i Van democratie gesproken BOLSWARD I Bonnenlijst HELDEN UIT PLICHTSBESEF Vrijdag 1 November 1946 No. 48 42e Jaargang Streekblad voor Weit» en Zuidwest Friesland Stadsnieuws. Jjet ap 'Uur. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792Ó DEZE WEEK NOG GEEN BON VOOR CACAO. Deze week kan nog geen bon voor ca cao worden aangewezen, daar wegens een vertraagde aflevering door de fabri kanten de handel nog niet overal vol doende met cacao bevoorraad is. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Aan de leden van het Ned. Roode Kruis, afdeeling Bolsward, zal in de komende weken de kwitantie worden aangeboden ter inning van de contributie. Vriendelijk worden zij verzocht direct bij aanbieding geldig tot en met 9 Nov.^Ts. Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 1): 45-4 alg. 45-5 alg. Uitgave van Drukkerij Fa, A, J, OSINGA Bolsward Twee dingen hebben in de afgeloopen week in het middelpunt van de aandacht gestaan. De Verkiezingen in Duitschland en de wegvoering onmlddellljk daarop van Duitsche technici naar Rusland. Wat het eerste betreft: er Is zonneklaar uit gebleken, dat het communisme er nog niet aan de meerderheid toe is, zelfs niet in de Russische zöne van Berlijn, dat de Socialistische Eenheidspartij (S.E.P.) het niet kon houden tegen de Sociaal De mocratische Partij (S.D.P.), ondanks alle bevoorrechting die de eerste genoten had en alle tegenwerking, waarmee de twee de had te kampen. Er blijkt uit, dat er nog een stevig democratisch denkend en voelend volksdeel in Duitschland leeft en voor allen, wie de democratie naar Sves- tersche opvattingen ter harte gaat, is dat een bemoedigende constateering. Het sterkt de hoop op de mogelijkheid van een heropvoeding van het Duitsche volk, op een uitdrijving van het gif, dat de ge raffineerde Hitler- en Göbbels-propagan- da in de ziel van het volk had ingedrup peld. Al zal daar een deel overblijven, dat waarschijnlijk hopeloos en voor al tijd bedorven is, de jongeren van 15-30 jaar, die bij deze ideologie zijn groot ge worden. De ouderen hebben voordien nog iets anders gehoord en daarbij kan weer aangeknoopt worden en de kinde ren onder de tien jaar hebben de nazi- theorieën nog niet zoo genoten, dat ze nog niet zouden kunnen worden omge schakeld. Men mag zeggen: de demo cratie heeft nog mogelijkheden in Duitschland. Dat men ze gebruike en uit buit# tot heil van het Duitsche volk en van de wereld. Het tweede, dat sterk tot ons gesproken heeft in de voorbije week was de razzia op de Duitsche technici, de z.g. Oostactie naar Moskousche titulatuur. Wij geloo- ven gaarne de Russische verzekeringen, dat de menschen, die tot vertrek gedwon gen worden, het daar goed zullen heb ben, beter dan de dwangarbeiders van Sauckel in het derde Rijk. Daarom gaat het me niet in dit artikel. Maar hierom: of er verband is tusschen deze actie en de uitslag der verkiezingen of dat het een toevallige samenloop van omstan digheden is en dat het plan tot deze Oostactie al lang bestond. Zijn het repre sailles of niet. De Russen zullen waar schijnlijk .zeggen van niet. Maar velen twijfelen er aan, nemen het verband wèl aan gelijk zij verband leggen tusschen de verkiezingsuitslag en het ontbreken van gas en electriciteit in Charlottenburg de andere dag. Wij weten het niet, maar willen in dit verband twee dingen zeg gen: Ten eerste: als er verband tusschen bei de feiten bestaat, dan begaan de Russen een groote onhandigheid en dan laten ze zich leelijk in de kaart kijken en ver spelen grondig de kansen, die ze in Duitschland toch altijd nog hadden en m.i. geen geringe. Dan komt de aap wel leelijk uit de mouwl Ten tweede (en dat hangt met het eerste heel nauw samen!): als het verband tus schen verkiezingsuitslag en Oostactie aanwezig is, dan blijkt voor de zooveel- ste maal, dat de Russen (en op hun voetspoor de communisten in de andere landen) een andere opvatting van demo-f cratie hebben dan wij hier in West-Euro- pa in het algemeen. Russen en commu nisten hebben de mond vol over demo cratie en iets heet bij hen al heel gauw ondemocratisch, vooral als het niet strookt met hun opvattingen, plannen en wenschen. Over het begrip democratie en zijn inhoud loopt in laatste instantie een groot deel van de discussie tusschen de Ruisen, de communisten en de ande ren. Veel misverstand en onderling wan trouwen komt daaruit voort, al is dat niet altijd klaar bewust. Het kan daarom zijn nut hebben hier nogmaals uiteen te zetten, wat wij hier onder democratie verstaan. Het probleem van haar fundeering en haar omvang (politiek en/of sociaal en economisch) laten we hier voor ditmaal buiten be schouwing. Onmisbare voorwaarde voor een gezon de en krachtige democratie is vooral een terzake kundig, een goed onderlegd volk, een kiezerscorps met behoorlijk politiek en economisch inzicht. Medezeggen schap is alleen maar mogelijk en verant woord, wanneer zij, die haar verkrijgen, ook inderdaad weten, waar het om gaat, welke vragen aan de orde zijn. Daarom is volksontwikkeling, zorgvuldige scho ling, eerste eisch van democratie. En een democratische regeering, onverschillig of zij rechtsch of linksch is, die op on derwijs bezuinigt, op volksontwikkeling beknibbelt, roept een gevaar op voor de democratie zelf, legt de bijl aan haar wortels. Democratie zonder goede volks ontwikkeling wordt inderdaad naar het snijdende woord van Bolland „domme- cratie”, heerschappij van de domme, po litiek ongeschoolde massa, die aan de magogen hun kans geeft, een kans, die Hitler en Göbbels hebben benut. Alleen een volk met inzicht kan de koers van het regeeringsbeleid mee bepalen op ver antwoorde wijze. En hèt groote kenmerk van de democra tie is, dat zij gekozen heeft voor de me thode van de overreding. Zij wil niets opleggen, zij wil niet door dwang iets bereiken, zij wil geen geweld, zij werkt niet met „de wapenen der barbaren”. Haar groote, ja haar eenige wapen is het wapen van de geest. Zij kiest welbewust voor de langere weg van de overreding tegen de (schijnbaar) kortere van den dwang, de overheersching en de onder drukking. Concentratiekampen zijn geen democratisch opvoedingsmiddel. Hiermee hangen een paar andere ken merken wezenlijk en onlosmakelijk sa men: vrijheid van meeningsuiting, van vereeniging en vergadering, van drukpers en van geloof. Zonder deze dingen is geen democratie denkbkaar of bestaan baar. Immers, zij zijn voorwaarden voor die methode van de overreding, die voor haar wezenlijk is. Het kan niet anders, of er zal binnen de democratie altijd een meerderheid en een minderheid zijn. Een stemmigheid zal binnen een democratisch geheel wel steeds een groote uitzondering blijven! Het leven en de werkelijkheid ten aanzien waarvan besluiten genomen moeten worden, zijn daartoe veel te sa mengesteld en ieder heeft een kijk, die min of meer subjectief bepaald blijft. Dit houdt twee dingen in: ten eerste, dat de meerderheid de rechten van de minderheid zooveel mogelijk eerbiedigt en erkent. Deze moet het recht van cri tiek en oppositie ten volle behouden. Ook dat is voorwaarde van de methode der overreding. De democratische methode is en blijft die van de discussie.' Maar om gekeerd (en dat is het tweede, dat hier gezegd moet worden) heeft de minder heid zich bij de meerderheid neer te leg gen; zij dient haar positie van minder heid te erkennen en haar verlies te ne men. De scherpste critiek op de beslui ten van de meerderheid is haar geoor loofd, maar niet de sabotage. Geen ge weld van de meerderheid tegen de min derheid, maar evenmin het omgekeerde: geweldpleging van de minderheid tegen de meerderheid. Beiden zijn inbruiken HENRIETTE DAVIDS-REVUE. Voor een volle Doelezaal werd Maan dagavond de Henriette Davids-revue „Loop naar den Duivel”, die reeds 240 voorstellingen beleefde en meer dan 290000 bezoekers trok, opgevoerd. I Het publiek heeft een prettige en gezel lige avond doorgebracht en was spon taan met applaus. Het middelpunt van deze revue was Mevrouw Henriette Da vids die met een liedje en een praatje het publiek aangenaam bezig wist te houden, ook de andere nummers waren zeer goed verzorgd. Speciaal willen wij noemen Rob Milton, als bode van den Regeerings-Voorlichtingsdienst en Hen riette Davids als Kee, met de bekende Hokie-Pokie dans. Na 5 jaar bezetting en gedwongen on derduiking heeft Henriette Davids we derom bewezen een artiste te zijn van de bovenste plank en heeft zij haar publiek laten brullen en genieten van een dave rende variété-revue. Het is bekend, dat de Regeering voornemens is, Bolsward de Zui- velschool te ontnemen! Reeds lang hangt dit „damocles- zwaard” boven onze hoofden. Door ons Gemeentebestuur is te gen dit onzalige voornemen op al lerlei wijze geageerd. Nu is het zoover gekomen, dat de 2de Kamer binnenkort over deze zaak zal hebben te beslissen. BOLSWARDER!, wie Gij ook zijt, man of vrouw, werknemer of werkgever, wij we ten, dat ajléén de gedachte aan een mogelijke verplaatsing der school Uw bloed al warm maakt In tallooze gesprekken is ons op ondubbelzinnige wijze gebleken, hoe Gij over deze zaak denkt. Weet evenwel, dat dit NIET vol doende is! Gij moet U niet alleen uitspreken tegen vrienden en ken nissen, maar in het openbaar. Wij moeten gezamenlijk ons uitspreken. Hoe? Door op DONDERDAG 7 NOVEM BER a.s. des avonds om acht uur, te vergaderen in de groote zaal van de Doele. NIEMAND verontschuldige zich. Zet voor dien éénen avond al Uw andere vergaderingen op zij. Ver laat Uw -gezellige huiskamer en kom als rechtgeaard burger met ons bijeen om op waardige en ern stige wijze .protest aan te teekenen tegen het voornemen der Regee ring. Zeg niet: „dat geeft niets”, doch toon dat Gij op de bres staat voor de belangen van Uw stad. Het Bestuur van B. B. G. Fan de Martiny-toer. Der komt gong yn it spul. Underskate minsken sjogge it swurk driuwen. Hja krije forgoed yn ’e gaten, dat mei de saek fan ’e Suvelskoalle folie mear an- neks is as men earst tocht hie. Wy wit te, dat de B. B. G. yn oerliz mei it Ge meentebistjfir de hakken yn ’e wal sette sil en gjin krimp jaen foar de greate al- bigear: de centralisaesje. Hwant dizze Suvelskoallekwesje is in symptoom fan 1 in syktme, in falsk idee, in greate moa- de: alles moat nei de greate plakken brocht wurde, leafst nel den Haech, nei it hert fan de spin. Dizze sucht om los to brekken üt eigen sfear en eigen folk en op en finder to gean yn de massa fan de great-stêd, is op dit stuit wer ffil oait bod. It liket in soarte fan halma-spul. Fan Hichtum nel Boalsert, fan Boalsert nei Ljouwert en fan Ljouwert nei Utrecht, Arnhim, Den Haech. Sa as it wetter fanseis nei it leechste plak rint, sa drave de minsken nei de greate plakken. Dizze urbani- saesje, dizze syklike sucht nei de great- stêd, is, nei alle sosiologen tajowe, in biwiis fan geastlik forfal. Alles hwat fan syn grounslaggen los rekke is, hokket dêr gear, sei in forneamd skriuwer en fan tfizenen fan minsken kin men dat nel- sizze. Mar is it wfinder? Wurdt net alles dien, om de lju dêr hinne to krijen. De leanen binne heger, de salarissen bet ter, de finderwiisynrjochtingen noedzje de lju mei prachtige gebouwen en al greatere service. 'Musea en ynstituten wurde der oprjoch- te, men sparret jlld noch materiael, de te betalen, omdat de inning van ongeveer duizend kwitanties veel werk met zich brengt. En dringend wordt aanbevolen de be doelde kwitantie goed te bewaren, daar deze als toegangsbewijs moeten dienen tot een gezellige samenkomst, die in de zen winter staat gehouden te worden ter meerdere kennis verkrijging van den arbeid van het Roode Kruis en ter ver sterking van den band met deze orga nisatie. Nu we toch iets zeggen van het R. K., moge ook iets aangehaald worden uit een artikel in het September-orgaan, handelend over het Friesche team, dat in Juni naar de tropen vertrok. De zus ters hebben in Bandoeng en Tjimahi on ze Friesche jongens ontmoet. En dan moet U het oordeel eens hooren over hen: „Vooral onder onze Friezen is het moreel uitstekend. Zij zijn, meer dan eder ander, zich zelf gebleven. Als eer- ijke oprechte Friesche jongens zijn zij het gebleven. Is het in Nederland bekend, dat het Friesche Bataljon het hoogst aangeschreven staat in West-Java? Men vergeve ons dezen chauvinistischen uit val, het zaj den achtergeblevenen in Friesland zeker goed doen.” Ja, ’t is fijn zóó iets te lezen. Ouderavond. Woensdag had een contactvergadering plaats in het St. Jozefgebouw van ouders, onderwijzers en onderwijzeres sen van de Katholieke Scholen betref fende de opvoeding van de schoolgaan de jeugd. Als spreker trad deze avond op de Zeereerw. Pater Dr. H. M. Fortmann over het onderwerp „De opvoeding tot een sterke wil.” Dit was een zeer leerzame rede, waar van de ouders zeker profijt zullen heb ben bij hun moeilijke opvoedingstaak van de opgroeiende jeugd. Van de gelegenheid tot gedachtenwis seling werd een druk gebruik gemaakt. De wensch werd uitgesproken, dat deze avond door meerdere gevolgd zal wor den. Vrijdagavond was het. Het was voor Oc tober grimmig koud. De wind haalde aan. De schemering viel. Voor onze avondwandeling namen wij de stille buitenkant. De hooge fabrieksschoorsteen van „Flo rence” trok onze benauwende aandacht. Boven bij de kop van die schoorsteen is een metselaar bezig, op een hoogte van ongeveer 30 M„ geheel in zijn eentje. Op die hoogte waren wind en kou allicht dubbel erg. Op een smalle ommegang van planken of ijzeren platen, rustende op naar buiten uitstaande ijzeren leg gers, is de man druk bezig, alsof het karwei nog denzelfden avond afgemaakt moet worden. Hij loopt rond den kop van den schoorsteen met vlugge handbewe gingen. Daar buigt hij zich vóórover, voor zijn blik geen enkel steunpunt; voor zijn handen evenmin. En dat op die hoog te met die ijle ruimte beneden zich. Wat een vreeselijk gezicht, zegt mijn gezelschap. Stil, hij palmt in behoorlijk snel tempo een last naar boven; vermoe delijk metselsteenen, bevestigd aan het eind van een lang touw, ’t Is reeds zóó schemerig, dat wij niet helder kunnen onderscheiden of het steenen zijn. Als er nu eens steenen uit de omwinding los schieten, dan raakt de man zijn even wicht kwijt. Het is een adembenemend schouwspel. De last is boven en hij begint opnieuw actief te worden; Eén misstap, één klei ne absentie van geest.... en hij ziet vrouw en kinderen nooit weer. Zou hij getrouwd zijn? Allicht. Denkt hij daarboven ook aan vrouw en opkeard en tsjinwurke. It wit net of it Gemeentebistjfir fan Boalsert immer op syn iepenst west is, mar de léste jierren hat hja alles dien om har fêste wil to toanen goed op de Suvelskoalle to pas sen. Mar oant nou ta is har gjin earlike kfins jown. En dochs wit men, dat ek yn lytsere plakken it Underwiis tige frucht- ber wêze kin, as men harren in earlike kfins jowt. Hat net it lytse Wageningen de LAnbou-hegeskoalle mei mear as fjou- wer-fiifhfindert studinten en allé institu ten, dy’t der by hearre. Wageningen is mei syn Skoalle groeid ta in ynternaes- jonael sintrom fan wittenskip en foa'r- Ijochting. En ek dêr is it bigoun mei in deagewoane L&nbouskoalle mei trije leararen. Ek dêr hat men al dy jierren fjochtsje moatten tsjin de great-stêdden mar hja hawwe hoek hfilden en de striid woun. Jit is it noch net to let. De Twade Keamer moat it ütstel fan Mansholts departemint noch goedkarre. Mar it is dan ek de allerlêste kans. It Gemeentebistjfir hat om de deale net stil sitten, mar de hiele stêd moat oer- ein. Hwat hjlr barre sil, is by alles troch. Dit is ófbraek, dit is: „ontluistering” fan it plattelfin, dit kin gjin kant üt. En alle arguminten, dy’t oanfierd binne smelte as snie foar de sinne, as men Boalsert in earlike kilns jaen wol om mei syn Suvelskoalle ta bloei to kommen. De stêd hat in krêftich sakelibbéi, in iverige boargerlj, in forneamde history en geve omkriten mei warber folk. It leit oan de greate wei, it wol libje en hat alle rjocht om to freegjen, dat de Oerheit dit libben net delslacht. Tl. de 1, op de democratische spelregels, de poli tieke moord zoo goed als de politieke staking. Een moeilijk punt is hierbij het gewe tensbezwaar. Het betreft bijna nimmer een collectieve aangelegenheid, bijna steeds een persoonlijk geval. Het kan zijn, dat een enkeling zich om des ge wetens wille ónmogelijk kan neerleggen bij een democratisch meerderheidsbesluit. Dan staat de democratische methode voor groote moeilijkheden en kunnen groote spanningen ontstaan. Maar ook dén geldt, dat de meerderheid met deze gewetensbezwaren zooveel mogelijk heeft te rekenen en deze in geen geval lichtvaardig op zij mag schuiven. De leuze: besluit is besluit klinxt hier te veel naar de Duitsche argumentatie: Befehl ist Befehl. Onze Nederlandsche wet op de dienstweigering van 1923 is hier een schoon voorbeeld van een tot het uiter ste rekening houden met de bezwaren van enkelingen tegen democratisch tot stand gekomen wetten. En nu kom ik op mijn uitgangspunt te rug. Indien er verband is tusschen de verkiezingsuitslag in Duitschland en de Oostactie, dan is die Oostactie naar Westersche opvattingen .typisch onde mocratisch, want dan weigert jjier een minderheid zich in haar minderheidspo sitie te schikken of liever: dan weigeren de Russen met hun opvatting van demo cratie zich bij de hun onwelgevallige uitslag van de democratische verkiezin gen neer te leggen en dan wordt hier het verschil in opvatting over jdemocratie tusschen de Russen en West-Europa zon neklaar. Ligt ook de politieke staking in Amsterdam in verband met de troe penuitzending naar Indonesië niet in pre cies dezelfde lijn? Men wenscht zich niet bij de opvattingen van de meerderheid neer te leggen, en beperkt zich niet tot de democratische middelen van critiek en oppositie, maar men grijpt naar dwang en geweld. Maar dat is geen de mocratie meer, althans niet naar Wes tersche begrippen. Vk. 250 gram waschpoeder 500 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 1000 gram, jam, stroop enz. of 740 gram (is 2 potjes) pindakaas Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 1)» 46-4 alg. 250 gram waschpoeder 46-5, 46-6 alg. 250 gram suiker, boter- hamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 370 gram (is 1 potje) pindakaas. Tabakskaarten: T 56 2 rantsoenen tabaksartikelen Op de bonnen voor suiker kan men, zoo lang de voorraad strekt, pindakaas koo- pen. kinderen? Neen, dat heeft hij gedaan, vóórdat hij naar boven ging. Het is voor hun levensonderhoud, dat hij levensge vaar wil en moet riskeeren. Eenmaal boven, concentreeren zich wil en gedachten op het werk: het smalle platvorm, de steenen, het touw. Deze kleine wereld houdt hem gebonden zon der angst, zonder vrees, zonder zenuwen. Neen niet piekeren, het werk afmaken, want de avond daalt. Buiten die kleine wereld komt hij niet; mag hij niet komen, want dan is hij ver loren. Wat een wilskracht, wat een zelf vertrouwen vraagt die concentratie van gedachten. Zou hij voor dit werk ook getest zijn? Ik denk het niet; hij is zijn eigen psy- cho-technicus. Vraagt de Veiligheidswet voor dit werk ook voorzorgsmaatrege len? Hij is ook zijn eigen veiligheidsinspec teur. Zelfs het binden van de metsel steenen aan het eind van het trektouw, zal hij zelf gedaan of gecontroleerd heb ben. God helpt die zich zelven helpt, m. a. w. die met verantwoordelijkheidsbesef handelt neemt Alle voorzorgsmaatregelen en beveelt zich aan in Gods bescherming. Niettemin, hij is een held uit plichtsbesef. Geheel anders dan de acrobaten in het circus (waarvoor men veel kijkgeld of fert uit zucht naar sensatie). Deze metselaar moet; omdat het leven dit vraagt: de fabriek en de broodwin ning. Is deze man minder held dan een piloot Neen, hij is grooter held. Een piloot heeft geen last van duizeligheid. Op de Gasthuisbrug zien wij nog eens naar onzen held daarboven. De westelij ke hemel is nog licht, tengevolge van zonsondergang. Tegen dien hemel: het silhouet van den hoogen schoorsteen en van onzen vriend in drukke beweging.» Worden deze helden wel geëerd, naar dat zij verdienen? Neen. Zóó ver is onze samenleving nog niet gevorderd. Die heeft meer oog voor heeren in mooie kleeren. Gelukkig verdienen de werklui, die voor ons alle zware en gevaarlijke arbeid opknappen, tegenwoordig een goed loon. Maar vroeger? Wij gaan vooruit. Dat bewijst onze sociale wetge ving ook. Ja maar, niemand kan zonder waardee- ring. En daaraan hebben die helden wel in het bijzonder behoefte, maar niet aan een lin tje of toespraken. Dat zijn toch maar klokken die verklinken. biwaerskdallen yn Hilversum binne moaijer as de moaiste H. B. S. yn Snits, Harns of Drachten. It lan mei syn lytse stedtsjes wurdt kealplokke en leechsfigd. En dan sucht men oer it probleem fan de great-stêd, dan sprekt men fan mon-, ster-groei en asfalt-cultuer, dan heapje de klachten op oer in modern proleta- riaet, dat neat oars mear wol dan bios coop rinne en kabaret en dancing bi- folkje. It soune, eigen libben fan doarp en stêd wurdt finmooglik makke. Alles hwat üt eigen krêft en energie nei foaren komt, komt finder hege druk to stean, it moat hegerop, dat bitsjut nei de great-stêd. En it leger fan fintofreden massa-minsken groeit mar oan, de libbenskrêft wurdt der forbrfikt, de hüshfildingen geane to grou- ne, de morael bliuwt in lyts ferniske fan oer. Wy hiene hoop, dat nei de oarloch it Re- gear hweryn safolle minsken sitte, groeid yn de soune bfitenloft fan in doarp, dit Babel-stribjen mei opkeare soe. Minister Schermerhorn en Mansholt wle- ne ien kear paladynen fan it plattelfin. Mar yn de Haechse moune is de adml- nistraesje oppermachtich. De plannen foar in nije Suvelskoalle yn Boalsert lizze al fiif jler op it Departe mint, mar hja bliuwe der llzzen. It Ge- meentebistjfir hat in plan meitsje litten fan in pear bikwame architecten en har ren ré forklearre de saek goed oan to pakken, mar hja binne der jlnsen sjende blyn en hearende dóf. It rjocht om de skoalle, dy’t hjlr fintstlen en ta bloei komd is, hjar ek in passende outilaesje to jaen, wurdt sfinder wurden Byzonder Gerechtshof. Het Bijzonder Gerechtshof, kamer Leeuwarden, veroordeelde Dinsdag j.l. den 21-jarigen Hans C. Blomhoff, ma chinist te Bolsward tot 3 jaar R.W.I. met aftrek van preventief. De Proc.-Fiscaal had tegen hem 5 jaar geëischt ter zake van het feit, dat ver dachte bij de Wasser schutzpolizei in dienst was getreden. Op 5 November a.s. komt slechts 1 zaak voor het Hof en wel tegen Jan Meekhof, opperwachtmeester der staatspolitie te Leeuwarden, die onder Dokkum als lid van een executiepeloton met een rrftt scherp geladen geweer heeft geschoten op meerdere personen, die tengevolge van de verwondingen overleden. Voorts is hem tep laste ge legd op een vluchteling te hebben ge schoten en dezen doodelijk te hebben getroffen. Voorts heeft hij te Wolvega deelgenomen aan de bewaking van een aantal gevangenen, die zouden worden neergeschoten en heeft hij te Leeuwar den in het gebouw van de S.D. een gearresteerde mishandeld. JUBILEA BIJ KINGMA’S BANK. Op 1 Nov, vieren de heer M. Dijkema en mej. A. P. Veltman, beide employé’s van Kingma’s Bank alhier, hun 25-jarig ambts jubileum. Door de oorlogsomstandigheden moest de viering van deze herdenkingen, die inof vlak na de bezettingstijd vielen, achterwege blijven. I Balswards Nieuwsblad I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1