>E De van een jong Magistraat „blijde incomste” tie t’47 llde s Fan de Martinytoer L r ir - No. 24 43e J Dinsdag 25 Maart 1947 r 'a rd Zuidwest Friesland Uitgave van DruKRerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 sward der lip n Idle- ken hwat konservative door ziet i I 24 iDAQ rwerlt roffen be- warn egr.) jier- ia Wirre warden Doch dyn plicht en lit de lju rabje eftijd -2 rar n jars. four Untf. 'are" Kerle Nadat de heer Bruinsma onder applaus in de voorzitterstoel had plaatsgeno men richtte hij zich als volgt tot zijn nieuwe gemeente. Zeer geachte Heer Loco-Burgemeester, 24ste Maart 1947, kunnen zeggen: „We hebben toen gekregen den rechten man op de rechte plaats”. Moge U daartoe van God geschonken worden wat U daartoe noodig hebt en bloeie Bolsward onder Hoogeren zegen onder Uw bestuur. Mijnheer de Burgemeester, ik heb de eer U het onderscheidingsteeken voor Uw ambt te overhandigen. Dat gij den ambts keten als symbool van Uw waardigheid hoog houde. Laat ik het gesprokene met een harte- lijken handdruk bezegelen, terwijl ik U uitnoodig nu den Voorzitterszetel in te nemen en het presidium van deze ver gadering te aanvaarden. mijn pake en beppe ter en waaromheen mijn van Bolsward. Liefde tot de plaats inwoning toch doet het grootste belang hebben bij deze gang van zaken en meest bij die, welke berusten in handen van het gemeentebestuur, doch welks hoofd in de eerste plaats met de voort durende zorg en leiding is belast. Daarom is de U te beurt gevallen on derscheiding n e die voor U beteeke- nisvol genoemd kan worden, daar zij U groote verplichtingen oplegt tegenover de inwoners dezer gemeente. Dat de benoeming toen die bekend werd, met gemengde gevoelens werd ontvan gen behoeft U niet te verontrusten. Veel- al Is zooiets bij elke benoeming van Burgemeester het geval. De hoop van ons allen is dat U zich bo ven de partijen zult stellen, zoodat on danks verschil van principes fbch een in nige samenwerking mogelijk is, waarbij U er van verzekerd kunt zijn, dat alle partijen van welke richting ook, U krach tig en met de meest mogelijke welwil lendheid zullen steunen. De tijdsomstandigheden, waaronder ge Uw intrede doet, zijn niet bijzonder gun stig, des te meer een reden dat een goe de verstandhouding bijzonder noodig is. Het is bekend dat vanwege de overheid veel maatregelen worden getroffen en de gemeente-besturen veel verplichtingen worden opgelegd hetwelk veel zorgen met zich brengt, waardoor het voor U en de Raad een zware taak is om de ge meentebelangen in dezen tijd te behar tigen. Voor één punt vraag ik wel Uw bijzon dere aandacht en dat is de Zuivelschool. Dank zij het vele werk van Uw ambts voorganger den Heer van der Zee is de Zuivelschool voorloopig voor Bolsward bewaard gebleven. Voorloopig, zeg ik zoo nadrukkelijk en met nadruk gezien en gelet op de centralisatieplannen in Den Haag, zijn wij geenszins gerustgesteld of wat nu voorloopig is, blijvend zal wor den. De Zuivelschool beteekent voor on ze stad zijn of niet zijn. Vanaf deze plaats wil ik den Heer van der Zee nog een woord van hulde en warme dank toespreken voor het vele en gewichtige werk voor het behoud der Zuivelschool door hem voor onze ge meente gedaan. Mijnheer Bruinsma, moge het U geluk ken dat het voorloopige ten opzichte van de Zuivelschool omgezet wordt in blij vend. Ten slotte Boiswards ingezetenen, zoo sprak ik straks, hebben in Uw benoe ming een antwoord gekregen op een voor hen gewichtige vraag. Welnu an dermaal staan ze met hunne nu onuit gesproken vragen, maar thans voor U persoonlijk en zij dragen in dit oogen- blik de belangen van de plaats hunner inwoning aan U op. Van dat Bolsward dat zie niettegen staande zijn betrekkelijk isolement krach, tig toont op menig gebied, en dat re kent op de toewijding van hem, wien door bestuur en leiding zoo grooten in vloed is toegekend. Het antwoord is niet te geven op dit oogenblik Tiet ligt verborgen in de ont wikkeling van hetgeen in Uw ambtelijk leven dat U gereed staat aan te vangen door U zal geopenbaard worden. Wij vertrouwen dat U er naar zult streven, om dat antwoord zoo te doen zijn, dat wij in latere tijd terugziende op dezen Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m. Giro 87726 TYloge het LI als ïïlagistraat gegeven zijn, bij Ljooger Licht de juiste weg te vinden tot heil en voor spoed van de gemeente Holsward." Het ligt niet in mijn bedoeling een aca demisch betoog te houden over taak en taakverdeeling. Ook matig ik mij nog geen oordeel aan over de problemen voor welke gij in het verleden zijt ge plaatst, welke u thans met zorg vervul len en voor die, waarvoor gij in de toe komst zult worden gesteld. Wel kan ik u verzekeren, dat mijn komst hier in Bolsward gericht zal zijn op uw welzijn. Ik wil hier graag aan vastknoopen de tekst van St. Paulus in zijn brief aan de Romeinen: „Het gezag is een dienaar van God tot uw eigen welzijn”. Ik ben dus niet gekomen om gediend te worden maar om te dienen. Zoo moet u mij niet zien enkel als gezagsdrager, maar als iemand die zijn beste krachten wil geven voor de welvaart van de ge meente Bolsward in zijn geheel en voor het welzijn van alle gemeentenaren af zonderlijk. Ik weet dat dit de inzet van mijn geheele persoon vraagt. En daarop kunt u rekenen! Maar ik zal niet kun nen slagen zonder uw hulp, zonder uit wisseling van uw ervaring en bestuurs kunde. U, mijnheer de loco-burgemeester, hebt mij zoojuist als voorzitter van den raad en als burgemeester geïnstalleerd. Ik zeg u gaarne dank voor uw woorden tot mij gericht, woorden welke getuigen van een goede verwachting over mijn optreden als burgemeester. Met stellig heid geef ik u de verzekering dat uw zorgen de mijne zullen zijn. Dat ik zal trachten te behouden wat Bolsward heeft, dat ik zal vechten voor haar be staan, zal waken over haar karakteres- tiek, dat ik haar zal stimuleeren tot grooter bloei. Gij hebt een onderwerp - de Zuivelschool genoemd. Door mijn voorgangers is reeds jarenlang gevoch ten om haar behoud en deze taak zal door mij met alle krachten worden overgenomen. Gij hebt mij gevraagd een onpartijdig burgemeester te zijn. Het ambt van bur gemeester is zoodanig gecreëerd, is zoo danig gegroeid, dat het met partijdig heid niet waardig kan worden bekleed. Gij allen kent mijn persoonlijke princi pes en mijn liefde voor kerk, Paus en bisschoppen. In wezen staan deze on partijdigheid niet in den weg, integen deel. Mijnheer de loco-burgemeester, ik stel er prijs op te verklaren, dat ik uw aan bod van innige samenwerking en goede verstandhouding met de vertegenwoor digers van alle richtingen gaarne ac cepteer. Heb ik reeds de raad om medewerking gevraagd, u vertegenwoordiger van het college van B. en W., samen met den leden van den raad, beste vader, ge- noodigden en vrienden. Het is haast een gemeenplaats gewor den dat een burgemeester zijn installa- tierede aanvangt met een formeele dank aan Hare Majesteit de Koningin voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de eervolle benoeming. Wellicht kunt u zich voorstellen welke gevoelens van dank mij op dit moment vervullen, nu ik als zoon van een echte Friesch, geboren in Wons, die Friesland jaren geleden via Herbaijum verliet, door Hare Majesteit de Koningin ben benoemd tot burgemeester van Bols ward, de parel der Friesche steden. Een stad, waar kerke gingen voorouders hebben geleefd. Oprechte trots vervult mij, dat ik de eerste burger ben geworden van Bols ward, dat in de Friesche historie en cultuurgeschiedenis een zulke belang rijke plaats heeft ingenomen. Grijpen wij terug in de oude historie, dan zien wij dat Bolsward, liggend aan de Middelzee, ’n belangrijke havenstad was. Ook internationaal sprak het zijn woordje mee als lid van de oude Han- zebond. Reeds centrum van kerk en cultuur, wist het zijn bolwerken in een op en afgaande strijd tegen vreemde inmenging te behouden. Een ware ge meenschap bevolkte deze stad die dacht aan de toekomst en die zich bewust was ook te leven ten dienst van het nage slacht. Met trots noemen wij de eeuwen oude St. Martinikerk, welks schoonheid in Friesland niet wordt geëvenaard. Dan zien wij, dat Bolsward als de eer ste en eenige stad van Friesland de zij de kiest der Oranjes, de staatsche zijde, en zoo meehielp aan de verdrijving van de Spaansche despoot. Gij allen, hier tegenwoordig zijt ver gaderd in een der zalen van het schoon ste raadhuis van Nederland. Sierlijk van lijn, devoot van symboliek, edel en harmonisch gebouwd, heeft het middel punt van Bolsward, gesierd met een ranke torenspits, door de eeuwen heen getuigd van Boiswards kunnen, van zijn nijver werken en van zijn eerbied voor het schoone. Wij denken gaarne terug aan beroemde mannen, als Pater Brugman, den predi ker, aan Gysbert Japiks, den dichter, aan de etsers en graveurs, aan de be oefenaren der edele ambachtskunsten, aan allen die in de loop der eeuwen bouwden aan de glorie van Bolsward. U wilt mij wel vergunnen dat ik nog maals openlijk en van harte getuig van mijn dankbaarheid aan Hare Majesteit de Koningin, die mij benoemde, aan den Minister van Binnenlandsche Za ken, die mij voordroeg en aan den Com missaris der Koningin, die mijn sollici tatie aanbeval. Ik verheug mij over mijn Friesche af komst, mijn Friesche naam, ook, dat in deze provincie een stuk traditie ligt van onze familie en dit alles is een reden, waarom ik blij was, juist met deze be noeming en met de gelegenheid welke mij wordt gegeven, om te mogen ar beiden in het oude „Heitelên”. Voor het eerst na de bevrijding is thans definitief een burgemeester van uw ge meente benoemd. Aan U, leden van den Raad, stel ik mi op de eerste plaats voor als uw voorzit ter. Langzamerhand zijn wij de eerste schokken van de naoorlogsche tijd te- boven gekomen. De raad, het hoofd der gemeente, door den bezetter uit haar stoelen gejaagd, is weer de vertegen woordiger van de burgerij geworden. Met het college van B. en W. en met den burgemeester zijt gij wederom ten volle belast met het bestuur der ge meente. floede. Wy binne to folie stean bleaun, hwer’t wy stiene, ja, yn mannich op- sicht net ienris. Dingen fan gewicht binne hjir weilutsen nei oare plakken, minsken fan doaren en wollen koene hjir gjin héld fine, Boalsert wie in smük stêdtsje, mar it libbe net fül, it wie to statysk yn tinken en dwaen, it wie nofliker foar rinteniers as foar sa- keljue, better foar Side wyfkes as foar jonge keardels. Der siet net genóch helm yn ’e lju, it libbe to sjofel en to idyllysk, it trape syn bolwurken om en siet to skutjassen, mar it rekke hoe langer hoe fierder fan it gounzjende libben óf. Dat kaem net fan de Boargemasters, dy’t wy yn dy tiid meiïnoar hawn hawwe, mar it lei oan de lju seis. Oan de oare kant wie dit it gefolch fan it feit, dat Boalsert in l&nstêdtsje is yn de swiere greidhoeke, mei syn fêste tradysjes, syn restige, fa ken hwat konservative biwenners en syn biheinde, ekonomyske müglikheden. De ütskeakeling fan it spoar treau de stêd in hiele takke efterüt, de fémerk stoar üt as in kears, de weach wie al lang in plak foar de brêgerie en strui sen, it Kanton pykte üt en de Suvel- skoalle lei oan in rottich ein tou. Under de positive dingen mei mei eare neamd wurde de wentebou yn it nije stêdsdiel, de Hushóld- en Lünbouskoalle, it nije stêdshös en de krêftige Ontwikkeling fan inkele flinke saken, dy’t ta fabryk- miettige produksjewize oergyngen. De Molksókerfabryk is derfan it meast resinte foarbyld. Sil lykwols in bliu- wende forbettering to forwachtsjen wê- ze, dan moatte nou alle hannen yninoar slein wurde. De kommende tsjien jier sille deroer bislisse, oft Boalsert, sa’t Drs. de Roos oan de leden fan de Stea- ten Generael skriuwe doarst, „in dead gat” wurdt, of in libbene stêd. Mei inkele dagen wurdt it léste stik fan Rykswei 43 oanbisteld- Boalsert leit dan oan de greate wei. Fan de óf- slütdyk it earste plak. Efter him, Snits, De Jouwer en It Fean. Dy posysje jowt mei it drokke autoforkear in nije küns oan de Gysbertstêd. Magistraet, yndu- stry, sakelju, ünderwiisynstellings tsjin. je nou op har iepenst to wêzen. Der liz- ze jit bilangrike müglikheden foar de stêd en it stiet wol sa, men moat der nou by wêze oars is it foar altyd for- lern. It sil net maklik gean, in gemeinte, dy’t troch har financiële posysje dübel Onder faddij stiet, in bifolking, dy’t lést hat fan maklikens en defaitisme, in forskaet yn godstsjinstich en polityk ynsjoch, dat as der net om tocht wurdt, liede kin ta tsjierderij en lyts gewjirm, it freget hiel hwat fan de lieding, om dit gear to binen en to stjitten nei in mienskiplik doel. Dat freget stjürmans- kunst en in sterke persoanlikheit. Yn de folsleine tawijing en de ünkreukbere earlikheit en ünpartidichheit sil de boargery fan Boalsert syn nije Boarge- master achtsjen en weardear jen leare. Hja binne tige binijd, hwat de Minister nei sa lang fortretlik wachtsjen harren taskikt hat, mar hja binne ek ré om him mei alle krêft to stypjen en to helpen as er de man is, dy’t hja forwachtsje. De B.B.G. hat al in bulte tariedend wurk dien, de stichtingen stelle der in eare yn de bilangen fan de stêd to bi- hertigjen, in bünt forskaet fan forie- nings en particulieren wachtsje op de man, dy’t de leije nimt. Us nije Boar- gemaster sit nou op ’e bok. Wy winskje him ta Gods rykste seine om foar de stêd to wurden, hwat wy sa graech hoopje, de rjuchte man op it rjuchte plak. Alleman nei ’t sin dwaen, sil er grif net, mar dan mei him it Frys- ke sprekwurd ta roailine wêze: Boar- gemaster, doch dyn plicht en lit de lju rabje. Mei great bitrouwen wachtsje wy it wurk fan Os nije Magistraet óf. Tj. de J. SireeRblad voor West- en Fan ’e Martinytoer óf, kin ik de pleats, hwer’t de nije Boargemaster syn folk, fan heitekant, buorke ha, lizzen sjen. Hy komt dos üt in aid Frysk boerelaech en as de erflikheitswetten üs net yn ’e steek litte, moat it Frysk-eigene him wol tige nei lizze. Mar dêrtusken leit in libben fan in HollOnske stêdsjonge en it moat ófwachte wurde, hwat yn it fierdere libben fan üs nije Boargemas- ter it meast en düdlikst sprekke sil. Lyk wols, Boalsert hat yn Boargemaster Berger wol ünderfoun, dat sa immen mei leafde foar syn beech ambt, him oan ’e stêd en syn biwenners jaen wol, de ienriedichheit en sympathy fan wearskanten neat to winskjen oerlitte sil. En men kin wol oannimme, dat üs nije Boargemaster, in jonge man fan goed tritich jier, him mei alle krêft sette sil oan syn taek, de earste Boarger to wê zen fan syn earste gemeinte. Wy binne bliid, dat der sa’n goede rop ütgien is fan syn persoan en wurk, binammen üt Delft, hwerby nei foaren kaem de twa dingen, dy’t in Boargemaster hawwe moat: in geef karakter en krêftich ini- tiatyf. Boalsert wachtet op sa’n man, hwant de stêd hat der slim forlet fan. De léste fyftich jier, hweryn sokke greate foroaringen yn üs lün kommen binne. hat Boalsert net genóch biyn- Zoo brak dan eindelijk de voor Bols ward zoo groote dag aan, waarop de eerste burgemeester na de bevrijding feestelijk werd ingehaald. Na het tij delijk waarnemen van het burgemees tersambt n.l. vanaf 15 April 1945 tot 15 Mei 1946 door den heer S. J. van Tuinen, thans burgemeester van Dok- kum, en sindsdien door den heer T. v. d. Zee, was eindelijk het uur versche nen, waarop de nieuwbenoemde burge meester, de heer J. G. S. Bruinsma van Delft feestelijk werd ingehaald en plechtig geïnstalleerd. Slechts weinig stadgenooten waren ge tuige van het overschrijden van de ge meentegrens aan de Sneekerweg. Alhier had de Permanente Feestcommissie zich opgesteld ten einde den nieuwen burgemeester bij monde van den heer Mulder hartelijk welkom te heeten. Volgens hem wilde men den heer Bruinsma niet alleen begroeten als ma gistraat van de stad, maar bovenal als vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin. Als zichtbare uitdrukking van dit gevoelen werd daarom door twee meisjes, n.l. Dieuwke Klaske Hee. res en Marie Leurink aan mej. Schil te, de verloofde en bruid van den heer Bruinsma een bouquet bloemen aange boden in de nationale kleuren rood, wit en blauw. Na deze korte plechtigheid volgde een welhaast glorieuze intocht in de oude Hanzestad Bolsward. Veel zon, veel vlaggen, een groote menigte burgers, die rijen dik langs de straat stonden opgesteld, groot enthousiasme bij jong en oud, dit alles deed er het zijne toe de „incomste” blijde te doen zijn, niet in het minst ook de perfecte organisatie van een en ander. Vooraf gegaan door de Landelijke Rij- vereeniging en het Stedelijk Muziek corps onder leiding van den heer Mol, begaf de stoet zich naar het stadhuis, waar alles keurig door de politie was afgezet en de padvinders en verkenners stonden opgesteld. Onder een boog van geheven stokken door begaven de heer Bruinsma en ziin verloofde zich naar het bordes, alwaar zij door de wethouders werden verwel komd en waar den nieuwen burgemees ter op een kussen de sleutels van de stad werden aangeboden door de ge zusters Jansina en Ada Haitsma. Het muziekcorps speelde daarna het Wilhelmus en het Friesch Volkslied, welke liederen door allen plechtig wer den aangehoord, waarbij het ons opviel, dat bij het Wilhelmus zoowel de pa.d- vinders als de leden van het politie corps correct salueerden, terwijl bij het Friesch volkslied slechts de inspecteur van politie en een der agenten deze for maliteit in acht namen. Verschil in waardeering? Nadat de daartoe genoodigden zich naar de raadszaal hadden begeven oenpde de loco-burgemeester, de heer J. Heeres, met een hamerslag de offi- cieele raadszitting, waarna de notulen onveranderd werden vastgesteld en de ingekomen stukken, zijnde een zevental berichten van verhindering voor ken nisgeving werden aangenomen. De secretaris las daarna het benoe mingsbesluit van den heer J. G. S. Bruinsma tot Burgemeester van Bols ward, waarna de twee oudste raadsle den, de h,eeren Boekema en De Jong werden uitgenoodigd den heer Bruin sma en zijn verloofde binnen te leiden. De loco-burgemeester sprak hierna zijn installatierede uit, die luidde als volgt: Hooggeachte Heer Bruinsma, Zoo juist hebben wij' officieel kennis ge nomen van het Koninklijk besluit waar bij U door Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin is benoemd tot Bur gemeester van Bolsward. Op mij rust de taak U als zoodanig te installeeren. In de eerste plaats wensch ik U te feli- citeeren met de onderscheiding, U te beurt gevallen, door de benoeming tot hoofd dezer gemeente. Deze benoeming is een antwoord op de vele vragen, on der allerlei vormen gedaan en alle op dit ééne neerkomende: „Wie zal straks onze Burgemeester zijn". En geen won der dat die vraag zich gedurig naar vo ren drong, daar de beantwoording in mo nauw verband staat met de toekomst K- Boiswards Nieuwsblad tf i 'herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administr.-'ie Marktstraat '3 Bolsward Telefoon 451 (K 5>57j -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1