w m s „21)ij moeten sparen” Provinciale Kroniek im Buitenlandsch Overzicht o D rd No, 28 43e Jaargang VHjdag 11 ApH' 194? Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland zegt LIEFTINCK iets kunnen opzij legg n, maar die er (negen in getal!). Aandachtig >ril tm 12 rd in. ng voorbehoud dat de Ver. Naties de be- er- an ng >ot moeten we alles in het werk stellen dit ideaal te bereiken. In dit verband ge zien is de verscheping van 300 stuks Friesch vee naar Portugal van groot belang, omdat deze eerste verscheping zeer waarschijnlijk gevolgd zal worden door meerdere. est Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Een nieuwe bond van landpachters werd gevormd door leden, die het niet eens zijn met de zuivering onder de be stuursleden van de oude organisatie. Men zal trachten dezen Bond een hech ten grondslag te geven. Ir. A. Vonde- le- Ds. n 2 turn iw >d. JIS bij e SUS te aan len op ed, i 2 de- ol- DE 1. 14 !RK in i ’t 1.30 Ds. 3OS ng. et- nis .30 Ds. Ds. Ds. Ds. to- tur tis. lur )s. m. we ip- i.s. 147 Een imitator jubileert. Wie kent hem niet den jubilaris van deze week op het gebied van voordra gen, imitatie, goochelen: Jac. de Vos van Oldeboorn? Door geheel de pro vincie is hij opgetreden en talloos zijn de velen, die een genotvollen avond aan hem te danken hebben. Moge voor onze Friesche voordrager nog vele ja- ren zijn weggelegd. Trumans plan. De commissie voor buitenlandsche za ken uit de Amerikaansche senaat heeft Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA Bolsward Wierp warden De iene kin mear mei de X landsche invoer als uitvoer naar Duitschland zou dat niet minder dan een ramp zijn evenals voor onze door voerhandel. Wat Rotterdam voor de Duitsche doorvoer beteekent voelt de bevolking van Duitschland nu zelf aan den lijve, nu de graanaanvoer uit de Ver. Staten haar via eigen Duitsche ha vens niet êijdig bereikt. De Duitsche soc. dem. pleiten daarom nu ook voor Rotterdam als graanaanvoerhaven. woord moet luiden: ja, inderdaad, het moet. Ge weet niet half, hoe arm, hoe berooid, hoe uitgeplunderd wij zijn, wij, ons volk als geheel. Voorvorige week mocht ik een confe rentie bij wonen in de Wieringermeer, waar dezelfde Prof. Lieftinck, minister van Financiën, allerlei groepen en la gen van de zwaargetroffen Wieringer meer ontving en hun gelegenheid gaf hun wenschen en klachten aan hem kenbaar te maken. Het was een lange klaagzang. Boeren, gedupeerd door oogstverlies en schade aan machines, arbeiders, die hun meubilair verloren hadden, middenstanders, die voorloo- pig werden uitgekeerd op basis van bouwkosten van 1940 en niet op ver vangingswaarde van 1945 (ongeveer drie maal zoo hoog!), vertegenwoor digers der kerken, die pleitten voor de herbouw van hun deels verwoeste en deels zwaar beschadigde kerkgebou wen heeft de minister allen aangehoord. Toen kwam zijn antwoord: zakelijk en nuchter en toch warm. Hij begon met te zeggen: U weet niet, hoe arm wij zijn en daarom kan ik niet alles doen, wat ik gaarne zou willen. Want bij al mijn maatregelen staat één ding voor op: ik wil niets doen, wat het gevaar voor inflatie verhoogt. En dat gevaar is nog steeds niet geweken. En hij gaf De handhaving van onze Rijkseenheid, het valt niet te verwonderen, houdt vele gemoederen bezig. In de Friesche hoofdstad is door bezoekers van den Utrechtschen toogdag van het Natio naal Comité Handhaving Rijkseenheid, een provinciaal Comité gevormd, dat wil bevorderen, dat door de geheele provincie plaatselijke comité’s zullen worden opgericht. enkele cijfers: het totaal der zichtba- re en onzichtbare oorlogsschade be draagt op basis van 1940 zeven mil jard, dat wil zeggen naar de huidige waardeering ruim twintig miljard. Ons totale nationale vermogen bedroeg in 1940 ongeveer dertig miljard en is in en na de oorlog niet noemenswaard ge stegen. Dat beteekent, mijne Heeren, vervolgde minister Lieftinck met stem verheffing, dat wij twee derden van ons nationale vermogen verloren hebben. Ik haal deze samenkomst even aan, omdat zij illustreert, hoe arm wij zijn geworden. En dan begrijpt men met een, dat er gespaard moet worden. Wij moeten kapitaal kweeken en van dat kapitaal moeten productie-installaties gebouwd worden, opdat wij meer zullen kunnen voortbrengen en uitvoeren om in ernstige moeilijkheden, al zullen die nog veel grooter worden als de uitein delijke economische bouw van Duitsch land zoo wordt dat de industrie er zeer ovliaa beperkt en de landbouw er uitgebreid Trumans plan aïgo^gekeurd?met1iiêt moet worden; zoowel voor de Neder- voorbehoud dat de Ver. Naties de be ten Generaal sprak over de pachttoe- standen in het algemeefi. De vraag of de pachtprijzen omhoog dan wel om laag moeten, vindt volgens hem zijn antwoord in de verdere ontwikkeling van den landbouw, waarover voors hands nog weinig te zeggen valt. ballage, ja waarop al niet. Het was voor de bewapening, die miljarden eischte ter voorbereiding van de groo- te plundertocht door Europa. Toen de „heeren” met hun bijeengespaarde be wapening hier eenmaal waren, koch ten ze ons land leeg, o, zoo neties Ze stalen het niet! Wel nee, ze kochten het heel eerlijk, betaalden met marken en de Nederlandsche Bank moest die marken weer inruilen voor guldens en toen de „heeren” aftrokken, niet ge heel vrijwillig, toen zat onze nationale wisselbank met vier en een half miljard aan waardelooze marken opgeschcept, die de Nederlansche regeering over heeft moeten nemen. Vier en een half miljard strop aan onze spaarzame be schermers. Zie maar, dat je ze terug krijgt. De Mof roert al weer zijn groo- te bek. Wij moeten sparen. Nu komt de roep tot ons. Het precedent stemt niet gunstig. De vraag rijst: waarvoor sparen, gesteld, dat er zijn, die het kun nen? Ja, ze zijn er; er zijn nog genoeg, on danks de nood van de kleine man. Van zwarthandelaren is het niet te ver wachten, dat zij aan Lieftincks oproep gehoor zullen geven. Dit karakterloo- ze tuig, deze onvaderlandslievende schobbers, die profiteeren van de nood van hun volk, zullen niets doen om met hun geld, aan de nood van dat volk verdiend, dat zelfde volk weer uit zijn ellende omhoog te trekken. Het zal moeten komen van hen, die waarlijk van goeden wille zijn, die nog stijf. Zij blijven bijv, van de Ver. Staten de totale ontruiming van China eischen en willen deze kwestie tijdens de conferentie te Moskou bespreken en in de Veiligheidsraad is de Russische vertegenwoordiger natuurlijk heele- maal niet te spreken over de steun wel- ke de Ver. Staten aan Griekenland en Nederland en België Turkije hebben beloofd. Oecomenische Jeugdconferentie is het doel waarmee onder voorzitter schap van dr. M. H. Bolkenstein, N. H. predikant te Leeuwarden zich in onze provincie een comité heeft gevormd, bestaande uit jeugdwerkers uit de di verse kerkelijke richtingen. Het voor nemen is opgevat om in Ons Huis de boodschap van de in dezen zomer te houden Wereldjeugdconferentie te Oslo door te geven. Bedoelde conferen tie zal aanvangen op Zaterdagmiddag 26 dezer om 3 uur 30 min. en wel met een woord van dr. Bolkestein. Des avonds zal ds. H. Bremer van Gronin gen het woord voeren, waarna de eerste dag besloten wordt met een toespraak van ds. J. Broertjes te Sneek. Den vol genden middag hoopt ds. D. J. Miede- ma te Tzummarum zich tot de jeugd te wenden met het onderwerp: „Moeten individueele vrijheid en sociale gerech tigheid noodwendig met elkaar bot sen?” De voorwaarde. Dit alles komt echter eerst aan de orde als men het eens is over de economische structuur van het nieuwe•Duitschland of zooals een correspondent het uit drukt, „men wil eerst de economische bloedsomloop geregeld hebben voor het politieke geraamte op te bouwen." Maar die bloedsomloop is nog lang niet geregeld, de Russen blijven herstelbe talingen uit de loopende Duitsche pro ductie eischen, de Franschen meer ko len uit de Roer, Amerika en Engeland willen noch van het een noch van het ander weten, omdat Duitschland slechts moeilijker op de been zal komen en deze landen het nog lang financieel zullen moeten blijven ste. .en. Thans betalen zij daarvoor 1 milliard dollar per jaar! Deze toestand is natuurlijk van invloed op de politiek van Engel- schen en Amerikanen. Hij brengt ook de kleine geallieerden als In het Roergebied hebben de Duitsche mijn- en andere ar beiders het bestaan een dag te staken als protest tegen de kleine rantsoenen; onder Hitler zouden zij het wel gelaten hebben! De Engelschen hebben het ge beurde laten passeeren, de rantsoenen worden niet verhoogd en in het gebied van Keulen hebben zij aangekondigd, dat als zoo iets weer gebeurde, zij het Belgische leger de vrije hand zouden laten bij het herstellen der orde! Intusschen, om terug te keeren tot de vocguaeid Kr.jgen de Amerikaansche steun stop te zetten, uitsluitend echter wanneer bevonden wordt, dat verlee- ning van steun door de Ver. Naties Voortzetting van den Amerikaanschen X ponge as de oare mei ’t jild steun onnoodig maakt. Dat de Ver. Na-- Paraguay, waar het conservatieve bewind van president Morinigo ernstig wordt be dreigd door een van liberale en z.g. communistische groepeeringen. Over weinig stabiele re- geeringen gesproken, Organisten vergaderden en toch zat er geen muziek in deze bij eenkomst, want de aangekondigde so list, de cellist Gramsma, bleef absent. De Friesche organisten besloten het volgende jaar samen te komen in Har lingen en te trachten aan deze verga dering een concert te verbinden, n.l. een orgelconcert in de Groote Kerk al daar. Uit de discussies, welke ontston den na een causerie van den heer Oos- terhof over orgelrestauratie, kwam vast te staan, dat de toestand van de Frie sche orgels over het algemeen deplora bel is. Vooral in Oldeboorn zal men spoedig tot maatregelen moeten over gaan, wil men dit prachtige orgel ^oor verdere aftakeling behoeden. Men wake echter voor ondeskundige han den. Wat ondeskundig restaureeren beteekent zal Sneek kunnen leer en. waar een zeer goed instrument totaal bedorven is. Minister Lieftinck is bezig een groote spaaractie voor te bereiden. Het zal moeite kosten om het Nederlandsche volk daarvoor in beweging te bren gen. Voor velen klinkt de leuze: spa ren, als een hoon. Sparen? Het mocht wat! Wij zijn blij, als we de eindjes aan elkander kunnen knoopen. Er is geen sprake van, dat we iets zouden kunnen overhouden en naar de Spaar bank brengen. Het is veelmeer zoo, dat we onze spaarcentjes langzaam, maar zeker opteren. Inderdaad, zoo zullen er velen zijn; men kan gerust zeggen: verreweg de j conferentie van Moskou: Nu de zaken daar niet opschieten houdt men er ernstig rekening mede dat Marshalls terugkeer uit Moskou zal worden vervroegd, en dat de Ver. Sta ten dan het Amerikaansche standpunt jegens Rusland zullen preciseeren. De vraag is echter of de Russen het op een dergelijke breuk zullen laten aankomen of liever een compromis aanvaarden. Tot nog toe houden zij echter het been ling, lid van de Tweede Kamer der Sta- Generaal de Gaulle heeft in een groote redevoering te Straatsburg de Franschen nog eens op gewekt op wettige wijze pogingen te or- gamseeren om vérstrekkende hervor mingen van den staat te bereiken; so- i cialisten en communisten oefenen felle critiek op de Gaulle’s ideeën, die zij verwant aan die van Franco achten. Onderlinge ruzie kenmerkte ook de Pan-Aziatische conferentie te New Dehli, waarover wij vorige keer reeds iets schreven; Chineezen en Thi- betanen, Palestijnsche joden en Arabie ren waren in félle onderlinge strijd ge wikkeld, terwijl deze conferent e toch bedoeld was nauwere betrekkingen us schen alle Aziatische volken aan te knoopen en van een wil tot eenheid te getuigen. De Hindoe Pandit Nehru e^n der leidende figuren van India liet ech ter verstandige taal hooren, hij oefen de wel scherpe critiek op het Westen, doch wees nadrukkelijk op het aandeel dat dit Westen gehad had in den voor uitgang der menschelijke beschaving en op de voor het behoud van den vrede onontbeerlijke samenwerking tusschen Azië en de overige wereld. Henry Ford Een typische vertegenwoordiger van het „Westen” de Amerikaansche auto mobielkoning Henry Ford, uitvinder opstandige beweging i van „de loopende band” met een inko- -1 men van 250 millioen gulden per jaar, is op 83-jarigen leeftijd te Detroit over leden. Het Prinsessehof te Leeuwarden zal ook dit jaar weer openstaan voor schoolbezoek. Het is aan geen twijfel onderhevig, of van dit (gratis) toelaten van de schooljeugd tot dit Museum voor Indonesische- en Chi- neesche kunst, zal ook nu weer een ruim gebruik worden gemaakt. Het onder wijzend personeel wordt echter vrien delijk verzocht tijdig van dit aanbod gebruik te maken, zoodat geen opeen- hooping kan ontstaan. Moskou over Duitschland. Na de vierde week der conferentie van Moskou zijn nog geen resultaten van beteekenis behaald. Het groote struikel blok blijft het vraagstuk der economi sche eenheid van Duitschland. Als dit opgelost is zouden alle vier mogend heden geneigd zijn mee te werken tot vorming van een centrale Duitsche re geering, ook Frankrijk, mits aldus het en. onze Frhnsche standpunt, deze centrale re- wél heb- geering niet zou worden gekozen door ben, maarniet behoorlijk betalen, het- he} Du±itsche vo1^ maar zou. bestaan En men spaarde op verpakking en em- Duitsche staten, zoodat de nadruk - 11 J -p een Rusland zou een Het deviezenvraagstuk. Neen de eindjes aan elkaar knoopen kunnen we nog niet, bij lange na nog niet. De schaal ten onzen gunste te doen overslaan, of zooals dit heet, een gun- tige handelsbalans te krijgen, ligt nog ver buiten ons vermogen. Niettemin De U.S.A. Heeft Truman zorgen inzake de buiten landsche politiek, niet gering zijn ook die in de binnenlandsche. Groote sta kingen in telefoon- en steenkoolmijnbe- drijf dreigen ernstige moeilijkheden te veroorzaken. En daarbij heeft het een oog te houden op de gebeurtenissen in Zuid-Amerika, waar nu eens in dit, dan weer in een ander land bewegingen gaande zijn, welke op de geringe sta biliteit der regeeringen, die meestal een soort dictatuur van bepaalde persona ges zijn, wijzen. Thans woedt een bur geroorlog in Melk in het productiegebied vrij? Nadat er door de Zuivelindustrie bij den minister reeds op was aangedron gen de melk van de bon te nemen, een streven, dat in hoofdzaak gestremd is op het C.D.K., heeft nu het bestuur van den Frieschen Bond van zelfstandige melkhandelaren zich met een telegram tot den betrokken bewindsman gewend, met het verzoek tenminste de melk in de productiegebieden vrij te laten, wat volgens hetzelfde telegram een voor deel zou beteekenen, daar de clan destiene melkhalerij zoo’n omvang heeft aangenomen dat er groote hoe veelheden volle melk, .wat beteekent boter, verloren gaan. Inderdaad heeft dit kwaad een grooten omvang aange nomen en het wil ook ons voorkomen, dat het melkgebruik zeker niet zal toe nemen, indien het witte vocht geen distributiegoed meer is. er verdiend. Dat is fout, moeten we koopen, wat we i hebben. Maar dan ook inderdaad koo pen, wat we noodig hebben. Geen luxe dingen echter. Die zijn niet noodig. Dat is verkwisting van grondstoffen en bevordert onnoodige invoer. En we moeten óók niet zeggen: sparen is kapitaalbelang of duidelijker: kapita listisch belang. En daarom stop ik het in een oude kous. Sparen, kapitaalvor ming en kapitaalruimte is in de eerste plaats volksbelang. Sparen, bouwen met eigen geld en uitvoeren, dat is de eisch. Dan kan er ook meer worden in gevoerd en alles ook goedkooper wor den. Wie meespaart dient zijn volk én zich zelf. Wie zijn aankoopen tot een mini mum beperkt, de aanschaffing van een nieuwe jas of mantel nog een jaar uit stelt en het bespaarde geld belegt, be vordert de kapitaalvorming onder ons straatarme volk én krijgt de kans, dat hij of zij die jas of die mantel het vol gend iaar een stuk goedkooper koopt, doordat, gelijk het hierboven werd ge zegd, de gang van zaken deze is en worden kan en moet: meer kapitaal, meer productiemogelijkheden, meer uitvoer en dus ook meer invoermoge- lijkheid en dus: lager prijzen. Ja maar, die Lieftinck met zijn belas tingen? Lieftinck is wijs genoeg om niet de kip met de gouden eieren te slach ten. Hij heeft al toegezegd, dat be spaard geld belastingvrij zal zijn. De spaarder kan dus gerust zijn. Wij moeten sparen, d.w.z. wij moeten sober leven: geen luxe, geen overdaad van goud of zilver of edele steenen, geen dure bontjassen, geen dure ple zierreizen, geen kostbare eetpartijen, die allen geld verslinden. Ieder spare, die kan. Niemand geve geld uit voor dingen, die niet noodig zijn. Zoo alleen kan de welvaart her steld en eens weer levensruimte gewon nen worden. Moge minister Lieftinck straks een be grijpend en gewillig gehoor vinden bij heel ons volk. Vk. Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bij vooruitbetf Ung Advertentieprijs10 cent per n m het dan, zullen zij vragen. En het ant- gen: men moet niet zeggen: we moe- Natuurlijk I de dat Amerika het gezag der Ver. Na- I noodig .iet die verhoogde uitvoer onze invoer te kunnen betalen. Denk aan hetgeen :k voor eenige weken schreef in deze rubriek over de tering en de nering. Wij moeten veel uitvoeren, omdat we I veel moeten invoeren en we moeten veel invoeren, omdat we leeggeplun derd zijn. de noodzaak nog niet van inzien. Moet En nu moet men twee dingen niet zeg- ha i rl n m 'vnllan nrnrrnn Pm Via «m+_ ten het geld laten rollen, dan wordt al tegen den Am. steun verzet, hij zei- ties ondermijnt, een commissie uit de V. N. zou nauwlettend moeten toezien da* de economische hulp aan Grieken land werkelijk het volk tegemoet komt, Turkije verdiende heelemaal geen steun. Het zal allicht weer op een veto uitloopen, dat Washington juist het ar gument zal verschaffen dat Amerikaan sche hulp noodzakelijk is omdat de V. N. machteloos zijn. meesten. De loonen mogen dan geste- gen zijn, de kosten voor levensonder houd stegen minstens zoo sterk. En nu kunnen de meesten nog niet eens koo pen, wat zij dringend noodig hebben: zoo heel veel moet vernieuwd worden, de linnenkast aangevuld, de gardero be beter voorzien. Na zeven jaren oor log en daarop volgende stilstand in de mogelijkheid van aanschaf van onont beerlijke levensdingen, is er aan alles een schreeuwend gebrek. En het is er niet of verdwijnt in de zwarte handel Maar als het er wél was, wie zou het dan kunnen koopen? De groote massa zeker niet. Zoodat, éls het eenmaal vekrijgbaar wordt, het tekort op de huishoudelijke begrooting nog drei gender wordt. Ja, van sparen gespro ken! Anderen staan er anders voor. Zij zou den kunnen sparen. Hun inkomen is groot genoeg, dat niet alles op be hoeft te gaan. Maar zij denken er niet aan. Ik zal wel wijzer zijn, redeneeren zij. Als je spaart, pikt Lieftinck het in je kunt er belasting van betalen en niet zoo’n beetje ook! En bovendien, inflatie gevaar is nog steeds aanwezig We maken het op. Lieftinck zal er geen plezier van hebben en vóór een moge lijke inflatie ons geld waardeloos maakt, willen we er zelf liever zooveel mogelijk plezier van gehad hebben. Zoo redeneeren velen, die zouden kunnen sparen. Noem het kortzichtig, noem het kras egoistisch, spreek van een gevaarlijk tekort aan gemeen schapszin, de meeste menschen zijn kortzichtig, kijken politiek en econo misch gesproken niet verder dan hun neus lang is en leven vrijwel uitsluitend voor zich zelf: ik denk alleen aan me zelf; wat maal ik om de gemeenschap, ieder voor zich en God voor ons allen. Ja, het zal moeite kosten om de men schen van de wenschelijkheid, ia de noodzakelijkheid van sparen te over tuigen. Voor de oorlog hebben de duitsche machthebbers hun volk óók van de noodzaak van sparen willen doordrin gen. Op alles bespaarde men. Op de invoer van levensmiddelen:- kanonnen waren beter dan boter, beweerde Goe ring, al gelooft geen mensch, dat de dikzak er zelf een pond minder om verbruikt heeft, al zou het stellig zijn „lijn" ten goede zijn gekomen. Onze boter en groenten wilden ze 1 zij dan met kanariepietjes en zoo meer, uit vertegenwoordiger der zelfstandige zou vallen op deze staten en niet op een Duitsche éénheidsstaat. echter de voorkeur geven aan volksstemming over de Duitsche regee- ringsvorm. oiswanis Nieuwsblad tan ■s- 'd. e- n- k. öLCLlll LHll.lULMJ.lg llld.<liX.L. Udl CIC V CT. 1N d.“ ties echter dien steun zouden kunnen verleenen, is niet te verwachten; in den Veiligheidsraad heeft, zooals gezegd, de Russische vertegenwoordiger zich

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1