i SSij fiet 60-jarig 6estaan I van den Frieschen Ijsbond No. 60 42e Jaargang Vrijdag 13 December 1940 in Fries- 250 gram waschpoe- 1 kg appe- week van 2 t.m. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Bolsward en Omstreken. Gedurende de maand November werden door de Leeszaal in totaal 1149 boeken uitgeleend, waaronder 9 uit de Leeszaal te Sneek. Het aantal bezoekers bedroeg 47, t.w. 42 heeren en 5 dames. 52-7 algemeen 52-8 algemeen 52-3D Reserve 500 gram jam 125 gram koffie 100 gram thee Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 Mej. 2134 K.G. 785 227 106 160 Gemeente avond Voor een geheel gevulde zaal hield de vereeniging voor Vrijzinnig Hervorm den in het Convent een Gemeente- avond op Maandag 9 December. Met voldoening werd geconstateerd dat de kerkelijke verkiezingen, die reglemen tair gehouden moeten worden, door de zeer gewaardeerde houding van het be stuur der Evangelisatie hun strijdkarak- ter, vaak zoo onstichtelijk binnen de muren van een en dezelfde kerk, niet behoeven te vertoonen. Wel zegt de Totaal 3412 K.G. MAKKUM, 9 Dec. Bij de stemming’welke hedenmiddag is gehouden in „Ons Ge bouw” voor een Notabele bij de Ned. Herv. Gemeente in de vacature Sj. Bijl- sma, werd gekozen de heer P. de Groot, welke deze benoeming heeft aanvaard. Openbare Vergadering ZURICH. Maandagavond hield de afd. Zuivel van de Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf een openbare vergadering. Als spreker trad op de hr. Van Dijk van Leeuwarden met als on derwerp: Loonen en Prijzen. De op komst was niet groot. Door de spreker werd uiteengezet, welk verband er heerscht tusschen de loonen en prijzen en dat het niet gaat, wanneer men wel de loonen vastlegt en niet de prijzen. Bij de rondvraag kwam ó.m. de distri butie van textiel ter sprake. Een punt, waar de arbeiders, vooral de landar beider in de herfst, het meest gebrek aan hebben. Bonnenlijst voor de tweede helft van de 13e periode 1946 (8 t.m. 21 Dec.). Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook 4. 51-4 algemeen 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 200 gram gedr. zuid- Zendings Filmavond Donderdagavond draaide in De Doele de Zendingsfilm „Suriname”. Ze bracht in beeld het mooie werk door de Broedergemeente in dit deel van het Rijk verricht. Voor de pauze werd het werk onder de Boschnegers belicht, terwijl ons daarna een kijkje werd gegeven in het omvang rijke werk in de stad Paramaribo. Freu le van Leynden, die hier jaren lang werkte en thans met verlof in Neder land vertoefde, gaf een duidelijke ex plicatie. Het mooie werk dat door de Broedergemeente in Suriname wordt gedaan, verdient alle lof en wij ver wachten dat hiervoor, door deze avond, in breeden kring belangstelling is ge wekt. Uit den Omtrek. Nieuw leven HARTWERD. Bij mevr. Wed. Kramer onder Hartwerd loopen twee spring levende lammeren in de weide, wat voor deze tijd van ’t jaar zeker wel een bijzonderheid is. HARTWERD, 6 Dec. Hedenavond vergaderde alhier de begrafenisvereen. „De laatste Eer”. Aanwezig waren het bestuur en 19 leden. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter werden de notulen van de vorige jaarvergade ring voorgelezen, alsmede het jaarver slag van den penningmeester. Uit een en ander bleek dat de vereeniging een maal dienst had gedaan voor leden en voor twee gevallen van buiten. Wegens vertrek en tevens periodiek af treden van de heer F. de Boer moest een nieuw bestuurslid worden gekozen. Na stemming werd gekozen de heer I. H. Boersma, welke deze benoeming aannam. Door de weinige gevallen is de kas flink vooruit gegaan. Met bijna algemeene stemmen werd herkozen als hulpbode de heer S. Bloemhof. Na nog enkele besprekingen in de rond vraag sloot de voorzitter de vergade ring met een woord van dank. Door het bestuur werd nog gekozen tot penning meester de heer R. Abma, welke deze benoeming ook aannam. ARUM, 8 Dec. Het Nutsdep. Arum- Achlum-Kimswerd hield op de zaal van Fryske jounen to Boalsert De Krite „Boalsert” béidde Tiisdeito- joun har earste Kritejoun yn dit win- terhealjier. De foarsitter koe mar in hiel lyts tal leden wolkom hjitte. Hy joech yn in pear wurden in oersicht oer it wurk fan it bistjür en it program foar dit winterskoft. Dêrnei kaem de hear Tsjailing P. Terp- stra üt Amsterdam nei foaren om in koarte ynlieding ta syn lezing oer de glorie fan it Princenhóf to hélden. Wy kamen dêrtroch to witten dat hy yn 1942 him yn dit natürreservaet forskü- le foar de Dutskers. Spr. fortelde eat oer it üntstean fan dit moaije stikje Fryslén, oer de noed foar it bihald, dy’t kaem, doe’t de wetter- sport in greate flecht naem en oer de soarch fan „It Fryske Gea” foar dit stik natür. Hy hat syn ünderdüktiid dêr net yn liddichheit trochbrocht. Dat waerd üs düdlik by syn lêzing met ljochtbyl- den. Minsken, hwat is Fryslén dochs ryk mei sa’n gebiet. As men it mar sjen wol en der de tiid foar nimt. By man- nich prints je koe men fielle dat de oan- wêzigen tige ónder de yndruk kamen fan dy rike wetter en fügelwréld mids de sompen en feanen by Eamewéld. Derby bliek de hear Terpstra in smoute forteller to wêzen. De thüsbliuwers hawwe dizkear wer hwat moais en learsums foarby gean litten. De öfdieling Boalsert fan it Roomsk Frysk Boun hie foar Woansdeitojoun in literaire kursusjoun ütskreaun, dêr’t oare wike it forfolch fan hélden wurde sil. In aerdich keppeltsje leafhawwers fan de Fryske literatuer wiene op ’e boppeseal fan ’e Griene Weide gear- kommen om to harkjen nei de fryske dichter Douwe Tamminga, dy’t sprekke soe oer de Fryske dichtkunst. Nei in algemiene ynlieding oer de skiednis fan de dichtkunst hat Tammin ga üs kundich makke mei de fjouwer haedfoarmen fan de poëzije: lyryske, epyske, didaktyske en dramatyske poë zije. Fan al dizze foarmen waerd in treffend foarbyld foarlêzen. Ek de fers- foarm, it rythme en it metrum waerden düdlik bihannele. Oan it ein fan ’e joun hat Tamminga noch fan syn eigen wurk declamearre. Oare wike komme dan de balladen oan bar. Dit wie foar de measten in drege, mar tige learsume joun. Stadsnieuws Bolsward, 11 Dec. 1946 Aan de ingezetenen van Bolsward De koloniehuizen in Nederland hebben belangrijke schade ondervonden tenge volge van de oorlogshandelingen en de bezetting in de achter ons liggende ja ren. Niet alleen werden vele gebouwen in min of meer ernstige mate bescha digd, doch vele werden zelfs met den grond gelijk gemaakt, terwijl bovendien van talrijke tehuizen de inventaris werd geroofd, vernield enz. Het gevolg van een en ander is, dat de Nederlandsche kolonieverpleging, die voor den oorlog zulk een bijzonder hoog peil had be reikt, thans voor een groot deel is moe ten worden gestaakt, dan wel op min der bevredigende wijze met behulp van allerlei noodvoorzieningen moet plaats vinden. Waar reeds vóór den oorlog in ons land een groote behoefte aan kinder- uitzending bestond, behoeft het aan den anderen kant zeker geen betoog, dat juist tengevolge van de oorlogsomstan digheden, deze behoefte nog in belang rijke mate moet zijn gestegen. De Centrale Raad voor Kinderuitzen- ding heeft in samenwerking met de daarin vertegenwoordigde vereenigin- gen alles in het werk gesteld, om de wederopbouw der koloniehuizen zoo spoedig mogelijk tot stand te doen ko men. We doen daarom een beroep op U allen: „Steunt de collecte op a.s. Donderdag 19 Dec. voor de wederop bouw der koloniehuizen”. U helpt daar mee de uitzending van het zwakke kind bevorderen. Geeft met milde hand. Namens de R. K. Vacantiekolonie en het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantie- kolonies, Afd. Bolsward naar zee, ten eenenmale bevrijd ge land, wat de ijszaken betreft, bedroe- bleven. men de renbaan voor de ingeschreven hardrijders bestemd, had afgeperkt tot een lengte van 611 en eene wijdte van ruim 62 Friesche voeten en eene ge noegzame ruimte had daargelaten voor eenige honderden van wandelaars en rijders van beider sexe. Onder eenen ontzaggelijken toeloop van naar eene waarschijnlijke berekening van twintig duizend aanschouwers, werd het oogen- blik van den wedloop aangekondigd door het lossen van 4 veldstukjes en eene ouverture van blaasinstrumenten. En ziedaar, dan onder het vroolijke ge lach der menigte, de eerste stoute proe ven van ligchaamsveerkracht en sterk gespierde leden der kampvechters in werking, bij die van zoovele uit het an dere geslacht, welke, in weerwil der be letselen met dewelke deze te worstelen had, men in dezen wedloop de grootste vermoeijenissen zag te boven komen, teneinde zich met het lokkend lokaas en eere en de daartoe bepaalde beloo- ning van 15 gouden Willems, te mogen bekroond zien, welke dan ook, onder begunstiging van het zachtste winter weer, na veelvuldig herhaalde wedstrij den, aan den overwinnaar Halbe Hom- merts Huitema van de Hommerts en deszelfs mededingster Tjaltje J. de Jong van Ijlst eervol werd uitgedeeld”. Laten wij tenslotte den wensch uitspre ken, dat nog eens een winter aanbreekt, zooals mr. A. Bogaerts het in „De Schaatsenrijder” levendig teekent, op dat we hem kunnen nazeggen: Andren, gekromd in het spannende pogen, Snel te bejagend voor konstiger zwier, Ijlen, als pijlen, den bogen onttogen Recht naar het doel, Om dit te bereiken heeft de Friesche Ijsbond met z’n Ijswegen Centrale al ler medewerking noodig, althans van hen, die van deze wegen gebruik ma ken. En ’t is hun plicht lid te worden van den 60-jarigen Frieschen Ijsbond. E. n Streekblad voor West* en -Zuidwest Friesland VEREENIGING SIMAVI, „Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemschen. Deze vereeniging doet een oproep tot de inwoners van Bolsward. Ondanks de moeilijkheden in Indonesië is Simavi onmiddellijk begonnen met kracht dadige hulp te verleenen aan artsen en zus ters in de Buitengewesten, die zich niet sto ren aan het politiek rumoer en het door den oorlog afgebroken werk weer hebben her vat. Zij voeren daar den strijd tegen de grootste vijanden van de Indonesische be volking; de vele verschrikkelijke tropenziek ten, zij volgen slechts hun roeping. Zij zijn begaan met het ontzaglijke leed, dat deze ziekten onder de bevolking veroorzaken. Genezing is vaak mogelijk wanneer er ten minste een arts is en wanneer hem genees middelen enz. ten dienste staan. Door de Japanners is veel vernield, maar op verschil lende plaatsen begint een dokter onder de primitiefste omstandigheden weer van voren af aan. Doch men moet „Ammunitie” hebben I Aan sommige aanvragen kon Simavi terstond voldoen. Zoo zond zij een arts op Halma- heira 3 K.G. salversan voor meer dan 10.000 inspuitingen tegen frambosia; 5000 staalpil- len, 2 K.G. chenopodiolie tegen mijn worm ziekte; 25000 kinine pillen, samen ter waar den van f 3150. Een arts op Nw. Guinea ontving voor f5100 aan geneesmiddelen en f 1000 aan instrumenten. Een militaire arts op Ambon deed Simavi voor f 1500 aan instru menten toekomen; naar Sangi gaan medi cijnen en instrumenten. Voor den arts en zusters, die naar ’t Bosch- land van Suriname vertrekken, werd een subsidie van f 17.000 verleend voor afbouw en inrichting van het hospitaaltje, benevens voor bouw van eigen woning. Borneo en Samosir (Tohaneer) vragen om zusters en dokter. En dit zijn nog maar druppels in den grooten oceaan van leed. Denkt u eens aan de zeer vele blinden en geeft u er zich rekenschap van. wat het be- teekent „blind” te zijn. Simavi verrichtte reeds jaren geleden baanbrekend werk bij de bestrijding van blindheid. Simavi heeft zeer groote fondsen noodig om aan vele aanvragen tot leniging van den medischen nood te kunnen voldoen. Uw bijdrage beteekent: meer artsen, meer zusters, meer geneesmiddelen, meer zieken huizen en poliklinieken. Uw gave beteekent minder lijden, meer levensgeluk. Helpt allen mede om de dagen van 1619 Dec. tot blij de dagen voor Simavi te maken. Men zal u een lijst aanbieden waarop u kunt intee- kenen. Laat vooral de jeugd zich dien eenen Woensdag 18 Dec. vrij maken en door speld jes te verkoopen een offer brengen voor onze overzeesche rijksgenooten. Het Comité voor Bolsward bestaat uit de volgende personen: Comité van „Vrijw. Vrouwen Hulpactie”: Mevr. Ten CateBeekhuis NawijnRatsma Verhoevenv.d. Hoek AltWesseling J. de Vries Aanbevelingscomité T. S. v. d. Zee, wn. burgemeester Ds. O. D. A. Oskamp A. F. Winterwerp B. Hagenaar Pastoor H. A. Staal O.F.M. Dr. S. Andela M. ten Cate J. L. de Bos Kuil L. L. van Geuns Men lette op de etalages bij J. Visser, Markt plein; P. Lunter, Appelmarkt; Boekhandel Osinga; R. Faber, Broerestraat en Bervoets, Witheerenstraat. Zestig jaar geleden zag het er l_:, vend uit. De klachten over verwaar- Het navolgende dient nog gemeld: Dat loozing en vernieling van het ijs waren menigvuldig. Een dergelijke toestand werd onduldbaar genoemd. Het was dan ook in 1886, dat in Friesland de Friesche Ijsbond werd opgericht, om daarin verbetering te brengen. Het bestuur richtte zich tot Ged. Staten, de Prov. Staten, en alle gemeente besturen, om voor Friesland het groote nut en voordeel van bruikbare ijswegen uiteen zetten en de schade en het on gerief te schilderen. In 1890 kwam er een besluit der Friesche Staten, waarin verbodsbepalingen omtrent onnoodige vernieling der ijsbanen werd geregeld. De tijden veranderden echter. Eenige jaren geleden werd te Leeuwarden een vereeniging opgericht, welke onder na dere goedkeuring der autoriteiten, tracht, zoolang mogelijk het vaarwater Leeuwarden-Harlingen en Leeuwarden Groningen open te houden, ter be strijding van den hinder welke het ijs aan handel en industrie brengt. Er blijft gelukkig nog een groote op pervlakte over waar men te kust en te keur kan gaan. Friesland heeft toch een oppervlakte van ruim 20.000 H.A. aan meren, plassen, poelen, petten en brek- ken en nog een 200 K.M. aan kanalen, een „arbeidsveld” waarover de Frie sche Ijsbond en zijn Ijswegen Centrale zich ontfermen. Zoodra de wateren in Friesland onder een spiegelglad ijsvlak gekluisterd lig gen, komen de Friesche Ijsbond en de Ijswegen Centrale in actie, die zorgen voor vertrouwde ijswegen, zelfs hier en daar met richting en afstanden aange geven. Alles wordt gedaan voor de toe risten en het is opvallend hoe alle wak ken en gevaarlijke plaatsen met zorg worden af gebakend. Want dan ontwaakt In de eerste plaats bij de Friezen een onweerstaanbare drang naar het ijs, naar de schaatsen en naar het trekken van plaats tot plaats. Op dit laatste vestigde de voorzitter van den Frieschen Ijsbond, den heer J. M. Kingma, de aandacht bij de poging om dezen bond in een landelijke vereeni ging op te lossen. De Friezen moeten zich kunnen uitleven op het ijs. Doch deze reorganisatie voorstellen gingen nog veel verder. „De commissie erkent de traditie van het rijden om geldprijzen, doch spreekt de hoop uit, dit dan geleidelijk haar einde zal vinden. Telkenjare zullen in overleg met de betrokken gewesten maatregelen worden beraamd om het rijden om geldprijzen geleidelijk terug te voeren”. Deze wedstrijden zijn een stukje Frie sche cultuur. Het zijn volksfeesten bij uitnemendheid. Dan geven de vele vlaggen en honderden belangstellenden kleur aan het landschap. En als dan al les door een stralende zon is overgoten, eindigen deze wedstrijden ats het oker geel reeds aan de kim gloort, waarop de torens en boerderijen zich als sil houetten afteekenen. En schreef niet eens iemand: „Ik heb ons kleine landje in alle richtingen doorkruist en gedurende den winter was ik menigmaal in den vreemde, maar nergens vond ik een weergave van het schouwspel dat een hardrijderij op de stadsgracht te Leeuwarden aan biedt, op de zgn. „Oude Baan” achter den Prinsentuin, met de Oldehove op den achtergrond”. En de kaatssport en de watersport staan in de schatting der Friezen ver ten ach ter bij de schaatssport. Al zeer vroeg was de ijssport in ons land een echt na tionale sport. Het ondernemen van tochten is een vermaak dat in Friesland inheemsch is. De wedstrijd voor man nen en vrouwen op 4 Febr. 1829 te Har lingen gehouden, heeft in Friesland langen tijd als een der hoogtepunten van de Friesche ijshistorie gegolden. De Leeuwarder Courant van 10 Febr. van dat jaar wijdde aan deze rijderij meer dan gewone aandacht: „Vermits nu dit tooneel in deze stad nimmer haars gelijken heeft gehad en voortaan niet kan of zal hebben, moe ten wij een weinig uitvoeriger zijn in de vermelding van hetzelve, dan wel een gewoon berigt van dergelijke volks feesten gedoogt. Door de thans bestaande afdamming der Zuider- of Binnenhaven van die der Buitenhaven, was dezelve in het af- geloopen najaar zoo, van de winter lege der te Harlingen gewoonlijk bin nenkomende zeeschepen als voor den geweldigen stroomgang en uitwatering Uitgave van DruKKerij Fa. A. J. OSINGA Bolsward apostel Paulus: Strijdt den goeden strijd des geloofs, maar deze strijd zal toch altijd een opbouwend karakter moeten hebben, en het zoo menschelijke elkan der bevechten in ieder opzicht moeten missen. Daarna behandelde de spreker, Ds. H. Winterwerp, met groot talent de Litur gie in den Eeredienst. Hij bleek een warm voorstander te zijn van een zui vering van den dienst, opdat deze weer, gelijk in de oud-christelijke tijden, op duidelijke wijze worde het gesprek van God met den mensch en het antwoord van den mensch tot God. Wij zijn er te veel aan gewend geraakt, dat de pre diker het Woord verkondigt en dat de gemeente luistert; ja, velen gaan alleen ter kerke om een goede preek te hoo- ren. In groote steden is het niet vreemd, dat men zijn geliefden predikant tot in alle uithoeken van de stad nareist. Wel moet de gansche dienst gericht zijn op de predicatie, zoowel het inleidend Schriftwoord, de gebeden als de ge meentezang, maar de gemeente moet beter haar actief aandeel verstaan en dit ook in den dienst tot uitdrukking brengen. Op een schoolbord werden de verschil lende deelen, waaruit de eeredienst be staat, verduidelijkt, terwijl tenslotte de predikant tezamen met het kerkkoor in woord en wederwoord een duidelijke demonstratie gaf. Nadat nog vele vragen waren beant woord, ook over Gemeenteopbouw, over de elementen orgel en koorzang, over de houding van de hoogste leiding in onze kerk tegenover het streven naar sprekender liturgie, werd deze hoogst belangrijke avond met gebed gesloten. 51-5 algemeen "7 vruchten 51-6 algemeen der 51-7 algemeen 51-8 algemeen 51-9 algemeen 51-1A, 51-5B 51- 4C Reserve len of peren Bonkaarten KD, KE, 612 (strook no. 4). 52- 5 algemeen 200 gram gedr. zuid vruchten 52-6 algemeen poeder 500 gram jam I kg appelen of peren 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). Tabakskaarten T 62 2 rantsoenen tabaksartikelen Lukkes, alhier twee feestelijke bijeen komsten onder leiding van den heer Sch. Hilarides. De Kon. Rederijkers kamer „Ten Kate” van Leeuwarden bracht het tooneelspel in 3 bedrijven „Loods aan boord” door Jan Fabricius. De talrijke aanwezigen hebben van het goede spel genoten. Een gezellig bal besloot de beide avonden. St. Nicolaasfeest ARUM, 6 Dec. In de bewaarschool werd het St. Nicolaasfeest gevierd on der leiding van mej. J. Huizenga. De goede Sint was aanwezig en strooide pepernoten, terwijl de kinderen allen een cadeautje en versnaperingen ont vingen. De spelletjes vielen zeer in de smaak van de ouders en genoodigden. Op de zaal van Lukkes werd voor de jeugd van 616 jaar door leden van ’t Frysk Selskip „Arum” een spel op gevoerd nl. „Keningsprommen” van Barend v. d. Veen. De kinderen hebben zich buitengewoon geamuseerd. In de Chr. Nat. School werd eveneens het St. Nicolaasfeest gevierd. De kin deren kregen allen een cadeautje. Ook hier was, evenals op de zaal van Luk kes St. Nicolaas met Zwarte Piet aan wezig. Verschillende kinderen deden ’n voordracht. MAKKUM. De voetbalvereniging „Mak- kum” hield in hotel „De Zwaan” een al gemeene ledenvergadering welke druk bezocht was. Na de bestuursverkiezing was het belangrijkste, de bespreking van een terrein. Daar het veld op de Mak- kumerwaard ongeschikt blijkt te zijn voor ’n sportterrein, werd uitgezien naar een andere gelegenheid. Hierin is het bestuur geslaagd. Het wist n.l. een weiland te huren van de dames Kingma, hetwelk gelegen is aan de Laan. Dit weiland moet echter gedraineerd en geëgaliseerd worden, wat een hoop kosten mee brengt. Om aan deze eerste kosten tege moet te komen, werd besloten, om met toestemming van Burgemeester en Wet houders een lijst te laten circuleeren in Makkum teneinde van de ingezetenen een vrijwillige bijdrage te vragen. Daar het sportterrein in een dringende be hoefte zal voorzien, vertrouwt de voet balvereeniging er op, dat het inteekenen op deze lijst, vlot zal geschieden. GEMEENTELIJKE VISCHAFSLAG MAKKUM. Aangevoerd over de 7 Dec. 1946. IJsselmeerbot Snoekbaars Voorn Baars Biel 250 gram wasch- Il Bolswards Nieuwsblad 99 99 99 99 99 99

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1