Het is Vijf minuten voor 121 I Martinytoer Fjirtich jier it ark opskerpe. Fan de door Nederland Vo, 26 ■I n StreeKblad voor West- Ui gave O S N G A - Bols ward A. J. 9 tusschen de afgeloopenlisten die destijds dachten dat het met 1 IT PERSONEEL werke- gemeenschaps- de idea- Nog d< r I 43e Jaargang 9 i a a Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) f Dinsdag 1 April 1947 9 i. i s. d s. :r n L u i- l; h Het vërdere nieuws geven we wegens plaatsgebrek zoo kort mogelijk. Karel Strassburger, circus-directeur te Hilversum is in het huwelijk getreden met de hoogeschoolrijdster Regina Strassburger. Voor het eerst sinds 13 December is Vrijdagmorgen een sleep van Lemmer over het IJselmeer naar Amsterdam vertrokken. Nadat de Maastrichtsche berenkooi een jaar had leeggestaan/kan de oudste stad van ons land weer bogen op het bezit van een bewoner van de beren kuil, waarmee een oude traditie is her steld. Het Duitsche zinken geld zal misschien nog dit jaar verdwijnen, ’t Voornemen bestaat het N.S.B.-zink te vervangen door nikkelen geldstukken en de zilve ren gulden te handhaven. de, maar van Een vreeselijk voorval deed zich voor te Maastricht, waar een zwakzinnige 30-jarige zoon zijn moeder met een broodmes te lijf ging in een vlaag van verstandsverbijstering. Bij zijn arrestatie werd ook hij zelf door ’n schot in den schouder gewond. X Wiere tuurden X Hwa’t him foar houn forhiert X X moat ek bonken frette. X (Wij denken in dit verband ook aan plaatsen als Workum, Hindeloopen enz. Het „knabbelen” aan het voortbe staan vindt zijn oorzaak, zooals we in ons vorig artikel reeds aanduidden in de neiging tot te ver doorgevoerde cen tralisatie. Ons daar met inspanning van alle krachten tegen te verzetten is onze dure plicht, het „let op uw saeck” is geen holle phrase maar bittere ernst). „Hoe kan dat? We vertellen u dat in ’n volgend artikeltje, maar nu reeds wij zen wij met allen aandrang op de klok die staat op vijf voor twaalf, dat wil zeggen dat het hoogste tijd wordt, dat we gemeenschappelijk aanpakken en de idealen die tot nu toe sluimerden wak ker schudden en gezamenlijk de schou- Verschillende ongelukken kwamen ook deze week weer voor, deels aan onvoorzichtigheid te wijten. Het 7-jarig zoontje van de familie O. te Barchem, kreeg, doordat het viel, een ketel kokend water over het lichaam. Het kind overleed aan de gevolgen. De 21-jarige militair De Beyen te Gilze Rijen, gebruikte benzine bij het aan maken van een kachel. Hij vatte daarbij zelf vlam, was spoedig een brandende fakkel gelijk. Het slachtoffer is naar ’t ziekenhuis in Tilburg overgebracht en kort daarna aan de verwondingen over leden. Bij het oversteken van de straat werd de 64-jarige J. H. Stok uit Rotterdam aangereden door een jeep, die hem on geveer zeven meter meesleurde. Tijdens werkzaamheden op het land ‘kaem men dus hin en tonei net ta in billike bileanning. De priis wie wer foar de minnen en de bésten waerden de dupe. Nou hat men bisluten om it dit jier oars oan to pakken. It weidjild sil bipaeld wurde nei it risseltaet, dat it hawn hat. Tsjin de tiid, dat de skar- tiid ófrint komme der taksateurs yn it lan en dy sille de hokkelingen en kij bisjen en nei gelang ja der ütsjogge, sil de skarpriis of it weidjild fêststeld wurde. Ik jow ta, it is in stap yn in bet- tere rjochting, mar der sitte ek hiel hwat biswieren oan. Hwant as men yn ’e hjerst de hokkelingen bisjen wol, moast men ek sjoen hawwe, hoe’t dizze bistjes der nou ynkomme. It risseltaet allinnich sjen by de ein fan it liet, lit de frage alhiel iepen, hoe’t hja wiene, doe’t se yn it l£Ln kamen. Men kin fan Bij Hengelo werd een kinderlijkje, dat door de golf slag in de rietberm was geworpen, ge vonden. Ook vond men bij Rhenen een land bouwer levenloos in zijn akker, met een schotwond in het onderlijf. Eveneens werden er weer massagraven ontdekt, zooals bij de Waalsdorperdui- nen, waaruit verschillende lijken reeds zijn overgebracht. It bistjür fan de Grounkeamer foar Fryslcin siet fan ’e wike wer ris mei de hannen yn it hier oer ien fan de man- nichfüldige kwesjes, dy’t harren oppe- hearje as men twongen is prizen en kondysjes to regeljen fan dingen, dy’t eartiids har seis, regelen yn it frije for kear tusken bieder en freger. Hja rnoas. ten de skarprizen fêststelle foar de hokkelingen, weidkij en melkekij. Hwant nou de hierprizen regele binne, kin men de skarren net frij litte, oars soene de lju in wei hawwe om de hier- regeling wer to üntdüken. Elk wit wol, dat as de prizen fan de hier net regele waerden, dan soene dy hierren faken- tiids folie heger rinne. Dos de tendins is om deromhinne to kommen. Mar de risseltaten fan forline jier, doe’t men de skarprizen yn fêste bidrigen bipaeld hie, wiene net sa bést. De .ene hat bést lün, de oare piinder, de iene docht der flink hwat oan en de oare neat of in bytsje. It slimste is lykwols, de iene nimt mar hokkelingen of weidkij oan, sa folie as hy mient, dat it lije kin en de oare soarget der foar, dat de bisten de hiele simmer in knappe weide haw we. Der binne guont, dy litte de hok kelingen yn it selde stik lan bliuwe, oaren weidzje harren altyd efter de melkekij oan en wer oaren soargje, dat hja op ’e tiid ek wer in fris stik je fret ten krije. Mei it fêststellen fan ien priis Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per n m. Giro S7926 en geschrijf de overeenkomst van Ling- gadjati is geteekend. In de zitting van j.l. Dinsdag werden over dit gebeuren in de Tweede Kamer de debatten ge opend. Het bericht van onderteekening bleek met gemengde gevoelens te zijn ontvangen. De heeren Schouten (A.R.), Tilanus (C. H.U.), Romme (K.V.P.), Vonk (P.v.d. V.) en Zandt (St. G.) waren heelemaal niet tevreden en de een kwam daar wat openlijker en eerlijker vooruit dan de ander. Alleen de heer Joekes (P.v.d. A.) verkeerde in een opgewonden ju belstemming. Alles was prachtig, het was een feestdag, de overeenkomst was geteekend, wat moeten wij nu nog de- batteeren of de bewandelde weg wel recht was geweest. Komt viert allen feest, juicht mede. In Indië stroomt het volk naar de kerk, de klokken beieren. Hulde, hulde, aan v. Mook, aan de C. G..‘aan Sjahrir, die hebben dit prach tige resultaat bereikt. een buisje van koper en aluminium. Thuis gekomen hield hij het buisje bo ven een gasvlam. Plotseling vloog het voorwerp, dat een projectiel bleek, uit elkaar. De man werd met scherfwonden overdekt, terwijl een scherp stuk in zijn linkeroog terecht kwam. Hij moest on middellijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te Wqesperkarspel raakte wegens de slechte toestand van de weg ’n vracht auto te water. Ook hier moest de 19- jarige chauffeur het leven laten. Tenslotte deed zich een hevige ontplof fing voor in een der ruimen van den met circa 3500 balen cacaoboonen-afval geladen lichter Vitalis te Rotterdam. Dertien arbeiders raakten gewond, ter wijl één overleed. mei to min l&n, der op dit stuit foar stiet. En dat binne binammen de lju, dy’t har hokkelingen of kij nei in oar tastjüre. De minne winter en it bytsje foer dat de boeren hiene, sil men net allinnich sjen kinne oan de meagere melkekij dy’t mei in wike as fjouwer it lan ynmoatte, mar binammen oan it iongguod. ï\s it ut ’e krapte giet, dan binne de hokkelingen op ’e stil wol meastentiids de bisten, dy’t de klappen krije. Yn de oarloch prate men fan „on dervoeding” mar as ea dat wurd op it fé fan tapassing wie, dan is it sünder mis wol op de hokkelingen fan dit jier. Lykwols de iene boer docht hiel oars as de oare. Der binne party, dy’t oan de hokkelingen it minste hea en fierder hwat waei en wetter jowe, towyl oaren alle war dogge om it jongguod yn goe de kondysje to balden. Binammen by de fokkers tinke hja hiel oars oer de wear de fan it fuorjen oan it jongfé. En nou kin it net oars, as dat er strakaen- sens lilke gesichten komme as in skar- forhierder net kriget hwat er mient dat him takomt, omdat de hokkelingen der aerstaande schrijven, dat we hier gaar- eveneens worden „aangeknabbeld” ne zij het dan met ons commentaar 1 zoo nu en dan een plaats geven. Het is ons niet bekend of het schrijven mede te zien is als een reactie op het door ons gepubliceerde: „West- en Zuid-Wesi Friesland, let op Uw saeck!”, in ieder geval sluit het bij de door ons gepo seerde gedachtengang uitstekend aan. Het bedoelde schrijven plaatsten we tusschen aanhalingsteekens, de opmer kingen onzerzijds vindt u tusschen haakjes vermeld. „Als na de lange, strenge winter het ijs langzamerhand weer verdwijnt, de zanddoorweekte straten weer hun hel der geele of roode kleur terug krijgen, de couranten melding maken van de pogingen de lamgelegde, zoo noodzake lijke scheepvaartverbindingen te her stellen, komt voor elke zakenman een tijd van nieuw initiatief. Het zakenleven in 1946 ten deele ont plooid moet in het nieuwe jaar met nieuw élan en nieuwe idealen worden ingezet. Wat is een mensch zonder idealen? Een doode boom die geen vruchten voort brengt. Wat is het leven zonder idealen? Een dor en vreugdeloos bestaan. Niet voor de mensch als individu al leen geldt deze norm, maar ook voor de gemeenschap als verzameling van individuen. Ook voor de gemeenschap dus zijn de idealen onmisbaar en hier mede komen wij tot het doel van dit schrijven; ook voor de gemeensèhap die Bolsward heet zijn ddealen noodzake lijk. Niet alleen voor den enkeling, niet voor enkele groote of kleine zakenmen- schen maar voor allen zonder onder scheid, voor fabrikant en arbeider, voor handwerkers en winkeliers, allen be- hoorende tot die groote Bolswardsche Waarom begint de heer Joekes niet met allereerst zijn hulde te betuigen aan juist en hetzelfde kan na- Soekarno, wilde ds. Zandt (St. G.) we ten. Dat is toch de stichter van de re publiek. Ds Zandt wond zich op en sprak over de landverrader en collabo rateur Soekarno. Reden voor de voor zitter om te hameren en een verzoek die woorden terug te nemen. Terwijl gegriefd te zijn over de onheusche be jegening van de leiders van de Repu- b'iek. Met deze onderteekening is de Indi sche kwestie nog niet opgelost. Vele perscommentaren vreezen dat de moei lijkheden nu juist zullen beginnen. Smokkel en zwendel beheerschen verder helaas het beeld I van het overzicht van deze week. Te- aantal leden is aangehouden. leurstellende gedachten voor de idea- Nog eens: Wanneer zal het einde zijn? vond de 72-jarige J. L., te Nijmegen, gemeenschap”. (Dit is zeer j tuurlijk ook gezegd worden van andere plattelandssteden, tevens is het van toe passing op geheele „streken”, zooals de greidhoek in het Westen van Friesland, ja zelfs op de verschillende provincies). „Zeg nu niet, wat word ik er beter van dat is een gevaarlijk stand- Minister Jonkman later Verklaarde diep punt. Het verraadt gebrek,aan werke-r 1 1 lijke levensvreugde”. (En vooral gebrek aan zin). „Onze gemeenschap in haar geheel zal met een gezond idealisme beter wor den. Meer bevrediging voor elk, meer onderlinge waardeering en daardoor meer verdraagzaamheid zal het gevolg zijn. Eenige leiding mag hierbij nie‘ ontbre ken; een beetje stuwkracht vanu’t cen trale leiding is noodzakelijk. Is daar voor noodig een vereeniging van idea listen? Niet graag. Het zou maar weer een kastje meer zijn waar weer een aan tal menschen zich opsloten. Er behoe ven geen afscheidingen meer bij en het is heelemaal niet noodig ook. We hebben in Bolsward een B. B. G. (Bolswarder Belangen Gemeenschap) die omvatten wil alle Bolswarder orga nisaties op cultureel en maatschappelijk gebied”. (Wij stallen het zeer op prijs te hooren of er elders in ons lezersrayon ook der gelijke organisaties bestaan) en zoo niet of men niet overtuigd is van het nut van dergelijke organisaties). „Wat wil nu eigenlijk precies die B. B. G.? Je hoort soms van die fantastische plannen die naar veler oordeel toch niet uitvoerbaar zijn. z Stel u gerust lezer. Die B. B. G. bestaat uit nuchtere Bolswarders bezield met 'n groote liefde voor onze Hanzestad. Zij wil niets liever dan de verspreide krachten samenbinden tot een hechte gemeenschap die wil werken in het wel begrepen eigenbelang van Bolsward. Men knaagt en knabbelt in onzen tijd aan het voortbestaan van heel veel kleine plaatsen; ons daartegen te ver zetten is niet meer dan plicht”. Het groote nieuws van de afgeloopen listen die destijds dachten dat het met week is wel het feit dat na veel gepraathet einde van de oorlog alles pais en vree zou zijn. Bij controle van 46 Amsterdamsche confectiebedrijven bleken er maar 5 zuiver te zijn. Bijna twee millioen pun ten waren „zoek geraakt”. Bij de parketten van de Tuchtrecht spraak voor de Voedselvoorziening werden in de maand Januari 1947 5.999 processen-verbaal ontvangen. De tuchtrechters deden 2794 uitspraken, waarbij in totaal voor f 284.564.50 aan boete werd opgelegd. In 2881 ge tallen werd een schikking getroffen voor een totaal schikkingsbedrag van f 150.884.50. Bij 27 uitspraken werd 't storten van een waarborgsom opge legd voor totaal f 13.190.Elf bedrij ven werden gesloten, 7 vergunningen ingetrokken en in 5 gevallen werd een handelaar van een toewijzing uitgeslo ten. Aan de Belgische grens werden de af geloopen week dusdanige smokkelaffai- res ontdekt, dat wij niet dan met weer zin over deze knoeierij zouden kunnen schrijven en daarom laten we het bij deze aanduiding alleen. Wat is het al les nog zwart, zwart, zwart. Wannéér zal daarvan het einde zijn? Het ergste is misschien nog, dat losge laten politieke delinquenten hun be staan in deze en andere zwendel zoe ken. Na onafgebroken langdurig speuren slaagden de ambtenaren er in te Aken den drukker van millioenen valsche punten te ontdekken en te arresteeren. Het voortgezet onderzoek wees uit, dat zoowel Duitschers als verscheidene Ne- derlandsche ex-politieke delinquenten en nazi-gezinde Nederlanders deel uit maakten van deze ondergrondsche or ganisatie, waarvan inmiddels een groot het ware uit het hart is gegrepen. Wij wenschen van harte dat het de B. B. G. en aanverwante organisaties mag ge lukken alle krachten te mobilisegren om onze „stervende stadjes” en vaak stief moederlijk behandelde gemeenten in West en Zuid-West Friesland niet al leen te doen leven, maar ze ook tot groei en tot bloei te brengen. Wij rekenen het ons als een eeretaak dit pogen te mogen stimuleeren en zeg gen volgaarne toe zooals in ons vo rig artikel reeds is aangeduid met inspanning van alle krachten mede te zullenwerken aan de cultureele (dit woord in de ruimste zin genomen) ver heffing niet alleen van Bolswina’s ste- gansch Westergoo. en Zuidwest Friesland De Commissie voor Pers en Propa- ders zetten onder het werk om Bols- ganda van de B. B. G. zond ons het on- ward (andere „gemeenschappen” die ’en nog genoeg levenswil bezitten om zich niet zonder meer in een hoek té laten drukken, maar met het doel van het stichten van een „belangengemeen schap” sympathiseeren, worden ver zocht hier hun eigen naam te lezen) vooruit te brengen en te maken tot een werkelijke gemeenschap” Tot zoover het schrijven, dat ons als van OruKKerij Fa. De twadde fan F oarmoanne yn dit jier fan üs Heare 1947 hie it fjirtich jier lyn west dat de ütjower en printer fan dit blêd, de hear A. JOsinga, noutiids to Boalsert, to Snits in eigen bidriuw bigoun. Biskieden as de hear O singa is, hat it syn ütdrukkelike winsk west dit feit sunder mear foarby gean to litten. Mar nou’t èn syn hüs èn de etalage fol stiet mei blomstikken, allegearre oan- bean by gelegenheit fan it yn yntime famylje- en personeelrounte feestelike bitinken fan dit. feit, de 28e fan Foarjiersmoanne, mei de krante net langer swije. It soe neat gjin slim stik wêze en jow in wiidweidich relaes oer de ófroune fjirtich jier. Nijsgjirrige dingen soene der by oan it Ijocht komme. It soe for hel je fan wurkkrêft en trochsettingsformo- gen, fan hieltyd wer nije initiativen en ündernimmingen, fan op- gong en delgong, fan stadige mar wisse ütwreiding fan ’e saek en fan Mar wy wolle it neilitte om’t wy witte, dat it net yn ’e geast fan ‘e Jubilaris wêze soe. Dochs is it hjir it plak om, lit. it dan wêze op biskieden wize, ute- ring to jaen oan de tank en weardearring dy’t de hear Osinga yn rynske en romme mjitte fortsjinne hat. Foar de Fryske cultuer ha syn ütjeften en syn initiativen fan de greatste wearde west. Sünder boeken as de Bodders, de Paden en Gysbert Japicx Wurken is de üntj owing fan de Fryske biweging suver net to tinken. In greate rige lêsboeken brochten tüzenen Frie zen de earste leaf de by foar eigen tael. En sa is der safolle. Wich tige periodieken en fakblêdden kamen by Osinga fan 'e parse. Foar syn personeel is Osinga in goede „baes"mei bigryp foar persoanlike swierrichheden, jimmeroan ré om to helpen, dy’t it folie fortrouwen freget, mar seis ek jowt foar syn great gesin is hy in ideale heit. Fjirtich jier hat hy trou west oan it devys fan syn printersmark: ’t Ark Jimmeroan Opsherpjend. Hy hat dêrby sünder mis sukses hawn. Mar wenliken is dat yn dit forban it goede wurd net, Ury soene it better seining neame kinne. De hear Osinga hat stees weroan syn bitrouwen steld op syn God, dy’t hy syn Heit neame mocht. Dy hat syn taflecht west yn tiden fan frede en tiden fan oarlochsbinearing. Dat dyselde God ek de hear Osinga en syn stille mar trouwe stipe, dy’t hy foun yn syn frou, ja syn hiele rike gesin noch lange jierren mei Syn mylde seine neiby wêze mei en ek ienris syn libbensjoun- tiid Ijocht. meitsje is de winsk fan minder goed ütsjogge. Hwant hy sil fansels as swier argumint oanfiere, dat de bisten yn it lan komd binne sa mea ger en sa tin, dat it in mirakel is, hoe’t hja groeid binne. En de taksateurs sille r net safolle fan sizze kinne, hwant hja hawwe de bistjes doe net sjoen. Oan de oare kant moat men bitinke, dat it folslein ünmüglik is, om dy skö- ging nou noch troch to fieren. Der is gjin tiid en der binne gjin minsken foar. En dos moat it fan dy kant mar op it rammel jen fan ’e pels oankomme, ik wit der mear net fan. Mar Salomo hie it yn syn tiid makliker as de taksateurs it by it hjerst krije sille, dat stiet foar my fêst. In oar ding binne de heaforkeapingen. Yn dizze kontrijen wurdt dat net faek tinken wol ha, hoe dat dit by boeren, tapast, mar yn ’e Wdlden en binam men yn ’e Südeasthoeke is dat in bi- langryk object. Ek derby binne fêst- stelde prizen en moatte de taksateurs litmeitsje yn hwat foar klasse it hea op stam komme kin en hoefolle kilo’s der nei alle gedachten sahwat öfkomme sil le. Nou, leau dat mar, dat is ek in ein sünder ein. Ir. Bouma hat de taksateurs ris meimekoar skatte litten en doe kaem de moart üt. De leechste en de heechste skatting roun mear as de helt ütme- koar. De iene taksearde op 8000 kilo en de oare op goed 6000 kilo en doe’t hja de brod woegen wie der hast 7000. Gean der mar oanstean. Nou sille de taksateurs earst meimekoar op in sa- neamd type-bidriuw it taksearjen leare moatte, hwant der moat oan dien wur de, hwat kin, om foar to kommen, dat de minsken net harren billik oandiel krije. It blykt lykwols üt dizze dingen mar al to dudlik, hoefolle biswieren it hat, dat men fan boppen öf in prizen-, systeem hanteart, dat net steunt op de realiteit, mar op de winsktikheid. Hoe lang soe dat noch oanhilde moatte? Bolswards Nieuwsblad I V I i, QCXXXXXXXXXXXX X

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1