Aan de vooravond s Nationale Herdenking »g Provinciale Kroniek St Buitenlandsch Overzicht 9 1 - - R1 gisting, welke ook in F: gebied bestaat. Ook in No. 34 43e Jaargang Vrijdag 2 Mel 1947 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland met i de ten. mogen zijn, een voorrecht. 1- sje ■■■NI m ur >or- llen Sór its n nde- ?45’’ Wiere tuurden Undersykjen is it neiste rjocht. e >nds ten de aat- rk. ril 17 LS Qre V” ien pf o d. ’ij en het verzet m indo-China zijn oven- gens niet de enige symptomen van de rans overzees in Frankrijk hebben en er ook deel aan de regering hebben en er niet aan denken uit die regering te treden, hoe lastig dat soms ook voor hen is. Wat nog kort geleden bleek toen 5 parlementsleden, gedele- dat tot nog toe voor i dan wel der Arabieren koos. Om het politieke gewicht der Arabische staten en hun economische betekenis als petro- leumproducenten vermoedt men wel eens dat Moskou de Arabieren zal steu nen. Vooral ook omdat de Ver. Staten om dezelfde redenen erg graag met de Arabieren vrijen, maar Noord-Afrika streven de Arabieren naar het verbre ken der banden met Frankrijk, de sul tan van Marokko heeft zich zelfs prac- tisch aan het hoofd van die beweging gesteld. De nationalistische Arabieren daar willen los van Frankrijk, uit d, z.g. Franse Unie treden en van de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5157) Rusland, er nimmer duidelijk De Coöp. Zuivelindustrie bijeen. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Wassenaar kwamen de leden van van de komende men misschien vergeten was de levens, die waren geofferd, het bloed, dat was gevloeid, dat het enkel te doen was om een vrije dag, om een „verzetje”, zoals men dat dan noemt. Daarom verheugt het ons ten zeerste dat voor zover wij kunnen nagaan over al de volle aandacht is geschonken aan de herdenking van onze gevallenen. Alleen als men aan die ereplicht heeft voldaan, kan en mag men feestvieren. Laten wij echter onze waardigheid behouden en niet toegeven aan pret- makerij zonder inhoud. Wij schreven zeer bewust niet boven dit artikeltje: Aan de vooravond van de Washington toch de Joden niet in de steek kan la ten. Als men dan daarnaast nog over weegt dat Engeland, ook al vroeg het een commissie, zich de vrijheid voorbe hield de uitspraak der Ver. Naties al of niet te aanvaarden, begrijpt men dat er nu te Flushing Meadows, waar de Ver. Naties vergaderen, een buiten lands politieke kwestie van de eerste rang aan de orde is. Russiche eis een sterke centrale regering in Duits land in te voeren, die licht weer tot een sport nazi-regiem in zijn diepste bin nenste zal Marshall wel bedoeld heb ben: communistisch regiem kon -lei den, hij verwierp ook de Russische stel ling dat de Poolse Westgrens al defini tief was en de eis der Russen tot Duitse herstelbetalingen uit de lopende pro ductie wat het economisch leven van Duitsland en Europa zou verstikken en leiden tot dictatuur en strijd. Ander zijds verkondigde het Russische blad de Prawda dat al hoefde men niet te wanhopen aan de uiteindelijke over eenstemming, aan Engelse en Ameri kaanse zijde ditmaal krachten hadden gewerkt, die deze beletten. Al met al is er dus Marokko als Mohammedaanse en Arabische staat zich doen aansluiten bij de Arabische liga. Die liga, welke door de 5 Arabi sche staten gevormd wordt, doet na tuurlijk ook van zich spreken bij de be handeling van het Palestijnse vraagstuk in de buitengewone zitting van de Ver. Naties, ter behandeling van het Engels verzoek een' commissie van onderzoek voor dat.vraagstuk in te stellen. De liga nu heeft deze bijeenkomst verzocht di rect aan het Engelse mandaat voor Pa lestina een eind te- maken en het on afhankelijk te verklaren, waardoor het een Arabische staat zou worden; want al is een belangrijk deel der bevolking thans Joods, de Arabieren vormen er een grote meerderheid. De debatten zullen zich in deze vergadering dus over een breder veld uitbreiden, dan aanva'nkelijk was gedacht, want terwijl Engeland slechts een commissie van onderzoek vroeg, welke rapport kon uitbrengen op de volgende gewone vergadering der V. N., zullen thans de naties kleur moeten bekennen bij het Arabische voorslel. Men zegt dat de Zuid-Amerikaanse Staten voor het Arabische voorstel willen stemmen om steun van de Ar. liga te verkrijgen bij de keuze in September van een Z.-Amerikaan tot voorzitter der V. N. Men is voorts zeer benieuwd naar de houding van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland in de Harmonie te Leeuwar den bijeen. De voorzitter wees op- de vele moeilijkheden, die nog overwon nen moesten worden, waarbij hij speci aal het oog gericht had op het arbeids vraagstuk. Het sombere beeld doet zich n.l. voor, dat verschillende boeren een gedeelte van hun veestapel droog moe ten zetten wegens gebrek aan melkers. Hij eindigde echter met een verwijzing naar de prachtige resultaten in het ver leden geboekt, met de woorden: boeren fan Frysl&n oerein. Het voorstel van het bestuur om. te be sluiten de uitbetaling van de melk naar kwaliteit te doen geschieden en wel met ingang van 12 Mei a.s., wordt na dis cussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rust op de Friese meren. De zomer staat weer voor de deur; spoedig zullen de wintersporten hebben afgedaan en komen de specifieke zo merse takken van sport weer aan bod. In Friesland behoort daartoe wel op de eerste plaats de zeil- en motorboot- sport en het kan niet ontkend worden, dat deze waterrijke provincie daartoe bij uitstek de gelegenheid biedt. Hoe heerlijk kan het niet op de meren zijn, wanneer het zonnetje je in je boot be schijnt en een krachtige wind de zeilen bol doen staan, zodat je over en door de golven voortschiet! Hoe hinderlijk is bij dat alles het la waaierig zingen, de jachtende jasz-mu- ziek en al datgene, wat die rust kan verstoren. Die rustverstoring is niet al leen bevorderlijk voor onze eigen ont spanning op en aan het water, maar zal ook vele vreemdelingen weerhou den naar Friesland te komen. Dat heeft ook de Provinciale Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer be grepen. Haar directeur, de heer J. A. Veldman heeft ons dan ook verzocht de aandacht van het waterminnend pu bliek hierop te willen vestigen. De tfek naar de Friese wateren is de laatste jaren buitengewoon groot. In allerlei grootte en soort kan men de jachten, B.M.-ers, motorboten, ja zelfs afgeladen rondvaartboten, zien uitva ren. Van alle kanten schettert de mu ziek en klinkt de zang en lach over het water. Hoe veelvuldig zijn niet de fes tiviteiten, die op en in de onmiddellijke nabijheid der meren worden georgani seerd. Nu gaat het natuurlijk niet om een Sneekweek, die nu eenmaal in het kader van de watersport thuis hoort, maar wel gaat het tegen al de excessen, die maar al te veelvuldig voorkomen. Ook een beperking van de zeilwed strijden tot in het redelijke en het min der doordringend maken van de mu ziek, kan tot de rust op het water bij dragen. Om tot die zo gewenste rust op onze meren in het seizoen te geraken, zullen zo nodig de betrokken burgemeesters worden verzocht hun medewerking te verlenen. Reeds werd de Commissaris der Koningin bereid gevonden, zich achter deze „rust-actie” te scharen. Londen weer bijeen te komen. Volgens de rede, welke Marshall Maandag tot het Ame rikaanse volk richtte, had Stalin hem verzekerd dat er alle kans was dat men het op een volgende conferentie wel eens zou worden. Marshall voegde er in zijn rede echter bij dat Rusland dan een heel eind verder over de brug moest komen, dan het te Moskou deed. Hij verwierp nog eens de Braziliaanse journalisten bezochten onze provincie. Zij waren vergezeld van een radioreporter en een filmoperateur. Het gezelschap maakte een trip door ons land op uitnodiging van de K.L.M. Onder meer werd de boerderij van den heer Wassenaar te Jelsum bezocht en ook de Frico Con- densfabriek en de Lijempf. De bedrij vigheid in de pootaardappelexport trok ook hun aandacht en na een bezoek aan het Popta-slot te Marssum en een zeer -op prijs gesteld diner, werd de reis ver- uitkwam of het de zijde der Joden volgd. nationale feestdag, maar van de nat’O- nale herdenking. De feestdag is daar slechts een onderdeel van. Als wij niet in waarheid hebben herdacht, zal ons feestvieren geen zin, geen inhoud heb ben. Laat ons allen te zamen recht vreugdevol feest vieren. Laat de grondtoon daarbij de dankbaarheid zijn. Dan alleen kunnen wij blijde zijn. Blij de met desnoods op de achtergrond de donkere wolken die zich opnieuw bo ven Europa samenpakkén, de teleurstel lingen die in eigen land ons niet wer den gespaard, de gijzelaarskampen in Indië, waar nog duizenden landgenoten vertoeven. Gedachtig aan de grote dingen die aan ons land zijn geschied, mogen we ons vreugdefeest vieren. Mogenja, inderdaad, laat het een Abonnementsprijs: 1.25 per kwartaal bij vooruitbetfilng Advertentieprijs: 10 cent per n m. Giro «7v2fi Bonnenlijst geldig tot en met 17 Mei 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie B) B-07 alg. 750 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr. jam stroop enz. of 750 gr. choco lade of suikerwerk. B-08 alg. 50 gram cacao. Bonkaarten KD, KE 705 (Serie B): B-14, B-15 alg. 250 gr. suiker, boterh. strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. choco lade of suikerwerk. B-16 alg. 50 gram cacao. Bonkaarten MA, MD 705 (bijz. arbeid, a-s. moeders (Serie B): B-21 striker 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. choco lade of suikerwerk. Tabakskaarten QA, QB, QC 703: 71-1 tabak 3 rants, tabaksartikelen. 71-2, 71-3 tabak 2 rants, tabaksart. 71-1 veren. 200 gr. chocolade of sui kerwerk of 200 gr. suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 71-3 veren. 100 gr. chocolade of sui kerwerk, of 100 gr. suiker, bo- terhamstroolsel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei worden gebruikt. Een eigen vliegtuig voor de eilanden. Naar burgemeester Walda van Ame land heeft medegedeeld, wordt over wogen, dat het Provinciaal Bestuur, de betrokken gemeenten en de P.T.T. ge zamenlijk een vliegtuig zullen aan schaffen, geschikt om op de eilanden te landen. Hierdoor zou de mogelijkheid geschapen worden, dat de post regel matig wordt aangevoerd, terwijl ook voor andere dringende zaken gebruik van dit vliegtuig gemaakt zal kunnen worden. weinig reden tot optimisme. Zeker, er kan niet ontkend, dat de con ferentie te Moskou als een zeef heeft gewerkt, men is ’t eens geworden ovér de bijkwesties, zodat alleen de kernver schillen over blijven, waaraan men dan nu al zijn aandacht kan wijden om te trachten een weg naar de oplossing te vinden. Maar de toestand in Duitsland zowel als Oostenrijk dwingt tot een spoedige regeling van tal van kwesties met betrekking tot deze landen. En bo vendien, oök al laten de staatslieden zich dan in optimistische zin over de toekomst uit, te Moskou is zo groot ver schil van mening gebleken, dat de zelfde staatslieden in de praktijk wel moeten rekening houden met de moge lijkheid, dat ook in de toekomst geen overeenstemming mogelijk zal blijken. Vermoedelijk zal het resultaat van Moskóu dan ook wel zijn dat beide par tijen, d.w.z. de Westelijke geallieerden en Rusland, ieder in het door hen be zette deel van Duitsland en Oostenrijk die maatregelen gaan nemen, welke beide zónes meer en meer onafhankelijk van elkaar maken en meer en meer indelen bij de groep landen die er thans de bezetting uitoefenen. Met het gevolg dat het, ge dwongen door economische nood en pratische politiek, steeds meer de weg uitgaat van een westelijke en oostelijke blokvorming en men in November te Londen nog verder van elkaar afge raakt zal blijken te zijn dan men het al in April te Londen was. Wel is de al gemene indruk dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zelve door de besprekingen te Moskou dichter bij elkaar zijn gekomen, waar van de kolenovereenkomst, welke de twee eerstgenoemde landen met Frank rijk sloten een bewijs is. Toch kunnen Londen en Washington niet al te vasst op medewerking van Frankrijk bij een anti-Russische politiek waarheen men gaat rekenen omdat de commu- De gedachte kwan onwillekeurig op of nisten nu eenmaal grote invloed De conferentie van Moskou is mislukt. De staatslieden, die er aan deelnamen, mogen in hun verklaringen na afloop, dit niet zo direct hebben ge constateerd, het blijft een feit dat men het noch over het vredesverdrag met Oostenrijk noch over de punten van het geerden van Madagascar, werden ge- verdrag met Duitsland, welke men op deze conferentie wilde afhandelen, eens kon worden. Men ging intussen niet de finitief uiteen, want er is besloten in November te Een donkere Octobermaand in 1944. Het is alsof alles zich heeft opgelost in een zware grijze sluier, die over de wei landen lijkt gespreid. Vaag tekenen donkere, stille silhouetten van ver spreide boerderijen zich af. Toch is er, nu hier, dan daar een lichte deining. Donkere schimmen duiken op. „Wachtwoord”. Éven zacht gefluister, dan verwijderen de gestalten zich weer. De stilte is nog intenser. Dan, heel in de verte een licht gebrom. Nu duiken overal gestalten op. Snel komt het geluid aangolven. Plotseling, drie, vier lichtstralen, rood en wit. Ze zoeken hun weg in de richting van het geluid daarboven. Het ene witte licht knippert nerveus: aan, uitaan, uit. Het geluid is een storm geworden, die over het land davert. De lichtstralen volgen doelbewust. De seinlamp knip pert in eentonige regelmaat. Daneen scherp geluid. De kerels in het donker staren omhoog. Een vier motorig vliegtuig dreunt over hun hoofden en achter de machinevijf, tien, een langs rij kleine puntjes. Parachutes met wapens en munitie ko men aanzweven naar de wachtende „terroristen” Deze wapendropping lukte schitterend. De stens, de brens en de munitie wer den veilig geborgen, verdeeld over ver-1 schillende bergplaatsen. De kerels had den plezier; voor de zoveelste keer was de mof verschalkt. Veertien dagen later keerde de kans. Toen vingen de moffen twee van de ke rels. De zaak werd op z’n germaans af gedaan, want nog geen maand na. de dropping, vielen de beide verzetters voor een vuurpeloton Zo gelukten vele acties; zo gelukte ten slotte de grote actie van onze bevrij- ding. De droeve lijst van verliezen hield er echter gelijke tred mee. Wij staan gereed het derde bevrijdings feest te vieren, want de grote actie is in 1945 gelukt. Er is alle reden toe dit te doen. Nooit mag ons volk die donkere bezet tingsjaren vergaten. Misschien doen we dat reeds te veel. Wanneer wij méér dachten aan de na righeid van toen, dan zouden we thans méér tevreden zijn. Narigheden van toen Dat woord zegt het trouwens veel te zwak. We kunnen beter spreken van diepe ellende, dagelijkse vernederingen, die wij moesten ondergaan. Wat méér wij terugdenken aan dat ge leden leed, het lijfsgevaar waarin schier ieder verkeerde, he1 met voeten treden van onze vrijheden, de droeve lijsten van de gefusileerden, die vielen in dienst van het vaderland, wat ;nten- ser wij ons ook die glorieuse bevrij dingsdagen weer zullen herinneren. Eerlijk gezegd verlangen wij allen naar die recht feestelijke stemming van toen! Naar die grote jubel die spontaan op steeg in ons hart. Naar die naieve blijdschap waarin wij feest vierden, toen er een zware last van onze schouders was gegleden. Wat waren wij kinderlijk blij! Wat waren wij optimistisch over de toe komst! Wat geloofden wij in de goede geest van samenwerking tot de opbouw van ons land. Wat droomden wij vrede. Wij staan thans aan de vooravond van onze nationale herdenking. Feestcom missies en Oranjeverenigingen in stad en dorp hebben zich bezonnen over de manier waarop men zal gedenken hoe we voor twee jaar werden bevrijd. In dit nummer van ons blad kunt van deze plannen in advertentie en nieuws bericht lezen. Zaterdag, dus de dag van morgen, zal gewijd zijn aan de huldiging van onze gevallenen. Dat wij die geestelijke adeldom mogen bezitten, dit op gepaste en eerbiedige wijze te doenl Een ieder werke aan deze herdenking meel Verleden jaar maakten wij het mee het was niet hier ter stede dat er slechts enkelen op de herdenkingsavond de moeite deden de vlag halfstok uit te steken, terwijl op de feestdag ieder present was om toch niets van het ge bodens te missen. Dat was pijnlijk. Vooral voor de naastbestaanden van de gevallenen zelf. Uitjava van DruRKerij Fa, A. J. O SIN GA - Bol award De Friese Elfstedenweek I heeft zich weer aangekondigd. Dit jaar daarom in gepaste stemming zal ze gehouden worden van 21 tot en met 26 Juli. Hier kunnen aan deelne- men alle soorten pleziervaartuigen. De I start zal yeer plaats vinden achter de Prinsentuin te Leeuwarden en dan gaat het naar Dokkum, de tweede dag naar Franeker, vervolgens naar Bolsward, dan naar Stavoren, Sneek en weer te rug naar de Friese hoofdstad. Ook nu weer vergezellen ovemachtingsschepen de deelnemers. Zij, die verleden jaar het voorrecht hadden aan deze Elfste denweek deel te nemen, zullen thans zeker ook weer van de partij zijn, want ze herinneren zich nog, hoe een groot genoegen deze week op de onvolprezen Friese wateren is geweest. De Stichting „17 September 1944.. heeft besloten te trachten enige zomer huisjes te huren voor het Spoor- en Tramwegpersoneel in ons gewest, dat in September 1944 de arbeid staakte. In dit plan is het bestuur geslaagd; op Terschelling, te Appelscha en Oude- mirdum bestaat nu gelegenheid voor een 100-tal gezinnen hun vacanties daar tegen een zeer verlaagde huurprijs door te brengen. In de periode van 31 Mei tot en met 13 September kan een spoor- weggezin daar voor een week terecht. Friese jongens nemen afscheid. Stram en stoer stonden ze opgesteld op het Zaailand, de jongens van de 2e di visie van de 5e brigade van het 9e R. I., aan de vooravond van hun vertrek naar Indonesië. De com.dt., kol. Dijkstra, sprak zijn jongens toe en vroeg de bur gerij hen niet te beklagen. Wij gaan om te vervullen onze plicht jegens de re gering en zullen trachten aan die plicht getrouw te zijn. Wij gaan niet uit op militaire roem, maar willen orde en rust herstellen. De Commissaris der Ko ningin in deze provincie sprak vervol gens zijn rede uit, waarna het défilé werd afgenomen. Hat Fries Schoolmuseum heeft onze oude Friese Acadaemiestad verlaten en heeft nu onderdak gevon den te Leeuwarden. Men heeft hiertoe uiteindelijk besloten, omdat reeds jaren terug de Inspectie Franeker van het L. O. naar de hoofdstad was overge gaan, met het gevolg, dat toen ook de inspectie-vergaderingen niet meer in Franeker werden gehouden. Autoriteiten bezoeken het Lage Midden. Een gezelschap, w.o. ook de commissa ris der Koningin, met 2 zijner gedepu teerden, de Rentmeester van Staatsdo meinen te Zwolle, de inspecteur van de Nederl. Heidemaatschappij, de hoofd ingenieur van de Provinciale Water staat en anderen heeft bezoek gebracht aan het gebied ,,De Zwette" ten Noor den van Oldeboorn. Per provinciale motorboot werd een rondvaart ge maakt, waarna bij de boerderij van den I heer Akkerman het terrein in ogen schouw werd genomen. De mogelijk heid wordt nagegaan of in de nabije toekomst met de uitvoering der werken in de Zwette kan worden begonnen. Zoals men weet staat het gebied van de Zwette des winters onder water. Het is daarom van niet te onderschatten bete kenis als inderdaad tot de uitvoering van dit werk zou kunnen worden over gegaan. arresteerd omdat zij hadden meege werkt aan het doen uitbreken van een opstandige beweging tegen de Frapsen daar. Om de arrestatie mogelijk te ma ken moest de parlementaire onschend baarheid dezer 5 leden worden opge heven, de communistische ministers wa ren er tegen, maar zij traden niet af, doch verlieten eenvoudig de kabinets vergadering. De opstandige beweging op 0 Madagascar het verzet in Indo-China zijn overi- I Bolswards Nieuwsblad I mer ■■II- &iiffÉ^BU^--Bffn-nrTiBNji.lill- iiiTijT iT'iHTUÏ uil iïh i iimiiiWi Jji~BFiii

Bolswards Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1