het zwarte goud Productie van stijgt KhLs-<!ÖuCLS LM. Elfstedentocht ID door Nederland t IZIEL Dinsdag 18 Februari 1947 No. 14 43e Jaargang Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland Bol sward 895.692 12.497.102 608.316 8.312.731 5.096.567 725.859 ward. idee< Ibt) mijncokes ribu- DE REDACTIE. 968.052 597) IV/ere wardeni Dy’t foar de ezel berne is, komt nea op it hynder. die leef- ont- wan> ewe- voor lulier inge ving rectie juiste yeke- iwrra i dus jwie- het ward dera- :izen- steenkool- brikettèn De 1 niet langer de „bottleneck” in de Neder- derlandsche Mijnenopruimingsdienst te IJmuiden, inhoudende een verzoek om een aantal van de manschappen te plaat sen in de Limburgsche mijnen. Het ver zoek van IJmuiden werd aangenomen en reeds Dinsdagmiddag ariveerden aan ’t station te Sittard 42 leden van de „Haar lemmermeer", waaronder drie officieren en een onderofficier, om „in de kool” te gaan. Het gezelschap werd namens den beheerder van de mijnen door mr. Dijkhof, die zijn voldoening uitsprak over dit medeleven en het vertrouwen uitsprak, dat dezen mijnopruimers ook goede mijnwerkers zouden zijn. De man schappen zullen worden tewerk gesteld aan de Oranje Nassaumijn 4. We hopen dat velen die daartoe in aan merking komen, dit goede voorbeeld zullen volgen, opdat we spoedig ons vooroorlogsch peil weer zullen hebben bereikt, vooral nu in een brief aan den mijnwerkersraad de beheerder mede deelde van de regeering opdracht te hebben ontvangen zoo spoedig mogelijk een jaarproductie van 12 millioen ton kolen te verzekeren. Deze opdracht zal onder alle omstandigheden moeten wor den uitgevoerd. Hiertoe, aldus schreef de beheerder, zal de prestatie moeten worden opgevoerd en het aantal ondergrondsche arbeiders moeten worden uitgebreid. Voor zoover de noodige nieuwe arbeidskrachten niet ver- Vanuit Holland ontvingen wij het vol gende sympathieke schrijven, afkomstig van een elfstedenrijder, die de strijd in Bolsward moest opgeven, dat we gaarne een plaatsje gunnen. Aan de Friesche bevolking. Onze contrölekaart met de zuurverwor- ven stempels van de controleposten in acht Friesche steden, zullen we als een kostbaar souvenir bewaren. Want zuur was het onder deze omstan digheden. Daar waren alle deelnemers 't roerend over eens en toch had een groot gedeelte het stellige voornemen om een volgende gelegenheid er weer bij te zijn en weer dat wijde Friesche land in te trekken, dat toch zijn bekoring heeft, ook bij een ijzige Oosterstorm, om zich weer te laten koesteren door het Frie sche volk, dat leeft voor zijn Elfsteden tocht en er alles voor over heeft Hoe goed was het niet, overal waar je kwam te worden begroet door een warme be langstelling en ee£ hulpvaardigheid die je als Hollander wat vreemd aandoen, omdat de Friezen geheel vrij zijn van sensatielust en vlegelachtigheid. Je krijgt zoo in de loop van den dag het gevoel, dat een ieder, waarmee je in aanraking komt, je als Elfstedenrij der als zijn eigen gast beschouwt. Zoo iets blijft je bij. De barre wind, de ijzige kou en het slechte ijs, al die narigheid is eigenlijk de volgende dag al weer ver vaagd. Bij blijft je de prettige ervaring ergens een dag een welkome gast te zijn geweest en het een beetje beschamende besef, dat je je gastheeren weinig eer hebt bewezen door hun Elfstedentocht wat licht op te nemen en met veel opti misme en onvoldoende hardheid en door zettingsvermogen te beginnen. Het wachten is nu op een volgende ge legenheid waarbij we kunnen bewijzen dat we onze les goed geleerd hebben. Gaarne zullen we dan weer gebruik ma ken van Frieslands gastvrijheid en van ie perfecte organisatie. uur na de officieele bekendmaking ont vangt, stelt zij een boekwerk als prijs beschikbaar. Abonnementsprijs! 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 KJ op isdag Febr. 1947. ja, Na Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redaetie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) t zijn arten |sten, verk- >r te dj de t a.s. die- die- oelen 1942: 1.774.490 1943: 1.900.867 1944: 1.339.595 1945: 840.505 1946: 1.134.004 we- wou- ienen Rei- I Febr. ons), van no. loofd ■toen. be gfor- zeep ime1 ±oe- Jt op i nog 5 aan ruari igens ver- wiel- 10 of iagd. dle- week ineek mge- irwijl aand erige uitstak. Ook bood de K. L. M. zijn dien sten aan en een patiënt werd reeds per vliegtuig vervoerd. Een vreeselijk ongeluk trof de baby van de familie Visser te Zutfen. De kinderwagen, waarin de klei ne sliep, geraakte in brand, waarschijn lijk doordat deze te dicht bij de kachel stond. Het kind, dat eerst acht maanden oud was, vond den dood in de vlammen. Levendige sluikhandel schijnt er nog te bestaan bij de Neder- landsch-Belgische grens. Zoo troffen de steeds wakkere C. C. D.-ambtenaren in een molen in een Noord-Brabantsch dorp bij een onderzoek o.m. aan: 2341 pakjes Belgische shag (totaal 117 kg), drie paar dameskousen, 55 stukjes toi letzeep, drie kg koffieboonen, zeven me ter mantelstof, een autoband en twee autobinnenbanden aan. Al deze goede ren waren afkomstig van smokkelhandel op België. Verder vonden de controleurs een frauduleus geslacht varken van 100 kg en twee levende varkens, waarvoor geen vergunning aanwezig was. Waren die misschien voor onze Zuiderburen be stemd? Hat grootste nieuws was deze week wel het afwijzen van de regeeringsverklaring inzake Linggadjati door de vertegenwoordigers van de re- poeblik. De onderhandelingen bevinden zich Jhiermee in een impasse en er is nog weinig van te zeggen, hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen. Het is eenigs- zins bevreemdend dat nu eerst het be vel: „Staakt het vuren!” is gegeven. We hopen zeer dat dit bevel nu ook in derdaad wordt opgevolgd en verder bloedvergieten daarmee wordt voorko men. Nog meer plannen heeft de regeering, die er op wijzen, dat alles nog niet „vooroorlogsch” is. Zoo werden de bakkers verontrust met de mededeeling, dat er over verloop van tijd mais in het brood moest worden verwerkt. De bakkerspatroonsvereenlglngen uit O.- Njk Gezin, dat de redactie binnen 3 x 24 Overijsel hebben zich echter tot den mi nister van Landbouw, Visscheri] en Voedselvoorziening gewend met het ver zoek niet over te gaan tot het doen ver- t ook wor- geen .ndag 2 uur i een i 'daad Zo len. an ons, n: -12 uur 7 Febr, 4uui 8 Febr. -4^ u. 9 Febr. 12 uur Een nieuwe rubriek. Zooals U geregeld ’s Vrijdags een Bui- tenlandsch Overzicht, benevens een Pro vinciale Kroniek wordt geboden, wordt U voortaan in het Dinsdagnummer van onze courant uitgenoodigd de wekelijk- sche reis met ons te maken kris kras door Nederland. De Isolatie van Uric trok in de afgeloopen week wel zeer de aandacht. Urk is geen eiland meer en toch was het totaal van de buitenwereld afgesneden. De voedselpositie was er buitengewoon slecht. Aardappelen waren ar zoo goed als niet meer. Ook de brandstoffen waren op. De laatste kleine voorraden, die ge deeltelijk in het distributiekantoor, ge deeltelijk in een schuur waren opge slagen, werden gestolen. De politie heeft handen vol werk, want dit zijn niet de eenige diefstallen. De nood maakt de menschen tot hyena’s 1 Gelukkig is men er thans in geslaagd eenige verruiming te brengen. Zoo bereikte een 50-tal vrachtauto’s het schiereiland langs de Kamperdijk, bela den met brandstof en mondvoorraad. Geen wonder dat men in Urk dé vlaggen Een heviger brand woedde aan de Heerengracht te Amster dam, juist bij een brandverzekeringsmij. de Fire Insurance Society 1797. Merkwaardig genoeg is deze brand het gevolg geweest van kolenschaarschte. Het was n.l. niet mogelijk op de 2e eta ge de centrale verwarming te stoken. Men gebruikte electrische straalkachel tjes. Vermoedelijk is een ervan blijven branden en hebben in de nabijheid staan de voorwerpen ten slotte vlam gevat. Om 8 uur achtte de brandweer het nood zakelijk het alarm „groote brand” te ge ven. Met 12 stralen kon de brand tot de drie bovenverdiepingen van het gebouw worden beperkt. Volgens de laatste berichten loopt de schade in de tonnen. Drastische maatregelen werden er door de regeering genomen ten opzichte van de brandstofvoorzie- ning. Inrichtingen voor publiek vermaak, w.o. schouwburgen, bioscopen, dansings e.d. zullen voorloopig geen brandstoffen ont vangen, terwijl eventueel tot tijdelijke sluitingen kan worden overgegaan. De bibliotheken en inrichtingen voor on derwijs e.d. zullen eveneens voorloopig niet worden bevoorraad. De groentenhandelaren zagen hun stakingsplannen eveneens door regeeringsmaatregelen gekruist. De minister achtte het niet langer nood zakelijk, dat de handel in groenten be perkt blijft tot diegenen, die in het bezit zijn van een erkenning. Hij heeft daar om maatregelen genomen, waardoor een ieder in de gelegenheid' zal zijn zich groenten rechtstreeks op de veilingen of bij den tuinder te verschaffen hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor handelsdoel- einden, een en ander met in achtneming van de maximumprijsregeling. De minis ter is dan ook overgegaan tot schorsing van de erkenningsreglementen voor den groentenhandel en van de veilplicht voor de telers. Uitgave van Dr u R R e r U F ft A, J. O SIN O A Werving gaat dw. De productie stijgt Na de lichte daling van 801.423 ton in November vorig jaar tot 718.314 ton in December, is de kolenproductie van de Limburgsche mijnen in Januari gestegen tot 833.027 ton. In Januari 1946 produ ceerden de mijnen 629.337 ton. De totale verzending van de mijnen af beliep over Januari j.l. 659.913 ton (De cember 555.934). Hiervan was bestemd voor binnenlandsche behoefte 619.639 ton (vorige maand 526.047 ton). De voorraden bij de mijnen daalden met 3.885 ton, n.l. van 25.663 ton per ultimo 1946 tot 21.778 ton per ultimo Januari. Invoer. De invoer uit Duitschland steeg van 69.416 ton over December tot 76.025 ton over Januari, waarin zijn begrepen 18.277 ton bruinkoolbriketten. Daarenboven werd uit Duitschland nog ingevoerd 20.237 ton kolen voor bunkering van zeeschepen en doorvoer binnenvaart. De invoer uit Amerika over Januari be liep 1666.193 ton tegen 53.813 ton over i van Hr. Ms. Haarlemmermeer bij de Ne- Dtcember, d.i. een stijging van ruim 112.000 ton. Hierbij moet echter worden bedacht, dat de mijnwerkersstaking in Amerika over December j.l. een uitval veroorzaakte van ca. 150.000 ton kolen. Gedurende drie volle weken van deze maand werd uit Amerika niets ontvan gen. Uit Polen werd gedurende Januari 1947 nog 18.045 ton ingevoerd. In totaal voerde Nederland dus over Ja nuari j.l. ruim 260.000 ton steenkool in (December: ca. 123.000 ton; November ca. 229.000 en Jan. 1946: ca. 228.000 ton). Eerste week in Februari. Inmiddels is de gemiddelde productie per werkdag van 1 tot en met 7 Februari gestegen tot 34.640 ton. Deze sterke stij ging is toe te schrijven aan het te werk stellen van ondergrondsche arbeiders, die normaal voorbereidende of onder houdswerkzaamheden verrichten. Uiteraard kan dit slechts tijdelijk ge schieden, zoodat met een daling van de gemiddelde dagproductie rekening moet worden gehouden. In totaal werden in dit tijdperk (incl. de 26.407ton op Zon dag 2 Febr.) bijna 234.250 ton kolen ge dolven. De Limburgsche mijnen brachten van 1 tot en met 6 Februari j.l. in totaal 145.107 ton ter verzending of gemiddeld 24.822 ton per werkdag. De invoer van kolen bedroeg uit Duitschland van 1 tot in Nederland zullen kunnen worden en met 5 Februari: 4.886 ton, uit Ame- kregen, zal de beheerder genoodzaakt rika 34.713 ton en uit Polen: 4.743 ton. zijn buitenlanders in dienst te nemen. werken van mais. De mais, die de regee ring ter beschikking heeft, kan beter bij de boeren geruild worden voor talwe of rogge, welke beter geschikt is voor het bakken van brood, terwijl de boeren over het algemeen liever mais aan het vee zullen voeren. Een gunstiger beslissing was die inzake de voorzieningen van rij wielen en banden. Om voor een rijwielband in aanmerking te komen gold tot dusverre de norm, dat men dagelijks een minlmumafstand van 5 kilometer van huis naar werk of school moest afleggen. Deze norm is thans te- ruggebracht tot 3 km. De afstand, die men per dag ten behoeve van zijn be roep moet afleggen, Is gereduceerd van 20 tot 12 kilometer per dag. Een goede vangst deed de politie te Bergen op Zoom die er in is geslaagd, bij het speuren naar de daders van aldaar gepleegde dief stallen een geheime schuilplaats te ont dekken, waarin zich een S.S.er bevond, die al tweemaal uit kamp Vught was ontsnapt en ongeveer een jaar voort vluchtig was, benevens zekeren F., die uit den militairen dienst was gedeser teerd. Beiden zijn in verzekerde bewa ring gesteld. KUN JE NOG DICHTEN, DICHT DAN MEE! Voor het mooiste gelegenheidsvers (Frlesch of Hollandsch) In verband met de a.s. blijde gebeurtenis In ons Prinse- Een Hollander over de Eerste vrouwelijke notaris. S kolenproductie van ons land vormt Bij Kon. besluit is mej. C .H. A. Bletz be- noemcj tot notaris te Amsterdam in de landsche industrie. Dit wil echter geens- vacature van notaris Van Campen. Mej. Bletz is de eerste vrouw in Neder land, die alszoodanig is benoemd. De knoop werd doorgehakt wat de spellingskwestie betreft. Einde lijk is dan door de Kamers het wets- ontwerp-Gielen inzake de spelling goed gekeurd. Het was ook al te dwaas dat een spelling die dertien jaar lang op alle scholen was onderwezen, nog steeds niet werd toegepast. Zonder alle chau vinisme gezegd: Dan ging het met de nieuwe Friesche spelling toch beter. Zon der dat er een wetsontwerp aan te pas kwam, stelden eenige taalkundigen een nieuwe spelling vast en deze werd ter stond door alle bladen en schrijvers overgenomen Een eigenaardige ontdekking deed men bij de restauratie-werkzaam- heden aan het Erve Blokhuis te 'Noord- Deurningen in Twente, waar in de balk boven de deur van de boerderij een oor konde werd gevonden, waarop in hef Latijn het Evangelie van Johannes was geschreven. Hierbij was ingesloten een koperen munt uit het jaar 1623. Een vreemd geval deed zich voor bij een boerderij te Din- teloord. Sinds eenige dagen werden de bewoners van de hofstede namelijk regelmatig op geschrikt door plotseling uitbrekende binnenbrandjes. Zoo begon plotseling ’t behang van een muur in de keuken te branden, tien minuten later zag men hoe het tafelzeil begon te smeulen. Men kon deze beginnende vuurtjes gemakkelijk met een schuimbluschapparaat bedwin gen, doch voor alle zekerheid waar schuwde men politie en brandweer. Dit bleek een nuttelooze vooseorgsmaat- regel, want niet minder dan 18 maal moest worden ingegrepen. Nu eens was het een sprei van een der bedden op een bovenkamertje dat vlam vatte, dan weer was het'een gordijn en zelfs een natte vaatdoek. Volgens de laatste berichten zou het dochtertje van den boer bekend hebbe. de branden te hebben veroorzaakt. Alles tezamen blijft het echter een vreemd ge val. Over de grenzen. Hoe het er bij onze oosterburen voor staat is voldoende bekend. Slechts en kele jaren geleden moesten wij het nog beleven, dat onze huismoeders, boven alle zorgen die hen reeds drukten, da gelijks werden gepijnigd met de vraag: Hoe krijg ik het eten gekookt? En dat terwijl de bezetter zich behaaglijk warm de bij een prima kolenvuur, ja, terwijl in de barakken bij het vliegveld te Leeu warden, ook als er niemand aanwezig was de kachels rood gloeiend stonden. En thans? In de groote Duitsche steden sterven de burgers bij tientallen de be- vriezingsdood. Wij zeggen dit zonder eenig leedvermaak, maar alleen om U de schrijnende tegenstelling te doen opmer ken. Toch bevreemdt het ons nog meer als wij de blik naar het Westen wenden. Ook voor Engeland zijn wat de steen kool betreft de dagen van den oorlog vandaag teruggekeerd met nieuwe en nog drastischer pogingen om de crisis, waardoor in duizenden industrieën het werk is stilgelegd en tijdelijk millioenen werkloos zijn geworden, het hoofd te bieden. De temperatuur is sterk gedaald en Engeland beleeft de ergste winter se dert een halve eeuw. Het kabinet raad pleegde dezer dagen zelfs dejkundigen over de mogelijkheid van legendammen- werpers om de sneeuw, waardoor de ko- lentreinen worden opgehouden, te ver wijderen. De groote dagbladen toonen hoe de En- gelschen zich tegenwoordig met kaarsen en petroleumlichtjes moeten behelpen. In eigen land. Het mag als algemeen bekend worden geacht, dat het aantal ondergrondsche mijnwerkers in de Limburgsche mijnen na September 1944 zeer sterk is terug- geloopen. Duitschers, N. S. B.ers en „on derduikers” hebben indertijd bij de be- vrijding van het Zuiden de mijnen verla ten met het gevolg, dat de productie van steenkool in den eersten tijd daarna door onderbezetting ver beneden de hoeveel heid bleef, welke voor den wederop bouw van ons land noodig was. Het Be heer der Ned. Steenkoolmijnen heeft toen getracht door middel van een eenvoudi ge werving in de provincie Limburg al thans een gedeelte van het tekort aan ondergronders op te heffen. Dit leverde door allerlei moeilijkheden geen behoor lijk resultaat op. In Maart 1946 is het Departement van Sociale Zaken in nau we samenwerking met het Rijksarbeids- bureau, waarbij het Beheer der Ned. Steenkolenmijnen personeel en technisch apparaat verzorgde, een intergewestelij ke wervingsactie begonnen met het doel ongehuwde Nederlandsche jongemannen buiten Limburg voor het werk in het on dergrondsche mijnbedrijf aan te werven. Toen ook deze intergewestelijke wer ving, zooals reeds spoedig bleek, niet die resultaten zou cpleveren, welke men ervan verwacht had, alhoewel deze ver wachtingen met het oog op de onbe kendheid met het mijnbedrijf elders in het land niet hoog gestemd konden zijn, heeft men als tijdelijke oplossing gede tineerden in de mijnen tewerkgesteld. Het bleef echter de bedoeling op den duur bonafide Nederlanders voor het mijnwerkersberoep te interesseeren en aan te werven. Invloed op productie. Deze personeelsschaarschte had natuur lijk groeten invloed op de productie, zooals onderstaande cijfers meer dan duidelijk aantoonen: Productie (in tonnen): steenkolen 8.313.827 Toch zien we ook, dat we wat de pro ductie betreft, weer in stijgende lijn gaan en de crisis reeds teboven zijn. Dit geldt niet alleen de jaar-, maar ook de maand- productie. zins zeggen, dat de productie thans een zoodanig peil heeft bereikt, dat in de behoefte aan steenkolen van ons land geheel kan worden voorzien. Vooral de voorziening van huisbrand is nog moei lijk. Voor een behoorlijke voorziening van de Nederlandsche huishouding over de geheele lijn dient de productie nog I met eenige duizenden tonnen per dag te 412.571 worden verhoogd. Het mag in dit ver band als even bekend worden geacht, dat een verhooging van de productie van steenkolen boven de huidige voor namelijk afhangt van een nog grootere ondergrondsche bezetting, dat wil dus zeggen, dat -het aantal ondergronders in de mijnen nog steeds met enkele dui zenden moet worden uitgebreid. Wan neer men dit in het oog houdt, dan volgt hieruit, dat het Beheer van de Neder landsche Mijnen de werving van ar beidskrachten die werd ingezet met kracht zal moeten voortzetten. Manier van werven. Men is bij de intergewestelijke werving uitgegaan van het standpunt, dat, met het tekort aan arbeidskrachten in prac- tisch elke industrie in ons land èn in den landbouw, werving van arbeids krachten in deze takken achterwege moest blijven. De nauwe samenwerking met het Rijksarbeidsbureau, onder wiens auspiciën deze werving plaats vindt, vormde hiervoor trouwens een waarborg Er zijn dan ook in het mijnbedrijf geen jongemannen tewerkgesteld, die in de streek, waaruit ze afkomstig zijn, niet konden worden gemist. Het goede voorbeeld. De beheerder van de Limburgsche mij nen dr. Groothoff, ontving Maandag 10 Febr. ’n telegram van den bevelvoerder Inderdaad het „zwarte goud”. De tijd, dat de huismoeders zoo in den herfst het brengen van de wintervoor raad brandstof als een noodzakelijk kwaad beschouwden, is natuurlijk al lang voorbij. De komst van den kolenman is in waar- deering zeer gestegen de laatste jaren en een rechtgeaarde huisvrouw is op ’n goed gevulde kolenschuur welhaast even trotsch als op een. welvoorziene inmaak- kast. En hoe langer de winter duurt, i.c. hoe meer de voorraden brandstof intee- ren hoe meer ook de bijnaam „zwart goud” voor het vroeger wel eens ver achte goedje, dat als anthraciet, cokes en bruinkool in de officieele woorden lijst vermeld staat aan beteekenis wint. Inderdaad: gemis doet bezit waardeeren. Zoodat ergens van toepassing is, dan is dat zeker wel hier. Bolswanls Nieuwsblad I 12.329.601 den ts op week 1 en be- sages bij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1