e De geboorte van Jezus, de Heiland der wereld S Krystsang 1 Dinsdag 24 December 1940 No. GQ 43© Jaargang Bolsward Uitgave van DruHUerij Fa, A, «I OSINGA - Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland tal iz. de Boer voor P. 5) sn en N n in in betrekking tot de eare, Klauwt Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.B. Giro 8792b VetMhijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Frede op ierde wurdt ’r wer songen, De Krystsinne giet op, al is ’t noch sa’n tsjustere tiid, Us Himelheit, skonk Syn Soan oan ’e minsken, Yn harren hat Hy bihagen, Hy makket har bliid. Frede op ierde wurdt ’r wer songen, Op Krysttyd, de bertetiid, fan Marije har Soan. Al waerdt ek dit feest mei har ynmoaije bit-sjutting, Troch oarlogsgeronk en gedaver bidoarn. graf verrezen, als dat alles of de verrijzenis niet had plaats [an was het overigens goed ge kwartet beter uitgekomen. Lest een bijzondere plaats in. /vitnans m Nederland en Engeland. Aangaande het Evangelie des kruises zouden harren net, der heart ek op in pleats, hwer’t elk syn bést docht, gjin earmoede to wêzen. De mienskip moat sa wêze, dat eltsenien, dy’t syn plak skjinmak- ket, ItsIJ boer, arbeider, timmerman, winkelman, master of notaris in reedlik bisteen hat «effens ayn maekkiplike po- Wêz tankber en sjong Him ’n lofliet ta Hy dy’t minsdom, wer op ’e nij oan Him boun. Hwant frede op ierde moat men by j inseis fine, Dan klinke de Krystsang earst fier yn ’t roun. W. L. L. SMITS woorden, welke ons in betrekking tot de geboorte van Jezus Christus staan opgeteekend, aanhalen. Alleen eenige woorden van Simeon, die acht dagen na de geboorte van Jezus in den tem- weest die een andere godsdienst ingang' pel profeteerde: „een Licht tot verlich- uit het indien gehad, hoe kan men dan van zijn dis cipelen verwachten, dat zij nochtans i ver kondigen en voor dat Evangelie alleS zouden willen opofferen. De twijfelmoedigheid van de Emmaüs gangers vóórdat zij den verrezen Hei-, land herkenden, wettigen de veronder stelling, dat zonder Zijn opstanding uit de dooden die verkondiging achterwege zou zijn gebleven, en daarmede ook de Christelijke kerk in al haar schakeerin- gen. Die kerk is indirect het bewijs van Christus lijden en sterven en van het geopende graf. Fan de Martiny-toer. De beide groepen, boeren en arbeiders, binne de oarloch net min trochkomd. De arbeiders kamen mei in nij kollektyf contract fan sahwat 42 goune wyks en in goede regeling jan har frije dagen en fêststelde Üren. Dat wie ien mei oar royael twa kear 'sa folie as har foar de oarloch barre mocht. Dêfby de berne- tasïach, dy’t de lju mei in h/shêlding yn ’e mjitte komt. Der is gjin sint by, dy” harren troch my f orgunnd wurdt, perfoarst net. Al to lang hat har libben fiersto sober west en it waerd hege tiid dat de boere-arbeider ek fatsoenlik leane waerd. Mar hwat net koe yn in lün mei greate woltier, dat hat syn bi slach krige yn in troch de oarloch en bisetting ütroepele lan. It wichticfiste is derby, dat dit steunt op in kollektyf arbeidscontract foar de hiele provinsje. Dit is nou foar it earst sa, fier komme kinnen en foarmet in mylpeal yn it strib- jen fan de arbeiderswrild.. Lyksa mei de boeren. Ek dy hawwe har posysje folie better en steviger makke. De molkpriis is foar harren tige goed. 1 De earmoede ken men net mean De Hierwet makket de rjochtsposysje fan de boeren stevich en it organisatoarysk kontact mei it Regear is in greate stap foar har bidriuw. Alwer, ik misgun it harren net, der heart ek op hwer’t elk syn bést docht, gjir wilde doen vinden; een soort humanis me. Maar die godsdienst ging er bij het Fransche volk niet in, waardoor die ge leerde zeer teleurgesteld was. Hij klaag de zijn nood aan den grooten Talley rand, dé bekende minister van buiten- landsche zaken, die zelfs Napoleon durfde te wêerstreven. Talleyrand antwoordde den geleerde, als gij succes wilt hebben met uw nieu wen godsdienst, dan moet ge beginnen met wonderen te verrichten, verder moet gij u laten kruisigen en 'daarna moet gij'opstaan uit het graf. Eerst dan zal uw leer succes hebben. Indien Christus; niet waarlijk aan het kruis was gestorven, was begraven en UITVOERING ORATORIUM- VEREENIGIG. Donderdag 19 Dec. ’46 voerde de Ora- torium-vereeniging o.l.v. mevr. Jeanne Gerretsen de Mis in C majeur van L. von Beethoven uit met na de pauze Kerst- cyclus van H. Za^wijn. De solisten wa ren Mevr. H. Stoop-Post^ sopraan, mevr. Steeosaffi-Hoftnewtar, alt, de heer G. D sysje. Der is alles foar en neat tsjin. Allinnich sa kriget men de soasiale frede en dêrtroch woltier en bloei. Mar as dit dan sa is en hwat reedlik minske soe dat net tajaen wolle, dan moatte ek de dingen, dy’t as wjirmen oan dizze soasiale frede sitte to sügjen, ütroeid wiurde. Krekt omdat it sokke greate en goe.de dingen binne, hwer’t hja in bidriging foar binne. In minske is nea tofreden, seit it folk. It mear is noait fol, seit in oar. Dêryn leit it greate gefaer. Boer en arbeider hawwe lang en fül striden om rjocht Nou hawwe hja rjocht, mear as ea to- foaren. En nou kinne hja harren net foar de konsekwinsje weiwine, dat hja nou ek oan dat rjocht fêst hélde moatte en net oer de streek komme. Hwant dan soe harren mei rjocht sein wurde kinne: It gyng by jimme net om rjocht, mar om to krijen, om to skuorren en to skrabjen. Beide groepen soene har weardefolle rjochtsposysje seis op stfjitte smite, as hja met toane, dat it harren mienen is, mei de rjochtfeardichheit. En ik siz dit mei greate klam. As hja dit net bitinke, sil de mienskip yn de tiid, dy komt, harren dat rjocht wer öfnim- me. Hwannear? Sadré de macht net mear leit yn hannen fan de lAnbou, sa dré it tokoart oan agraryske produkten fordwoun is. It komt yn koarte wurden hjir op del. Roppe om rjocht salang men Ünmachtich is, seit neat oer de rjocht feardichheit fan de lju. Mar as hja seis de taacht hawwe om rjocht en Ünrjocht to dwaen, dan docht it bllken fan hwat geast hja dreaun wurde. Hwat Stadsnieuws Wat de Simavi-collecte opbracht. Deze week werd de collecte voor Me dische hulp in Indië in onze stad ge houden. Deze collecte is een groot suc ces geworden. Bolsward heeft ’n pluim verdiend en de collectantes niet minder. In de felle kou gingen zij met de lijsten van huis tot huis en haalden metelkaar het prachtige bedrag van f 861.op. Ook de leden van de kleine meisjesver- eeniging „Maria Martha” hebben zich dapper geweerd. Zij verkochten voor f 90.speldjes. Samen was dit dus f 951.Een geweldig resultaat. Alle collectantes dus hartelijk bedankt. Ook past hier een woord van dank aan de V.V.H, en alle leden van hét aanbeve- lingscomité. Het laatst, maar niet het minst willen we Zr. Stoffels noemen. Heel wat tijd heeft het haar gekost, maar zij smaakt nu de voldoening van dit prachtige resultaat. Visser, Tenor, de heer R. 'Jlpkens, bas. De begeleiding was in ham en van mevr. Geesink-v. Bemmel piano in de heer J. Faber, harmonium. 26 jaar geleden hebben we hier ter stede dit werk ook hooren uitvoeren in de Martinikerk o.l.v. onzen onvergetelijken organist A Alt. v. Beethoven werd wel eens voor on godsdienstig uitgemaakt, maar dan toch zeker niet, toen hij zijn prachtige missen schreef. De C-dur mis werd het eerst ge zongen in de kerk te Eisenstadt op 8 Bept. 1807, het feest Van Mariageboorte. jammer dat mevr. Gerfetsen niet over een orkest beschikte; piano en orgel alleen, al werden de partijen, uitstekend vertolkt, zijn niet voldoende om de orkestpartituur uit te beelden. Er werd over het geheel goed en zuiver gezongen. Niet, dat er niets aan mankeerde, b.v.: de partijen weigerden wel eens met op tijd invallen, al werden ze met vriendelijk uitnoodigende hand opgeroepen. Ook kwamen enkele stukken niet tot hun recht door zwakheid zooals:'God van God, licht van licht in het Credo. Het adagio van „En het Woord is vlees geworden” had wel wat langzamer ge kund, djin was het overigens goed ge zongen best, het „Geef ons vrede” uit Agnus Dei was ’n waardig slot, waarjn solisten en koor heerlijk samenwerkten. Wijdingsnacht werd vooral door de alt subliem gezongen, jammer dat de so- ruuar door verkoudheid iets mat wrid De bloemenhulde aan het slot was wel verdiend en in het spontane dankwoord, waarin Dr. Ten Cate hulde bracht aan Mevr. Gerretsen, werd niets te veel ge zegd. Nog eens, jammer dat deze wak kere dirigente niet over een voller koor en orkest beschikt. Over het algemeen kunnen we met genoegen op deze avond terugzien. A. H. V \N DER VEN Wellicht kan het succes van deze avond er toe bijdragen dat zich nieuwe leden voor de oratorium vereen, aanmelden. In dit verband verwijzen wij gaarne,naar de desbetreffende advertentie. De twee Weezcn Voor een matig gevulde Doelezaal speelde Vrijdagavond het ensemble Dick van Peursen het beroemde drama „De twee Weezen”. Vooraf bedankte de leider allen, die hulp verleend en gastvrijheid geboderi hadden bij het autobusongeluk, dat het gezelschap in November is overkomen. De bezoekers hebbey kunnen genieten van uitstekend tooneelspel. Alle rollen werden zeer goed vertolkt, vooral de rol ‘van Vrouw Frochard werd subliem gespeeld. Wij zullen dit gezelschap nog eens gaarne terugzien met hét bekende stuk „De Koopman van Venetië”. Verbetering van de winkelstand In het pand, Dijkstraat 10, waar voor heen de meubelzaak van Praamsma was gevestigd, heeft de heer L. J. de Haan thans een show-room ingericht voor electro, sanitair, gas, radio enz. Ongetwijfeld is dit wèer een goede verbetering van de Bolswardsche win kelstand. Wij wenschen' de actieve on dernemer gaarne veel succes. Uit den Omtrek. MAKKUM, 19 Dec. Namens de Ijsclub werd alhier hedenmiddag een pracht wedstrijd gehouden door dames. Ér wa ren ’n zestiental deelneemsters opgeko men, waarmee het bestuur genoegen nam. Met de geboorte van Jezus begint het groote en machtige Evangelie, van welk Evangelie toch ook groote bekoring uit gaat op hen, die Zijne verschijning lief hebben noch waardeeren. Want aan de zeden en wetten, waar onder wij thans leven, liggen de Chris telijke beginselen tén grondslag, ont leend aan de Evangelieën, die ons èn de woorden èn de handelingen van Je zus mededeelen. Alle kerken ontleenen haar gezag, aan die bronnen, wélke voor een ieder onzer toegankelijk zijn en in alle Christelijke landen eeuwen lang als gezaghebbend worden erkend. Voor dat Evangelie, dat het Christen dom in de wereld bracht, is hef Hei dendom geweken en wijkt het nog tel kens, wanneer het daarmede in aan raking komt. x i De door het Heidendom aangebeden góden waren gevaarlijke machten, die door gaven en offeranden tevreden moesten worden gesteld. Heilig waren die bovenaardsche machten allerminst. Jezus Christus nu verkondigde iets ge heel anders en wat Hij verkondigde riep de vijandschap der Joden op. Maar Hij heeft Zijn leer, die uit God is, met Zijn leven verzegeld, uit gehoor zaamheid aan Zijnen Vader. HIESLUM. De ring Bolsward van het N. J. V. hield haar ringvergadering al hier. De geheele vergadering stond in het teeken van Advent. De bijbelinleiding over Joh. 1 118 werd gehouden door de afd. Hieslum. Na de pauze volgde het onderwerp „Kerstfeest nu’” door de afd. Parrega. De afd. Burgwerd en Gaast hielden elk een voordracht. Met een opwekkend.-woord en dankge bed sloot de voorzitter ongeveer 11 uur deze, avond. HINDELOOPEN. De woning, laatst be woond door L. Wolthuizen en eigendom van den heer Kompman is geveild door den heer T. Meines voor f 1313. Taxa tieprijs 2200 gld. Stuk grond met schuur zijn toegewezen aan P. 300 gld. RAADSVERGADERING HINDELOOPEN. Spoedeischende raadsvergadering ge meente Hindeloopen op 18 Dec. Aanwezig alle leden. Geen ingekomen stukken. De heer L. de Boer wordt op verzoek ontslagen als directeur-vischafslager. Ia zijn plaats wordt benoemd de heer W. P. Bakker met alg. stemmen. In de rondvraag komen de heeren Hout- sma en Breimer op de verlichting langs de buitenwegen. De heer Griek vraagt naar eenige con sumptie op de vergaderingen, hetwelk wordt aanvaard, maar men moet het zelf bekostigen. Hierna sluiting. Estafette rijderij, Ijsclub Hindeloopen HINDELOOPEN, 19 Dec. Ie prijs Jac. Valk, Pietje Sikkes en Bootsma. 2e prijs F. Deinum, Tietje Tjerkstra en R. Visser. 3e prijs L. Smid, Griet Bootsma F. Zweed. Deelname 9 parturen. HINDELOOPEN, 19 Dec. Hedenmid dag werd bij de heer Koopmans schoor steenbrand ontdekt. Met lichte waterschade en een bescha digd plafond liep het nogal goed af. HINDELOOPEN, 19 Dec. De tooneel- vereen. Hindeloopen voerde voortref felijk op „De Kening Skaek” van Abe Brouwer. Vooral de jonge dokter Gos- linga en Klara, speelden prima. Vooraf een voorprogramma, waarin een schets, muziek en declamatie naar voren werd gebracht. Ook heel goed verzorgd. De burgemeester bracht na afloop hul de voor deze avond aan de spelers en bestuur. De nieuwe burgemeester van Ijlst IJLST. De nieuw benoemde burge meester van Ijlst, mr.- J. Oppedijk, werd 28 November 1892 te Ijlst ge boren,-bezocht na de Chr. school aldaar te hebben doorloopen, het gymnasium te Utrecht en Zetten, was van 1914 1918 gemobiliseerd, studeerde aan de Hoogescholen te Utrecht en Leiden In disch recht. Vertrok October 1922 voor de eerste maal naar Indië als rechter lijk ambtenaar. Was in 1929 en 1936 met verlof hier te lande en laatstelijk voorzitter van de landraad en residentie-rechter - te Ba tavia. Van Mei 1942 tot aan de vrede door de Japanners geïnterneerd, repa trieerde hij April 1946. Mr. J. Oppedijk is van Chr. Historische beginselen. driuwt de boer en de arbeider op dit stuit, nou beide de macht hawwe om langs kromme paden ünrjocht to dwaen? Dat is in wichtige kwestje. De hier is fêstlein. Wurdt der ek mear jown, mear bean, komt der swart hwat oerhinnè? De keapprizen binne fêstlein. Hoe stiet it mei de oerdracht fan lén? Giet dat nef- fens de taksaesjeprizenof net? De prizen binne fêststeld. Hüldt de boer him dêroan, mei it fé, mei de ierdapels, mei de büter? En lyksa de arbeider. Nou’t men troch krapte fan folk better in boer krije kin as in boer in arbeider, hêldt men jin nou oan it kontract? Of wurdt der by som- liken mear jild frege? Of moat der in heale baerch oerhinne of in flues wol of tsiis en büter? Kin men de wielde faa in goede rjochtposysje net drage? Dat binne de fragen, dy’t boer noch ar beider üt 'e wei rinne kinne, hwant har ren takomst hinget deroan. As de boe ren en de arbeiders harren eigen wa pens etomp meitsje,- dan sil de takomst harren leare, dat hja it yn de kommende striid forlieze moatte, dan wurdt harren leger ütmekoar slein, dan drage hja seis de stiennen oan, hwer’t se strakaen- sens mei bigoaid wurde sille. In folk en in folksdiel kin net libje sünder rjocht .Nim it rjocht wei en it wurdt in keppel wylde, hüngerige bisten. Boeren en arbeiders hawwe it yn eigen hün om sjen to litten, dat it gjin egoisme is, hwat harren driuwt, mar karakter en rjocht. Der wurdt tige om harren tocht en net elk is harren likefolle tagedlen. nwai Boeren en arbeiders, let op Uw Saeckll geastTJ. de J. ren verslagen en het er meer op aan'baard; 2. D. Plantings, Parrega) 3 .H. begon te komen, was het of er eenl Haanstra, Oudega (W.). der de prijs af te winnen. - gntal deelnemers 32. De uitslag was: Ie prijs mej. M. Nieuwenhuis, Makkum, 2e prijs mej. Frida Wieringa, Baard, 3e prijs mej A. Bootsma, Oppenhuizen, 4e prijs F. Minkema, Ijlst én 5e prijs mej. G. Popma, Gaast. Uitslag Hardrijderij „Hird Foarüt" Pingjum Leden met dames estafette, 7 drietallen. 1c prijs J. R. de Vries, A. S. Bruinsma en mej. K. Bergsma. 2e prijs B. Posthumus, S. Huizenga en mej. A. v. d. Zee. Wedstrijd 20 deelnemers le pr. f 20.Dirk de Boer, Gaast. 2e pr. f 10.IJpe Smink, Gaast. 3e prijs f 5.Jac. Pronk, Arum. 4e pr. f 2.50, Jan Hoekema, Pingjum en 5e pr. f 2.50, Gerrit de Jong, Hitzum. CHRISTELIJKE JONGE BOEREN- EN TUINDERS ORGANISATIE. WONS. Woensdagavond 18 Dec. kwam de Chr. J. B. T. O. afd. Wons, Schraard, Makkum en Zurich in verg, bijeen in café Spijksma alhier, o.l.v. de heer S. Wijnia. Deze opende ongeveer 7.30 uur de ver gadering, door re laten zingen van Ps. 89 1, waarna hij voorging in gebed en 1 Cor. 3 923 las. In zijn openings woord wees de voorzitter op het groote nut om te organiseeren. De secr. las de notulen der oprichtings vergadering die goedgekeurd werden. Vervolgens behandelde de weled. heer S. v. Abbema van Lollum „De ontwa tering van bouw- en grasland”. In een mooie uiteenzetting van dit onderwerp wees spr. o.a. op het nadeel van te veel water in den grond en de manieren om dit overtollige water af te voeren. In de. kostprijsberekening kwam tot uiting dat het bouwland-jdraineeren zeer 'zeker rendabel is. Voor grasland moeten we hierachter een vraagteeken zetten. Op dit onderwerp volgde een goede be spreking. Na de pauze hield de heer C. W. Elger- sma zijn inleiding over: „Waarom zijn we lid van de Chr. J. B. T. O.?” De spreker legde met klem de nadruk op het feit dat vooral Chritelijke orga nisatie vandaag de dag noodig is, ook in het boeren-bedrijfsleven, omdat we §ls Christen de oplossing van'de zeer ver schillende vraagstukken zoeken moeten bij het licht van Gods Woord. Het Chris telijk geloof moet richtsnoer zijn in al ons doen en laten. Wij willen als Chris tenen leven, dus dan ook een Christelijk Maatschappelijke Jeugdorganisatie. Ook op dit onderwerp kwam eenige be spreking. Vervolgens las de voorzit.er het regle ment. De contributie werd vastgesteld op f 3.50. De vereeniging krijgt de naam van „De Takomst”. Aanwezig waren 10 leden en 9 gasten; deze laatsten werden ook allen lid der vereeniging. Het bestuur der vereen, bestaande uit. 3, werd uitgebreid tot 5 leden. Tot slot liet de voorz. nog zingen Gez. 10 1, waarna C. Elgersma voorging in dankgebed. PARREGA. De damclub „War dy” orga niseerde alhier eén damwedstrijd. Dé uitslag is als volgt; Hoofdklasse: 1. Sj. Tigchelaar, Parrega; 2. S.'Visser,- Kubaard; 3. K. Tigchelaar, Parrega. Eerste klasse: 1. A. F. de Boer Tjerk- nam. Dé dames in hun lange pantalons, jwerd; 2. J. TwijnStra, Waaxens; 3. R. schenen in het begin de strijd kalm op v. d .Wal, Parrega. te neihen, maar toen de zwaksten wa- Tweede klasse; 1. A Hillebrand,lu ting der heidenen” (waartoe oorspron kelijk ook wij behooren) „en tot heer lijkheid van Uw volk Israël”. En dan deze woorden: „Zie deze wordt gezet tot een val en opstanding veler in Is raël en tot ,en' teeken dat wedersproken zal worden”. Jong en oud, arm en rijk, kunnen zich over de geboorte van Jezus verblijden, die om onzehtwil arm is geworden, daar Hij rijk was. Hierin ligt de goddelijke ordinantie van de Christelijke barmhartigheid. Haar in de Kerstdagen te negeeren of te verzuimen doet aan de eere Gods en aan de vrede des harten, waarvan Engelen zongen, ernstig afbreuk. De Kerstdagen worden telken jare met vreugde en dankbaarheid verbeid. Zij nemen onder de Christelijke feestdagen bijzondere plaats in. Althans in België zijn wij niet voldoende ingelicht. Eertijds waren de Kerstdagen in Duitschiand, Weihnachten genoemd, ook hoogtijdagen, waarin men elkander wederzijds geschenken vereerde tot .zulk een omvang, dat men den indruk van een feest van blijmoedige offer ande kreeg. Wij hopen dat de Weihnachten in Duitschland nog eens in geest en hoofdzaak in eere hersteld mogen wor den, want het geloof in Jezus heeft be loften voor het tegenwoordige en toe komende leven. Ook ten onzent zijn er, wie de geboorte van Jezus weinig of niets zegt. Zij ma ken er een feest van geschenken van, en spreken van het Kerstmanneke, maar de geboorte van het kindeke Jezus, in een stal te Bethlehem, daar zwijgen zij liefst over. De kinderen zouden dien aangaande wel eens met lastige vragen kunnen komen. Van Jezus Christus, die een blijde boodschap aan de wereld had en nog heeft, daarvan moeten zij niets hebben. - Velen zijn er, die met groote spitsvon digheid ontkennen dat Jezus bestaan heeft. Tegenover dezen blijft het een voudige woord van Rosseau ten allen tijde waarheid: „Ce n’est pas ainsi qu’on invente,” d.w.z. zooiets vind^men niet ui|> Wetenschappelijke menschen, hoewel niet bereid den Christus der Schriften te gelooven en na te volgen, weten of. begrijpen zeer wel, dat het redelijker wijs onmogelijk is zich een voorstelling te maken van het ontstaan eener in die geschriften vermelde overlevering, in dien ze niet op werkelijkheid berust. Juist de kleine verschillen, die slechts detailpunten raken, bewijzen dat men niet te doen heeft met een slim over legd verhaal. Evenmin is het ontstaan van een secte .verklaarbaar, die enkel, om van haren Heer te getuigen, leven Wij zullen niet de vele bekende Schrift en goed ten offer bracht, en tegenover de toenmalige wereld' stelden het ge loof in Hem die Zich voor de wereld geofferd had. Eens is er in Frankrijk een geleerde ge- 0 Bolswarils Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1