fEen Earopeesche Federatie) De Zuivelschool moet in Bolsward blijven! I Vrijdag 8 November 1940 No. 50 42e Jaargang Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A, J. OSINGA - Bolsward Een Koninklijk aanbod van f100.000 voor verbouw en moderniseering. Stadsnieuws. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD en O.” Gedurende de maand October is de lees zaal bezocht door 36 personen, tw. 5 dames en 31 heeren; uitgeleend zijn over die periode in totaal 885 boeken, waar onder 8 uit de leeszaal van Sneek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ds. M. A. Hijlkema van Westzaan heeft het beroep naar Bolsward aangenomen. Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 nlaatselijk ij moeten b yn de üre as mitsler of timmerfeint en büten de forplichte Oren trije dollars. Mar de lytse boeren en tünders hiene it net bést Hy hie him tige óffrege, hoe’t dat koe en ien fan de redens, hwerom hy my opsocht, wie to sjen, hoe’t hjir yn Os lan de tastan wie op it plattelên. Derre’ wie it sa, de lytse boer (8 oant 10 H.A.) stie aihiel op him seis, underwiis en or- ganisaesje, koöperaesje en feilingen koe men der net. De minsken wiene oan harren seis oerlitten. Allinnich yn de greate stêdden wie fan alles en derom koft men fan it earstoergarre jild in Ford of Chevrolet en makke de reis nei de great-stêd. Dy’t leare woe, nei de stêd, dy’t hwat sjen woe, nei de stêd en dy’t in fleurige joun ha woe, de slinger oan de benzinemotor en fuort. Kursussen en lênbouskoallen foar de ge- woane boereman en bern hie men nea fan heard. Yn de stêd wiene wol lênbou- universiteiten en, koe men in hiele pom- merant wurde, mar de massa fan de boeren bleauwen sOnder fak-ünderrjocht en dos yn de Aide sleur. De boerkes sle ten trochrinnend yn ’e skuld en fansels by de hannelslju, dy’t op har bar wer winkels hiene, hwert hja keapje moas- ten en foar de twadde kear rinte bitel- len. Hja wiene wantrouwich en net ré om it ien of oar meiinoar to ündernlm- men. Dy’t troch hannel of oars foarü-t- boerke, fordwoun nei de stêd. Oars goelie minsken, mar minne tastannen. Doe't ik him tortelde, dat hjir yn Fryslftn wol in hündert lAnbou-ünderwizers en leararen wiene oant yn de lytste doarpkes, bi- KATH. ARBEIDERSBEWEGING. De Kath. Arbeidersbeweging hield Dins dagavond een bijeenkomst ter opening van haar winterprogramma. Districtsbestuurder Van Tongeren sprak op deze eerste avond over het Gezin in de Branding. Spreker schetste de moeilijkheden van het gezin in deze na-oorlogsche periode, zoowel in geestelijk als materieel op zicht. De kajotters luisterden de avond met zang op. tusschen de beide tegengestelde groe- peeringenl Maar dat is niet de eenige moeilijkheid, waarvoor de federalistische beweging zich ziet geplaatst. De Vereen. Staten van Europa (hoe dan ook in de practijk georganiseerd) zullen oneindig moeilij- ker te verwerkelijken zijn dan de Veree- nigde Staten van Amerika! Omdat in het oude Europa met zijn lange historie de nationale tegenstellingen zoo ontzagge lijk veel sterker zijn dan zij in het jonge Amerika tusschen de aanvankelijk ook daar onderling onafhankelijke staten wa ren. Toch is de Amerikaansche eenheid niet zonder groote moeite en zwaren strijd tot stand gekomen. De strijd tus schen Noord en Zuid getuigt ervan. Mit chell geeft daarvan in zijn trilogie: Ge jaagd door de Wind, Vuur over Land en Het Zaad ontkiemt een boeiend, zij het ook door de duidelijke sympathie voor het Zuiden, eenzijdig beeld. Hoe veel te meer geldt dat voor het oude Europa. Een eeuwenlang historisch groeiproces beeldde hier de verschillende volkskarak ters met hun markante trekken uit en de grenzen aller landen werden met bloed getrokken. Daardoor vinden daar de sta ten en de volkeren elkander jooveel/ moeilijken Denk aan de Fransch-Duit- sche tegenstelling. De historie maakte beide volken welhaast tot onverzoenlijke erfvijanden. En denk aan de tegenstel lingen op de Balkan! Hier ligt voor de federatieve gedachte en niet geringere moeilijkheid. En toch: de ideologische, economische en politieke tegenstellingen van nu en de historische tegenstellingen van eeuwen her, zij zullen op de een of andere wijze moeten worden overwonnen. De toe komst van Europa hangt er aan! Want nog eens: alleen een eensgezind Europa op zijn minst een eensgezind Midden- en West- Europa (met inbegrip van Enge land) zal zich kunnen handhaven in de komende tijden tusschen een collectivis tisch Rusland en een kapitalistisch Ame rika. Europa is te klein om nog langer economisch en politiek gescheiden te VOETBAL. Volgens het wedstrijdprogramma had C. A. B. Zondag a.s. een vrije dag, echter de nieuwe derde klasser W. Z. S. uit Sneek werd een dezer dagen defini tief in de 3de klasse opgenomen en daar CAB de eenigste was, die rust had, werd om vertraging te voorkomen, voor Zon dag nog de wedstrijd CAB-W. Z. S. vastgesteld. W. Z. S. beschikt over een zeer goed elftal, en daar het de eerste wedstrijd in het nieuwe milieu betreft, zullen de Snee kers ongetwijfeld alles op haren en sna ren zetten, om de overwinning uit het vuur te sleepen. Ook CAB, die de puntjes best gebruiken kan, zal natuurlijk op volle winst spe len, wel zal de thuisclub het hoogstwaar schijnlijk zonder Tuil moeten stellen, doch daar tegenover staat dat midvoor Ferwerda misschien weer van de partij zal zijn. Aan voorspellingen zullen we ons maar niet wagen, doch wel zijn we er van overtuigd, dat Zondag op het CAB-ter- rein een pittige en enthousiaste partij voetbal gedemonstreerd zal worden. CONSUMENTENCREDIET. In, een 3-tal zittingen heeft de plaatselijke commissie, gevormd door de arbeiders organisaties reeds aan vele aanvragers inlichtingen verstrekt en is behulpzaam geweest bij de invulling der aanvraag formulieren. Veel voor-oordeel tegen dit crediet is hier weerlegd, terwijl de commissie uit ervaring is gebleken, dat dit crediet in vele gevallen een ware uitkomst zal blij ken te zijn. De behoefte aan onder- en bovenkleeding, dekens, linnen en bedde- goed is inderdaad zeer groot. De termijn van indiening voor de aan vraagformulieren is verlengd tot 30 No vember a.s. Zij, die alsnog inlichtingen wenschen of hulp bij de invulling van de biljetten noodig zijn, kunnen zich wen den tot de bestuursleden der vakorga nisaties of andere sociale organisaties. cunnen blijven. Verdeeld en gescheiden can het economisch noch politiek meer bestaan. Alleen als economische eenheid kan het zich herstellen van de zware slagen van den oorlog. En alleen als po litieke eenheid kan het invloed uitoefe nen en bemiddelen tusschen de beide machtsblokken die elkaar èn Europa èn de heele wereld bedreigen en vernielen zullen, als tusschen hen de strijd ont branden zou. Maar voorwaarde voor den invloed ten goede van een Europeesehe Federatie is, dat zij zich onafhankelijk weet te hou den, naar beide kanten. Het is daarom gelukkig geweest, dat men in Herten- stein ervan afzag Churchill in Zürich een telegram van instemming te zenden. Want dat zou de federalistische bewe ging terstond aan den kant van Enge land en Amerika en dus tegenover Rus land geplaatst hebben! Alleen een vrije Federatie heeft hier kansen en mogelijk heden. En nu rijst nog een laatste vraag: wat kunnen de volkeren doen ter bevordering van deze Europeesehe Federatie, waar aan in de meest letterlijke zin de toe komst van Eïiropa hangt? De volken, dat zijn de regeeringen en de enkelingen, de burgers van de staat. Ik zou het zoo wil len zeggen: groot leeren denken. Of om het te zeggen met de woorden van on zen groote dichteres Henriette Roland Holst van der Schalk: leeren denken in continenten. Dat lijkt heel eenvoudig. En toch is het in werkelijkheid zoo moeilijk. Wij zitten allen aan het nationaal eigene veel meer vast dan we ons van ons zelf wel be wust zijn. Niet alleen de oorlog heeft ons dat geleerd, maar iedere- internatio nale sportwedstrijd kan het ons doen zien. Onze gevoelens en onze inzichten worden in sterke mate door de grens bepaald. Het chauvinisme als overdre ven, eenzijdige onredelijke en onbillijke vaderlandsliefde zit in ons allemaal. We zullen moeten beginnen met dat in ons te onderkennen, te bestrijden en te over winnen. Alleen tusschen volken, die ge leerd hebben waarlijk groot te zijn, d.w.z. ruim en wijd te denken, Is een waarlijk sterke Europeesehe Federatie mogelijk. Laat ons beginnen bij ons zelf. Laat ons staats-, maar ook wereldburgers wor den! Vk. PASTOOR N1ELEN OVERLEDEN. Ons bereikte het bericht dat op Aller heiligen/ te Maastricht in het Minder broederklooster, na een langdurig ziek bed, is overleden de vroegere Pastoor van de St. Franciscus Parochie Fr. P. Nielen o.f.m. Met zijn verscheiden is een hoogstaand Priester heengegaan, die veel voor zijn parochianen heeft gedaan en lang bij hen in herinnering zal blijven voortleven. Fan de Martiny-toer. Dizze wike hat der foar Boalsert in dei west, hwerop düdlik bliken dien hat, dat de biwenners fan Boalsert jit de Side geast fan meiinoar noed stean foar de stêd bisieten. De lju fielden, dat men meiinoar folie mear kin as allinnich en dat de goede, jaende en stribjende geast likegoed de minsken lüke kin as it sleau- we en biroerde. De wike, dy’t nou komt, sil de striid yn syn léste stadium kom- me en moat bliken dwaen oft de Kea- mer ménsk genöch is om de centrali- saesje tsjin to gean. In forneamd sosiael wurker yn üs lên: Dr. Alfons Ariëns hie op de doar fan syn studearkeamer stean: „Centralisatie dat is de dood!” In hurd wurd, mar in wurd mei in djippe klank fan wierheit. It eigene, it wiere, it ienfêldige, sa’t him üntjowt üt krêft fan eigen aerd en Top ping, wurdt misfoarme en yn it ienheits- pakje treaun troch de centralisaesje. Hwer bloeit in lokkige mienskip? Net, hwer inkelde hege spitsen oprize üt de greate flakte, mar hwer forskaet is fan hichte en djipte, fan stél en foarm, fan lyts, greater, wer hwat greater en sa mear. Ik hie dizzer dagen In Amerikaensk geastlike ütfanhüs, dy’t yn dé Südlike steaten fan Amerika syn ambt ütoefenet. Hy hie in parochje yn in lyts plak fier fan de greate stêd. De minsken libben dér meast fan lytse lÊnboubidrluwen en de posysje fan harren wie tige min. In arbeider wie der in man mei sulver yn ’e pong, hwant dy fortsjinne twa dollars Op uitnoodiging van de B. B. G. kwamen Donderdagavond vele burgers van Bols ward in „De Doele” bijeen om te bera men wat er nog gedaan kan en moet worden voor het behoud van de Zuivel- school. De voorzitter, de heer J. Visser, begon met te zeggen, dat deze vergadering niet belegd was om uiting te geven, dat het gemeentebestuur niet voldoende zou ge daan hebben. Integendeel. Het is om de burgers gelegenheid te geven te toonen dat zij in dezen geheel achter het gem.- bestuur staan. Het lot van Bolsward is met deze zaak gemoeid. De wetenschap, ook die op zuivelgebied is met rasse schreden vooruitgegaan. Wij juichen daarom toe, dat er een drang is om ook het zuivelonderwijs te verbeteren. Wij zijn echter van meening, dat het beslist niet noodig is dat dit op een andere plaats moet geschieden. Dat kan ook in Bolsward. Daarom wenschen wij dat de ze school aan Bolsward blijft verbon den. De waarn. burgemeester, T. S. van der Zee, richt daarna als eerste spreker het woord tot de vergadering. Het behoud van de Zuivelschool is een pi belang van de eerste orde. Wij dat echter niet te chauvinistisch bekijken. Verbetering van het zuivelonderwijs is een nationaal belang. Hij hoopt dat he denavond op volkomen waardige wijze over de kwestie van de verplaatsing zal worden gesproken. Het is soms noodig dat de overheid ten behoeve van een groot belang kleinere belangen moet schaden, hoewel zij er dan naar behoort te streven dit zoo be perkt mogelijk te doen. De R. Z. S. is van nationale beteekenis. De regeering heeft nu gemeend het zuivelonderwijs te die nen met verplaatsing naar Leeuwarden. Daartegenover staat, dat het gemeente bestuur met vele anderen van meening is, dat deze school in Bolsward moet blijven. Op goede nationale belangen hebben wij daarvoor gepleit. Er is ten dien opzichte niets nagelaten. Het is on getwijfeld een nationaal belang dat der gelijke cultureele instellingen op het plat teland blijven. Spr. besloot met de hoop, dat onze gezamenlijke actie alsnog mo ge bewerken, dat de R. Z. S. zal blijven en mag worden tot de moderne instelling voor dit vakonderwijs. De heer H. Kingma, voorz. V.V.V. bepleit het recht, dat Bolsward heeft verworven wat betreft de R. Z. S. Wij zijn zoo lang zamerhand in een geladen stemming ge komen, omdat men Bolsward al zooveel heeft afgenomen of onthouden. En nu dit nog. Hij hoopt dat metj er in zal slagen de'Staten Generaal te overtuigen dat dit onrecht Bolsward niet mag wor den aangegaan. De heer F. B. van der Meer, spreekt over de ontluistering van het platteland. Hiertegen moet worden gevochten. Men moet niet eerst alles van de kleine ste den afhalen en dan zeggen, dat het er een dooie boel is. Als de R. Z. S. ver dwijnt zal dat de doodsteek voor ons al len zijn. De heer B. Veltman wil ook een beroep op de ouders van de leerlingen doen deze actie te steunen, omdat hun zonen in een kleinere plaats ongetwijfeld rustiger aan hun studie kunnen blijven. Bolsward is een klein stadje dat er we zen mag, zoo zegt P. Bijvoets. Onze re geering moet beseffen dat ook de kleine steden, zooals de onze, moeten leven. Verder toont hij aan, dat ook de werk- Met een daverend applaus wordt dit be sluit begroet. De heer de Jong vervolgt dan: Bolsward wil laten zien waarin een kleine plaats groot kan zijn. Wat gaan wij nu doen? Met dit aanbod en onze argumenten naar de Haagsche autoriteiten om hen te over tuigen van het feit, dat Bolsward niet wil profiteeren, maar zelfs veel voor het Zuivelonderwijs over heeft. Binnen af- zienbaren tijd zal misschien de stichting van een 2de middelbare school mogelijk blijken. Blijf vol vertrouwen en mede werking. Tal van teekenen zijn er, dat wij in deze zaak niet alleen staan. Het gaat voor het belang van de Zuivel school en dat van Bolsward. De heer Visser zegt dan de Voogden van het St. Anthony Gasthuis dank voor dit koninklijk aanbod. Het heeft ons ontroerd want daaruit spreekt de rechte juiste geest, zooals wij het gaarne zien. De vergadering geeft daarna het Bestuur volmacht te doen wat er in dezen is te doen. nemers groot belang hebben bij de hand having van de school in Bolsward. Dr. J. C. M. de Jong snijdt het probleem van de leeraren aan. Als men in plaatsen zooals bijv. Zierikzee wel leeraren voor het Middelbaar Onderwijs kan krijgen, moet het toch zeker ook in Bolsward mogelijk zijn, daar Bolsward veel gun stiger ligt. Wanneer deze kwestie ern stig en op de juiste wijze wordt onder zocht, acht hij dat beslist wel mogelijk. De voorzitter van „Ons Zuivelbelang”, de heer Comello, verklaart daarna dat de leerlingen in dezen geheel afzijdig moeten blijven De vereen. O. Z. B. kan zich daarom niet achter de B. B, G. scha ren en bedankt daarom voor haar lid maatschap. Hierna krijgt de heer Tj. de Jong het woord. Uit het tot nu toe gesprokene blijkt feitelijk alleen de eensgezindheid van de burgers. Eenig effect bij de Over heid zal het echter niet ressorteeren. Als onze actie slagen zal, dan moeten wij de Regeering bewijzen, dat Bolsward iets voor de R. Z. S. voelt en er voor over heeft. Wij dienen daarbij de oogen scherp open te houden voor de bezwaren. Wij moeten er ten eerste van overtuigd zijn dat het het streven van den directeur is het beste voor de school te zoeken. Er mankeert veel aan. Spr. zou in deze school ook niet willen staan. Zal die school hier blijven dan moet er veel ver beterd worden. Wij zullen, willen wij sla gen, moeten bewijzen, dat een moderne Zuivelschool door Bolsward wordt mo gelijk gemaakt. Daarvoor moeten wij tot een daad in staat zijn. 2e. Het is een zwak argument dat er geen leeraren te vinden zijn. Hoe kan zooiets dan wel in plaatsen als bijv. Harderwijk, Kampen, Rolduc. Spr. geeft dan even het woord aan den heer Jac. de Haan, als voorzitter van ’t college van Gasthuisvoogden. Deze deelt de vergadering mede dat 't College heeft gemeend, in dezen met een daad te moeten beginnen. Het college heeft daarom beslo ten, wanneer de Zuivelschool hier blijft, voor de vernieuwing of ver bouwing aan de gemeente Bols ward een rentelooze leening van 100.000.gedurende 20 jaar, aan te bieden. griep hy dat net. Doe’t er hearde dat sokke masters aihiel mei de boeren en doarpsminsken oplibben en derre har taek en wurk founen, doe sei er: As wy dat ris by uzes krije koenel It plattelÊn is by üs leech en forlitten, der kin neat barre as it skreppen om it deistich brea, alle oare dingen siket men yn ’e stêd of de measten alhielendal net. Mar it bleau in great riedling: hoe kriget men soks oan ’e gong. Ik wie net botte opti- mistysk en wiisde him op in lAn as Frankryk, dat ek syn plattelan fortüteazje litten hat en nou mei negers en kriichs- finzenen it wurk sa’n bytsje oan ’e kant krije moat Derby, ek by uzes giet it dy kant üt, as de liedende minsken net bi- gripe wolle, dat hja op it Ifin it libben net ünmüglik meitsje moatte. Nou al binne der tsienstallen doarpen yn Fryslên, hwer’t men mei gjin stök in master of juffer krije kin. En hwat der is, hat altiten in swiere konkurrinsje mei hwat de stêdden biede. Dêrom moast it Ünseedlikc stelsel fan de klasslficaesje foroare wurde yn in ta- slach foar de doarpskrêften en de aktes dy’t foar It lên fan sa’n greate bitsjut- tlng binne, to witten lênbou en tünbou alderearst In forheglng fan ynkommen jaen, yn pleats fan foarbyparten to wur- den. Én aerom ek soe it skoof en skande wêze as de Rykssuvelskoalle hjir wei sleept waerd omdat men Boalsert syn lennlchste Mlddelbere Skoalle net ta bloei brlnge Ut. Dat dy wil der is, kin nei Tongersdel gjin minske mear ligen hjitte. Tj. de J. De gedachte is niet van vandaag of gis ter. Reeds tusschen de beide wereldoor logen werd zij. door Graaf Koudenhove- Kalergie in zijn Pan-Europa-gedachte bepleit. Nu na de tweede wereldoorlog komt zij andermaal naar voren. En het moet aanstonds gezegd worden: het is geen academische kwestie meer (als het dat ooit geweest is!) het is nu een zaak geworden van de hoogste politieke ac tualiteit. Men mag gerust zeggen: de toe komst van Europa hangt aan de verwe zenlijking van de federalistische ge dachte. Wij hebben reeds eerder in deze rubriek op de zeer bijzondere positie van Europa, in het bijzonder van Midden- en West- Europa in het huidig tijdsgewricht ge wezen: ingeklemd en met verplettering bedreigd tusschen de machtige Russische en Engelsch-Amerikaansche machtsblok ken met hun diepgaande tegenstellingen, ideologisch, economisch en politiek, met alle daaraan verbonden gevaren van nieuwe botsingen en nieuwe oorlogen. Waarbij Europa alle kans heeft slagveld te worden voor den komenden strijd. In verband daarmee hebben we Europa’s taak aangewezen: die van bruggenbou wer tusschen beide tegengestelde werel den, die van bemiddelaar tusschen de beide gescheiden partijen. Maar deze taak zal Europa alleen kun nen vervullen, wanneer het zelf eigen verdeeldheid overwint, zelf‘tot meerder eenheid weet te geraken. Uit dit bewust zijn is de Europeesehe Federalistische Beweging geboren, die in September van dit jaar in Zwitserland (in Bern en Her- tenstein) haar eerste congres heeft ge houden. Wij gaan hier op dit congres en de daar opgestelde verklaring niet in. Het zou ons te ver voeren en het afdruk ken van de verklaring van Hertenstein in twaalf punten zou te veel ruimte vra gen. Het gaat ons hier meer om de geestelijke achtergrond, gelijk het ons steeds in de ze rubriek voor alles om geestelijke ach tergronden gaat. En dan moet hier on middellijk op de groote moeilijkheden gewezen worden, die de federalistische gedachte en de federalistische beweging op hun weg ontmoeten. Daar is in de eerste plaats de verhou ding tot Rusland en tot Engeland. Het noemen van deze beiden landen en vol ken plaatst ons direct voor de allergroot- st& moeilijkheden. Europa is, alleen aardrijkskundig al, niet te denken zon der Rusland. Het beslaat de halve opper vlakte van het Europeesehe contingent. Sluit Rusland buiten en ge kunt eigenlijk al niet meer van Europa spreken. Maar Rusland gedraagt zich alles behalve EuropeeSchl Rusland heeft zijn diepte wantrouwen tegen heel de rest van de (kapitalistische) wereld; het acht zich door die wereld voortdurend bedreigd; het vreest niets zoozeer als een coalitie van die vijandig, geachte wereld; het heeft één idee fixe, die bijna een mono manie geworden is: de blokvorming van de andere kapitalistische landen tegen het communistische Rusland. En eerlijk heidshalve moet worden toegegeven, dat het, gegeven zekere ervaringen in verle den en heden, wel eenige reden daar voor heeft! En dan EngelandI Hier ligt een goed stuk historische tragiek! Als één regee ring kans hebben zou om de verhoudin gen tusschen Engeland en Rusland te verbeteren dan zou het de huidige La- bourregeering moeten zijn. Bij alle ver schil is hier een zekere verwantschap in maatschappelijk streven. Zeker, de methoden verschillen en het tempo en de opvattingen omtrent de omvang der maatschappelijke hervormingen. Maar ’n Arbeidersregeering zou het toch met het Kremlin beter moeten kunnen klaren dan een conservatieve Churchill-regeering. Helaas is het tegendeel waar. Om het te zeggen met de boutade van Molotow in de eerste vergadering van de Veilig heidsraad in Londen van verleden jaar: het is heel vaak slecht weer tusschen Moskou en Londen. En zoo wordt de eerste vraag, waar de federalistische beweging voor komt te staan al aanstonds deze: hoe brengt men Rusland en Engeland samen in één Eu- ropeesche Federatie? Rusland zelf zal haar onmiddellijk zien als een tegen Rusland gerichte poging tot blokvorming en zijn wantrouwen zal daardoor slechts groeien en het zal nog meer bedacht worden zich zelf door een veiligheidsgor del te omgeven om des te beter be schermd te zijn tegen eventueele agressie. Zoo zou de Federatie de gevaren kun nen blijken te verhevigen, die ze wil be strijden. En Engeland? Terwijl de federalistische beweging in Hertenstein vergaderde, hield Churchill zijn bekende rede in Zu rich. Ook hij pleitte voor een Europee- sche eenheid ert in verband daarmee voor een samengaan van Duitschland en Frankrijk. Maar Engeland zelf hield hij buiten deze Europeesehe eenheid. Enge land kon hij blijkbaar alleen nog denken als een der partners van het Anglo-Ame- rikaansche blok. En men voelt aanstonds een Europeesch blok zonder Engeland zal het Russische wantrouwen nog grooter maken; een dergelijke romp-federatie zou automatisch worden ingedeeld bij ’t Anglo-Amerikaansche blok en dan zou zij het omgekeerde bereikt hebben van wat zij bereiken wilde: een brug te slaan DE PRIJZEN. VAN PEULVRUCHTEN Iswards Nieuwsblad t Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling De prijzen van peulvruchten van den nieu wen oogst, uitgezonderd die van groente en spliterwten, zijn belangrijk hooger dan in het vorige winterseizoen. De stijging van den prijs vindt haar oorzaak in de geringe oogst aan fijner peulvruchten, zooals bruine boonen, capucijners enz., waar door het aanbod zeer klein is, zoodat de vrij gelaten prijs omhoog is gegaan. Deze kleine oogst is een gevolg van de weersomstandig heden en van de geringe beteelde oppervlakte. De teelt van peulvruchten lokte n.l. niet erg aan. omdat de prijzen Voor zaaigoed hoog waren, hetgeen grootere risico’s meebrengt. Alleen groente en spliterwten vormen een gunstige uitzondering en zijn in voldoende mate voorhanden om op normale wijze tegen den vastgestelden maximumprijs van 84 cent per kg .teworden verkocht. Doordat de han del in groente- en spliterwten aan zekere voorschriften is gebonden -,was het mogelijk volor deze producten maximumprijzen vast te stellen. Voor de andere, schaarsche soor ten zou het noodzakelijk zijn een distributie op bon in te voeren om prijsvoorschriften ef fectief te maken en daarvoor is de oogst te gering. De oogst zou het n.l. niet eens mo gelijk maken per persoon eenmaal een half pond ter beschikking te stellen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1