RD. 1947 DE BESTRIJDIHG DEO ERÜS1I6STE UOEKZIEKTE NO r’ Een erfenis van het antieke Griekenland :h’ don orH O ad f 1 BH I! No. 7 Visdag 24 Janw 4 1947 43e J nargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Perkament en Trommelvellen Wil- Afke vedfi. ard uls" TIE als vergeeld been. W. L. L SMITS. Kimswert. "itgen. Otte Vijnia n Jen Op grond van het vorenstaande wenscht het Hoofdbestuur een krachtig beroep te doen op de offervaardigheid van de in gezetenen van Friesland, Groningen en Drenthe. Daarom zal een collecte worden georga niseerd in alle steden en dorpen in deze gewesten en wel in de week van 27 Jan.- 1 Febr. 1947 (De week waarin de ver jaardag van Prinses Beatrix wordt ge vierd). Aan de Groene Kruisafdeeïingen is nu gevraagd deze collecte te organi- seeren. Op velerlei gebied is in Friesland het par ticuliere initiatief sterk ontwikkeld en veel is daardoor tot stand gebracht, waaraan in vele zaken per slot’van re kening de steun van provincie of ge meente niet kon worden onttrokken. En in Friesland is veel door het particulier initiatief gedragen en gekoesterd. En niet het minst het sanatorium te Appelscha. US MUZYK. Wy hawwe by ós ’n bliesmuzyk, En dat bliest net sa min. Hja litte har faek hearre, en Dat giet eltsien nei it sin. Hja gyngen ek wol nei ’t „Concours”, En kamen meast goed wei. Mei hege sifers sleepten hja Mannich earste priiskes mei. De „rippetysjes” trou bisocht, De geast hiel iensgesind. Under lieding fan hear Anema Elts is op tiid presint. Tritich bliezers, binne nou by ’t Corps, Fiif, mei liende ynstruminten. Hja seinen: „Mannen, dat moat oars”, Mar ’t moast oer gean om ’e sinten. Wiebe Bakker, Reinder en Jan Boom, It roun net yn ’e gaten, Gyngen mei har trijen ris op stap, Om hjir en der to praten. Dit praten dat bisloech sa goed, Hja krigen flink hwat sinten, En dit stiet nou al fêst, der komt In nij stel ynstruminten. Heech rint Kimswert mei syn bliesmuzyk, Dat die nou wol wer bliken. Folie tank oan elts, dy dêr foar joech, Oan earmen en oan riken, Ek noch in wurd fan tank oan har, Oan dizze trije mannen. Dy forwurklikje troch dit moaije wurk It muzyk syn greate plannen. Abonnementsprijs 1.23 per kwartaal bij vooruitbetaling; Advertentieprijs10 cent per m>n. Giro 87926 e Mak- aef en a The- jrijpma larsum. Claaske is Plet, elia de kje, dv ebrigje :ob, zv e Beer Wiar- adema Jbbens Jansz Vries gahui- 17. Roe- Meije lanna Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 58-3E res. 58-4 alg. 58-5 alg. leitske iwsma irsum. bei- 7. dv a en melvellen niet konden worden geëxpor teerd. Bovendien takelden de Duitschers het fabriekje te Borculo zoodanig toe, dat er na de bevrijding practisch een jaar voor noodig was, om weer orde op za ken te stellen. Sinds enkele maanden is de fabricage echter weer aan den gang; ook met den export kon alweer een aanvang worden gemaakt. Mochten dus de trommelvellen van de Canadeesche troepen bijna ver sleten zijn, geen nood. Het zal niet lang meer duren, of ze zullen nieuwe op hun instrumenten kunnen spannen. En ook zullen staatslieden van vele landen weer tevreden kunnen worden gesteld en zich straks opnieuw buigen over het fraaie Nederlandsche perkament, om hun be slissingen schriftelijk vast te leggen. Oud en edel handwerk. Ruim twintig jaar geleden kreeg Bor culo eensklaps internationale bekend heid, doordat het door een storm bijna geheel werd vernietigd! Een naargeesti ge bekendheid! We denken liever aan de beroemdheid van het Borculosche per kament en de trommelvellen, twee arti kelen, die altijd naar de verste uithoeken der wereld gingen; deze bekendheid is te danken aan een degelijk vakmanschap en aan het onvermoeid in stand houden van een merkwaardig en oud edel hand werk. E. S. en fosfor, mei de funksje fan it Na trium, Koper, Jodium yn it lichem? Were warden As it der op wierret, kin in kou in hazze fange. Rozen en Doornen. Niet altijd is het pad van de Borculosche perkamentmakerij over rozen gegaan. Er waren tijden met veel doornen, waar in het leek,dat de wereld dit kunstig geprepareerde product niet meer noodig had. Doch daar stond tegenover, dat er ook jaren van overstelpende drukte wa ren, zooals vlak voor den eersten we reldoorlog en eveneens in 1938, toen men bij lange na niet aan de opdrachten kon voldoen. Tweemaal voor een wereld brand. Kwam dit misschien, doordat er zooveel trommelvellen noodig waren voor de legers, die aanstonds ten oor log zouden gaan. De huiden, die noodig zijn voor het ver vaardigen van dit beroemde Nederland sche product, konden echter nooit in on beperkte hoeveelheden worden ingesla gen. Over het algemeen zijn ze schaarsch en worden daarom overal ter wereld, waar maar mogelijk, opgekocht. Tijdens den oorlog konden dergelijke vellen natuurlijk niet in ons land worden ingevoerd, terwijl perkament en trom- dank zij een belangrijk geschenk aan geld, dat de Friesche geneesheeren bij de opening hun collega aanboden. Een steenen gebouw werd gebouwd, dat in gericht werd voor vrouwenpaviljoen. De bouw en inrichtingskosten bedroegen f 155.000. Alles werd uit eigen middelen bekostigd. Het houten vrouwenpaviljoen werd tot kinderpaviljoen ingericht, later kwam er een hoogst moderne in richting. We beschikken nog niet over de laatste cijfers, doch wel kan worden vermeld, dat er op 31 Dec. 1945 in het sanatorium waren 55 mannen, 88 vrouwen en 53 kin deren, in totaal 196. Deze patiënten kwa men uit Friesland, Groningen, Drente, Overijsel, Noord-Holland, Zuid-Holland, Zeeland, Gelderland, Limburg en Noord- Brabant. De resultaten van behandeling van de afgevoerde patiënten luiden: practisch hersteld: mannen 8 lichte aandoening, 15 middel matige aandoening, 10 zwaardere aan doening; vrouwen resp. 13, 8, 3 en 1 andere dan longtuberculose; kinderen: 9 en 16. Verbeterd: mannen 5 middelmatige en 4 zwaardere aandoening, vrouwen: 4 lich te, 13 middelmatige en 9 zwaardere aan doening; kinderen resp. 1, 4 en 1. Niet verbeterd: mannen middelmatige 2, zwaardere aandoening 11, vrouwen: lich te 2, middelmatige 3, zwaardere aandoe ning 2; kinderen: middelmatige 2 en zwaardere 2. Dertien personen beëindigden te vroeg de kuur, terwijl er overleden: mannen: middelmatige 1, zwaardere 8; vrouwen: middelmatige 6, zwaardere 13; andere dan longtuberculose 1; kinde ren: middelmatige 1 en zwaardere 1. Bij vertrek waren geheel tot arbeiden in staat 20 mannen en 15 vrouwen, gedeel telijk tot arbeiden 10 en 11 en niet tot arbeiden in staat 23 en 32. In den loop van 1946 werd het patiënten aantal met 150 vermeerderd. Moge, zoo schreef de geneesheer-direc- teur in 1945, dat in 1946 een begin kan worden gemaakt met den wederopbouw van het sanatorium. Veel zal er noodig zijn, maar bovenal is noodig, de mede- f' werking van al het personeel en de steun in velerlei opzicht van allen, die mee willen werken aan de bestrijding van de ziekte, die zooveel slachtoffers eischt. En thans breekt een nieuwe periode voor het sanatorium aan. Het Hoofdbestuur heeft afgezien van het plan om een vier tal architecten uit te noodigen tot deel neming aan een prijsvraag voor het ont werpen van een bouwplan voor ’n nieuw sanatorium. Het heeft den heer G. A. Hel- doorn, architect te Leeuwarden, opge dragen het ontwerpen van een bouw plan van een geheel nieuw ziekenhuis, dat volkomen aan de eischen des tijds voldoet, en waar de geneeskundige ver zorging zoo hoog mogelijk wordt opge voerd. Daarvoor is veel geld noodig. Wel heeft het bestuur door een zuinig beheer een uitbreiding- en vernieuwingsfonds gesticht, dat over een half millioen be schikt, doch dit is bij lange na niet toe reikend om de bouwkosten van een nieuw sanatorium te dragen. Bovendien sluit de exploitatierekening over 1945 met een tekort van rond f 54.000, terwijl het tekort over het loopende jaar belang rijk hooger zal liggen. Deze tekorten kunnen door de toegestane verpleegprijsverhooging Tang niet wor den overbrugd. De prijsbeheersching wil n.l. geen toestemming geven tot verhoo- ging van den prijs, welke door andere sanatoria wordt gevraagd. Een nieuw ziekenhuis voor de drie Noordelijke provincies te APPELSCHA as de bargen net stean kinne, en al sa mear, kin Fan de Martiny-toer. Wyls’t de greate Steaten jit altyd yn ’e tiis sitte mei de problemen fan de atoom-bommen en de freze, dat ien- kear dizze greate ütfining in wrêld- ramp bringe sil, sa skriklik dat allin- nich it tinken deroan de grize oer de grouwe rinne lit, wurkje de gelearden oan de freedsume aspekten fan de atoomsplitsing. En mei great sukses. It liket der folie op, dat hjirby de féartse- nijkunde tige baet fine sil.. Dit moaije en wichtige fak hat mei pasjinten to krijen, dy’t net prate kinne en dos de féarts net helpe kinne by syn undersyk. Oft hja pine yn ’e mage hawwe of dat it harren oan hwat oars irsnkearret, de féarts moat it mar riede of ,ewaer sjen to wurden. Sa sitte wy noch mei folie problemen, mei sykten, mei féfoer- kwesjes, mei fortarringsproblémen, ja, gean mar troch. oergiet nei it jaer, om yn ’e molke it lichem to forlitten. De projeksje, seit ien fan dy ündersikers, is foroare yn in film, dy’t de wei oanwiist fan it bigjin ta de ein. Hwat docht it koper yn it lichem? Hwer bliuwt it? Hokfor organen nim- me it op? Hat in kou mei kopsyktme to min koper yn ’e weefsels? En hwer bliuwt it koper, dat opnommen wurdt? De milt en de lever, hwat dogge dy krekt? De hiele stofwikseling wurdt troch dizze nije ütfining in hiel ein düdliker en mei men de enthousiaste gelearden leauwe, dan duorret it net lang mear oft al dizze fragen kinne mei krektens biandere wurde. De kennis fan it atoom ónthjit foar de wittenskip, binammen foar de féartse- nij-kunde en de fiedingslear greate ris- seltaten to jaen. In nij tiidskrift, alhiel wijd oan de atoomsplitsing is al for- skynd. Litte de lju it iggewearjen oer de atoombommen nou mar stake en al har kunde bróke om minske en dier de sou- nens en woltier to jaen, dy’t hja yn ós tiid sa bést bróke kinne. Dan soe de nije wittenskip foar ós allegearre in nije se- gen wurde kinne, ynpleats fan rampen en oarloch. En de kar tusken dy twa kin doch net botte slim wêze, soe men •üim TJ. de J. Het vorige jaar werd besloten, om het Friesch Volkssanatorium te Appelscha uit te breiden, zoodat het voortaan zal zijn een sanatorium voor het geheele Noorden van ons land en het kreeg toen de naam Beatrix-Oord. Dit jaar bestaat het sanatorium al 37 jaar. In de jaren, welke aan de stichting voorafgingen, is er veel strijd gevoerd. Een sanatorium voor longlijders in het kille, vochtige lage Friesland? Voor- en tegenstanders lieten zich met nadruk hooren. Niettemin begon men in Jbure, in „Herema-State". Bij de opening begon Dr. Geers met een zestal patiënten. Op 31 December 1910 waren reeds 44 bed den bezet. Nagenoeg alle beschikbare verpleegruimte was ingenomen. Steeds grooter zorgen baarde het benauwende gebrek aan verpleegruimte. Door het aanbouwen van een van onderen en van boven afgesloten veranda, kreeg men plaats voor nog 2Q bedden. In 1919 kreeg de dokter de beschikking over een Rijks- barak, waardoor de ruimte met 16 bed den kon worden uitgebreid. Op 1 Januari 1921 waren 83 patiënten opgenomen en steeds meer steeg het aantal personen, die moesten worden af gewezen. Inmiddels had een comité, be staande uit de heeren J. H. H. Piccardt, J. A. Landstra en T. C. Marcus, een col lecte georganiseerd In de geheele pro vincie voor een geheel nieuw sanatorium, welke rond f 100.000opbracht. De Prov. Staten besloten voor den bouw een subsidie A fonds perdu toe te staan van f 100.000.Daarna, in 1921 werd besloten een nieuw sanatorium met pa- viljoensysteem te Appelscha te bouwen. Met recht konden èn genoemd comité én de Prov. Staten als de stichters van het tweede sanatorium worden aangemerkt. Zoo verscheen een houten barak op een terrein van het Staatsboschbeheer, groot 70 H.A., in de Appelschaster duinen, in een brok ongerepte natuur, zoo brood- rtoodig bij de bestrijding van de t.b.c., Bonnenlijst geldig tot en met 8 Februari a.s.: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no. 3): 57-3 alg. 57-4 alg. 57-5 alg. 57-6 alg. 2 rans, tabaksartikelen 200 gram choc, en/of suikerw. 2 rants, tabaksartikelen 150 gram choc, en/of suikerw. Eieren. Wanneer op de voor 2 eieren aangewe zen bonnen 57-4 en 58-4 Alg. niet on middellijk kan worden afgeleverd, dient het publiek deze bonnen bij zijn hande laar vóór in te leveren, waarna afleve ring zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Sinaasappelen. De bonnen 57-5 en 58-5 Alg. voor si naasappelen moeten uiterlljk 29 Januari a.s. door het publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingele verd, waarna aflevering zal geschieden naar mate de aanvoer plaats heeft. Tabak. Van de tabakskaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aangewezen. Op 30 Januari a.s. zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend gemaakt. men dat mei hwat mineralen yn oarder bringe? Nimme de bisten dat op, of net? De moderne atoom-kunde liket ós hjir greate tsjinsten biwize to sillen. Men wit nou, dat de lytste dielen fan in stof, de atomen, bistean ót in keam en dêromhinne in tal elektronen. Dat dy kearn likefolle protonen hat as it atoomgewicht en dos in fosforatoom normaal 31 protonen hat. Nou hat men fierder óntdekt, dat it móglik is atomen to meitsjen, dy’t ien proton mear haw we as gewoan en sa’n atoom is dan mei- iens radio-actyf. Dat wol sizze is sicht- ber to meitsjen foar bipaelde appara ten. It komt hjir op del, dat men mei de noadige ynstruminten sokke radio-ac- tieve atomen hielendal folgje kin op har wei troch it lichem. Oan diz’ tiid ta koe men allinnich troch klinysk ón- dersyk en chemyske analyse to witten komme hwat er yn it lichem barde. Men stie by de yngong en by de ótgong, men koe troch Andersyk op deade en lib- bene dieren to’neistenby witte, hwat der barde. Mar nou kin men it fiedsel, hwat radio active atomen hat, sjen! Men kin it fosfor bygelyks alhiel folgje fan slokterm nei de mage, nei de ynge- wanten en sjen, hwer en hoe’t it bist dat oerbringt yn it bloed en fêstleit yn ’e bonken. Men kin dan jitteris sjen, hoe’t it ót 'e bonken wei wer yn it bloed uur n: omdat zoovele malen gelegenheid voor verpleging in het gezin ontbreekt, in een allen deskundigen bevredigende omge ving, op Frieschen bodem en geheel vol doende aan de moderne medische opvat tingen. De landsregeering liet het bestuur bij den bouw in de steek. Een verzoek om fi- nancieelen steun, opdat het sanatorium van steen zou kunnen worden opgetrok ken, werd geweigerd. Zelfs de leening van een ton, waarvoor het bestuur aan bood de jaarlijksche subsidies in te hou den, werd in Den Haag afgewezen. Als pleister op de wonde jwerd daarna bij de opening door een hoogen autoriteit toegezegd, dat het sanatorium onder ge lukkiger auspiciën dan andere sanatoria begon, nu de regeering hun volle mede werking wilde geven bij den strijd tegen de t.b.c., door het instellen van een con sultatiebureau voor Friesland. In den nazomer van 1922 werd het sana torium geopend en is thans met eenige barakken uitgebreid. En nog is de wacht lijst zoo groot. Rond 200 patiënten wach ten op opneming. Drie barakken zijn ge reed gekomen en tot zusterhuis voor 60 verpleegsters ingericht. Voorts werden nog 2 barakken ingericht, elk van 8 bed den. En de volgende maand Febr. 1947 kunnen weer 2 barakken worden ge opend. Doch de nieuwbenoemde genees- heer-directeur is daartoe niet in staat. Het aanbod van leerling-verpleegsters is te kléin, terwijl het tekort aan gediplo meerde verpleegsters in Nederland 1300 bedraagt. Deze zijn er wel, doch zij hebben in de ziekenhuisverpleging een andere richting gekozen (Marva’s en particuliere ver pleegsters). Het vorige jaar is de opera- tie-afdeeling geopend, waarin door prof. Eerland te Groningen wekelijks één dag wordt geopereerd, hetgeen de patiënten zeer waardeeren. Een röntgenhuis was inmiddels ge bouwd tusschen de beide paviljoens, 375 gram zachte zeep 2 eieren 500 gram sinaasappelen. 500 gram suiker, boterham- strooisel, of 1000 gram jam, stroop enz. Bonkaarten KD, KE 701 (strook no. 3): 58-3 alg. 375 gram zachte zeep 375 gram zachte zeep 2 eieren 1000 gf. sinaasappelen 58-6, 58-7 alg. 250 gram suiker, boter- hamstrooisel, of 500 gram jam, stroop enz. .Bonkaarten MA, MD 701 (strook no. 3): 57-4 suiker 375 gram suiker, boterh strooisel of 750 gram jam, stroop enz. Tabakskaarten: T 67 V 68 X 67 X 68 Het is al zoo vaak gezegd en geschre- I ven, maar het is toch werkelijk een feit, dat we over het algemeen bedroevend weinig van ons eigen land weten. Wist U bijvoorbeeld, dat in het kleine dorpje Borculo een fabriekje staat want meer dan een fabriekje is het niet! waar trommelvellen worden gemaakt? Trommelvellen, die naar vrijwel alle lan den ter wereld worden verzonden. Niet alleen ons leger en marine roffelen op Borculosche trommelvellen, maar ook de troepen van Canada, van Frankrijk, van China, om er maar enkele op te noemen. En zoowel de paukenist van het Con certgebouw Orkest te Amsterdam als zwarte Afrikaansche krijgers bedienen zich van dit Nederlandsche product. Van dit fabriekje in Borculo gaan draden naar Noord- en Zuid-Amerika, naar Afrika, naar Rusland, naar Spanje, Italië en Tur kije, naar Voor- en Achter-Indië, naar Australië, kortom naar practisch alle landen der aarde. Niet alleen trommelvellen worden hier evenwel vervaardigd in deze fabriek, die al van 1830 af bestaat en sindsdien van vader op zoon is overgegaan, maar ook perkament. Het is de eenige Nederland sche fabriek op dit gebied, en een der be kendste en zeer weinige in Europa en zelfs ter wereld. Geen koortsachtig tempo. De perkamentindustrie is niet een bedrijf dat boeit door het koortsachtig tempo, waarmee tegenwoordig over het alge meen wordt gewerkt en geproduceerd. De begrippen mechanisatie en rationali satie zijn hier volkomen onbekend, daar de vervaardiging van perkament en trom melvellen voor het allergrootste deel handwerk is en een groote vakbekwaam heid en nauwgezetheid vereischt. Mo derne toepassingen behooren niet en zul len ook nooit behooren bij de oude kunst der perkamentmakerij, die haar hoogste doel vond in het antieke Griekenland van Herodotus. Integendeel. In alle rust en stilte wordt hier gewerkt. Het merkwaardige is ech ter, dat de producten, die men vervaar digt, zooveel lawaai maken. Vooral de trommelvellen. Maar toch ook perkament kan veel leven in de brouwerij veroor zaken, als het belangrijke overheidsbe sluiten draagt, die veel éclat teweeg brengenf Perkament, een zacht roomkleurig of ivoorwit product, is dus geen massa-pro- duct. Toch wordt het heden ten dage nog steeds voor talrijke doeleinden ge bruikt. Zoo worden belangrijke staats stukken op perkament geschreven, even als universitaire bullen, Joodsche wetten en koninklijke huwelijksacten; ook die van het huwelijk tusschen Prinses Juliana en Prins Bernhard is op perkament neer gelegd. En natuurlijk wordt het verder gebruikt voor oorkonden, wand- en meu- belbekleeding, lampekappen, boekom slagen en artistieke voorwerpen. Het is een kunstproduct dat schier onverganke lijk is, dat de eeuwen kan doorstaan en zelfs na duizenden jaren nog zijn glans en onverwoestbare kracht behoudt. Groote vakbekwaamheid. Perkament wordt gemaakt van kalfs-, schapen-, geiten- en varkenshuiden. De bewerking van de vellen is tamelijk in gewikkeld en eischt veel ervaring. In eerste instantie moeten de ruwe huiden worden geloogd, wat bij honderdtallen tegelijk in diepe kalkputten of kalkkui- len gebeurt. Na dit loogproces worden de huiden met een groot mes op de zoo genaamde „boom” onthaard en daarna van de vleeschresten ontdaan; dit ont- vleezen is de eenige bewerking, die ma chinaal geschiedt. Vervolgens worden de natte vellen met de grootste accuratesse op ramen gespannen, om aan de lucht te kunnen drogen Ervaren vaklui moeten na dit drogen met speciale messen de nog steeds op de ramen gespannen vel len glad schaven en tot slot op maat snijden. Natuurlijk is de behandeling voor iedere huid verschillend en in overeenstemming met het doel, waarvoor bet eindproduct moet dienen. De paukenist verlangt bijv, een teer en doorschijnend trommelvel; hij wil een anderen toon uit zijn instru ment hooren dan de Zoeloe uit zijn tam tam, die de voorkeur geeft aan een apar- ten, doffen doordringenden klank. Daar om: een bepaald aantal dagen in de uiai uuen. kalkputten, en ook een bepaalden tijd Hoe giet it mei it opnimmen fan kalk drogen. Voor iedere huid en bij elke -- weersgesteldheid is dit weer anders. Daarin schuilt juist het grootste deel van Hwat’ oarsaek hat de kealle'- óf kop- het vakgeheim. Maar.Alle huiden leveren syktme? Hoe stiet it mei de opname fan een fraai product, satijnzacht als het ve'- kalk en fosfor ót de mineral en-ming- letje van een rijpen perzik, doorzichtig seis? As de kij slop yn it krós binne, en glanzend, teer-geaderd blank als room wolf yn ’e sturt hawwe, stive poaten of marmerkleurlg, vast als albast of hard hawwe als vergeeld been. deade biggen krije 1 Bolswards Nieuwsblad 3» ff K f r r' i. Te gor- loor,” jen?” fluia- knik-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1