H ird miinheer de Burgemeester OP ZOEK NAAR Ie al R HET ZWARTE GOUD) Dinsdag 5 November 1940 No. 49 42e Jaargang OSINGA - Bolsward West* en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Streekblad voor looi tel DE - ANNEX ATtë-PLANNEN1 o 10). 11 BANANEN VOOR DE JONOSTE KINDEREN In December gedroogde zuid* vruchten voor iedereen. Op 7 November zal een voorlnleverlngabon voor bananen worden bekend gemaakt, waarop voor kinderen, geboren in 1942 en later, zoo spoedig mogelijk 500 gram ba* nanen zal worden verstrekt. Het ligt voorts in de bedoeling in de eerste helft van December een bon aan te wijzen waarop iedereen 200 gram gedroogde zuid vruchten zal kunnen koopen. °P- °P Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 ER >57 IER d” Het totale te annexeeren gebied bevat 75000 tot 100000 Duitschers. Ten Oosten van Coevorden bevinden zich petroleumbronnen. Ten Oosten van Sit- tard kolenmijnen. Het ligt in de bedoeling het eiland Bor kum te gebruiken voor het onderbren gen van politieke gevangenen. De Duitsche bevolking, behoudens oor logsmisdadigers en andere nazi’s kun nen in het geannexeerde gebied blijven wonen. De annexatievoorstellen moeten nog door de Groote Vier goedgekeurd worden. Het Ned. Comité voor Gebiedsuitbreiding heeft met groote teleurstelling kennis ge nomen van hetgeen in de pers is uitgelekt omtrent de voornemens der regeering in zake grensverbetering. Het betreurt in hooge mate, dat na de aankondiging in de Troonrede, de regeering aanleiding heeft gevonden, deze voornemens slechts In comité-generaal aan de Volksverte genwoordiging kenbaar te maken, zoo- dat de openbare meening onkundig blijft van het standpunt der regeering in deze hoogst belangrijke aangelegenheid. In dien de persberichten juist zijn, dan biedt de voorgenomen grenscorrectie bij de vaststelling waarvan men blijkbaar di plomatieke bezwaren heeft willen ont- loopen en voor moeilijkheden van bevol king en wederopbouw is teruggedeinsd, geen economisch voordeel van eenige FEUILLETON me ontgaat. Heeft u al van de laatste plannen der "heeren gehoord?” „De laatste plannen?” vroeg dokter Die mel, die voortging van tijd tot tijd den polsslag van zijn patiënt te controleeren. „O, weer zoo iets aardigs! De heeren staan voor niets. U weet toch zeker, dat den gemeenteraad een nieuw uitbrei dingsplan ter beoordeeling wordt voor gelegd?” „Dat is toch heel gewoon ik heb zoo iets gelezen. Van de week Is er vergade ring over.” „Dus u weet niet, waarom het uitbrei dingsplan veranderd moet worden?” vroeg Wouters ernstig. „Dan zal ik het u vertellen: enkel en alleen om Overmeer en natuurlijk hèm ook, een extra-duit toe te stoppen.” „Dat begrijp ik niet,” verklaarde dokter Diemel. „Het is zoo duidelijk als iets. Bekijkt u de gewenschte uitbreiding de kaart heeft ter visie gelegen en ik heb haar gezien dan zult u opmerken, dat groo te lappen land van Overmeer in het plan zijn opgenomen. U weet net zoo goed als ik, dat weiland, in de toekomst be stemd als bouwterrein, heel wat meer opbrengt. En nu doen de edelachtbare heeren nog stom ook ze kunnen' niet eens den tijd afwachten. Tegelijk met het uitbreidingsplan geven ze een voor dracht in behandeling om de een of an dere Bouwmaatschappij toestemming te verleenen, een aantal middenstandswo- ningen neer te zetten.op den grond van Overmeer, dat déérvoor in het uit breidingsplan moest worden opgeno men. Begrijpt u nu, waar de schoen wringt?” Wordt vervolgd. CLANDESTIENE HANDEL IN ON DEUGDELIJKE SPIJSOLIE. De recherche van den G. C. D. heeft in samenwerking met de politie te Breda een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het clandestien in den handel brengen van ondeugdelijke olie als spijsolie, welke verkocht werd in flesschen, voorzien van vervalschte etiketten en afsluitstrooken (capsules). Oorspronke lijk was de olie (paraffine) ongekleurd, doch er werd boterkleursel aan toege voegd. De olie werd voornamelijk ver kocht aan cafétaria’s en patatca-frites- zaken. Groote hoeveelheden van deze olie werden verhandeld voor den prijs van 7.tot 8.per flesch. De cliché’», benevens pl.m. 1100 etiket ten, konden te Rotterdam in beslag ge nomen worden. Tegen verschillende personen werd procesverbaal opge maakt. I HET SUIKERRANTSOEN. In November zullen de suikerbonnen weer in de eerste week van een veer- tiendaagsche periode worden aangewe zen, zoodat de huidige maatregel, waar bij aanwijzing van deze bonnen in de tweede week van een periode plaats heeft, geen rantsoenverlaging inhoudt. De huidige situatie is een gevolg van de verstrekking van 't extra kilogram sui ker, die in den loop van September heeft plaats gehad en waardoor aan de bevoorrading van de detaillisten hooge eischen zijn gesteld. Thans worden de handelsvoorraden weer geleidelijk aan gevuld. echter in geenen deele het geval. Inder tijd is slechts een onbeteekencnd gerin ge hoeveelheid voor proefneming in het buitenland beschikbaar gesteld. Nadien is de geheele productie voor het bin nenland beschikbaar bestemd. Dat de productie van deze entstof on voldoende is om onzen veestapel volle dig te enten, vindt zijn oorzaak in de moeilijkheid om de inrichting voor het bereiden van de entstof te Amsterdam met voldoenden spoed uit te breiden, Over de voorgenomen uitbreiding van het Staatsveeartsenijkundig Onderzoe- kingsinstituut aldaar werden reeds eer der mededeelingen gedaan. BURGEMEESTER VAN HEERENVEEN. De burgemeester van het Bildt, de heer G. H. Kuperus, is met ingang van 13 Novefmber benoemd (tot burgemeeister van Heerenveen. Uit den Omtrek. VRIJZ. VROUWENVEREENIGING. OGSTERLITTENS, 1 Nov. De Vrijzinni ge Vrouwenclub hield haar jaarvergade ring in het gemeentelokaal. Geopend werd met het zingen van Gez. 92 2 en 4, waarna Ds. Bobeldijk een bijbelbespreking hield uit het boek Ge nesis over ^De zondvloed”, wat met groote aandacht werd beluisterd. Vervolgens werden aan de orde gesteld de verslagen over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat het ledenaantal steeg tot 40, terwijl de kas sloot met een ba tig saldo. Voorts werd gelezen een schrij ven van Ds. J. Schmidt van Hoogezand de oprichter der Vrouwenclub. Door ziekteomstandigheden werd besloten de viering van het 2de lustrum uit te stellen tot December. Als bestuurslid werd her kozen mevr. Wed. B. Bos. Ten slotte werd beëindigd met het zin gen van Gez. 120 1. Onbillijke jaloezie. „Gluck Auf” roepen de houwers, die te gelijk met ons naar boven zijn gekomen, elkander toe. De mijnwerkersgroet, de heilwens, die zij nooit zullen verzuimen als zij een collega tegenkomen. Want nergens onder arbeiders hebben wij ooit een grotere mate solidariteit meege maakt dan hier. Geen wonder. Dit is niet alleen een zwaar, onmenselijk zwaar be roep, het is ook een arbeid waarbij een man meer dan in welk vak ook, is aan gewezen op de steun en hulp van zijn collega’s. Men is buiten de mijnstreek wel eens af gunstig geweest op de werkers van Z.- Limburg, die zooveel textiel kregen, die zwaar werden gevoed, een radio konden kopen van hun loon, extra jenever toe gewezen kregen. Maar vergeet niet: de mijnwerker verslijt, kruipend op buik of knieën, door de nauwe gangen ontzag gelijk veel kleding. Als hij uit de schacht komt, moet hij zich van top tot teen zeer intensief wassen (men houdt geen stukje eigen kleding aan als men de mijnen in gaat), de temperatuur waaronder wordt gewerkt, is ondanks de zeer behoorlijke luchtverversing buitengewoon hoog en neemt elke 33 meter diepte een graad Celclus toe. De houding waarin wordt gewerkt, is beestachtig vermoeiend: in acht uur arbeid kan de houwer geen se conde rechtop staan, hij hurkt en knielt en ligt. De dagen zijn lang, want men werkt acht uur en daarbij komt dan nog een kwartier voor verkleden vooraf, en 1 Tien meter per seconde tuimelt da liftkooi omlaag. Een vreemde druk op de oren voelt de verslaggever, die het kolenfront tege moet valt. „Slikken,” zegt de mijningenieur. Men slikt, de druk is voorbij. Tien, twintig, dertig, achtendertig seconden. De kooi houdt stil. Men is op 380 M. diepte aangekomen, en dat is de diepte waarop in deze mijn, de Dominiale mijn te Kerkrade, de oudste kolenmijn ter wereld, de bovenste kolenlagen liggen. De oudste mijn ter wereld. Want reeds in 1113 begonnen mijnwer kers, onder leiding van de abten der oude kloosters te Rolduc, hier kolen te delven. Omstreeks de Franse tijd waren deze mijnwerkers met zeer primitieve hulpmiddelen (bijv, pompen, door paarden in beweging gebracht) reeds tot op 200 meter diepte doorgedrongen. Bij de liftkooi, op 380 m. diepte ligt het Centraal Station. Hoge gewelfde gangen, electrisch verlicht, een verlaten perron en veel smalsporen met kolentreintjes. Er staat ook een personentrein, de wa gens zijn sinaasappelenkisten op wielen, maar de locomotief trekt goed. Twee en een halve kilometer glijdt de trein door bochtige gangen. Nog zijn wij zuinig op onze handen, het is trouwens te donker om te constateeren, dat wij toch al zwart zien, maar naarmate een dikkere laag kolenstof alles om ons heen zwart maakt worden wij roekelozer met betrekking tot ons, in geleende mijnwerkerskleedij toch al weinig flatteuze uiterlijk. Luguber avontuur. De zooveelste smalle gang. „Dit is het front,” zegt de ingenieur. „Tussen twee lagen leisteen ligt hier een kolenlaag van 80 cm dikte, onder een hoek van dertig graden met het aard oppervlak. Op 380 m. dus waar wij nu zijn, begint de laag, op 500 m. eindigt zij. Door deze laag wroeten onze mensen zich heen.” En hij verdwijnt in de don kere, hellende gang. Wij krulpen achter hem aan, op handen en voeten. Inferno! Lawaai van electrisch gedreven afbouw- hamers, verre kreten van mijnwerkers, die vele meters dieper zitten, geratel van de stuwgoot die de kolen naar de diepste punt van het front transporteert. Een vreemd, een bijna luguber avontuur is voor den leek deze tocht. Soms kruipt men op de bulk enige tientallen meters, dan weer laat men zich meevoeren op de ketting van de stuwgoot. Om de zeven meter passeert men een houwer. Witte tanden grijnzen in een zwart gelaat, felle ogen blikkeren. In onverstaanbaar dialect wordt ons wat toegeschreeuwd, boven ’i lawaai uit. De tong Is een stoffige lap leer in de mond. Men slikt moeilijk, men brult naar een mijnwerker: „Waarom hebben jullie hier beneden geen cafétje? Een glas bier zou me smaken!” „Vlug passeren”. We zitten onder Duitsland. Het gebied van de Dominiale mijn te Kerkrade ligt voor meer dan een derde onder Duitse bodem. „We kruipen in de richting Han nover,” zegt de ingenieur. „Maar zo ver is het niet!” Een heel nauw stuk. Een dikke collega is bang, dat hij klem zal komen te zit ten. Maar neen, er is noi voor zijn embonpoint. ten. Maar neen, er is nog juist plaats voor zijn embonpoint. „Denk erom,” schreeuwt de ingenieur. „Hier vlug pas- seeren, dit stuk dak is niet te vertrou wen.” Vlug, ja, maar een mens gaat niet vlug, kikkerend over de kolen. Tachtig centimeter is weinig voor een volwassen mens. Gehurkt zitten de houwers in hun kolen terzijde van de stuwgoot. De af- bouwhamers vreten in de kolenlaag. Tonnen en tonnen kolen daveren langs de stuwgoot omlaag, naar de 500 m. laag waar de kolentreinen worden ge laden. Eindelijk, na een tocht van uren, is dat punt bereikt. Een lege kolentrein staat gereed om ons door een wirwar van gan gen terug te brengen naar de kooi. Weer de druk op de ogen, weer dat suizelend geluid, tien, dertig, vijftig seconden. het daglicht keert terug. Nooit was het licht zo helder, zo vriendelijk als op deze trieste herfstdag. Stadsnieuws. „RUITEN TROEF”. De glasactie te Bolsward Is geslaagd. Vrijdagavond kwam het werkcomité bij een om verslag uit te brengen van de inzameling. Door een groep schilders en een aantal burgers, geassisteerd door een 15-tal padvinders is er Woensdagmiddag een prachtige buit verzameld. De heer L. de Haan zorgde door middel van zijn geluid-versterkers, in alle deelen der stad voor de muzikale omlijsting en tijdige waarschuwing dat de glashalerS op komst waren. Ongetwijfeld heeft dit de vlotte gang van zaken zeer bevorderd. Volgeladen karren reden den geheelen middag naar het centrale punt, de fa. Boersma en Zelle op de Dijlakker, die belangeloos haar medewerking had aan geboden voor verpakken en expeditie. Deskundigen schatten de buit aan glas en kozijnen op ongeveer 100 vlerk. AL, waarvan 60 vierk. M. glas. Als men bedenkt, dat in Bolsward zelf veel glasschade is geleden, is dit een bijzonder mooi resultaat, waarmee wij best tevreden kunnen zijn. Bovendien werd nog ongeveer f800.aan con tanten binnen gebracht, waarvoor als nog getracht zal worden glas te koopen. Ook uit de omgeving werden ruiten naar Bolsward gebracht. Waarheen gaat dit glas? Allereerst zal met medewerking van den gemeente-architect gezorgd worden voor de geteisterde huizen in eigen stad. Verder is telegrafisch aan het Centraal Bureau Glasactie in Den Haag gevraagd een plaats op te geven waar de ruiten door onze eigen vakmenschen kunnen worden geplaatst. Onze plaatselljke schilders en timmerlie den stelden zich beschikbaar om de rui ten, deuren en kozijnen direct aan te brengen ergens in het geteisterde gebied en „de Combinatie” deed het aanbod voor gratis vervoer. De resultaten overtreffen verre de ver wachtingen. Daarom hulde en dank voor de spontaniteit der medewerkers alsme de voor de bewoners van onze stad voor de prachtige samenwerking die in de- Leeuwarden, werd, na afdoening van de gewone huishoudelijke zaken en ver nieuwing der mandaten van de bestuur ders o.a. besproken de enorme prijsstij ging die in de laatste jaren heeft plaats gehad, waardoor vele deelnemers die hun verzekeringen niet belangrijk hebben verhoogd, ver beneden de te genwoordige waarde verzekerd zijn, met het gevolg dat zij ingeval van brand de herstelkosten lang niet ten volle vergoed kunnen krijgen. Algemeen was men overtuigd van de noodzakelijkheid eener aanzienlijke verhooging der verzekerde sommen, waartoe de deelnemers dienen te wor den opgewekt. Aan het einde der vergadering gaf de heer C. Aalfs van Harlingen een film- vertooning van eigen werk, waarmede hij bij de aanwezigen veel succes oogst te. „En kreeg je daarmee de toestemming de circus op je land te laten zetten? Daar schoot je toch zeker niets mee op?” Wouters lachte grimmig. „Ik trok aan ’t kortste eind natuurlijk. In de Dorps straat. getuigen bij de vleet, veldwach ter Kimmel bij de hand hij heeft moei te genoeg gehad om me in te rekenen anderen moesten hem helpen. Hij, meneer de burgemeester, trok aan het langste eind. Nauwelijks was ik opge borgen de zaak was nog niet eens voor geweest, of Overmeer had de toe stemming, die Tiij mij niet wou geven. Toen ik het hoorde, heb ik mijn vuisten op de deur met pinnenbeslag stuk ge beukt. De circus was al weer weg, toen ik te rug kwam. Er was dik verdiend het was druk geweest, enfin, dat weet u in drommen waren ze uit de stad ge komen. een circus! In jaren niet ver toond. De directeur wreef zich de han den. Overmeer verdiende en Poortmans verdiende. Wij zullen samen in onzen zak hebben, wat die twee toen de gemeente aan belasting bestolen hebben, dokter!” „Wouters.je zegt meer, dan je ver antwoorden kan.” „Kom, dokter, u ziet het ook wel, wat er in Harrelaar kan gebeuren. Vroeger had ik daar zoo’n erg niet in, maar sinds hij me datj geleverd heeft met m’n land, hou Ik m’n oogen goed open, en ik geef u de verzekering, dat er niet veel is, dat zen in zoo korten tijd is bereikt. AANGEHOUDEN. Door de politie te Heerenveen werd een jersoon aangehouden uit Bolsward, die n het bezit bleek te zijn van een even te voren gestolen rijwiel. COMMISSIE VAN OVERLEG. In een j.l. Woensdag gehouden verga dering van de besturen van de Kath. Arbeidersbeweging, Bestuurbond van ’t N.V.V. en bestuurdersbond van het C. N. V. is na een geanimeerde bespre king een commissie van overleg ge vormd, die als volgt Is samengesteld: J. Boekema, voorzitter, B. Veltman, V.- Voorzitter, H. Radelaar, Seer., J. van der Kuur, W. Roek en H. Witteveen. Door de commissie van overleg is reeds een verzoek gericht tot den burgemees ter om te bevorderen dat plaatselijk een Commissie voor de Prijzcncontróle in gesteld wordt. VERKEERSONGELUK OP DE DIJK. Vrijdagmiddag kwam bij het passeeren van een stilstaande personenauto, een sleeperswagen in aanraking met een van tegengestelde richting komende motorwagen. De sleeperswagen werd op zij gedrukt en bekwam materieele schade. Gemengd Nieuws In de dezer dagen gehouden jaarver gadering van de Vereen, van Secreta- rissen-boekhouders van Friesche On derlinge Brandw. Mijen gevestigd te beteekenis, welke als compensatie voor geleden schade mag gelden. Het comité verwerpt deze grenscorrectie als volkomen ondoeltreffend en zoodra ’t Nederlandsche volk veroorloofd wordt van den juisten inhoud van de regee- ringsplannen, als fait accompli, kennis te nemen, stelt het Comité zich voor zijn standpunt nader te motiveeren en nog- maals de redenen uiteen te zetten, waar om, wegens de vérstrekkende gevolgen van de te nemen beslissing, voor onze toekomst een ruimere opvatting dan waarvan thans melding wordt gemaakt, vereischt wordt. Naar wij vernemen zal de Nederland sche regeering in het begin van de vol gende week in een nota de Nederland sche verlangens ten aanzien van de grens met Duitschland aan de ministers van buitenlandsche zaken van de Ver. Staten, de U.S.S.R., Frankrijk en Engeland ken baar maken. Volgens Reuter heeft Bevin op een vraag of hij vond dat de lage landen de verga dering der ministers van buitenlandsche zaken moesten worden ultgenoodigd, ge antwoord, dat de aanwezigheid van Bel gië en Nederland van het grootste be lang was bij het nemen van besluiten over de toekomst van Duitschland. kleden na de dienst en een gewoonlijk lange tocht naar de doorgaans vrij ver van de wooncentra gelegen mijnen. Niet zonder kolen. Zulke mensen misgunt men een zware voeding niet. Zulken mensen misgunt men niet een hoog loon (voor een vol leerden houwer thans f 12.40 per dag- of een radiotoestel om zich na de af mattende dienst te verstrooien. En bo vendien: er zijn over de extra voorzienin gen aan mijnwerkers veel verhalen ver teld, die beslist onjuist zijn. Het is na melijk niet zo, dat een mijnwerkersgezin een radio èn een stofzuiger èn een strijk ijzer en vele heerlijkheden kan kopen. Hij kan een aantal punten voor derge lijke artikelen verdienen boven zijn loon en kan dus een radio of een stofzuiger kopen na verloop van tijd. Merkwaardig is, dat de mijnwerkers in deze tijd hun arbeid zo sterk als een ge vecht opvatten. Zij strijden aan het ko lenfront om een zware slag te winnen, de slag om Nederlands welvaart. Dagelijks wordt op iedere mijn de productie van de vorige dag bekend gemaakt, in de schaft en kleedlokalen hangen tabellen, die het verloop van de productie aangeven en na iedere dienst (er wordt in drie ploegen van acht uur per etmaal gewerkt) ver dringen de koempels zich voor de grafi sche voorstellingen om de behaalde over winningen te zien. Dank zij een voortref felijke bedrijfsvoorlichting zijn de mijn werkers er volkomen van doordrongen, dat zonder hun voortdurende toegewijde arbeid onze industrieën niet kunnen draaien, onze gas- en electriciteltsfabrie- ken niet werken, onze Nederlandse ge zinnen deze winter in de kou zullen zit ten. Zonder kolen geen textiel, geen fietsbanden, geen roomboter, geen trei nen, geen trams. De kolenproductie is de hartader van ons economisch her stel. Daarom is die belangstelling bij de mijn werkers verheugend. En daarom is het dubbel verheugend, dat het met de pro ductie ook inderdaad goed gaat. De beheerder der mijnen, dr. Ir. C. Th. Groothoff, is over de prestaties van de ondergrondse werkers zeer tevreden. Men vergelijke slechts. In andere In dustrieën is de arbeidscapaciteit thans niet hoger dan 65 tot 70 pct. van die van 1938. In de mijnen is zij gemiddeld 80 pet. in de door ons bezochte Dominiale mijn zelfs 86 pet. Andere cijfers: de dagpro ductie in de Limburgse mijnen ligt thans geregeld boven de 30.000 ton steenkool per dag. In October 1944 was zij 7530 ton per dag, in October 1945 23103, in Mei van dit jaar 25518. De kolenvoorziening van de Nederlandse industrie is geen probleem meer. Ook het energieprobleem is opgelost, van fundamenteel belang voor het herstel van Nederlands welvaart. En de mijnwerkers de zo vaak verguisde mijnwerkers van het Zuiden, hebben hiervoor gezorgd. In een onmenselijk zware strijd aan het ko lenfront, honderden meters onder de grond, vechten zij voor onze welvaart. „Kappie.” GEEN MOND- en KLAUWZEER- ENTSTOF NAAR HET BUITENLAND. Hier en daar worden geruchten verno men, dat ons land groote hoeveelheden mond- en klauwzeer-entstof aan ’t bui tenland verkocht zou hebben. Dit is agen zijn lang, want men een kwartier voor verkleden vooraf, Bolswards Nieuwsblad vezlq i wel de moeite T®" rnd. A'< lor :rk- f KM so CARTO-46271 '’Akoo Ik- te ’0- i s s I ran een ran Ijke >d" ran en. ;ten ode :ten eze ger be- ook Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie in die oor '■er- De- =gd des een oor i te uw, pe- oet ng (in ei- ;a- ie- let Est F| Te annexeren. gebieden Toen de krant weer wat grooter werd, hebben we zoo langzamerhand de lezen zullen het bemerkt hebben weer meer rubrieken kun nen opnemen, zooab feuilleton, provinciaal overzicht, brieven uit Indië, plaatjeazerie «na. Alles met de bedoeling, on» blad lezcnzwaardig te maken, uit te bouwen tot een echt gezins blad. Naast de plaatjesserie Tobias Sloom en Binky welke voortaan alleen Dinsdags geplaatst zal worden, zijn wij er in geslaagd een nieuwe serie te kunnen opnemen. ,„Tom Poes” heeft in ons land een zekere bekendheid gekregen. Van den zelfden schrij ver, met medewerking van denzelfden teeke- naar, zal in onze Vrijdagsnummers een plaat- jesserie worden opgenomen onder den titel van „Kappie”. Kappie en zijn maat zullen bij alle kinderen van 8 tot 80 jaar zeker even popu lair worden als Tom Poes, want de avonturen zijn spannend en de teekeningen geestig. Wij weten niet of één van onze lezers wel eens gehoord heeft van de goede sleepboot „Kraak”. Ze is gebouwd in 1895 op de werven van de gebroeders Fokkema te Tjitjupkum en is nog steeds volkomen zeewaardig. De lotgevallen van dit schip zijn niet gewoon, nee, daar is heel wat over te vertellen. Degene die dat het beste kan, is wel de gezagvoerder van het vaartuig, kapitein Anne Wipke, die ook de eigenaar is. Doe me 't genoegen en zeg niet kapitein Wopke tegen me, mn jong! zei de oude zeerob, toen we hem de vorige week bezoch ten. Men noemt mij Kappie,, gewoon maar Kappie. En 'n verhaaltje heb ik wel voor je, luister maar es! Nu het was een heel bijzonder verhaal, dat Kappie ons vertelde, het was wel de moeite waard.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1