Een vijandj ligt op de loer! I Provinciale Kroniek Buitenlandsch Overzicht Les- No. 19 43e Jaargang, Vrijdag 7 Maart 1947 en Zuidwest Friesland Streekblad voor West» D r ukko rij Fa. A. J. h G h w is r d OSINGA m- eischen ten opzichte van Dultschland te tot sterke prikkeling. J. Dokkum b.v. felen. Nog een wespennest. vernemen zijn rd Na de oorlg van met het alcoholpercentage versterkt met jenever, enz. ringspartij tenslotte een eind aan de de batten wilde maken, riepen de conserva tieven zelfs „Hitler” en „Reichstag”. Overigens: de regeering gaat er kalm door met haar nationalisatiepolitiek, hoe wel deze moeilijker gemaakt wordt door de economische nood. Deze laatste heeft er zelfs thans toe geleid dat een groot deel der fabrieken gedurende 4 jaar ook ’s nachts zal gaan werken om de be schikbare hoeveelheid electriciteit zoo nuttig mogelijk te verdeelen. 64-6 alg. 64-7 alg. 1PE uur ent sof, uis, ode nd ird Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 63-8 alg. jw 9 a.g. 7. iek !1S- en Ier, i.s. oi- Te d„ !U- Een addertje onder de sneeuw. De voorzitter kon van den anderen kant ook vreugdeklanken laten hooren; wan neer we thans de positie, die de boeren stand tegenover de andere bevolkings groepen inneemt, nader bekijken, zoo sprak hij, dan mag met voldoening ge constateerd worden, dat hoewel ’t ide aal nog niet is bereikt, toch een groote vooruitgang is verkregen. En hoewel een dikke laag sneeuw wegen en velden bedekt, bespeurde de heer Oosterbaan toch reeds het addertje onder het gras verscholen. Nog verkeeren we in de po sitie van groote wereldtekorten, doch reeds thans kunnen wij van alle zijden waarnemen, dat er aan de verkregen rechten van den boer wordt geknibbeld. E.7.I.F. en nog wat. Ju het Economisch Technologisch In- tituut voor Friesland een eigen home 'reeft gekregen in het pand Hofplein 33 :e Leeuwarden en de personeelsvoorzie ning op het vereischte minimum is ge bracht, vernamen we omtrent de wer king van dit instituut het volgende: Ter voorbereiding van de in Mei te houden volkstelling is door het instituut in samenwerking met den Provincialen Planologischen Dienst, een indeeling van de Friesche gemeenten in wijken enz. verzorgd. Voorts is de grondslag gelegd voor de samenstelling van een welvaartsrapport voor den Zuid-Oost hoek onzer provincie, met één gemeente als centraal punt. Uitgebreide inlichtin gen omtrent bevolkingssamenstelling, migratie enz. werden verstrekt aan een groote industrie buiten de provincie. Wat betreft de aanvragen voor vesti- gings- of uitbreidingsmogelijkheden is in de praktijk gebleken, dat in verband met de relatief hooge kosten van nieuw bouw, betrokkenen de aanwezigheid van bestaande bedrijfsruimte primair achten, zoodanig, dat de overige vesti- gingsfactoren in het niet vallen. vijand, die ook heden ten dage zijn het er nu nog meer gebonden zal wor- i-den. heftig debat in het Lagerhuis gedaan, toen allerlei kwesties aan de orde waren. Hij maakte zich erg driftig en stond ten slotte zelfs op een stoel, toen hij te keer ging tegeh de nationalisatie van het En- W Wsert warden t X In lyk man is X in ryk man h.i. ddér de grootste rol hebben ge speeld. Maar in ieder geval is deze Rus sische toegeeflijkheid toch een zorg voor de Vereen. Staten minder. Dat zal ook wel zijn de practische mislukking van de handelsbesprekingen tusschen Rusland en Argentinië. Washington voelde voor een Russisch- Argentijnsche toenadering heelemaal niets. En zoo richt thans aller belang, stelling zich naar de a.s. conferentie te I Moskou, naar 't Oosten dus, uit die rich ting waaruit we dezen winter zooveel i we er zeer sporadisch was Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 De Joden verklaren den oorlog. Het feit dat de Vereen. Staten zich des- I tijds in de Palestijnsche kwestie hebben gemengd, doordat zij druk op Engeland dan 80 zilveren tabaksdoozen en trachtten uit te oefenen om onmiddellijk andere galanterieën in pand. Later 100.000 Joden toe te laten, gaf Bevin konden deze voorwerpen weer voor het vorige week in het Engelsche Lagerhuis verschuldigde geld worden ingeruild, aanleiding tot het verwijt dat hij graag 1 X X - 1 X 1- A A At A* A AAA^A 1 aJ AA AAA a» J MA M. AA i A *1 X AAA A MA MA >4 XX T O X f 4 kachel enkel gestookt met dat Engeland de verantwoordelijkheid lasafval) zich zaten te ver-inzake Palestina droeg. Over dat verwijt is men in de V. S. erg te keer gegaan, maar buiten de Ver. Staten was men vorig jaar algemeen van oordeel, dat speciaal Truman terwille van de verkie- zingskansen, dus om de Amerikaansche Joden te vriend te houden, een voor de Joden gunstige oplossing in Palestipa verdedigde, zonder echter verantwoorde lijkheid voor een dergelijke politiek te willen aanvaarden en door daden te steunen. Voor geen gering deel berust de ellende in Palestina dan ook op de Vereen. Staten. Daar in Palestina is na nieuwe aanslagen, welke de dood van 19 personen .waaronder een aantal Brit- sche officieren, veroorzaakten, nu door de Britten de staat van beleg afgekon- digd, wat de Joodsche ondergrondsche verzetsbeweging aanleiding gaf den oor log te verklaren aan Engeland. Terwijl Engeland zich dus uit het Pa lestijnsche avontuur trachtte terug te trekken door de zaak voor de Ver. Na- Penninga in het verhaal kerboer wel zeggen: „Hoe verrukkend is dat zwieren Als de meisjes op de baan Rozen op de wangen tieren 't Hart van zorgen is ontdaan!” Maar enkele strofen verder is het: „Winter wil de jeugd dan manen Matig en voorzichtigheid, Wijl de glans der gladde banen ’t Jeugdig hart zoo licht verleidt.” En dat terwijl thuis vrouw en kinderen had gezien dat men in de V. S. besefte 1 1 11 1.1 \_x 1_x X 1-1 j j x J _1JJ1.t--.SJ soms bij een I „sjudden” (vlasafval) zich zaten te ver kleumen, vol zorgen waar het dagelijks voedsel vandaan te halen en hoe het warm te krijgen.” Dit drankkwaad ging zoo ver, dat velen hun ernstige afkeuring er over uitspra ken en b.v. in 1893 de burgemeester van Ijlst mede om die reden, een hard rijderij verbood waarover zich destijds een levendige discussie ontspon. En thans? Thans komen zulke toestanden niet meer voor zult ge zeggen. In zeke ren zin heeft U gelijk. In onze door wetgeving en rechtspraak in bedwang gehouden samenleving is de toestand inderdaad beter. Maar of er geen uit wassen meer zijn en er geen vijand op de loer ligt om ons volksbestaan te ver woesten en af te breken? Misschien zijt gij er blind voor, niet alzoo Prof. Dr. Edelkoort, die in ’n vlammende brochu re 't drankmisbruik hekelt en het alco holisme vergelijkt met een roover, eenties te brengen, is het te vreezen dat 1 1 1 1 JXJ_J*MA slachtoffers maakt. Drankmisbruik in oorlogstijd. Zoo voor het oog waren er in de bezet- Ook uit het Grieksche wespennest heeft tingstijd geen alcoholische dranken te Londen getracht zich te bevrijden, im- koop. Toch heeft juist toen de borrel mers kort geleden hebben de Engel lijk binnenkort al hun troepen uit dat land zouden terugtrekken. In een nota aan de Engelsche regeering verklaart nu de Amerikaansche regeering, dat zij wel is waar geen Amerikaansche troepen naar Griekenland kan zenden om de Brit- sche te vervangen, maar wel bereid is de kosten te dragen voor het handhaven van een buitenlandsche troepenmacht in Griekenland, om er de orde te handha ven; d. w. z. de huidige regeering te steunen, die er, zooals bekend te strij- den heeft met partisanen, welke naar beweerd wordt de steun der buren van Griekenland genieten waarover een werd het niet veel beter. Wat moeilijk i Uno-commissie een onderzoek instelt te krijgen is, wat gerantsoeneerd is, wil ieder juist graag hebben. Naar blijkt uit een interview met jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, voorzitter van het N.C.A. gepubliceerd in het dagblad „Trouw”, meent de regeering dit euvel te kunnen bestrijden met de 100 pCt.- toewijzing en met prijsverlaging, doch in wezen spant men het paard achter den wagen. Geen wonder dan ook dat èn drankbestr.-organisaties én café houders tegen deze maatregel hebben gemeend te moeten protesteeren. Sol- Er zit schot in. Wat de concrete aanvragen van de zijde van het bedrijfsleven betreft, kan worden medegedeeld, dat voor een lan delijk vervoersbedrijf verschillende on derzoekingen inzake vervoerslijnen werden ingesteld. De samenwerking met den Rijksnijverheidsdienst was zeer nauw. In een aantal gevallen werd ge zamenlijk contact opgenomen met het departement van Economische Zaken nopens bedrijfsvergunningen. Tenslotte vernamen wij nog, dat de mogelijkheden voor Friesland op het rebied van werkplaatsgebouwen (dit ’’in gebouwen, waarin een aantal be drijven gezamenlijk is ondergebracht), 'n navolging van de z.g.n. „trading estates” en „nest-factores” in Engeland worden bestudeerd. paalde kliniek voor drankzuchtigen reeds 17 pet. vrouwen onder de pa tiënten. Was het voor de oorlog bier, nu is het een veel zwaarder met alco hol geladen drank. - Drinkende vrouwen. I Naar de jongste gegevens is het drankverbruik reeds gestegen tot 115 pet. Naar men zegt is de toewijzing zoo groot om het volk tevreden te hou den. Indien dit juist is, is de regeering toch wel geheel op de verkeerde weg. Men haalt zoo het paard van Troje bin- i nen. Noodigt een vijand die men moest Juist die matigheid liet vroeger wel bestrijden vriendelijk aan tafel. En eens te wenschen over. Bij onze speur- welk ander consumptieartikel zoo tocht naar bijzonderheden over strenge vragen wij ons in arren moede af en i iaren vonden we b.v. ook deze aantee- kening: „Vooral op het ijs werd veel gedronken. Wanneer het geld was verteerd was het gewoonte kleedingstukken en sieraden in pand te geven. Zelfs de allernoodig- ste kleedingstukken zooals bij de boe renbevolking de „blauwe kielen” en vesten werden soms achtergelaten. In het jaar 1879 had een kastelein tus schen Leeuwarden en Dokkum b.v. meer Moskou in het brandpunt. Hoezeer Engeland onder den druk der tijden zijn buitenlandsche verplichtingen inkrimpt, aan enkele kan het zich niet onttrekken. Zoo is Dinsdag te Duinkerken door Bi- dault en Bevin, de laatste op een door reis naar de conferentie te Moskou, het o Engelsch-Fransch verbond geteekend, kou gekregen hebben. Mogen we er dat in de eerste plaats bedoeld is Frank- thans een lente-atmosfeer in de politiek rijk een gevoel van grooter veiligheid te uit verwachten? We hopen, maar twij- geven en 't daardoor wat minder zware felen. 500 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk. 50 gram cacao. 250 gram citroenen (vóór- inlevering. enkaarten KD, KE 703 (strook no. 2). 04-4 ü4-o alg. 250 cram suiker, boter- hamstroiisi’l enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. 50 gram cacao. 250 gram citroenen (vóór- in'evering). ^onkaarten MA, MD 703 (strook no. 2). 6.-4 suiker 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 25o gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten erz. QA, QB, QC 703. 3 rants, tabaksartikelen. 63-2, 63-3 Tabak 2 rants, tabaksart. 63-1 Versn. 200 gram chocolade en/of suikerw. of 200 gr. suiker, bot^rhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 100 gram chocolade en/of suikerw., of 100 gr. suiker, botobamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Op de bonnen der tabakskaart zijn ge durende deze 14 dagen in totaal 5 rant soenen tabaksartikelen beschikbaar. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnaperingen en tabak zal op Donder- lag 20 Maart plaats vinden. Je bonnen voor citroenen moeten uiter ijk op Woensdag 19 Maart bij een de taillist in groente en/of fruit ingeleverd worden. zijn clandestiene troon beklommen, schen medegedeeld, dat zij waarschijn- Wat men met goederen niet dwingen Ion, was met „een kruik” wel te be reiken. Heeft U ze niet gezien, die zwendelaars in het groot, de „bobbel” in de binnenzak? Een borrel deed won deren. We weten van een plattelands- herbergje (voor alle duidelijkheid ge zegd: het was niet in Bolsward of in de naaste omgeving daarvan) waar iedere kolenman en melkrijder als er geen handenkijkers waren even binnen wipte en wat er dan verkwanseld werd, laat zich licht raden. Bonnenlijst geldig tot en met 22 Maart ’47. nog lang niet toereikend, omdat de ren het Engelsch-Russische verdrag op Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2). 63-7 alg. Uitdove van Frieslands roem(?) Het gerucht gaat, dat het enorme circus 3arnum en Baily, ouderen van ons wel- >ekend, op zoek is naar Friesche heng sten. De Amerikanen hebben er de lucht van gekregen hoe een groot succes het s geworden, dat Karl Strassburger 7riesche hengsten in de piste heeft ge bracht. Dat wordt dus weer een devie- en-stokpaardje! De goede Rus. Er is in de V. S. aanmerkelijke verba zing over, de welgezindheid der Russen, die zoo maar toegaven dat de voorma- lige Japansche mai daatseilanden in de onder Amerikaansch beheer moesten komen, omdat ook naar hun in zicht Amerikaansche strijdkrachten een gg.j Tabak beslissende rol in de strijd tegen Japan speelden. Men vraagt zich daar af of dit misschien een aanloop van de Russen is om voor zich de grootste concessies inzake Duitschland te eischen omdat hun legers 53.3 versn. minder strenge winters in vroeger verkeert ook in deze uitzonderlijke po- 1 ..I. j x gekoesterci worden ten einde het volk tevreden te houden? Is het mis doen stellen. Bidault gaf in het Fransche parlement nog te kennen dat ook besprekingen zouden worden gevoerd met België, Ne derland, Tsjecho-Slowakije en Polen. En zal Rusland dit alles dan niet als Een „brandende" kwestie. Het is niet alleen onze voedselpositie, welke er slecht voorstaat. Het is ook het kolenvraagstuk, dat ons allen bezig houdt. Wat kost het onze huismoeders niet een zorgen, om het potje branden de te houden. En de overheid, ook zij heeft te tobben, met deze „brandende” kwestie, die echter ondanks haar bran derigheid, ons in de kou laaf zitten. Echter geen moed verloren; als we we ten hoe „Wegtransport” er in geslaagd is Barradeel van kolen te voorzien, dan vatten we weer moed en weten we, dat hetgeen duidelijk naar voren komt, bij onze landsaard ons ook weer door deze de thans gepubliceerde richtprijzen der I moeilijkheden zal heenslaan. Ijs en drankgebruik. I Door het gemis aan bier, wijn etc. is Dr. Eeltje Halbertsma laat meester j n’en.°P den borre! gekomen. Het „slap- Penninga in het verhaal van de Jon- vraag naar alcohol minstens gestegen zoodanige wijze te herzien, dat het aan was met 200 pet.? En zoo’n simpele op- gepast kan bij het Fransch-Engelsch, merk’ng spreekt boekdeelen. Waar gaat zoodat in de praktijk een drievoudig ver- dit heen? Met ons zelf? Met ons volks- bond zou ontstaan. bestaan als dit zoo doorgaat? Op die Niet gunstig zal echter te Moskou de vraag is slechts één kort antwoord eventueele Amerikaansch-Britsche sa- Bergafwaarts. M’ssch:en nog beter ge- menwerking in Griekenland worden op- zegd: Naar de afgrond. En er is ook gevat, hoewel het te Berlijn genomen slechts één geneesmiddel: het leven geallieerd besluit om Pruisen te ontbin- meer onder tucht stellen en radicaal len, waartoe dus ook Rusland mede- breken met de na-oorlogsche ne;g:ng /erkte, wel beschouwd wordt als Rus van telkens toegeyen aan het verlangen sische bereidheid tot toenadering. Dat alles zal echter wel duidelijk worden op de conferentie te Moskou, welke 10 Maart aanvangt en waar ook de Dar- danellenkwestie schijnt te zullen worden besproken. en waarachter tenslotte Rusland zou zit ten. Dat de Vereen. Staten niet gaarne in Griekenland een bewind onder Russi sche invloed zouden zien en dat aanvan kelijk ook de Engelsche regeering door haar troepenzending dat heeft trachten te voorkomen is duidelijk. De Engelsche regeering heeft echter ingezien dat de toestand waarin het Engelsche rijk zelve verkeert haar noopt haar verplichtingen in te krimpen. Moeten de dollars het doen? daten krijgen een rantsoen van een liter De Amerikanen, van plan om het even- per maand, terwijl er vóór den oorlog wicht in Europa, verstoord door de ver in de cantines zelfs geen sterkedrank sterking van Rusland en de verzwakking mocht worden verkocht. Thans kan van Engeland te handhaven toonen zich men zijn rantsoen in de cadi’s honoree- thans bereid daartoe offers op hunne ren. Al deze dingen te zamen maken wijze te brengen, n.l. in d<_ :ars. Of het den toestand hoe langer hoe moeilijker. Amerikaansche aanbod gevolg is van I Engelsch-Amerikaansch overleg, dan wel I een eigen initiatief is niet recht duidelijk. In het na-oorlogsche hebben we drin- En eenigszins nieuwsgierig zijn we naar kende vrouwen gekregen, een ver- de reactie der Engelsche conservatieven, schijnsel dat vóór den oorlog slechts die de sterkste voorstanders van het be- i. De oorlog heeft zet houden van Griekenland waren. Wel dit als zooveel ander kwaad op zijn ge-hebben zij ook meer dan genoeg van weten. In het buitenland telt een be-Palestina en dringen nu zelfs op haast aan met de behandeling van deze zaak door de Vereen. Naties. Churchill contra nationalisatie^ Churchill heeft dat nog pas in een zeer De Minister sprak, akkerbouwproducten van oogst 1947. De Friesche Maatschappij van bouw is in algemeene vergadering bij-I dat het ledental sinds 1 Januari 194f een geweest en we mogen zeggen, dat ~‘"i x-. T_ het een vruchtbare vergadering is ge worden èn door het ministerieele woord èn door de gedachtenwisseling, van den voorzitter, maar ook door de gedach tenwisseling, welke zich ontspon, nadat de heer Mansholt was uitgesproken. I Van driepoot tot zespoot. De heer Oosterbaan moest in zijn ope ningswoord tot zijn spijt gewagen van het feit, dat men de illusie, die oor spronkelijk vooral in onze provincie ge koesterd werd, n.l. dat ’n nieuwe, naar onderen uigebouwde boerenorganisatie zou kunnen worden opgebouwd ten be hoeve van de technische-, economische- en sociale problemen, reeds lang heeft moeten laten varen. Ietwat ondeugend voegde hij hieraan toe, dat de oude driepoot, zooals de samenwerkende landbouworganisaties voor den oorlog wel eens genoemd werden, wederom van stal is gehaald, ja, dat deze zelfs uitgroeide tot een zespoot, omdat ook de drie landarbeidersorganisaties te recht in het verband moet worden opgenomen. Maar gelukkig is het dan bij die zespoot gebleven, want veron derstel eens lezer, dat het een dui zendpoot geworden was! schien het allernoodigste: brood? vet? boter? melk? kaas? Och laat ons maar niet verder vragen, het antwoord is be kend. Als men met de voorziening in sterke drank op deze weg doorgaat, gaat het net als met die sneeuwbal die ge tegenwoordig wel eens van het dak ziet rollen en al grooter en grooter ziet Westersche blokvorming opvatten? Men langs niet, dat inderdaad de toewijzin- best zal doen de Russen van het tegen- gen grooter waren dan voorheen, maar deel te overtuigen en zich bereid verkla- Land- Belangwekkend was ook te was gestegen tot 7835 per 1 Januar 1947, hetgeen een vooruitgang betee kent van 2400. Een mooi succes heeft ook opgeleverd de actie voor vrijwil lige bijdragen; ruim 3100 leden brach ten een halve ton bijeen. Het zal ook menigeen interesseeren, dat de proef- boerderij te Rijperkerk belangrijk za1 worden uitgebreid en wel met de boer derij van den heer Faber. Van schijnwelvaart tot soberheid De heer Mansholt, minister van Land bouw heeft het ons weer eens te meer du'delijk gemaakt, dat we een arm volk zijn. Ik vertelde dit aan mijn ega, die ten antwoord gaf, dat heeft mijn portemonnaie me al lang verteld. Ik hield me dus verder stil. Ten aan- z'en van een spoedige opleving behoe ven we ons ook geen illussies te maken, want zoo zeide de minister: het wereld- aantekort is zoo nijpend, dat we nau welijks onze broodgraanpositie hebben kunnen veilig stellen. Er moet soberder worden geleefd; de productiekosten moeten omlaag en er moet hard wor den gewerkt. Dat was de kern van de 'nhoud van de rede van den minister. Wij, althans velen, leven nog bij een schijnwelvaart. Niemand, die om zich heen kijkt, zal deze woorden durven te genspreken. Willen we uit de impasse, willen we ons weer opwerken, dan moet het roer radicaal worden omge gooid. 1 Bolswards Nieuwsblad ïsa de W" --r--O----r MXMV X.XJI X.X VAX gXk/VXVX Z.XVL VTVOXVXOVXX^ MIVXX V V/X IXIXIXg V p V CX X l C11 f XVXCll pe” bier heeft in de hand gewerkt dat worden. Verklaarde een caféhouder on- zegt dat Bevin te Moskou zijn uiterste dat hpf einde 1 Ta

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1