A DE MOLEN A En toch D A lU lil Stadsnieuws Dinsdag 3 December 1946 No. 57 42e Jaargang Streekblad voor Weet* en Zuidwest Friesland ekomen. De Rijkswater- het Kalverdijkje te Leeu- ?D nz. D Oorlog Houtigehage-C.A.B. 30. >r le den IS nd den voora: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Concert „Excelsior” Donderdagavond gaf het fanfare corps „Excelsior” uit St. Anna Parochie een gastconcert in De Doele op uitnoodi- ging van „Oranje”. Van heinde en ver waren muzieklief hebbers toegestroomd om te genieten van wat dit in onze provincie zoo be kende corps gaf. En ze hebben kunnen genieten. ren 'EN Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 II blijve in ’t Friesche landschap HET Zoo wel wat het corps gaf als de viool- soli van de dirigent, de heer Anema, stonden op hoog peil. Het was een avond van hoogstaand kunstgenot gadering gaven zich reeds een 40-tal le den op, met een totaal landgebruik van 1200 H.A. Een perceel land groot 7 pondemaat, welwillend afgestaan door den heer W. de Jong te Pingjum «a ploeg naar Houtigehage. Aangezien deze ploeg momenteel met 8 gewonnen en bovenaan de ranglijst prijkt, was de algemeene opinie dat met groote cijfers verloren zou worden. Dat dit niet gebeurd is, pleit voor de C.A.B. achterhoede, die deze middag uitstekend werk heeft verricht. In de voorhoede, waarin alleen v. d. Meer opviel, wou het weer niet vlotten, ja voor rust werden zelfs 2 opgelegen kansen jammerlijk om zeep gebracht. Zoo zoetjesaan wordt het tijd dat er een paar winstpunten binnengehaald worden. Dit nu, is ons i a.s. mogelijk in de thuiswedstrijd tegen Harlingen, doch dan moet C.A.B. het roer omgooien, en niet zooals tot nu toe een tam spelletje ten beste geven, doch vechten en nog eens vechten tot de laat ste seconde. Alleen door geweldig op de bal te zitten is succes mogelijk. ACHLUM, 29 Nov. Bedankt voor de Ned. Herv. gemeente, alhier Ds. Mui- zelaar van Mijnsheerenland. gemeentelokaal der Ned. Herv. kerk ’n buitengewone bijeenkomst van leden en introducé’s, die goed was bezocht. Voorzitter S. G. Bakker sprak een kort openingswoord en gaf bovendien een schets van het alcoholverbruik in Baar- deradeel, wat volgens statistische ge gevens volgens spreker vrij hoog is, ter wijl de daarin verwerkte granen zeer zeker voor nuttiger doeleinden konden worden gebruikt. Vervolgens werd de avond gevuld met voordrachten in ernst en luim, die ge tuigden van ambitieus werken der N.V. leden en bij de aanwezigen goed in de smaak vielen. Ter afwisseling werd uit de liederen bundel gezongen en was er in ruime mate voor tractatie gezorgd. Besloten werd de „Goede Raadgever” weer aan te bieden. Het was een hoogst gezel lige en zeer geslaagde avond. mentaal en schoon beeld, een ontsiering of spookachtig beeld. Daarom is het een wijs besluit van Ged. Staten een com missie te benoemen, welke tot taak heeft genoemd college van voorlichting te dienen over de vraag: A. welke van de bestaande wind- en watermolens tot i moeten worden gerekend, zoodat hun instand houding als een cultureel belang moet worden gezien; B. welke consequenties de instandhouding van de onder A ge noemde molens medebrengt in econo misch, waterstaatkundig en financieel opzicht. Tevens behoort tot haar werkzaamhe den het plegen van overleg met de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg inzake de tot 1 Juni 1947 binnen-1 komende aanvragen tot het sloopen en veranderen van molens, welke commis sie voor deze handelingen toestemming heeft te verleenen, ingevolge de be schikking van den Minister van Onder wijs van 21 Mei 1.1. Ook in andere provincies dreigt gevaar voor de molens. De Prov. Waterstaat van Zuid Holland kreeg reeds in het begin van dit jaar van vier verschillen de polderbesturen aanvragen, om een verandering van bemaling, goed te keu ren. Meer en meer moet de windkracht het afleggen tegen een moderner vorm van bemaling. Naar aanleiding hiervan schreef „De Kampioen” dat er een ge lukkige omstandigheid is, waarvan fijt kan worden getrokken. Het Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. O SIN GA Bolsward als proefveld worden aangelegd onder deskundige leiding van den heer Ir. Wiersema, consulent voor de planten veredeling te Leeuwarden. Als voorlbo- pig bestuur werden gekozen de heeren Joh. Hoogland te Kimswerd, W. A. Sinnema te Arum, J. Lyclama te Lol- lum, W. de Jong te Pingjum en Joh. Politiek te Wons. Als 2de belangrijke punt werd bespro ken de cursus in motor- en tractorken- nis, hiervoor bestond groote belangstel ling. De heer P. de Jong, leeraar aan de R. L. W. school te Sneek gaf een over zicht van de eerste krachtverschijnselen uit de geschiedenis, om daarna over te gaan tot ’t meer ingewikkelde van den motor. Een 40-tal cursisten volgde met aandacht deze eerste bijeenkomst. De stemmen uit Oosterend naar onze jongens in Indië. In opdracht van het dep. van Oorlog kwam het geluidtechnisch bureau J. v. Wijk uit Apeldoorn naar onze plaats om de stemmen van vaders en moeders, zusters en broeders en verloofden enz. op de gramafoonplaat vast te leggen. Er was veel animo. Vele pake’s en beppe’s deden hun best, alsook diverse babykreten, muziekklanken, ja zelfs de zieke werd in de gelegenheid gesteld om tot zijn zoon te spreken en tot slot nog een nummertje van de zangver- eeniging, zoodat de jongens door mid del van een gesproken brief weer even in gedachten thuis zijn. Een en ander ging in samenwerking van de band Nederland-Indië met de zeer gewaardeerde hulp van den cor respondent, de heer IJ. Tj. Joustra. Prins Bernard Stichting De opbrengst van de gehouden collecte voor de Prins Bernard Stichting was te Winsum f 17.12; Jellum-Beers f20.32; Oosterlittens f57.10; Weidum f 31.52; Huins en Lions f 16.Oosterwierum f 17.80 en Hijlaard f 18.25. OOSTEREND. De Hervormde vrou- wenvereeniging alhier hield haar jaar vergadering onder presidium van mevr. Nijenhuis. De vergadering werd ge opend op de gebruikelijke wijze, met gebed en lezen uit het Evangelie, waar na de huishoudelijke zaken aan de orde werden gesteld. Uit de verslagen werd [vemomen dat er 27 leden zijn en we nu in de na-oorlogsche tijd weer beter aan de slag kunnen gaan, dan in de laatste jaren het geval is geweest. Tot bestuursleden zijn gekozen dé da mes Vermeulen en Houtsma. De ge- iouden verloting had flink baten opge- everd en de medewerking kon ook niet beter, daar hier heel wat werk mee aan de winkel was. De gelukkige winnares van de hoofdprijs was mevr. Wijbran- dij. Het was een gezellige avond, die op de gebruikelijke wijze werd beëindigd. Daarenboven werd bericht ontvangen van de afbraak van den laatsten watermolen van den Grooten St. Johannesgasterveenpolder en van plannen tot afbraak van den water molen aan het Kalverdijkje te Leeu warden. In Minnertsga staat de korenmolen ont takeld van alles als een doodenskelet; de watermolen in Roodkerk werd al in 1945 afgebroken; van den korenmolen St. Xicolaasfeest Zaterdagmiddag organiseerden de Ka- j otters (Kath. Arbeiders Jeugdbewe ging) haar traditioneel Sint Nicolaas- feest voor de kinderen van de laagste klassen der kath. scholen en oudste klas der bewaarschool. De kinderen hebben dapper voor St. Nicolaas gezongen. Na een korte toespraak is de Sint weer ver trokken en werd de middag verder ge vuld met tractatie en poppenkast. Naar wij vernemen hoopt St. Nicolaas Donderdagmiddag de kinderen van de Nieuwe Buurtvereeniging in de Groene Weide met een bezoek te vereeren. Na de rust een voordurend aanvallen van R.E.S., afgewisseld met snelle te genaanvallen van Zwaagwesteinde. Uit een der uitvallen wordt de stand op 1-4 gebracht. Tegen het einde wordt R.E.S. nog een penalty toegewezen, die onbe rispelijk in een doelpunt wordt omge zet. Zwaagwesteinde speelde goed voetbal, iet plaatsen was zeer behoorlijk en er werd goed geschoten, de overwinning is dan ook volkomen verdiend. te Giekerk werd de kap enz. afgenomen en de korenmolen te Nes op Ameland en de korenmolen te Dokkum hebben nog maar één wiek! De heer Baart bleek nog niet gerust; met het tegenwoordige besluit was de toestand hetzelfde gebleven. Zonder iets te doen sloopt de tijd de molens en wordt de molen inplaats van een monu- Een dorpsklok terug Het volgende bericht lazen wij in de Dokkumer Crt. Waar hier sprake is van een Bolswarder firma en haar perso neel nemen wij dit gaarne over. ANJUM. ’t Was Donderdag 14 Nov. voor ons dorp, wel een heel bijzondere dag. Eenige tijd geleden was de groote dorpsklok uit de oude toren weer ge arriveerd. Doch voor ze haar metalen klank weer zou laten hooren tot ver in ’t rond, moest ze eerst op haar oude plaats worden teruggebracht. En dit is nu geschied. Reeds Woens dagavond arriveerden er eenige man nen uit Bolsward in ons dorp, met het inziens Zondag benoodigde materiaal, om dit karwei uit te voeren. En jawel, Donderdag in de namiddag, omstreeks 17 uur, glipte de oude Anjumerklok, binnen de muren van onze oude grijze toren, onder de toonen van het Wilhelmus en Us Pake syn klok. Deze klanken werden ten ge- hoore gebracht door onze dorpsgenoot en pistonblazer Willem Westra vanuit de toren. Er was van de zijde van de dorpelingen veel belangstelling, bij dit voor ons dorp, niet alledaags karwei. Hulde aan de mannen, personeel van de fa. Jorritsma uit Bolsward, die op zeer serieuse wijze tewerk gingen om dit eens verloren gewaand kostbaar dorpsbezit, op zijn oude plaats terug te brengen. Fancy Fair Reeds wekenlang zijn de verkenners aan de voorbereiding van deze Fancy- Fair bezig geweest. Vele prijsjes zijn door hun zelf vervaardigd, terwijl ook Zondag trok C.A.B. met een gehavende de attracties, stands enz. eigen werk was. Vrijdagavond werd de Fancy-Fair door wedstrijd^ de aalmoezenier der verkenners, Pater Laurant, geopend. Er heerschte een ge zellige stemming en de diverse verma kelijkheden maakten goede zaken. Ook Zaterdag en Zondagavond was er druk bezoek. Uitslag verloting: Hoofdprijzen no’s: 742, 607, 461, 426, 771 en 819; troost prijzen no’s 363, 184, 368, 780, 421, 639, 906, 898, 645, 734, 670, 425 en 725. Prijzen kunnen af gehaald worden bij den heer F. B. v. d. Meer, Nieuwmarkt. De naam van de pop was Gysberta en is gewonnen door Mej. Nelly van San ten. Het gewicht van de taaipop was 8 pond en 280 gram. In totaal bezochten 2041 bezoekers de Fancy Fair. In de jaren 19101920 schijnt er wei- verzoek tot slooping van den water- nig angst te zijn geweest voor het ver- molen in den Hoedemakerspolder te dwijnen van de molens. Was dit wel Dokkum. D-1- het geval geweest, dan zou men vele zeer belangrijke molens in voorloopige lijsten der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst hebben op genomen. De molens hadden daarin een ruimer plaats moeten vinden. De Ver- eeniging tot behoud van molens in Ne derland, genaamd „De Hollandsche Molen”, staat nu voor groote moeilijk heden. In 1923 w^ren er in ons land 8962 windmolens; van 1923 tot heden verdwenen er 6588, dus in 22 jaar meer dan vijf zesde gedeelte van het totaal. Door het oorlogsgeweld vielen er in Limburg en Noord Brabant ongeveer 150. Er resten dus in ons land nog pl.m. 1370 windmolens, waarvan in Fries land 260. In 1940 werd door generaal Winkel man direct na de bezetting de molen aangemerkt als een monument van ge schiedenis. Er was dus automatisch een sloopverbod. In dien tijd gaf de water molen vele Friezen een veilig gevoel, want in het voorjaar van 1945, toen in die streken van Friesland, waar de be- maling electrisch geschiedde, dwc weë onvervangbaar cultuurbezit viel, werd er meer dan 10 H.A. geïnun- deerd. De windmolen gaf bovendien j meer waarborgen voor de voedselvoor- ziening. Toen er geen kolen waren en geen electrische stroom, kon de molen draaien met kostelooze drijfkracht. Voor menig gezin werd daardoor huis en hof beveiligd en kon het vee in de weide blijven enz. En ’t koren kon in den molen tot meel worden gemalen en gaf het veilige gevoel, dat er in Fries land geen hongersnood zou komen. Te gen alle regels in bracht de bevolking haar graan bij den molenaar. De mole naar keek naar den wind, liet geen mi nuut voorbijgaan en als een molenwiek brak, draaide hij met één wiek. En 'n de rusttijden plaatste de molenaar zijn wieken zóó, dat de jonge menschen in den verren omtrek konden zien, dat er gevaar dreigde, of wel dat het veilig was! De molen zónder electrische stroom wekte zelfs stroom op en bracht kleine drukpersen in beweging. En thans dreigt een groot gevaar! De een geeft als reden op dat de molen aan een kostbare reparatie toe is en men goedkooper een klein gebouwtje met electrische bemaling kan maken; de an der betoogt, dat de meelmolen geen economisch bestaan geeft en men beter een kleine electrische graanmalerij kan bouwen, waaraan minder onderhoud is. Niettegenstaande dit alles geven nog vele vaklieden den voorkeur aan den molen. Het meel geeft een mooier bak sel. De beteekenis, welke de molen aan het Friesche landschap geeft, mag niet wor den onderschat. Vol bewondering b.v. was men voor den korenmolen op de wallen van Dokkum. Zoo’n molen be- heerscht het silhouet van de plaats. Men staat vol bewondering voor de logische, monumentale en constructieve vormen. Zoo’n molen is een monument. Reeds eeuwenlang is de molen met z’n omge ving geschilderd en prijken onze mu sea met die schilderstukken, welke thans met geen goud te betalen zijn. En toen in het begin van dit jaar alom de neiging werd waargenomen tot af braak van bestaande, voor het land schap vaak zeer waardevolle molens, was het architect A. Baart te Leeuwar den, die, als algemeen bestuurslid van „De Hollandsche Molen”, mede na mens den voorzitter, mr. dr. P. G. van Tienhoven te Amsterdam, er de aan dacht van Gedeputeerde Staten van Friesland er op vestigde. De hulp en leiding van het Provinciaal Bestuur kan niet worden gemist. Het behoud van de noodzakelijke molens moet de bevolking een offer waard zijn, groo- tendeels om zijn bouwkundige waarde, doch ook om het stads- of dorpsbeeld. Men vroeg de medewerking der ge meentebesturen om de molens in hun gemeenten tot monumenten te rekenen. Korten tijd daarna verscheen een Kon. Besluit, waarbij werd bepaald, dat alle wind- en watermolens (metalen water molens uitgezonderd) niet mogen wor- gesloopt, of veranderd, zonder fgaande toestemming van de Rijkscommissie voor de Monumenten zorg. Ged. Staten verzochten daarom den gemeentebesturen en den heer Baart op de handhaving nauwlettend toezicht te houden. Reeds vóór deze bepaling werd een ver zoek tot slooping ontvangen om houtzaagmolen „De Valk” te Franeker, voorts voor den korenmolen te Witmar- sum; bericht van slooping werd ont vangen van den watermolen in den Noordermiedpolder onder Hallum, een gehouden druk bezochte vergadering v. d. Molen doel en be teekenis van een bedrijfsvereeniging. Na een uitgebreide gedachtenwisseling was bijna ieder overtuigd van ’t groote belang hierin gelegen, en wera b.g. WITMARSUM, 1 Dec. Nadat voor eenige weken terug de St. Augustinus- kring alhier haar eerste ontwikkelings- avond hield, waar een geestelijk advi seur in een zeer leerzaam betoog, een afzonderlijk deel der opvoeding be handelde, werd dezer dagen voor een stampvolle zaal de eerste tooneelavond gehouden. Door de R.K. Tooneelclub alhier werd op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd het kluchtspel „Een huis vol herrie”, dat bij de aanwezigen bijzonder in de smaak viel. Wij hopen dat deze club onder de bekwame leiding van Pater van Rozenstraten in dit succes een aan sporing zullen vinden om op de inge slagen weg verder te gaan. Het was een mooie avond. een verrassing Nu de tijd niet meer verre is, dat in ons Prinselijk gezin een blijde gebeurtenis wordt verwacht, wil ook de Vrijwillige Vrouwen Hulp actie hier te stede gaarne mede werken aan het groote landelijke plan van de Juliana-luiermand- actie. Wij roepen daartoe alle vrouwen en meisjes uit Bolsward op om een kleedingstukje of luier mand artikeltje klaar te maken om dat, zooals onze Prinses het bedoeld heeft, uit te reiken in die gezinnen, waar terzelfder tijd als in Soestdijk een kleine wereld burger zijn intree doet. Hoeveel gezinnen hiervoor in aanmerking kunnen komen, hangt van uw vindingrijkheid af. Ja, we weten het even goed als u, dat de textiel schaarsch is, de punten op, maar tócheen verrassing zult ge zeker willen bereiden aan die moeders, die zoo moeilijk alles voor het nieuwe kindje klaar kunnen krijgen. En we willen het immers ook al len opvatten als ons kleine aan deel in het nationale huldeblijk van blijdschap, dat nu op onze eigen vrije bodem een Prinsen kind geboren zal worden. Daarom allen aan het werk in deze zoo bij uitstek geschikte cadeau-maand, waarin we ons er eens extra op bezinnen, hoe we anderen een ple zier kunnen doen, en dus tóch een verrassing voor de a.s. moe dertjes van Bolsward! De geschenkjes worden tot 15 Ja nuari 1947 gaarne ingewacht bij de dames: T. NawijnRatsma, Gerb. Wopkestraat 2 J. M. VerhoevenVan der Hoek, Hid Heroplants. 9 T. AltWesseling, N. Turfk. 3 T. Mulder—De Jong, Polstraat 8 J. M. A. de Vries, Marktstraat la E. F. ten Cate—Beekhuis, Jongemastraat 5 R.E.S.Zwaagwesteinde 24 Als om 2 uur de scheidsrechter de elf tallen binnen de lijnen blaast, blijkt dat R.E.S. geheel compleet is. Keeper Ver- burgt neemt zijn plaats weer onder de lat in. Met de wind in de rug is Zwaagwest einde gedurende de eerste helft voort durend in de aanval, verschillende goede aanvallen worden opgezet, maar toch duurt het geruimen tijd voor'zij de score kunnen openen. R.E.S. pro beert het spel te verplaatsen en slaagt er inderdaad in door een kopbal van de linksbuiten gelijk te maken. Na dit doelpunt komt R.E.S. opzetten en is eenigen tijd in den aanval. De achter hoede van de gasten weerstaat deze druk en zet haar voorhoede mët lange trappen aan het werk, de midvoor breekt door, passeert Brandenburg en vereeniging opgericht. Staande de ver geeft de keeper geen.kans, 12. Wij denken dat de rust met deze stand in zal gaan, maar wanneer de achterhoede van R.E.S. niet voldoende wegwerkt is het de rechtsbuiten der gasten die de heeft in oorlogstijd met het oog op het stand op 1—3 brengt, inundatie-gevaar, in Amerika meer dan 200 gemalen en gemaaltjes, waarvan het waterverzet varieert van 35 tot 100 ms, gekocht, welke pas na de be- vrijding zijn gi staat is bereid, deze gemaaltjes te ver- koopen. Door het bijplaatsen van zulk een goedkoop hulpgemaal zou aan de bezwaren van het uitsluitend afhanke lijk zijn van de windkracht, tegemoet kunnen worden gekomen. De polder besturen komen op deze wijze niet voor te kostbare aanschaffing van een geheel nieuw gemaal te staan en de molens kunnen intact blijven. Een afdoende oplossing is ook dit echter niet, omdat aankoop van deze hulpgemalen door 't polderbestuur ook gepaard kan gaan met afbraak van de molens. De tijd dringt, vele molens zullen zon der hulp hun levensduur niet lang meer kunnen rekken. „De Hollandsche Mo len” is niet kapitaalkrachtig genoeg om de molens geheel in beheer te nemen. Nu vraagt het orgaan van den A.N.W. B.: Zou het niet mogelijk zijn, een stich ting in het leven te roepen, die de be dreigde molens aankoopt, voor het on derhoud zorgt en ze verhuurt aan de polderbesturen, die door het gebruik van den molen de exploitatierekening van hun gemaal belangrijk zien ver minderen? Zulk een stichting zou dan gesubsidi eerd kunnen worden door het Rijk, de provincies en de gemeenten, lichamen, die belang hebben bij vreemdelingen verkeer en toerisme. De heer Baart wil echter verder gaan .Naar hij ons mede- delde, zou hij gaarne zien, dat f 4.000.- voor 1947 op de Provinciale begrooting zou worden geplaatst en voorts dat van de Friezen één cent per hoofd en per jaar voor het behoud van de molens werd gevraagd, voor het vormen van een reserve kapitaaltje. De heer Baart heeft zich den volgende financieelen opzet voor de molens gedacht, welke 't komende jaar voor bijdragen in aan merking komen: Bijdragen eigenaren 50% of f 20.000.Rijkssubsidie 35% of f 14.000.provincies 10% of f 4.000.gemeentelijk subsidie voor de molens in die gemeente, waar een molen hersteld wordt 5% of f 2.000.—, een bijdrage van eigenaren, of uit schenkingen en fondsen f 4.000.to taal f 44.000.Wanneer 10 belang rijke gevallen, welke thans aan de orde zijn, het eerst ter hand worden geno men, kan gemiddeld f 4.400.aan een molen worden ten koste gelegd. pro- Een sympathiek plan, dat aller waar- Rijk deering verdient! E. Uit den Omtrek. WITMARSUM, 30 Nov. Op de heden der Krite Wonseradeel (N.) behandelde de heer Ir. H. Drankbestrijding OOSTERLITTENS, 28 Nov. De afd. Oosterlittens-Baard der N.V. tot af schaffing van alcoh. dranken hield in ’t gemeentelokaal der Ned. Herv. kerk igewon iducé’s, Bolswanls Nieuwsblad m 1- re n o n c T ie a g F- n I- f- it sr ï- >r >r 31 n Le .T le 71 H 32 ren. den.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1