I Uit de Raadzaal p No. 1 Vrijdag 3 Januari 1947 43e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Mei de ütfier fan guod nei oare lannen Ti- de J. als het Armbestuur: Herbenoemd worden met ingang van de- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5I57) WONSERADEEL. 30 December 1946. De laatste vergade ring in het oude jaar. Een rijk voorziene Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.rn. Giro 87926 VOOR-INLEVERINGSBON VOOR SINAASAPPELEN. Wederom zullen binnenkort voor alle leeftijds groepen 500 gr/ sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Het C.D.K. heeft daarvoor aangewezen de bonnen 53-7 en 54-8 Alge meen. De inlevering moet plaats hebben vóór 5 Januari 1947. WIEREWURDEN: Hynders, dy’t de hjouwer fortsjinje. krije dy ornaris net k Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland OSINGA - Bols ward Mevrouw Posthuma de Boer verklaarde zich tegen, omdat het haar, zooals ge zegd, niet ver genoeg ging. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten onder aanbieding van de beste wenschen voor het nieuwe jaar. tige gelokkich. It hat der alle skyn fan, dat nou ek, al is it fiersten to let in ein makke wurde sil oan de drövige tastan by it ündèrwiis. It waerd ek in need- tastfin. Dizze wike stiet der yn ien fan üs ünder- wiisbledden in oiprop om seis learkrêften oan ien skoalle. Der is allinnich it Haed fan de Skoalle noch oerbleaun, de oaren binne der ütpykt. It sil nou de hichte dan ek hawwe. Mei inkelde dagen for- wachtet men de nije salarisregeling en dan sil ek yn dy sektor fan it iepenbiere libben wer hwat Ijocht en takomst wêze. Jit stiet it tal problemen, dat net oplost is, bergenheech foar üs. De wentebou is wol ien fan ’e driuwenste kwesjes. Yn party plakken boarste de lju ta de wenten üt. Binammen yn de greate stedden is it raer. Yn Ljouwert is gjin foet groun mear to krijen, directeuren fan greate ynstellingen sitte soms yn dak- en souderkeammerkes. De sentra- lisaesjesucht, de flecht nei de greate stêd liedt dêr ta ünhêldbere tastannen. Dit is in üntsaglik probleem, hwer’t oant nou ta de eagen net skerp genóch foar iepen steane. Mar de tiid sil it de lju wofleare. It nije jier hat gjin gebrek oan wurkterrein, de opbou kriget jit swiere opjeften, mar de geast fan de minsken is oan it betterjen en dêrom kin men de kroade wer mei in bliid gemoed opnim- me. Us lén arbeidet wer en it sjocht tus ken de dünkere wolkens wer Ijocht, lytse Ijochtstrieltsjes fan de nije tiid. Troch ienriedich bodzjen en de seine fan Bop- pen sil it aloan better gean en dêrom mei great bitrouwen it nije tiidrek yn ’e mjitte I School Zurich: Waar het gemiddeld aantal leerlingen van de openbare lagere school te Zurich zelfde datum tot leden van het burgérlijk armbestuur de heeren K. Dijkman te Gaast en P. Zijlstra te Tjerkwerd. Vergoeding bijzondere scholen: Vastgesteld wordi de vergoeding van ex ploitatiekosten der bijzondere scholen, welke naar een norm van f 12.86 per leerling over 1945 voor 18 bijzondere scholen in totaal 17282.79 beloopt, ter wijl tevens, aan de hand van de door de schoolbesturen gedeclareerde uitgaven, voorzoover deze volgens wet en juris prudentie uit de vergoeding van mate- rieele exploitatiekosten mogen worden bestreden, het tf ‘aal bedrag der over 1945 .voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven op 16047.41 wordt be paald. En dan komen we tot de hoofdschotel voor deze middagvergadering: Salarisherziening gemeente-personeel. Op de gemeentebegrooting voor 1947, welke in de vergadering van 22 October 1946 reeds werd vastgesteld, was een crediet uitgetrokken, dat de strekking had van een reserve voor nog door te voeren salarisverhoogingen ten behoeve van het gemeente-personeel, welke zeer dringend werden geacht. Deze begroo- tingspost gaf in de October-vergadering reeds aanleiding tot een breedvoerige gedachtenwisseling, welke resulteerde in een algemeene aanvaarding van het prin cipe dezer raming. B. en W. zegden daarbij toe, zoo spoe dig mogelijk te zullen komen met uitge werkte voorstellen tot verbetering der salarispositie van het gemeentepersoneel. Nu de omstandigheden zoodanig zijn veranderd, dat van een noodtoestand ten aanzien van de belooning der gemeente ambtenaren, zoowel in de groep hoofd als in die van de handarbeiders moet worden gesproken, hebben B. en W. des te gereeder aanleiding gevonden met een in alle details volledig gedocumenteerd herzieningsvoorstel voor den dag te ko men. Zij attendeeren daarin op het feit, dat bereids door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken een commissie van advies inzake de bezoldiging van het gemeentepersoneel is ingesteld, die o.m. tot taak heeft, om met name t.a.v. de plattelandsgemeenten voorstellen tot verbetering der salarispositie te doen. Daarenboven heeft deze Minister inmid dels een zeer dringende circulaire tot alle gemeentebesturen gericht, handelen de over de verf ?ng v?n de financi- eele positie van het overheidspersoneel en daarbij met inachtneming van een ze vental richtlijnen aanbevolen. Op grond daarvan zal de ambtelijke voorbereiding van een geheel nieuwe bezoldigingsrege- ling ter hand kunnen worden genomen. In afwachting daarvan ware ook aan de gemeente-ambtenaren van 1 October ’46 de tijdelijke 10 pet. toelage te verleenen. die het rijkspersoneel in uitzicht is ge steld. Het voorstel van B. en W. gaat verge zeld van zeer uitvoerig vergelijkingsma teriaal, bij de opstelling waarvan elders ingewonnen informaties richtinggevend zijn geweest alsmede de salarisschalen van vergelijkbare functies, genoemd in 't. bezoldigingsbesluit rijksambtenaren voor een gemeente der 3e klasse en tenslotte het plaatselijk loonpeil. De noodtoestand onder het personeel geeft B. en W. aan leiding er bij den raad op aan te dringen Fan de Martiny-toer. It jier 1946 is tonein. Al dyjingen, dy’t de krante hjoed léze, kinne mei in tankber gemoed sizze, dat hja troch de goede God sparre binne en jitteris in nij jier fan hope en forwachtings yn ’e mjitte geane. It jowt foech efkes tobek to sjen op it skoft, hwat nou foar altyd forrotm is. Yn de greate dingen mei men sizze hat NederlSn in swier jier hawn. De gi- gantyske striid tusken de alpan stiigjen- de prizen en it plan fan It Regear, in lykwicht to skeppen tusken leanen en prizen, is jit net ta in goed ein brocht. Mar dochs is it net to miskennen, dat it guod sa krap net mear is en dat it jild wer mear wearde kriget. Wy binne oer it hichtepunt hinne, liket my ta, der wurdt wer arbeide, rekkene en plannen makke. It rint wer hwat ste viger, der komt mear héld yn it libben, wy binne in ein ta de dream en de dwael- tün ütrekke, de realiteit is op alle lib- bensgebieten oan de winnende hén. Fan- sels hinget boppe üs lên jit de swiere driging mei Indonesië. Ek de foarstan- ners fan Lingadjatti hawwe wol foar it forstên, dat dit mar in fase is yn de wrakseling. It is jit gjin frede en ien- dracht, allinnich de swakke tried is net brutsen, men kin jit hoopje en wurkje. It kommende jier, né de kommende jier- ren, sille it uterste fan üs lén fergje om net alhiel it kostberë bisit to forspyljen, dat derjinsen yn in djippe krisis libbet. Hawar, lit üs it béste der fan hoopje. It docht wol bliken, dat as üs lén mei alle krêft syn produksje omheech bringt, der jit wol goede klanten to finen binne. Mei in diel fan üs produksjeapparaet gie it moai foatüt. De skuon wurde rom- mer, de branje lang sa krap net mear, brea en fleis en party dingen mear, rint it wol aerdich mei en ek mei de opbou giet it net min. Men kine fansels ek yn dizze dingen net yn ien kèar fan de flier op de souder stappe, der moat jin in ün- bidige heap dien wurde, mar it djiptepunt is oerwoun. Wy geane by de berch op. De stakingsepidemy is op dit stuit aer dich bikomd, it transport giet mei de dei foarüt en de sakelju lizze net mear efter de slettene gerdinen op ’e loer nei swart- hannelers en bonnekwanselders mar set- te fan nijs üt ein mei etalages en re- klame. It bigjint wer to libjen en hjir en der giet; H al wer fül en hurd tsjin me- koar. De boeren hawwe in goed jier makke mei béste prizen en flotte öfset. It ar beidsprobleem bliuwt jit knipend en faei mar it aldergekste is foarby. Op de nije basis is der wer to praten en.geane de measten in fêst akkoard oan. Dat hoecht jin ek gjin nij to dwaen as men de tekens fan de kommende tiid forstean wol. De oarloch is dien, de wréld rekt him üt foar in nije produksjeslach en it is sünder mis, dat dy yn in hurd tempo op üs oan komt. Dy’t nou noch mei heal- wizichheden mient de takomst yn ’e mjitte gean to -kinnen, komt yn koarte kearen nést it libben to stean, hy wurdt oan ’e kant reage. Dy’t hwat hat en hwat is it meifallen. De forslaggen, dy’t alle kin, der is plak foar, de swarte kears moannen troch it Bureau fan de Statistyk giet linkendewei üt. It parasitisme sak- jown wurde, binne goed en moedjaend. ket hwat langer hwat hurder en dat is Stadsnieuws Op 30 December, ’s avonds 8 uur, werd in De Doele de alg. ledenvergade ring gehouden van de afd. Bolsward van het Sanatorium Beatrix-Oord te Appel scha. De opkomst op de vergadering was zeer slecht. De rekening over 1944 wees aan ontvangsten f415.20 en aan uitgaven f 316.87 aan, terwijl deze cijfers over 1945 waren f 397.86 en f 149.80. Tot bestuursleden werden gekozen, we gens bedanken van den heer W. Ph. Hendriks, de heer F. B. van der Meer en wegens vertrek van Ds. J. Vink, de heerx R. Bosch, terwijl de periodiek aftredende A. J. Osinga werd herbenoemd. Aangenomen werd een voorstel om een deel van het gekweekte kassaldo te be steden voor het schenken van een aantal boeken en puzzles en uitbreiding van de radio-installaties in het Sanatorium, bei de ten behoeve van de verpleegden en het personeel. hun voorstellen in het geheel te aanvaar den als een dringende voorziening en al dus ter goedkeuring aan hoogere autori teiten voor; te leggen. Vrijwel algemeen wordt dit herzienings voorstel door de leden van den raad met onverdeelde sympathie begroet en enke len gewagen van hun waardeering voor de uitgebreide en zorgvuldige arbeid, die aan het plan ten grondslag heeft ge strekt. De Voorzitter, burgemeester Reitsma, houdt allereerst een uitvoerig, gedocu menteerd en met cijfermateriaal gestaafd betoog tot ondersteuning en aanbeveling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Hij verwijst hierin naar de circulaire van den Minister van Binnen- landsche Zaken omtrent deze aangele genheid en licht deze op enkele punten nader toe. De heer Elzinga kan voor het voorstel geen onverdeelde bewondering koesteren inzoover naar zijn oordeel de lager be zoldigden ook na de door B. en W. toe gepaste degressie nog ver ten achter blij ven staan. Hij wijst op den nood in tal rijke gezinnen, waar men met hoogstens 35 gulden in de week moet trachten rond te komen en waarschuwt tegen een situ atie, waarbij in de toekomst misschien zou kunnen worden gezegd: „Hoe ge noeglijk rolt het leven, des gerusten ambt’naars heenl” Ook de heeren Reldsma en Breemer bre ken een lans voor de lager bezoldigden, in het bijzonder voor wegwerkers en dotpsreinigers en meenen met den heer Elzinga, dat er eenig verschil in beloo ning moet blijven bestaan tusschen deze beide groepen van gemeente-werklieden. De heer Brune uit zijn waardeering om trent het voorstel, dat de strekking heeft, voor den ambtenaar een recht te schep pen op behoorlijke bestaansmogelijkhe den. Mevrouw Posthuma de Boer verklaart, dat het voorstel haar met betrekking tot de lager bezoldigde groepen lang niet ver genoeg gaat; er zijn gezinnen, die de voor het levensmiddelenpakket toegewe zen bonnen niet eens kunnen besteden, omdat de inkomsten veel te laag zijn; spreekster kan zich niet voorstellen, hoe de menschen van het weinige tot nog toe rondkwamen en nog rondkomen. De Voorzitter treedt vervolgens in een uitvoerige beantwoording van de ver schillende sprekers. Men mag niet uit sluitend het behoefte-element den door slag laten geven; er is ook een waardee- rings.kwestie in het geding, welk element men niet straffeloos kan uitschakelen. Overigens zijn ook B. en W. bij de be- oordeeling van de herziening der sala rissen van de werklieden gebonden ge weest aan bepaalde door hooger gezag voorgeschreven vergelijkingsnormen. Niettemin zegt spreker gaarne toe, dat B. en W. hieromtrent diligent blijven en zeker al het mogelijke zullen willen doen om de loonschalen der werklieden zoo gunstig mogelijk opgevoerd te krijgen. Nadat de wethouders, de heeren H. N. H. K. de Jong en J. Tichelaar nog hadden gewaagd van hun waardeering voor de sympathie, waarmede het herzienings voorstel in den raad is begroet en aange drongen hadden op ongewijzigde aan vaarding van dit plan, wordt het ten slotte onveranderd vastgesteld. meentekas subsidie te mogen ontvangen berekend naar 2^ cent per inwoner. De doelstelling van dit instituut is genoeg zaam bekend en de gemeente heeft er inmiddels reeds contact mee gezocht in verband met de beschikbaarstelling van bouwterrein voor industrie-uitbreiding, zoodat Wonseradeel practisch genomen dus reeds profiteert van de voorlichting van dit instituut. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten tot inwilliging van het verzoek. Ouderraad: Reeds vroeger zijn pogingen aangewend om in de gemeente een ouderraad bij het openbaar lager onderwijs in" te stellen, maar deze leidden, toenmaals niet tot een bevredigend resultaat. Nu de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zich kortelings met deze materie bezig heeft gehouden, hebben B. en W. zich beraden omtrent hun houding in de zen. Zij stellen den raad thans voor, een ouderraad in het leven te roepen, die de oudercommissies van alle openbare scho len der gemeente zal omvatten en tot taak krijgt de behartiging der gemeen schappelijke belangen van die scholen. Acclamatie. in vergelijking met voorgaande jaren vrijwel constant is gebleven, spreekt de raad als zijn oordeel vit, dat instand houding van deze school voor art. 19 der 1. o. wet 1920 gevorderd wordt. Vischafslag. Benoemd worden in de commissie van toezicht op de gemeentelijke vischafslag te Makkum de heeren J. Tichelaar al daar en Tj. de Vries te Zurich, ingaande 1 Januari 1947. van f 3700, zooals was vastgesteld, nu f 11000 bedraagt. De Voorz. deelt mede dat dit laatste bedrag over 3 jaar zou worden ver deeld, maar dat op advies van autoritei ten dit geheel ten laste van één jaar zou worden gebracht. Dan dankt de, Voorz. de Raad voor de goede samenwerking in het afgeloopen jaar en stelt voor een nieuwjaarsgroet te zenden aan de Bolswardsche jongens in Indië, wat bij acclamatie wordt aan genomen, waarna de heer Boekema de Voorz. namens de Raad dankt voor de prettige manier waarop deze de verga deringen steeds heeft geleid. Distributienieuws. BONAANWIJZING voor PETROLEUM. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting .gedurende de maand Januari op onderstaande bonnen pe troleum kunnen koopen. Kaarten UA 611: A 09 tm A 12: 4 liter per bon. Kaarten UB 611: bon B 05 en B 06: 4 liter per bon. Kaarten UC 611: bon C 03: 4 liter. Kaarten UD 611: bon D 06 en D 07: 5 liter per bon. 25 NIEUWE TEXTIELPUNTEN. Het C. D. K. deelt mede, dat niet ingang van 1 Januari 1947 de volgende bonnen en pun ten van de textielkaarten VA 605, VB 605, VC 605, VD 605 en VE 605 geldig zijn voor d^aankoop van op punten gewaardeerde texuelgoederer.: de letterbonnen D, E, F, eik ter waarde van 5 punten; de cijferbonnen 131 tot en met 140 (elk ter waarde van één punt). Er wordt op gewezen, dat van de 25 geldig verklaarde punten er 5 als extra beschikbaar stelling zijn te beschouwen. Het ligt in de bedoeling, indien zich geen onvoorziene om standigheden, zooals langdurige vorst, stagnatie in de kolen- of grondstofvoorzie- ning e.d., voordoen, ieder volgend kwartaal van 1947 ten minste 20 punten geldig te ver klaren, zoodat in totaal, zooals reeds is me degedeeld, ten minste circa 80 punten ter beschikking komen. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat de reeds geldig verklaarde bonnen en pun ten eveneens tot nader order hun geldigheid behouden. het volgende aanstippen: Onderwijzers: Eervol ontslag wordt verleend wegens benoeming te Harlingen, aan Mej. M. Kerkhoven, onderwijzeres aan de o.. 1. school te Arum, ingaande 16 Maart ’47. Benoemd wordt tot onderwijzer aan de openbare school voor u. 1. o. te Witmar- sum de heer M. van Toorn, leeraar bij het nijverheidsonderwijs te Rotterdam. Bouwterreinen: Goedgekeurd zijn de raadsbesluiten tot aankoop van bouwterreinen in de dor pen Burgwerd, Pingjum en Witmarsum; besloten wordt, al dadelijk weer te ver- koopen voor den prijs van f 3.per M’. terreingedeelten aan J. Feenstra en R. Kroondijk te Burgwerd voor woning bouw. Op de gemeente-begrooting wordt een crediet uitgetrokken om een opdracht te kunnen honoreeren aan het Technisch adviesbureau der vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten, dat rapport zal uitbrengen omtrent bepaalde onderdee- len der Makkumerwaard-plannen. Kasgel dleening: Met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten wordt de gebruikelijke reke- ningcourant-overeenkomst gesloten voor 1947 tor een maximum-crediet van 178.000.—. Presentiegeld raadsleden:' Omtrent dit punt is herhaaldelijk door B. en W. gecorrespondeerd met Gedepu teerde Staten, die thans berichten, met den Minister van binnenlandsche zaken overleg te hebben gepleegd omtrent de regeling dezer vergoedingen. Het resul taat is geweest, dat genoemde bewinds man een vaste vergoeding bepaald wil zien van resp. ƒ1.en ƒ2.— per lid bij bepaalde afstanden. Gedeputeerden vragen nu het oordeel van den raad hierover en na eenige discussie wordt besloten, zich hierbij neer te leggen. E. T. I. F. Het algemeen; bestuur der stichting „Eco nomisch Technologisch Instituut voor Friesland” heeft verzocht uit de ge- Zijn voorstel wordt niet ondersteund en kan dus niet in behandeling komen. De door de meerderheid van B. en W. voorgestelde verhooging met 50 pdt. wordt aangenomen met 7 tegen 6 stem men. Voor stemden de heeren Van den Oever, Folkerts, Van der Meer, Hee- res, Veldman, Zittema en Van der Zee. Bij besluit van Ged. Staten worden de opcenten op de personeele belasting te ruggebracht op 150. Zonder hqofdelijke stemming aan vaardt de Raad de verbetering van de Turfkade, waarbij de heer Branden burg opmerkt, dat een dergelijke voor ziening voor de Gr. Dijlakker, die hij levensgevaarlijk noemt het het oog op ’t vele verkeer z.i. nog urgenter is. Aan mej. Botke wordt per 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de O. L. S. Idem aan den heer Spoelstra als klerk aan de gasfabriek, terwijl aan de heer Statema per 1 Febr. ontslag wordt ver leend als leeraar in lich. oefening, we gens zijn benoeming te Emmen. Tot werkman bij de reinigingsdienst wordt benoemd de heer Brouwer. Roorda wordt stadstimmerman. Beide no. 1 van de voordracht. De heeren Folkerts en E. de Jong wor den herbenoemd respectievelijk voogd voor ’t Stadsarmenhuis en Weeshuis. In de commissie van toezicht op het la ger onderwijs worden herbenoemd de heeren Wiersma en Roelants, terwijl voor de heer Onvlee, Oldenziel in de plaats komt. In het Orgaan voor steunverleening worden de heeren W. Fransen en S. Hollander herbenoemd. De heeren D. de Jong, W. Folkerts en Joh. v. d. Oever zullen’de begrootings- commissie vormen. Bij de rondvraag informeert de heer Bijvoets hoe het komt dat de post uitge trokken voor boomaanplant inplaats BOLSWARD. Maandag 30 Dec. vergaderde de Raad der Gemeente onder voorz. schap van de waarn. burgemeester, de heer Van der Zee. Van de ingekomen stukken noemen we de ontvangen toestemming van Ged. Staten tot verbetering der Turfkade en Workumer Trekweg, alsmede de sala rissen van het gemeentepersoneel, die alle voor kennisgeving worden aange nomen. Dan komt aan de orde het in de vorige vergadering naar B. en W. terug ge zonden voorstel tot verhooging der Rei- nigingslasten. Gezien de bezwaren, die B. en W. bij nadere bestudeering dezer materie, te gen een progressieve heffing ontmoet ten gezien ook ’t feit, dat de commissie voor de Reiniging zich eenparig tegen agenda, omtrent welker behandeling wij progressieve heffing verklaarde, komt het college van B. en W. weer met het oorspronkelijk voorstel, n.l. verhooging met 50 pet. der bestaande tarieven. Terwijl een minderheid van B. en W. 40 pet. verhooging voldoende vindt. De heer De Jong begrijpt niet hoe een socialist een dergelijk voorstel kan steu nen. Hij blijft, niettegenstaande de toe lichting van B. en W. voorstander van progressieve heffing. Ook de heer Zittema kan zich niet met het voorstel vereenigen. Hij gaat van een ander principe uit. Bij hem zit de bedoeling voor om hier een nieuwe belastingbron aan te boren. De gemeentefinanciën zullen op korten termijn saneering behoeven, en dan is hier een gelegenheid om althans iets in die richting te doen. Hij geeft een sche ma dat f 17000 opbrengt wat f-3000 meer is dan ’t voorstel van B. en W. en dat getaxeerd is op de huurwaarde. Weth. Leuring zegt, dat hij als socialist toch niet voor een progressieve heffing was, daar naar zijn meening alle wo ningen met een huurwaarde beneden f 200 vrij gesteld dienden te worden, wat uit financiëel oogpunt voor de ge meente niet uitvoerbaar was. De heer Bijvoets, die oorspronkelijk voor progressie voelde was door de toe lichting van B. en W. van inzicht ver-' anderd. Den Voorz. meent dat een dienst door de gemeente verricht, door ieder gelij kelijk betaald moet worden. Het even- tueele tekort komt progressief op het belastingbiljet tot uitdrukking. Een ob ject tot belastingheffing ziet hij hier niet. De heer de Jong meent dat bij de voor gestelde regeling de kleine man het zwaarst wordt getroffen, terwijl de heer Zittema nogmaals zijn standpunt ver dedigt en daar de schoolgeldregeling bij aanhaalt als bewijs dat eenzelfde dienst niet steeds gelijk wordt betaald. 0 Bolswards Nieuwsblad i 1O 1 tv» 11 1 j. f J i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1