Vrede Kerk en miinheer de Burgemeester I Dinsdag 22 October 1946 No. 45 42e Jaargang iRD Uitgave van Drulftkerty Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland (Slot) RD zitter F. Jaarsma van Lutkewierum. ei Wordt vervolgd. Uit den Omtrek. VER. „DORPSBELANG”. NED. PROTESTANTENBOND. ITENS. De afd. „Itens en omstr.” van den vergadering gehouden onder leiding van den heer W. A Sinnema. Na opening naar- ntoor 4 uur, en W Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) BENOEMING. WOMMELS. Benoemd tot monteur bij het P.E.B. in Friesland te Leeuwarden de heer H. Veenstra, Wommels. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 WOMMELS. Benoemd tot monsternemer aan de Coöp. Zuivelfabriek, de heer Th. Nijdam alhier. WOMMELS. Benoemd tot hoofd der Herv. school de heer S. Roos te Sexbie- rum. lec- in- ige- tth, 30 ror- FEUILLETON j grond waarvan de Groep „den strijd aanbindt tegen oorlog en oorlogstoerusting”. Hier wordt alleen de zonde genoemd en de oorlog als zondig gebruik. Maar niet wordt gevraagd naar de concrete aanlei dingen, naar de machten, die steeds weer tot oorlog lelden. Zoo bleef het getuige nis van ’t oude Kerk en Vrede, dat evan gelisch gesproken duizendmaal waar DRANKBESTRIJDING. OOSTERLITTENS. De afd. Oosterlittens Baard der N. V. hield ledenvergadering onder leiding van voorzitter S. Bakker. Besloten werd 200 Goede Raadgevers te bestellen, in November de Blauwe Vaan verspreiding ter hand te nemen en de traditie getrouw een bijeenkomst met in- troducé’s te houden. De heer J. van Oostrum hield een boek bespreking over „It Freark Jabiksfolk" wat met groote aandacht werd beluisterd Ten slotte werden tot afgevaardigden naar de districtsvergaderlng te Leeuwar den benoemd de dames J. Reinalda en A. van der Meulen-Terpstra. Met dank voor de opkomst en de leer zame lezing werd de vergadering ge sloten. zitter J, L vergadering te _Leeuwarden werd be- A. Sinnema, A Anema, J. Spoor, W. Mul- unj winterpropaganda werd besloten in C' Uirlmn AA Vnrrn Qnh I Wllori- c r des, O. Andringa, J. van Abbema. paard getrapt, dat hij ■vonde bekwam en op ils A. Anema naar voren gebracht, welke ongewijzigd zijn aanvaard. Aan de leden de heeren A. de Jong, Joh. Zwart, D. D. Tolsma, en K. Andela werd dank ge bracht voor de ledenwerving. Het bestuur bestaat thans uit de volgende leden: W. tegen de oorlogsoorzaken. Zonder dat zal UC UUlUlgV „VIVUV VyiliVUH OIVVH.O V.C wapenstilstand tusschen twee oorlogen [is het tijd, maar ieder be- tijd is ons niet gelaten. De groote vraag is: Zal de wereld zich her stellen tot de ware vrede of tot een nieu we oorlog? Het antwoord hangt van ons. Vk. De heer A. J. Poelstra, onderwijzer aan de openbare school alhier is te Joure op een voordracht geplaatst voor hoofd der o. 1. school voor uitgebreid onder wijs. DE ZUIVELSCHOOL. Nadat nu ruim ll/2 maand het onderwijs aan de Rijks Zuivelschool is opgeschort geweest, hangende de overplaatsings- kwestie, zal de cursus op 22 October toch weer In Bolsward beginnen. BRAND. OOSTERLITTENS. Zaterdagmorgen 12 October werd brand ontdekt in de kapi tale boerderij, bewoond door den vee houder P. Durksz op „Wammert” en eigen aan dokter Beekhuis, vroeger te Bolsward, nu in Den Haag. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat de brandspuit van Mantgum weinig kon uit richten en zich moest beperken tot be houd van de voorhuizinge. De inboedel kon bij de buren in veiligheid worden gebracht. De geheele hooioogst pl.m. 30 koe’seten hooi, alsmede eenige ma chines en gereedschap gingen verloren. Omtrent de oorzaak is niets bekend. der leidend beginsel, dan moeten de ba kens verzet. Dan moeten we hen weer brengen tot Christus. Alleen het geloof kan hen uit heffen, boven de naar beneden trekken de zuigkracht der wereld, kan hen staan de houden ook midden in die wereld. Ds. Winterwerp sloot deze bijeenkomst. De heer Schrik zorgde voor de muzikale omlijsting. der, C. Hidma, M. Ypma, Sch. L. Hilari- De vereen, telt 220 leden. Punt 4 van de agenda was bespreking dorpsbelangen. De tongen raakten toen voorgoed los. De eerste spreker meende, dat het eens tijd werd dat de dorschmachine welke in de kom van het dorp staat, buiten het dorp wordt geplaatst omreden de bewoners van de Zilverstraat er niet weinig last van ondervinden, en uit hygiënisch standpunt is het eveneens noodzakelijk, wegens de vele ratten, die daar de wo ningen en hokken betrekken. Verder werd er op aangedrongen de Zil verstraat door te trekken, hetgeen de be woners van die straat ten goede zou ko men, en eveneens de entree in ons dorp, “g aandoet. Dit het lieve geld VOETBAL. ZwaagwesteindeC. A B. In een mooie, uiterst snel gespeelden wedstrijd heeft CAB een zeer lastige klip omzeild en verdiend met 2-5 van Zwaag- westeinde gewonnen. Alhoewel met 2 invallers spelend zette CAB als prima sluitend elftal Zwaag- westeinde een spelletje voetbal voor wat er zijn mocht. Geen oogenblik is de over winning dan ook in gevaar geweest. Met flitsende open aanvallen overrompelde zij de tegenstander, die geen kans kregen om hun eigen spel te spelen. Vooral de rechter vleugel Herre van der Meer-H. Tuil was op zijn best en sneden door de verdediging als koek en brachten her haaldelijk de Zw.-achterhoede tot wan hoop. Met verrassende schoten troffen zij 5 maal doel, n.l. Herre tweemaal, Tuil tweemaal en M. Hoekstra eenmaal. Het was een lust het te aanschouwen zooals er werd geschoten. Ga zoo door, jongens. Ook deze wed strijd, welke onder prima leiding stond van scheidsrechter W. Karsten, werd weer in een zeer prettige verstandhou ding en sportief gespeeld. Deze flinke overwinning zal de spelers ongetwijfeld een moreele steun geven, en daarom geven we CAB dan ook voor Zondag a.s. een goede kans op H 2 winstpunten. Freno uit is trouwens steeds een moeilijke opgaaf, doch wanneer alle spelers zich geheel geven, kan deze wed strijd ons inziens tot een goed einde worden gebracht. R. E. S.—FRENO 2-2. Ook de 2de plaatselijke club wist één van beide winstpunten in de wacht te stee pen. Freno wist de score te openen, echter de RES rechtsbuiten maakte fraai getij k, waarna de midvoor RES de leiding be zorgde. Een kwartier voor het einde weet Freno weer gelijk te maken, ja krijgt zelfs 1 minuut voor het einde de kans om de overwinning uit het vuur te stee pen, wanneer Adema in het beruchte ge bied hands maakt. De RESkeeper is ech ter op zijn post en weet door het schot te stoppen zijn club van de nederlaag te redden. hetgeen nu niet zoo aardi, is een pracht-idee, maar speelt hier een groote rol, want als een en ander wordt uitgevoerd, zooals de voorsteller dat naar voren bracht, kost dit een bedrag van eenige duizenden gul dens. Dus dit is geen peulschilletje. Maar het is wel iets waarop de aandacht ge vestigd moet blijven, ook in de toekomst. Vervolgens werd de slechte toestand der bestrating In de oude Kerkstraat bene vens de rioleering ter sprake gebracht. Een der aanwezige raadsleden verklaar de, dat op de begroeting 1947 een som is uitgetrokken voor genoemd werk. Het is te wenschen dat die, som zoo spoedig mogelijk uitbetaald kan worden, omdat de toestand ter plaatse hachelijk mag worden genoemd. Voorts werd nog naar voren gebracht of de opvaart achter de z.g. Polle kan worden geslat of gedempt, plus rioleering. Ook werd nog geopperd om een ondergrondsche kabel aan te leggen voor het electr. licht. Verder is besloten een bank te laten maken voor de ouden van dagen. Dus de heeren be stuursleden hebben voorshands werk in overvloed en wij vertrouwen, dat zij al len hun best willen doen om het oude dorp Arum wat op te knappen. ONGEVAL. EDENS. De veehouder D. G. alhier werd zoodanig door een paard getrapt, dat hij een ernstige hoofdwonde bekwam en op advies van dr. Nammensma uit Wommels naar het ziekenhuis vervoerd moest wor den. 6). „Voor den directeur! Ik zou maar eens gauw kijken, of hij er is!”.... En dan zou die ouwe, bij het toestel belten naar de directie. „Twee heeren van de politie.Ze zeiden niet, voor wien ze kwamen.Wat zegt u?. Doorlaten? Goed meneer.goed. U kunt doorgaan: de trap op u loopt zoo tegen de deur aan.” EP extra-nieuws- gierig scherp uitkijkend, of de twee de trap weer afkwamen zou de ouwe in zijn hok blijven en hij zou er blij om zijn, dat de directeur hem eindelijk belde en vroeg, even boven te komen.O, Harry hoorde den afgemeten deftigen toon, waarop de directeur den portier zou ge lasten even met de heeren mee te gaan. De baas kon zoo deftig doen. AFSCHEID ZUIVELDIRECTEUR. OOSTERLITTENS. Wegens vertrek naar Vlaardingen werd door het personeel der K. N. M. zuivelfabriek alhier afscheid ge nomen van haar directeur de heer I. A Stuit, waarbij als blijk van waardeering voor de goede verstandhouding weder zij dsch een kopergravure met fabrieks gebouwen en directeurswoning werd aangeboden, en de humane directeur nog hartelijk werd toegesproken. Nadien bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. TORENKLOKKEN. OOSTERLITTENS. De beide torenklok ken zijn nu weer terecht. De laatste is Woensdag door de fa. Jorrltsma op haar oude plaats teruggebracht, zoodat het vanouds bekende geluid voortaan weer bij gelegenheden gehoord kan worden. Het kleinste klokje is niet weer terug gekeerd en-of versmolten, of door N. S. B.ers weggemoffeld. De oude portier van het Arbeiderstehuis loerde op dat zelfde oogenblik een beetje benauwd naar het laken, dat een der broeders van het ziekenhuis had terug geslagen. Hij keek maar met een half oog de portier was een beetje kippig en haastig zei lïij daarom: „ja hoor, het is hem”.... blij, dat dit lugubere onderdeel van zijn portierstaak weer achter den rug was. Het was een weinig anders gegaan, dan Harry had gefantaseerd. Een enkel tele foontje met de directie een opdracht door de huistelefoon aan den oude een ondervraging op het politiebureau naar familie en verwanten, welke op niets uitliep toen kon de portier gaan om aan alle bewoners het nieuws mede te deeien. Gelukkig, dat hij er nog wat van had. In welk opzicht keerde Kerk en Vrede anders terug dan het voor den oorlog was? Is het gematigder geworden? Is het gaan inzien, dat oorlog toch niet on der alle omstandigheden onvoorwaarde lijk afgewezen kan en mag worden? Wil het het fundamenteele onderscheid tus schen de aanvals-, de verdedigings- en den volkenbondsoorlog in rekening bren gen en is het misschien bereid gewapend verzet in het tweede en derde geval te accepteeren als door hun rechtskarakter gerechtvaardigd? En heeft het in verband daarmee afgezien van eenzijdige ontwa pening, aldus niet langer onbedoeld in de kaart spetend van regeeringen en re gimes, die dit extreme anti-militairisme maar al te gaarne uitbuiten ter bereiking van hun imperialistische doeleinden? Niets van dit alles, waarde lezer! Ook het vernieuwde Kerk en Vrede is even diep als het oude overtuigd van de on-- verzoenlijke tegenstelling tusschen Evan gelie en oorlog. Zoo stond het in de oude beginselverklaring (art. 2 en 3 der Statuten) en in de nieuwe is dit oordeel om geen zier verzacht. Daar heet het: „dat de ontfermende en verzoenende lief de Gods, in Jezus Christus geopenbaard, de eenige redding en genezing is van de zondige en zieke menschenwereld; dat deze Liefde ons dringt tot liefde en ver antwoordelijkheid jegens den naaste en eerbied voor diens teven, dat onaantast baar moet zijn; dat de oorlog met deze beginselen zoodanig in strijd is, dat hij uit christelijk oogpunt volstrekt veroor deeld moet worden.” U ziet, dat is in geen enkel opzicht ver zacht; er wordt geen enkel onderscheid gemaakt; de oorlog wordt zonder meer veroordeeld, ook de verdedigingsoorlog, ook de oorlog door en voor de Vereenlg- de Naties gevoerd ter verdediging van het internationale recht en ter bestraffing van de staat-misdadiger. Wat is er dan anders geworden, kan men vragen. Is het niet in wezen hetzelf de, onpractische standpunt van voor den oorlog gebleven, waarbij men geen en kele rekening houdt met de concrete si tuatie, met het feit van de tot de tanden toe bewapende wereld, met de benau wende Russisch-Anglo-Amerikaansche tegenstelling, waartusschen West-Europa dreigt te worden kapot gedrukt en waar tegen het zich toch wel verdedigen moet, omdat het zijn personalistische cultuur waarden heeft te verdedigen tegen Ame- rikaansch individualistisch kapitalisme en Russisch collectivistisch communisme! Nü de gedachte aan gewapend verzet loslaten, beteekent het ejgen land én West-Europa zelf uitleveren aan de ge varen, die het van beide kanten bedrei gen. Moet men onder zulke omstandigheden niet zeggen: ja, het is ellendig, dat het er zoo toe ligt, maar wij moeten hier van twee kwaden het beste kiezen: oor log is een kwade kans, ook voor de cul tuur, vooral een atoombomoorlog is dat, maar het eigene van onze beschaving zonder weerstand prijsgeven, dat is ze ker haar ondergang. Moet men hen, die zoo spreken, niet prijzen om hun realis me en om hun besef van verantwoorde lijkheid voor de groote geestelijke belan gen, die hier op het spel staan? En doet het standpunt van Kerk en Vrede onder deze omstandigheden niet andermaal on werkelijk aan? Het blijkt immers met de dag duidelijker, dat er ook na deze twee de wereldoorlog weinig of niets veran derd is, dat de oude politiek weer hoog tij viert, de oude machtsstrijd opnieuw gevoerd wordt, het oude wantrouwen voortbestaat en er tusschen de huidige grootmachten, Rusland ter eener en En geland en Amerika ter anderer zijde een imperialistische worsteling gaande is, die in metjioden in geen enkel opzicht ver schilt van de vroegere conflicten: ieder rekent met een volgende oorlog en ieder tracht met het oog daarop de gunstigste economische en strategische posities te verwerven. Nog eens: het is beroerd, maar men heeft er mee te Tekenen en dat beteekent, dat ook wij ons klaar heb ben te houden; geen herhaling a.u.b. van het drama van 1940; naar welke kant we ook; te vechten zullen hebben, geen slecht bewapend leger, geen zwakke vloot, geen onvoldoende luchtmacht tegenover de stellig perfecte bewapening van welke te genstander ook. Dat mogen we onze mi litairen niet weer aandoen. Daartegen over klinkt het oordeel van het nieuwe Kerk en Vrede onwerkelijk en moet zijn houding onverantwoordelijk heeten. En toch, waarde lezer, sloot zich schrij ver dezes na eenige aarzeling wederom bij het herrezen Kerk en Vrede aan. Hij erkent alle aangevoerde argumenten ten volte en bij alle aanvaarding van de uit spraak; dat Evangelie en oorlog onver zoenlijke tegenstellingen vormen, zou hij zich niet hebben durven scharen achter de beginselen van het oude Kerk en Vre de met zijn eisch van nationale ontwape ning, onafhankelijk van de internationale. Hetgeen hem de vrijmoedigheid gaf zich wederom aan te sluiten is In de eerste plaats het feit, dat die eisch in de nieu we beginselverklaring niet meer wordt gesteld. De zooeven aangehaalde verkla ring vervolgt aldus: „dat de wil tot ge meenschap en gerechtigheid de drijf kracht moet zijn tot vernieuwing der nationale en internationale samenleving; dat een op deze beginselen steunende gemeenschapspolltlek in haar anti-kapl- Het autorijden voldeed den nieuw-bak- ken chauffeur bijzonder goed. Hij kende de regels van het verkeer en waagde het langzaam de snelheid van de Ford op te voeren. Nu kon het: hij was op een bui tenweg aangekomen. „Harrelaar.8 kilometer.” het AN.W.B.bord wees den weg naar het dorp.naar zijn dorp. Harry had vaart geminderd om te kun nen lezen, waar de drie wegen heen leid den. Doch de wagen was langzaam voor bij het bord geschoven, een weg op over een hoogen dijk. Hij stapte uit en keek nog eens op het bord. „Harrelaar.8 kilometer” zijn eerste gedachte was om te keeren en een anderen weg in te slaan. Drommels nog aan toe het was toch al te gek. Dat kon toch niet?.... Reed hij door, dan zouden de bewoners in hem den burgemeester herkennen.den burgemeester, die niet wist waar hij woonde. O ja, dat wist hij wel Ringweg 78.Maar de Ringweg daar zou hij in elk geval naar moeten vragen. De burgemeester wist den weg niet meer in zijn dorpje! Harry dacht na en lang stond de auto op den stillen weg. De burgemeester was getrouwd, had de be waker gezegd.Had de burgemeester kinderen? Wat doet zoo’n burgemeester anders, dan de zitting van een gemeente raad presideeren?.Wie waren zijn wethouders?.Hoe heetten al de men- schen, waarmede de heer Poortmans dagelijks in aanraking kwam?.Wie waren zijn vrienden?.... Wie zijn vij anden. Had hij vijanden?.!Had hij vrienden? Nu, in de rustige, landelijke omgeving kwam Harry eerst volkomen tot het besef van den moeilijken toestand waarin hij zich bevond. Groote ezel, die hij was, om niet dadelijk dien badmees ter te vertellen, dat men zich gruwelijk vergist had.Wat moest hij doen? Waarheen? talistische, anti-imperialistische en anti- militairistische strekkingen ’n onmisbare voorwaarde is voor een duurzame vre de.” Zie, waarde lezer, het zijn deze laatste uitspraken, die Kerk en Vrede voor mij opnieuw aanvaardbaar gemaakt hebben. Zij bewijzen, dat Kerk en Vrede bij vast houden aan haar oude oordeel over de onverzoenlijke tegenstelling tusschen Evangelie en oorlog zelf realistischer, ik zou haast willen zeggen, zakelijker ge worden is. In de oude beginselverklaring werd alleen het feit van den oorlog ge constateerd, met zijn mogelijkheid gere kend en zijn karakter als anti-christelijk veroordeeld. Waar men niet naar vroeg, dat was naar zijn oorzaken. M.i. lag daarin achterna een van de gronden voor het gemis aan werkelijkheidszin bij het oude Kerk en Vrede. Het sprak in zijn oude beginselverklaring slechts uit, „dat slechts van het doorwerken der christe lijke beginselen heil te verwachten is voor menschen, volken en volkengemeen schap; dat deze doorwerking niet alleen tegengehouden wordt door den invloed der zpnde, maar ook door het instand houden van zondige gebruiken, waarvan het verderfelijkste de oorlog is” om dan na de vaststelling van het zedelijk-gods- dienstig onaanvaardbaar karakter van den modernen oorlog te vervolgen: „dat ’t elk offer waard is om tegenover deze misdaad ernst te maken met de zedelijke waarheid, dat het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen”, op VERHOOGING POSTTAR1EVEN. Het ligt in de bedoeling dat met Ingang van 1 November a.s. de posttarieven zul ten worden verhoogd. Óp een perscon ferentie, die door de Pers- en Propagan- dadienst van de P.T.T. .Maandag te Den Haag was belegd, zal mededeeling wor ked. Protestantenbond kwam in jaarver- den gedaan van den omvang der verhoo- gadering bijeen onder leiding van voor-l ging, terwijl dan meteen de verhooging zitter F. Jaarsma van Lutkewierum. gemotiveerd zal worden. Stadsnieuws. GEZINSWEEK NED. HERV. KERK TE BOLSWARD. Zondag j.l. hield de Ned. Herv. kerk Kerk en Evangelie samen haar eerste bijeenkomst voor de gezinsweek, uit gaande van het I. K. O. in de Martini kerk. Ds. Oskamp, die de bijeenkomst met ge bed en Schriftlezing opende, sprak over: „Verloving en Huwelijk”. Dit voorjaar hebben we een gezinsweek gehad, uit gaande van „Volksherstel”. Nu een geor ganiseerd door het „Inter Kerkelijk Over leg”. Deze inspanning is niet overbodig. Sprak men na 1918 van een gezinscrisis nu spreekt men van het gezin in de branding, en we zulten alle krachten moe ten inspannen om te voorkomen, dat het wordt het gezin in de draaikolk. Het is de tijdgeest, die het gezin van alle kanten belaagt. Men leeft niet meer uit een bepaald be ginsel, maar laat zich mee steuren door den stroom van de tijd. Normen worden ternauwernood erkend. Dit geldt zoowel voor de verlovingstijd als in het huwelijk. De bijbel mikt hoog, wanneer hij spreekt over het huwelijk. Wij niet. Wie vraagt er nog zelfs bij zulke hoogst belangrijke dingen in een menschenleven als huwelijk en gezin, naar wat God wil? Maar zal het huwelijk kunnen beant woorden aan zijn doel, zal het een bron zijn van geluk voor man en vrouw, of naar het woord van Calvijn, zal het ge zin vormen een kerkje in de Kerk, dan zulten we ons weer moeten stelten on der de tucht van het Woord. Dan dienen we ons natuurlijk liefdeleven te richten naar de normen, die God daar voor stelde. Na een tweede Schriftlezing sprak Ds. Winterwerp over: „Opvoeding en Ont spanning”. De taak der Kerk is te spreken over de verhouding van deze beide problemen tot God. Jong moet men het kind brengen tot het heiligdom, zooals Hanna dit deed met de kleine Samuel. Er zijn maar al te veel ouders die dat nalaten. Men denkt er niet over dwang te gebruiken wanneer het er op aan komt de kinderen de catechisaties te laten be zoeken. De kinderen moeten vrij zijn, vooral de opgroeiende jeugd. Maar laat men daarbij meest niet alles na wat wijst op het geven van leiding in deze dingen? Wordt de vrijheid die men geeft, niet vaak tot losbandigheid? En dit Is niet anders dan een slaaf worden van zijn genotzucht op allerlei terrein. Hoe kunnen we ons dan beklagen over de brutaliteit of ongemanierdheid van het opgroelende geslacht, als we ze elke leiding onthielden? Hier past het ons alten de hand in eigen boezem te steken. Maar zulten we voor komen dat onze Jeugd ten gronde gaat, Opgeslokt door een maalstroom van gro ve vermaken, willen we geen geslacht opkweeken zonder hooger idealen, zon- i gemeenheid, maar de zonden in hun ver bijzondering te noemen hebben. Anders loopt het gevaar een stichtelijkheid te blijven, die niets „doet”. In ons geval: ARUM, 18 Oct. Heden werd een leden- het gaat niet alleen om de bestrijding van - - oorlog en oorlogstoerusting, het moet bovenal gaan om de bestrijding van oor- wercjen de notulen door den secr. de heer logsoorzaken. Die worden nu genoemd: kapitalisme, imperialisme en militairisme. Ik kan hier niet uiteen gaan zetten, op welk een duivelsche wijze deze drie machten In elkander grijpen en steeds weer het oorlogsgevaar oproepen. Wie daar meer van weten wil, leze het diep- indringende boek van Brailsford: De oor log van Staal en Goud. Na die lezing zaï hij verstaan, dat het nooit waarlijk vrede tusschen de volkeren zal kunnen zijn, zoolang deze machten teven blijven; dat hun overwinning voorwaarde is voor de zegepraal van het recht en dat vrede niet bestaanbaar is zonder gerechtigheid, politieke, economische en sociale gerech tigheid binnen ieder volk en tusschen de volkeren onderling. Kerk en Vrede is niet minder idealistisch geworden; het werd wel realistischer (idealisme en realisme behoeven niet noodwendig tegenstellingen te zijn!) Eén ding kunneg en moeten we alten van Marx leeren: hervormingen moeten aansluiten op de bestaande werkelijk heid; met goede bedoelingen alleen komt men er niet, zelfs met de zuiverste evan gelische bedoelingen niet! Uit dit in zicht wordt het ware evangelische rea lisme geboren, waardoor het christelijk idealisme „werken” gaat in de wereld. Dit zal misschien steeds een compromis vragen, maar dat compromis is geen halfheid, geen slapheid, maar het is ge boren uit liefdevolle verantwoordelijk heid. Nu zou ik aan het eind van mijn artikel toch nog bijna propaganda gaan maken voor het herboren Kerk en Vrede 1 En dat wil ik niet! Waar ik tot slot wél op wijzen wil is dit: Kerk en Vrede heeft ons voor onze concrete vredestaak ge plaatst, die bovenal moet zijn de strijd tegen de oorlogsoorzaken. Zonder dat zal de huidige „vrede" opnieuw slechts de was, toch iéts onwerkelijks. D.w.z. het hUike^Noc raakte de eigenlijke werkelijkheid niet; ^prikp-’ veel het bestreed gevolgen, de oorlog, het bestreed geen oorzaken. Ja, de zonde, maar dat zei in zijn algemeenheid wei nig of niets. Een getuigenis zal concreet hebben te zijn, niet de zonde in haar al- Volgens de verslagen van secr. R. Hel- linga bedraagt het aantal leden 55 en boekte penningm. Bouma nog een batig saldo. De voorzitter werd herbenoemd. Besloten is twee winterlezingen te doen houden. DRANKBESTRIJDING. ITENS. De afd. „Itens en Omstr.” dei N. V. vergaderde. Herkozen werden voor zitter J. Bakker en secretaris S. Hoitin- ga. Tot afgevaardigde naar de districts- vergadering te Leeuwarden werd be noemd de heer D. van der Duim. Bij het de blauwe maand de colportage ter hand te nemen en zoo mogelijk een openbare uitvoering te organiseeren. I Bolswards Nieuwsblad i ge- mee- :g 23 :ende i ge- eum >t) pen en ns- en ge- :ven voor zijn irten terde ifer 0 laald. Jan. f be- r dan Oct. van r a.s. oor Yy- ran feï- gen van ting pe peren zeer Jleen ;kum voor (ook (ook ERD ind). voor .UM (ook 3-16. indt lum- ’45 inde run- eek, Oct. r te yin die- ntal pens uur. uur. 0 u. 0 u. 0 u. tun- n in uen. leg- voor t in zit- ech- i af 1.30 :am- ver- VXVJL, 4 IXV1JJXC4, XV 4- 4 kJVll. JL-». 4 4HU 1 op 0.30- van Ut-J. O. i.UU J. VUX. LU I.n..

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1