n O! Q9 PU Gaat het spel opnieuw beginnen N t d Mil Rijmwedstrijd V I (H door Nederland LH4 den, gger> RIES ’ing. igger <!&LS-^ÖlClS UITSLAG No. 10 43e Jaargang StreeRblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van DruRRörlj Fa, A, J. OSINOA Bol swerd H Bolsward. H. BROUWER. stellen, vóór tarkisch, selfsupporting. tl Dinsdag 25 Februari 1947 UUR van oorlog, men bereidt zich er op voor dronken. De ouders verloren reeds I De aanhoudende winter veroorzaakt waarschijnlijk groote vorst- regeeringen nog met oorlog en daar door komt de oorlog misschien juist. in En- los en H. BROUWER, St. Josephbuurt 6 Bolsward Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) rf Wiere tuurden W It kin better fan de skeafas X fan de ban. X -Se Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792® idië Café jd*v nen oor- inen van •tel» - rc.rd zijn 6 00 6.25 7.10 U :r n in n 24 no.- scherp in de gaten te houden! Er zal boerenleenbank geen vrede komen zonder uitschakeling ook van deze duistere macht. Daarom is nationalisatie van deze industrie een onafwijsbare eisch. Want men geve zich niet over aan de waan, dat deze lieden veranderd zouden zijn! Voor de eerste wereldoorlog speelden zij hun spel, tij dens en na zijn vaak de grootstë onvaderlandsche schobbers, die er geen been in zien om èn aan hun eigen land èn aan den vijand te leveren, zoodat de Duitsche soldaten in door Duitschland aan Frankrijk gele verd prikkeldraad hingen rondom Dou- aumont in de eerste wereldoorlog en de fabrieken van Zeiss in Jena leverde aan Engeland de precisieinstrumenten, waarmee de Engelsche vloot de Duit sche naar de kelder schoot in dienzelf den strijd. Vele zijn de oorzaken, die steeds weer tot oorlog drijven. Nationale en erono- mische motieven spelen hierin een dui zelingwekkende wisselwerking hun heil- looze rol. En hef zal moeilijk zijn ze steeds te ontwarren en ze voor de toe komst zooveel mogelijk uit te schake len in het belang van de vrede. De belangen der particuliere wapenfabrica- ge zijn er slechts één van, maar een zeer gevaarlijke! Men zal goed doen ze I MK 1 king. gebouwd met plaats voor 450 man per- oneel. Te Sittard zal Philips-Eindho- en een radiobuizenfabriek bouwen. Tuist nu we vandaag de slag in de rava-zee herdenken, waaraan de naam 'loorman onafscheidelijk is verbonden, unnen we het binnenloopen van het 'dijknamige vliegtuigdekschip melden. Het schip dat 250 repatrieerenden aan 'oord had, arriveerde na een voorspoe- lige reis van ruim een half jaar te Am- lerdam. aan het IJ op de reeds j aan de boemel en wilden een straatmuzikant dwingen het Wilhelmus te spelen. Anderen eischten echter de internationale, waardoor een hoogloo- pende ruzie ontstond Men vermoedde reeds een mysterieuze moord met ver- dw’in'ng van het lijk, maar later bleek de gewonde ..internationale man” door een buffetiuffrouw te zijn verbonden en zich naar huis begeven te hebben. over ellen jurs> ïzing ming irstel laps- PTA dagen Ihuli ibrek Marijke Nog vóórdat de grootste créatie des Heeren haar opkomst met 't heilzaam oranje verried, was ginds in Soestdijk, onder vurig begeeren het lang verwacht, wonder in stilte geschied. Een telg uit ’t huis, zoo bekend uit d’ historie stapt moedig het officieel wereldrijk in. De moeder gezond en de gade vol glorie ‘t. Is feest in ons welgeliefd Prins’lijk Gezin. Mortieren gaan raat’len, geweerschoten knallen Herauten bazuinen, heeljieerland ontwaakt, de bootfluiten gillen, de horens zij schallen de driekleur geheschen, ’t werken gestaakt. De luidspreker werpt tot in d’ uiterste gaten de blijde gebeurt’nis ’t wereldruim in. Men zingt en men danst op de pleinen en straten 't Is feest in ons welgeliefd Hollandsch gezin. Als ’t feesten gedaan is, ’t werk weer begonnen, ’t Werk, dat zoo noodig moet worden verricht, doet, ieder weer rustig, bewust en bezonnen z’n heilzame taak en z’n duurzame plicht. Wij wenschen „MARIJKE” een vreugdevol leven van rotsvast vertrouwen, blijmoedig van zin zooals ook haar moeder aan ons heeft gegeven dan is ’t ook feest in GOD’s groote gezin. Na-oorlogsche perikelen. Minister Beel wil nog eens opnieuw 4e zuivering ter hand nemen. De oud-ille- galen vinden dit niets leuk, ook zijn zij Ook lichtpunten. Na veel wat in de mineur-toon moest worden gesteld, zijn er ook prettiger fe'ten te melden. Waarschijnlijk zal in Maart voor kinderen van 0 - 1 jr. een stukje Deensche toiletzeep wordep aan gewezen De treder Katwijk-D 157, d'e reeds sinds 18 Nov. was gestrand is thans los gesleept en bleek niet noe menswaard te -zijn beschadigd. De tweelingbroeders H. en A. Willink te W;nterswijk vieren vandaag hun 80ste verjaardag. De Holl. Kunstzijdefabriek gaat uitbreiden. Te Breda zal een vijfde j en een tweede conery worden Om de lieve jeugd. Tegenover onrechtmatig schoolverzuim zal volgens plan van het ministerie van Onderwijs zeer terecht strenger worden 'Pgetreden. Maatregelen daartoe wor- len voorbereid. Het Med. opv. bureau 'e Apeldoorn behandelde pl.m. 1000 ^evallen van lastige jeugd, 80 pet. der ■lachten waren te wijten aan verkeerd 'ptreden der ouders. Het leerlingen al van de openbare scholen zakte van '0371945 met 4 pet. In dat jaar be- ochten 72.1 pet. van de schoolgaande augd een bijz. school. een soortgelijk ongeval. De 27-jarige S. Hoedjes wilde te Amsterdam op het laatste nippertje de trein halen, liep daarom over de ken en wegen ontevreden over het feit dat voor ont slagen politieke gevangenen woon ruimte gezocht zal worden bij goede vaderlanders, die tijdens den oorlog van diep nationaal besef blijk gegeven hebben. Te Enschede arriveerde 300 destijds ingeleverde radiotoestellen, die aan de eigenaars zullen worden terug gegeven. En dan de goede Nederlan ders die toentertijd liever hun toestel aan splinters sloegen inplaats van het in te leveren? Een klein mannetje uit Tilburg, dat het kamp Vught bouwde met crematorium en al, werd daardoor een groot collaborateur en mag dien tengevolg 18 jaar brommen. De oud- d'recteur-generaal van Winterhulp, de beruchte C. Piek is tien jaar eerder ^aar, hij kreeg 8 jaar. Te Enkhuizen onf-vluchtten 6 gedetineerden, in het zelfde kamp reeds eerder een 4-tal. Ook de beruchte S.S.-er Gerrit Mooyman w:st te ontsnappen. Rond de wieg, der een 5-jarig kind bij Het groote nieuws is deze week natuur lijk de geboorte van H.K.H. prinses Marijke. Heel Nederland vierde feest; aan de Sterrit naar Baarn namen onge veer 15000 personen deel. De Prins zelf bedankt via de radio voor de vele ge- lukwenschen. Maar wist U dat er nog geen uur vóór de geboorte van onze prinses ook een prins werd geboren? En toch zag er i het levenslicht. Zonder overdrijving gesproken mogen we gerust vaststellen dat onze Rijm wedstrijd een groot succes is geworden. De diverse dichtadres hebben rijkelijk gevloeid. Nooit hadden we kunnen den ken, dat er onder onze lezers zooveel en vooral zooveel goede poëten zouden schuilen. Het was voor de jury, die we op deze plaats gaarne dank brengen voor de beoordeeling van de gezonden verzen, zeker geen gemakkelijke taak tot een goede oplossing te komen. De inzending was namelijk geheel vrij ge laten. Zoowel Friesche als Hollandsche verzen kwamen binnen. De een had een luchtig liedje samengesteld, dat gezon gen kon worden op een populaire wijze, de ander had zijn ontboezeming in de vorm van een sonnet weten te gieten en een derde had speciaal voor kinderen geschreven. Naast de taal en het ryth- me moest dus tevens worden beoor deeld of het gezonden vers voldeed aan het doel dat het zichzelf volgens motto of opschrift gesteld had. Na veel wik- en dat mogen we wel verklappen ook na veel discussie, werd tenslotte met algemeene stemmen de prijs toegekend aan Zijn (of haar?) vers vindt U dan ook op de eereplaats (midden voorpagina). Maar omdat er veel meer werkelijk goede verzen waren geschreven heeft de redactie gemeend er nog enkele te moeten opnemen. U vindt ze in dit nummer afgedrukt. Tevens willen we nog enkele namen noemen van dichters (en -essen), die ook een goed vers in stuurden, dat we echter wegens plaats gebrek niet konden opnemen. Dat zijn dan: Th. Vollema, Bolsward (H.); Tj. A. Bouma, Easterein (Fr.); Joh. Borger, Pingjum (H.); D. Riedsma, Bolsward (H.); M. Vellinga, Bolsward (H.); R. P. Wiersma-de Rapper, Bolsward (Fr.); Feike Huitema (12 jaar) Bolsward (H.); A. de Jong, Bolsward (H.); J. de R. (naamdicht), Bolsward (H.); Marie v» d. Veen, Parrega (H.) M. Hellingwerf, Bolsward (H.); M. Verhoeven Bolsward (H.). Tevens ontvingen we toen de inzen- dingstermijn reeds was gesloten, nog een vers dat er de nadruk op legde vooral in dagen van vreugde de geval lenen (1940’45) toch niet te vergeten. Al de inzenders zeggen we hartelijk dank voor de gedane moeite! DE REDACTIE. redden en de enorme slijtage aan oor logsmateriaal, die door de moderne to tale oorlog wordt meegebracht, kan op vangen en aanvullen. Dus men moet wapenfabrieken hebben in dienst van de nationale zaak. Niets op tegen, zal men zeggen, alles voor. Regeeren is een zaak van vooruitzien en van nuchter besef voor de werkelijkheid. Het ergste is dan ook niet misschien, dat er wapenfabrie ken zijn, maar dat ze niet in handen der volksgemeenschap, maar in handen van particulieren zijn, d.w.z. van belangheb benden bij oorlog, althans bij oorlogs gevaar, bij internationale spanningen, die een gevoel van bedreigdheid geven, die oorlogsstemming wakker roepen. Deze wapenfabrikanten houden niet van internationale rust en veiligheid en voor ontwapening zijn ze als de dood. Want dan valt er niets voor hen te doen, dan komen er geen bestellingen los, dan flo reert de zaak niet en dan vallen er geen winsten te maken. Deze lieden zijn op oorlog aangewezen. Daarom werken zij alle pogingen tot ontwapening stelsel matig tegen. Het is niet te veel be weerd. Weet U nog, hoe tusschen de eerste en de tweede wereldoorlog de heer Shearer rondzwierf in de buurt van de ontwapeningsconferentie, afgezant van Amerikaansche wapenconcerns om te trachten te voorkomen, dat de con ferentie succes had? Weet U nog hoe bij een conferentie om tot ontwapening ter zee te geraken een zekere kapitein Kos ters er op af was gezonden om hier zoo mogelijk een spaak in het wiel te ste ken, alweer er op af gezonden door be langhebbende industrieën van oorlogs schepen? En weet U, wat Brailsford in zijn boek De oorlog van Staal en Goud vertelt (bl. 79) over de Engelsche marine-pa- niek van 1909? Hoe een zekere heer Mac. Mulliner kans zag voor zijn onderneming de bestelling van vier kapitale oorlogs schepen los te krijgen, omdat hij be weerde geheime inlichtingen te hebben verkregen over een alweer geheime versnelling van het Duitsche vlootpro- gramma? Er was geen klap van waar, maar de angst voor een Duitsche over- vleugeling ter zee was gewekt geland en de bestelling kwam daar ging het maar om. Het is eenvoudig niet voor te hoeveel kwaad deze lieden brouwen. Omdat Hitler onrust in Europa betee- kende en oorlogsgevaar, hielp Krupp hem mede aan de macht komen en zijn wapenfabrieken draaiden weer! En zoo kan men doorgaan. De particuliere wa- penfabricage is een bron van voortdu rende onrust, van handel in oorlog. Zij beheerscht een groot deel van de pers vis pacem para bellumindien ge de vrede wilt, bereidt u voor op den oor log), maar si expectas bellum, para bel lum (indien gij oorlog verwacht, bereidt u ten oorlog). En helaas rekenen alle Tanïen werd’od',1^ ^dnndT^r 7“ 7“^ 7“/cu uc) r^rin^nna mPt nnri™ .n Hnnr X X, a^edood’haar m0^ treinverkeer m beide richtingen moest der brak het sleutelbeen en eemge rib- worden stilgelegd. Onder toezicht van r, b.en-Te Middelburg zakten twee broer- den vader speelden twee jongens van Goed, men rekent met de mogelijkheid tjes beide van 6 jaar door het ijs en ver- 7 en 11 jaar met een electrische ont- unn r»rr man hapaidt «->*• 1 1 1 i eer- stekingsdraad, waarbij een ontploffing spinnerij spoorbaan en werd door een binnenko mende trein overreden en gedood. In Scheveningen werd een 23-jarige sol daat uit Rinsumageest door de electri sche stroom gedood. Een vader vond Zaterdag bij de uitmonding van het te Schagen een Pieter Prins Merwedekanaal het lijk van zijn 14- De moeilijkheden ■/aarin het conflict Nederland-Indone- was geraakt zijn toegenomen, nu blijkt, dat ook na het bevel: Staakt 'iet vuren, er nog ongeregeldheden i'aatsvmden Is dit van Indonesische lijde onmacht of onwil? In elk geval '<eeft de regeering thans te kennen ge geven, in ieder geval te eischen dat het wereengekomene ook zal worden na beleef d Ook naar de oorzaak van de mogelijkheid van publicatie van de z.g. geheime notulen, wordt thans een on- lerzoek ingesteld. en via haar de openbare meening. Zij ontstond. Het eene broertje verloor schrijven over vaderland en vaderlands- twee vingers, het andere kreeg een liefde, maar zij bedoelen bestellingen en 1 scherf in de buik. In de bekende Vulca- winst. Deze gepatenteerde vaderlanders niseerfabriek van de firma Brasius ont stond brand, wat een schade van f 4500 opleverde. Ook brandde het dames- confectiemagazijn te Eindhoven geheel uit. Van de kostbare textiel kon niets worden gered. Verscheidene aanslagen, daden van sabotage en baldadigheden werden in de afgeloopen week ge pleegd. Op Zuid-Beveland werd een vrachtauto overvallen. De twee chauf feurs werden neergeslagen en van hun portefeuilles beroofd, de auto werd meegenomen. Te Amsterdam ver moordde vermoedelijk in ’n vlaag van vervolgingswaanzin een 52-jarige echt genoot zijn vrouw met wie hij reeds een paar maanden in onmin leefde. In Delft werd een 74-jarige vrouw door een huisgenoote met een bijl aangeval len en overleed aan de gevolgen. Ge maskerde mannen, gewapend met een stengun .kraakten” te Valthermond een en verdwenen met f 33000.Toen de communisten te Noordwijk een Russische film wilden vertoonen, bleek dat ee‘n saboteur alle kabels had doorgesneden. Toch is de film nog doorgegaan. De secr. van de cultureele comm. voor wederopbouw- 1 arbeiders in Zeeland verduisterde een de tweede wereldoorlog bedrag van f 9000.— Vijf Friesche deden zij het en gedurende de tweede schippers raakten op, de nationale wereldoorlog zetten zij hun spel voort, feestdag Waarom zouden zij het niet doen na de tweede en vóór de derde oorlog? Hun schoorsteenen moeten blijven roo- ken. Houdt ze in de gaten en gelooft hun schoone leuzen niet. Want ze roe pen: vaderland en ze denken: dividend. Vk. koolzaal zal opnieuw moeten worden ingezaaid. Groote ijsvelden maken de Noordzee onveilig. Ijsbrekers op de groote rivieren moesten onverrichter- zake terugkeeren. Er wordt verwacht dat het rivierwater zeer zal stijgen en dit kan fataal worden. Ergens in Ne- 'nzittende dame werd gered, maar de derland wandelde dzer dagen een derland wandelde dezer d' gen een met kuikens in de sneeuw: toch Het probleem van de vrede laat ons men maakt zich klaar, men maakt zijn niet los. Geen wonder ook! Er hangt wapenen aan en zorgt, dat men in het voor de toekomst van de wereld al te bijzonder in oorlogstijd zich zelf kan veel van af. Het is een kwestie van zijn of niet zijn. Wij hebben, dank zij onze technische bekwaamheid, de keus tus schen vrede of ondergang. Daarom laat ons die andere vraag niet los, wat de voorwaarden van een werkelijke vrede zijn: politiek en economisch. Helaas denken daar de menschen en de volkeren zeer ongelijk over. Daardoor wordt het vraagstuk van den vrede en zijn oplos sing een zeer onzeker ding. Denk aan de lijnrecht tegengestelde opvattingen op schier ieder gebied tusschen Rusland en Amerika: streng gebonden economie tegenover vrij spel der maatschappelijke krachten, denk aan ’t daardoor tusschen beide wereldmachten ontstane wantrou wen, de daarin gegeven politieke, eco nomische en strategische worsteling in vredestijd, denk aan de ondermijning daardoor van de kracht der nieuwe vol kerenorganisatie, die Uno- en ge weet wat er dreigt. De eene partij zweert bij volledige ordening, de andere bij volle dige vrijheid. In hun debatten over de te sluiten vrede komt dit alles tot uiting en het staat te vreezen, dat de vredes verdragen, vooral het allesbepalende met Duitschland, zullen uitloopen, daar door op ellendige en onbevredigende compromissen, die de kiem voor nieuwe oorlogen in zich zullen dragen. Maar over dat alles willen we het voor dit maal niet hebben. Al dreigen hier de al lergrootste gevaren voor de werkelijke vrede. Wij willen voor heden op een bij komstige factor wijzen, die ondertus- schen lang niet zoo bijkomstig is als velen wel meenen. Wij bedoelen het gevaar voor de vre de, dat gelegen is in de particuliere wa- penfabricage. Een alarmeerend artikel van den Doolaard in het voorlaatste nummer van Je Maintiendrai bracht me deze werkelijkheid weer helder in het bewustzijn. Het schijnt inderdaad, dat op grond van wat den Doolaard mee deelt, dat ook van deze kant het spel opnieuw beginnen gaat. Den Doolaard ontleent zijn gegevens aan een Ameri kaansche publicatie: Death pays a Di vidend (De dood betaalt Dividend) van F. Brockway en F. Mullaly. Hetgeen hij daaruit mededeelt is inderdaad ontzet tend: 50 procent van de leveranties aan telefoondraad voor Rusland bestond uit ondeugdelijk materiaal. Het was ge leverd door de Amerikaansche Anacon da Wire and Cable Co. 25 procent van de door de Curtis Wright Corporation geleverde oorlogsvliegtuigen waren van ondeugdelijke makelij, waren vliegende doodkisten. En op de vlootleveranties werd door de betrokken industrieën een winst gemaakt van 1768 procent. Winst gevende vaderlandsliefde! En nog mooier. Nog na Pearl Harbour, toen door de verraderlijke Japansche overval, uitgevoerd terwijl Japansche onderhan delaars in Washington over de bewaring van den vrede in de Stille Zuidzee spra ken, waardoor de Amerikaansche vloot- macht eenvoudig werd lamgelegd en haar ruggegraat gebroken, zoodat Ame rika zou hebben te vechten op leven en dood voor de handhaving van zijn po sitie daar, weigerde de groote Ameri kaansche petroleummaatschappij, de Standard Gil haar fabrieksgeheim voor de vervaardiging van synthetische rub ber prijs te geven, omdat.ze een kar- tell-overeenkomst had met de Duitsche I. G. Farben, een van de grootste Duit sche oörlogsconcerns. Reeds vóór de vorige wereldoorlog heeft Otto Lehmann-Russbüldt gespro ken van de bloedige internationale der bewapeningsindustrie. Het ontstellende is, dat deze ondernemingen ook tijdens internationale botsingen hun verbindin gen over de grenzen in stand houden en elkander de bal blijven toekaatsen, terwijl hun landgenooten op de slag velden verbloeden, op de zeeën verdrin ken en in de lucht vergaan. Zoo lang men met oorlog rekent, zal ieder land en iedere regeering prijs stel len op het bezit van wapenfabrieken in eigen land. Men moet voor de aanmaak van wapentuig van het buitenland on- Merwedekanaal het lijk van jarig zoontje Kees Snel, die op 20 Ja nuari op het Ijsselmeer had schaatsen gereden en daarbij was verdronken. Woensdagmiddag ontplofte te Nijme- g.uv.L ,u;ol- gen een zuurstofapparaat, waarbij de schade aan het wintergraan. Ook het17-jarige knecht H. H. het leven liet en twee andere zwaar werden gewond. Bij Venlo ontstond brand in een houten noodwoning, terwijl de ouders afwezig waren. Een 5-jarig dochtertje kwam in de vlammen om. Te Rotterdam reed een vrachtauto in de Nieuwe Maas, een afhankelijk zijn, in den volsten zin au- (wegvarende pont te springen. Hij Rourv heerscht in vele gezinnen schoot onder het ijs en verdronk. Dat is redelijk. Nog altijd geldt, niet si wegens het groot aantal ongelukken met doodelijken afloop, die in de vorige week voorkwamen. Een zware vracht auto reed te Rotterdam tegen een Nog meer ongelukken. Te Delft reed een legerauto tegen een -- --—olaaghangende spoorboom, waardoor vluchtheuvel, de 28 jarige mej. H. R. een:ge schade werd aangebracht en het der brak het sleutelbeen en eenige rib- worden stilgelegd. Onder toezicht van Bolswartls Nieuwsblad r. C HólUCllUU CldlllV VVClli gClVlX, lllddl U1C kip chauffeur kwam om het leven. Een 13- kip iarlge jongen trachtte te Amsterdam o - na- bij het tolhuis 1 ’J _r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1