OUDHEIDSKAMERS I i I I IN FRIESLAND r Ml ien I I Vrijdag 6 December 1940 No. 58 42e Jaargang 51-3 Boter 7 3 Totaal 7380 K.G. 52-1 Melk 1” den I •o 5 92 02 Een 72-jarlge per K.UVL naar Amerika. MAKKUM, Reeds voor 1940 bestond het plan bij het echtpaar R. R. Reinsma alhier om hunne kinderen in Chicago U.S.A. een bezoek te brengen. Vóór dat dit plan ten uitvoer kon worden ge bracht viel echter de oorlog in. Toen viel dat plan natuurlijk In duigen» Later, op 18 Juli 1944, kwam de heer Rein sma te overlijden en werd zijn doel niet bereikt. Bij de thans 72-jarige weduwe werd het verlangen om nog eens hare 4 zoons, schoondochters en kleinkinde ren te bezoeken zoo groot, dat zij ver leden week Donderdag 28 Nov. de reis heeft aanvaard per vliegtuig. Door de hier nog aanwezige kinderen en bloed verwanten werd zij begeleid naar Schip hol bij Amsterdam. Zoo lang het kon bleven ze aldaar nog m elkanders ge zelschap, tot dat na een hartelijk af scheid des nachts om 12 uur het vliegtuig startte, waarbij men elkander nog even kon toewuiven. Zaterdag 30 November ’s voormiddags ontving de fam. alhier een telegram van goede reis en behou den aankomst in New-York Men ver wacht spoedig een brief. Vergadering van lidmaten der Ned Herv. Kerk ZURICH, 30 Nov. In zijn openings woord werd door den voorzitter o.a. her innerd aan het overlijden van den kerk voogd D. IJ. de Boer. Tot commissielid tot het nazien der boe ken werd benoemd de heer AL van der Heide. In de vacature kerkvoogd werd gekozen de heer J. Kuipers. De heer J. Nadema nam de benoeming van secretaris aan. Tijdens de rondvraag kwam de gestrien klok ter tafel. Door den voorzitter werd met eenige woorden en cijfers aange toond, dat de rijkdom van de kerk niet is zooals enkele onkundigen beweren, doch dat de kerk ieder jaar een nadeelig saldo heeft. De vergadering was van oordeel dat het doip een klok moet hebben. Be sloten werd, te trachten een bepaald be drag bijeen te krijgen om dan verder, te kunnen komen tot de aanschaffing van een nieuwe klok. spreking. Hierna werd de nieuwe afd. opgericht met een goed begin van 10 leden, waar uit een voorloopig bestuur werd geko zen van 3. De heer Hielkema sloot de vergadering met dankgebed. TZUM, 28 Nov. Door de heer Gans van ’t Christelijk tehuis voor blinden „Son- neheerdt” werd deze avond een film ver toond aangaande ’t werk en gemaakte goederen. Na zingen van Ps. 116: 1 en gebed door ds. Hania alhier, welke een woord van welkom sprak tot den heer Gans en anderen, zegt ds. dat we allen kapitalisten zijn in den zin van het 51-1B Reserve 51-1C Reserve 51-2B, 51-2C Reserve 51-3B, 51-3C Reserve 51-4B Reserve T 61 V 62 X 61 X 62 bezit van de oogen, gehoor, spraak enz. Wie dit mist, mist veel in ’t leven. Daar om moeten we Gode dankbaar zijn voor dit bezit. Vervolgens werd de film af gedraaid onder groote belangstelling van 150 toeschouwers. De heer Gans die tot verduidelijking sprak, deelde o.a. mede dat zij die 't ge zicht missen zeer scherp met de andere zintuigen zijn. In de Philipsfabrieken te Eindhoven werken ook blinden. Er zijn 54 blinden in de inrichting en 37 wach ten nog op plaatsing. Na de film kregen de aanwezigen een inteekenbiljet, waar een jaarlijksche bij drage op verwacht werd, wat In goede aarde viel, en momenteel f78.50 op bracht. Ook de collecte bracht nog bijna f 40.op, zoodat de avond aan de spits stond volgens den heer Gans, van de omliggende plaatsen. Na ’t slotwoord sloot ds. Hania met dankgebed. TZUM, 2 Dee. De gehouden collecte voor kerkbouw in den Noord Oostpolder bracht gisteren f 185.86 op. Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87920 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Fan de Martiny-toer. Dat de bettere posysje fan de sittende boeren fansels syn tobekslach krije soe op de takomstmüglikheden fan de jon- gerein, koe men fan tinken wol ha. It li- ket my jit altiten reedlik en winsklik ta, dat de boeren dy’t in fjirtich jier de leije yn hannen hawn hawwe, dizze oan de jonge boeren oerjowe. Mar ek al soe it sa komme, dan wie dermei jit gjin oplos sing foun foar it probleem fan de jonge keardels, dy’t al sa lang ütsjogge nei in eigen bidriuw. Yn it Suderleech is it ek al hast sa, dat fan de 2000 bidriuwen, dy’t dêrre komme sille, de greatste helt moreel taseln binne. Alderearst binne de earste pioniers, in lytse 500 man sterk, it earst oan bod, dan komme de 500 dy’t al in hiel skoft yn de polder oan it wurk binne oan bar en it liket, dat der 400 fan in goede küns meitsje. In pear hündert Aldere boeren sille der meilens by kinne, om’t it oars hwat in lensidige bifolking wurde soe, allegear jonge bazen. De Mi nister skynt syn kop der ek foar to hfil- den mei de Walcherenske boeren, dy’t mei de nlje ISnforparting dêrre gjin pleats mear krije sille. Juster is it jitteris yn de Keamer sein, dat in Wetsontwerp klear leit om likernóch 150 fan harren in spul yn it Suderleech to jaen. In foech hündert arbeiders üt de polder komme ek oan bar foar in lyts bidriuw en dan sjit it al aerdich op mei de biskikbere spullen. Foar de 20.000 jonge boeren, dy’t graech oan bod komme wolle is dus ek it Suderleech gjin ütkomst. En sa sil dan foar harren de emigraesje allinnlch ütkomst biede kinne. Dizzer dagen hat hjir in man west üt Suriname, dy’t tige optimistysk wie oer of 500 52-4 Algemeen 52-ID Reserve 51-2D Reserve de hüshüldingen harren efternel glen. Sa hat men dêr nou hiele Tïroler doarpen yn Bolivia krige en bliuwt der fan ’t eigene folie mear bihÊlden. Op deselde wize sil men nou in greatskeepske emi graesje op tou sette nel Brazilië. Bi- nammen yn it Suden fan üs lép is men dêr drok mei dwaende. Net allinnich boeren, mar ek faklju, arbeiders, dok ters, masters en inkele geastliken sille mei. Der binne noch hiele kontreijen hwerit gjin minske wennet en dy se dos hielendal ta in lyts heitelin meitsje kin ne. Oan dizze foarm fan emigraesje bin ne greate foardielen forboun, sawol ma terieel as moreel. Mar mei klam kinne wy alle jonge minsken, dy’t foar emi graesje flele op it hert bine, dit net to dwaen op eigen houtsje of op it sizzen fan lju, dy’t der bilang by hawwe, mar harren yn forbining to stellen mei de emigraesje-kommisjes fan de greate Ifin- bou-organisaesjes. Foar de lju fan de Maetskippijen en de katholiken is It adres: Raamweg 28 yn den Haech en de boeren fan de Chr. B. en T. Bonn haw we har eigen ynstelling to witten de Chr. Emigratie Centrale, Westerweg 18, Purmerend. By dizze kommisjes Is men alhiel bitroud en hja steane ek mei It Regear yn forbining, sadat hja de boe ren op it bést foarljochtsje kinne oer alles, hwat der oan fêstsit. Foar greate hüshfildingen sfinder kap- tael kin Argentinië takomst biede. Dêr freget men binammen melkers foar grea te fébidriuwen en de bitingsten lykje hjirwel sjoen lang net min. Mar foar melkers is hjir ek wol oanslach to krijen, soe men sizze. En as men it by eigen fine kin, dan giet dat der noch mei TL de J. Streekblad voor Weet* en Zuidwest Friesland Naar aanleiding van de drang van verschil lende zijden om ook locale belangstelling in oudheidkundige zaken in de provincie op verschillende plaatsen buiten Leeuwarden daadwerkelijk te kunnen dienen, een drang die dezer dagen o.m. uiting had gevonden in verschillende ingezonden stukken in de dagbladen, heeft op 20 November j.l. op ver zoek van het Friesch Genootschap een sa menkomst plaats gehad in het Friesch Mu seum te Leeuwarden. Het Bestuur van het Genootschap was daar bij vertegenwoordigd door Notaris Ottema, als voorzitter van de Museumcommissie van het Friesch Museum en den Directeur dr. A. Wassenbergh, terwijl de op te richten Oud heidskamers vertegenwoordigd waren door de Heeren D. J. Kamminga, conservator van de te Dokkum opgerichte oudheidskamer en H. Halbertsma, conservator van het in dit jaar geheel vernieuwde Friesch Scheep vaartmuseum te Sneek. Vooraf was deze zaak behandeld in een Be stuursvergadering van het Friesch Genoot schap, waarin de volgende beslissing was genomen: „Het bestuur van het Friesch Genootschap „van geschied-, oudheid- en taalkunde, in „aanmerking nemende de Oudheidkundige „belangen van de Provincie Friesland In ver- „band met de tegenwoordige drang naar „oprichting van Oudheidkamers in die pro vincie, spreekt gaarne als zijn oordeel uit: „dat vooropgesteld moeten worden de oud heidkundige belangen van de provincie „Friesland, die nu reeds meer dan honderd „jaren door het Genootschap worden bevor derd, doch dat daarnaast een reëele ont wikkeling van het instituut der Oudheid- „kamers alleszins noodig en wenschelijk is. „De regelingen en afbakeningen hiervan zul- „len moeten plaats vinden onder regeerings- „toezicht. De heer Lunsingh Scheurleer, Re geringsadviseur voor de musea is reeds „met de uitwerking hiervan bezig. In vele „gevallen heeft het Friesch Genootschap „reeds daadwerkelijk bewezen, dat zij tot „samenwerking bereid is. Ook in het ver volg kan hierop zeker door die Ouhheid- „kamers worden gerekend, waarbij natuur lijk In aanmerking moet worden genomen, „dat de belangen van het Friesch Museum „niet op den achtergrond mogen worden ge plaatst’ Deze verklaring, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, zal naar wij hopen voldoende zijn om de legende „als zou het Friesch Genootschap het optreden der oud heidkamers niet willen steunen voorzoover „dit in zijn macht is en voor zoover de voor opstaande belangen van het Friesch Mu seum inzake de oudheidkundige belangen „van Friesland dit wenschelijk maken” voor goed naar het rijk der fabelen te verwijzen. Wat er In deze materie nu verder te doen Bonnenlijst zal zijn? We zullen de terugkomst van den heer Lunsingh Scheurleer, die thans ten be hoeve van onze cultureels belangen met een Regeeringsopdracht in Amerika is, moeten afwachten. Zoo spoedig mogelijk na zijn te rugkomst zal dan moeten worden nagegaan welke Oudheidskamers in Friesland ge- wenscht zullen zijn en welk gebied ieder dezer oudheidkamers zal moeten bestrijken. Een vergadering van de serieuze belang hebbenden zal daarvoor t.z.t. noodig zijn. De reeds meer of minder in termen van op richting zijnde Oudheidskamers (waaronder ook begrepen kunnen worden de kleine pro vinciale musea) zullen zeker bewijzen moe ten leveren, dat zij het oudheidkundig doel dat zij willen voorslaan op juiste wijze kunnen en willen dienen. In de eerste plaats zullen hiervoor zeker de volgende eischen moeten worden gesteld. Iedere Oudheids kamer die voor opname als zoodanig in aanmerking zal willen komen moet le. de beschikking hebben over een behoor lijke oudheidkundige verzameling; 2e. een eigen of gehuurd gebouw of ver trek ter beschikking hebben, waar deze ver zameling kan worden geëxposeerd of op geborgen; 3e. een Bestuur of een Conservator moeten hebben, die voor opstelling en onderhoud der verzameling kan zorgen en 4e. zijn eigen rekening en begrooting opma ken en sluitend weten te houden. Min of meer zijn wij hierbij voorultgeloopen op de agenda v. d. vergadering hierover met den heer Lunsingh Scheurleer te houden. Wij hebben dit gedaan, niet om ons met zaken te bemoeien, die ons feitelijk niet aangaan doch om dat wij met dit bijltje al meer gehakt hebben, o.a. bij de oprichting van het Friesche Scheepvaartmuseum en van de Oudheidskamer te Nes op Ameland, wel ke beide instellingen aan de genoemde vier eischen kunnen voldoen. Ook de andere ernstig bedoelde oud heidskamers zullen verstandig doen de ge noemde vier eischen in overweging te nemen en zoo mogelijk in vervulling te brengen. Ook voor het geven van advies over de al of niet wenschelijkheid van het oprichten van i, oudheidskamers in een bepaald gebied of met een bepaald doel staat de deur van het Friesch Museum wijd open. Een verzoek hiervoor schriftelijk of monde ling gericht aan het Bestuur van het Friesch Genootschap of aan den Directeur van het Friesch Museum vindt een open oor. In vele gevallen zal hier een goed gefundeerd en op Museum-technische gronden gebaseerd advies worden gegeven, iets wat bij het Friesch Museum met zijn meer dan 65-jarige ondervinding op dit gebied zeker in goede handen zal blijken te zijn. Schaken. MAKKUM. Maandagavond werd alhier een schaakwedstrijd gehouden tusschen de club .Stokvis” van Leeuwarden en „Landau” te Makkum. De uitslag was als volgt: „Landau” S. Boersma y2 J. Lammertsma y2 J. Werkhoven 1 A. Wiersma 1 H. Genee 1 F. H. Kleinsma 1 W. Genee 1 W. Woudstra O T. Smid 1 W. Attema 0 „Stokvis” A. v. d. Wal y2 J. Hiemstra /2 J. Velde 0 S. v. d. Geest 0 K. Zijlstra 0 T Blauw 0 J. Faber 0 D. Klop 1 D. de Zwart 0 Mej. C. Hijlkema 1 4747 K.G. 700 691 899 343 de takomstmüglikheden fan It fiere West-Ynje. Dat lên is seis kear sa great as üs lan en der wenje mar inkelde tsien- tüzenen fan minsken. Dizze emigraesje hie dit foar, dat men it jit yn eigen han hat om dêrfoar tastimming to jaen en fierder, dat men ek mear help fan Re- gearingswege jaen kin as yn frjemde lannen. Mar it hat mei Suriname foar de oar- loch noait net wold en men sil dos goed dwaen alles earst mar ris troch deskun digen Ündersykje to litten. De Boereorganisaesjes sitte lykwols net stil. Nei Frankryk sille dit jier 500 boe- resoans in plak fine kinne. Hja meije ek ark en reau meinimme, allinnich nije ma- sjines, dy’t neï de oarloch koft binne, moatte hjir bliuwe. De emigraesje nei Frankryk hat lykwols dit biswier, dat de Frênske autoriteiten gjin slettene emigraesje tastean wolle. Dat bitsjut, dat de Nederlênske boeren net bymekoar krüpe meije, hja moatte her en der har sté fine. Dêr binne greate biswleren oan forboun foar sede en godstsjinst, hwant it mei bikend wêze, dat It dêrmei op ft platte- lün yn Frankryk net bjuster bést foar- stiet. En komt men salang men op in buorkerij syn leartiid trochbringt tusken alderhanne soarten folk yn:' Poalen, Tsjechen, Russen en Balkanezen. En dizze minsken binne net sulverskjin en frijhwat rüch, dat mannlchlen sil him noch wol ris bitinke om dertusken to krüpen. De moaiste foarm fan emigraesje is dy fan it sykjen nei in nij heitelÊn yn groeps- forbên. Sa binne foar de oarloch greae klibers boeren en faklju üt Tirol nei Bolivia tatein en nei in pear jier binne strook no. 4). 51-1 Brood 51-2 Brood 51-1 Boter 51-2 Boter 51-1 Melk 51-1 Vleesch 51-2 Vleesch 51-1 Algemeen 51-2 Algemeen Chr. Friesche Landbouw Jongeren Bond. WONS. Vrijdag 29 November ’s mor gens 9.30 uur is in café Spijksma alhier een afdeeling opgericht van de Chr. Frie sche Landbouw Jongeren Bond, omvat tende de dorpen Makkum, Wons, Schraard en üurich. De leiding berustte bij den heer C. Elgersma. Deze opende de vergadering met gebed, waarna hij las Efeze 6 1018 en hield hierna een openingswoord. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Hielkema van Harich. Deze schetste ons in een paar korte trekken het doel en streven van onze Jongeren- 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 50 gram korstlooze ka as 500 gram suiker, bo- LOLLUM. Als bijzonderheid vermel den wij dat er hier bij J. D. v. d. Meu- len, Zaterdag 30 Nov. j.l. 2 lammeren in ’t land zijn geboren. stekend gebruiken. Wint C.A.B. deze wedstrijd dan stijgt het verschil met Harlingen tot 4 punten, verliest de thuisclub echter, dan staan beide in puntenaantal gelijk. Vanzelfsprekend zal Harlingen Zondag a.s. dan ook alle zeilen bijzetten om deze wedstrijd uit het vuur te sleepen, voor C.A.B. een reden te meer om zich vooral nu van begin tot eind geheel te geven. Alleen door groot enthousiasme geven we de thuisclub een goede kans op de uiteindelijke zege. 51- 3 Algemeen terhamstrooïsel enzz. of 1000 gram jam, stroop enz. 1600 gram brood 800 gram brood 3 liter melk 1 ei. (5e kL) 100 gram kaas Bonkaarten KD, KE 612 (strook na 4). 52- 1 Brood 52-1 Boter 52-2 Boter 52-IE Reserve dermeel kinderbiscuits 52-2E Reserve 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst be reid) Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gram chocolade en/of sui kerwerken 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade en/of suikerwerken WOMMELS. Ta fuortsetting fan it bi- sprek fan de wyks tofoaren, kamen for- line Sneontojoun yn de Naeiskoalle in goed 20 minsken gear, dy’t bilang hiene by it oprjochtsjeri fan in toanielselskip. Nei yngeand petear oer doel en wurk- wize fan dy toanielploech, waerd yn bi- gjinsel besletten ta de oprjochting, hwerby fêststeld waerd, dat elkenien, fan hokker rjochting ek, lid of stiper wurde kinne moat, om sadwaende to kommen ta in forban fan in great tai krêften, dy’t ek by nasjonale feesten lyk as it bertefeest yn it Keninklik Hós har meiwurking op it stik fan toaniel jaen kinne sille. Algemien wie men fan bitinken, dat op dizze wize de opbloei fan it Fryske toa- niellibben it beste bifoardere wurde sil. Om ta in gaedlik oparbeidzjen to kom men en ek alle rjochtingen de kins to jaen om yn it bistjfir fortsjintwurdige to wurden, waerd der yn earsten in kommisje fan tarieding bineamd, dy’t him forstean sil mei de finderskate rjochtingen. It doel is om op 14 Desimber de op- rjochtingsgearkomste to hólden, dêr’t alleman, dy’t meidwaen wol, forwachte wurdt. Uit den Omtrek. Rijwieldiefstal? ARUM, 30 Nov. 1946. Toen de vrouw van den heer R. Feenstra o.d. Arum, haar rijwiel tegen de muur van het Tramstation alhier plaatste, en later te rug kwam om haar fiets weer op te halen, bleek dat het karretje spoorloos was verdwenen. Een ieder die zijn fiets lief heeft zij op zijn hoede de fiets niet onbeheerd te laten staan, daar men dan gevaar loopt dezelve gratis kwijt te ra ken. Gewoonlijk zijn er wel kapers op de kust om dergelijke voorwerpen In te pikken, zonder adres achter te laten. Bevestiging en intrede Ds. Joh. J. Brijjcer. ARUM, 1 Dec. Na 's middags door Ds. Bruins te Leeuwarden bevestigd te zijn met de tekst Spreuken 3 6 deed Ds. Brijker des avonds z’n intrede In de Ned. Herv. Kerk te Arum. De nieuwe leeraar had tot tekst gekozen 2 Korln- then 4 5. Verder werden de gebruike lijke toespraken tot verschillende col leges, kerkdienaars en vereenigingen ge houden. Ds. Brijker werd toegesproken door den consulent, ds. Gelderman van Longerhou, door de heer H. Helfrich na mens diakenen en ouderlingen, door den heer Broersma namens de kerkeraad en door burgemeester Robijn te Cuwer- kerken, waarvandaan Ds. Brijker naar hier is overgekomen. Het Vrijz. Kerk koor zong een 4-tal liederen. De kerk was beide dienstel zoo goed als bezet. Uitgave van DruRkerlj Fa, A. J. OSINGA - Bolsward LOLLUM. De heer Sj. Heins, bakker alhier, welke zich binnenkort met zijn gezin elders gaat vestigen, heeft zijn bedrijf verhuurd aan hakkar M. D. Bruinsma te Pingjum. GEMEENTELIJKE VISCHAFSLAG Aangevoerd werd over de week 25 t.m. organisatie waarna een interessante be- 3 j Nov. 1946: IJsselmeerbot Schieraal Snoekbaars Witvisch Spiering Stadsnieuws Vrijwilligers vóórl Wat vaak hebben we dat gehoord! Neemt dienst bij de Kriegsmarine! Bouw Uw toekomst in Oostland. We wisten wel beter we bleven thuis. En toen onze eigen regeering vrij willigers opriep, toen bleek dat velen toch liever wachtten, tot ze verplicht werden. Weer klonk: Vrijwilligers vóór. Maar nu voor het werk der barmhartigheid. In een deel van ons eigen land; in het Surinaamsche oerwoud leven duizenden menschen zonder eenige medische hulp. Als ze ziek zijn, volgt onherroepelijk de dood. Wie helpt hen? Zr. Nelly de Borst, de eenzame, blanke vrouw, heeft er jarenlang mooi werk gedaan, maar kon wegens slechte ge zondheidstoestand niet meer. Nu is er niemand! Maar gelukkig zijn er twee nieuwe vrij willigers, die binnenkort het moeilijke werk van Zr. Nelly de Borst weer zul len opnemen. Ook gaat er nu een dok ter mee. Een der beide verpleegsters is velen wel bekend, n.I. Jo Stoffels, onze stadge- noote. U wilt natuurlijk graag weten, hoe land en volk daarginds, waar zij in alle een zaamheid haar werk zal doen, er uit ziet. Welnu, komt dan allen Woensdag 11 December naar De Doele. Daar zult U de opnamen van het prachtige Suri naamsche oerwoud en de strijd van een eenzame blanke vrouw tegen donkere machten aanschouwen. Toont, dat gij er trotsch op zijt, dat ons land, onze stad nog zulke dappere vrou wen heeft, die zichzelf vergeten om an deren te redden. Voetbal Zondag a.s. speelt C.A.B. I thuis tegen Harlingen. Deze ontmoeting is voor beide partijen belangrijk, immers Har lingen zoowel als C.A.B. zijn nog niet uit de gevaarlijke zóne verdwenen en kunnen due 1 of meer winstpunten uit- 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 52-1, 52-2 Vleesch 100 gram vleesch 52-1 Algemeen 250 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. gram jam, stroop, enz. 1 ei (5e klasse) 800 gram brood 40 gram korstlooze kaas 250 gram rijst of kin- (uit rijst bereid) of Bolswards Nieuwsblad w w 99 be ken uur 4 MAjvvjj iv jkiujgdi vin uan vhuci, ndien mogelijk met behulp van de kerk Bonkaarten KA, KB, KC 612

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1