Martinytoer JÊÊ---X z Vogels vragen onze aandacht Fan de door Nederland In nlje Rubryk 43e Jaargang Dinsdag 18 Maart 1947 West* Uitgave van DruRRerfJ Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Streekblad voor >rd RED AKS JE. el !t 7 Tj. de J. t de igst le le gemeen en op de kievit (Ijip, leep) in het bijzonder. Onze weidevogels willen we niet graag missen. Het nut dat ze afwerpen voor den boer nog daargelaten, vormen ze ook voor het oog een prachtig onderdeel in het schilderij dat weiland heet. Ook het oor zou hun karakteristiek geroep niet graag willen missen. Toch dreigt onze vogelstand achteruit te gaan. Vooral de kievit verliest terrein. Vandaag nu we dit schrijven wijst de kalender 17 Maart geldt het rijmpje’ Op Sint Gertrüd, Moat it earste aei der üt, Al is ’t ek op in skotse iis, De Ijip blluwt like wils. De Direkteur fan it Suvelwêzen, Dr. Boe- kel rint mei in idé om, hwat nou al in foech healjier ünrêst bringt yn de krin gen fan de suvel- en lênbouformiddens, en ek fier derbüten. Hie men yn it earst- oan tocht, dat it in dea berntsje wurd^ soe, it ünbigryplike feit dat de hear Ge luk, hjir yn Boalsert in namme mei in aparte klank, him yn it Orgaen fan de F. N. Z. mei de Direkteur oatus en toa- tus forklearret, makket it needsaeklik op syn iepenst to wêzen. Hwer sit nou de oast? De büter en tsiis dy’t yn üs lin makke wurdt, stiet alle- gearre ünder kontróle fan nationale Bü ter en Tsiiscontrólestations en elts pakje büter of eltse tsiis kriget dertroch in büter- of tsiismerk. Dat is fan bilang foar de gebrükers yn üs lên mar jit folie wichtiger foar de export. It merk fan it Nederlinske Büter en Tsliskontrülestation is de garansje, dat hjir levere wurdt in prima produkt mei in fêst focht en fetgehalte, hwer- troch de keaper en gebrüker oer hiel de wrAld wis is fan kwaliteit en gewicht. Yn dizze merken en de organisaesje, dy’t der efter leit, ha wy in kostber bisit fan net to oerskatten wearde. Itselde dogge wy mei üs setters, üs siedsied, üs blom- bollen, üs beammen en safuorthinne. >ij k- >r ie le 0 n O O n n P n 9F I X ige- gen Zele :ces m t- in n ie ;n er !2 n le n :n n. ;n c- bleken zich twee voormalige S.S.-man nen verborgen te hebben, De eerste sla Er werd aan de Zwijndrechtsche Vei ling namelijk de eerste kropsla aange voerd. Voor deze primeur welke door kunstmatige warmte vorstvrij gehouden is, werd f 0.47 per stuk betaald. Veel belangrijk binnenlandsch nieuws valt er niet te vermelden. Het is weer hetzelfde treurige verhaal: een zwart complotje hier, een schandaaltje daar. Ook kwamen er weer enkele ongeluk ken en branden voor. Het voornaamste zullen we de revue laten passeeren. 'emchljiit DIN'' 'ADS en VR Redactie e<> AumiiriMratu' Marktstraai 3 Bolïward Telefoon 451 (K 5 >57) van der L. en T. sum en H. W. meer arrestaties zijn te wachten. No, 22 nog niet bestaan moeten ze zoo spoedig mogelijk worden Ingesteld hebben In de eerste plaats dan ook de taak met inspanning van alle krachten dit onge oorloofde eierrapen te bestrijden. De praktijk heeft verleden jaar bewezen, dat dit zeer goed mogelijk is. Een vogel wacht werkt vooral bij de jeugd vaak preventief. Daarnaast neme de vogelwacht van een bepaald dorp het in ernstige overweging of het misschien niet gewenscht zal zijn een bepaald gebied, dat zeer dun met weidevogels bevolkt is, in overleg met de eigenaren en landgebruikers gedu rende het geheele seizoen voor eierrapen te sluiten en.daar zeer streng de hand aan te houden. De instelling vogelwacht stamt uit de laatste jaren en is geheel uit particulier initiatief ontstaan. Vanzelfsprekend is ’t daarom nuttig ervaringen uit te wisselen en elkaar met raad en desnoods met daad bij te staan. Wij achten de taak van de vogelwachten van dermate be lang, dat we gaarne onze bemiddeling daartoe willen geven. Gaarne worden we in het komende seizoen dan ook uit geheel ons lezersgebiedop de hoogte gehouden, niet alleen met den algemee- nen stand van zaken, maar ook met bij zondere gevallen. Wij zullen hierbij niet schromen even- tueele bestaande minderwaardige prac- tijken te hekelen en met name te noe men. Toch hopen we dat we zoo aller eerst en allermeest opbouwend werk kunnen doen. Tevens ontvangen we graag uit ieder dorp opgave van het vin den van het eerste ei, met vermelding van de juiste datum en de naam van den vinder. Wanneer we hiertoe voldoende medewerking van de lezers ontvangen stellen wij ons voor in de komende we ken via ons Nieuwsblad U van den vogel stand en wat daarmee in verband staat, geregeld op de hoogte te houden. Eerste badgasten in Egmond aan Zee Zaterdag namen in Egmond aan Zee de eerste badgasten van het seizoen hun intrpk in een der hotels. Het moet hun aan moed niet ontbroken hebben om met dit weer al aan zee te gaan logee- ren en de vacantievreugde zal voorloo- pig nog wel binnenshuis genoten moe ten worden. Alvorens de auto van de vroege gasten gestald kon worden moest er heel wat sneeuw geruimd wor den. Een ander bewijs voor de komende len te is vervat, zal vandaag wel niet, opgaan. Hoewel de kievitten de vorige weken ons land al weer zijn binnengetrokken, zijn ze nog niet gaan paren, maar zwer ven nog in troepen rond. De laatste ja ren wordt het eerste kievitsei meestal omstreeks 21 Maart gevonden. Toch moet het bovenbedoelde rijmpje ook al zullen er uitzonderingen geweest zijn op waarheid berusten. We moeten daarbij echter bedenken, dat in dien tijd waaruit het rijmpje stamt, Sint Gertrüd, vermoedelijk 12 dagen later in het zon nejaar viel, dan tegenwoordig. Wat op de kalender 12 Mei heet, is bij de Frie zen nog steeds 41de Maeije. Inderdaad begon voor de Friezen de Meimaand 12 dagen later dan de „nieu we stijl”. De kalender was n.l. in den loop der jaren wat in de war geraakt, zoodat wanneer men zich weer naar de zon wou richten, men 11 dagen moest overslaan. Hiertoe konden de Friezen voorloopig niet komen, zoodat zij de oude stijl tot 1701 aanhielden. Men ver- geve ons deze uitwijding. Wij wilden er alleen even mee duidelijk maken, dat vroeger Sint Gertrüd in het zonnejaar 12 dagen later viel. En misschien zal dit jaar een uitzondering maken, door de abnormale late winter, maar omstreeks 29 Maart (41d Gertrüd) zullen vele be roeps- en amateurseierzoekers zich al in het veld begeven om het eerste eitje te vinden. De kievit is een trekvogel, die tot aan de 61ste breedtegraad tot in Voor-Indië) en Noord-Afrika voorkomt, maar de Frie- sche kievit als we het zoo mogen uitdrukken zal steeds weer in Fries land terugkeeren. Ja, men kan het nog krasser uitdrukken: de kievit komt na zijn gevaarlijke reis (gevaarlijk vooral daar in Frankrijk de vogel wel wordt gevangen, zooals bij ons de goudplevier, de „wilster”) niet alleen weer in Fries land terug, maar hij zoekt zooveel mo- gelijk ook weer hetzelfde stukje weiland gevangenen in een Fransche fabriek werkzaam waren geweest en nu clan destien op weg waren naar hun „Hei mat”. Het tweetal bleek onaangenaam getroffen toen zij gesnapt werden en zette het op een loopen. Met behulp van de militaire politie konden zij echter spoedig ingerekend worden. Bij de treincontróle aan de Fransch-Belgische grens had men de Duitschers blijkbaar niet opgemerkt. Sneu geval. De veehandelaar B. uit Markelo werd op de markt te Oldenzaal beroofd van zijn portfeuille, inhoudendc pl.m. 2500 gulden. Om safier to kommen hat it in hiele lan ge wei west, hwerby alle dielen fan üs 14n harren skikke moasten yn it greate gehiel en öfstfln dwaen fan har aparte foarsprong of gewestlike reputaesje. Mar dat wurk is folbrocht. Alle tsiis en büter, setters of siedsied giet Ünder it Neder- Ifinske Contrölemerk de wide wréld yn. En nou komt der it idé fan Dr. Boekel om de namme: Nederlén yn it kontróle- merk to foroarjen.yn Hollfi.nl I I Wy moatte earlik sizze, wy bigripe net hoe’t immen, dy’t de NederlÊnske suvel ken, immen, dy’t witte kin, hoefolle dien is om ta in nasjonale ienheid to kom men, sa mei lusifers boartsje kin by in fet mei krüd. Hwant kin men nou wol mei mear ünforsicljtigens in kwesje oeral helje, dy’t op dit terrein gelokkich bi- sljochte wie? Der bistiet yn hiel Neder- lAn in sterke argewaesje tsjin de ünüt- steanbere superioriteitswaen fan in diel Hoilanners. Dat binne de Nederlanners büten dy provinsjes sa sêd as groat. Ek in wichtich diel en fierwei de bésten yn it eigenlike Hollén tinke der krekt sa oer. Mar lyk as hjir yn Fryslén in inkele ma niak is, dy’t mient, dat Ljouwert itselde is as Fryslén, sa binne der ek fan dyzlju, dyt’ miene dat Hollfin itselde is as Ne- derlén. En binammen yn de kringen fan hannel en yndustry ha wy in tal minsken dy’t harren net bikreaune om wierheit of weardichheit, mar dy’t allinnich sjog- ge nei in maklik en handich wurd. Hwer’t jit bykomt, dat Hollén syn minsken foar in bilangryk diel yn de hannel ünderbrin- ge kin troch syn gunstige situaesje en flotte keapmansgeast. It kin sokken neat skele, hoe’t de dingen jitte moatte as der mar oan to fortsjin- jen is. Moat üs Ifin yn Amerika op klom pen mei Urker broeken oan, hawar, hja hawwe der neat op tsjin, moatte wy op it pakje printsje litte: „Made in Germa- op. Dit feit is bij een gewone kievit niet gemakkelijk waar te nemen, tenzij men hem gaat ringen (en ook dan is het nog uiterst moeilijk), maar getuige vele spe ciale gevallen waarbij dit verschijnsel werd waargenomen, zooals bijv, bij een vogel die de afwijking vertoonde steeds z.g, windeieren te leggen, mag het toch als vaststaand worden aangenomen. Trouwens iedere eierzoeker weet er van mee te spreken. Bepaalde weilanden zijn bij de vogels zeer geliefd (men denke in dit verband aan benamingen als „Ljip- pepöle” e. d.) terwijl in andere weilan den bijna nooit een kievit zijn nest zal maken. in het algemeen gaat de natuur zich zelf herstellen en we lazen in dit verband al ergens de voorspelling^ dat 1947 een zeer vruchtbaar eierjaar zou worden. In het algemeen mag dit waar zijn, niet minder waar is het feit, dat daar, waar de mensch zich al te veel opdringt, de ongerepte natuuur terrein moet verlie zen. Zoo werd om een voorbeeld te noe men in de afgeloopen bezettingstijd veel en vaak in de z.g. verboden tijd gezocht. Dit was vanzelfsprekend niet ten gunste van den vogelstand, maar veelal werd het oogluikend toegelaten. Al te zeer was men zich immers van de nood, die in vele gezinnen heerschte, be wust. De „wilde” eieren vormden een welkome aanvulling van het al te zeer gerantsoeneerde voedselpakket. Dit eier rapen en het minder gewenschte eierver- zamelen door de jeugd, leidde er in be paalde „kriten” tde, dat de vogelstand onrustbarend achteruit ging. De plaatselijke vogelwachten waar ze Smokkelcomplot ontdekt Met de arrestatie van een drietal smok kelaars, die met een vrachtwagen van Baarle-Nassau naar Tilburg een groote partij zwarte waren als koffie, tabak, elastiek, sigarettenpapier en handdoe ken vervoerden, heeft de Tilburgsche politie den draad in handen gekregen van een smokkelcomplot met vertak kingen over het geheele land. De arres tatie is te danken aan het kordate op treden van een Tilburgschen politie agent, die, toen de smokkelaars niet voldeden aan een sommatie tot stoppen, op den laadbak van de uto sprong toen deze met een vaart van 50 km passeerde. De aangehoudenen zijn F. J. G., beiden uit Bus- H. uit Tilburg. Nog Inbrekersbende geknipt. Een 6-tal gangsters uit de Apeldoorn- sche onderwereld, t.w. 5 mannen en een vrouw, zijn door Hermandad uit hun „doen” gehaald om thans in afzonde ring over hun zonden na te denken. Het stel ging geraffineerd te werk. Een hunner nam een hondje aan een touw en wandelde daar ter plaatse heen en weer, terwijl zijn vrienden hun slag sloe gen. Onder hen was een Rotterdam .lier, die als „vakman” de inbraken pleegde. Een 35-jarige gehuwde vrouw, vriendin van den hoofdman der bende, zorgde dat de buit in Amsterdam verkocht werd. Een tijdelijk onbewoonde, ge meubileerde woning werd geheel leeg geroofd, terwijl uit een Huishoudschool x 6 naaimachines werden gekaapt. Door inslaan van een ruit verschafte men zich toegang tot het magazijn van een rijwielhandelaar, die enkele banden ar mer werd gemaakt. Ook een bakker kreeg op deze wijze bezoek. Een groot deel van de gestolen goederen is achter haald. De naaimachines werden in den Tordaan te Amsterdam opgespoord. Ten huize van een der bendeleden vond men goederen onder den vloer. werd zwaar gewond en verblijft nog in een ziekenjnrichtirg te Breukelen. Ook te Eindhoven kwam een persoon te vallen, die deze val met de dood moest bekoopen. S.S.-Mannen tusschen de rijwielbanden Toen dezer dagen enkele ambtenaren van invoerrechten en accijnzen op het station te Roosendaal het zegel verbra ken van een uit Frankrijk afkomstigen wagon, welke met rijwielbanden was geladen, deden zij een vreemde ontdek king. Temidden der Fransche banden - oo ige S.S.-man die als krijgs- De winter voorbij Een onzer dagbladen publiceerde dezer dagen ’n aardige gelegenheidsprent: Koning winter liet zich door een wak in het ijs zakken om voorloopig van het tooneel te verdwijnen. „De laatste on derduiker” stond er onder. We hopen zeer, dat deze onderduiker voorloopig geen gelegenheid zal gegund worden weer boven water te komen. Intusschen ging het vertrek van de winter met al lerlei narigheid gepaard. Zoo gebeurde het op den straatweg UtrechtA’dam bij Breukelen dat Mr. M. Tydeman, die te Amsterdam woonachtig is en met zijn vrouw in de auto, op weg naar huis, bij Breukelen tegen een boom reed, De waarheid in dit heel oude rijmpje waardoor zijn vrouw op slag gedood werd. De bestuurder, de heer Tydeman, Het lukt niet altijd Niet alle politieke delinquenten hebben succes bij hun ontvluchtingspogingen. Een delinquent, die uit de trein van De venter naar Apeldoorn trachtte te ont vluchten moest in den parketwachter zijn meerdere erkennen. Na enkele waarschuwingsschoten achtte hij het verstandiger voor deze keer van zijn poging af te zien en te wachten tot be ter tijden. i Witrc warden t 1 Eigen skuldpleaget in minsk# it meast. Abonnementsprijs! 1.25 per kwartaal bij rooruitbets Hng Advertentieprfls10 c.-nt per n.m. Giro £7725 Wy leauwe dat wy mei üs nije rubryk: „Marijkemuoi oan de Fryske bem,” üs lêzers in greate deugd dogge. By ünder- fining witte wy dat de bem tige hyt op sa’n eigen herntsje yn ’e krante binne. Foar in hopen bern is it fakeniiids de earste oanlieding om de eigen tael to lézen en to skruiwen en letter sille se der tige tankber foar wêze, dat hja it Frysk sa al boartsjende wei leard hawwe. Wy binne „Marijkemuoi” dan ek tige tank- ber, dat hja op dizze manear hwat foar de bem wêze wol. En wy binne der fan oertsjüge, dat hja it mei leafde en ta- wijing dwaen sil. Wy dogge in birop op alle dlden (en ünderwiiskrêften!) de bern efkes oer it deade punt to helpen en oan to trünjen Marijkemuoi to skriu- wen en in opsteltsje to meitsjen. Allin- ne as de bem meidogge kin üs praet- herntsje foar 100 pst. slagje. Wy binne tige binijd hoefolle briefkes en opstel- tsjes Marijkemuoi krije sil! En noch helte mear, hwa’t de priis winne sil! Nog 732 ontvluchte gedetineerden zoek Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters (Arb.) betreffende het aantal ontvluchte politieke delin- qenten sedert Augustus 1946 heeft de minister van Justitie, Van Maarseveen meegedeeld, dat dit 425 beloopt. Tot 1 Aug. 1946 was dit 722 en tusschen die datum en 11 Februari 1947 zijn er 415 weer gearresteerd. Als voornaamste oorzaken, die ontvluchting mogelijk maakten noemde de minister: bewaring in vaak geïmproviseerde kampen, te werkstelling buiten de kampen en on voldoende aanbod van bekwame en volkomen betrouwbare bewakers. Het euvel der ontvluchtingen heeft de volle aandacht van het Directoraal- Generaal voor Bijzondere Rechtsple ging- In Twente en de Achterhoek heerschte eep ware watersnood door de vele overstroomin- gen, die daar voorkwamen. Verschillen de boerderijen moesten worden ont ruimd. Het gelukte Zondag het gat in de Berkel te stoppen. In de nacht van Zondag op Maandag raakte de schipbrug bij Vianen door het kruiende ijs onklaar, zobdat het verkeer moest worden omgelegd. Dat de Lente nu ook werkelijk komen de is, althans wordt verwacht, blijkt uit het volgende. Zondag werd voor de radio bekend ge maakt, dat de winter nu definitief was geëindigd. „Ik wit net,” hoorden we toen iemand opmerken: „it is my to moai, as it goed teiwaer wurde sil, moat it earst ris goed rüzje.” Ook deze aarts pessimist moet zich nu wel gewonnen geven. Immers in den nacht van Zon dag op Maandag heeft het aan „rüzjen niet ontbroken. „Bij ons persoonlijk „rüsde” het zoo, dat de dakpannen met groot geraas naar beneden kwamen en gezien de ingewaaide ruiten elders en de gekapseisde schoorsteenborden hier en daar hadden wij nog niet te klagen. Met dat al: de winter heeft nu voor goed afscheid genomen. Met de komst van het voorjaar, of wat daarvoor moet doorgaan, is veel leed geleden, bij mensch en dier beide. Vooral de vogels hebben het zwaar te verantwoorden ge had. Vele soorten, die reeds zeer in aantal gedund waren, zullen misschien de slag niet weer te boven komen, tenminste niet In de eerste jaren. Na de vorige strenge winters (1940 en ’41) waren het vooral de uilen en dan in het bijzonder de steenuiltjes die fyet moesten ontgelden. Nu de vorst niet bijzonder streng was, maar de winter zoo lang, zullen het voor al de watervogels zijn, die het loodje moesten leggen. Vooral de reigers en waterhoentjes hadden het zwaar te ver antwoorden. Gelukkig hebben de plaat-" selijke vogelwachten en ook de particu lieren en de jeugd zich, ook getuige ver schillende berichten in ons nieuwsblad, niet onbetuigd gelaten, maar prachtig werk gedaan, teneinde onze vele geve derde vrienden door den moeilijken tijd heen te helpen. Hiermede is de taak van de vogelwach ten echter niet afgeloopen. Andere vo gels vragen de aandacht en zullen dat blijven doen. We hebben hierbij vooral het oog op onze weidevogels in het al- ny’’ hja dogge dat graech. En jit folie leaver sette hja der op:-Holian of Hol- landia of Hollanda. Yn de hannel sit faken de morael: it doel hilluht de middels. Dat is in for- flokte morael. En de Nederianske agra- ryske produkten, de büter, de tsiis, de setters, it siedsied, de stamboekkij, de blombollen binne hwat oars as in fanta- sysaekje, dat mei reklame de wréld bi drage moat, it binne de degellke,- kwa- liteitsprodukten fan üs hiele Nederianske boeren- en tündersstén, dy’t in namme krige hawwe yn de hiele wréld troch har treflike kwaliteiten. Derop heart it Ne derianske merk, net in Frysk, net in Geldersk of Holiansk. Dy’t it oars wol, smyt in grouwe knep- pel yn it hinnehok en jaget de lju it hier rjocht op ’e kop. It soe de klok efterüt sette, weromgripe nei in tiid, hwerby de Hollanner bikend wie omdat hy foar jild alles weagje woe, ek alles forkeapje woe, syn nationale ear en karakter der by. Ja, der hat in tiid west, dat de Hol lanner op ’e wrüld bikend stie as in man dy’t by need nei de hel fare soe, al moas ten de seilen dan ek skroeije, as er mar jild fortsjinje koe. Yn de léste fyftich jier stean de êlf provinsjes mei oan it stjür, hja foarmje de foriene Nederlén- nen, al üs offisiële ynstellings dragende Nederlénske namme en hwat wy dogge en ünder garénsje leverje, kin en mei net oars as Ünder de Nederlénske nam me nei it ütlén. Dat is de iennichste goe de wei en de Nederlénske boer hat er rjocht op, dat de Nederlénske ynstansjes syn waer stimpelje mei de wiere namme. FryslÊn fielt him Nederlénsk, mar net Hollénsk en wilst derom lt ütstel: Dr. Boekel-Geluk ynanym mei In bislist ge- b’aer öf. Textielfraude in Twente Bij een onderzoek door de Centrale Dienst voor de Economische Gontróle in Twente ingesteld, werd tegen een katoenweverij procés-verbaal opge maakt wegens de verkoop van 100 do zijn geblokkeerde luiers en 10.000 meter voering zonder inneming van coupures. Eveneens werd proces-verbaal opge maakt tegen een brei-inrichting annex winkelbedrijf!die aan het eigen winkel bedrijf textiélgoederen zonder inne ming van de vereischte coupures ver kocht, waardoor dit bedrijf een punten- winst van 12.800 plinten boekte. P g f- n i, f Is n en Zuidwest Friesland öoiswariis Nieuwsblad 1 iS 'ff in s” ig le ie j- id jr n. e- i- I i-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1