Het jaar der teleurstellingen I IE 18 f De Balans ■ll D 4. S.. »en Üf rt us I 1 No. 64 42e Jaargang Dinsdag 31December 1946 StreeRblad voo'r West* en Zuidwest Friesland Uitgave van DruRRerij Fa. A. J. O SIN GA IER k J TS juf eenvoudig. Tegenover Sa sil oan al hwat fan diz’ ierd ia, ’n Ein komme, neat bliuwt bistean. Ek ’t forroune jier is ós óntgliden, Yn ’t nije sil we fierder gean. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Wol mei elkoar de wr^ld opbouwe, Fêst stiet, dat ’t ringen better wurdt. Wol elkoar de hén tarikke, Dat neistenleafde ’t wint fan ’t swurd Kimsert W. L. L. SMITS >en Abonnementsprijs i 1.25 per kwartaal bfl vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per «.m. Giro 87926 ijks ,75 jen lijn Ingezonden ZOO KAN HET OOK! M. de R. Enkele weken geleden stond in Uw blad een artikel, waarin geklaagd werd over de qualiteit van boeken en tijd schriften, die door de burgerbevolking aan onze militairen geschonken zijn. Oude telefoongidsen e.d. bevonden zich onder deze lectuur. Het kan ook anders! Wommels heeft aan het Mariniers-Kamp te Völkel, N. -Br., niet minder dan 500 over het algemeen goede en mooie boeken in Op de grens van oud en nieuw Oude j aarsavond. Met pijnlijke nauwgezetheid letten wij op de klok nog een paar minu ten nog eenige seconden. Wij kun nen gerust zijn: de radio staat aan, die zal het 12-uur-moment nauwkeurig aangeven. Dadelijk bij het intreden van het nieuwe jaar zullen wij elkaar onze beste gelukwenschen kunnen aanbieden, niet eerder maar ook niet later! Dien laatsten avond van het jaar hou den wij ons stipt aan de klok en wij denken niet aan de nuchtere mededee- lingen, die wij hieronder laten volgen, maar die tóch wel interessant zijn. Regelen wij ons met de jaartelling naar de ion, de oude Grieken en Arabieren bedienden zich van maanjaren. Een maanjaar, dat uit 12 maans-loopen be stond, duurde 354 dagen, 8 uur, 48 mi nuten en 24 seconden. De Romeinen richtten zich echter reeds -naar de zon. Zij gaven het zonnejaar 365 dagen, 5 uur, 48 minuten en 45 seconden en Romulus verdeelde dit jaar in tien maanden, beginnende met Maart. Dit laatste blijkt nog uit de na men September, October, November en December, welke zevende, achtste, ne-' gende en tiende beteekenen. De maanden Januari en Februari heb ben wij te danken aan keizer Pompilius, die het toezicht over de tijdrekening te vens toevertrouwde aan de opperpries ters. Die heeren waren echter niet be paald serieus. Als dat zoo in him kraam te pas kwam als ze een consul bij voorbeeld wat langer aan de regeering wilden laten blijven, kondigden ze het nieuwe jaar doodleuk piet af. En zij slagen. Van 5 October 1582 sprong men op 15 October 1582. Een heerlijk korte maand voor de ambtenaren! De Gregoriaansche tijdrekening houdt zich vrijwel aan den loop van de aarde om, de zon, doordat wij in de honderd jaar 24 schrikkeljaren hebben met een dag extra. En de wederopbouw bleek veel langza mer te gaan dan men onder de indruk van de snelle verbetering in de eerste maanden na de wapenstilstand had ge meend te mogen verwachten. Al werd ons land dan voor groote stakingen als in het buitenland, met name Amerika gespaard en al verrichten de spoorwe gen wonderen, het bleef verder toch al les heel traag verloopen en in het bij zonder de verwoeste gebieden onder vonden daarvan alle ellende. Het werd steeds duidelijker, dat ons land in ont stellende mafe verarmd is en dat de de viezen ontbreken voor de noodige aan- koopen in het buitenland. Wie met menschen uit de verwoeste gebieden spreekt, weet, hoe zwaar de teleurstel ling en verbittering er op de harten weegt. Zoo nemen we dan afscheid van het jaar der teleurstellingen, 1946. En de vraag rijst: hoe gaan we het jaar 1947 binnen? Als moede, ontgoochelde men schen, die het opgeven, die het maar Aan het eind van het jaar pleegt elke zakenman zijn boeken af te sluiten met het oog op de balans. Het opmaken van de balans is een zaak van spanning. Al houden de meesten onzer geen boeken aart, toch mogen wij en kunnen wij ons niet aan zekere spanning onttrekken. Het oude gaat voorbij en het nieuwe komt, maar wij mogen ons niet diets maken dat er geen verband zou zijn tus- hadden het alleen voor het zeggen. Zoo kon het gebeuren, dat Oudejaars avond in het hartje van den zomer viel dat de lente al haast voorbij was, als volgens de priesters de winter nog moest beginnen! Julius Caesar maakte aan deze verwar ring een einde: de lengte van het jaar werd door hem bepaald op 365 dagen en 6 uur. Het overschot van 6 uur zou worden weggewerkt door een dag ex tra te nemen tusschen 23 en 24 Febru ari. Later bleek, dat bij deze zg. Juli- aanjfche tijdrekening het jaar 11 minu ten en 15 seconden te groot was ge nomen. In 1582 werden er toen, op voorstel van Paus Gregorius XIII 10 dagen overge- schen ons verleden en onze toekomst. Heeft de zakenman behoefte aan reser ve, omdat hij er niet van verzekerd is dat hij hetzelfde vertrouwen en dezelf de gunst zal ontvangen, allen hebben behoefte aan levensreserve. Want nie-1 mand weet voor welke moeilijkheden hij innerlijk en uiterlijk in 1947 komt te staan. Zoolang het gaat om tastbare resulta ten van goederen en productie, van za ken en financieel voordeel, is het een voudig een kwestie van optellen en af trekken. Wanneer het gaat om zedelijke en gees telijke waarden, dan is de zaak niet zoo ons zelf niet, maar ook te- prima staat, als Kerstgeschenk gezon den. Bovendien ontvingen alle mari niers, die de Kerstdagen door dienst of ziekte in het kamp te Völkel moesten doorbrengen, een Kerstgeschenk uit Wommels in, de vorm van een pakje sigaretten en een koek. Ook waren er die reepen loegezonden kregen. De sigaretten en snoeperij zijn veelal uitgespaard op eigen karig rantsoen! Vooral voor de rookers moet dit een of fertje beteekend hebben. Zoo kan het ook! Inwoners van Wom mels, heel hartelijk dank! J. D. DE STOPPELAAR, Vlootpredikant, Mariniers-opl. Kamp Völkel N. Br. samenleving, maar vooral voor ons per soonlijk. Dat Licht vraagt van ons: het verlossende woord te spreken of de ver lossende daad te verrichten. Want er is geen vernieuwing dan in de weg van verlossing van oijze liefdeloosheid ‘en van ons egoïsme. De vernieuwing van onze samenleving begint met de vernieuwing van den mensch, van ieder mensch, den mensch en de samenleving tot heil. Heil en zegen voor 1947. Spreuken voor het oude jaar Op de credit-zijde van ieders balans staan drie dingen: Geloof, Verstand en Goede Wil. Zorg uit het verleden te loeren hoe ge de toekomst moet tegemoet gaan. Het jaar 1946 spoedt ten einde. Met gemengde gevoelens nemen wij er af scheid van! Het bracht zijn lief. Na tuurlijk, geen tijd is zóó donker en moeilijk, of daar zijn wel lichtpunten zoowel in het individiieele bestaan als in het collectieve. Ook in dit jaar heb ben weer menschen hun geluk gevon den, heeft menig mensch goede en dankbaar stemmende dingen beleefd. In dat opzicht onderscheid 1946 zich niet van zijn voorgangers. Maar oude jaar is niet uitsluitend en niet eens in de eerste plaats de tijd van overdenking van het indiv-idueele leven en de per soonlijke lotsbedeeling. De mensch, die er in slagen zou het collectieve, het we reldgebeuren buiten zijn overpeinzingen te houden, zou toch wel een doorgewin terde individualist, om niet te zeggen een volslagen egoïst moeten heeten. Welnu, in collectieve zin genomen moet het jaar 1946 het jaar der teleurstel lingen heeten. Zeker, ook hier zijn in alle donker wel lichtpunten aan te wij zen. Wij voor ons achten het accoord van Linghadjatti 'zulk een lichtpunt. Maar anderen zullen daar anders over denken! En zoo zijn er misschien nog wel enkele dingen meer te noemen. Maar desondanks moet men zeggen, dat 1946 het jaar der teleurstellingen is geweest en dat geldt zoowel in in ternationaal als in nationaal opzicht. Van welke groote verwachtingen zijn wij in >1945 vervuld geweest! De oor log was ten einde en wij hoopten op en geloofden in de vrede. Het was ons im mers beloofd! Het had aan schoone be loften waarlijk niet ontbroken. Wie denkt niet even terug aan het Atlan tisch Handvest? Reeds in 1945 echter begonnen we al te merken, dat het alles zoo vlot niet loopen zou. De eerste te leurstellingen begonnen zich toen reeds te melden. En het is in 1946 van kwaad tot erger geyorden en we hebben vrij wel geen verwachtingen meer over ge houden. Internationaal. De bedreiging van het nationaal socialisme is overwonnen. Maar de vraag rijst: definitief? Er blij ven verontrustende teekenen, dat wel de macht van het nationaal socialisme gebroken is, maar het stelsel zelf is nog bij lange na niet dood. Het blijft zijn invloed oefenen op veler geest: ouderen en jongeren en niet alleen in Duitsch land. En het internationale machtsblok, dat de agressiestaten overwon? Het is in stukken gevallen en de vroegere bond- genooten zijn elkanders felle tegenstan ders geworden. Rusland en Amerika het allermeest en hun verbeten tegen stelling roept het gevaar voor een derde wereldoorlog op. We hebben het ge haspel gezien over de vredesverdragen met de zoogenaamde assatellieten: Ita lië, Hongarije, Burgarije, Roemenië en Finland en ten aanzien van de vrede met Duitschland is men nog nauwelijks aan de voorbereidingen toe. En inmid dels blijft Franco zitten, dank zij de ver deeldheid van de grooten. Geen regee ring voelt een grein sympathie voor hem. Rusland wil hem weg hebben, om dat het daarin kansen voor het commu nisme ziet en de anderen laten hem juist daarom toch maar liever zitten. Met een variant op het oude gezegde: liever Turksch dan Paapsch, redenee- ren zij: liever Franco dan Stalin. En de 'nieuwe organisatie voor de vrede, de Uno toont nog het beeld van volslagen machteloosheid: door de rivaliteit der groote mogendheden krijgt hij tot he den zoo min kans op machtsontplooiing als de oude Volkenoond. Van de groo ten geldt het oude woord: niets gelét rd en niets vergeten. Het oude diploma tieke spel wordt verder gespeeld, de oude strijd om de macht gaat voort en geen staat is bereid het voor de vrede noodige offer van een stuk der eigen souvereiniteit te brengen. En reeds ziet men in het verslagen Duitschland nieu we kansen geboren worden door de verdeeldheid van de anderen. Met En geland én Amerika tegen Rusland is daar veler hoop Zoo liggen- de dingen internationaal aan het eind yan 1946. En nationaal? Ach niet veel beter! 1946 is ook hier het jaar van de teleurstel lingen geworden. Van de gehoopte volkseenheid, waarvan de Nederland- sche Volksbeweging het symbool was, is niet veel terecht gekomen. Voor het overgroote deel is ons volk in zijn oude verdeeldheid teruggevallen. En er was slechts een begin van doorbraak der oude tegenstellingen, maar dé groote doorbraak is het stellig niet geworden. En de felheid der discussies rondom In donesië heeft wel bewezen, dat het po litiek fatsoen' er in het algemeen niet op is vooruit gegaan. Het is in het leven nooit te laat om te herstellen. „Te laat” is een suggestie van den duivel en die is een leugenaar van den beginne. overlaten, die het nu maay laten ko men gelijk het komt, maar die in geen geval veel goeds meer verwachten? Het is goed, als wij door 1946 leerden zonder illusies, zonder hooggespannen verwachtingen het nieuwe jaar in te gaan. De tijd eischt wel van ons illusie loos te leven. Maar niet minder om on verpoosd onze plicht te doen, bewust van onze verantwoordelijkheid. Zonder illusie, maar niet zonder moed en zelfs niet zonder hoop. Alles is nog niet ver loren. Kentering blijft mogelijk, om keer, bekeering, individueel en mas saal. Doen wij slechts ónze plicht. La ten wij aan de aarde en aan de mensch- heid in het algemeen en aan ons eigen land en volk in het bijzonder trouw blij ven, elk op zijn plaat-, elk in de kring, waarin het leven hem plaatste, in stage arbeid, in nauwgezette plichtsvervul ling. Dan, maar ook dan alleen, mogen we de dingen overgeven en verder af wachten, hoe het komt. Moge 1946 het jaar der teleurstellingen zijn geweest, 1947 zij voor ons het jaar der vernieuwde krachtsinspanning, van het verbeten doorzetten, van de trouwe en gehoorzame dienst. Dan zal het waarachtig wel gaan. Dan kan alles nog reg kom. Vk. genover onzen naaste niet. Want wij leven in verband, in verhouding tot andéren: onze ouders, onze kinderen, onze verdere verwanten en anderen, die onze volksgenooten, onze medebur gers, misschien onze naaste zijn d.w.z. onze hulp en bijstand noodig hebben. Misschien hebben wij nog 'een schuld, een onbetaalde rekening in zedelijk op zicht te vereffenen, zoowel tegenover ons zelf als tegenover onzen naaste. In de Kerstdagen is ons allerwege ge sproken van een Licht der lichten, dat is opgegaan voor de wereld, voor de Nijjiersklanlcen Uren, dagen, moannen, jierren, Fleane as’n skaed foarby, ’t Is alles tydlik mar op ierde, Ringen moatte we hjir wer wei. Sa kaem dan ek ’n ein oan ’e oarloch, De oerhearsker makke ós dröf en bang, Mar hy is forslein, ’t is net to sizzen, Hoe hy ós trape, fiif jier lang. - Bolsward Üf Bolswartls Nieuwsblad 1946 .69 i and be- bit IW« i en 1*0 I <■- I -■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1