DRINGENDE OPROEP I rd ARO /Itf- >1” Martinytoer RD Fan de I rd door Nederland ^1 VOGELHOEKJE No. 33 43e Jaargang Dlnadag 29 April 1947 Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bolaward twen ERF ons volk. ge- RD sel ta- er- >n- :én i]d !N ter M F. H. l t de Mei icht, voet ;en ier of- en ea Handig, vindt u niet? Naar thans blijkt, hebben de Canadee- sche soldaten, die Nederland bevrijdden, behalve vele bruidjes, veertig millioen guldens méér naar huis meegebracht, dan zij oorspronkelijk ontvangen hadden. Werp geen peukjes weg. Donderdagnacht is de spinnerij van de wollenstoffenfabriek der firma Brands en Zonen te Tilburg in de asch gelegd. De brandweer slaagde er in het overige gedeelte der fabriek te behouden en na twee uur blusschen het laaiende vuur meester te worden. Een groote hoeveelheid spingarens en kostbare machines gingen verloren. De schade, welke door de verzekering ge dekt wordt, bedraagt circa f 500.000.- Door het achteloos wegwerpen van een brandend sigarettenpeukje is de brand vermoedelijk ontstaan. onze aan die 159 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redaetie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 1)1 tr ig or- .F- ek is- 30 te S- )47 LE” UNO :rg A dan ea n. o, ö- u. I de M. IS. m, K- H. te A- K- lei Tc-i Groote heidebranden teisterden de afgeloopen week de mooie natuur In de omgeving van Soest en Om men. Vele hectaren bosch en heide gin gen verloren. De branden werden aan- gewakkerd door den sterken wind. Droevig. Donderdagmiddag brak brand uit in een schuur van L. Brosens te Maalburg. Op het moment dat de brand uitbrak, speelden twee kinderen van den heer Brosens in de schuur. De vader slaagde er in één te redden. Het andere kind, (een jongetje van vijf )aar, kwam echter in de vlammen om. De heer B. begaf zich ver volgens ijlings naar het woonhuis, dat inmiddels ook in brand was geraakt en bracht zijn twee andere kinderen in vei ligheid. De boerderij brandde, ondanks de blusschingspogingen van de brand weer en de buren, tot den grond toe af. - W AboiMHtttsprQs i 1.25 per kwartaal b| veeruitbet»Ha| Advarteatlsprljs10 aait'par «.a. OfraimO Ook te Tienhoven. brak diezelfde morgén brand uit in de mandenmakerij van de gebrs. Van der Leeden. Waarschijnlijk hebben vonken het rieten dak aangetast. De storm wak kerde de vlammen aan, die in de afge werkte manden en in het droge materiaal teDrieK ael gretig voedsel vonden, waardoor in kor- nl°Sg' ten tijd het huis geheel in brand stond, aeisikerstii Onder hetzelfde dak woonden vier ge zinnen wier inboedel slechts gedeelte lijk werd gered. In een op 30Ö meter af stand gelegen schuur vonden de vlammen een nieuwe prooi om vervolgens nog vijf woningen aan te tasten, die eveneens af brandden. In totaal werden tien gezinnen dakloos, wier geheele of gedeeltelijke inboedels verloren gingen. een argument der botte nu voorgoed uit de handen is geslagen. De optimist PsasasasEsasHsasespsaspsps ffl De Kroonprinses 15 verjaart Morgen viert H. K. H. Prinses Juliana haar verjaardag. Als Kroonprinsesje reeds de lie veling van het volk, heeft zij op rijper leeftijd gekomen en thans als de Moeder van onze vier Prinsesjes die liefde weten te be houden en te doen verdiepen. Laat onze gelukwenschen ge paard gaan met de bede dat H. K. H. nog vele jaren gespaard moge blijven voor haar gezin en heel ons vaderland! Qi'asHFiasptpspsasF’FeEEsaFase moast.. Hat de boer net hjir en dér in mark- teken op ’e stile fan ’t bynt set, hoe fier as er doe eb doe mei dy gplle wie en hoe faek hat er dan net syn birekken makke „soe ’k Maeije helje kinne?” Hy allinnich dy’t soks seis ünderfoun hat wit hoe rom it sa’n boer om ’t hert wurdt as it dan einliks safier is dat it gers en waer it talit dat de greate der fan 't ütlitten kommen is. As de moarns nei melken it bislüt nom- men is en de sturtlinen wurde losmakke en sên wurdt oer de flier struid, dan bi. gjinne hja allegear to balten, binam- men de aldere kij hawwe it gau yn 'e smizen, dat it wêze sil. April. Men ziet dus dat de gemiddel de datum ongeveer 24 April is. Dit jaar waren de zwaluwen dus vroeg. We kunnen daar gerust uit besluiten, dat de komst van de trekvogels wei nig of niet te maken heeft met het al of niet laat zijn van de winter hier in het koude Noorden. De vogeltrek is een interessant verschijnsel, waar we een volgende keer nog graag iets over meedeelen. ker as de oare fan de stél óf, mar mei hwat tyskjen mei in ryske en hwat rop- pen en razen komme hja allegear yn ’t lan. Hja witte nou earst net hoe’t se har tjirgje. sille. Hwat op elkoar stjitte en dan it lón ris op en del jeije dat it jaer har ónder de bealch slingeret. Elk kin him yntinke dat de bisten bliid binne. Nou kinne se har wer ris fiks biwege en slikje en sêd frette oan lekker gers, hwannear’t se der sin oan hawwe en hoege net óf to wachtsjen oft der ek hast ris wer in jefte hea troch *t lók skoud wurdt. It is krekt oft hja f iele dat se nou net mear fan de jowne stikken ófhanklik binne. Neidat de léste loslitten is, bliuwt it folk der efkes nei stean to sjen, towyl hja oer de hikke hingje mei hoamtou en ryske yn ’e hin. Komt men nou wer yn 't bóthüs dan is ’t dér it greatste forskil by niis: Doe sa’n drokte en lawaei, nou sa stil en for- litten. dat goedpraatte met hollandsche dege lijkheid en zindelijkheid, netheid en orde, enzoovoort. In sommige kringen kon men de verrassing ervaren, dat de doorgaans zich bescheiden op den ach tergrond houdende Titus zich plotse ling deed kennen als een figuur van im- poneerende directheid en kracht, en on der de collega’s te Nijmegen herinnert men zich de volstrekte openhartigheid, waarmee Titus Brandsma in vollen duitschen bezettingstijd de nationaal- socialist in dat eerbiedwaardig colle gium de laaghartigheid van zijn ver raad uiteenzette. „Het was om te rillen”, verzekerde een der daar aanwezige hooggeleerden. Dat de duitsche Sicher- heitsdienst hierover werd ingelicht, blijkt wel duidelijk uit de mededeelin- gen van Befelshaber Hardcgen aan Ti tus’ neef. Ten slotte trouwens niet hierom volgde zijn arrestatie. Zoo moest dan ook deze edele gods- getuige de weg der smarten gaan en vond dit leven dat eens ontlook op Ugoclooster zijn einde in Dachau. Dit boek hoort niet thuis in de etalages van de boekhandel, het hoort thuis op Uw leesplank. Naast Uw boek over den evangelieprediker martelaar Bonifa- cius, dat over Titus’ protestantschen mede-christen en mede-bloedgetuige, den onvergetelijken ds. D. A. van den Bosch en nog zoo veel anderen meer, geve U dit boekwerk de eereplaats die het toekomt. K Wie re tuurden y X Sin en wille, X X kinne folie tills. X Ze gingen naar kerk. Uit een kerk te Nijmegen werd onlangs op klaarlichten dag door twee jonge mannen een kostbare looper gestolen. Van de daders heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Teeken des tijds? „Geen bloemen, gaarne zeep” zette een origineel Venloosch huisvader in de ge- boorte-annonce van zijn zoon. Over het resultaat van deze alarmkreet meldt de geschiedenis echter niets. Naar een voetbal-pool? Tot den minister van Justitie is het ver zoek gericht, tot het instellen van een Nederlandschen Voetbalpool: 40 pct. van de winst zou voor de Staat zijn; 25 pet. voor de Stichting 1940-’45, 10 pet. voor de N.I.W.I.N. en 10 pet. ter bestrijding der onkosten. Nederlanders de eersten. Het Ned. ss. „Cronenburgh”, van de ree- derij Wm. H. Mueller en Co. uit Amster dam, dat vorige week in de haven van Helsingfors binnenliep, was het eer ste schip, dat na de vorstperiode binnen kwam. De Nederlandsche gezant in Fin land zond de reederlj een felicitatie- telegram. Kreeftenhotel met stroomend water. Nu de kreeftenvisscherij weer officieel is opengesteld heerscht er in ’t kreeften park te lerseke, waar de kreeften in put ten met stroomend water worden be waard, weer volop leven en beweging. Zoete lieve Gerritje. Lieftinck bood dezer dagen de Kamer ’n uitvoerige deviezennota aan, waarin vele gegevens werden verstrekt. Wat men echter biet in de nota vindt, dat is een antwoord op de vraag, welk beleid de regeering zal velgen om het de viezentekort te dekken, dat voor dit jaar op het enorme bedrag van 2200 millioen gulden wordt getaxeerd. „De regeering heeft nog niet haar standpunt bepaald ten aanzien van de oplossing der beleids vragen,” zoo zeide prof. Lieftinck in ’n persoonlijke toelichting op de Nota. Engelandvaarders. De Nederlandsche grenspost te Hengelo weigerde den toegang tot Nederland aan 51 Duitsche journalisten en leeraren te verleenen, die zich op weg naar Enge land bevonden, doch niet in het bezit waren van een doorreisvisum. Nieuw smokkelproduct. Landbouwmachines, die voor Nederland sche landbouwers waren bestemd zijn zwart aan Belgische boeren verkocht. De Nederlandsche regeering had deze land bouwmachines ih Engeland aangekocht ten behoeve van landbouwers, die door den oorlog waren getroffen. Een smid te Nieuwnamen, was belast met de distri butie van deze machines. Hij heeft ech ter, tezamen met een landbouwer te Kieldrecht, deze machines over de grens gebracht. Ook een douaneambtenaar uit Nieuwnamen is in deze affaire betrok ken. Op Belgisch gebied werden reeds vier vrachtwagens, drie paarden, veertien landbouwmachines en een deegmachine in beslag genomen. Het doet weldadig aan na het noodza kelijkerwijs moeten doorwerken van veel lectuur, die het peil der middelma tigheid niet of nauwelijks bereikt, eens een boek in handen te krijgen dat niet alleen van zeer groot belang is, maar waarvan het lezen ook door de diepe vereering van de persoon die wordt be handeld, de volkomen toewijding en groote kennis van zaken waarmede wordt geschreven, een waar beleven wordt. Het werk over Pater Titus Brandsma, ment voor de zedelijke superioriteit van geschreven door Henk Aukes, die als schrijver reeds eerder de aandacht trok burgerlijkheid, dat echter met rijn publicatie over eigennamen in r x J* v--J— - i en de naro- Brandsma werd hier pessimist, en in re- traites heeft hij openlijk een andere visie, notabene over het kloosterlijk le ven, uitgesproken, en gefulmineerd over „heeren in het klooster onder het kleed van den arme,” en kwam hij met de ongewoon stoutmoedige verklaring, dat dit kwaad, dit verval „hier in Ne derland veel erger dan waar ook” was, dat men te veel gehecht was aan aller lei dingen en „op gemak ingesteld”, dat men „alles in orde” moest hebben en van het Roomsk Frysk Boun na twee decenniën gewettigde ergernis voor den radio-omroep te wijzen op het be treurde feit, dat de locale geestelijkheid zich vrijwel afzijdig hield van de frie- sche cuïtureele beweging, met alle ge volgen van dien. In dien tijd tusschen twee wereldoorlogen in kon katholiek Nederland zeer zelfvoldaan heeten. Dat Nederland door Gods goedheid ge spaard bleef voor den eersten grooten oorlog, werd wel een farizeesch argu- Zoo komt men aan textiel. Een vrouw lokte Donderdag in de omge ving van de Rijswijksche straat te Den Haag een vierjarig jongetje met een „ijsje” mee naar een zijstraat. Zij trok het kind daar zijn jasje uit en maakte zich daarmede uit de voeten. Binngn een week is dit reeds het derde geval. dat de earste kou der oer giet de frij- dom tomjitte, ja, dan binne se alhiel pór yn 't liif. De iene giet hwat makli- domptheid, naar een harmonische aard. ig heeft hij een heim- dat in wezen nief\an- j ver luchten naar een gemeenschap van al len in Christus. Gansch zijn werkzaam en bewogen le ven laat zich niet karakteriseeren, zelfs dit rijke boek, waarin heel zijn leven is naverteld en waarin tientallen anecdo tes een bijzonder licht op zijn persoon en karakter laten vallen, schiet te kort om alles over deze begenadigden mensch te zeggen en toch kan men hem kort en krachtig kenmerken met de uit drukking, dat hij was een wijsgeer met een apostelziel. Zijn frissche eerlijkheid kon het pres- teeren, op den twinstigsten verjaardag ij hawwe it gau yn ’e Dagen fan to foaren ha hja it gers al wol rókt. Hwat koene se snuve as de bóthüsdoar ris op stie en de Maitiidswyn blies der troch. Mar as hja sjogge of fornimme dat der KIJ UTLITTE. By’t Maitiid en binammen as 't waer hwat myld wurdt, is 't yn 't bóthüs gjin trewis mear. It wurdt der dan waerm en smoarch en soms binne der ek mig- gen, hwertroch de kij hyltyd mei de sturten steane to giseljen. Elk dy’t yn sa’n bóthüs arbeidzje moat sjocht nei de dei üt dat de kij yn 't lón kinne. Mar de boer hat mei it measte langstme mei de harte sjoud wurdt en hja hearre der nei ütsj oen, binammen as de hea- spine net al to great wie en hy it fé de hiele winter hwat troch it rib fuorje (Vist U dat er wat de kraamverzorging hier ter stede betreft toestastdeu heerschen, die zoo niet ontoelaatbaar, toch in ieder geval onhoudbaar zijn? Wist U dat er daarom dringende behoefte bestaat aan een kraaminrichting, waar aanstaande en jonge moeders van elke stand en richting tijdelijk kunnen worden opgenomen? Welnu die inrichting m er! Hel bestuur van de Hendrick Xannestichting heeft voor dit mooie doel ruimte beschikbaar gesteld. Bedden, medische en technische hulp van geneesheeren en vroedvrouw is aanwezig. De eerste kraamvrouwen kunnen dus thans worden opgenomen. Ja, inderdaad, dit kan als U en nu spreken we tot alle meisjes en vrouwen boven de 18 jaar aan deze oproep gehoor geeft! Wij verwachten n.l. Uw spontane bereidwilligheid Uw toezegging te geven tot het verleenen van eenige hulp aan de opgenomen moeders. De technische ver zorging geschiedt geheel door de deskundige kraamverzorgster. Maar het is noodig dat er tot het overreiken van een boek, het schenken van een kopje thee, enz. nog iemand aanwezig is. Wanneer een voldoend aantal vrijwilligsters zich opgeeft bij toerbeurt een dag of een nacht te assisteer en (er is een gezellig kamertje aanwezig), dan wordt hiermede prachtig sociaal werk verricht. U kunt zich voor dit doel opgeven op Woensdag 30 April vanaf 10 uur ten stadhuize, waar wij U gaarne nadere inlichtingen verstrekken. Dit is op de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, die zelf het goede voor beeld gaf dc moeders in nood te helpen. Het is aan U, vrouwen en meisjes van Bolsward. of dit mooie plan doorgang kan vinden of moet mislukken. De nood is hoog gestegen. Wij hopen niet vergeefs een beroep op U te doen. De burgemeester J. G. S. BRUIXSMA. 'JE" rten idd. adig Over de roekenplaag meldde men ons uit Oosterlittens het volgende: „In stikmannich roeken hawwe har hjir yn 'e hege beammen by it bóter- febriek delset en yn in omsjoch wiene ren nésten boud. Nou’t de aeisikerstïid sluten is, sille dlzze ffl- gels de omkriten wol neisneupe. Min hat al probearre de koloanje üt to roegjen, mar de lieperts üntfleane it gefaer noch eltse dei”. De heer Sandstra te Nijland nam Zon dagmorgen waar, hoe eenige roekenpa ren achtereenvolgens een nest met kie- vits-, grutto- en tureluurseieren plun derden. Over het verschijnen van de eerste ooievaar kregen wij een bericht uit Hindeloopen, waar 18 April de eerste werd waargenomen. Wie volgt? Te Koudum werd reeds op 16 Mrt een lepelaar waargenomen, die later dood werd gevonden. Naar men zegt zijn in het Zuiden des lands reeds zwaluwen gezien, toen een sneeuw- en ijskorst de aarde- nog bedekte. De Heer F. Huitema (De Kliuw) zag op 14 April reeds de eerste boeren zwaluw, terwijl deze in de meeste plaatsen eerst plm. 20 April werden waargenomen. De zwaluw arriveerde op 18 April in de aannemers-werk- plaats van gebr. Burggraaff te Lol- lum. De heer J. S. Burggraaf was zoo vriendelijk ons de data van aankomst sedert 1930, die hij nauwkeurig had opgeteekend ter inzage te zenden. Vanaf 1930 tot en met 1947 was (uit gezonderd in 1943, toen de zwalu- wen eerst op I Mei verschenen) steeds In April en resp. wel op de volgende data: 25, 20, 27, 18, 19. 22, 20, 30, 30, 24, 20, 25, 27, 18, 27, 19 en 18 April. Men ziet dus dat de R. Katholieke geslachten cl een rijk en verrijkend boek. Geen won der dat het in de pers overal gul wordt ontvangen en hoog gewaardeerd. Was J het nu enkel, dat deze groote Roomsch Katholiek toevalligerwijze onder de rook van Bolsward was geboren, zonder dat dit feit van invloed in zijn verder leven zou zijn, wij zouden met eenzelf de aanduiding kunnen volstaan. Maar dit is juist niet het geval. Fries land in het algemeen en Bolsward in het bijzonder hebben steeds de liefde van het hart van Titus Brandsma ge had. Het is niet gemakkelijk, nu het boek reeds van verschillende kanten is be licht en besproken en er in sommige periodieken en dagbladen zelfs meer dan gewone aandacht aan is besteed, een nieuwe visie op dit werk te geven. Ons viel- onder het lezen van het werk vooral op het paradoxale in het leven en werk van prof. Titus Brandsma. Dit paradoxale heeft hij met andere groo ten in den geest gemeen en tekent di rect zijn gecompliceerde persoonlijk heid. En toch eerste en groote para dox in zijn leven was Titus Brand sma .de eenvoud zelve. De paradoxen liggen verder voor het grijpen. Zijn uitermate zwak lichaam herbergde een sterke geest. Ondanks zijn lichamelijk lijden was hij altijd blijde. Was het Pa ter Titus ook niet die dat ware, maar mooie woord heeft gesproken: „Geluk kig het volk, dat nog bin kan zijn”? Wie het voorrecht heeft gehad Pater Titus Brandsma bij zijn leven te heb ben ontmoet, herinnert zich het' aller meest zijn levendigheid en groote be weeglijkheid en toch was hij het juist, die een sfeer van rust om zich schiep. Iemand noemde hem wegens zijn kleine tengere lichaam en zijn sprankelende geest eens 't type van een Franschman en toch voelde hij zich in de eerste plaats Fries en wilde dat ook zijn. De studie van het mystieke verleden had de liefde van zijn nart, zelf was hij een mysticus als weinig anderen en toch was het' juist zijn staan,in het volle le ven en zijn practischen zin, die hem kenmerkten. Hij was gehecht aan het verleden en durfde toch met conventie breken. Hij was een uitermate zorgzaam man, eigen zorgen telde hij niet. Hij was vu rig Roomsch Katholiek, maar er zullen slechts weinig Roomschen zijn, die zoo veel predikanten tot hun vrienden re kenden als Pater Titus. Hij was een man van groote ernst, maar zijn humor was spreekwoordelijk. Is van hem niet de anecdote bekend, dat hij bij zijn ge vangenneming zijn geleiders aanspoor de tot haast met de woorden: De Ne derlandsche spoorwegen wachten niet op de Sicherheitspolizei? Titus Brandsma is een man met veel zijdige belangstelling, ontvankelijk voor het ondergaan van allerlei emoties en toch blijft zijn geestelijk signalement altijd hetzelfde: steeds opgewekt, vol goeden moed, zonder de minste klacht, altijd vriendelijk en blijmoedig in den Heere. Naar een Friesche en een vaderland- sche gemeenschap, vrij van kleine be domptheid, naar een harmonische aard, sche samenleving heeft hij een heim wee en toch is d< ders dan het groote-apostolisch len in Christus. 1 Bolswards Nieuwsblad van Monster tol Dachau H I r.r 1 ■■K4 V »-%■ J -z.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1