65. Pd4 el D. 66. Pc6 De4f. 67. Kc5 De8 en Wit gaf het op. Zaterdagmiddag is het te Bolsward ge houden nationale schaaktournooi officieel gesloten. Andermaal bleek de schaakclub „Westergoo” een voortreffelijke gast vrouw te zijn. Om de met bloemen ver sierde tafels hadden de spelers en be stuursleden met enkele dames, wn. bur gemeester en gem.-secretaris, de voorzit ter van den Frieschen Schaakbond en 't eere-comité plaats genomen. Er was ge zorgd voor een rookertje en andere lek kernijen. Op verzoek van den voorzitter gaf de heer Bergema, de wedstrijdleider, zijn in druk weer over dit tournooi. De heer Bergema kon gelukkig mede- deelen dat het verloop in zijn geheel ple zierig en sportlef is geweest. Dit sterk bezette tournool is in alle opzichten een groot succes geworden. Hij noopt dat de propagandistische waarde, welke er in den regel van tournooien uitgaat, ook voor Bolsward gunstrijke resultaten mag hebben. Vervolgens maakt de heer Bergema de uitslag van het tournooi bekend en richt zich daarbij tot elk der spelers afzonder lijk mei een „vaderlijk woord”. De heer Hiemstra van Nijland kan ongetwijfeld nog hooger op de schaakladder komen, wanneer hij tracht meer tournooi-erva- ring op te doen. De uitslag is als volgt: 1. H. Kramer 5'/2 punt. 2. W. Koomen 4i/2 pnt. 3. Th. P. van der Tol 4 p. 4. J. Wellner Sy2 pnt. 5. L. Brouwer 3 pnt. 6. S. Hiemstra 3 pnt. 7. Visser 2y2 pnt. 8. K. D. Mulder van Leens Dijkstra 2 pnt. De voorzitter reikt daarna de prijzen uit en voelt zich gelukkig ook eens als St Nicolaas te kunnen spelen. Door de goe de zorgen van een enthousiast schaker- bakker kan hij aan alle spelers een Frie- sche kruidkoek „Ta wolkom thüs” aan bieden, wat natuurlijk met applaus aan vaard wordt. Dan wordt de heer Bergema dank ge bracht voor zijn bereidwillige en zeer verdienstelijke hulp. Als waardeering hiervoor wordt den wedstrijdleider een lijvig boekwerk aangeboden. De wn. burgemeester is verheugd over het groote succes. Door dit tournooi, waarvan in de pers vele verslagen zijn opgenomen, is Bolsward weer in de belangstelling van velen ge komen. De wn. burgemeester zegt allen die hieraan hebben meegewerkt dank. Deze activiteit en energie kunnen niet anders dan in het algemeen belang van Bolsward zijn. Met een driewerf hoera op het actieve bestuur van „Westergoo” wordt dan dit tournool gesloten. Ook de voorzitter van den Frieschen Schaakbond NED. HERV. KERK. Beroepen ds. J. A. v. d. Meiden van Noordbroek. Stadsnieuws. Maandag 14 October. D.B.S. VLAGT en het Stedelijk Muziekkorps brengt een serenade. Alles ter eere van het 40-Jarlg huwe lijksfeest van onze populaire stadgenoot W. Brandenburg en zijn echtgenoote. Mogen zij nog vele jaren in geluk en gezondheid samen zijn. De Katholieke Arbeidersbeweging organiseerde Zondagmiddag voor leden een schutjaspartij waaraan door 60 spe lers werd deelgenomen. Na een geani meerde strijd werden de prijzen behaald door Q. Terbraak, Ids Piekema, J. Hui- tema en B. van der Werf, de troostprijzen F E UIL L ETO N door Joh. Regnerij, P. Boekema, S. Tol- sma en G de Jong en de poedelprijzen door Jan van der Weide, Velthuis, Joh. I. de Boer en Joh. Dijkstra. ken uitflapte, niet ernstiger genomen als een duidelijke waarschuwing voor wat wij van hem te wachten haddenI), dat het pacifisme in het buitenland een van zijn beste steunpunten was. Zij hebben zich angstig afgevraagd, of de in paci fistische en antimilitairistische gestemd heid doorgezette bezuinigingen op leger, vloot en luchtmacht achterna geen onver antwoordelijkheden zijn gebleken. Had den wij meer modem geschut, meer tanks, meer vliegtuigen gehad, we had den minder machteloos gestaan in de Meidagen van 194OI Hebben we onze jongens toen niet door ons idealisme de vijand onvoldoende uitgerust tegemoet gezonden en beteekent dat geen zware schuld jegens hen? En als we niet tegen de vlootwet van 1923 geageerd hadden en die doen verwerpen, naa dan het dra ma van de Javazee niet vermeden kun nen worden? Uit deze en dergelijke overwegingen sproot veler reserve voort jegens Kerk en Vrede. De vraag ging klemmen, of nationale ontwapening, onafhankelijk van internationale, gelijk Kerk en Vrede die voorstond, geen gevaarlijke utopie moest heeten. Kerk en Vrede verdween, dook onder in de maalstroom van den oor log. Maar zi kwam terug. Terecht? Vele der oudere eden aarzelden, ook schrij ver dezes. Toch heeft hij zich opnieuw aangesloten Waarom? Omdat Kerk en Vrede anders terugkwam en In dat an- ders-zijn hem toch weer aanvaardbaar werd. Over dat andere Kerk en Vrede in een volgend artikel. Vk. Correctie: In het vorig artikel: Het gordijn is ge vallen, stond behalve een paar onbelang rijke zetfoutjes (1ste kolom regel 7: kun nen in plaats van kennen en regel 39 v.o. doch inplaats van toch) een storende drukfout: 1ste kolom, regel 3 van de 2de al. Er staat: er staat iets achter, zegt Rauschning met nadruk. Dit moet na tuurlijk zjjn: er staat niets achter. Vk. Wij gaan hier voor ditmaal niet schrijven over de vredestaak der kerken, al is het onderwerp aantrekkelijk en interes sant genoeg I En het stemt tot verheu ging, dat de kerken zelf hun taak in dit opzicht hoe langer zoo meer gaan ver staan en beginnen te beseffen, dat oor log en christendom een geweldige tegen stelling vormen, zoodat het voor de ker ken allerminst vanzelfsprekend is, dat zij de wapens zegenen, de oorlog van het eigen volk als een heilige en Gode welgevallige zaak voorstellen en zich plaatsen achter de „heilige strijd”, die dat volk heet te voeren. Het christendom is in wezen bovennationaal, de oorlogs- methoden worden hoe langer hoe onmen- schelijker en onchristelijker, de oogen der kerkelijke leiders gaan open voor de betrekkelijkheid van het verschil tusschen de aanwending van brisantbommen, gif gassen en bacteriën en, o laatste heerlijke uitvinding van het menschelljk vernuft, de atoombom! Waarom zou het eene middel nog net wél en het andere niet meer christelijk zijn? Ook is het zedelijk onderscheid duidelijker geworden tus schen een aanvalsoorlog (Duitschland in 1914 en in 1939) en een verdedigings oorlog (België 1914 en alle aangevallen staten in 1939, 1940 en 1941, nagenoeg alle staten van Europa). En onderschei den van belden zou weer een werkelijke Volkenbondsoorlog of oorlog van de Ver- eenigde Naties moeten worden ter be straffing van de staat-misdadlger naar de opvattingen van onze groote landge noot Hugo de Groot. Wanneer de kerken hun houding tegenover den oorlog moe ten bepalen, zullen zij met al deze din gen rekening hebben te houden en hun houding van geval tot geval vafet te stellen. Maar het Is niet daarover, dat wij het voor ditmaal hebben willen. Niet over Kerk en Vrede in het algemeen, maar over de vereeniging Kerk en Vrede, die na den oorlog terugkeerde als onderdeel van de Internationale Broederschap der Verzoening. Niet om voor haar propagan da te maken! Het ware in ons blad niet op zijn plaats! Dat wil er hier over schrij ven heeft een zeer bijzondere bedoeling. Kerk en Vrede keerde terug. Dat is niet zoo heel bijzonders. Vele verdwenen or ganisaties en vereenlgingen kwamen te rug, toen dat weer mogelijk was. Men zou haast zeggen: al te velen keerden terug. We hadden er gaarne een heel stel niet terug zien komen! Geldt dat ook niet voor Kerk en Vrede? Is zijn doelstelling niet volkomen Illusoir onwerkelijk gebleken? In art. 3 van de Statuten werd het doel der Vereeniging als volgt omschreven: „de Christenheid in het bijzonder de kerken, te doordrin gen van het besef, dat Evangelie en oor log (ook de verdedigingsoorlog) een onverzoenlijke tegenstelling vormen en dat God van ons eischt, ons van deel- :g of steun aan oorlog te onthou- En art. 4 vervolgt dan: „Uit deze doelstelling volgt: a. het persoonlijk streven van elk harer leden naar een levenshouding in over eenstemming met haar beginsel; b. strijd voor nationale ontwapening; afschaffing van militaire dienstdwang en van elke militaire organisatie; c. strijd voor internationale ontwape ning en steun aan de Volkenbond uit den geest van onze vereeniging.” Velen hebben zich voor den oorlog met hart en ziel aan deze beginselen gegeven, ze beleden als zuivere consequentie van hun christelijke belijdenis. Maar de oorlog heeft ook hier aarzeling en onzekerheid gebracht. Niet alleen, dat het nationale instinct en de daardoor gewekte reacties sterker bleken dan men van zich zelf vermoed had. Stellig, ook dat heeft een groot woord meegespro ken. Velen waren meegesleept in de oor- logsroes, in de haat tegen de Duitschers, in de drift tot verdediging van ons grond gebied tot eiken prijs, eer ze er bedacht op waren, lieten ze de tot dusver beleden beginselen los en rechtvaardigden dat achterna door die beginselen als onhoud baar gebleken te qualificeeren. Het had veel weg van een oratio pro domo, een soort zelfverdediging. Men was niet sterk genoeg om aan de zuiging der driften weerstand te bieden, maar men noemde het: herziening van beginsel! Hun goede trouw is daarbij buiten discussie. Velen hebben in die felbewogen dagen merk waardige dingen bij zich zelf ontdekt! Velen, die zeiden geen vaderland te heb ben, zijn toen weer gaan voelen, hoe verknocht zij waren aan Neerlands grond en Neerlands volk en zijn beschaving. Er zijn er echter ook geweest, wier aar zeling uit dieper gronden voortkwam. Zij hebben hard en bang met de vraag geworsteld: is deze doelstelling verant woord, is deze compromislooze conse quentie uit het Evangelie, houdbaar, leidt dit niet tot een nieuwe wettische opvat ting van dat Evangelie, is hier niet te weinig gerekend met het groote feit van de zonde, die handhaving van recht als van een ethisch minimum (naar de om schrijving van de groote staatrechtsge- leerde Jellinek), ia des nood zijnde hard handige afdwinging van recht en bestraf fing van onrecnt onmisbaar maakt op straffe van de chaos? Zij zijn geschrok ken van het brutale cynisme van Hitler, die verklaarde met zijn soms onverwach te openhartigheid (waarom heeft men toch hetgeen hij er in zulke oogenbllk- De verrassing was zonder twijfel Hiem- stra’s overwinning op Koomen. De Am sterdammer, die wit had, kreeg uit de opening een stevig voordeel, maar kwam door een vervroegde actie in het cen trum, plotseling in moeilijkheden. Toen hij deze te boven was gekomen bood het eindspel hem geen winstkansen, maar hij probeerde het toch, met gevolg dat toen Hiemstra aan bod kwam. Met een vrije d-pion forceerde hij de beslissing. Een keurige prestatie van onzen verte genwoordiger. Inmiddels was Kramer in zware strijd gewikkeld met Visser, die zich door scherp spel van een geweldige aanvals- stelling had verzekerd. Maar hoewel zijn stelling van alle kanten werd bedreigd, wist de Fries zich nochtans staande te houden en op een gegeven moment hard terug te slaan. Na de tijdnood-phase wa ren de bordjes verhangen, en was het Kramer die de troeven in handen had. En hij zorgde er wel voor, dat Visser geen tegenkansen kreeg. Een kleine combina tie bracht ten slotte een zwaar bevoch ten winstpunt voor Kramer. Over de overige partijen kunnen we kort zijn. Brouwer kwam eerst beter, maar later slecht te staan tegen Wellner Het resultaat was echter remise. Van der Tol boekte zijn eerste winstpunt en wel tegen Mulder van Leens Dijkstra. In de laatste ronde werd de partij Mul der van Leens Dijkstra tegen Kramer reeds na 19 zetten remise. De partij Van der Tol-Koomen had na veel ups and downs hetzelfde resultaat, terwijl Hiem stra en Wellner het punt eveneens deel den. Alleen Brouwuer bracht het tot een over winning, door In vlotte stijl van Visser te winnen. West- en Zuidwest Friesland gen van dit voor Friesland zoo belangrij ke tournooi. Spreker releveert even de eerste besprekingen en de voorgestelde opzet van dit tournooi. Er waren vele moeilijkheden op te lossen, maar ten slotte is dit toch nog een belangrijk 1ste klas nationaal tournooi geworden. Hij spreekt den wensch uit dat dit tournooi voor Bolsward een traditie mag worden. In Friesland staat het schaakleven op een hoog plan. Friesland heeft sterke spelers. Binnenkort zal dr. Eeuwe in Leeuwarden een simultaanwedstrijd spelen tegen de sterkste Friezen. De heeren Elzinga en Hiemstra van „Westergoo” worden in de gelegenheid gesteld hieraan deel te nemen. De voorzitter biedt dan nog bloemen aan aan mevr. Waling Dijkstra, ter ver goeding van de uren die zij haar man moet afstaan voor de schaaksport en in het bijzonder voor dit tournooi. Streekblad voor Bolswards Nieuwsblad tee en ward uren II ten I ten iao- tte'i TlM. f a s, !hae iing owï rurg

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1