I' iminheer de Burgemeester De Gezondheidsdienst voor Vee in FRIESLAND Dinsdag 10 December 1946 No. 59 42e Jaargang OS1NGA - Bolsward Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Zuidwest Friesland West» e n D 1 a (niet herkiesbaar) F. Fopma overlijden van S. Visser geko: I. - VOETBAL. I FEUILLETON t V 4. le t J Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87920 Streel*! Jad voor u l» t: l, Naschrift van de Redactie: In het bovenstaande een stukje karakte ristiek van Friesland: vasthoudend, per fect, consequent Is de Fries eenmaal overtuigd van het nuttige en noodige, hi laat niet los: wilsbepaling, organisatie, actie, spanning. In deze lijn liggen van ouds: de opkomst der Doopsgezinden, het vroegere socialisme, de beweging der geheelonthouding, de opkomst der Coöp. Gelijk gezegd: de Friezen hebben zin voor perfectie en consequentie. Vandaar hun actieve levenshouding, die beloften heeft voor de toekomst. gehouden de Arbeid daarentegen zich achter de- maatsbiljartpartij bij J. de Vries waaraan ze commissie schaart in de kwestie Ne- Nog enkele vragen, waarna sluiting volg de. Stadsnieuws De Afd Bolsward/Wonseradeel v. d. Vereeniging „He Friesch Grondbezit” kwam Woensdag 1.1. in de Doele onder presidium van den heer T. T. Popma bij een, waar de algemeen-secretaris der Vereeniging, de heer Swierstra, een breedvoerige zakelijke uiteenzetting gaf over de komende belastingmaatregelen der Regeering, in het bijzonder wel die genen, die de landelijke eigendommen be treffen. Vooraf schetste de inleider de precaire toestand van ’s lands finan ciën, nadat de bezetter hier een dermate desolate boedel had achtergelaten. Nu deze door hem veroorzaakte schuld ook niet terugbetaald zal worden gelijk ieder particulier wel verplicht is wanneer hij aan een ander iets schuldig is gewor den of iemand schade heeft berokkend, nu is het Nederlandsche volk dus ge dwongen deze uitermate zware last zelf te torsen. Het gaat er nu maar om deze schuld rechtvaardig over het ge- heele volk om te slaan; ieder zal daarin zijn steentje hebben bij te dragen, de één wellicht in de vorm meer van zijn eigen kapitaaltje te moeten afstaan, een an der die dit niet bezit, dan door werke- kelijk niet alleen in woorden doch ook in feite soberder te gaan leven. De landelijke eigendommen worden wel heel zwaar ook getroffen door de Ver- mogensaanwas-belasting, nu in begin sel deze goederen, eenigermate onge acht hun toestand, door den Minister van Financiën worden getaxeerd op 120 en 110 pct van de waarde van Mei 1940 (afhangend van de vraag of men elge- WOMMELS. De afd. Hennaarderadeel der Chr. Hist. Unie belegde een open bare vergadering bij Gerbens met als spreker de heer Tj. Krol, lid der Tweede Kamer over „De C. H. politiek voor en na de algemeene verkiezingen”. Achter eenvolgens werd behandeld de antithese- gedachte, ziektewet, grondwetherziening en vele actueele vraagstukken van den tegenwoordigen tijd, waarbij nogal cri- tiek werd uitgeoefend op de Partij van de Arbeid. De spreker verklaarde zich tegen het accoord-ontwerp van de Com missie Géneraal, hoewel de Partij van KERKNIEUWS. WOMMELS. Beroepen bij de Geref. ge meente alhier (vacature Ds. W. J. Meis ter) Ds. K. van der Veen te Oppenhui zen. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. WOMMELS, 4 Dec. Heden werden de kerkelijke verkiezingen gehouden der Ned. Herv. gemeente Wommels c.s. Tot gemachtigden in het kiescollege werden gekozen in de vacature W. K. de Jager (niet herkiesbaar) F. Fopma en wegens overlijden van S. Visser gekozen B. Bau- kema, terwijl de heer R. Zijlstra werd herkozen. Wegens vertrek van de heeren.D. Klijn- sma en M. Talens werden tot notabelen gekozen de heeren S. Bootsma en S. Bouma. In 1946 waren reeds 12 Coöp. Zuivel fabrieken t.b.c.vrij, terwijl even zooveel fabrieken een regeling hebben, die tot hetzelfde resultaat zal leiden. Geheel tb.c.vrije gebieden in Friesland is in de naaste toekomst niet denkbeel dig. De Gezondheidsdienst richt zich ook te gen onvruchtbaarheid, het verwerpen der dieren incluis. Een georganiseerde be strijding op dit gebied kon nog niet al gemeen worden. Het niet drachtig wor den meestal steriliteit genoemd blijft voorshands een zaak van voorlich ting. Een der middelen is: de kunstma tige inseminatie, ter voorkoming van be smetting. Daarom heeft de Gezondheids dienst in Friesland een leiding gevende rol bij organisatie en uitvoering der kunstmatige inseminatie. Tegen „Abortus Bang” wordt veelal een voorbehoedende enting toegepast. De dienst beoogt zooveel mogelijk de bedrij ven vrij te maken van de Abortus-Bang- infectie. Mede wordt de para-t.b.c., in bepaalde streken van Friesland veel voorkomende bestreden. De georganiseerde bestrijding werkt nauw samen met den Veeartsenij- kundigen Dienst Bestrijding van tal van andere ziekten m. n. onder de jonge dieren, varkens en pluimvee, behoort ook tot den Frieschen Dienst. Hier is vooral het laboratorium het middelpunt. In de laatste jaren wer den pl.m. 25000 onderzoekingen per jaar verricht, afgezien van het geregeld on derzoek van melk op streptococcen, lig gende op het terrein der melkwlnning, t.a. bestrijding van de voornaamste der uierziekten, de streptococcen-mastitis. Zijn er eenige resultaten verkregen, er is nog oneindig veel werk te doen. Dat onze Dienst over het geheele land weer klank vindt, geeft groote voldoening. On derlinge samenwerking tusschen prov. diensten en met overheidsdiensten heb ben beloften voor den Nederlandschen veestapel. Het in 1919 door Friesland gegeven voor beeld zal voor het geheele land m.a.w. voor land en volk zegenrijke gevolgen hebben. Win. collega Veenbaas, de eerste Directeur van den Fr. Gezondheidsdienst aan wiens helder inzicht en bezielende leiding veel te danken is, moet hier met eere genoemd worden. naar-verpachter dan wel eigenaar-zelf- gebruiker is). Dit is inderdaad heel moeilijk te dragen nu de officieele prijs vaststelling der onroerende goederen door de Regeering steeds is gesteld op de waarde van Mei 1940 en men ze dus ook uitsluitend voor die waarde kan verkoopen. Door de grondorganisaties mocht den Minister echter worden over tuigd van de waardedaling veler on roerende goederen gedurende den oor log (mestgebrek, scheuren greidlanden, onderhouds tekort gebouwen), waar door den belastingplichtige thans in de gelegenheid wordt gesteld een aftrek post voor deze waardedaling in minde ring te kunnen brengen. Ook wat de vrijstelling voor deze be- asting betreft kon deze Vereeniging vruchtbaar werk verrichten in samen werking met de landbouw-bedrijfsorga- nisaties; in het bijzonder t.b.v. de agra rische bevolking werd de oorspronke lijk alleen in het wetsontwerp opgeno men vrijstelling ad f5000.verhoogd met f 10.000.daar dit bevolkingsdeel èn zelf voor hun ouden dag heeft te» sparen èn in het bedrijf van den land bouwer het de gewoonte is de zélf mede werkende kinderen niet apart te beloo- nen, doch deze gelden in het bedrijf vast te houden tot het oogenblik dat de kin deren bij huwelijk zelf een inventaris uit deze overgespaarde penningen van den vader krijgen aangeschaft. Na nog enkele opmerkingen te hebben gemaakt over de voor deze belasting uitzonderlijke hooge tarieven en de in de practljk wel eens hier en daar tot ver schil van meening zullen leidende vraag: wat al of niet „zwart” verdiend zal zijn, stond de spreker aan de hand van di verse vragen verder nog uitvoerig stil bij de ontwikkeling van het pachtprijs- peil, in het bijzonder wat daarvan gezien de Internationale agrarische ont wikkeling en de huidige landbouwpoli tiek der Regeering in het toekomende nog mag worden verwacht. Al met al een zoodanige duidelijke en op de practijk afgestemde vóórlichting dat men wil probeeren in de Januarimaand de spreker nog eens voor een dezer be langrijke onderwerpen naar hier, tel kunnen krijgen. Uit den Omtrek. BURGWERD, 4 Dec. Onder leiding van den heer T. N. de Boer hield de ijsclub „Burgwerd en Omstreken” hedenavond haar jaarvergadering bij C. J. Rienstra. De Voorzitter opende deze vergadering met een woord van welkom en bracht vervolgens een woord van dank aan de heeren D. Hettinga en J. Hellinga voor het werk dat zij gedaan hadden op de gehouden wedstrijden daar de voorzitter zelf afwezig was. Verder werd een mededeeling gedaan dat de 1ste prijs welke het vorige jaar gewonnen werd door J. Huisman te Bols ward, niet behoefde te worden uitbetaald daar Huisman eerder een prijs had ge wonnen en de wedstrijd was uitgeschre ven voor mannen die nog niets hadden gewonnen. Vervolgens een schrijven dat men niet overging tot aansluiting bij den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. Na het lezen der notulen kreeg de secr. gelegenheid ’t jaarverslag voor te lezen, hieruit merken wij op, dat er het vorige jaar 6 wedstrijden waren gehouden. Voor het ophalen van de financiën voor de ijs- wegencentrale gaven zich, enkele jeug dige leden op. De penn. boekte dit jaar een batig saldo van f201.34. Een woord van dank voor zijn accuraat werk. Bij acclamatie werden de aftr. bestuurs leden T. T. de Jong en N. Boersma her kozen. Bij de verloting vielen de schaat sen ten deel aan den heer H. Tolsma te Hichtum. In de rondvraag kwam nog naar voren dat de ijsclub Burgwerd en Omstr. volgend jaar November haar 25- jarig bestaan kan vieren (ook de secr. T. T. de Jong viert dan zijn 25-jarig ju bileum). De vergadering was goed bezocht, aan wezig 40 leden. De club telt samen 140 leden. Met een woord van dank sloot de voorzitter deze gezellige avond. Over dit onderwerp hield de heer P. Sjol- 1 lema, Directeur van dien dienst, op 1 Woensdag 4 December 1946 in de ru- i briek „Op het Land” stem van de Over- 1 heid, een lezing, over den Regionalen Omroep Noord. Spreker verzekerde ons dat dit instituut i zich in den laatsten tijd in een groote belangstelling mag verheugen. Niet al leen in Friesland, maar ook in de andere i provinciën. De Friesche dienst, die reeds 27 jaar werkt, wordt daarbij dikwijls als voorbeeld gesteld. De bestrijding van besmettelijke veeziek ten is hier te lande gebaseerd op de Vee wet van 1870. Welke die ziekten zijn, is in veehouderskringen algemeen bekend. De zorg voor de bestrijding van die ziek ten,, is aan staatsorganen opgedragen. Daarnaast zijn er echter tal van andere veeziekten, minder ernstig, minder be smettelijk, waarvan de bestrijding aan het particulier initiatief is overgelaten. In het begin van 1900 won in Friesland de overtuiging veld, dat op dit terrein de veehouders zelf in hun eigen belang de bestrijding ter hand moesten nemen. De eerste daadwerkelijke stoot daartoe, ging uit van het Friesch Rundvee Stam boek. De toenmalige secretaris, Dr. E. van Welderen baron Rengers drong aan op aanstelling van een hygiëne-consu- lent die in 1918 werd aangesteld. In de eerste plaats werd de strijd tegen de tuberculose onder het vee aangebon den, waartoe contact werd gezocht met de zuivelfabrieken, waarmede Friesland min of meer bezaaid was en nog is. Niet alleen dat de fabrieken mooi hun mede werking in het belang van den boeren stand kon verleenen, zij hadden er indi rect ook belang bij. De teruggaaf van bijproducten door de fabriek aan de boer derij, kon de verspreiding van tubercu lose in de hand werken. Desgevraagd werd reeds in 1919 door het Friesch Rundvee Stamboek en den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken een ge zondheidsdienst voor Vee in Friesland opgericht. In andere provincies zijn der gelijke diensten slechts nog in voorbe reiding. Was aanvankelijk de laboratoriumruimte voor den Frieschen Dienst gebrekkig, zij zou later ruimschoots voldoende worden. In een gezond lichaam allicht een gezon de geest. Met meer zekerheid: van een gezonde koe allicht een goede melkwin- ning. Vandaar dat een bacteriologisch laboratorium noodig was en dat maat regelen tegen veeziekten en ter bevor dering der hygiëne noodig waren. Coöp. Zuivelfabrieken en vereenigingen van melkveehouders kregen gelegenheid zich aan te sluiten bij een contröledienst, speciaal voor onderzoek van bedrijven op tuberculose. De fabrieken m.n. sloten zich vrijwillig aan, waarbij leden en leveranciers wer den verplicht om de bestrijding van tb.c. ter hand te nemen. In 1922 hadden zich op deze wijze reeds 22 fabrieken aange sloten. Een bewijs, dat de Friezen van het nut en het voordeel overtuigd wa ren, maar ook hun schouders er onder wilden zetten. Gedeelde vreugd is halve vreugd. F. R. S. en de Bond van C. Z. begeerden volle dige bestrijding der t.b.c. Na 1922 kwa men voorshands geen nieuwe fabrieks- aansluitingen tot stand, maar wel aan sluitingen van kleine en groote groepen van veehouders t.w. leden van een Coöp. Zuivelfabriek of veehouders, die hun melk leveren aan een particuliere zuivel fabriek. In 1928 werd een begin gemaakt met het rijkssysteem van t.b.c.bestrijding. In dat jaar kwam voor Friesland een gezond- heisdienst tot stand. Deze nam de be strijding van t.b.c. voor de melkleveran- ciers der part, zuivelfabrieken voor haar rekening. Sedert 1935 zijn bij alle Coöp. Zuivelfa brieken in Friesland min of meer groote groepen van tb.c.bestrijders aanwezig. Tijdens de oorlogsjaren ging de groei door. In het afgeloopen seizoen 1945-’46 was de stand bij 78 Coöp. Zuivelfabrie ken in Friesland zóó dat bij 72 fabrieken de t.b.c.bestrijding algemeen was, terwijl het aantal afzijdige veehouders bij de overige 6 fabrieken ongeveer 150 be droeg. Dit beteekent: bijna 100 pet. vrij willige deelname, zonder eenige financi- eele steun van de Overheid. Wat onze jongens In Indië kregen. Ten bate van onze jongens, die in Indië voor het vaderland de spits afbijten en onder buitengewoon moeilijke omstan digheden een zware en vaak teleurstel lend taak verrichten, is onlangs een op- roepf tot de Nederlanders gericht, om door het zenden van boeken het verblijf van onze jongens daar te veraangena men. Voor de mariniers en soldaten in Soera- baja is nu de eerste zending aangeko men, niet minder dan 29 kisten met boe ken. Er ging een gejuich op onder de jongens, die reikhalzend uitzagen naar een goed Hollandsch boek. Maar weet U wat daar voor de dag kwam? Een stelletje oude telefoon-, giro- en ra- diogidsen van voor den oorlog, jaarver slagen van ondernemingen of overheids instituten en instellingen als die van de „Landbouw" en „Archiefwezen”, oude jaargangen van vrouwenbladen, een serie 20 „Wel, mijnheer de burgemeester, hoe gaat het nu?” informeerde de dokter op hartelijken toon. Vreemd, dacht Harry, die man geeft me kort tevoren de schuld van een mis lukt huwelijk onmiddellijk daarop informeert hij vriendelijk, hoe het met me gaat Vanmiddag komt mevrouw, soesde Harry. Mijn vrouw Maar dan nu zoet slapen Als een klein kind had de zuster hem toegestopt precies als zijn moeder deed, vroeger, toen hij heel klein was Die zuster moest weten, hoe hij tegen dat bezoek opzag het bezoek van de vrouw, die hij om haar geld getrouwd zou hebben Eén geluk ze had hem den avond van het ongeluk gezien en blijkbaar had ze geen argwaan ge had Zij óók had haar man her kend „Zuster?” „Ja, nu moet u toch heusch slapen gaan”, antwoordde de zuster een beetje boos. „Zuster kunt u zich voorstellen, wat het is, als je alles vergeten bent?” klaagde Harry. „Dat moet u zoo ernstig niet opvatten”, antwoordde de zuster luchtig. „Ik ver geet ook wel eens wat”. „Maar niet Alles", hield de zieke vol. „Ik weet niets meer ik ben alles kwijt”. „Dat komt heusch allemaal in orde, als u zich rustig houdt”, verzekerde de zus ter. „Zou u denken?” „Vast en zeker”, antwoordde zij beslist. „Ik schaam mij er voor. Het staat zoo dom, niet?” In het begin was het percentage van de aan t.b.c. lijdende runderen zéér hoog. In 1923 was het percentage reageerende runderen ruim 35, voor één aangesloten fabriek zelfs ruim 45. Het leek hopeloos en vele veehouders wilden den strijd op geven. Maar hij is door tal van veehou ders doorgezet. De cijfers zijn thans heel wat gunstiger. Over 1945-’46 werden ruim 15000 be drijven met 285000 runderen onderzocht, waarvan slechts 2.75 pet. door t.b.c. bleek aangetast. 13000 bedrijven of 86 pet. bleken t.b.c.vrij te zijn. De dienst gaat steeds door. Fabriek tot fabriek dient t.b.c.vrij gemaakt. De fa briek kan dit bevorderen door te bepa len dat veehouders reageerende runderen uit hun bedrijf moeten verwijderen. Deze actie moet men kalm en waardig op zetten en doorvoeren. Vele Coöp. Zui velfabrieken zijn langs dezen weg reeds t.b.c.vrij of hebben de vrijmaking gere geld. FREN O I—R. E. S. L Met 2 invallers (Brandenburg en Ka- ger) trekt RES I welgemoed naar Fra- neker. Wanneer afgetrapt is, zet Freno al direct een aanval op; maar ook RES valt nu en dan verrassend uit. D.e strijd is vrij gelijk; een Freno-speler weet dan door te breken en scoort. RE'S laat zich evenwel niet ontmoedigen en aanval na aanval wordt opgebouwd; de belooning blijft niet uit en met dezen stand 1-1 gaat de rust in. Na de rust wordt het spel ruwer van Freno’s kant. Toch rolt nog een bal ter gend langzaam in het Freno-doel en RES leidt nu met 2-1. Nadat van de 2de helft al 25 minuten verstreken zijn raakt Ver- burgt geblesseerd. Wierema vervangt hem. Nog 10 minuten zijn te spelen en dan speelt een der RES.ers In eigen doel, 2- 2. Bij een scrimmage weet Freno dan nogmaals te doelpunten; met dezen stand 3- 2 komt het einde van den wedstrijd. Nooit werd RES zoo door pech achter volgd als in deze wedstrijd. Met de overwinning in ’t zicht moest het zwich ten voor een niet sterker Freno. Toch speelden alle RESers een behoorlijke partij en daarom was het toch gepast, dat, hoewel de puntjes elders bleven, een „zingende bus” huiswaarts keerde. „Ach kom, dat is toch niet de moeite waard, u weet nog genoeg van wat er gebeurd is u weet, dat u de burge meester van Harrelaar bent dat u getrouwd .bent en dat uw vrouw straks zal komen”. „Ja, dat weet ik nog”. „Alles wat u verteld wordt, houdt u vast. Dat is het beste bewijs, dat de her senen goed zijn, verzekerde de dokter. Wat u weten wil van het verleden, kunt u toch straks aan mevrouw vragen?” „Dat kan”, knikte Harry. „Maarre maar mag ik u wat vragen zuster?” „Ik mocht het u eigenlijk niet toestaan. U praat weer veel te lang”. „Wilt u mij helpen, m’n geheugen te rug te vinden? Er zijn van die vra gen, die ik aan mijn vrouw niet durf stellen”, sprak Harry. „Daar heb ik vannacht over liggen tobben. Ik weet den voornaam van mijn vrouw niet meer ik weet niet, hoe lang we ge trouwd zijn of wij kinderen heb ben Als ik dat mijn vrouw zou vra gen, zou ze me zeker uitlachen”. Tevreden sloot Harry de oogen, nadat de zuster haar volledige medewerking had toegezegd. Niet alleen haar voor naam nog veel meer zou zij aan me vrouw Poortmans vragen. En alles zou ze hem haarfijn oververtellen Laat komen wat komt.als mevrouw geen argwaan koesterde, kon hij het spelletje misschien wel volhouden Waar om eigenlijk niet. Hij leek op den bur gemeester waarom zou hij ook geen burgemeester kunnen zijn? Even maakte hij zich nog ongerust. Misschien had mevrouw Poortmans al gemerkt dat haar man een plaatsver vanger gevonden had misschien was daaruit haar zonderlinge houding ten opzichte van den gewonde te verkla ren Laat komen wat komtl „Maakt u mij dadelijk wakker, zuster, als mijn vrouw er is?" Wordt vervolgd. CHR. NAT. SCHOOLVEREENIGING. WOMMELS, Dec. De Chr. Nat. School- vereeniging kwam in ledenvergadering bijeen onder leiding van den heer J. R. Miedema. Het samenzijn werd ge opend met gebed en Schriftlezing, waar na door het Hoofd der school, de heer den over: „Onderwijsvernieuwing”, waarbij spreker het onderwerp aldus be handelde „van bulten af, en van binnen uit”, waarbij ten slotte de conclusie naar voren kwam, dat volgens hem bij verandering, vernieuwing veel goeds tot stand kon worden gebracht, doch het oude „de bijbel op school” blijft, en zoo ook de opvoeding der kinderen naar Gods Woord. Met bijna algemeene stemmen werd de voorzitter wederom herkozen. Tot slot werd nog medegedeeld, da 14 Aug. 1947 het 75-jarig bestaan kon worden her dacht. Met dankgebed werd de vergade ring besloten. ST. NICOLAASFEEST. BAARD, 6 Dec. Door de kinderen van de bewaarschool uit Baard, Oosterlittens en Huins is weer het traditioneele St. Ni- colaasfeest gevierd. Onder leiding van juffrouw A. Hiemstra werden door de kleintjes leuke spel letjes gedaan en liedjes gezongen, ter wijl Sint Nicolaas en Zwarte Piet zich niet onbetuigd lieten en door het uit strooien van pepernoten had de angst bij enkelen spoedig plaats gemaakt voor een warme vriendschap, welke nog grooter werd, toen voor ieder nog een cadeautje werd uitgereikt. Een woord van dank aan de organisa toren van dit zoo bij uitstek geslaagde kinderfeest is zeker op zijn plaats. JSCLUBVERGADERING. OOSTERLITTENS. De ijsclub „Een dracht” hield haar jaarvergadering in café Walon met 28 belangstellenden. In ’t jaarverslag werd melding gemaakt van een ledental van 209 en 12 adspiran- ten, terwijl het vertrek van het bestuurs lid de heer I. A. Stuit als een gevoelig verlies voor de club kan worden aange merkt. Een bijzonder woord van dank voor zijn vele werk was dan ook alles zins op zijn plaats. De kas sloot met een batig saldo van f648.68. In de vacature I. A. Stuit werd benoemd de heer J. Timmerman, terwijl tot lid der Commissie van Toezicht be noemd werd de heer A. Frankena. Tot afgevaardigden naar de op 18 Dec. te houden vergadering van den Bond van Ijsclubs te Leeuwarden werden aange wezen A. Andela en J. van der Wal - Ten slotte kwamen bij de rondvraag nog verschillende aangelegenheden ter -. tafel, welke meer of minder opbouwend J. W. lestra, een inleiding werd gehou- voor de dorpssamenleving konden zijn. Mef den wensch) daf )iEendracht” een goed winterseizoen mocht hebben, werd de vergadering besloten. Verschijnt DINSDAGS n VRI|DAOS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Tc'c'’'" ‘*1 (K 5157) RECTIFICATIE BONNENLIJST. Vrijdag 6 December zijn er in de door ons gepubliceerde bonnenlijst enkele sto rende fouten geslopen, die in een ge deelte van de oplaag zijn blijven staan. Wij geven hier nog even de verbeterin gen: Bonkaarten KD, KE 612 strook no. 4) 52-1 Boter 250 gram boter. 52-1 Alg. 100 gram kaas. 52-2, 52-3 Alg. 250 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop, enz. 52-2D Reserve 50 gram korstlooze kaas. PINGJUM. Aan de alhier door 24 spelers werd deelgenomen, wer- derland en Indonesië, den de prijzen als volgt gewonnen: 1. P. Kuiper en A. Boomsma. 2. P. O. Dijkstra en A. S. Bergsma. 3. M. S. de Vries en J. A. Bergsma. Hoogste serie 11: J. D. Sieswerda. AFSCHEID Ds. H. GORDEAU. WOLSUM, 1 Dec. Wegens vertrek naar Eibergen nam Ds. Gordeau heden af scheid van de Ned. Herv. gemeente Wol- sum en Westhem. Als tekst was gekozen Matth. 3 6. Ds. Gordeau werd namens de ring toege sproken door Ds. Jansen van Ijlst en door ouderling K. Feenstra, op wiens verzoek daarna werd gezongen Ps. 121 vers 4. De belangstelling in deze dienst was groot Bolswards Nieuwsblad n LB L I I I I I I f 1 l> I 1 I I I 1 t l;

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1