„Let op Uw saeck West- en Zuid-West Friesland Buitenlandsch Overzicht Provinciale Kroniek 43e No. 25 VrydaM 28 Maart 1947 West* en Zuidwest Friesland Streekblad voor Ultjave Drukkerij Fa. A. J. OS1NGA - Bolsward van 77 1 68-U Reserve en Industrialisatie in Friesland ook niet gemakkelijk uitvoerbaar te zijn. XJKXXXXXXXXXX Wiere warden t In swan is syn fearren like goed nedich as in mosk. inzake de atoombom heeft bewezen. En uit Engeland komen berichten dat de Britsche geheime dienst ook bezig is met het communisme sympathiseerende ambtenaren er uit te werken. 67-1 Brood 67-2 Brood 67-1 Boter 67-2 Boter 67-3 Boter 68-1 Brood 68-1 Boter 68-2 Boter 68-2, 68-3 Melk 68-1, 68-2 Vleesch 68-1 Algemeen 68-2 Algemeen 68-R Reserve 68-S Reserve De Friese he Landbouwtentoonstelling maakt ook- het vormen van een Waar borgfonds noodzakelijk; het zal ten minste f 300.000.groot moeten zijn. Van de verschillende instellingen en organisaties wordt een bedrag van twee ton verwacht; de Friesche Maatschappij neemt deel met f 10.000.terwijl de rest moet komen van onze Friesche boe ren en particulieren. In België hoopt men dat het daar met de parle mentaire machine vlot zal gaan nu Spaak een nieuw kabinet heeft gevormd uit socialisten en leden der Ghr. Volks partij, d.w.z. katholieken, bestaande, dat op een groote meerderheid in het parlement kan steunen. De socialisti sche ministers zijn alle oude rotten in het vak, de katholieken jonge krachten, waarvan een Belgisch blad spottend zeide, dat het een socialistisch kabinet Generaal Mac Arthur heeft op spoed aangedrongen met het sluiten van den vrede met Japan, maar eerst zal toch eenige regeling met Duitschland moeten zijn getroffen. Trygve Lie heeft de eerste-zitting van de ontwapeningsconferentie der Ver. Naties^ geopend. De ontwerp voorstel len moeten voor 13 Mei gereed zijn. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 67-1 Melk 67-2, 67-3 Melk 67-1 Vleesch 67-2 Vleesch 67-1 Algemeen 67-2 Algemeen 67-3 Algemeen 67-4 Brood 67-4 Boter 67-4 Margarine 67-4 Melk 67-4 Vleesch 67-5 Vleesch 67-4 Kaas 67-4 Eieren Het ijs gebroken Veel weerstand bood het ijs niet, toen wij de „Tina” in het Nieuwe Kanaal te Leeuwarden bezig zagen, zich een weg te bahen, de „Esma” en „Vigore” tege moet stoomende, die den waterweg van V 1 land een misleidende tactiek voert en de Russen streven naar een uitgang naar zee aan de Perzische Golf en een pro-Russische regeering in Turkije. 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per n m. Giro 67726 Geheime documenten De Amerikaansche regeering heeft in verband met deze behandeling thans een reeks geheime documenten gepubli- ceerd waaruit h.i. blijkt dat de Russen een zenuwoorlog tegen Griekenland en Turkije voeren, dat de Russische ver tegenwoordiger bij de commissie van ondersoek der Ver. Naties in Grieken- men. Gevestigde industrieën hebben er varing, bovendien hebben ze „naam”. Ook onze aloude bestaansbron in het evenoude Westergoo, de veehouderij, moet niet stil blijven staan, maar zich ontwikkelen en zich aanpassen. De schrijver van „Fan de Martinytoer” is op dit gebied deskundig en eventueele voorlichting is bij hem in goede handen. Gevestigde industrieën zijn er meer, dan u wellicht zoudt denken. Het ligt in onze bedoeling u in de eer ste plaats met deze industrieën op de hoogte te brengen. We zullen dan ook een serie reportages geven van onze diverse bezoeken die we reeds voor dit doel aflegden en nog hopen af te leg gen. In dit nummer vindt u het begin daarvan. Tevens stellen we het op prijs ter zake dienende gegevens of persoon lijke meeningen van u te ontvangen, teneinde aan een en ander in onze ar tikels onze volle aandacht te kunnen schenken. Het lijkt er dus op dat de Russen dich ter bij de Amerikanen en Engelschen op een dergelijk belangrijk punt staan dan de Franschen, maar men moet niet vergeten, dat dit punt en andere pun ten maar vaag zijn aangeroerd. Als het op concrete voorstellen aankomt zal er misschien meer verschil van meening aan den dag komen. Het gaat er bijv, niet alleen om of Duitschland een cen traal bestuur krijgt en of dit een demo cratische grondslag zal krijgen, maar of die grondslag Westersch of Oostersch zal zijn. Men weet dat het Westen heel iets anders onder democratisch verstaat dan het Oosten. Wordt Moskou een succes? e De vóórbesprekingen in de conferentie te Moskou schijnen nu ten einde te loo- pen. In de verloopen twee weken heb ben de staatslieden in redevoeringen hup opvattingen over allerlei hoofd-' punten ten beste gegeven, opdat men een overzicht kreeg van de moeilijkhe den welke er zouden zijn te overwin nen. Volgens sommige journalisten, welke de conferentie bijwonen, scheen de kloof niet onoverbrugbaar. Toen Molotoff bijv, had medegedeeld hoe Rusland de politieke opbouw van Duitschland wenschte, zou Marshall gezegd hebben „dat het verschil van meening in dezen minder groot was dan men verwacht had”. De Runderhorzelbestrijding maakt nog steeds een zaak van groot gewicht uit. De Friesche Maatschappij van Landbouw heeft den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken verzocht de be strijding krachtig ter hand te willen nemen, terwijl aan het Provinciaal Be stuur gevraagd zal worden of de ge- meente-politie nauwlettender toezicht kan houden op de naleving van de wet telijke bepalingen terzake van de run derhorzelbestrijding. taal van ’46 nog maar 61 was. De laat ste 3 maanden van het afgeloopen jaar gaven echter reeds het cijfer 89 aan. Dit is volgens den minister dan ook al leen mogelijk geweest door de groote kapitalen, welke in de investeeringen gestoken werden. Ook voor dit jaar laat de toestand zich gunstig aanzien, zoodat wij mogen rekenen op een stij ging van 20, waarmee dan indien we geen rekening houden met de bevol kingsaanwas het normale arbeids- peil weer bereikt hebben. Nog vele vragen Groningen af bevaarbaar maakten. Wel was het ijs hier en daar nog van een tamelijke dikte, maar de taaiheid en stevigheid was verdwenen. Voor den neus van de Tina bleek het ijs niet meer dan* koek te zijn. Als het de ijsbreker ook op de waterwegen naar Lemmer en Dokkumer Nieuwe Zijlen en Stave ren zoo voor den wind blijft gaan, mag verwacht worden, dat onze provincie vandaag of morgen voor het belang rijkste deel ijsvrij zal zijn. Ook de veerboot „Brakzand” is er in geslaagd zich uit haar isolement in het haventje van Oostmahorn te bevrijden en na een rustperiode van 8 weken, de tocht naar Schiermonnikoog weer fe aanvaarden. Vlot ging dit nog niet, want halverwege geraakte de boot aan den grond, doch op eigen krachten kon men weer vlot komen. Met meer moei lijkheden heeft de „Lauwerszee” te kampen gehad. Deze boot, een vracht schip van Schiermonnikoog was met 8 passagiers aan boord naar Oostmahorn overgestoken, waar het echter niet aan kwam. De „Insulinde” werd te hulp geroepen, maar zij kon de onrust niet wegnemen. De „Lauwerszee” was weg en bleef weg. Lang duurde echter die ongerustheid niet, want des avonds werd Oostmahorn nog bereikt; men was 'n drijfijs en mist terechtgekomen. Legen het communisme Hoe volledig de Ver. Staten thans de strijd tegen het communisme opnemen, blijkt voorts uit het feit, dat de Am. regeering doende is alle ambtenaren die de communistische beginselen toege daan zijn uit de departementen en re- geeringsbureaux te weren, omdat ze een bedreiging voor de Am. democra tische instellingen zouden vormen, zoo- als hetCanadeesche spionnageproces I is met eenige padvinders uit de C.V.P. maar deze C.V.P. gaat er prat op een nieuwe jonge partij te zijn, en het jon ge bloed in dit kabinet kan zeer goed tot een frissche politiek leiden. pectieven openen. West en Zuid-West Friesland krijgt de kans „achterland” te worden, meer dan voorheen. De mogelijkheden van industrialisatie zullen onze aandacht blijven vragen. Veel is reeds over dit onderwerp ge schreven. Vaak waren de liefdesbetui gingen voor deze zaak van platonischen aard. Thans wordt het bittere ernst. Moeten wij b.v. aansluiten bij bestaande industrieën of geheel nieuwe wegen zoeken? Wij gelooven zoowel het één als het ander, maar men dient voorloopig voor al het bestaande niet te veronachtza- Het communisme in Frankrijk In Frankrijk,' waar de communistische partij een belangrijke factor in de poli tiek is in Engeland en de Ver. Sta ten is ze onbeteekenend gaat het heel anders toe. Dat is vorige wpek gebleken toen het eerste kabinet der vierde repu bliek dreigde te vallen, omdat de com- Uitvoerig sprak ir. Vos verder over het verkeersvraagstuk in het algemeen en in verband met de noodzakelijk geachte industrialisatie, ook in het bijzonder voor zoover het Friesland betreft. De import is voor ons verkeer van zoo groot blang, zoo zeide Z.Exc., omdat als men niet zoo diep in de portemon- naie kan tasten als men wil, iets onuit gevoerd moet blijven. De post voor granen en machines moet gehandhaafd blijven, omdat hier de voordeelen en noodzakelijkheid direct in het oog springen. Bij de uitgaven voor verkeer is dat iets anders, maar niettemin is er een belangrijk programma ontworpen, zoowel wat betreft de spoorwegen, die voort zullen gaan met de electrificatie, als met de water- en andere wegen. Wat onze provincie betreft zeide spre ker, dat Friesland nu eenmaal niet kan "bogen op goede toegangswegen, maar dit mag niet beteekenen, dat men hier, wat de industrialisatie betreft, maar bij de pakken moet gaan neerzitten. In de loop van de komende 25 a 30 jaren moet Friesland zijn eigen bevolkings aanwas kunnen opvangen. Dit wil zeg gen: Friesland moet industrieën tot zich trekken. Er moet getracht worden hier te komen tot een behoorlijk opgezet project wat de wegen betreft, waarbij overwogen moet worden, of men uit zou durven gaan van wat men zou moe ten investeeren, daarbij rekening hou dende met toename der bevolking. Vol gens den minister zal men dan tot ver rassende resultaten komefi. Nauw met de industrialisatie hangt samen het ver- keersnet. Kunt U industrie tot U trek ken, zoo eindigde de minister, dan zul len verkeersverbeteringen niet uitblij- vta. munisten hadden besloten in het par lement tegen de militaire credieten te stemmen, welke aangevraagd werden voor het leger dat in Indo China Viet nam bestrijdt, dus volgens hen een ko loniale oorlog voert. Premier Ramadier had aangekondigd dat hij dan zijn ont slag zou indienen, omdat een deel van de meerderheid, waarop hij steunt hem in de steek liet. Maar toen de commu nisten toestonden dat de communisti sche ministers die ook parlementsleden zijn vóór de credieten stemden, nam Ramadier er genoegen mee dat de rest der communisten in het parlement te genstemde, hij was toch zeker van een, meerderheid. Een fraaie oplossing is ’t zeker niet, wanneer ministers meegaan met een regeeringspolitiek, welke hun geestverwanten veroordeelen, maar de communisten verklaarden, dat er thans zulke belangrijke vraagstukken in bin nen- en buitenland aan de orde zijn, dat zij een zeker .offer moesten brengen om de regeering op de been te houden. Ra madier was blijkbaar ook van oordeel dat nu te Moskou zoo uiterst belang rijke kwesties behandeld worden, een kabinetscrisis moest worden vermeden. Maar opnieuw bleek dat het parlement taire systeem in Frankrijk nauwlijks werkt. Het Verkeersvraagstuk en alles wat daarmee samenhangt, heeft de minister van Verkeer en Energie in een bijeenkomst van het Gewest Fries land van de Partij van den. Arbeid, aan een beschouwing onderworpen. Wat in z’n fede opviel, was, dat Z. Excellentie niet ontevreden was over den gang van zaken. De invoer in ons land bedroeg n.l. in het afgeloopen jaar ruim 2300 millioen gulden en de uitvoer ruim 800 millioen. Zoo oppervlakkig bezien is men geneigd te zeggen, dat onze beta lingsbalans er niet erg rooskleurig voorstaat. De zaak wordt echter anders, als men weet, dat het verschil ad 1500 millioen gulden besteed is aan inves teeringen in het spoorwegwezen, voor den aankoop vari auto’s, vliegtuigen en schepen, de installatie van vliegvelden enz. Met andere woorden, wat we in het buitenland hebben verloren, zijn we in het binnenland rijker geworden. Dit was niet het eenige hoopvolle ge luid, dat de minister kon laten weer klinken; het tweede, niet minder be langrijke feit is, dat ons volk weer heeft leeren arbeiden. Als we den omvang van onze productie in 1938 op 100 stel len, dan zien wij, dat ze in September ’45 nog slechts 36 en in het eerste kwar- De Westersche democratie Marshall heeft de Amerikaansche en Westersche opvatting van democra tie vorige week aldus omschreven: „er kenning van het recht van den mensch om geest en ziel te ontwikkelen op de door hem zelf gekozen wijze, vrij van vrees en onderdrukking, mits hij niet in grijpt in de rechten .van anderen, en daarmee nauw verbonden vrijheid van vereeniging, drukpers, beweging en handel”. Hier wordt dus een Wester sche democratie voor Duitschland ge- eischt en of Rusland daarmede zal in stemmen moeten we afwachten. De Amerikanen schijnen echter vast van plan den strijd met Rusland op dezen grondslag uit te vechten, men heeft het ook bemerkt aan Truma^'- voorstellen om financieele hulp te v<- leenen aan Griekenland en Turkije, welke voor stellen nu bij het Congres in behande ling zijn. (strook no. 4) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 2 eieren 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel niet uit rijst bereid). 125 gram koffie 50 gram thee 1600 gram brood 800 gram brood Bonneniijst geldig van 30 Maart tot 12 April. Bonkaarten KA, KB, KC 703 Om het lot van Duitschland Ook Molotoff wenschte evenals Bevin vrij groote zelfstandigheid der verschil lende deelen van Duitschland, maar on der een centraal Duitsch bestuur met een president aan het hoofd. Er zouden twee kamers komen, en de grondwetten der verschillende deelen van Duitsch land zouden de democratische vrijhe den der burgers moeten behelzen. Be vin had een Engelsch plan geschetst dat in verschillende trekken wel iets had van het Russischs idee; al was het gebaseerd op een federalistisch Duitsch land, er was toch ook in een plan voor een centraal Duitsch bestuur voorzien, dat ook de Ver. Staten wilden. Maar waarvan de Franschen niets moeten hebben, zij leggen vooral de nadruk op zelfstandigheid van de afzonderlijke Duitsche landen. De taak van een Nieuwsblad als het j onze is velerlei. Het wil zijn naam eer j aandoen. Het wil daarom allereerst i Nieuwsblad zijn. In wekelijksche bijdragen houdt het U op de hoogte met wat de pot schaft in de groote keuken die wereld heet. Hiervoor zorgt het buitenlandsch over zicht, zooals U in dit nummer trou- wens in ieder Vrijdagsnummer vrij uitvoerig vindt Ook het binnenlandsch nieuws heeft onze aandacht: iedere Dinsdag gaan we met U een tocht maken „Kris Kras door Nederland" Onze provinciale kroniek blijft meer dichter bij huis, het is hier ons gewest dat de speciale aandacht vraagt. Maar wie de ondertitel van ons blad leest n.l. Streekblad voor West- en Zuid-West Friesland, zal begrijpen dat de waarde van ons blad vooral zal lig gen in de verzorging van het plaatse lijke nieuws,’dit is de nieuwsverzorging voor vrijwel de geheele „greidhoek” in het Westen en Zuid Westen van onze provincie*. Inderdaad zult U moeten toestemmen dat geen enkel blad het plaatselijke nieuws in deze streek zoo uitvoerig weergeeft als het onze. Ook de rubrieken economisch nieuws, kerk- en schoolnieuws, burgerlijke stand, onder de leeslamp enz. willen dienstbaar zijn aan de regionale nieuws dienst verzorging. Zelfs onze vele ad vertenties werken onbedoeld hier aan mee, ze geven een beeld van wat er in cultureel opzicht zoo al op het program ma staat, ze vertellen U wat er in Zuid- West Friesland zooal te koop is en wat er gevraagd wordt, ze geven bovendien een beeld van de „arbeidsmarkt”. Ons nieuwsblad wil dus voor alles in derdaad nieuwsblad zijn en wil deze taak zoo goed mogelijk vervullen. Daarnaast wil het gezinsblad zijn. En moeder de yrouw èn uw kinderen vin den er van hun gading. Kortom ons blad wil een spiegel zijn van wat er geschiedt in wereld, vader land en gewest, in eigen stad en dorp, in kerk en school, in gezin en familie leven. Een spiegel geeft een zuiver beeld. Een zuiver beeld te geven is ook onze taak. Maar een spiegel is een dood ding. Er zit geen leven in. Het heeft geen eigen meening. Een spiegel geeft de beelden weer, mooie en minder mooie, goede en slechte. Maar een spiegel zwijgt, een spiegel toont geen persoon lijke visie. Een spiegel kijkt niet vooruit. Een spiegel waarschuwt niet bii drei gend gevaar. Een spiegel protesteert niet bij gedaan onrecht. Zoó zouden we door kunnen gaan. En daarom wijzen wij toch de verge lijking van ons blad met een spiegel af. Wij willen méér zijn. Wij willen een open oog hebben voor onze gezamenlijke cültureele en maat schappelijke nooden en belangen. Wij willen een open oog en oor hebben voor wat er bij onze menschen leeft. Wij willen ook een weg trachten te wijzeii, teneinde te komen tot grooter maat schappelijke bloei. Ons blad wil een waardige vertegen woordiger zijn van heel ons lezersrayon. Het wil in de bres springen als er ge varen dreigen. Het wil desnoods de kat de bel aanbin den. Het wil een stimulans zijn voor tot standkoming en uitwerking van plaatselijk initiatief. Het wil vechten tegen te ver doorgevoerde centralisatie. Het wil een levend bewijs zijn dat voor al onze plattelandsstadjes niet dood zijn. Dit wordt wel eens beweerd. Toegegeven dat veel oude glorie is Ver gaan, nemen wij het niet, dat men onze oude stadjes voor museumstukken wil verslijten, ook al zijn wij niet het minste blind voor de geheel eigene en eenig- soortige schoonheid er van. Werkelijk, onze stadjes zijn niet dood. Wanneer u eens gaat spreken met za- kenmenschen, zult u tot de conclusie komen, dat het tegenovergestelde juist waar is. Overal merkt u de drang tot zelfhandhaving, tot zelfontplooiing bo venal. Trouwens dit is ook bittere noodzaak. Heeft minister Vos niet juist nog ge zegd, dat over enkele jaren ook Fries land zijn eigen bevolkingsoverschot moet ópvangen? En als de bestaande bedrijven geen plaats bieden? Emigreeren zult u zeggen. Inderdaad deze uitweg bestaat. Maar het is en blijft een uitweg. West- en Zuid-West Friesland: let thans op uw zaak! Dit jaar komt de Rijksweg 43 nog klaar. Dit kan pers- De pluimveeteelt naar Gelderland? In een vergadering van het district Friesland van de Algemeene Pluimvee- teeltvereeniging, deelde de Pluimvee- teeltconsulent mede, dat er plannen be staan om de geheele pluimveeteelt naar Gelderland te trekken. Hij zou zich daar echter met hand en tand tegen verzetten. De vergaderden waren voorts van oordeel, dat een beter loonende arbeid voor de pluimveehouders niet gezocht moet worden in een verhooging van den eierprijs. Gezien het naderend Paaschfeest is dit een gelukkige ge dachte. Waar die beter loonende arbeid dan vandaan moet komen? Ja, dat wis ten de pluimveehouders ook niet. Een verlaging van den voederprjjs blijkt 67-4 Algemeen 67-5 Algemeen 67-D Reserve 67-K Reserve Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 4) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 100 gram vleesch 100 gram kaas 2 eieren 800 gram brood 100 gram bloem of zelf- rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). 600 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) of kin- derbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) strook no. 4. 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 5 liter melk 100 gram vleesch 200 gram vleesch 200 gram kaas 5 eieren Op 2 April zullen bonnen worden aange wezen voor suiker, versnaperingen tabak. Boiswards Nieuwsblad i 1 T i I I 1 1 I I Abonnementsprijs:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1