[KERK] n p lij Spanningen in de Provinciale Kroniek rd Buitenlandsch Overzicht 5 I No. 30 43e Jaargang éor- fd) StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. O SIN G A - r bij i conferentie te Moskou is thans aan de orde het viermogend- Dit heet de schuld de doode geest in meer debet. Hervormd wil toch heeft geduurd, zoodat het contact met het volk verloren is gegaan. Ook in hoogere legerkringen schijnt het te broeien, en de toenemende onrust in het naburige Spanje brengt ook meer span ning teweeg in Portugal. In Heerenveen Sneek Harlingen Bolsward Drachten teit eau Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) tuurtyjk er over oor. x: x: xxx xx x Wie re tuurden X As ’t net kin sa’t it moat, X dan moat it mar sa as it kin DJE dig Bonnenlijst geldig tot en met 3 Mei ’47. Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie A): A-02 alg. 500 gr. suiker, boterh.strooi- sel enz. of 100 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. chocolade of suikerwerk. A-03 alg. 250 gram zachte zeep. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie A): A-12, A-13 alg. 250 gr. suiker, boterh.- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. choco lade of suikerwerk. A-14 alg. 250 gram zachte zeep. A-17 res. 250 gram zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 705 (Bijz. arbeid, a.8. moeders): (Serie A): A-21 suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 500 gr. jam stroop enz. of 250 gr. choco lade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 69-1 tabak' 3 rants, tabaksartikelen. 69-2, 69-3 tabak 2 rants, tabaksart. 69-1 versn« 200 gr. choc, en-of suikerw of 200 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 400 gram jam stroop enz. 69-3 versn. 100 gr. choc, en-of suikerw of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 April worden gebruikt. noodig, dat Ti O I v Welvaart en veiligheid behooren onverbreekbaar bij elkaar. Hoe dikwijls zijn handelsbelemmerin- gen niet de oorzaak van oorlogen ge weest. En wanneer er geen oorlog met de wapenen werd gevoerd, woedde deze wel op handelsgebied, waar men elkaar bestreed met hooge tarieven van in voerrechten, voorkeursrechten voor goederen uit eigen overzeesche gebie den enz. enz. Was het vóór den oorlog aan deze toestand een einde kwam, nog dringender is die behoefte in deze naoorlogsche wereld, nu de door den oorlog zwaar getroffen landen in staat moeten worden gesteld weer op de been te komen. We weten aan de toestand in ons eigen land, dat daarvoor Te Genève zijn thans 18 landen bijeen, om te trachten een handvest voor de intern, handelsorgahisatie op te stellen. Men onderzoekt er o.a. in hoeverre men de landelsbelemmeringen ontstaan door uooge tarieven van invoerrechten kan ui de weg ruimen opdat de goederen stroom zich onbelemmerd daarheen kan richten waar ze het meest noodig en gewenscht is. We vermoeden dat de onderhandelingen even moeilijk zullen zijn als de politieke, welke beoogen de geheele wereld veiligheid te schenken, en dat ze even onvruchtbaar zullen blij ken. Vrijdag 18 An Het aandeel van de vrachtauto in het vervoer van kolen, is voor onze provincie niet onbelangrijk geweest. In totaal toch is doo*r Wegtransport Fries land vervoerd 1476 ton steenkool en wel van Amsterdam af naar: 90 ton 261 (100 ton Delfzijl) 197 206 264 (100 ton Delfzijl) 121 219 88 30 de heeft daardoor den president al in de wielen gereden. Het voorstel beoogde n.l. ook de positie van Marshall te Moskou te verstevigen. De Amerikaan- I sche afgevaardigde moest met het door 1 het Congres unaniem aanvaarde voor- i stel om steun aan Griekenland en Tur- i kije te verleenen de Russen voor de keur stellen óf met de Ver. St. samen te werken óf een verdeelde wereld te aanvaarden, waarin de Ver. Staten de leiding zouden nemen van een groot anti-communistisch blok. Het lange de bat in het Congres doet Trumans en Marshalls taktiek thans afbreuk, zooals ook de houding van Slowakije is msgr. Tiso, die met de Duitschers tijdens de bezetting samenwerkte, te dood veroordeeld, in Frankrijk de Bri- non, destijds ambassadeur der regee ring van Vichy bij de Duitschers, ter dood gebracht. Na het schrijven van het bovenstaande werd gemeld dat Marshall thans dooi Stalin is ontvangen. Het lang genoeg geduurd. In de conferentie te Moskou schoot geen stap op en in den Veilig heidsraad bleven Rusland en zijn aan hangers zich verzetten tegen de Ame- rikaansche hulp aan Griekenland en Turkije. Met die hulpverleening vlot het ook nog niet, want het Amerikaan- sche congres debatteert'hog altijd over de plannen van Truman in dezen en heeft wielen gereden. Het voorstel beoogdi en trachten deze bepaling toegepast te krijgen! Wanneer we een ideale we- reld-samenleving hadden en geen on derling wantrouwen de naties verdeel de, zou de goederenstroom zich overi gens niet richten tot de rijkste naties, maar ook tot die welke er het meeste behoefte aan hadden. Dan zou het on metelijke Rusland dat zelf met zijn vijfjarenplan enorme vooruitgang op hét gebied der in dustrie en landbouw heeft gemaakt, nog sneller ontwikkeld kunnen worden door belangrijke uitwisseling van goe deren met andere groote naties. Maar wantrouwen verhindert dit. Ook de af- geloopen week is dit wantrouwen weer gebleken door wat er te Moskou zoowel als in den Veiligheidsraad gebeurde. De Ver. Staten waar koopkracht is en die dus goederen kunnen opnemen fal hebben de V. zelf een enorme industrie. Bovendien zijn de meeste landen aan de V. S. ook kapitaal schuldig, dat door invoer van "■cederen betaald kan. Maar ofschoon de tegenwoordige Amerikaansche re geering wel inziet, dat het voor het her stel der wereld noodig is dat zij haar markten opengooit en haar hooge ta rieven verlaagt, is het hoogst twijfël- achig of zij dit ideaal verwezenlijken kan. Na de oorlog kreeg de president het recht zonder meer de invoerrechten met 50 pet. te verlagen, maar deze be voegdheid is thans beperkt door net voorschrift dat in elk handelsverdrag, dat de Am. regeering sluit, een bepa ling opgenomen dient te worden, dat de partijen toestaat op een derge lijke verlaging der invoerrechen terug te komen als de invoer van bepaalde goederen de plaatselijke industrie schaadt. En reken maar dat de Ameri kaansche industrie zich zal roeren als de buitenlandsche invoer haar hindert, staan, omdat God hun te machtig is. Nu kan er weer een nationale Synode samenkomen. De Generale Synode doet niet aan poli tiek. Wie dit beweert spreekt onwaar heid. Het gaat niet om een partij of om partijen, het gaat om Christus’ Woord, ook over alle politieke leven. Geen kerk der reformatie bindt de die naar des Woords aan een bepaalde poli tieke partij. Maar elke dienaar des Woords laat dit Woord duidelijk ver staanbaar spreken, ook in het leven der politiek. De Kerk is niet voor behoudenden of vooruitstrevenden, niet voor arrivees, intellectueelen of welke groep ook, de Kerk is voor allen. Gij zult allen geoor deeld zijn naar Uw gehoorzaamheid aan Christus. Menschen, verschillend van afkomst, aard en aanleg kwamen tot Christus. Zij werden Zijn discipelen en later Zijn apos telen. Ondanks alle verschil één in Hem, allen vóór Hem. Hoeveel richtingen heeft onze Kerk? Och, wat zegt zoo’n naam! Als iemand zich tot Christus bekeert, dAn is er vreugde. Henry Wallace dat doet. Deze maakt in Engeland thans stemming tegen Trumans ideeën, pleit voor samenwerking met Rusland en roept Engelands steun voor deze denk beelden in, zelfs in zoo sterke bewoor dingen, dat Amerikaansche bladen Wallace er van beschuldigen te trach ten Amerika van zijn Britschen bond genoot te berooven. Practisch is dat echter onmogelijk omdat Londen de Vereen. Staten niet kan missen. Maar Wallace speelt wèl in de kaart van de Engelsche Labour-oppositie, die Bevin voortdurend bestookt over zijn „anti- Russische politiek”. Groot nieuws is er verder niet. In Frankrijk wacht men met spanning op de Gaulle’s volgende zetten op het schaakbord der binnenlandsche politiek. Overigens zijn daar al zorgen genoeg. Op Madagascar brak een korte verzetsactie der nation- listen tegen de Franschen uit, die voorts met groote bezorgdheid de groeiende nationalistische beweging in Noord- Afrika zien. Dit gebied kunnen de Franschen niet missen en een zelfstan dig N. Afrika tegenover hun land in de Middellandsche Zee ook nauwelijks dulden; de huidige Fransche regeering tracht door een tegemoetkomende po litiek de banden met de overzijde te handhaven. In Voor de onrust in het natuurreservaat bij Appelsga bestaan volgens den garnizoenscom mandant te Assen geen gegronde rede nen. Wat was er aan de hand? Sommige legeronderdeelen kwamen in den laat- sten tijd meermalen in de bosschen en duinen van Appelsga oefeningen maken en uitingen van enkele officieren heb ben grond gegeven voor wilde geruch ten. De bosschen en duinen zouden n.l. permanent oefenterrein worden en wat dit voor een natuurreservaat beteekent, behoeft niet nader omschreven te wor den. Als we dan nog letten op de om standigheid, dat hier ook gevestigd is het zoo bekende sanatorium, dan is het begrijpelijk, dat in de Zuid-Oosthoek van onze provincie groote ongerustheid is ontstaan. Bovenbedoelde comman dant nu heeft verklaard, dat hem van een permanent gébruik van deze streek niets bekend is en dat hij een onderzoek zal laten instellen naar het in Appelsga Workum Franeker Tzummarum St. Anna Parochie De eerste tocht naar Amsterdam vond plaats met 10 wagens van 10 ton en werd ondernomen om de zorgelijke toe stand van de voorraden aan de gasfa brieken, in het bijzonder die te Tzum marum, te verlichten. Groot en veel waren de te overwinnen moeilijkheden, maar het doel werd bereikt. Ook d,e Portugal zijn hier en daar stakingen uitgebroken, speciaal in Lissabon, de diepere oor zaak is verzet tegen de dictatuur van minister-president Salazar, die te lang gebeurde. The youth for Christ is, na het bezoek van Rev. Spencer de Jong, Rev. Douglas Fisher en Don de Vos, ook in ons land gestart. Dit werk wordt nu gesteund door hernieuwd be zoek uit Amerika, n.l. den president en den vice-president van deze wereld organisatie. De interne leider van deze beweging, dr. Torrey Johnson te Chi cago, die vertaald werd door Sidney Wilson sprak over de doelstelling van deze beweging in de-Groote Kerk te Leeuwarden en vertrekt dezer dagen naar Duitschland en vervolgens naar Zwitserland, Griekenland, Frankrijk. België, Zweden en Denemarken. De walvischvaart heeft ook de Friezen in het bloed geze ten. Wij mochten dezer dagen een zeer interessante lezing bijwonen van de op op dit gebied bij uitstek deskundige spreker, dr. A. B. van Deinse te Rot terdam. De jacht op walvisschen is niet iets van de laatste jaren. Ze dateert reeds uit 1612, tenminste dit jaartal wordt volgens de over dit onderwerp verschenen literatuur algemeen als het beginpunt aangenomen. De spreker heeft steeds het vermoeden gehad, dat vele jaren vóór /612 reeds uit Friesland ter walvischvangst werd gevaren en vele aanwijzingen uit de latere jaren hebben hem hierin versterkt. Als het meest doorslaande bewijs gold wel het feit, dat op het kruispunt van den Kou- deweg' in het Bildt een boerderij staat, in welk gevel in 1574 een walvischkaak is aangebracht als gevelsteen en wel door Claes. Bartho'ut, die door zijn dorpsgenooten koning der harponiers werd genoemd. De laatst bekende wal- vischvaarders waren de „Harlingen”, die in 18°5 van stapel liep en de ..D'rkje Adema”, die bij Groenland door het üs verpletterd werd. O”pr d't botste schip hoorden we nog tal van wetenswaardigheden. De Ter sche,1 linger zeeman ook Apeland heeft vele walvischvaarders gekend Jan Wever, die op hoogen ouderdom in 1926 overleden is, behoorde tot dege nen, die in 1860 en 1862 uit Harlingen vertrokken, om bij Groenland op wal visschen te jagen, of juister gezegd, op robben. Het Bildt’s nieuwe burgemeester. Zoo heeft dan ook het Bildt, na het heengaan van burgemeester Kuperus, haar nieuwe burgervader gekregen, in de persoon van den heer J, Klok, ge westelijk voorzitter van de Partij van den Arbeid in onze provincie. Wij kun nen èn het Bildt èn den heer Klok met deze benoeming gelukwenschen, daar laatstgenoemde thans in de gelegenheid is zijn activiteit ten volle te ontplooien, wat de gemeente het kan niet anders ten volle ten goede zal komen. 11 tvoer van goederen noodig is, zelfs ten koste van de voorziening van eigen bevolking Onze normale gebieden van afzet als Dirtschland, en ons eigen ver armde Indonesië kunnen in ieder geval voorloopig slechts geringe hoeveelhe den opnemen zoodat we ons naar andere gebieden hebben te wenden. Engeland verkeert in een soortgelijk geval, het moet om zich staande te houden 75 pet. meer uitvoeren dan in de jaren voor 1940. Vóór den oorlog ging een belang rijk deel van de Engelsche uitvoer naar de overzeesche gebieden van het Engel sche wereldrijk, in den oorlog zijn deze in belangrijke mate geïndustrialiseerd, mede in verband met de eischen, welke het oorlogvoeren stelde. Deze zullen dus niet méér, doch minder afnemen dan voorheen, hetzelfde is het geval met eenige Z.Amerikaansche landen, al zijn daar nog wel zaken te doen. Maar over het algemeen toch richt men het oog op de Kranslegging te Dronrijp. Nog levendig ligt ons allen in het ge heugen de moord op een aantal illeg Je werkers, die bij Dronrijp, twee jaar ge leden, door de Duitschers werden neergeknald. De Vereeniging „Fries land 1940-1945”, legde op de pk waar deze- mannen vielen, in tegen woordigheid van eenige familieleden een krans. Oudeschouw komt \iaar voren in de watersport. De directeur van de Zwitsersche Borduürfabriek te Almelo, de heer Egger, is n.l. eigenaar van de bekende herberg te Oudeschouw. Hij heeft het plan opgevat, nu het groot scheepsvaarwater doorgetrokken zal worden van de Nieuwe Wetering naar het Pikmeer, de herberg om te bouwen tot watersporthotel, met behoud van hét karakter van Friesche waterherberg. Westelijk van de tegenwoordige zal een nieuwe brug worden gebouwd, met een hoogte van 7.45 meter, zoodat de zeil schepen, zonder te strijken, het Snee- kermeer kunnen bereiken. Wij Was praese's van de Generale Synode der Ne- scheuring noodig en onvermijdelijk? Is- derlandsch Hervormde Kerk, de Wel- raël moest yanwege zijn ongeloof een Eerw. Heer Ds. W. A. Zeydner. menschengeslacht lang ronddolen in de Daar in het kerkelijk leven naast andere woestijn. belangrijke vraagstukken en verschijn- I Bij ons is meer dan een eeuw zoo voor gelen de „nieuwe koers” in de Ned. Herv. i bijgegaan. Was het geloof dAAr geweest Kerk veler aandacht trekt en ook an- de reformatie zou eerder zijn gekomen. I dersdenkenden zich hiervoor interessee- I In 1938 was de doorbraak dichtbij. Maar i de nieuwe kerkorde werd afgestemd. De reorganisatie werkte door, maar de volkskerk kwam niet tot belijden. Het talent lag in den grond begraven. Toen is de oorlog gekomen. Op Gods tijd en op Zijn wijze is er iets geschied. Dit is geen menschenwerk. De regentenorganisatie werd doorbroken. Er kwam plaats voor een nieuw belij den, een staan op den bodem der be lijdenisgeschriften. Het ontwaken moet allen aanraken, allen moeten hier achter staan. De groepen, die er niet voor voel den, durven niet meer dit werk tegen te Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal bl| v v i b Advertentieprijs: I'1 Giro 87926 ren, meenen we goed te doen hier va» de gehouden rede een beknopte weer gave te geven: Spanningen zijn niets vreemd, aldus Zeydner, maar als ze te groot worden kunnen ze de gezondheid schaden en lei den tot overspanning. Dit te voor o men is beter dan dit te genezen. In alle groote tijden waren er spanningen, d. toont de historie van de gemeenten c der Synode. Alleen in tijden, waarin niek gebeurde, of in tijden toen men nergens meer op reageerde, omdat men ingesla pen of ontslapen was, waren er geen spanningen. Nu plegen gelukkige men schen geen historie te hebben, maar van alle tijden gaat dit niet op. Denk maa- eens aan de man met het eene talen', dat hij in de aarde begroef. Rustig e.i zonder risico’s liet hij zijn tijd verloopen Maar juist hij was degene, die geoor deeld werd. Spanning op zich zelf is noch vreemd noch verontrustend. Vanaf het begin der menschheid en late bij Pinksteren en bij de Reformats wordt Christus’ woord openbaar i spanning. De mensch moet kiezen. On der het mom van Reformatie gebeuren e veel revolutionnaire dingen, die de Re formatie noch in bescherming, noch voo haar rekening wenscht te nemen (beel denstorm, boerenopstand, Anabaptisten enz.). Maar moest daarom alles bij het oude blijven? Integendeel, reformatietijd is een gevaar lijke tijd. Maar ook een groote tijd! Gods Geest werkt, stoot uit, onder bloed en tranen breekt het nieuwe door. Men kent de gemeenten er nog uit, waar ge leden en gestreden werd, waar diep en “groot beleven was, en die, waar het a’ vanzelf ging, waar het nieuwe ais een geschenk in de schoot der gemeente werd geworpen. Hier is een mindere waar- deering van de vrucht der overwinning, het Woord van God, met de volle rijk- dom van schuldvergeving. De Synode van 1618-19 te Dordrecht is in menig opzicht reeds stilstand. Het dy namische wordt vervangen door het sta tische en zoo ontstaat een kerkgebouw, dat niet is afgebouwd. Nadien was er geen nationale Synode meer mogelijk. der overheid, maar de kerk is hieraan hedenverdrag tot ontwapening en de- militarisatie van Duitschland dat 40 jaar,zou gelden. Komt het tot stand dan zou vaststaan dat de Ver. St. minstens 40 jaar waakzaam zouden blijven in Europa. Frankrijk en Engeland zijn na- voor dit verdrag; hoe Rusland denkt is nog niet bekend. In Palestina dreigen nieuwe moeilijkheden nu de Engelschen er eenige Joodsche verzets lieden hebben ter dood veroordeeld en het vonnis uitgevoerd ook. In de voorgaande week sprak in ons le- verheid, scheuring op scheuring, zersrayon op verschillende plaatsen de staan met schuld hier tegenover. derlandsch Hervormde Kerk, de Wel- raël moest yanwege zijn ongeloof een Eerw. Heer Ds. W. A. Zeydner. Daar in het kerkelijk leven naast andere I niet alleen zeggen, die hervormd is, maar die door Gods Geest voprtdurend wordt hervormd, we- dergeboren. Zooals een doop die met ons meegaat tot God, een opstand uit den dood. Niet een blijven vegeteeren op wat eens was. De doop eindigt niet met het uitwendig sacrament, met de bediening, maar houdt een opgang in tot Hem, Die heerscht over dood en leven. Zoo mensch, zoo kerk. Christus maakt de kerk, niet wij. Wij mogen niet blijven teren op wat de tijd, uit de reformatie, aan ons overdroeg. Zij, die zich nu zonen-der-reformatie noemen, Hervormd of Gereformeerd, zijn de traditiemenschen (levend zonder vol doende traditiebewustheid) zij zouden, indien zij ten tijde der reformatie geleefd hadden, deze hebben tegengestaan. Maar God duldt niet het alles-willen- behouden. Daarom rust Gods hand zwaar op de kerk der reformatie. Willem I gaf in 1816 geen reformatie- kerk, maar een organisatie, een regen- ten-regeering.' De vorige eeuw gaf dan ook geen nationale vergadering. Wat men als hoogste deugd beschouwde was: rust, rust. Maar 1834 bracht een Af scheiding. Wij verstaan deze scheuring ten vollj, omdat de kerk toen geen kerk der re formatie was, maar een regentengenoot schap. De kerk sliep voort. De uitbrekers (hoe wel ook zij fouten maakten) waren wak ker. Groen, Kuyper e.a. probeerden de slapende te wekken. Kuyper gaf de moed op, hij achtte de kerk onverbeterlijk en wenschte „uit te trekken met het volk Israëls”. Zoo kwam de Doleantie van 1886. Kuy per en zijn medestanders konden niet ge- looven, dat de 'dorre doodsbeenderen door Gods Geest zouden kunnen worden tot levende lichamen, ja tot profeten Gods. Nadien is het geweest zuiverheid op zui- ’Oi“ Bolswartls Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1