[Leve de vrijheidJ zw 42e Jaargang No. 52 Vrijdag 15 November 1946 Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Vk. T 58 die vraag hangt van die andere vraag 750 gram suiker, boterham- strooisel, of 1500 gram jam, stroop enz. of 1110 gram (is 3 potjes) pinda kaas. 125 gram koffie 50 gram thee Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) OPBRENGST COLLECTE. De Klaproos-collecte voor het oorlogs- graf heeft in Bolsward f281.50 opge bracht. Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m, Giro 87926 te verhoogcn. Tot nu was de premie reeds met 50 verhoogd. De toestand van de verzekering is alge meen gunstig Het reservefonds is niet veel gedaald, en voor nog te verrichten vernieuwingen is f2494.13 gereserveerd. Bestuursverkiezing. In het bestuur is veel wijziging geko men door het vertrek van Th. Mulder en het bedanken van D. Banning en C. H. de Haas. In deze vacatures wordt voor zien door de benoeming van de heeren J. M. A. Mulder, R. Bosch en M. K. de Vries. De heer Schermer neemt het secretariaat op zich, terwijl de heer Mulder penning meester wordt. Bij de rondvraag wordt de wenschelijk- heid besproken alle polissen weer eens aan de werkelijkheid te toetsen, omdat er de laatste jaren veel wijzigingen heb ben plaats gehad. Hiertoe wordt beslo ten, waarna deze vergadering wordt ge sloten. TRAGISCHE DOOD. Gisteravond, terwijl zij op haar dochter stond te wachten, die bij de Haweko in de winkel was zakte mevr. Bouma-Robijn uit Wommels op de stoep in elkaar. Een di rect ontboden geneesheer liet haar naar binnen dragen. Geneeskundige hulp mocht echter niet meer baten. De vrouw was inmiddels reeds overleden. liederen en speelde het orkest de ouver ture „Die Zauberflöhe” van Mozart en Suite Oriëntale van Popy. Na de pauze zong het koor: Maria Mag dalena van Gabriëli, de Vesper van L. van Beethoven, Simmerjounsbyld en Mai- tiidsleafde. Het was een genot naar dit koor onder leiding van haar eminenten dirigent te mogen luisteren. „Symphonia” sloot haar programma met de „Unvollendete symphonia”, le deel van Schubert en de Groote Faustfantasie van Gounod. De muziekliefhebbers heb ben genoten en brachten het orkest dan ook een ware ovatie. De voorzitter, de heer A. Feenstra, sloot hierna met een dankwoord deze mooie muzikale avond. DE ONDERLINGE SPIEGELGLAS VERZEKERING „BOLSWARD”. hield Dinsdagavond haar jaarlijksche al- gemeene vergadering. Zooals gewoonlijk waren maar zeer wei nig deelnemers aanwezig. Het bestuur kan dit als een uiting van vertrouwen beschouwen, hoewel het niet altijd pret tig is zoo weinig belangstelling te onder vinden. Voorzitter Bruinsma opent met de mede- deeling, dat dit de eerste algemeene ver gadering is sedert 1943. Gelukkig zijn wij den oorlog practisch zonder kleer scheuren doorgekomen, hoewel er na de bevrijding nogal eens een ruit gesneuveld is. Ook door het verven van de etalage ruiten is menig spiegelruit gesneuveld, als gevolg van de ongelijke verwarming. De waarn. seer., W. Schermer, leest nog de notulen, die worden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester 'T'l. 1t- 1. jaar 1945-1946 aan ontvangsten f 1530.15 en aan uitgaven f 1403.09. De verlies- en winstrekening wees een winst aan van f 587.Het reservefonds bedraagt thans f 7604.80. De kascommissie brengt gun stig rapport uit over het beheer. Dit is het laatste verslag dat de heer Mulder heeft uitgebracht. Wegens zijn vertrek heeft hij deze functie neergelegd. De voorzitter dankt hem voor het vele werk, dat hij voor de Spiegelglasverzekering op zoo keurige wijze heeft verricht. De jaar-premie. Waar de glasprijzen allengs zeer ver hoogd zijn en er heel wat spiegelruiten op vernieuwing wachten, wordt besloten de grondpremie voor 1947 met 100 niet te miskennen duidelijkheid uitge sproken tege,n de Democraten en voor de Republikeinen. Wat beteekent dat? Ligt hier een desavoueering in van de democratie zelf? Niets is minder juist. De republikeinsche partij is niet minder democratisch dan de democratische en de democratische niet minder republikeinsch dan de repu blikeinsche partij. Is dan de eene partij misschien conservatiever dan de ande re? Ook die vraag is niet zonder meer met ja te beantwoorden. Immers in bei de partijen kan men een meer vooruit strevende en een meer behoudzuchtige vleugel onderscheiden. Ten hoogste kan men misschien zeggen, dat de Republi keinen iets meer conservatief zijn dan de Democraten, iets meer kapitalistisch zijn ingesteld en dat hun aanhang iets meer gevonden wordt onder de bij de big business, de groote ondernemingen betrokkenen. Maar men bedenke wel: absoluut is deze scheiding riiet. Ook onder de Democraten treft men vele deelhebbers aan de groote zakenwereld aan. En zoo blijft de vraag bestaan: wat is dan de zin van de uitslag van deze verkiezingen? Zijn hier alleen maar partij belangen ifi het geding of persoonlijke aangelegenheden? Ging het misschien in hoofdzaak tegen de huidige president, de ietwat stumperige Truman, die zich hoe langer hoe meer niet tegen de groote vraagstukken van de Amerikaan- sche binnen- en buitenlandsche politiek opgewassen betoont en die van de eene blunder in de andere viel? Zijn falend beleid zal stellig hebben meegesproken en de kansen der democraten hebben verkleind. Maar ik ben er toch diep van overtuigd, dat ook als een ander en be kwamer democraat dan Truman wijlen Roosevelt was opgevolgd, de Democraten Het Amerikaansche volk heeft zijn ver- i invloed zijn op die landen, die de weg kiezingen gehad en het heeft zich met j naar links hebben gevolgd.” Het is nu wel duidelijk. Allen, die zijn blijven zweren bij vrije economie zullen juichen over deze uitslag. Allen, die in ordening de eenige waarborg zien tegen een herhaling van de ontzettende eco nomische crisis vxan het eind der twin tiger en de eerste helft der dertiger ja ren, zullen met leedwezen constateeren, dat het liberalisme niet dood is, maar nog springlevend in een der economisch machtigste landen van de wereld. Men heeft om strijd beweerd, dat de ver kiezingsuitslag geen verandering zal' brengen in de Amerikaansche buitenr landsche politiek. Ook dat klinkt alles behalve geruststellend. Hét beteekent, dat de lijn, waarlangs die politiek zich de laatste tijd was gaan bewegen, nog strakker zal worden aangehaald, m.a.w. de ferme politiek van Byrnes, alleen nog een beetje fermer zal worden en de liqui datie ook hier van de politiek van Wal lace, de laatste pleitbezorger voor de in zichten van Roosevelt. Op de houding te genover Rusland zal dat aanstonds zijn terugslag vinden. De groote vraag was immers hier: verzet tegen Ruslands po litiek of poging tot accoord met Rus land. Byrnes had voor het eerste geko zen, Wallace voor het laatste gepleit. Het staat daarom te vreezen, dat de Amerikaansch-Russische tegenstelling als gevolg van deze verkiezingsuitslag zal worden verscherpt: de tegenstelling tus- schen het liberaal-kapitalistische Ameri ka en het communistische Rusland. Vide Hoover: „de beslissing van de Veree- nigde Staten zal van groote invloed zijn op die landen, die de weg naar links heb ben gevolgd.” Het klinkt dreigend genoeg! Rusland hoeft op geen Amerikaansche leening meer te rekenen. En de Labourregeering en Frankrijk waar juist bij de verkiezin gen van Zondag de communisten weer groote winst boekten ten koste van de socialisten? En Tsjecho-Slowakije en België en Nederland? Zal het nieuwe Amerikaansche bewind alle niet liberale regeeringen in de wereld gaan trachten te dwingen door middel van zijn almach tige dollar? Allemaal beangstigende vragen, van wel ker beantwoording de toekomst veelszins afhangt! Een historische paralel dringt zich hier onwillekeurig op! Amerika’s ZANG- en MUZIEKAVOND. Door de gemengde Zangvereen. van het Roomsk Frysk Boun werd Dinsdagavond in de Doele een zanguitvoering gegeven met medewerking van de orkestvereeni- gin „Symphonia” van Sneek, beide onder leiding van den heer Flucie van Bergen. Voor de pauze zong het koor een 5-tal Fan de Martiny-toer. It is in reden ta greate blidens, dat de nije koers yn de suvelskoallekwesje sa- folle werklank foun hat yn alle fqrmid- dens. It is in misbigryp, üntstien troch dat men al jierren lyn net meimekoar mar tsjinmekoar yn gien is, dat de bilan- gen fan de Suvelskoalle en syn studin- ten yn botsing komme moasten mei de bilangen fan de stêd Boalsert. Dat is in tragysk misforstan, hwer’t wy nou mei to krijen hawwe en dat üs swiere stiennen foar de fuotten smyt. Men kin forskate dingen neame, dy’t der ta lieden hawwe, men kin it efternei ek wol bigripe, mar it is fier mis west. De liedende lju hiene great genoch wêze moatten om yn to sjen, dat de oergreate bilangen fan dizze beide objecten it need- saeklik makken, dat hja mekoar forstean en helpe woene. Doe’t de hear Keestra hjir wei gyng, hat er my in diel fan syn boeken jown foar de Lanbouskoalle en by de gelegen- heit hat it my tige troffen, dat dizze man üt Boalsert wei gyng mei mismoedige tinzen oer de stêd en de skoalle. Ir. Hartmans, dy’t op oanstean fan de LAnbou-ynspeksje it directoraet fan de skoalle op him naem, is hjir kommen mei idealen en initiatyf. Hy libbet foar syn skoalle en der is him derfoar gjin ding tofolle. Boargemaster de Jong nat yn it lytse skoftsje, dat him hjir gund wie, fuortendaliks it roer yn in oare wei treaun, mar hy siet mei in erflike biles- ting, dy’t syn taek tige swier makke. VERGADERING VAN DEN RAAD der gemeente Bolsward op Dinsdag 12 Nov. 1946. De heer Van der Zee opent als waarn. burgemeester de vergadering en memo reert dat ingekomen zijn: le. Mededeeling van den heer Punter, dat hij zijn herbenoeming tot armmees- ter aanneemt. 2e. Een ingekomen adres van de bewo ners van het Hoog Bolwerk over den toe stand daar ter plaatse. Dit is naar B. en W. verzonden voor prae-advies. 3e. Mededeeling van het Weeshuis, dat deze stichting over den tijd van '20 jaar een jaarlijksche subsidie toekent voor de exploitatie van de Zuivelschool, groot f 1500.—. In verband met dit laatste ingekomen stuk wijdt de voorzitter woorden van waardeering aan Voogden van Gast- en Weeshuis, die, nu de strijd om de Zui velschool in een critiek stadium is geko men met de burgerij zoo ondubbelzinnig hun belangstelling toonen. Over de kwestie Zuivelschool en Onder wijs hier ter stede, zullen in besloten zit ting nog mededeelingen worden gedaan. De punten 3 tm 6 der agenda: Eervol ont slag A. de Vries; instructie stadsgenees heer, wijziging uitbreidingsplan en aan vraag voor leermiddelen door de Geref. Schoolvereen., gaan zonder discussie on der de hamer door. Bij de bespreking van punt 7 blijkt, dat indertijd om de begrooting sluitend te krijgen tot het heffen van reinigingsrech ten is besloten. Deze maatregel was als tijdelijk bedoeld, en men was van het standpunt uitgegaan dat voor dezelfde diensten een zelfde vergoeding verschuldigd was. Het bleek nu, dat de maatregel niet tijdelijk zou zijn en men zelfs genoodzaakt was de rechten te verhoogen. Daarom stelde de heer Zittema voor de heffing progressief te maken, in navol ging van wat Sneek in dezen had vast gesteld. De heer de Jong ondersteunt dit voor stel en geeft een geïmproviseerd schema van heffing met als uitgangspunt, de huurwaarde. De voorzitter meent, dat, wanneer men het principe der heffing wil veranderen, men daarom een constructief plan moet hebben en het lijkt hem ’t beste dit voor stel dan maar terug te zenden aan B. en W., zoodat een nieuw plan, gelijk met de begrooting kan worden behandeld. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Het prae-advies van B. en W. over het voorstel van den heer de Jong De oarloch briek óf, hwat mei ynmoed bigoun wie. Ik kin it skoan forstean, dat in man as Directeur Hartmans de wei ütgien is, dy’t er oant nou ta gyng en dat wy nou sitte mei Hide bisluten of tink- bylden by organlsaesjes yn suvelkrin- gen, dy’t derre har oarsaek yn fine. Mar hoe mear as wy yn de totael foroare situaesje) fan nou thus reitsje, des to ster ker wurdt üs oertsjüging, dat it foar de skoalle en de studinten in misse dei wur- de soe, as de gunstige posysje, dy’t de skoalle hjoed de dei yn Boalsert krije kin, Öfwiisd wurdt. Yn de öfroune wike ha wy yn de gele- genheit west mei deskundigen yn dizzen to praten. En net len fan harren hat sein, dat de skoalle yn de foarm sa’t wy him NOU sjogge, hjir net bloeije koe. Wy hawwe düdlik sein, dat wy de ALDE si- tuaesje diskwalifisearje, dat wy tastimme dat it sa net koe, mar sy hawwe tastimd, dat sa’t wy it nou projektearje, in hiel oar Ijocht op de saek fait, dat nedlch makket de kwesje op ’e nij earnstich to bisjen. Wy sitte nou yn dizze saek mei tlldnoad. Op de Side situaesje blnne bisluten nomd en mieningen de wrêld ynstjürd. Ano- nime skriuwers en bilanghawwende lju, dy’t tlcht by de krantekoken sitte, waermje dy aide pötstrou stlkem op en sette se It publyk foar. Greate nammen fan suvelllchems wurde brükt om dochs foaral hearre to litten, dat alle werkllke deskundigen de saek al ötdien hawwe. Mar, DIT IS NET WIER. Us greate muollikheit Is, dat men blslket betreffende een verbod honden los te laten loopen op de openbare straat, is afwijzend. De verhoogde belasting zullen, met de bestaande artikelen uit de politieverorde- ning^ het euvel voldoendel tegengaan,, naar B. en W. verwachten. De heer de Jong is bereid zijn voorstel terug te nemen, indien hij de toezegging krijgt, dat de politieverordening conse quenter zal worden toegepast. Na toezegging van den voorzitter gaat ook dit punt onder de hamer door. Het prae-advies betreffende punt 9: Ver zoek aankoop sportterrein aan de Snee- kerstraat door C. A. B. is ook afwijzend. Het gemeentebestuur kan het verzoek op formeele gronden, zooals het daar ligt, niet aanvaarden en omdat er toch geen mogelijkheid is dat het kan worden inge willigd, acht de voorzitter discussie on- noodig. Komt C. A. B. met een voorstel het ter rein voor 10 mille te koopen, dan willen B. en W. het gaarne aan den Raad door geven. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Bij de rondvraag informeert de heer de Jong naar de fait et gestes van de huur- commissie, op een wijze, die zweemt naar verdachtmaking, wat hem een te rechtwijzing van den voorzitter bezorgt en waartegen ook de heer Boekema op komt. Deze wijst nog op de gebrekkige straat verlichting o.a. op Hengstepad en in Elandslaagte. De voorzitter zegt medewerking toe. Ten slotte wijst de heer van den Oever op de meer dan eens voorkomende ver keersopstoppingen bij de Wijnberg, en vraagt of één richtingsverkeer niet ge- wenscht Is. De voorzitter zegt dat deze zaak de volle aandacht heeft, ook van de politie-auto. riteiten buiten de stad en dat deze van meening zijn, dat de nieuw geprojecteer de weg, die wegens materiaalgebrek nog niet kan worden aangelegd, er straks zoo spoedig mogelijk moét komen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. Uit den Omtrek. DRANKBESTRIJDING. ARUM, 9 Nov. De afd. der N. V. tot af schaffing van ale. dr. hield onder lei ding van den heer Joh. van Zandbergen een buitengewone bijeenkomst. Het Lyrs Frysk Toaniel van Barend van der Veen voerde „Rebecca” en „It Hynstemiddel” op, hetgeen door het publiek zeer werd gewaardeerd. De heer C. Hidma van Arum sprak in gloedvolle bewoordingen een propagan- darede uit. Het was een prachtig ge slaagde avond die op hoog peil stond. RECITEEREN. ARUM, 9 Nov. Op een uitnoodigings- wedstrijd te Wirdum (Fr.) won onze plaatsgenoote mevr. Lucie Suierveld- Bruinsma een 1ste prijs in de afd. ernst. 47-8 alg. 47- 9 alg. Bonkaarten KD, KE 612 (strook 2): 48- 6, 48-7 alg. 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 370 gram (is 1 potje) pinda kaas. Tabakskaarten: 2 rantsoenen tabaksartikelen foar dat de nije situaesje yn it bilang fan de skoalle rêstich bisjoen wurde kin, de Minister to bringen ta in „fait accompli”. It moat mei great geraes der troch sleept wurde, hwant men fielt, dat it oars r.et mear slagget. Hwerom sa’n haest? Boalsert kin op dit stuit de skoalle mear biede, dan Ljouwert. Ik bidoel net oan jild, dat is de wichtichste kwesje net. Mar de bisteande skoalle mei dat, hwat de gemeente oanbiedt, kin Ljouwert op dit stuit net iaën. Hwerom hat men dan gjin üre of tiid? Hwerom jachtet men as gyng de brêge ticht. Lit men de bislis- sing in jier ütstelle en in kommisje yn- stelle fan minsken, dy’t dizze saek ob- jektyf bisjen kinne en derby yn ünder- wiissaken deskundich binne. Wy hawwe gjin forlet fan in oerfal. Wy binne graech ré om üs argumentaesje hifkje to litten troch deskundige en forantwurdlike lju. Wage üs ütstellen to licht, dan ha wy it earlik forlern. En dan moat it swierste ek it swierste wage. Wy wolle it bilang fan de Suvel skoalle tsjinje en smite fier fan üs öf it lytse gewrot om gelyk of üngelyk. Mar it is net billik Boalsert oan ’e kant to reagjen mei lange nammén fan greate lichems, dy’t oant nou ta net iens witte, dat de; situaesje fundamenteel foroare is. Wy freegje neat oars as dit: Jow Boalsert in earlike küns om syn sjenwize to bipleitsjen. Dêrom jildt foar üs it devys: het tegen de Republikeinen zouden heb ben afgelegd, zij het dan in geringere mate. Zie ik het goed, dan ging de uitspraak in den grond tegen de politiek van Roo sevelt, met name tegen diens economi sche politiek, de politiek van de New Deal, van de Nieuwe Bedeeling, d.w.z. van de ordeningsmaatregelen, die hij op economisch terrein had doorgezet. Men waardeere deze op hun juiste gehalte. De New Deal was bij lange na niet een ingrijpende ordening in socialistische zin. De free enterprise, de vrije onderne ming, het beginsel, waar de rechtgeaar de Amerikaan bij zweert en bij zweren blijft ook na de bittere ervaringen van de crisis van 1928 en 1929, werd niet losgelaten. De ondernemers behielden een behoorlijke mate van vrijheid. De New Deal was in wezen niet meer dan een gematigd en verzacht liberalis me, dat de ergste uitwassen en gevaren van het onbelemmerde vrije spel der maatschappelijke krachten bedoelde weg te nemen. En Roosevelt heeft deze be perkte ordeningsmaatregelen slechts kunnen doorzetten tegen verbitterd ver zet in niet alleen van de Republikeinen, maar evenzeer van de rechtervleugel van zijn eigen partij. Zijn groot prestige gaf hier de doorslag en deed hem tot vier maal toe verkozen worden als President ondanks de groote bezwaren, die men tegen zijn binnenlandsche politiek had, ook in eigen gelederen. Toen stierf deze waarlijk groote mensch en de van zooveel kleiner formaat zijnde Truman volgde hem op. Hij kon tegen de oppositie niet op, van de Republikei nen niet en van de tegenstanders van Roosevelts politiek niet in eigen partij. De uitspraak van het Amerikaansche volk is er in diepsten grond een geweest tégen de New Deal en vóór de vrije economie en omdat de New Deal nu eenmaal via Roosevelt verbonden was met de democratische partij werd de ver kiezingsuitspraak er tevens een tegen deze partij en vóór de republikeinsche, die er geen debet aan was. Het Ameri kaansche volk heeft bij deze verkiezingen de leus aangeheven: leve de vrijheid. De gevolgen zullen derhalve in de eerste plaats op het terrein van de binnenland sche politiek te speuren zijn. Men keert tot de liberale productievrijheid terug. Het loslaten van de loon- en prijsbeheer- sching is daarvan de eerste uiting. Zij had in feite reeds onder Truman haar beslag gekregen. Het is nog slechts de vraag, in hoeverre die economische vrij heid hersteld zal worden. Het antwoord op af, welke vleugel in de republikeinsche partij de leiding in handen krijgen zal, de rechter, de extreem vrijheidsgezinde of de meer gematigde, die van Taft c.s. of die van Dewey, Van den Berg e.a. Maar Th. Mulder, noteerden wij'over het boek- dit betreft slechts een meer of minder. ,aar t ik Waar het om ging is volkomen duide lijk: tegen ordening en voor vrijheid op economisch gebied. Het commentaar van de republikeinsche ex-president Hoover laat hieromtrent geen twijftel: „Dit is meer geweest dan, gewoon maar een Congresverkiezing. De geheele wereld met inbegrip van de Vereenigde Staten heeft gedurende jaren links gehouden op de totalitaire weg van planmatige eco nomie, socialisme en communisme. Ame rika is door deze verkiezingen het eer ste land, dat van dezen weg afwijkt en stelt vast, dat de republikeinsche partij de partij van het recht is. De beslissing van de Vereenigde Staten zal van groote Stadsnieuws VOETBAL. De Kooi II—C. A. B. II 3-4. Zondag j.l. deed CAB II, dat grooten- deels uit de oudere garde bestaat, uit stekend werk door te Joure in een prima wedstrijd met 4-3 van de Kooi reserves te winnen. Tot de rust wisten de Jousters hun 1-0 voorsprong te behouden, doch na rust vertoonden de roodbroeken een enthou siast en mooi .open spel, waartegen de gastheeren niet waren opgewassen. Vier mooie goals waren voldoende om de overwinning uit het vuur te sleepen, daar de Kooi het niet verder kon bren gen dan 3 voltreffers in het geheel. Met 4-3 kwam het einde en hadden de rood broeken een zware doch verdiende over winning behaald. 1 Zondag a.s. speelt CAB II thuis tegen het Sneeker L. S. C., dit wordt weer een moeilijke opgaaf, echter wanneer ge speeld en gevochten wordt als Zondag j.l., dan is er kans op beide, tenminste 1 winstpunt. CAB I trekt weer met Ferwerda in de gelederen naar Harlingen I, wat zal het resultaat zijn? Er is een kans, dus aan pakken CAB I. Bonnenlijst geldig tot en met 23 Nov. 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook 2): 47-7 alg. „Boalsert op de bres, foar de R. Z. S.l” Tj. de J. Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland houding na de eerste wereldoorlog. Toen heeft het zijn groote democratische pre sident Woodrow Wilson verloochend en zijn groote schepping: de Volkenbond. Wilson had zijn grootsche idee reeds zeer zien verminken door de nuchtere politici ter Parijsche vredesconferentie: Clemenceau en Lloyd George en hij moest concessie op concessie doen om althans nog iets van zijn conceptie te redden. Een ontkrachte Volkenbond was er de uitkomst van, die gekoppeld aan het tractaat van Versailles geen genade vinden kon in de oogen van het Ameri kaansche kiezersvolk! Het desavoueerde Wilson en bracht de republikeinen aan de macht. In een schildering van dramatische kracht heeft de beroemde econoom Keynes de gang van zaken op de Parijsche vredesconfe rentie geteekend en de oorzaken be schreven van Wilsons nederlaag en pro fetisch klonk zijn woord: „Wanneer ooit de daden van een enkeling meetellen in den loop der gebeurtenissen, dan is het falen van president WilSon wel een van de beslissende moreele gebeurtenissen in de wereldgeschiedenis geweest.” (De Economische Gevolgen van den Vrede, bl. 31). Wilson faalde. Hij gaf te veel toe. Maar niet minder faalde ’t Amerikaansche volk dat hem alleen liet staan. Door Amerika’s onthouding was de Volkenbond tot mis lukking gedoemd. Hij stond van het be gin af machteloos tegenover de agressie- staten: Japan, Italië en Duitschland. Hij heeft de vrede niet kunnen redden. Nu verloochent ’t Amerikaansche volk op nieuw het werk van zijn grooten presi dent Roosevelt. Wilsons buitenlandsche politiek wees het af. Toen overwon het isolationisme, de politieke kortzichtig heid, het politieke egoisme. Thans is Roosevelts binnenlandsche politiek los gelaten, d.w.z. nu overwon de economi sche kortzichtigheid, het economisch egoisme van het ongebreidelde kapita lisme met alle gevolgen daarvan óók voor de buitenlandsche politiek: econo mische koerswijzigingen hebben hun di recte weerslag op de politieke verhou dingen, op de verhoudingen tusschen de mogendheden. Het Amerikaansche volk heeft voor de vrijheid gekozen, voor zijn vrijheid. Hoover noemt dit: voor het recht. Voor welk recht? Het recht van alleen aan zijn eigen belang te denken? Dan zullen de gevolgen niet uitblijven! Want wee een wereld, waarin de hoog ste wijsheid wordt: fiat libertas, pereat mundus! Leve de vrijheid, al vergaat de wereld. Bolswartls Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1