SDolfiom Gysbertstêd yn Provinciale Kroniek m nst ’e Buitenlandsch Overzicht Ijet >nl No. 21 43e Jaargang Vrijdag 14 Maart 1947 ;r. ge- en Zuidwest Friesland West. Uitgave van DruKKerlJ Fa. A. J. OSINGA - Bol sward Nu was het voor ingewijden reeds lang tegenwoord.ger der Kroon in Bolsward r>) :r- S 'g 65-1 Melk 66-S IRes. 66-V Res. 3IJK Op 20 Maart zullen bonnen worden en de )0R zouden doen. Ten slotte is dit echter maar een uit vele der g rote punten welke moeten worden uitgevochten. De gladde wegen bezorgden onze provincie in de afgeloo- pen week veel last. Hier en daar ging men per schaats zijn weg langs de straat en asphaltwegen. Het bus- en tramver keer was tijdelijk gestaakt. Waaghalzen kwamen veelal in de berm terecht. Een vrachtwagen die ’s morgens 4 uur van uit Amsterdam vertrok gelukte het ech ter in Bolsward te arriveeren, maar het was dan ook ’s avonds bijna tien uur toen deze aankwam. Het heeft Hare Majesteit de Ko ningin behaagd met ingang van iü Maart a.s., te benoemen tot Burge meester van Bolsward, den heer J. O. S. BRUINSMA te Delft. v In Brisch-lndië weer onlusten tusschen Moslims en Hin does. De eersten weigerden ook met de Congrespartij te overleggen over kwes ties inzake de machtsoverdracht zoo lang de Hindoes zelfstandigheid der Mohammedaansche gebieden niet als basis der onderhandelingen aanvaar den. In het Engelsche Lagerhuis heeft de regeering goedkeuring van haar po litiek inzake India verworven ondanks krachtig verzet der conservatieven. 65-4 Brood 65-4 Boter 65-4 Marg. 65-4 Melk 65-4 Vleesch 65-5 Vleesch 65-4 Kaas 65-4 Eieren 7) U er end# IEEK szlni 65-1 Brood 65-2 Brood 65-1 Boter 65-2 Boter 65-3 Boter Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetïllng Advertentieprijs10 cent per .n.m. Giro 8792Ö e f! te Ml. nt Wiere warden Snie hat men trljeris lést fan: X as it komt, as it leit en as it 4 wer fuort giet. X lose* Ap. t de aman- chter- eeren, door- dnoo- hemel klap maar vórdt, Z. reis o. 10 lafste mge- Op alles voorbereid. De bestudeering van de strategische beteekenis van de Noordpoolstreken samen met Canada, het bezet houden van bases op Groenland, is al evenzeer een wenk aan Rusland dat de V. S. zich op alles voorbereiden, als de plannen het zijn inzake een verdrag van wederkeerige bijstand met de Zuid- Amerikaansche republieken, waartoe Truman de basis legde door een bezoek aan zijn Mexicaanschen collega en door verbeterde betrekkingen met president Peron van Argentinië. 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 1600 gram brood 200 gram kaas 800 gram brood aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen 66-S Reserve en 66-V Reser ve moeten uiterlijk op 19 Maart worden ingeleverd bij een detaillist in groenten en-of fruit De niet-aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen worden vernietigd. 66-1 Allg. 66-R Res. 66-U Res. etschijnt DINSDAGS en VRIIDAGS Redactie en Administratie Marktstraat >3 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Langs een omweg Distributieovertredingen door onderne mingen zullen voortaan op krachtige wijze door de overheid worden bestre den; we hebben in de dagbladen kunnen lezen, dat ondernemingen, welke ern stige distributie-overtredingen begaan voor onbepaalden tijd uitgesloten kun nen worden van deelneming aan het productie- en distributieproces. Dezer dagen kwam me het volgende van een rijwielhandelaar ter oore. De man bood te koop aan electrische rijwiellan- taarns. Degene, die er om verlegen zat, stapte verheugd naar den rijwielhande laar toe, waar hij te hooren kreeg, dat weliswaar het begeerde artikel voorhan den was, maar dat men tevens moest aankoopen een paar handbeschermers tegen den prijs van f 5.50. Bleek men die niet noodig te hebben, of vond men den prijs te hoog, dan'was de verkooper wel zoo vriéndelijk de handbe schermers te rug te koopen voor de som van.f 2.50 Het zijn niet alleen de ondernemingen, die op het terrein Van de eerlijke verdee- ling der goederen fraudeeren, maar ook op dat van de toelaatbare prijzen, die eindelijk eens duchtig zullen moeten gaan voelen, dat we verlost wenschen te worden van de parials. Aller oog is gericht op Moskou, i regeling inplaats Deze atoomkwestie bezorL taris-generaal der Ver. Naties Trygve j doet de Palestijnsche kwestie het wel die met spoed door de V. N. moet be handeld doch waarvoor het ondoenlijk is een speciale algemeene vergadering bijeen te roepen. De secretaris wil nu een commissie der Groote Vijf plus af gevaardigden van enkele kleine landen een rapport doen opstellen dat in de September-zitting kan worden behan deld. Ook heeft Trygve Lie zorgen in zake Franco. Slechts enkele landen heb ben het besluit der alg. vergadering der V. N. om de ambassadeurs en gezanten uit Madrid terug te roepen uitgevoerd. Misschien is dat niet bijzonder erg, maar zooiets kan later weer een excuus worden voor landen om een bepaald besluit der V. N. ook niet uit te voeren, dat wel van groot belang is! en dr. R. Kuperus, directeur van de Coöp. Zuivelbank. Hwa’t fan it boerebidriuw is en. hwa’t Dat het bewuste artikel, nog wel van een ta de amtnerswrÊld biheart, wurdt for- Friesche redactie, niet zonder meer zou passeeren, was te verwachten. De secretaris van de Friesche Maatschappij van Landbouw, dr. J. B. van der Meulen, heeft het voor den landbouw opgeno men. Uit- bovenaangehaalde zinsnede, zoo schrijft hij, blijkt een zóó anti-agra- rische en anti-Fiesche gezindheid, dat ik niet kan nalaten, hier tegen op te ko men. De uitspraken, die hier gedaan worden, zijn z.i. stuk voor stuk onjuist. Dr. van der Meulen besluit zijn contra- artikel met deze woorden: „Het streven tot achteruitsteiling van ’t platteland ten gunste van het Westen en van de industrie komt mede krachtig tot uiting in een groot deel van de Hol- landsche pers, dat al gerfiimen tijd bezig' is, een anti-agrarische stemming te kweeken. Ik kan mij niet voorstellen, dat het werkelijk in de bedoeling ligt van de redactie van het Friesche blad, om mede in te stemmen in dit koor der groot-stedelijke bladen en om op die wijze in te gaan tegen primaire Friesche belangen; ik ben er'van overtuigd, dat de redactie hier ten offer is gevallen aan onjuiste voorlichting. Moge zij door het opnemen van dit artikel blijk geven, dat zij een en ander wil rechtzetten.” Hetgeen is geschied. wachte, mar ek, hwa’t mei boer en amtner üt to stean hat. De rollen omgekeerd? Landbouwstaten, aldus een Friesch blad, hebben steeds een lageren levensstand aard dan industrie- en handelsstaten. Wat Nederland betreft: de groote kapi- taalvormende ondernemingen zijn nu eenmaal in het Westen gevestigd en men js alleen in staat om aan de landbou wers ook de Friesche hooge prij zen voor zuivelproducten uit te keeren en daardoor de landarbeidersloonen op een betrekkelijk hoog peil te brengen door middel van belastingen, waarvan ons gewest zeker niet het leeuwendeel opbrengt. Spaart de vogels was de alarmkreet in onze provincie. Honderden dierenvrienden gaven gehoor aan den oproep om voedsel voor onze hongerende vogels te zenden en met geld het aanschaffen ervan mögelijk te ma ken. Om een klein beeld te geven van de reeds verleende hulp aan onze in het wild levende gevleugelde vriendjes, dee- len we mede, dat vanuit Leeuwarden reeds een gewicht van 2P.000 pond vo- gelvoer is verzonden naar alle deelen van Friesland, waar vogels in grooten getale voorkomen. En nog is het einde van den winter niet in zicht en daarmee van den nood, welke den vogelstand bedreigt. Blijft dus de plaatselijke Vo- gelbeschermingswacht gedenken en geeft voor onze kleine zangertjes, die ons het leven zoo veraangenamen. Polen en Tsjecho-Slowakije hebben een verbond gesloten in de eer ste plaats beoogend gemeenschappelijke verdediging tegen nieuwe Duitsche agressie. België sloot een cultureele overeenkomst met Tsj echo-Slowakije. i van de nooit uitge- voerde van Potsdam is opgesteld. In- tusschen hebben de mogendheden hun stukken voor het groote diplomatieke spel zoo voordeelig mogelijk trachten op te stellen. P. Het gevaar bestond dat de keuze der Kroon zou vallen op iemand, uit een geheel vreemd milieu, op iemand die met de grootste moeite zich nauwelijks zou kunnen verplaatsen im de moeilijk heden en mogelijkheden van de stad van Gysbert Japiks. Een Fries, die da gelijks te worstelen heeft met het pro bleem „zoover van den Haag” zou in dit opzicht veel voor hebben. De vraag die wij ons stelden was dus nog zoo dwaas niet en het deed ons direct goed te hoo ren, toen we dezelfde avond nog een telefonisch gesprek met den nieuw be noemden burgemeester voerden en hem de eerste mondelinge gelukwenschen uit onze stad met zijn benoeming deden toekomen, dat Friesland en zelfs Bols ward hem niet onbekend waren. Hoewel in Utrecht geboren, stamt het geslacht van den heer Bruinsma uit de onmiddellijke omgeving, namelijk uit Wons en Makkum. De nieuwe Burge meester genoot een gymnasiale oplei ding, is 33 jaar, ongehuwd, maar hoopt de volgende week" in oudertrouw te gaan. Voor de oorlog had de heer Bruinsma een betrekking op de secre tarie te Oudewater. Dit duurde tot 1943. Na omzwervingen in Oostenrijk en een poging om in Zwitserland te komen, belandde hij tenslotte in Delft, waar hij onder de schuilnaam Joost van Rijn een L. O. groep stichtte en leider werd van een sectie van 150 man. Na de bevrijding werd hij spoedig in ver schillende vooraanstaande functies be noemd, b.v. adj seer. comm. Patijn, lid gemeenteraad enz. Zoodra de benoeming officieel is dit is op het oogenblik dat wij dit schrij ven nog niet ’t geval hopen wij ver dere bijzonderheden te geven over het leven en de tegenwoordige werkkring van onzen toekomstigen Burgemeester alsmede over de datum van installatie enz. Dit is wel zeker: onze nieuwbenoemde Burgemeester is een jonge man, die van aappakken weet en een open oog zal hebben voor de belangen van onze stad. Wii heeten hem daarom zeer hartelijk welkom De rol van Engeland. Moge Engeland, door binnenlandsche zorgen gekweld, dan een vrij poover figuur maken en schijnt zijn leus voor de oplossing van het Duitsche vraag stuk thans, zooals een commentaar zegt, „vlug, veilig en goedkoop” te zijn, met de nadruk op „goedkoop”, door het sluiten van een verbond met Frankrijk heeft het toch getracht het zijne tot een oplossing bij te dragen. Immers het tracht de Franschen het gevoel van vei ligheid te geven, dat hen wat vatbaar der moet maken voor de Engelsche voorstellen inzake Duitschland. Waar het om gaat. Terugkeerende tot de conferentie van Moskou, ziet men uit het bovenstaande dat de groote strijd aldaar w<?l zal gaan tusschen de Ver. Staten en Rusland. We zullen hier niet alle punten opsommen waarover deze twee het ook aan de stok zouden kunnen krijgen als inderdaad het vredesverdrag met Duitschland be sproken zou worden. Een er van is ech ter het Roergebied. Ook Rusland kent door de vernielingen in het eigen land door de Duitschers aangericht zijn eco nomische crisis. Ter verlichting eischt het daarom een deel van de loopende productie van het Roergebied en mede zeggenschap bij het beheer van dit in dustriecentrum, waarvan Amerikanen en Engelschen niet willen weten omdat West-Duitschland zich nog niet be druipt, en practisch dus de V. S. en En geland de Russen herstelbetalingen Een volkshoogeschool week-end zal te Sneek gehouden worden in de Jeugdherberg „Aan het Water” en wel op 22 en 23 Maart a.s. Een drietal spre kers zal het woord voeren, n.l. O. San- tema, ambtenaar aan de Kanselarij, F. Hoekstra, administrateur van het E.T.I.F. Moge het onzeker zijn welke resultaten de conferentie van Moskou, nu aange vangen, zal hebben, zeker is het dat <»deze langen tijd zal duren. Want er zijn tal van kwesties, te behandelen. En niet alleen die op de gepubliceerde voorloo- pige agenda voorkomen, maar ook vele welke daaraan nog zullen worden toe gevoegd en misschien nog wel zeer be langrijk zullen blijken. De Ver. Staten. De Ver. Staten laten echter hun tanden zien, blijkbaar van de veronderstelling uitgaand dat de Russen, wil men ze voor een viervoudig verbond of in ieder geval een behoorlijke regeling met Duitschland winnen, nog eens goed moeten weten dat Amerika niet van plan is zijn handen van Europa en Azië af te trekken. Zij zijn bereid de Russen overal tegemoet te treden, waar zij meenen expansiezucht van Moskou te ontdekken. Zoo hebben zij geprotes teerd protest door de Russen afge wezen tegen het door ’e Russische bezettingsautoriteiten gestamde optre den der communisten in Hongarije, die daar zouden trachten de controle over de regeering in handen te krijgen door tal van leden der meerderheidspartij die der kleine boeren te beschuldi gen van samenzwering tegen de repu bliek en hen te doen arresteeren door de Russen. Bij onze Zuiderburen. In België zijn de 4 communistische mi nisters uit de regeering getreden. Moei lijkheden waren er allang. Zal het hui dige kabinet opnieuw worden opgelapt of zullen thans eindelijk de buiten de regeering staande katholieken en de so cialisten elkaar vinden om een stabiele regeering mogelijk te maken. De mid denstand in België heeft Maandag een dag gestaakt als protest tegen ,-,staats inmenging en belasting-dictatuur”. Finandeele steun. Duidelijker nog komt de houding der V. S. uit in hun plan om zoowel Grie kenland als Tujkije financieel te steu nen; Griekenland zal een groote lee- ning krijgen waarvan een deel bestemd is Amerikaansch krijgsmatcriaal te koopen, waarmee het Grieksche leger moet uitgerust om de Grieksche gue rilla’s te bedwingen. Turkije krijgt fi- nancieele hulp om de kos<oare mobili satie vol te houden, opdat het Russische I druk inzake de Dardanelli nkwestie kan geen gehe.m meer, dat de komende ver-1 blijven weerstaan. Betrekken de V. S. tegenwoordxger der Kroon in Bolsward de wacht in de Middelllandsche Zee te vermoedelijk zou behooren tot de K. V. Sen Rusland, in de Stille Zuidzee doen - -- ze het door het bezet houden der Ja- pansche mandaatseilanden. De Friesche Landbouwtentoonstelling belooft iets aantrekkelijks te worden. Er is thans een voorloopige indeeling van de tentoonstellingsweek gemaakt, waar uit blijkt, dat er een groot aantal keu ringen enz. gehouden zullen worden. Nadat de Minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening op Maan dag 22 September heeft geopend, kun nen voetballiefhebbers des middags ge nieten van een wedstrijd tusschen een Friesche en een buitenlandsche ploeg. Den volgenden dag worden1 de varkens, schapen en geiten gekeurd, terwijl op het tentoonstellingsterrein bespaarden aan een verrichtingsproef zullen worden onderworpen. Daags daarna is het de dag van het rundvee; de bekroonde die ren zullen ’s middags defileeren op het feestterrein. Het jóngere rundvee komt op Donderdag 25 September aan de beurt en bovendien zal een keurcollectie koeien ter bezichtiging in tenten staan op de Wilhelminabaan. Vrijdags zal een groot concours-hippique worden gehou den. Voorts staan er nog op het pro gramma cultuur-avonden en een vuur werk op den slulitingsavond. MG 704 (strook no. 3) 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 300 gram vleesch 100 gram vleesch 200 gram kaas 5'eieren De atoomkwestie. Daarnaast versterkt dan het bezit van het atoomwapen nog de positie der V. S. tegenover Rusland. Nog pas zijn dfe Russen in den Veiligheidsraad krachtig voor het verbod van dit wapen opgekomen, dóch de V. S. willen eerst een systeem van internationale controle op de opwekking van de atoomenergie, dat eigenlijk neerkomt op een interna tionale exploitatie van installaties voor opwekking van energie. Rusland ver wierp dit plan als z.i. bedoelende een poring der Ver. Staten-zichzelf een we- reldmonopolie op het terrein der ato- mische energie te verzekeren. Het. groote doel. Zoo heeft de Amerikaansche staats secretaris voor buitenlandsche zaken, Marshall verklaard dat het voornaam ste doel der conferentie het tot stand brengen van een verdrag der Groote Vier moet zijn. Men kan het met Mars hall eens zijn dat zou dit bereikt wor den, vele moeilijkheden die nu overeen stemming inzake de verdragen met Duitschland en Oostenrijk belemmeren, uit de weg zouden zijn geruimd, immers het tot stand komen van dit verdrag zou de sfeer van wantrouwen, welke nu tusschen de Groote Vier bestaat weg vagen. En het is deze sfeer welke de opstelling van het vredesverdrag met Duitschland inzake Oostenrijk lijken de vooruitzichten wel wat gunstiger belet. Als echter eerst over een ver drag der Groote Vier moet worden ge sproken, voorts de rapporten der Ge allieerde Controlecommissie te Berlijn moeten behandeld en de nieuwe be- stuursregeling voor Duitschland tot de tijd dat het vredesverdrag met dat land in werking kan treden, en eerst daarna dit vredesverdrag zelf aan de orde zal komen, is het duidelijk dat de conferen tie zeer lang zal duren. Wat er verder op het programma staat. Molotov wil ook de toestand in Chi na bespreken, maar China zelf wenscht geen bemoeiing met zijn binnenland sche toestand. Waarschijnlijk zal men op deze conferentie zelfs niet aan een definitief verdrag met Duitschland toe komen en al tevreden zijn als eerst maar eens een nieuwe voorloopige bestuurs- Bonnenlijst geldig tot en met 29 Maart ’47. Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 3); 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 'ram vet. 250 gram ma marine of 200 gram vet 4 liter melk 65-2 65-3 melk 7 liter melk 65-1 Vleesch 65-2 Vleesch 65-1 Alg. 65-D Res. 65-E Res. 65- K Res. Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 3): 66-1 Boter 66-2 Boter Streekblad voor Toen wij met onze reportage van de Elfstedentocht de kopploeg tegemoet waren gereden (per auto wel te ver staan) en wij bij onze terugtocht naar Bolsward de burgers van Parrega het groote nieuws vertelden: „De kopploeg van vier man is in aantocht,” klonk prompt de vraag: „Binne it Friezen?” Deze vraag was alleszins begrijpelijk, maar niet erg sportief. Men zou haar ook chauvinistisch kunnen noemen. Tenminste als men het teleurstellend zoU vinden wanneer het geen Friezen waren. En zooals U weet: het waren geen Friezen, tenminste niet allemaal. Toen er Dinsdagmiddag een telefoon tje kwam, dat ons de naam meldde van onzen nieuwen Burgemeester wij zeggen het eerlijk stelden wij ons prompt dezelfde vraag: „Soe it in Fries wêze?” Misschien ziet U, waarde lezer, daar dezelfde onsportiviteit in en hetzelfde chauvinisme, dat we hierboven laakten. Toch ziet U het dan verkeerd. Het deed er niet toe wie de winnaar van de Elfstedentocht zou warden. Al is het vanzelfsprekend de natuurlijkste zaak ter wereld, dat een Fries nu een maal trotsch is op een Friesche win naar, zooals elke willekeurige provin cie trotsch zou zijn op de hare. Maar de zaken liggen hier nu eenmaal anders. Om de woorden van onzen waamemenden Burgemeester te ge bruiken: „Het is niet zoo gemakkelijk aan het hoofd i van een plattelands- stadje te staan, zoo ver van den Haag.” Inderdaad: ’n stad (stadje moogt U des noods zeggen) als Bolsward heeft nu eenmaal zijn zeer eigen en eigenaardi ge belangen. Het „geval” met de Zui- velschool, om maar één van die vele vraagstukken te noemen, eischt voor Bolsward een man aan het roer, die op overtuigende wijze ter plaatse de be langen van ons „plattelandstadie” kan yoorstaan. Een man die zich heeft inge- Jeefdof zich gemakkelijk kan inleven in de speciale belangensfeer van onze stad zoowel materieel als cultureel. 800 gram brood 250 gram boter 125 ,gram margarine of 100 gram vet 66-2, 66-3 melk 12 liter melk 66-1, 66-2 VI' 100 gram vleesch 100 gram kaas 800 gram brood 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. 1000 gram sinaasappelen (vóór-inlevering) 1500 gram sinaasappelen (vóór-inlevering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, Zorgen en nog eens zorgen. jrgt den secre- Nal' Lie allicht slapelooze nachten en anders Boiswards Nieuwsblad - - - i ii ii vnprrlp van Pnicr 1 66- 1 Brood

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1