Regeeren niet lang A I Buitenlandsch Overzicht 3N nu» j. d No. 17 Vrijdag 28 Febru&ri 1947 43e Jaargang Friesland West en Zuidwest De positie van Ameland. 63-1 Melk 5 ct P dat ien fan üs büterkonkurrinten is. Hy Hwat my lykwols tige opfallen is, en sjoch fan alles, hwat er def seach en 1 64-U Res. 84-V Res. ke produsearre foar de fabriken en yn is wakker gelyk. Ek it tal leveranciers gen??? J r Bonnenlijst geldig tot en met 15 Maart ’47. dien meer waarde dan thans) werd ge wonnen door schipper P. Bruinsma te Sneek en de 2de prijs f300.door R. van der Zee te Workum. Fan de Martiny-toer. Dr. H. J. Frietema fan Rotterdam hat in Oarder fansels. Mar yn en nei de oarlocb hjir wol ris sa to wezen, dat de boerin nen margarine brfikten, dat is net yn sinaasappelen (vóór-inlevering) bloem of kinder- Verschljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 63-1 Brood 63-2 Brood 63-1 Boter 63-2 Boter 63-5 Alg. 63-6 Alg. 63-D Res. 63-K Res. ikei. 947 rekt den van het eel” ijfs- ge- oe- ge- Abonnementsprljst 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentleprlls10 cent per m.sn. Giro 87926 d LLtrt Fa»» n-W. ceer i er i er <en. be- De 5.60 rde f3 ben bij eel- cri- tte. nde de- af- eze ing een Co. ;en, an te idel 1 te nen :1de be- nze ler- lid- in de ak- lan jen er- 1 is ;en, oo gs lot gens een ons in vroeger jaren gedane mededeeling aan een brug een inscriptie bevestigd zijn (geweest) met de volgen de inhoud: „Den 26en(?) Maart Reed ik met slee en paard Over deze vaart.” Het is ons echter nimmer gelukt deze in scriptie op te sporen. Misschien kunnen de ter plaatse bekend zijnde lezers ons hierover wel nader inlichten. Hoewel er een koude Maart is voorspeld hopen we zeer, dat deze voorspelling niet zal uitkomen. Wie weet, evenals spreekwoorden falen ook wel eens de kraste voorspellingen. Want toch zal de Lente komen. Bij den landbouwer W. Anker te Oost- Kapelle hebben namelijk de duiven, on danks den strengen winter, al in Januari hun nest gemaakt. Dezer dagen kwamen de jongen reeds uit he« ei. De eerste Lenteboden! officieren van den Duitschen inlichtin gendienst en Fransche collaborateurs, documenten maakten die de indruk moesten wekken uit Duitsche archieven afkomstig te zijn, en beoogden Bidault en andere Fransche politici in opspraak te brengen. Om dus nog meer onrust in Frankrijk en verdeeldheid tusschen dat ’and en andere geallieerden te veroor zaken dan er reeds is. 100 gram vlaeach 4ou giam vleesch 250 gram kaas 1 ei 500 gram 100 gram meel (niet uit rijst bereid). 125 gram koffie 50 gram thee 1600 gram brood 800 gram brood MO 703 63-4 Brood 63-4 Boter 63-4 Marg. 63-4 Melk 63-4 Vleesch 63-0 Vleesch 63-4 Kaas 63-4 Eieren renden greep van koning winter gevan gen. Alle post- en passagiersvervoer geschiedt thans over de bijna tot op den bodem bevroren Waddenzee. De marinevlieg- tuigen, welke een vrij geregelden dienst Ameland-Leeuwarden onderhielden, heb ben hun vluchten gestaakt. Een stormachtige Noordooster, gepaard gaande met hevigen sneeuwval, heeft Vrijdag het eiland in een waar Poolland schap herschapen. Als men op het Noor- derstrand staat, is, zoo ver het oog reikt de Noordzee één groote uitgestrekte ijs vlakte. Aan het Zuiderstrand geeft de Waddenzee eenzelfde beeld met hier en daar bergen tot 7 A 8 meter hoogopge- stapelde ijsschotsen. Vorige week voerden 50 man per hand- slee over het ijs 10.000 kg bakkersmeel aan. Minder gunstig is het met de brand stoffenpositie gesteld. Teneinde de vee houders, die gedurende langen tijd geen veevoeder meer ter beschikking hadden, gelegenheid te geven zich te bevoorra den, heeft de C. A. F. te Leeuwarden in Hollum een voorraad veevoeder opge slagen. Ook is omgekeerd een slachtpaard, af geladen met konijnen en slachtkippen in de loop van deze week van Ameland in Holwerd gearriveerd. Nog meer strenge winters. 'n 1763 ging een meisje per prikslee van uit Molkwerum tover zee en kwam be houden in Enkhuizen aan. In 1888 moesten in de week voor Pa- schen(!) de schippers te Veenwouden gezamenlijk de vaart, die geheel dicht was gewaaid met sneeuw, hiervan ont doen teneinde de vaart vrij te jagen. Ook moet eigens, wij meenden dat het in den omtrek van Bolsward was, vol- hwant it docht forgoed bliken, dat de tiid dêr gjin skoft hélden hat. Sweden is büten de oarloch bleaun, hja hawwe harren nou just net sa keardelseftidh hélden, mar hawar, der woe ik nou net oer op ’e tekst. It lén hat seis oant sawn miljoen ynwenners mar folie mear for- spraet as hjirre. Hja lizze harren bi- nammen ta op de molkeproduksje en soargje troch bou en kunstgreide seis foar it foer. Sadwaende is der net folie fitfier fan bouprodukten, mar moat it hast hie'endal üt de molke makke wurde. Derby wurdt de molke foar it oergreate diel (goed 83 pet.) ta büter makke, tsiis makket men der folie ml..der. Foar de oarloch fierden wy seis tsiis yn Sweden yn. De taak te Moskou. Afgezien van de onmiddellijke gevaren welke uit de actie dezer geheime orga nisatie dreigden, is het ook om andere redenen gelukkig dat dit complot ont dekt is, zóó kort voor de bijeenkomst dér groote Vier te Moskou. Het moet nu ziin, hoe noodig het is, dat zij eendrach tig samenwerken, opdat een einde ge maakt worde aan de speculatie der Duitschers op hun blijvende oneenig- heid. De conferentie te Moskou zal moeten leer en of er ten deze iets ver anderd is. de conferentie te Londen ter voorbere’ding van die te Moskou is nu geëindigd. waar het 200 jaar Geen wespennesten méér. De Engelsche regeering zal dan stellig ook aanvoeren, dat zij niet in een soort gelijk, maar oneindig grooter wespen nest wil blijven zitten als in Palestina, te minder, nu zij, we wezen er vorige keer al op en een pas verschenen offi cieel Britsch economisch rapport beves tigt het, alle krachten moet organisee- ren voor een binnenlandsche inspan ning om Engeland er economisch weer boven op te werken. De conclusie uit dit alles is dat Engeland thans zoo ver zwakt is dat het zijn belangen overal moet inkrimpen: een zeer ernstig na deel voor zijn internationale positie en bij het diplomatiek spel met de andere groote mogendheden. ker deselde kant üt. De boerelienbanken, dizze kosilike ynstelllngen fan eigen krêft, gyngen yn ledetal foarüt fan 59.30’J oant 117.900. Yn rsjhwtelllng nuf üs lin wie dêr de Razzia in Duitschland. Het tweede sensationeele feit van de verloopen week was een razzia van dui- stemming, zenden Britsche en Amerikaansche ambtenaren van den inlichtingendienst in de Britsche en Amerikaansche Duit sche zónes, waarbij vele, waaronder hooge nazi’s leden van een geheime or ganisatie, werden gearresteerd, die van plan was met een nieuw bacteriologisch wapen de westelijke geallieerden te dwingen de Duitsche m’litaire macht te herstellen en een Duitsche regeering op totalitaire leest te vor~ en. De heeren wenschten dan met de westelijke geal- l’eerden oorlog tegen Rusland te voe ren. Afrika als hoofdkwartier, waardoor Malakka. Hongkong, Australië en Nieuw Zeeland een nieuwen strategi- schen driehoek zouden vormen. IJsfeesten. Naar een oud dagboek verhaalt, was er in 1621 een groot ijsieest op zee, waar aan door 1300 arresleden deel werd ge nomen. Ook zal in dat opzicht 1838 lang In den volksmond voortleven. Ook toen werd te Harlingen ijskermis gehou den en werd te Hindelocpen wellicht de grootste hardrijderij gehouden, die Fries land ooit heeft gezien. Het ijsfeest op zee duurde van 13 tot 15 Februari en er waren ruim 8000 bezoe kers aanwezig. Op het ijs stonden zelfs kraampjes waar zilverwerk te koop was. De heer Glashouwer te Hindeloopen had voor enkele jaren een mooie verzameling zilveren lepels waaronder met het op schrift: „Op zee gedocht te Hindeloopen op 14 Februari lx?8”. In 1885 werden op de Groote Wielen Internationale hardrijderijen gehouden, waarbij de Friezen wonnen. De eerste prijs f öOCi— (hel geld had toen boven- O SIN G A - B O I S W r d Were wunien i X De jongste bidler moat de X X koer drage. X Onderwijzer, word hondenvanger! Een staking van onderwijskrachten te Buffalo vest’gt de aandacht op de on bevredigende onderwijstoestanden in de Ver. Staten: sedert 1940 gaven jaar- 1 riks 70 000 onderwijzers hun taak voor beter betaald werk, gemiddeld verdient de onderwijzer er 37 dollar per week, een hondenvanger in Detroit verdient ner iaar 410 dollar meer dan een on derwijzer. Een spreekwoordelijk gezegde mag dan oude volkswijheid van geslacht op geslacht overdragen, en veelal ook inderdaad „ware woorden” spreken, wij gevoelen allen in dezen barren winter van 1947 aan den lijve dat althans het aloude gezegde van: „Gestrenge heeren regeeren niet lang”, voor zoover het op Koning Winter betrekking heeft, niet op gaat. Waarom? Attlee heeft aan deze veronderstelling nu een eind gemaakt, overeenstemming tusschen Hindoes en Mohammedanen of niet, Engeland trekt zich terug, en als er een burgeroorlog uitbreekt, zullen I het geen Engelsche bajonetten zijn die de orde herstellen. In officieele Brit- Nazi’s stoken nog. Hoezeer de nazi’s nog ondergronds sto ken blijkt ook uit het feit dat in een Fransche gevangenis te Fresnes een vervalschingscentrale is ontdekt, waar gevangenen, bestaande uit voormalige Verdere perikelen. ïn de Veiligheidsraad is nu de Engel sche klacht tegen Albanië, dat mijnen zou hebben gelegd in wateren in de buurt van dat land, waarop 2 Engelsche torpedojagers liepen, aan de orde. Rus- 'and steunde Albanië in de bewering, dat deze klacht alle grond mist. Nu de Franco-regeering gedreigd heeft geen Noorsche schepen meer in Spaansche havens te zullen toelaten wegens de on vriendelijke houding van Noorwegen, heeft de internationale federatie van transportarbeiders besloten als dit drei gement wordt uitgevoerd, dat geen enkel schip meer naar Spanje zal varen of worden verladen. Volgens de laat ste berichten zou Rusland goedkeuren groote vier te moskou, net moet Jat de Amerikanen de Japansche man de groote geallieerden wel duidelijk daa*-seilanden in de Stille Zuidzee be zet houden. In de Ver. Staten heerscht verontwaardiging over een uitlating van B~v:n dat de Ver. Staten mede schuld hebben aan de verwarring inza ke Palestina. De winter 1946-1947 is in vele opzichten een record-verbete- raar. In de laatste 100 jaar was 1942 kampioen met 41 z.g. ijsdagen. Op he den bedraagt dit aantal reeds 48! Sedert 1700 stond bij nauwkeurige be rekening deze winter wat gestrengheid betreft volgens Dr. Ir. A. Labrijn reeds op 20 Februari op nummer elf. Welk definitief rangnummer onze winter zal halen is nog niet bekend, in ieder geval zal deze behooren bij de 10 strengste winters in de laatste 250 jaar. Ook het feit, dat er ir. de Noordzee ijs bergen voorkomen is niet eerder gecon stateerd en het aantal achtereenvolgen de ijsdagen heeft het record wel zeer ge slagen en bedraagt reeds 35. Daar komt nog bij dat voor Friesland deze cijfers nog te optimistisch zijn, het is deze win ter immers meermalen voorgekomen, dat het hier vroor dat het kraakte, terwijl het in het Zuiden van ons land looide. Onrust in Frankrijk. I Onrust is er in Frankrijk al genoeg nu wegens stakingen al sedert dagen geen dag- en weekbladen meer verschijnen. Er heerscht een. zeer zenuwachtige men leeft bij geruchten en daaruit kan veel onheil voorkomen. In vroeger jaren heeft het echter ook wel eens geducht sgewinterd. Zoo moest op 30 Maart 1853 een trekschip na een moeizame reis vanaf Dokkum ter hoogte van Ter- gracht de strijd opgeven en.over winteren. Dat het ook in 1763 streng gewinterd heeft blijkt wel uit een in het Friesch Scheepvaart Museum te Sneek aanwe zige zilveren lepel, op de steel waarvan een schaatsenrijder staat afgebeeld en die op het blad de volgende inscriptie bevat: „Ik, Gosse Meintes Joustra ben den 20 Januari 17ë3 cp schaatsen na Enkhuizen geweest en dit aldaar gekegt.” Wavell af, Mountbatten op. zal aftreden en tot aan het tijdstip der Dat Wavell heengaat is waarschijnlijk Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. den, waar labour echter oppermach tig is. bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2): 800 gram brood 400 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 63-2, 63-3 Melk 7 Rer mHk j3-1 Vleesch 63-2 Vleescn 63-1 Alg. 63-2 Alg. 63-3 Alg. 63-4 Alg. 64-1 Brood 64-1 Boter 64-2 Boter 64-2, 64-3 Melk 12 liter melk’ 64-1, 64-2 VL - 64-1 Alg. 64-2 Alg. 64-3 Alg. 64-R Res. 64-S Res. Op 6 Maart zullen bonnen worden aan gewezen voor cacao, suiker, versnape ringen m tabak. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, (strook no. 2): 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 gram kaas 5 tieren. Het lot van Duitschland. Men schijnt het over het verdrag met Oostenrijk in ieder geval voor een deel eens te zijn, over het verdrag met Du.tschland hoorde men nog niet veel, dus is men het oneens. Nu bewezen is hoe zeer de nazi’s in Duitschland nog samen spannen en invloed hebben staat wel vast dat de Duitschers zelf niet veel Invloed op dit verdrag zal worden toe gekend, het zal hun worden opgelegd en langdurig zal Duitschland onder toezicht moeten blijven, het Duitsche volk blijkt nog lang niet rijp zich zelf te besturen. Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 2): 8UU gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 100 gram vleesch 100 pram kaas 1 «I 1 ».g sinaasappelen (vóór-inlevering) 800 gram brood 100 gram bloem of kinder meel (niet uit rijst 1 bereid). 600 gram bloem of kinder meel (niet uit rijst bereid). zeep (vóór-inlevering) Streekblad voor suvere forbrükskoöperaesje de alder- sterkstc. Sweden is it lén fan de koöpe- rative winkels (6500) mei in omset tan lOOü.OCO.OOo kroanen. Hja hawwe der in eigen fabryk foar elektryske lampen, ja sel 5 foar autobarnen en in eigen oalje en benzine-ö'diellng, dy’t yn Amearika hünderten petroaljebronnen en raffina derijen bisit. Yn de measte plakken bin- ne koöperative café’s en restaurants en greate warenhüzen. Ik siz hjirmei net, dat ik dit léste foar üs lén winsklik acht- sje. Der sitte safolle kanten oan, dat wy hjoed folstean wolle mei it allinnich to neamen. '.Vol kin It gjin kwea derop to wizen, dat de koöperaesjes dêrre ek de ynwln- dige organisaesje forgoed oanpakt haw we. In sprekkend foarbyld! Yn de léste tweintich jier is it tal boeren, dat harren molke nei de koöperaesje brocht, om- heech gien fan 133.030 ta 266.720. Lyk wols is i( tal fabriken sakke fan 1672 oant 817. In tige yngripende konsintraes- je dus. De fabriken binne trochinoar fan 80 boeren It fabryk foroare yn goed 300 boeren it fabryk. Hünderbn lytse fa- brykjes binne oan ’e kant sel, alhowol de Ófsiamien der faken tige great binne. In enoarm gebrük fan frachtauto’s en tanks hat dit müglik makke. De kosten binne troch dizze drastyske rationali- saesje stikken omleech gien en de kon- kurrearjende kreft fan de Sweedske alle bargen, 76 pct. fan de keallen, 67 boeren likefolle omheech. Hwannear pct. fan de kij en 77 pct. fan alle sklep. Jkomt üs kcöperatlve suvel finder It mes? Mei de oare koöperaesjes gyng It wak- j Of is hjlr gjin forlet fan soksoarte dln- Sweedske reis makke om him op ’e hich- binne hja wol wizer wurden en ik hoop te to stellen fan de situaesje yn in lén, je jjja jat bbuwc sille. dat ien fan üs büterkonkurrinten is. Hy Hwat my lykwols tige opfallen is, en jowt fan dit bisyk in wiidweidich oer-hwat üs ek hwat to tinken jowt is de sjoch fan alles, hwat er der seach en Ontwikkeling fan in maetskiplik stribjen, hearde. En wy sille goed dwaen dat ek dat Wy hjir ek kinne, de koöperative ris earnstich yn üs omgean to litten, yndustry en hannel. Sünt fyftich jier kenne wy dat yn üs lén ek it jubileum fan de C. A. F. liet it üs fan 'e wlke noch- ris moai sjen en lt hat hjir yn boere- formidden ek forgoed syn stimpel drukt op de forhéldingen yn de agraryske sek- tor fan lt ekonomysk llbben. Mar krekt de léste tsien, fyftjin jier like it to uzes frijwol stil to stean, in diel gyng koöpe- ratyf en in oai diel bleau yn partiku- liere liannen. Yn Sweden lykwols wie de Ontwikke ling hiel oars. Der hat de koöperative gedachte him forgoed trochset. Ik wol Inkele sprekkende foarbylden neame. Yn 1933 wiene 108.000 boeren lid fan in Koöp. Suvelfabtyk, yn 1939 wiene dat 191.700 en yn 1P45 seis 253.800. It twade stadium is dêrre trochroun. Hjir Yn 1939 waerd der 3.200.000 tünne mol- sitte wy noch yn lt earste. Yn 1925 wle- ke produsearre foar de fabriken en yn ne 46000 boeren by in koöperative Ex- üs lén wie dat 3.400.000 tünne. Dos dat portslachterlj oansluten. Nou binne dat is wakker gelyk. Ek it tal leveranciers 276.600. Dat is foar Akkrom om him fan molke, öntroun mekoar net folie. Hjir de fingers Öf to slikjen. Dizze slachte- wiene dat 180.000 en yn Sweden wie rijen forwurken it léste jier 74 pct. fan dat 210.000. De büterprcduksje wie der- re 100.000 tünne en hjir 108.000 ek al wer net sa’n great forskil. Dochs Is de ütfler fan büter net sa great. De Swe den brüke seis folie mear molke en büter, binammen lt earste. Mei molke en rjem- me meitsje hja allerhanne Iten klear en dat llket my net sa gek ta. It plichte bereid). meel (niet uit rijst 90 gram Deensche toilet- Sensationeel besluit, sche kringen zegt men wel dat Attlee Er zijn uit de’ periode waarover dit ^ans juist een bepaalde datum voor het overzicht loopt, een tweetal sensatio- einde van het Britsche bewind heeft ge- neele gebeurtenissen te vermelden. De' n°eyid om daarbij druk op Hindoes en eerste is de mededeeling van Attlee in i Mohammedanen uit te oefenen om el- het Britsche Lagerhuis, dat het de vaste kaar 200 spoedig mogelijk te vinden, bedoeling was van zijn regeering de want er moet nog heel wat geregeld machtsoverdracht aan verantwoorde- I wor“en voor men de macht kan over- lijke Britsch-Indiërs niet later dan Juni nemen. 1948 te doen geschieden. De huidige onderkoning veldmaarschalk Wavell machtsoverdracht vervangen worden gevolg van het feit, dat hij het niet met door lord Louis Mountbatten. Deze me- de Engelsche regeering eens is en van dedeeling beteekent dus dat uiterlijk oordeel is dat Engeland zich eerst uit midden 1948 een eind zal zijn gekomen India mag terugtrekken als Hindoes en aan het Engelsche bewind in Britsch Mohammedanen ’t eens en orde en rust Vijf en zeventig dagen, van 14 December Indië, of wel India, waar het 200 jaar er verzekerd zijn. Mountbatten zou tot tot heden, is Ameland al in den isclee- je leiding der zaken had. taak hebben de spil van het Engelsche militaire systeem van India te verleggen De vroegere voorwaardenaar het M.dden-Oosten met Kenya in Ook vóór Attlee deze verklaring afleg de stond wel vast dat deze Engelsche regeering plannen had tot machtsover dracht, maar men had te Londen toch altijd een slag om de arm gehouden Koninklijk bnook door de voorwaarde dat Engeland eerst J de macht zou overdragen als de groote Het huidige bezoek der Engelsche ko- partijen, Hindoes en Mohammedanen, ninklijke familie aan Z. Afrika zou na- het onderling eens waren geworden druk leggen op de beteekenis welke En- over de regeering die de macht zou geland aan Afrika in zijn verdedigings- overnemen. En daar H'ndoes, die de systeem hecht. De Engelsche regeering meerderheid vormen en Mohammeda- zou voorts door haar beslissing rekenen nen die als, zij het groote. minderheid op sterke toenadering tusschen Engel- overheersching door de Hindoes vree- sche labourpartij en de Hindoe-con- zen, en daarom een eigen zelfstandige grespartij, waardoor zooal niet politieke staat eischen (Pakistan) steeds bleven dan toch voordeelige economische ban- krakeelen over de vorming der regee- den met India zouden worden gehand- ring geleek het er op dat de Engelschen haafd. voorloopig nog wel in India zouden Engeland maakte schuld. blijven om er de orde te handhaven. banden kunnen ook maar niet zoo 1 worden verbroken, daar Engeland tij dens den oorlog een schuld bij India maakte van 10 milliard gulden, wat In dia dwingt om kooper van de Engelsche producten te blijven. Dat de Engelsche conservatieven n’et met het zonder meer opgeven van India accoord gaan, spreekt. De kwestie moet trouwens door het Engelsche parlement beslist wor- Boiswards Nieuwsblad 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1