f. Het Friesch Rundvee Stamboekj en de Veefokkerij I Vrijdag 22 November 1940 No. 54 42e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa. A, J. OSINGA - Bolsward reau de week van 11 t7m E. Totaal 4 1 i 1959 K.G. Getracht zal worden dit nog iets op te voeren, daar enkele ingezetenen nog geen lid zijn. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) voorwerpen worden iederen werkdag van 10.0012.00 uur verstrekt aan het bureau van politie te Bolsward. Abonnementsprijs t 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 5. e g r Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland gevonden heeft, wordt beleefd verzocht i naam en adres alsnog aan het bu- van politie bekend te maken. Kweajonge kin de boel bidjerre, hawwe faeks mólle oanslaggen, J“ ovi» uli, uuc i yu. uaiicü opkomt, mar dan is it al to let. Lit ós in each je mei yn it seil hólde, it is sa’n djür bisit, it kin wer goed wurde, lit it net troch sloppens en ge tuteazje. Geve jonge b de groun jowt libbenskrêft, lit ós dit jonge libben hoedzje. It is uzes meime- koar, it is in byld fan de takomst en loalsert yn de opgong Jit steane de stammen keal, mar nou onpartijdige commissie. De minister verklaart zich bereid een studiecommissie dit laatste voor te leg gen. Ten aanzien der Zuivelschool ziet ig te onderzoeken is. (c.h.) stelt voor den Uit den Omtrek. ZANG. ARUM. 19 Nov. De Chr. Zangvereenl- ging „Hallelujah” .direceur de heer J r te Leeuwarden VOETBAL. Harlingen II Arum: 6-5. Hei was een zeer spannende partij. DORPSHUIS ARUM. De vereeniging Het Dorpshuis hield onder leiding van de heer Cor Hidma, haar ledenvergadering, die goed was bezocht. De seer. Mej. H. Volbeda las notulen en jaarverslag voor, waarin bleek, dat er wegens materiaalschaarste geen clubs waren gehouden voor de kinderen maar vertelmiddagen. De vrou wenclub gaf haar zeer gewaardeerde steun weer aan het Dorpshuiswerk. De penningmeester, de heer K. Westerhoven bracht verslag als volgt uit: Inkomsten f 810.93, Uitgaven f 539.53, Bezit f271.40 en Saldo vorig jaar f 310.82. Namens de kascommissie de heren G. Epema, R. Park en Joh. van Zandbergen, werd bij monde van laatstgenoemde verslag uit gebracht dat alles in goede orde was. De heer B. Elzinga werd opnieuw als bestuurslid herkozen. De winterwerkbe- spreking, die toen volgde, werd besloten om zoo mogelijk de kinderclubs weer te houden evenals de schaak- en damclub. De vrouwenclub is al weer bezig. Verder werd de herziening der tarieven behan deld. Van de rondvraag werd ruim ge bruik gemaakt. De volgende week zal er nog een buitengewone vergadering plaats vinden. GEM. VISCHAFSLAG MAKKUM. Aangevoerd over 16 November: IJsselmeerbot Snoekbaars Witvisch Spiering hij niet in wat no| De heer Tilanus i, post voor de school te Bolsward met f 2500 te verlagen, waardoor uitgespro ken wordt dat de school te Bolsward gehandhaafd dient te worden. Over dit amendement wordt Vrijdagmiddag ge stemd. Daar het bestuur door ziekte en ver trek niet meer voltallig was, werden twee nieuwe bestuursleden gekozen, nl. de heeren J. Nadema en A. Feenstra, reap, als »ecr. en penningmeester. Uit de gegeven» van de penningmeester blijkt dat de kas een batig zaldo geeft van f 171.47. Van de Ijsclub Tjallinga te Huizum is Blanksma, won in de le afd. een 2e pr. een «chnjven bmnengekomen voor deel name aan een te houden njdenj. Hier voor gaven zich reeds eenige personen op. De heer Waterlander werd de ge- - lukkige eigenaar van een paar schaat sen, welke aan het eind der vergadering werden verloot. ZURICH. Tengevolge van de dichte mist geraakte Zondagmorgen de auto van de C. Z. Frisia te Zurich ter hoogte van Engwier in de sloot. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Doordat de auto nog op de heenreis was, ging geen melk verloren. Door de kraanwagen van W. Van der Werff van Bolsward werd de drenke ling weer heelhuids op het droge ge bracht ZURICH. Dinsdagavond werd onder leiding van de Buurtmeesters een ver gadering belegd om eventueel te komen tot de oprichting van een begrafenis- vereeniging. Hierdoor zou dan de buurtplicht komen te vervallen. Pro pagandisten van de Ver. „Het Noor den” waren naar Zurich gekomen om de werking van de Begrafenisverecni- ging uiteen te zetten. Verschillende aanwezigen verklaarden zich voor de oprichting van een derge lijke vereeniging. In het bijzonder de ouderen waren het er nog niet mee eens, doordat zij hun levenlang de be grafenissen als plicht hebben uitge voerd en nu voor contributiebetaling zouden komen te staan. Op een volgende vergadering zal een definitief besluit worden genomen. Deze vergadering zal door de drie buurtmeesters worden voorbereid, bij gestaan door de heeren G. de Boer en C. Lemstra. NIJLAND, 14 Nov. De Chr. Zangver. „Looft den Heer”, directeur den heer S. Hoekstra Jr., behaalde bij het Priissjon gen van de Friesche Bond van Chr. Zangyereenigingen te Leeuwarden een le prijs in de afd. Uitmuntendheid. WINSUM De tooneelvereenlging „Ad- vendo”, vergaderde onder leiding van de heer P. Hiemdtra. De penningmeester boekte een flink batig saldo. Het aftre dend bestuurslid, de heer H. Meinsma, werd bij acclamatie herkozen. De keuze van de op te voeren stukken, werd aan het bestuur overgelaten. De uitvoeringen van de club werden voorloopig vastge steld op tweede Kerstdag en 29 Dec. a.s. De vergadering was goed bezocht CUBAARD. Bij de gehouden verkie zing voor leden van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente werd gekozen voor ouderling H. v. d. Hoek en voor diaken Cor. de Boer. HIJDAARD. Benoemd tot onderwijze res in vak K aan de Christelijke school alhier, mej. T. de Boer te Oosterend (Henn.) TZUM Benoemd tot klerk ter Secretarie Franekeradeel, onze plaatsgenoot de heer P. Oosterhaven. Benoemd tot adspirantagent met Ingang van Dec. te Leeuwarden: W. Ph. v. d. Meulen. tbcie heeft steeds ten doel gehad de melk- in Friesland, ir. J. Middelveldt bereid, ^productie en den afzet van fokvee; in voer van vee in deze provincie heeft dan ook practisch niet plaats gehad, wize kweajonge kin de boel bidjerre, bern hawwe faeks mólle oanslaggen, hja witte seis net, hoe ’t yn harren opkomt, mar dan is it al to let. Lit ós ^.Aeac,^j® me* Xn se^ bólde, it is sa’n it net troch sloppens en gemaksucht for- tuteazje. Geve jonge heamkes binne plante, de sinne sil har soelens iaën, f - jonge libben hoedzj koar, it is in byld in biwiis, dat Bi‘ ro—o fan de nije tiid wer libje en bloeije wol. Jit steane de stammen keal, mar nou al sit de óntjittende riikdom yn har woartels en mei gauwens sille de ear- ste teare blêdtsjes oan de fine takjes skitter je, har kroanen sille weevje yn it wetter fan de ólde grêften en de bern boartsje yn har skaed. Stean noed foar ós mienskiplik bisit, hja binne it wur- dich en fan jier ta jier sille jimme de nije groei tanimmen sjen, oant de swie- re kroanen wer de feestlike króns lizze om de ólde stêd. Gjin moaijer sier as it libbene beammeguod, gjin feestliker pronk as it glónzjende grien oan it kab bel jende wetter. Hazenberg en syn mannen hawwe har wurk goed dien, de natór is myld en rynsk, it soe min to forjaen wêze as wy meimekoar net soargje koene, dat dwylsin en bolbjir- kenheit dit moaije bisit forrinnewear- je en bidjerre soene. Tj. de J. Fan de Martiny-toer. Der siet gong yn dizze wike. Hwat in moai gesicht, Hazenberg mei syn man nen oan it wurk to sjen mei de res- tauraesje fan de stêd. Hoe kael en for- litten wiene de strjitten, doe’t de beam men óntbrieken. Binammen de bolwur- ken en de kaden, de singel, dy’t alle jierren moaijer en foller waerd, hwat wiene se dea, doe’t der neat oars wie as stienen en tegels. Yn dy bange winter, doe’t it wetter oan ’e lippen stie, doe’t de bern gul den fan kjeld, doe’t ólde minsken mar op bêd bleauwen omdat hja de waerm- te nearne oars fine koene, doe hat it in pear dagen as in koarts oer’e stêd hearske, doe waerd alles kapt en stik ken slein. Net mear mei forstón en oer- liz, net mei fordrach en mei soarch, mar dreaun troch oerkropte forbitte- ring en need. Der wie gjin hou mear yn to krijen, it wie sa as it ólde plat- dütske rymke sei: Duch dich und lasz foróber gahn, das wasser will sein fort- gang ha’n! De kaden wurden sloopt, it plantsoen gyng deselde wei, op it hege bolwurk kreake en knapte it nacht oan nacht, de singel wie in oerbosk, hwer ’t kan nibalen dounsen, seagen en messen flik keren, hwer’t hide beammen it hós yn lutsen wurden en swarte bosjemannen mei swiere stammen draefden. Wij vonden den ryksveeteeltconsulent ons enkele gegevens te verstrekken over het Friesch Rundvee Stamboek met be trekking tot de veehouderij en veefok kerij in onze provincie. Een belangrijk jaar voor de Friesche veefokkerij is geweest het jaar 1879, toen het initiatief werd genomen tot de oprichting van bovengenoemd stam boek. Van toen af kon een meer syste matische selectie worden toegepast. Na dat aanvankelijk in het stamboek zoo wel mannelijk- als vrouwelijk vee werd opgenomen, dat aan de gestelde exte- rieur-eischen voldeed, is men in 1923 begonnen met het sluiten van het hulp boek voor stieren. Voor de koeien be staat dit hulpboek nog wel, omdat er school, waarvan hij de wenschelijkheid Diegene die destijds een klapstoeltje 1 1 1 1 - a a a a uitvoerig bepleit. L Bij de replieken verklaart de heer Tj. zijn Krol (c.h.) niet overtuigd te zijn door de argumenten van den minister. Hij bepleit handhaving te Bolsward. In uiterste noodzaak zal hij een uit spraak der Kamer uitlokken De heer van der Zanden (k.v.p.) be pleit uitstel van de beslissing inzake zoodat men hier kan spreken van een de Zuivelschool en onderzoek door een zuiver ras. Hier komen we als vanzelf tot de werk zaamheden van den Centralen Melk Controle Dienst. Volgens verzamelde gegevens werden in 1943 in ons land 25.8% van de aanwezige koeien ge controleerd, terwijl in Friesland het percentage 49.2 bedroeg. Hoewel dit een fraai cijfer is, blijkt er wel uit, dat de helft van de koeien niet gecontro leerd wordt. Dat het in het welbegrepen eigen belang van onze veehouders is om tot dezen dienst toe te treden, be hoeft geen nader betoog; immers de onder de ongeregistreerde vrouwelijke productie-contróle dient als basis voor een rendabele veehouderij. Enkele cij fers mogen dit illustreeren: in het eer ste jaar van de melkcontröle, 1895, was het gemiddelde 4209 kg. melk met 2.99% vet en in 1939 was dit gemid delde gestegen tot 4460 kg. melk met 3.83% vet! Dit wat betreft de stam- boekkoeien. De gemiddelde opbrengst van alle in Friesland gehouden koeien kan in genoemd jaar worden gesteld op 4000 kg. melk met 3.71% vet. Hier uit blijkt ten duidelijkste, dat niet alleen het productie-vermogen van de stam- boekers, maar van de geheels Friesche veestapel in den loop der jaren belang rijk is toegenomen. Een en ander laat zien, dat het Friesch Rundvee Stamboek van buitengewoon grooten invloed is geweest op de ver betering van onze waardevolle Frie sche veestapel. VOETBAL Zondag a.s. staat C.A.B. weer een moeilijke thuiswedstrijd te wachten, n.l. tegen één der leiders in deze afdeeling, Rood-Geel van Leeuwarden. In de laatste 2 wedstrijden, vertoonde C.A.B. een tam spelletje voetbal, de wil om te overwinnen kwam niet tot uiting, en juist dit z.g. vechten tot de laatste minuut, bracht C.A.B. voorheen reeds vele overwinningen. Vooruit C.A.B., wanneer bovenstaande in acht wordt genomen, is er een goede kans op succes. GLASACTIE Bolsward helpt Valburg Donderdagochtend, heel vroeg, is de auto van de C.B.S. naar het geteister de gebied in de Betuwe vertrokken, be laden met het onlangs verzamelde glas. Een flinke ploeg schilders en timmer lieden maakte de reis mede, om het glas en de deuren direct te plaatsen, daar, waar het ’t meest noodig is. Het doel van de reis was Valburg, een plaatsje ongeveer 5 Km. ten westen van Eist aan de weg Elst-Tiel. De reis is goed volbracht, zooals uit on derstaand telegram, dat bij de B.B.G. binnenkwam, blijkt: „Friezen, dank zij Uw activiteit, is heden te 8.30 uur per autodienst Combinatie Bolsward-Sneek, Uw zending glas in goede slaat alhier gearriveerd. Namens de gehele burgerij van de gemeente Valburg, hartelijk dank. De loco-burgemeester SCHAARS GEVONDEN VOORWERPEN. Vanaf 1 October tot heden zijn aan het bureau van politie alhier als gevonden voorwerpen aangegeven: twee vulpen nen; drie armbandjes; dameshorloge; vulpotlood; zes zilverbonnen; ring; bro che; paraplui; zes beursjes; schooletui met inhoud; textielkaart; ringetje; tasch met inhoud; drie paar zw. gymnastiek schoenen; dameshandschoenen; twee schoenenbonnen; ladder; kokertje met distributiebonnen; haarkam; sokophou- der; rozenkrans; twee ceintuurs; drie mutsen; kindersokje; wieldopsleutel; vlaggestok met vlag (rood, wit blauw) eenig kleingeld in lucifersdoosje; ver schillende wanten en sleutels. o j—-o j Inlichtingen omtrent deze gevonden Ijsclub. Het ledental bedraagt thans 88. 861 172 286 2788 K.G. ZURICH. Maandagavond speelde onze dorpsgenoot, de heer S. Hiemstra, een simultaan-damwedstrijd tegen 22 oud-leden der Züricher damclub. Het resultaat was, dat 19 partijen door den heer Hiemstra werden gewonnen, ter wijl 1 partij remise werd. Twee der deelnemers wisten de heer Hiemstra te verslaan. Aan het einde van de wedstrijd werd besloten, wederom een damclub op te richten, waarvoor zich reeds 14 nieuwe leden opgaven. ZURICH. De Vrouwenvereen. heeft zich in verbinding gesteld met de groo- te kindervriend en zal op 5 December een St. Nicolaasfeest organiseeren. En kele leden zijn inmiddels reeds begon nen met het verzamelen van de eerste benoodigheden voor het welslagen van een feest, de financiën. ZURICH. Zaterdagavond vergaderden de leden van de Ijsclub Zurich in „De Steenen Man”. De voorzitter noemde de opkomst vrij goed. In het jaarverslag werd o.a. nog even herinnerd aan het zeer goed geslaagde feest naar aanlei ding van het 50-jarig jubileum van de En nei in pear dagen wie de stêd keal, biroofd, neaken. It moaije iperen beamte fan kade en singel, fan bolwurk en plantsoen wie ta wiete boutsj es seage en focht mei mar- turf en hurde cokes om in sjofel bytsje waermte to jaen oan in forbitterd folk- je. De Maitiid kaem sónder it hear- like feest fan óntjaende beammen. De sinne skynde forgees op de neakene strjitten, gjin skaed en gjin Ijochtspar- keling makke de stêd eigen en smük. As in famke, dy’t har eare kwyt is, treurde de stêd. En elk, dy’t wend is mear to sjen as skiere stiennen, miste de libbene fleur fan it griene goud, dat eartiids oer ós stêdtsje hong. Mar nou komt it libben werom. In ót- socht sortiment fan krêftigejonge beammen is wer oan de ierde tabitroud. Mei kunde en soarch hawwe de stêds- tónbazen rounom de stammen plante. Dy’t wit, hoe krap en djür op dit stuit it beammeguod is, biseft, dat wy fen- nijs in kostbere jefte krigen hawwe, dy’t nei forrin fan jierren wer bloei en skyntme oan Gysberts stêdtsje jaen kin. Mei forlangst sjogge wy ót nei it foar- iier, as bliken dwaen sil, oft it nije lib ben rounom ótsprute sil. Is it to folie frege oan ólden en masters, oan polys- je en allegearre, dy’t noed steane foar de stêd, omtinken to jaen oan dizze beammesier? Hja steane sa rank en hoopfol lóns de grêften, hja óntjitte safolle foar de takomst, mar ien heal- runderen dieren voorkomen, die een aanwinst kunnen beteekenen voor het 1 stamboek. De eischen voor toelating tot dit hulpboek zijn intusschen zwaarder dan die voor het stamboek, doch zijn de dieren eenmaal ingeschreven, dan krij- gen die z.g.n. hulpboekers dezelfde rechten als de volbloed-dieren. 1 Welke conclusie kan hieruit worden ge- trokken? Deze: het Friesch Rundvee Stamboek beïnvloedt niet alleen de i stamboekfokkerij, maar de geheele vee- 1 houderij in Friesland, zoowel door den afzet van volbloed stieren als van over- tollig vrouwelijk fokmateriaal aan vee houders, niet-leden van het stamboek. Bij een ultimo 1945 gehouden inventa risatie bleek, dat bij de gezamenlijke le den aanwezig waren in totaal 85.000 stuks rundvee, of wel 22.5% van de ge heele Friesche veestapel. Het veehoudersbedrijf in onze provin- MEDEDEELING DINSDAG 26 NOVEMBER komt Bolswards Nieuwsblad met 4 pagina’s. Advertenties, verslagen enz, gelieve U zoo spoedig mo- geljjk in te zenden. Stadsnieuw* Amateurs Cabaretavond „Andante" Wie van goede moderne muziek houdt kan, zooals Woensdagavond weer bleek hiervoor bij Andante terecht. Het is jammer voor dit orkest, dat de bezetting van de strijkinstrumenten nog al te wenschen overlaat. Een behoor lijke uitbreiding van dit onderdeel zou het klankgehalte zeer ten goede komen. Dat er zeer goede muzikanten onder de medewerkers zijn, werd bewezen door enkele keurig uitgevoerde soli. Vande medewerkende amateurs op mu zikaal gebied, traden naar voren het Hawaian ensemble van Sneek en mevr. Suierveld-Bruinsma van Arum, met ’n drietal levensliedjes. De heer Flapper toonde zich een gebo ren cabaretartist, die de lachers op z’n zijde had. Sjoerd Steensma gaf met „De Vaderlandsche Sosieteit” een keurig stukje voordrachtskunst, zooals we dat van hem gewend zijn. Al met al een gpede avond. De opkomst was minder dan Andante gewend is, wat zonder twijfel z’n oorzaak vindt in het groot aantal amusementsavonden, die dit seizoen telt. Jaarvergadering IJsvereeniging Dinsdagavond hield de Ijsver. Bols ward haar zeer slecht bezochte jaarver gadering. Voorz. Falkena opende deze verg, met een kort welkomswoord. De notulen en jaaroverzicht, welke hierna werden gelezen werden onveranderd goedgekeurd. Uit de gegevens van de penningmeester bleek dat de vereen er financieel vrij goed voor staat. De hee ren K. P. Hoekstra en H. Kroontje wor den verzocht de boeken en bescheiden te controleeren. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren B. Falkena, C. v. d. Witte en P. Idzinga herkozen. Voor de vacature J. Tijsma werd gekozen de hr. H. Kroon tje. Het bestuur kreeg vrij mandaat voor de te houden wedstrijden. Tot af gevaardigden naar de verg, van de Bond van Ijsclubs werden aangewezen de heeren Idzinga en Huisman. Het lidmaatschap werd bepaald op 1.50 en voor gezinsleden 1.na 1 Decem ber resp. f 2.50 en f 1.50. Bij openstelling der baan zullen op di verse punten der stad vlaggetjes wor den aang^bracht. Konijnen keuring Door de Bolswarder Pluimvee- en Ko- nijnenfokvereeniging werd op 12 Nov. j.l. een keuringsdag gehouden van Ko nijnen, in café Oosterbaan. Van de 140 inzendingen waren er 22 Z.G.’s en 20 le G en 55 G-dieren. Uit deze cijfers blijkt dat er i en serieuze fokkers zitten. De Missie in Noorwegen Over dit onderwerp sprak Pater Noten boom o.f.m. Dinsdagavond in De Doe- le. In een uitgebreid filmprogramma hebben wij Noorwegen gezien met zijn fjorden, bergen en watervallen. Ook vele bouwwerken van Katholieke cul tuur uit vroegere eeuwen worden op het doek vertoond. Ook zagen wij het vertrek van vele Nederlandsche Mis sionarissen en Zusters naar de missie in Noorwegen. Het was een mooie missie- avond. C onsumentencrediet Daar de indiening van de aanvraag formulieren van het consumentencre- diet tot 30 November a.s. verlengd is. houdt de commissie nog één maal zit ting om vele aanvragen nog van advies te dienen en behulpzaam te zijn bij de invulling der biljetten. De gelegenheid hiertoe bestaat Zaterdagmiddag 23 No vember van 35 uur in de school in de Kerkstraat. Tweede Kamer. DE RIJKSZUIVELSCHOOL In de Woensdagavond gehouden zit ting van de Tweede Kamer kwam de minister van Landbouw aan het woord. Ten aanzien van de Rijkszuivelschool te Bolsward, zei spr., dat de beslissing tot verplaatsing naar Leeuwarden, na zeer gedegen overwegingen is genomen. Bedacht moet worden, dat de Zuivel een buitengewoon moeilijken tijd tege moet gaat. De minister geeft de Kamer in deze vereeniging goede ernstig in overweging, toestemming te geven tot de verplaatsing der Zuivel- Bolswarils Nieuwsblad it- n D H W a i b) 6, h 7 6. 11- 8. ur ■an CORRESPOND' NTEN en ADVERTEERDERS! De drijvende tentoonstelling Klein Artis te Bolsward. Klein Artis, het museumschip met 2000 dieren en voorwerpen, is thans alhier aangekomen, zooals ’n advertentie in dit nummer aangeeft. Wekenlang heeft deze interessante boot te Leeuwarden gelegen en het bezoek was daar zoo groot, dat de tentoonstelling tot 2 maal toe met een week verlengd is geworden. Een goed overzicht van het tentoongestelde is niet te geven, daarvoor is de collectie te groot. Maar enkele dingen, die zeker nie mand over het hoofd mag zien, willen we toch even noemen. Hoe vaak hebben we bijv, voor de radio gehoord of in de pers gelezen over de Coloradokevers? Maar wie kent deze) geduchte aardappelvijand? In Klein Artis kunt U ze zien. Evenals de klein ste vogeltjes ter wereld, de Kolibri’s, waar van 20 stuks tezamen 1 ons wegen. Bij de collectie schelpen zijn Pareloesters met Parels grin. En de eetbare vogelnestjes, waarvan we reeds op de schoolbanken hoorden ver tellen, evenmin. De Moluksche Zeetuin geeft een blik op het prachtige dierenleven op de bodejp der Indische zeeën. Van de levende collectie noemen we een zeer makke Vos, leuke Apen, die natuurlijk ieders belangstelling hebben, evenals de „grieze lige” slangen waarvan een 30 stuks door el kaar krioelen. De Aquaria bieden een pracht van tropische visschen, waarbij de Sluier- rtaartenii dit rijn visschen met 'dubtyele staarten. Wij zijn er van overtuigd slechts een zeer klein gedeelte opgenoemd te hebben van deze alleszins interessante en leerrijke expo sitie, maar hopen hiermede bereikt te hebben ook uw belangstelling opgewekt te hebbes een bezoek te gaan brengen. Op het schip a;taota op si PH“ uoawpoi“ :piapijqosaa moeite waard". Inderdaad, zoo is het!

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1