d Walcherensche Boeren Onze Glas-actie 16 D klop op de deur! De J Vrijdag 25 October 1946 No. 46 42e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bolsward Zuidwest Friesland West- Streekblad voor e n g den Noord-Oost-Polder naar e 45-3 boter 800 IT N a. s, 1- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) OPBRENGST COLLECTE. De j.l. gehouden collecte ten bate van „Het Groene Kruis” heeft f 254.07 opge bracht. Als bijzonderheid diene dat een der Groene Kruisleden een briefje in de bus deponeerde, waarin hij meedeelde, zijn contributie te verdubbelen. Moge dit voorbeeld navolging vinden. 45-1 brood 45-2 brood 45-1 boter 45-2 boter 46-1 brood 46-1 boter 46-2 boter X 55 X 56 II Pastoor H. A. STAAL Ds. B. HAGENAAR Ds. H. F. WINTERWERP Ds. G. D. A. OSKAMP T. S. v. d. ZEE, wn. burgem. U. DE BOER. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 jl g ;t n 'P :d te at :n in te ie ii !t >r ;N i- !- n s it n s J. s e k i. 1. tal in Nederland bedraagt 55 punten. De heer Hillebrand werd opgeleid door den heer E. Oldenziel, Leeraar Boekhou den M. O. te Bolsward. Een mooi succes voor leeraar en leerling! MEDEDEELING. Teneinde misverstand uit den weg te ruimen, deelen wij mede, dat het Dins- dagsnummer van Bolswards Nieuwsblad DEZELFDE OPLAGE heeft als Vrijdags. ALLE abonné’s ont vangen dus Dinsdags ook ons blad. De Administratie. CONSUMENTENCREDIET. De Katholieke Arbeidersbeweging hield Maandagavond een vergadering om de leden voorlichting te geven inzake de werking van het consumentencrediet. Na een inleiding van de heeren Boekema en Terbraak volgde een aangename ge dachtenwisseling, die zeer veel heeft bij gedragen tot een beter inzicht in de be doeling en werking van dit crediet. In zijn slotwoord vestigde voorzitter Boe kema de aandacht op de bestaande com missie, die Zaterdagmiddags zitting heeft en gaarne nadere inlichtingen verstrekt en behulpzaam is bij de invulling van de aanvraagformulieren. Deze actie wordt hartelijk aanbevolen door: 46-1 melk 46-1, 46-2 vL 46-1 alg. 46-ID res. 46-1E res. 46-2D res. 46-2E res. aanmerking zouden komen, en zoo hun noesten vlijt en zware inspanning zou den zien bekroond, tot welzijn van hun zelf en de geheele natie. Indien echter de berichtgeving in „de Volkskrant” juist is, dan wordt nu hun hoop den bodem ingeslagen door den DIEFSTAL OPGEHELDERD? De telepaath Jonglisto wist Dinsdag avond in de Doele met verbluffende ze kerheid het lot mede te deelen wat en kele menschen tijdens en na den oorlog ten deel is gevallen. Ook wist hij duide lijke aanwijzingen te geven, die moge lijk kunnen leiden tot opheldering van ’n gepleegde diefstal bij een sigarenwinke lier. Tevens heeft Jonglisto vele goede staaltjes van zijn goochelkunst vertoond. Een goed gevulde zaal volgde met span ning al zijn verrichtingen. Als afwisseling werden enkele dansnum- mertjes gegeven. kunnen verschaffen, ook aan den Wal- cherenschen boer. Te tragisch zou het toch zijn in den Noord-Oost-Polder te komen om op een gemakkelijke wijze bezit te nemen van datgene, wat met veel zweeten en zwoegen van anderen is tot stand gekomen. Zulk een plek in woners in den polder zou zijn en blijven de kankerplek, waardoor het heele mooie polderleven ziek zou zijn. Nooit zouden dezulken worden opgenomen in de pol- dergemeensohap. Met open armen zul len ze worden ontvangen, indien zij blijk willen geven tegen geen moeiten op te zien en zich zelf alzoo weer te verschaf fen een redelijk bestaan. Wij ontveinzen ons niet dat hieraan voor velen, wij den ken aan de gezinnen, groote bezwaren kleven, toch zal het de eenig juiste op lossing kunnen zijn. Er is door hen, die thans in den polder werkzaam zijn, onder de zeer kundige leiding van haar Directie een groot werk tot stand gekomen, on danks ontzaglijke moeilijke omstandig heden. Die den polder niet kent, beseft het niet. Door de moeiten en zorgen zijn ze allen zeer nauw aan dien polder ver bonden en voelen zich er thuis. Een groot werk kon daardoor tot stand komen,, wat niet zal nalaten rijke vruchten af te werpen. Voor 1947 wordt reeds een op brengst geraamd van f 11.000.000.en dat alles is mogelijk geworden door de taaie volharding van hen, die zich voor dat werk geheel hebben gegeven. Aan hen het levensdoel te ontnemen en an deren bezit te doen nemen van datgene wat eerstgenoemden gewrocht hebben, zou te hard en te wreed zijn en kan nie mand oprecht begeeren. Wij hopen, dat het Zijne Excellentie mo ge gelukken voor het probleem Walche ren een rechtvaardige oplossing te vin den, waarbij ten behoeve van gedupeer den anderen niet het slachtoffer worden. De Landbouwcommissie vertegenwoordigende de 6 stands- en vakorganisaties in den N. O. P. Fan de Martiny-toer. It wurdt de kommende moanne foar de stêd fan Gysbert Japiks in wichtige tiid. Sa wichtich, dat wy leauwe goed to dwaen om üs soarch en freze ris düdlik üt to sprekken. Sa’t elk langer wol wit, wurdt der earnstich oer tocht om de Su- velskoalle hjir wei to heljen. Miskien moast ik it jit krasser sizze, mar lit it sa mar. It is bikend, dat Minister Mans holt yn syn bigreating in post üttrutsen hat foar oerbringing fan dy skoalle nei Ljouwert. As de Keamer dat goedkart is de slach forlern. Dan jowt alle neipraet gjip byt mear, dan is it lytsbernewurk. Mar nou is it fiif minuten foar toalven en alle biwenners fan Boalsert, dy’t it goed mei harren stêd mlene, sille goed dwaen ris efkes to tinken oan hwat der- oan foar üs allegearre fêst sit. len fan de wichtichste dingen fan in plak binne de ünderwiis-ynstellings, hwant hja jo- we oan sa’n plak kansen foar It nije ge slacht. Wittenskip en ünderwiis geane foarop yn ’e nije tiid, bidriuwen en saken binne de fruchten, dy’t dêrüt faken folgje. Hwer wolle de lju hinne, dy’t men yn in plak graech sjocht omdat hja oaren wer mei- nimme? Derhinne, hwer’t hja in goede skoalle, in goede medyske foarsoarging, in kulturele mienskip fine kinne. Yn in plak moat op allerhanne gebiet lieding jown wurde troch lju, dy’t hwat kinne, dy’t idéen hawwe, dy’t aerdichhelt haw- we oan oare dingen as klearebare brea- fjochterij of skutjassen. In fêst punt foar Alhier is een Chr. Reciteerclub op gericht. Het ligt in de bedoeling reeds in Januari een reciteeravond te houden. Het bestuur is als volgt samengesteld: F. Swart, P. v. d. Zande en mej. M. Roukema. HOE WORDT DE GLASACTIE TE BOLSWARD GEVOERD? Op initiatief van ’t Inter Kerkelijk Over leg hebben de schilderspatroons, de padvinders en een aantal heeren zich spontaan bereid verklaard aan deze ac tie hun medewerking te verleenen. Voor dit mooie doel komen zij Woens dagmiddag 2 uur door de stad, die in 6 wijken is verdeeld. Niet alleen glas en dubbele ramen, doch ook aan deuren en raamkozijnen is groote behoefte. Zij die geen glas of ander materiaal be schikbaar kunnen stellen en deze actie toch gaarne financieel willen steunen, zullen in de gelegenheid worden gesteld hun geldelijke bijdrage aan een der com missieleden ter hand te stellen. Een in- teekenlijst zal U hiervoor worden aan geboden. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat het ingezamelde glas naar een bepaalde bestemming wordt gebracht alwaar het door eenige schil ders uit onze plaats direct haar bestem ming wordt gegeven, opdat wij weten, dat het doeltreffend wordt besteed. Alvorens hiertoe wordt overgegaan, zal eerst worden onderzocht of ter plaatse dringende gevallen eerst worden voor zien. sokke minsken is in Middelbare skoalle, in Ambachtsskoalle, in Technyske skoal le, in Lénbouskoalle en sa mear. Dan kin ne sokke plakken ek yn oanmerking kom. me foar sténplakken fan Konsulinten, districtsfunctionarissen fan greate fir ma’s, forsekeringen en sa foarthinne. In foarütgeand plak is as in sniebal, hoe greater hy wurdt, hoe mear der by oan- plakt. Der komme nije dokters, der fes- ticht him in eachdokter, in accountant, in ingenieur, in architect. Al dizze min sken meitsje wer oare dingen müglik, boekwinkels en sportsaken, ynstreminte- winkels om fan mear kulturele dingen as konserten en toaniel net to praten. Elts plak, dat foarüt wol, striidt om it fülst om nije ünderwiisynstellingen to krijen, binammen sokke, dy’t lytsere plakken net ha kinne. Wy binne hjir yn Boalsert net op üs iepenst west de léste fiif en tweintich jier. Hast op alle ge biet is de stêd yn bitsjutting efterüt glen. Deroer jammerje jowt neat, mar it bisef, ■dat sil Boalsert net In plak wurde fan lytse nearingdwaenden en rinteniers, it in oare wei üt moat, dat moat elts skerp fiele. De Suvelskoalle Is üs léste kéns om de stêd mei foarsje in oare wel üt to stjüren. Dy mei hjir net wei. Der moat in H. B. S. of jit better in Lyceum bykom- me. Gjin muoite mei üs to folie wêze om dat to blrikken. De B.B.G. is der nou. In nije Boargemaster binne se mei oan it timmerjen. Lit üs hope, dat it in man wêze sil mei krêft yn ’e knüsten. Mar dêrop wachtsje kinne wy net. De stêd moat oerein foar syn Suvelskoalle, net Onder dezen titel publiceert „De Volks krant” van 8 October 1.1. een artikel om trent het lot van Walcheren en dan wel zeer in het bijzonder omtrent het lot en de toekomst der daar wonende boeren. Daarin komt onder meer voor de volgen de passage: Alhoewel het geheele toekomstbeeld van Walcheren nog niet zijn strakke uittee- kening heeft gevonden en daarvoor af hankelijk is van de op komst zijnde en in de Troonrede aangekondigde noodwet voor Walcheren, heeft de Minister van Landbouw reeds in principe er in toe gestemd om daardoor een radicale herverkaveling van Walcheren mogelijk te maken de eerste 3000 hectaren in den Noord-Oost-Polder in de nabije toe komst uit te geven aan Walcherensche boeren”; Deze passage, hoewel ze aan iemand, die niet direct met den Noord-Oost-Polder heeft te maken aangenaam zal aaidoen vanwege zijn welwillendheid tegenover de gedupeerden, heeft een sterk gevoel van onrust teweeggebracht onder hen, die nu al 5 lange jaren, onder zeer be zwarende en moeilijke omstandigheden in den Noord-OostPolder hebben ge werkt, en daarmede alle moeilijkheden, die zich bij dat pionier-zijn voor leden, hebben getrotseerd, in de hoop, zoo gauw de polder een keer zoo ver zijn zou dat er boerderijen gebouwd en uit gegeven zouden worden, zij daarvoor in Minister van Landbouw Men kan zich de vraag stellen, is het dan niet juist, dat men in Walcheren on der de gegeven omstandigheden er toe overgaat, dit stuk Nederlandschen bo dem te rationaliseeren door een betere verkaveling, en tegelijkertijd de bedrij ven grooter maakt, omdat de kleine be drijven geen bestaan hebben en blijvend zullen moeten worden gesteund. Wij willen dit allerminst ontkennen, en zelfs kennende de verkaveling in den Noord-Oost-Polder onderstrepen, maar, vragen wij ons af, moet dit gaan ten koste van anderen, ja heeft de Mi nister overwogen, dat dit wel degelijk gaat ten koste van anderen, en hebben de Walcherensche boeren daar recht op, dat dit doorgevoerd wordt ten koste van anderen. Hoe is toch de situatie? In Walcheren zijn door den loop der jaren meer dan in andere streken van ons land een groot aantal kleine bedrij ven ontstaan door het feit, dat de be staande boerderijen steeds maar weer werden gedeeld, omdat de kinderen op Walcheren wilden blijven wonen en dus, wanneer daar 2 of 3 of meer kinderen waren, de boerderij in even zoo vele stukken uiteenviel, tot zoover zelfs, dat er in geen van deze bedrijfjes meer een bestaan zat en dus noodlijdend werden. Nu zegt de Minister en het is ons vol komen duidelijk, dat de toestand van ’s Rijks financiën niet toelaat aan deze be drijfjes extra steun te geven, wat in houdt, dat deze bedrijven dienen te ver dwijnen. Dit is echter niet een weten schap van de laatste jaren, want in an dere streken van ons land heeft men er rekening mee gehouden, dat men het be drijf van Vader niet ongestraft kan blij ven verdeelen, maar dat er een keer een grens werd bereikt. Men is gaan studee- ren, zich in een ander vak bekwamen, emigreeren, en in de laatste jaren is er een groep naar den Noord-Oost-Polder gegaan om ten koste van alles daar een bedrijf te bemachtigen. Wie er echter al kwamen, van Walche ren kwamen ze hoegenaamd niet, enkelen uitgezonderd. Wij maken ons sterk, dat, wanneer de Walcherensche boerenzoon had gedaan zooals men in vele andere streken deed, daar waar eigen huis geen redelijke kans van bestaan biedt, dit bestaan ergens anders te zoeken, er zouden nu niet zoo veel kleine bedrijven moeten worden op geruimd. De zaak is echter zoo, en er moet een oplossing worden gevonden, van hoo- gerhand moet worden ingegrepen om de bedrijven weer zoo te maken, dan ze ren dabel zijn. Maar wanneer wij vragen, i moet dit nu zoo gaan, dat dit gaan zal I ten koste van hen, die een groot moreel recht hebben, hetwelk hun bij herhaling is toegezegd door daarvoor bevoegde instanties, op de eerst uit te geven boer derijen in den polder, vanwege hun pres tatie en volharding bij den opbouw van den polder, dan zeggen wij: Neen, Excel lentie, en dan zult ook gij, Walcheren sche boer en boerenvrouw, neen zeggen, kennende Uw collegialiteit en rondbor stigheid. De Zeeuw heeft in zijn devies staan: „Ik worstel en blijf boven”, doch zeker niet met verachting voor rechtma tige aanspraken van anderen. Daar is hij te veel een ronde Zeeuw voor. Hij wor stelt in de stormen, dat wil zeggen, hij zal nu, nu het er op aankomt van Wal cheren weer een welvarende streek te maken, gaan naar andere streken en zich daar zelf een toekomst bouwen? Er liggen in den polder nog 30.000 ha. woest land, welke wachten op bearbei ding, en daardoor aan velen een bestaan Amsterdam voor de Katholieke Handels- Kantoor- en Winkelbedienden. Na gereleveerd te hebben, dat de hooge verwachtingen, ons door onze Regeering te Londen voorgespiegeld, niet in ver vulling waren gegaan, gaf spreker ons ’n beknopt inzicht van de thans ontstane chaotische toestanden, met zijn groote spanningen tusschen loonen en, prijzen. De spreker gaf als zijn meening te ken nen, dat de Rijksbureaux zoo spoedig mogelijk moesten verdwijnen en dat prijsvaststelling uit handen diende ge nomen te worden van het ambtelijke in stituut voor de Prijsbeheersching. De prijsvaststelling dient geregeld te worden door werkgevers, middenstand en werknemers, opdat een rechtvaardige prijs wordt vastgesteld, zoowel voor pro ducent als consument, met een rechtvaar dige verdeeling der grondstoffen. Om dit te bereiken is het noodig, dat elke werknemer zich aansluit bij zijn eigen vakorganisatie. Na deze rede volgde een aangename ge dachtenwisseling, waarbij door enkele le den de aandacht werd gevestigd op het feit, dat de bonafide middenstand van Bolsward zich niet aan het euvel van prijsopdrijving schuldig maakt, hetgeen met voorbeelden werd toegelicht. Na enkele zakelijke mededeelingen, sloot voorzitter Bijvoets deze leerzame verga dering met een woord van dank aan den spreker en de collega’s voor hun op komst. EEN BELOONING VAN DEN MINISTER. Een dezer dagen ontving de heer Adam Hillebrand te Cubaard van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een boekwerk over Indië als belooning voor het feit, dat hij van alle candidaten voor het Middenstandsexamen te Sneek (examen 1946) het hoogste aantal pun ten had behaald. Dit aantal bedroeg 54 punten voor 6 vakken. Het hoogste aan- FRYSK SELSKIP. ARUM, 22 fan Wynmoanne. It Frysk Sel- skip „Arum” héldde har ledegearkomsté ünder lieding fan de hear M. Hidma- Ut it jierforslach fan de skriuwster mefr. Lucie Suierveld-Bruinsma, fornaem men dat der amper 160 leden binne. De skat- hélder, de hear Joh. van Zandbergen, dielde mei dat der f 77.91 yn kas is. De öfgeande bistjürsleden, de hearen S. P. Huizinga en Sj. Kiestra kamen op ’e nij yn ’t bistjür. Bisprutsen waerd om ’t ynlizjild fan f 1. op f 1.50 to bringen. As winterjounenocht sil in toanielstik opfierd wurde troch eigen krêften. De hearen Louw v. d. Weerdt, Cor Hidma en B. Reinaldï joe gen in bydrage. De gearkomste waerd bisletten mei it sjongen fan „It Heitelan”. ORANJEVEREENIGING. WONS. J.l. Vrijdagavond 18 Oct. werd alhier de jaarvergadering van de Oranje- vereen. gehouden bij de wed. Spieksma. De vergadering werd geopend met gebed en daarna werden de gebruikelijke ver slagen voorgelezen. De penn. kon zijn boeken sluiten met een batig saldo. Als bestuursleden werden gekozen de heeren F. van Abbema, P. Sprik, H. van Slageren en M. Westhof. Op voorstel van het bestuur werd 1 arti kel van het reglement gewijzigd, wat met algemeene stemmen werd aangenomen. Na nog eenige vragen van de rondvraag beantwoord te hebben werd deze gezel lige avond met gebed door een der be stuursleden gesloten. Uit den Omtrek. WITMARSUM, 18 Oct. Vrijdagavond werd in de Ned. Herv. kerk een lezing met lichtbeelden gegeven door zendeling Bouwer van het Doopsgez. zendingster- rein op Java. Speciaal gold het hier de medische Zending en het werk in de me- laatschen-kolonie. Onder ademlooze stilte werd naar de le zing geluisterd. Tevens werd aangemoe- digd dit werk -financieel te steunen door jaarlijksche vaste bijdragen. Da. S. E. Doyer sloot deze bijeenkomst. WITMARSUM, 21 Oct. De dienstgelei- der der belastingen H. J. Heemstra alhier is bevorderd tot Hoofdassistent en over geplaatst naar den Helder. LOONEN EN PRIJZEN. Over bovengenoemd onderwerp sprak Dinsdagavond op de bovenzaal van den Hof van Holland de heer Steinmetz van Amsterdam hoorde die klop, toen Ds. Buskes vroeg om glas voor de getrof fen bevolking van Arnhem. Overig Nederland, waaronder ook Bols ward, hoorde die klop van Pater de Gre ve, ten behoeve van de verwoeste gebie den. Amsterdam antwoordde op ontroerende wijze. Zij stuurde scheepsladingen glas naar Arnhem. Zóó is de bevolking van Amsterdam: spontaan-vrijgevig voor noodlijdenden. Zóó is Bolsward óók; wij twijfelen er geen oogenblik aan. Nederland is nu anderhalf jaar bevrijd. Wij hebben tijdens den winter 1945-1946 ons heerlijk kunnen warmen. Wij heb ben niet geweten dat het in de verwoes te gebieden zóó treurig was gesteld als Pater de Greve na persoonlijk onderzoek ons door de radio mededeelde. Dit nemen wij niet, n.l. wij bij de warme kachel in onze onbeschadigde wonin gen en een deel van ons volk in krotwo ningen zonder glas of met weinig glas, met carton en planken voor de ruiten. Ons volk in de verwoeste gebieden heeft reeds have en goed, verwanten en vrien den verloren. Dat gemis kunnen wij hun niet vergoeden, maar wij kunnen haar wel aan glas helpendubbele ramen, die in de gegeven omstandigheden toch nie mand durft te plaatsen; schilderijglazen, die ons in den komenden winter zouden beschuldigen van hardigheid des harten; geldmiddelen om daarvoor glas te koo- pen, welke wij niet voor vermaak zou den durven uitgeven, als wij niet een deel daarvan voor onze noodlijdende bevol king hebben besteed. De klop op de deur houdt haar kracht, overal waar dankbaarheid en medegevoel leeft; leeft en niet sterft Bonnenlijst geldig tot en met 9 November ’46. Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook no. 1): 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet. 4 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleescb 200 gram kaas 100 gram bloem 1600 gram brood 800 gram brood 3 liter melk 3 liter melk 100 gram kaas 45-1 melk 45-1 vleescb 45-2 vleesch 45-1 alg. 45-2 alg. 45-4B res. 45-4C res. 45-5B res. 45-5C res, 45-6B res. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook no. 1): 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vleesch 100 gram kaas 800 gram brood 250 gram rijst 100 gram bloem 300 gram bloem Tabakskaarten enz.: T 55 2 rants, tabaksartikelen V 56 200 gr. choc, en/of sui kerwerken. 2 rants, tabaksartikelen 100 gr. choc, en/of sui kerwerken. Voor de week van 3 tm 9 November zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, waschpoeder en zoo mogelijk cacao. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar gesteld, zoodat men in to taal 500 gram per 14 dagen ontvangt allinnich omdat dertroch in lytse hündert tüzen goune yn it jier minder fortard wurde sil, mar binammen omdat dertroch Boalsert fan ’e kaert ófgiet. Hwant dit sil dochs de domste wol bigripe: As it Regear in plak in bisteande skoalle öf- nimt, omdat hja der net op syn plak skynt to wêzen, dan kin men alle plannen om hjir hwat to krijen wol oprólje. Lit üs de dingen nuchter sjen. It soe in skan- de wêze foar de stêd as it plan om de Suvelskoalle hjirwei to nimmen, troch- gean soe. It mei my net heuchje dat soks ea earder bard is. Dokkum hat in kweek- skoalle, Drachten in H.B.S., en Lénbou- winterskoalle, Harns kin in H.B.S. en in Ambachtsskoalle hawwe, mar Boalsert, dy’t allinnich in Suvelskoalle hat, sil dy öfnomd wurde, omdat hjir gjin minsk hinne wol to wenjen of sokssahwat. De Suvelskoalle moat ütwreiden wurde, hoe ra, de stêd sil graech in nije golle by- bouwe, as it guod derfoar is, in hiele nije, Boalsert hat hiel hwat goed to meit- sjen yn dit opsicht, mar hy moat hjir bliuwe. En dan kin it oare biswier fan de fakleararen ek mei gauwens oplost wurde, hwannear it Lyceum hwer hjir mear as foldwaende bisteansrjocht foar is, derop folget. Lit it üs goed ynsjen, de saek fan de Suvelskoalle is de saek fan Boalserts takomst. Der sit folie, ja och safolle oan fêst. En wy hoopje, dat Boalsert de mannen opbringe kin, dy’t yn dizze bislissende Üre de middels en de wegen fine kinne om it driigjende Ünheil to kearen. Hjir is great wurk to dwaen. TJ. dej. Stadsnieuws. JIERGEARKOMSTE ROOMSK FRYSK BOUN. Moandel 21 Oktober waerd der in jier- gearkomste hélden foar leden R.F.B. en bilangstellenden. Fanwege it net oanwê- zich wêzen fan üs foarsitter Tj. de Jong iepene yn syn plak A. Feenstra foar in great tal leden, dizze learsume en fleu rige joun. Nei iepening en sjongen, waerd it for- slach fan skriuwster en ponghalder lézen en goedkard. De sjongklub soarge foar ófwikseling en song ünder goeije lieding fan ’e hear Fl. van Bergen in fjouwertal lieten, dy’t it oanhearen mear as wur- dich wienen. It mearstimmich gemingde koar, kin sün- der mis ek op dizze joun mei blidens op har wurk weromsjen. It jildt fral foar har „It jimmeroan opskerpjen hat wol fortu ien dien”. Us winterprogram, üt ’e doeken dien, fan A. Feenstra, like ek mar bést. R.F.B. is fan doel dizze winter twa fleu rige jounen to hélden, forsoarge fan üs eigen toanielklub „War dy” en fan ’e sjongforiening foar safier mooglik. Fierders, twa jounen to hélden fan Tam- minga, oer Fryske dichtkunst. En, der wurde twa leargongen hélden, yn ’e Lénbouskoalle, foar bigjinners en foar de trochsetters, om hjir it Frysk bet ter ünder de knibbel to krijen. Jiffer Truus Boersma deklamearre fersen. Fr. Zantman trune de leden en net-leden oan om goed Frysk lézen, skriuwen en praten to learen. In goede Fryske forie- ning giet mank, mei goed Frysk yn alle uteringsfoarmen. Sünder dat is alles dea en keal, dos nim jim trekken waer. Allegearre op nei de Lénbouskoalle, foar de Fryske leargong. De foarsitter sette in streep ünder alles en neffens him koene wy mei nocht op dizze jiergearkomste werom sjen. Wy binne goed üt ein set, lit it ek sa bliuwe. Bolswards Nieuwsblad !T iur n« iD r- 1, len te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1