?r GedachtewisselingJ Politieke kei ;a ES ITU’JI 1946 worden i Vrijdag 17 JaniaftH 1947 No. 5 43e Jaargang KNGT Streekblad voor Wet« en Zuidwest Friesland G S f G A va rd SC euzel 57-3 boter 57-3B res. 58-2D res. 58-2E res. es iz. 1922/23. 1930/31. Wiere tuurden As men wilsterfange wol, moat men fluitsje kinne. 1RD Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 1923/24. 1924/25. 1925/26. 1926/27. 1927/28. 1928/29. 1929/30. 1931/32. 1932/33. 1933/34. 1934/35. 27.500.000 K.G. 34.300.000 K.G. 36.800.000 K.G. 42.100 000 K.G. 55.600.000 K.G. 63.800.000 K.G. 61.500.000 K.G. 1935/36. 1936/37. 1937/38. 1938/39. 57-1 brood 57-2 brood 57-1 boter 57-2 boter 58-1 brood 58-1 boter 58-2 boter 800 250 250 5 300 100 200 zeer zwaren arbeid en voor aanstaande en jonge moeders wordt om dezelfde reden voor het tijdvak van 29 Januari tot 8 Febr. 375 gram in plaats van 250 gram suiker ver strekt. of naar keuze 100 gram suiker te stel len tegenover de tabaksartikelen op de ta baks- of gecombineerde kaart. Abonnementsprijs 1.25 per ktvertaa' bij rcorsit&Gtal’sg Advertentieprijs10 cent oer bt Q<T 87926 :i- e- >n fi let mt >r- rts 8 uw mi ak a- ak :n ht et e- g- ke lij so e- Bol# 4 sooiaKsac» luarli weinig! it earste krisisjier. it djipte- 57-1 melk 57-2, 57-3 melk 57-1 vleesch 57-2 vleesch 57-1 alg. 57-2 alg. 58-1D res. 58-IE res. 57-1B res. 57-IC res. 57-2B, 57-2C reserve 58-1 melk 58-1, 58-2 vL 58-1 alg. 58-2 alg. 43.100.000 K.G. punt fan de krisis. 63.900.000 K.G. 66.400.000 K.G. 60.500.000 K.G. 58.700.000 K.G. Provinciale kroniek XI De Friesche Staten zijn deze week weef bijeen geweekt. Twee hoofdambtenaren gingen scheiden. De nestor van de ver gadering de heer J. Falkena voelde zich i van waardeering te uiten, die veel bijval in de Staten on dervonden en hun bekroning vonden in een voorstel van Gedeputeerde Staten. Laten we thans eerst het woord aan den heer Falkena: het is heden een buiten gewoon gewichtige dag in het leven der provincie, nu zoo aanstonds overeen komstig eigen verzoek ontslag zal wor den verleend aan twee hoofden van Dienst en hun opvolgers zullen worden benoemd. Algemeen is bekend, welke verdienstelijke hoofdambtenaren ons NAAR VERKIEZING SUIKER OF VERSNAPERINGEN. Op den suiker- en den versnape ringenbon. Om tegemoet te komen aan de individueele behoefte en de individueele financieele diaagkracht, heeft de Regeering indertijd een gecombineerde bon ingevoerd voor suiker en producten, waarin suiker is verwerkt, zooals jam, boterhamstrooisel en -strooisels. De aanwijzing van den afzonderlijken jam bon in December j.l. kwam voort uit de noodzaak voorraden jam te ruimen, waar voor op den duur bederf was te vreezen. Dat voor deze 500 gram jam 250 gram suiker op het rantsoen in de thans eindigende periode in mindering is gebracht, moest geschieden om de suikerpositie niet met een 2500 ton te belasten. Temeer omdat met de extra bon nen voor versnaperingen ter gelegenheid van de feestdagen 1800 ton suiker gemoeid is geweest. De aanwijzing van den afzonderlijken jam bon was een incidenteele afwijking van het ingevoerde systeem, welk systeem thans weer verruiming ondergaat. Het ligt n.l. in de be doeling met ingang van de bonaanwijzing van 6 Februari a.s. op den versnaperingen bon, behalve chocolade en suikerwerk e.d. naar keuze een gelijke hoeveelheid suiker verkrijgbaar te stellen, terwijl op den suiker bon in dezelfde verhouding (n.l. 100 gram suiker is 100 gram versnaperingen) versna peringen kunnen worden gekocht. De ver snaperingenbon zal als afzonderlijke bon ge handhaafd blijven, om het mogelijk te maken weest, in de tijd van de Fransche revo lutie en in de tijd van de wereldomwen- teling, die wij beleven. De politicus staat in de spanning tus- schen ideaal en werkelijkheid, tusschen wat hij voelt als zedelijke noodzaak en als bexeikbare mogelijkheid in een zon dige wereld. En menig politicus is aan deze spanning innerlijk kapot gegaan. En nu kom ik op mijn eigenlijke onder werp: de politieke gedachtewisseling. Politici denken nu eenmaal over wat moet, wat zedelijk geboden is, niet ge lijk. En zij denken evenmin gelijk over wat mogelijk is, wat op een bepaald tijd stip bereikbaar is, gegeven de feitelijke verhoudingen binnen hef volksbestaan en in de verhoudingen tusschen de volkeren. Een voorbeeld? Veiligheidshalve kies ik er een uit de politieke discussie tusschen de eerste en de tweede wereldoorlog: hef probleem der ontwapening. Velen hebben toen nationale ontwapening ge- eischt, onverschillig of het tot internatio nale ontwapening zou komen of niet. Het leek hun eisch van zedelijke, van chris telijke volkspolitiek. Anderen hebben zich daar heftig tegen verzet: het leek hun heelemaal geen zedelijke of door het evangelie meegebrachte eisch of zij wil den de nationale ontwapening in geen geval losmaken van de internationale; eenzijdige nationale ontwapening leek hun in een tot de tanden bewapende wereld onverantwoord, een volslagen onmogelijkheid. Men denkt zeer ongelijk derhalve over wat moet en over wat kan. En ook, wan neer men over hetgeen moet gelijk denkt, kan men nog onderling van meening ver schillen over hetgeen in de gegeven si tuatie mogelijk is. Zoo is het precies in onze tijd: daarover gaat de discussie bij het Indonesjsch vraagstuk, daarover bij het probleem der socialisatie: moet het, worden alle voorstanders van ontwape ning lafaards en alle tegenstanders aan deelhouders van een bewapeningscon- cern; dan worden alle verdedigers van de koloniale verhouding olie-kapitalisten en alle voorstanders van Linggadjati ver raders van het koninkrijk; dan worden alle woordvoerders voor vrije voortbren ging ondernemersknechtjes en alle socia listen egoïsten, die denken te profiteeren van maatschappelijke hervormingen. En nu zal ik met volle nadruk uitspre ken: dat zal vaak genoeg het geval zijn. Eiigen belangen laten zich heerlijk ca- moufleeren achter schoonklinkende poli tieke leuzen. Maar daar mag men niet van uit gaan! Van dit standpunt uit wordt alle politieke discussie onmogelijk. Ook, ja juist in de politiek zullen politieke tegen standers moeten beginnen met elkander te nemen als eerlijke menschen, men- schen, die de zedelijke eischen en de practische mogelijkheden in het volksle ven zeer ongelijk zien, maar menschen, die een eerlijke overtuiging eerlijk ver dedigen zonder op iemand of op iets te letten. En loopt daar dan soms wel eens een onvaderlandsche schobberd tusschen door (om de woorden van Colijn te ge bruiken) die op het belang van zich zelf of van zijn groep uit is, och, die loopt gauw genoeg in de gaten en wordt op den duur automatisch uitgezuiverd. De mocratie is een feillooze zuiveringsin- stantie! Laat de politieke gedachtewisseling eer lijk en oprecht zijn! Laat men elkander op principieele en. zakelijke wijze be strijden. Laat men beginnen met te ge- looven in elkanders eerlijkheid en goede trouw. Op den duur zal dan wel blijken, wie gelijk had in theorie en in practijk! Ook hier zal uit de botsing der meenin- gen de waarheid te voorschijn springen! Vk. joen K.G. Dat liket dos net min, hwant de stikstof kin yn it produksjeproses fan lan- en tünbou greate ütwurking haw- we. Nou al docht bliken, dat de lanbou him tige hurd omheech wrot. De op- bringsten fan dit jier wiene likemóch hast twaris sa heech as it jier derfoar. En mei dat der mear guod komt, sil der wer mear stevichheit oan it ekonomysk libben jown wurde. Tige moedjaend is ek us ütfier nei it bütenlan. Wy hawwe EEN NIEUW SYSTEEM VAN AANWIJZING DER BONNEN. Voortaan alle bonnen 2 weken geldig. Het systeem van bonaanwijzing, dat tot dus ver werd gevolgd en waarbij een aantal bon nen twee en de rest één week geldig was, had het bezwaar, dat daardoor vaak misver standen ontstonden over den geldigheids duur van de bonnen. Teneinde dit bezwaar weg te nemen, heeft het Centraal Distributie kantoor bepaald, dat met ingang van de op 16 Januari te publiceeren bonnenlijst alle bonnen twee weken geldig zullen zijn, waar bij gerekend dient te worden met twee ka- lenderwekén, ingaande op den Zondag na den dag van publicatie. Om tevens een vereenvoudiging te bereiken voor de distributiediensten zullen voortaan over elke periode van vier weken de bonnen zoodanig worden verdeeld, dat de bonnen- omzet per week ongeveer gelijk is. Daar door vervalt dus de z.g. „aanvullingslijst”. Volgens het nieuwe systeem zullen qp 16 Januari bonnen bekend gemaakt worden voor: brood, rijst, melk, kaas, boter, mar garine en vleesch. Op 23 Januari voor: suiker, versnaperingen, eventueel cacao (n.l. éénmaal in de acht weken), eventueel eieren (n.l. indien be schikbaar), eventueel zuidvruchten (n.l. in dien beschikbaar), eventueel zeep (n.l. indien beschikbaar) en tabak. Op 30 Januari voor: brood, bloem, koffie, thee, melk, kaas, boter, margarine en vleesch. Op 6 Februari voor, suiker, versnaperingen, eventueel eieren, eventueel zeep en tabak. Volgens deze nieuwe regeling zullen dus dt tabaksbonnen niet meer wekelijks, doch eenmaal per twee Weken worden aangewe zen. In plaats van elke week één bon voor twee rantsoenen worden van 23 Januari af dus om de andere week twee bonnen voor elk twee rantsoenen bekend gemaakt. Aangezien deze verandering met zich zou brengen, dat voor de week van 19 tot 26 Januari géén bonnen voor suiker, tabak en versnaperingen zouden worden aangewezen, zullen voor deze artikelen op 16 Januari voor éénmaal weekrantsoenen bekend gemaakt worden, n.l. op de algemeene ‘kaart 375 gram suiker, op de versnaperingenkaart 100 gram versnaperingen, op de tabakskaart twee rant soenen tabaksartikelen en op de gecombi neerde kaart één rantsoen tabaksartikelen. Op 23 Januari zal vervolgens op de gecom bineerde kaart éénmaal 150 gram inplaats van 100 gram versnaperingen beschikbaar worden gesteld, zoodat ook op deze kaart een weekrantsoen meer wordt verstrekt. Neen, mijnheer de Hoofdredacteur, neen, waarde lezer, schrikt U maar niet met elkaar 1 Er volgt heusch niets ergs, geen beschouwing van allerlei politieke vraag stukken, waarbij schrijver dezes van zijn hart geen moordkuil maakt en bijgevolg deze en gene op de kast jaagt (gelijk vroeger wel eens gebeurd schijnt te zijn). Ik zal me heel netjes gedragen en me tot algemeene beschouwingen, om in parlementstaal te spreken, beperken. Maar over het bovenstaande onderwerp heb ik toch iets op mijn hart en dat moet er af. Vooruit dan met uw verlof. Over politiek bestaan er twee uiterste elkander lijnrecht tegengestelde be schouwingen: de eene mensch verwerpt de politiek radicaal als een vuil zaakje, waar een fatsoenlijk mensch niet van doen hebben kan; de andere is verzot op politiek en geeft daar al zijn vrije tijd en aandacht aan. Daar zijn nu een maal de volkomen onpolitieke menschen, die zeggen van politiek geen verstand te hebben en het ook niet te willen heb ben. En daar zijn de politieke rotten, die niets liever doen dan zich met poli tiek bemoeien. Het oordeel en de houding van de eer ste groep zijn begrijpelijk. De politieke practijk biedt vaak een weinig verheffend beeld: handigheid, slimmigheid en er ger: laster, verdachtmaking, onwaarach tigheid en regelrecht bedrog spelen er vaak een groote rol. Het zijn de minsten niet, die er zich vol afkeer verre van houden. Eri toch! Zij, die zoo doen, handelen on juist en in feite onverantwoord. De de mocratie, waar we voor gevochten heb ben, die we met levensgevaar vaak, met goed en bloed verdedigd hebben tegen de Duitsche dictatuur, verdraagt geen politieke onthouding van de burgers vAn de staat. Dat is de achtergrond van de bestaande stemplicht, al kan men daar ook bezwaar tegen hebben Democratie legt de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken, op de staatsburgers en geen van hen mag zich aan die verant woordelijkheid onttrekken. Ik haal hier nog eens een paar uitspra ken aan van leidende figuren uit ons volksleven, menschen van geheel ver schillende geloofs- en levenshouding, de een Gereformeerd en anti-revolutionair, Prof. Bavinck, de ander Vrijzinnig Pro testant en dicht staande bij de voorma lige S. D. A. P., Prof. Roessingh. De een zegt: Politiek is een hooge, edele en schier heilige zaak; de ander: het gaat in de politiek om een door velen schan delijk verzuimde plicht, om een allerbe langrijkst stuk gemeenschapsarbeid, om onze verantwoordelijkheid voor onze medebroeders en zusters in hun vaak zoo zware strijd op aarde; ja, om ons werk voor de komst van Gods Koninkrijk. Dat klinkt toch wel een beetje anders dan: een vuil zaakje of rotzooi. Politiek een hooge, edele en schier heilige zaak en onze arbeid voor de komst van het Koninkrijk Gods! Ja maar, zal men kunnen volhouden, de practijk. Die is zoo heel anders. Rond weg toegegeven. Maar men bedenke: al leen het werkelijk goede en verhevene kan misbruikt worden. Dat geldt van alle in wezen geestelijke grootheden en waarden: men kan de godsdienst op de vreeselijkste manier misbruiken in dienst van de machtsvorming en van de per soonlijke bevoordeeling. Is daarmee de godsdienst zélf veroordeeld? Zoo kan men ook de politiek op de schandelijkste manier behandelen en bedrijven. Maar dan is de vraag alweer: is daarmee de politiek zélf verwerpelijk geworden? In de handen van kleine, onloutere, baat zuchtige, zondige menschen kan letter lijk Alles bedorven worden Maar dan zijn daarmee de bedervers veroordeeld, niet de zaak, die zij bezoedelen. Van hieruit wordt de tragiek, die in het politieke leven en streven zit, openbaar. Politiek, zou men kunnen zeggen, is de worsteling om vorm te geven aan wat daar aan zedelijke beginselen en stre vingen naar boven komt in het volksle ven (en in het leven tusschen de volke ren, denk aan de Volkenbond en de Unol). Dat is de politiek naar haar ideale, haar geestelijke kant genomen. Maar politiek is óók en moet dat zijn: de kunst van het mogelijke. Niet alles, wat zou moeten, kón ook inderdaad. Het zedelijk streven in de politiek botst over al op de weerstanden in de menschelijke werkelijkheid, in de menschelijke samen leving, op onverstand, onwil, beducht heid voor eigen positie en macht, i.e.w. op eigenbelang. En geen politicus kan en mag dat vergeten. En Als hij het ver geten zou, dan zullen de geïnteresseer den het hem wel hardhandig aan zijn verstand brengen. Heel veel verzet tegen politieke en sociale hervormingen heeft daarin zijn grond: belanghebbenden ko men in het geweer. Dat is altijd zoo ge- al wer in moaij’e rige fan goed biteljen- een hoeveelheid vatHOO gram versnaperingen de klanten. De oardel miljard, dy’t ós lan dit jier ynbard hat wiist derop, dat de ekonomyske krêft fan ós lAn tige hurd oanwint. De Aide, freedsume, wurkjende en skreppende geast komt fan dei ta dei wer oer üs folk en as ien kear de hannen wer oan ’e ploech slein binne en gjin healwize stakingen de geast en de produksje mear bilemmerje, dan moat it mei de middels fan tech- nyk en wittensskip, dy’t men tsjint- wurdich hat, der hoopfol ütsjen. Wy gedrongen woorden stappe net yn ienkear fan de flier op ’e uiten, die veel bijv; souder, mar stap foar stap sil it warbere NederlAnske folk syn plak wer ynnim- me. Der is wurk by ’t soad, mar der wurdt ek wer arbeide. En yn it wurk leit de taek en de freugde, de plicht en de glAns fan it libben. Dat is de wich- tichste faktor foar in soun en blier folk. En dêryn binne swarthannelers toarre blêdden en deade tüken. 63.800.000 K.G. 76.400.000 K.G. 85.700.000 K.G. 91.400.000 K.G. Oer de bisettingstiia koe ik gjin sifers fine. Yn goed fyftjin jier is it gebrük dos hast fjouwer kear sa great wurden, óndanks de slimste lAnboukrisis, dy’t ós lAn yn dy tiid teistere hat. Yn it earste oarlochsjier wie it al oer de 100.000.000 K.G. De greate produsinten binne de stikstoffabriken fan de Steatsminen yn Lutterade, de Mekogfabriken yn Ymui- den en de fabriken to Sluiskil. Dit jier rekkent men al mei in produk sje fan 95.000.000 K.G. sadat men hast safier komt, dat men it gebrük fan foar de oarloch dekke kin. Mar de lju, dy’t dizze saken yn hannen hawwe rek kenje mei in greate taname fan it ge brük en miene, dat wy yn üs lAn op in produksje fan 150.000.000 K.G. oan moatte, sil der yn de bihoeften fan de boeren en tunders forsjoen wurde kinne. De beide greate yndustryen to Lutte rade en to Ymuiden hawwe nou in üt- wreidingsplan oannommen, dat harren yn 1949 yn steat stelle sil dizze 150 miljoen tonnen stikstof leverje to kin nen. Der binne dan noch büten de fa briken fan Sluiskil en de greate nije fabryk, dy’t in groep fabrikanten, hweründer de A. S. F. oan it bouwen binne. Foar 1947 rekkent men op in eigen produksjecapaciteit fan 120 mil- en kom ta de folgjende sifers. 25.200.000 K.G. suvere stikstof. gram brood gram boter gram margarine of 200 gram vet liter melk gram vleesch gram vleesch gram kaas De bonnen 57-2B, 57-2C Reserve en 58-2D en 58-2E Res. moeten uiterlijk op Zaterdag 25 Jan. bij ’n detaillist, die appelmoes pleegt te verkóopen worden ingeleverd. De blikken en potten hebben een inhoud van één liter. Fan de Martiny-toer. It kin net misse. Elts, dy’t syn eagen en earen goed iepen hat, kin skoan for- nimme, dat? it yn üs lan yn it ekono mysk libben better bigjint to gean. Der wurdt wer oanpakt en de risseltaten bliuwe net üt. De greate produksjemid- dels foar de lAnbou: it foer en de kunst mest reitsje wer op gong. Binammen yn de kunstmestyndustry trillet it fan nij libben. It mei bikend wêze, dat de stikstof in bilangrike faktor is foar de plantegroei. Op ’e bou en letter ek yn de greidhoeke waerd hoe langer hoe mear stikstof brükt en de opbringsten fan lAn en fé gyngen aloan omheech. Ik haw ris neigien, hoe’t sünt 1922 it stik- stofforbrük yn üs lAn him üntjown hat Provinciale Staten. In de Dinsdag gehouden zitting van de Staten van Friesland antwoordde mr. is het zedelijke, christelijke eisch en kan door den heer Roorda gestelde vragen het, is het practisch mogelijk en verant- nopens een groote hoeveelheid turven, 1 woord. Voor deze problemen staat de politicus, opgestapeld. Mr. Haam zeide, dat i En de eene politicus ziet het zoo en de '-1-1-- J~L- ander anders; de een zal meer de'n na druk leggen op hetgeen moet, de ander op hetgeen kan. En nu zal zeker ook in de politiek menigmaal de nadruk op het zedelijk niet geëischte of practisch niet mogelijke worden gelegd, terwijl men het eigenlijk uit overwegingen van eigenbe lang niet wil: adel en kerk verzetten zich niet alleen op principieele gronden en practische overwegingen tegen de eischen van de derde stand ten tijde van de Fransche revolutie; hun eigen macht en belang was in het geding. En zoo was het ook inzake de ontwapening: het belang der wapenfabrikanten sprak een duchtig woordje mee. En nu is het niet anders: het verzet tegen Linggadjati is niet alleen principieel of practisch gefun deerd: kapitaalbelangen spreken mee zoo goed als bij het vraagstuk der geleide economie. Hier hebt ge dan de voorbeelden van de ontadeling der politiek in de handen van zondige menschen. En hier meteen de oorzaak van de herhaalde vertroebeling der politieke gedachtewisseling. Om dat er baatzuchtigen zijn, die ergens be ter van denken te worden, denkt men dat allen zoo zijn, die een bepaalde her vorming bepleiten of bestrijden. Dan die in de Friesche venen zouden staan in derdaad gebleken is, dat er een groote hoeveelheid turf aanwezig is: dit is echter geenszins een abnormale hoe veelheid. Er staan n.i. 12 millioen tur ven en nog 6 millioen, welke aan han delaren toebehooren. Die 12 millioen zijn slechts toereikend voor het zesde deel van een brandstoffenbon en daar om is besloten deze brandstof buiten de distributie om ter beschikking te stellen van de Friesche bevolking. Maar omdat er echter per hoofd der bevolking maar 18 turven beschikbaar zijn, zullen aller eerst de ziekenhuizen, ouden van dagen en patiënten worden bedacht. Tot hoofdingenieur van den Provincia len Waterstaat werd benoemd ir. G. L. Walther te Leeuwarden en tot directeur van het P.E.B. ir. J. D. Fokma te Leeu warden. De heer P. Sikkes, P. v. d. A., kwam met vragen omtrent den toestand op Ameland. Gedeputeerde Gerbrandy antwoordde geheel in den geest van ons artikel over deze materie. Gevaar is niet te duchten; de storm speelt hief geen rol, alleen het wegvloeiende wa ter bij eb. Er is nu besloten om nog dit jaar te be ginnen met de werkzaamheden tot het leggen van strekdammen om de 400 Uitgave van D ru H K s rij F ft, A, J meter, waardoor men hoopt de situatie meester te worden. De kosten worden geraamd op 2 millioen gulden. De gevraagde subsidies voor restaura ties van de kerktorens te Dantuma- woude, Hollum en Oosterwierum en voor restauratie van de Martinikerk te Franeker werden verleend. De Provinciale Vereeniging „Het Groene Kruis vroeg en- verkreeg een subsidie ten behoeve van de Zuigelin- genconsultatie-bureaux, maar afgewe zen werd het verzoek om toekenning van een subsidie voor de zedelijke volksgezondheid. Eveneens werden afgewezen de verzoe ken om verhooging van de provinciale bijdragen in de kosten van geneeskun dig schooltoezicht. Het voorstel om in het gebouw van de provinciale griffie centrale verwarming aan te leggen, on dervond geen bestrijding. De kosten zullen f 80.000.bedragen. Ten slotte werd nog besloten tot wijziging der ver ordening tot heffing van leges en tot het uittrekken van een bedrag voor re- presentatie-kosten. Bonnenlijst geldig tot en met 1 Febr. 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no. 3): 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 3 liter melk 100 gram yleesch 300 gram vleesch 200 gram kaas 375 gram suiker, boterham- ■«■«B strooisel enz. of 750 gr. jam, stroop enz. 1600 gram brood 800 gram brood 1 blik of pot appelmoes (voor-inlevering). 200 gram kaas Bonkaarten KD, KE 701. (strook no. 3): 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vleesch 100 gram kaas 375 gram suiker, boterham strooisel enz. of 750 gr. Op den suikerbon der toeslagkaarten voor jam, stroop enz. 800 gram brood 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. 1 blik of pot appelmoes (voor-inlevering). 2 blikken of potten appel moes (voor-inlevering). Tabakskaarten enz.: T 71 2 rants, tabaksartikelen V 71 100 gr. choc, en/of suikerw. X 71 1 rants. tabaksartikelen Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 3): 57-4 brood 57-4 boter 57-4 marg. 57-4 melk 57-4 vleesch 57-5 vleesch 57-4 kaas —2 uw Bolswards Nieuwsblad !H, Tg 1“ ‘n üj t.” de fi de >.tu uci ouvianoauc. muci nci, Haan op de in de vorige vergadering

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1