:G8 [Moedermelkcentrale C Maatschappelijk werk in Friesland rs erii lu Ic* 0" ruit I Nederlands eerste ?47 No. 9 Vrlfdag 31 Jppverl 1947 43© J etargong Uitgave van DruRRerlj Fa. A, J. OSIN GA - Bols ward e n ERK -4 6O-2D res. ting bij R£ ten Tj. de J. ’d Streekblad voor West- J be- >rten tot deze ians ring len, sch Het Roode Kruis stelde een bedrag be schikbaar, waarop de Moedermelkcen- trale kon starten. Maar behalve financiën had men bovenal moeders noodig, die haar overtollige melk wilden afslaan. Na overleg met den Geneeskundigen Dienst propageerde deze het plan bij de moe ders, die de zuigelingenconsultatiebu- reaux bezochten, waardoor tevens de melkgeefsters konden worden geselec teerd. Voorts was noodig een ophaaldienst. Meisjes van het Vrouwelijk Hulpkorps van het Ned. Roode Kruis brengen da gelijks een steriel fleschje bij iedere melkgeefster en halen het volle fleschje van den vorigen dag op. De fleschjes r bij mers *7 i t 14 RD 50-1 brood 60-1 boter 60-2 boter Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie t Marktstraat )3 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs t 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 RD MIA" worden verzameld in depots bij diverse Wiere tvurden X As men in rót op it spek fêst X bynt, wol er der net fan frette heer W. C. Dijkstra, Wethouder van So ciale Zaken der gemeente Leeuwarden, die op dit terrein over een langdurige en’rijpe ervaring beschikt. Hij maakt als secretaris deel uit van een studiecom missie, door den Commissaris der Ko ningin geïnstalleerd en onder diens voor zitterschap werkzaam, welke commissie is uitgenoodigd binnen afzienbaren tijd over deze materie een rhpport uit te brengen. Het reeds beschikbare docu mentatiemateriaal is haar ter hand ge steld en wordt thans bestudeerd. De commissie stelt zich voor tijdens haar arbeid voeling te houden met andere deskundigen, bestuursleden van be staande instellingen, etc., in de provincie werkzaam. Tevens zal zij zich, nog ver der oriënteeren ten aanzien van hetgeen op dit gebied elders in het land geschiedt of op het punt staat te geschieden, op dat men zichYeeds aanstonds de aldaar opgedane ervaringen ten nutte kan ma ken. Het ligt voorts in de bedoeling, enkele erkende deskundigen van buiten de pro vincie uit te noodigen voor leidinggeven- dexfiguren uit het maatschappelijk werk in Friesland een inleiding te houden over aard en omvang van de bemoeiingen ter zake elders in het land. Intusschen zal via de burgemeesters der Friesche gemeenten en door inschakeling van Gedeputeerde Staten van Friesland contact worden onderhouden met de ge meentebesturen en het provinciaal be stuur, terwijl in het overleg voorts nog enkele instanties zullen worden betrok ken, zooals bijv, de diaconieën, het P. B. V. O. enz. VenVacht wordt dat de arbeid der com missie binnen niet te langen tijd con-' Crete resultaten zal opleveren. Wie in haar werk belang stelt, wenschen wil uiten of suggesties aan de hand wil doen, dan wel prijs stelt op het ontvan gen van nadere inlichtingen, gelieve zich te wenden tot het secretariaat der studie commissie voor maatschappelijk werk in Friesland, Weerd 11 te Leeuwarden. wellicht een samenwerking op cultureel terrein geboren kan worden. En wat de economische sector betreft: in het begin van het vorige jaar werd het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland (E. T. I..F.) opgericht. Blijkens zijn statuten stelt het zich ten doel „het doen van onderzoekingen op economisch, technologisch, en sociaal gebied ter bevordering van de welvaart en de maatschappelijke ordening in de provincie Friesland”. Het geeft desge- wenscht of uit eigen beweging voorlich- i ting op dit gebied en kan bij de'voor bereiding of uitvoering van daartoe wen- schelijk geoordeelde maatregelen zijn medewerking en tusschenkomst verlee- nen. Het jonge instituut ziet zich gesteld voor een zeer omvangrijke taak, niet slechts betrekking hebbende op de verdere in dustrialisatie op passende schaal in 59-1 melk 59-2, 59-3 melk 59-1 vleesch 59-2 vleesch 59-2 alg. 59-3 alg. 59-4 alg. 59-5 alg. 59-IB res. 59-1C. res. 60-1 melk 50-1, 60-2 vleesch 60-2 alg. 30-1D Res. 30-1E res. melkslijters, die hun belangelooze mede- I werking verleenen. Dagelijks komt een auto van de Transportkolonne van het Roode Kruis bij deze depots de volle fleschjes afhalen en lege fleschjes bren gen. Al met al een heele organisatie, die in de practijk overigens uitstekend voldoet. Verdampend ijs. De verzamelde melk wordt naar het Bin nengasthuis vervoerd, waar elk fleschje wordt gecontroleerd op vervalschingen; ten onrechte acht een enkele melkgeef ster zich soms verplicht haar aandeel te vergrooten door toevoeging van water of koemelk. Na deze controle wordt alle verkregen melk „gepoold” in flesschen van 200 cc gegoten en bij een tempera tuur van 50 graden Celsius onder nul ingevroren. In een tweede toestel laat men daarna pnder zeer sterke luchtver dunning het ijs verdampen zonder dat het eerst in water overgaat. Wat overblijft is een droog, poreus poe der, dat onbeperkt houdbaar is. De gan- sche bewerking noemt men het ïyophiele procédé of, met de Engelsche term^ het freeze-dryine proces. De vraag of het product goed is, werd reeds bevestigend beantwoord in de Kinderkliniek van het Binnengasthuis. De moedermelk heeft haar voedingswaarde volledig behouden integenstelling tot België, waar men bij het conserveeren van moedermelk deze' eerst kookt, waardoor alle kostelijke vi taminen worden gedood. De geconserveerde moedermelk wordt uitsluitend op medisch advies geleverd, op doktersrecept dus. Er zijn twee voor waarden: moedermelk moet inderdaad onontbeerlijk zijn voor de baby en de moeder moet zelf inderdaad geen of on voldoende borstvoeding kunnen geven. „Het kan nooit onze bedoeling zijn,” al dus onze zegsman, „om rijke jonge moe ders te helpen, die het lastig of voor haar figuur ongewenscht vinden om haar kind zelf te voeden. Luie of onwillige moeders behoeven op onze hulp niet te rekenen.” Een zeer gezond principe I De kosten van onderzoek, droging en administratie zijn aanzienlijk. Daarom moet de moedermelk worden betaald, waarbij de grooten de kleinen helpen: ieder betaalt naar draagkracht, de rijke veel, de arme weinig. Iedere moeder, on geacht de omvang van haar huishoud- portemonnaie, moet een beroep kunnen doen op de Moedermelkcentrale. Het eenige wat men na ontvangst van de flacon met het waardevollé poeder te doen heeft, is lauw water toevoegen; één flacon is de babyvoeding voor één dag. Men is begonnen met enkele tientallen melkgeefsters. Dit aantal is een goed begin, maar ook niet méér dan een be gin. De Moedermelkcentrale doet dan ook een dringend beroep op alle moe ders zich op te geven als melkgeefster. „Maar,” voegt de organisator er aan toe, „er is nog één voorbehoud: uw eigen baby gaat vóór, wij vragen alleen het overtollige en geen gram méér!” En ook dat is een gezond principe. de oarloch. Hja forwachtsje mei in jier in priisforleging fan 1525 pst. dat het onjuist zou zijn al te veel nieu we organen te scheppen. De bestaande toch zijn met het oplossen der vraag stukken, welke deze overgangstijd stelt meer dan bezet. Voorts is rekening gehouden met de om standigheid, dat het aantal beschikbare deskundigen voor al dit werk niet zoo danig is, dat men te kust en te keur kan gaan, terwijl vele van de in aanmerking komende personen reeds in beslag geno men worden door werk van den meest uiteenloopenden aard. Het mag bekend heeten, dat na de be- vrijding in Frieslan'd een provinciale af- deeling van Nederlands Volksherstel werd opgericht. Zij vertakte zich tot in vrijwel alle gemeenten en stelde zich een veelomvattende taak ten doel. Haar be stuur is In het overleg, waarvan hier voor gewag werd gemaakt, betrokken geweest. Nadat het vraagstuk van de maatschap pelijke zorg in steeds wijderen kring een onderwerp van bespreking had uitge maakt, is onlangs overgegaan tot het aanwijzen van een deskundige, die bij het verder onderzoek naar de mogelijk heden en wenschelijkheden inzake het scheppen van een centraal orgaan voor maatschappelijk werk in Friesland, als centrale figuur zal optreden. Als zoodanig werd bereid gevonden de Zuidwest Friesland op, dat yn ’47 desel de prizen jilde sille as dit jier, dat foarby is. Nim hwat re serve. meitsje giin bokkesprongen mei l&n of nleatsen. forplichtingeryen fêste hege lésten. Wy iteane op in top en toe. be- doch I ▼er- Friesland, maar eveneens verband hou dende met problemen van anderen aard, waaraan in de achter ons liggende ja- ren onvoldoende deskundige- aandacht is, besteed. In de kringen van het maatschappelijk werk nu neemt men het standpunt in, dat het E. T. I. F. zich ongestoord moet In de hongerwinter toog een aantal pers- menschen naar het Amsterdamsche Wil- helminagasthuis, stroopte de mouwen op, vlijde zich op brancards en liet zich wel willend een halve of driekwart liter bloed ontnemen. Zij kregen een glas cognac, omdat ’t zoo goed was en bedelden een aardig zustertje een tweede glas af, om dat het zoo lekker was. „Vreemd, dat journalisten óók bloed in hun aderen hebben,” grijnsde een jonge dokter beminnelijk. Terwijl wij op medisch bevel uitrustten van dit vrij willig bloedverlies, werden de kolven met versch bloed op een koord gehan gen, kolf na kolf, als-de Maandagsche wasch aan de waschlijn; wij waren do nors geworden van den Bloedtransfusie dienst van het Ned. Roode Kruis. En thans loopt ergens een landgenoot rond met mijn bloed in zijn aderen, hoogst waarschijnlijk althans, want van de pa tiënten, op wie bloedtransfusie wPrdt toegepast, herstelt 80 procent. Evenals bloed in poedervorm als bloed plasma wordt geconserveerd, gaat men dit systeem nu toepassen met moeder melk. In noodzakelijke gevallen zullen jonge moeders, die hun babies niet of niet voldoende kunnen voeden, moeder melk kunnefi betrekken van Nederlands eerste Moedermelkcentrale, die op 6 Ja nuari in het hoofdstedelijke Binnengast huis haar arbeid is begonnen. Moedermelk voor fietsbanden. De meeste babies, die het geheel of ten deele zonder borstvoeding moeten stel len, kunnen met verdunde koemelk wor den bijgevoed. Maar in vele andere ge vallen, bijv, bij praematuur geborenen of zuigelingen met ernstige stoornissen aan de spijsverteringsorganen, is men aangewezen op moedermelk. Van deze dwangpositie is door sinist^ individuen vaak misbruik gemaakt. Orangs kon ’n moeder, wier kind alleen door moeder melk in het leven kon blijven, deze al leen zwart koopen raison van een paar fietsbanden. Met deze schandelijke praktijken zal het in de toekomst gedaan zijn. „De moedermelkcentrale is. dus niet al leen van medisch, maar ook van sociaal belang," zegt de scheikundige, dien ik mag interviewen op voorwaarde dat zijn naam ongenoemd blijft. Bij de totstand koming van dit nieuwe werk zijn zoo veel personen betrokken, dat ik kwalijk DE TNWISSELINGSBON OP DE BONKAARTEN. Het C. D. K. deelt mede, dat ook op de bonkaarten K, L, O, P 703 in den linker bovenhoek een bon met den naam der betreffende bonkaart voorkomt. Tegen inlevering van dezen bon zal men t.z.t. onder overlegging der stamkaart de nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen K, L, O, P 705 ontvangen. De ambte naar van den distributiedienst zal bij de uitreiking der nieuwe bonkaart deze „in- wisselingsbon” van de bonkaart 703 ver wijderen. De „inwisseli.igsbon” moet dus aan de bonkaart bevestigd blijven. Op losse bonnen zal geen niAiwe bonkaart verstrekt worden. nou foar steane, kin allinnich de oerheit fan in lan dat oanjaen. It liket üs needsakelik dat wy de boeren en ek de boere-arbèiders net yn twivel litte oer de sjenswize fan de liedende lju. Net om harren bang to meitsjen of fan ’e wize to bringen, mar om dudlik ut to sprekken, dat nimmen miene moat, dat de forhaldingen fan hjoed de dei bliuwe sille. Alderearst wol ik dan meidiele, dat ek hjir yn Fryslan en net troch de earste de béste al praet is oer de kommendelan- boukrisis. Der waerd by sein oer in jier as trije fjouwer, dan forwachtet men dat wer. Ik doar net tp sizzen of sa’n ütspraek forantwurde is, mar yn elts gefal kin men der rekken mei halde, dat party lju dat mei earnst tinke. De hear Nypels, in lanboukundige mei in skerpe noas foar ekonomyske fragen, seit dat it gefoel fan ünwissens de hiele boerestan yn Europa en ek yn Amearika eigen is. Men stiet it waer net. En hy hellet hjir in meidieling oan fan United Press, dy’t seit, dat de boeren yn Ame rika, sawol yn Sud as Noard, mar ek dy fan Australië en Nij-Sélfin' datselde ge foel hawwe fan kommende swiere ti- den. Yn de oarloch hat Amearika. de 1 rie jaen wolle: rekkenje der net to fêst greate leveransier west fan Europa en mei it each dêrop is de Ifinbouproduksje tige ütwreide. De opbringsten wiene 60 pst. heger as dy yn ’e foarige oarloch en goed tritich pst heger dan krekt foar Prachtig initiatief van het Ned. mijzelf als de man kan presenteeren.” Roode Kruis, dat een unicum voor Europa is. Fan de Martiny-toer. It hat by de lju, dy’t der bilang by foar de lanbouprodukten en hja wolle hawwe in tsjintaller west, dat it Regear dêrom ynternasjonale öfspraken haw jit net de prizen fan de lanbouproduk-1 we om it bouwen fan weet en inkele ten en de molke foar it kommende jier i oare haedprodukten yn forban mei de fêststeld hat. Wy kinne der tige yn prizen to regeljen. Dy’t in bytsje yn- komme. Men moat op ’e tiid witte, hwat sjoch hat yn de forhaldingen bigrypt men moat en kin en sa’t de saken der fanseis wol, dat hwat hjir sein wurdt 11.1 as Amearika, dat neat lijd hat yn de oarloch mar krekt- syn pro- duksje-apparaef forbettere hat en me- chanisearre, net samar tapast wurde kin op us Ifin en üs forhüldingen. Hwat dêr bard is, is hiel hwat oars as hwat hjir barre sil. Mar hy sil ek witte, dat der vn de wrald neat bart, of der giet yn- floed fan üt op oare streken. En troch bittere finderfining leard, sawol yn de tachtiger as yn de tri tiger jierren, witte wy, dat as it wier wêze soe, dat de pri zen yn Amearika tige omleech geane, us prizen net omheech gean sille. It tempo mei hjir hwat oars wêze, de for- dieling oer de produkten kin hwat oars utfalle, de greate lijn sil hjir ek folge wurde, dat mist net. En sa komt ik fan- sels wer oan ’e frage: Hwerbm wachtet de oerheit mei it fêststellen fan de pri zen? Foarst omdat it priispeil fan alles to heech leit en hja dos utsjogge nei de mfiglikheit fan forleging. It Lanbou- Ekonomysk Ynstitüt Jjat syn birekkens oan de Minister jown, safolle en sa- folle moat alles kostje, mar de M’n’ster wol him net oppenearje. hy hopet dat it foar minder kin. En dêrom soe ik de 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 gram kaas Op 6 Februari zullen nog bfinnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen T 68 voor tabak zijn slechts gel dig tot en met 8 Februari a.s. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen worden vernietigd. 100 gram vleesch 100 gram kaas 800 gram brood 500 gram bloem of kinder-, I meel (niet uit rijst be- I reid) 100 gram bloem of kinder meel (niet uit rijst be- 1 reid) Tabakskaarten enz.: T 68 2 rants, tabaksartikelen (geldig tm 8 Febr.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 4): 59-4 brood 59-4 boter 59-4 marg. 59-4 melk 59-4 vl. 59-5 vl. 59-4 kaas Bonnenlijst geldig van 2 tot en met 15 Febr. 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no. 4): 59-1 brood 59-2 brood >91, 59-2 boter 125 gram margarine 59-3 boter Evenals elders bestaat ook in Friesland in wijden kring belangstelling voor de vraag, hoe het z.g. maatschappelijk werk (sociaal werk) kan worden bevorderd. Teneinde zich omtrent het vraagstuk eenigermate te oriënteeren werd vanwe ge den Commissaris der Koningin een enquête ingesteld, naar de op dit terrein werkzaam zijnde instellingen, naar haar I kunnen ontwikkelen en dat het goed is doelstellingen, de toegepaste werkme- doorkruising van competenties te voor- thoden en de tot dusver bereikte resul- komen. Hierbij geldt ook de overweging taten. Daarnaast vonden onder zijn leiding be sprekingen plaats met de bij dit werk betrokken deskundigen met vertegen- woordigers van een aantal besturen der bestaande instellingen (vepeenigingen, stichtingen, commissies etc.), terwijl bo vendien gegevens werden verzameld om trent hetgeen in andere deelen des lands reeds is geschied of „in de maak” is. Zoo werden bijv, uit vérschillende pro vincies statuten, reglementen, jaarver slagen, rapporten e. d. ontvangen, af komstig van de aldaar provinciaal wer kende organen op dit gebied, evenals stukken betrekking hebbende op enkele, in een stadium van oprichting verkeeren- de, instellingen, welke o.m. het terrein van het maatschappelijk werk zullen be strijken. Uit een en ander is de wenschelijkheid gebleken, slechts datgene te overwegen, wat zooveel mogelijk aansluit bij het be staande en dat verdergaand overleg on vermijdelijk is, wil men te zijner tijd tot de oprichting geraken van een door alle belanghebbenden gedragen en doelmatig werkend provinciaal orgaan, dat coör- dineerend en stimuleerend kan optreden. Bemoeienissen van dezen aard behooren zoo volledig mogelijk rekening te hou den met het historisch gegroeide. De gedachte om in Friesland zonder meer over te nemen wat elders als juist is aanvaard; acht men verwerpelijk. Een reeks van instellingen heeft gedurende lange jaren voortreffelijk werk op dir gebied verricht. Dezen arbeid te door kruisen en de betrokken besturen min of meer „van boven af” voor een vol dongen feit te plaatsen, zou van een on juist inzicht getuigen. Met inachtneming van de van regee- ringswege geuite suggestie om in de ver schillende provincies eerlang te geraken tot oprichting van z.g. welvaartstichtin- gen (hier en daar ook wel opbouw- of herstelinrichtingen genaamd) welke in stellingen zich niet slechts op ^ociaal doch eveneens op cultureel en econo misch gebied bewegen, is de wensche lijkheid daarvan ook in Friesland onder het oog gezien. Al spoedig bleek het juister de drie terreinen voorloopig ge scheiden te houden, al zullen grensge- 9 vallen voorkomen en bepaalde onder werpen behalve een maatschappelijk, evenzeer een cultureel en soms zelfs een economisch aspect vertoonen. Algemeen is men de meening toegedaan dat het gewenscht is, zich in eerste in stantie tot het maatschappelijk werk te bepalen en wel om de volgende reden: Op cultureel gebied bestaan in Friesland reeds vele belangrijke instellingen, die de meest uiteenloopende cultureele doel einden nastreven. Daarenboven zijn na de bevrijding min of meer als voortzet ting van de Sectie Cultureele Zaken van het-M. G., opgericht de Fryske Kultuer- ried en het Kunstcentrum Friesland, zich ten doel stellende, het cultureele leven te coördineeren en te stimuleeren. De opvatting bestaat, dat men verstan dig doet, de verdere ontwikkeling op dit gebied af te wachten en zoo noodig in een later stadium na te gaan, in hoeverre de Friesche zaak met een samengaan ge diend is. Inmiddels is nader overleg gaande tusschen de Fryske Kultuerried en het Kunstcentrum Friesland eenerzijds en het provinciaal bureau van Neder lands Volksherstel ^anderzijds, waaruit- hwer’t de wei krekt hinne giet, wit gjin minské, mar dat er omleech gean sil ier of let, dêr kin men wis fan wêze. Der wurdt ek yn it greidebidriuw tsjintwur- dich troch sommigen fuorre mei djfire biten, lucernehea, lucernemoal en al sa knear. Ik hearde fan in boer, dy’t dizze [winter foar tsientfizen goune oan sok spul kocht hie. Dat liket my ta, fier oer !de skpeef to gean. Ek it feit, dat de boe ren hjir meast it büthüs mear dan fol hawwe en faken de skuorre jit heal fol, is in teken, dat hja forwachtsje, dat de hege molkprizen oanhalde sille. Ik doar net to sizzen, dat it oars komt, mar ik frees der wol foar. En al is dêrmei hjir yn Fryslfin de kans om goed to buork- jen net forlern, ik soe dochs warskógje wolle om de boel to folie op ien kaert to setten. De finkosten, it foer, de kunstdong, de leanen, de matearialen en sa alles is tige djfir en partij kinne it jild yn ’e bfise n^t goed fele. Molkma- sines en traktoren, hja meije net hifke wurde mei de prizen fan hjoed de dei, men sil goed dwaen dizze mei in seker persintaezje foar legere prizen to bi- oardieljen. Oars wurdt it sa. Yn tiden mei rom jild bisteld en yn tiden mei krap jild bitelle. Dêrby mei men ek net for fitte dat de bilestingen op kom mende wei binne en faeks jit forhege wurde sille. It mditaire apnaraet, de opbou, de üt- wreiding fan alles, hwat yn de oarloch onkeard is, kostet slompen jild. It sil helle wurde hwer’t it sit en de boer wurdt net forjitten. Dêrom jitteris: doch de dingen mei fordrach en spring net fierder ^s de pols lang is. In war- skoud man telt foar twa! 800 gram brood 400 gram brood of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 3 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 125 gram koffie 50 gram thee 100 gram bloem 1600 gram brood 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 701. (strook no. 4): 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk I i I Bolswartls Nieuwsblad I IISSIi 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1